98%,CINIZAM

Rasprave na razne teme... Ako ne znate gdje poslati poruku, pošaljite je ovdje.

Moderator: O'zone

Post Reply
kucuk

98%,CINIZAM

Post by kucuk » 20/05/2007 16:33

Negdje procitah podatak da je u BiH vraceno 98% imovine u oba entiteta. Ako nisam dobro razumio, unaprijed se izvinjavam, a ako jesam onda je za to rijec - laz -previse blaga. Ne znam ko je izmislio taj podatak, ni zasto sluzi, ni kome, ali sam siguran da nikome nije vraceno ni 30 % imovine. Kad o ovom govorim mislim na sve gradjane BiH osim , mafijasa, svercera i onih koji su zarad sopstvenih ideala i dokazivanja vjernosti vodjama sami unistili ili omogucili da to bude unisteno. Ove tri kategorije sad imaju i vise nego sto su njihovi preci ikad imali i zato njih izuzimam.
Ostali, njih vise od 90 % nije nikad dobilo natrag vise od 30% imovine koja im je namjerno i nepotrebno unistena. Vise od pola toga sto je vraceno vraceno je kroz humanitarne organizacije u vidu sadake a ne kao odsteta za unisteno, sto je podcijenilo i omalovazilo mnoge domacine koji su godinama stvarali i nikad u zivotu na sadaku nisu ni pomislili. Zar je vracena imovina domacinu koji je imao 5 objekata i uredjeno i sredjeno imanje, ako mu je neka humanitarna organizacija dala gradjevinskog materijala u vrijednosti od 10.000 hiljada maraka, da sam napravi kucu? Zar je desetak dvadeset hiljada za stan ciji je namjestaj vrijedio toliko vracena imovina, a o autima i drugom da i ne govorimo? Vjerovatno da nije avlije nene Fate rekli bi da je vraceno 100%.

uvjek dobar gost

Post by uvjek dobar gost » 21/05/2007 09:53

To se zove legalan LOPOVLUK u režiji entiteta... uz punu podršku međunarodnih lopova....

karanana
Has thanked: 1 time
Been thanked: 5 times

Post by karanana » 21/05/2007 09:58

Nije niko kriv nekome ko proda stan koji vrijedi 100,000 za 10,000. To se u papirima vodi kao vracena imovina. Taj neko je dobio imovinu nazad i moze raditi s njom sta hoce i ja vjerujem da je 98% tacan broj. E na zalost zbog poljedica etnickog sukoba i razgranicenja ovo je mirnodobska, zavrsna faza etnickog ciscenja sa sve 3 strane. Mjenjaj kucu, prodaji stan, seli u svoj dio.

kucuk

Post by kucuk » 21/05/2007 16:49

Vjerovatno ste citali ovaj poslednji slucaj oko sela Velika Gostilja kod Visegrada. Tu se kuce nisu razlikovale ni po cemu od onih u gradu,a nije bilo nikakve potrebe za njihovim rusenjem. Vlasnici ovih kuca, ni krivi ni duzni 12 godina nakon rata spavaju u mejtefu. Nije valjda da je i njima vracena imovina?
Takvih ima malo vise, u to sam siguran. Vise je lopovima napravljeno vikendica koje ne sluze nikom nego kuca koje trebaju ljudima.

mostarac

Post by mostarac » 21/05/2007 23:11

Najveca greska u vezi povratka je ta sto se zakonom nije regulisalo da imovina koja je vracena ne moze biti prodana ili zamjenjena u narednih 20 godina.
To je fatalna greska povratka i normalno da je onaj ko je imao imovinu na Palama ili u Nevesinju cim je dosao do nje prodao istu, a ovako bi ljudi bili prisiljeni na povratak, a vlasti da taj povratak ucine snosljivim i mogucim. Medjutim najlakse je bilo prodati i na taj nacin udariti pecat na etnicko ciscenje.
Ljude koji se nisu zeljeli vratiti u nevesinje i na Pale ja u potpunosti razumijem i ne osudjujem, ali da je drzava stvarno htjela povratak onda bi zabranila da se vracena imovina proda u narednih 20 godina i time bi bila prisiljena realizovati povratak. Ovako imamo situaciju da je uistinu 98% imovine vraceno, ali kakve imovine i pod kojim uslovima zivota.
No sad je kasno i poslije je**** nema kajanja

kucuk

Post by kucuk » 22/05/2007 09:39

Pa je li ovima u Gostilji kod Visegrada vraceno ili nije? Ja ako sam ista razumio oni spavaju na dusecima UNHCR u mejtefu, cekaju, nisu bas nista prodali.Hoce ljudi da se vrate.

MuaDib

Post by MuaDib » 22/05/2007 23:12

Kako kaže narodna:

Sve će to narod pozlatiti!

Inače cijenu političkih grešaka uvijek plaća narod.

Post Reply