Prošle godine je Pentagon završio i objavio svoj izvještaj o pitanjima vezanim za ovu temu i ukratko ovo su im zaključci:
Do 2040. god. svijet će imati populaciju između 8-9 milijardi gdje se pretpostavlja najveći rast u zemljama Azije i Indokine, znači Kinezi, Indijci i zemlje u okruženju. Kina već danas nije u stanju da se prehrani tako da je u idućih 35 godina više nego vjerovatan scenario velikih seoba sa istoka prema zapadu. Dalje, predviđa se sve veći otpor stanovništva zemalja zapadne Evrope sve većem naseljavanju iz ovih predjela kao i iz afričkih i islamskih zemalja tako da su sukobi neizbježni. Dokazan je abnormalan porast neonacističkih i sličnih pokreta u Evropi ali i u Americi..i u svijetlu toga predviđa se povratak sličnih režima u Evropi gdje se već danas naziru početci u političarima tipa austrijskog Hajdera ili Francuskog le Pena. Ukratko, zaključak koji se nameće je velika vjerovatnoća sukoba između različitih etničkih ili vjerskih grupa unutar država..možda i građanskih ratova, gdje su, po zaključcima Pentagona, Njemačka i Francuska na vrhu liste kriznih regiona. Ali najveći problem je mogućnost katastrofalnog nedostatka vode u svijetu gdje je ponovo Evropa u fokusu..jer je dokazano da su na tlu Evrope najveće zalihe pitke vode na svijetu koje bi mogle, ako bi bile racionalno iskorištavane, napojiti 50% svjetske populacije. Prognoze u ovom scenariju su u najboljem slučaju 3. svj. rat bez upotrebe nuklearnog oružja..a u cilju očuvanja ekosistema potrebnih za proizvodnju vode. Naslov ovog djela izvještaja, "Fortress Europe"..sam za sebe dovoljno govori.
U Pentagonu još uvijek očekuju reakciju predsjednika S.A.D.-a koji nije baš pretjerano uzbuđen zbog ovog apokaliptičnog izvještaja koji ne dolazi od neke nevladine eko-udruge, već je djelo najvećih analitičara Pentagona o čijem je kredibilitetu suvišno pisati
