3 federalne jedinice?

Stranke, političari... Recite i Vi svoje mišljenje!
Post Reply
salihh

3 federalne jedinice?

Post by salihh » 18/05/2007 11:22

cudi me da niko o ovome ne pise, barem ne u posebnom threadu... o ovome se prica uveliko, srbi (dodik i ostali), haman, kao da je to vec gotova stvar, hrvati, cini mi se, cekaju da vide kako ce proci probni baloni.... i nista mi tu nije cudno, cudno mi je da nema nikakve price od bosnjackih, nazovi, lidera...
i sinoc kod ognjena u talk showu, dodik poentira bez ikakvog pokusaja brankovica da zaljepi bananu... cudno mi je da hrvat iz ljubuskog (svaka cast covjeku, nije cudo da se preziva bosnjak :) ) brani poziciju bih... cudno
cudno je i da je referendumsko pitanje koje je glasilo otprilike: da li mislite da bi 3 federalne jedinice pomogle stabilizaciji prilika u bih? padoh na glavu kada vidjeh da 47% gledalaca ftv-a misli da bi?????
trebalo bi prihvatiti dodikov prijedlog, ali da se krene s pisanjem novog ustava bih, tako da mrska ne moze biti jedna od federalnih jedinica, te da se pri njihovom pravljenju ima uzeti u obzir da se ne mogu legalizirati rezultati genocida i etnickog ciscenja... treba ostaviti i mogucnost srbima da traze neovisnost od bih s pravom da otcijepe, recimo, 20 % teritorije bih, mozda i oni malo poglodju kost koju bacaju

sta nam je, da li spavamo ili smo se jednostavno predali?

Shahab

Re: 3 federalne jedinice?

Post by Shahab » 18/05/2007 11:26

salihh wrote:cudi me da niko o ovome ne pise, barem ne u posebnom threadu... o ovome se prica uveliko, srbi (dodik i ostali), haman, kao da je to vec gotova stvar, hrvati, cini mi se, cekaju da vide kako ce proci probni baloni.... i nista mi tu nije cudno, cudno mi je da nema nikakve price od bosnjackih, nazovi, lidera...
i sinoc kod ognjena u talk showu, dodik poentira bez ikakvog pokusaja brankovica da zaljepi bananu... cudno mi je da hrvat iz ljubuskog (svaka cast covjeku, nije cudo da se preziva bosnjak :) ) brani poziciju bih... cudno
cudno je i da je referendumsko pitanje koje je glasilo otprilike: da li mislite da bi 3 federalne jedinice pomogle stabilizaciji prilika u bih? padoh na glavu kada vidjeh da 47% gledalaca ftv-a misli da bi?????
trebalo bi prihvatiti dodikov prijedlog, ali da se krene s pisanjem novog ustava bih rs ne moze biti jedna od federalnih jedinica, te da se pri njihovom pravljenju ima uzeti u obzir da se ne mogu legalizirati rezultati genocida i etnickog ciscenja... treba ostaviti i mogucnost srbima da traze neovisnost od bih s pravom da otcijepe, recimo, 20 % teritorije bih, mozda i oni malo poglodju kost koju bacaju

sta nam je, da li spavamo ili smo se jednostavno predali?

Psihološka karakteristika Bošnjaka neznaju razlikovati bitno od nebitnog!
Plus izdajnička mafija u Sarajevu!

Mahalac

Post by Mahalac » 18/05/2007 11:34

Bravo Salih, lijepo receno.

Kakva samo darezljivost od Dodika zar ne. Naslijedi nozem i krvlju ociscenu tvorevinu od svog mentora Karadzica, proglasi je federalnom jedinicom te onako velikodusno ponudi nama i hrvatima da se fino dogovorimo o podjeli ostatka BiH.

...nije ni cudo sto nema Brankovica u Visegradu ako su svi bili onako vispreni kao nas premijer!

salihh

Post by salihh » 18/05/2007 11:49

Mahalac wrote:Bravo Salih, lijepo receno.

Kakva samo darezljivost od Dodika zar ne. Naslijedi nozem i krvlju ociscenu tvorevinu od svog mentora Karadzica, proglasi je federalnom jedinicom te onako velikodusno ponudi nama i hrvatima da se fino dogovorimo o podjeli ostatka BiH.

...nije ni cudo sto nema Brankovica u Visegradu ako su svi bili onako vispreni kao nas premijer!

ma zapanjujuce je kako se dodik hvali da mu protjerani banjalucani danas zive bolje nego da ih srbi nisu protjerali... kao dolaze u novim autima... jest, kaze nam milorad, bilo tesko krenuti trbuhom za kruhom, jedva ih pokrenuse... hebi ga moradose tenkove i nozeve koristiti, pa se poneki bonjak, more bit' i prep'o srba... ali danas,,,, e danas ti protjerani bosnjaci hvale dodika i srbe sto im pokazase put ka zapadnoj pa mogu kupiti i nov auto, jos im, vidi cuda i cojstva srpskoga, i kuce i stanove vratise... ne rece mica nista o fati orlovic, ni o kotorskom ni o ferhadiji ni o .... sada je dodku drago da prezivjeli bosnjaci dodju u lijepim autima u posjetu svome gradu, a jednako mu drago da u vracenim stanovima i kucama ne gore svjetla po noci... konta dodik, bez svjetla ni zovota nema i u sebi hvali radovana i mladica...
a bosnje, samo vi cirilicu pjevajte i slusajte po kafanama, kupujte srpske proizvode i srpske folove, a najgore od svega, cekajte da vam mica svjetlu i u vasoj kuci ugasi...

Dezze

Post by Dezze » 18/05/2007 12:08

Kako god da se dogovore federalne jedinice to ipak ne bi trebale biti. Koliko znam, a molio bih da me ispravi neko ako grijesim, federalna jedinica podrazumijeva pravo na otcjepljenje ako se referendumom u toj jedinici narod izjasni da zeli postati samostalan. E to ne bi trebalo biti dozvoljeno.

A sta god da se dogovore - ne brinite, ionako je to samo do slijedeceg rata. Nakon toga ce biti novo kolo, novo izvlacenje, nova sreca..... :-)

Faca286

Post by Faca286 » 18/05/2007 12:22

Ja sam za novo kolo!hebiga mozda bidnemo sretniji,mada mi licno nesto oko srca tuzno kad pomislim da ce propast sve miline investicije i da ce ono sto bi srbija morala platit za telekom ostat srbiji!!:)

Ljudi,ja sam za to da se federacija pripoji hrvatskoj a RS nek radi sta hoce!!!! Hajmo mi u EU sa saharom. :x

dashing

Post by dashing » 18/05/2007 12:41

nisam pravnica, ali mislim da federacija, po automatizmu, ne podrazumijeva pravo na otcjepljenje. koliko znam, sfrj je i prije 1974 bila federacija, ali su republike tek amandmanima iz 1974 dibile pravo na "samo-opredjeljenje do otcjepljenja".

mozda sam i u krivu i nemoj te me optuziti da sam za bih kao tro-frtaljnu federaciju...

Fosna

Post by Fosna » 18/05/2007 13:02

Mahalac wrote:nije ni cudo sto nema Brankovica u Visegradu ako su svi bili onako vispreni kao nas premijer!

Ima Brankovica, i to onih "orginalnih". :lol: :D

mr.nice

Post by mr.nice » 18/05/2007 14:41

Apsolutno protiv.

voajer

Post by voajer » 18/05/2007 14:46

Ma kakve federalne jedinice i bakraci, niti dolazi u obzir niti to neko moze sprovesti u djelo.

U zadnje vrijeme se malo uzburkalo more kako RS odbrojava dane i pokusava na bilo koji nacin bar zeru drzavnosti da progura u novi ustav. To je samo znak da ih je spucala panika.

Samo lagano, bice regije na kraju ko sto dolikuje a ne neke nacionalne federane jedinice.

neshto

Post by neshto » 18/05/2007 14:52

ma to srbi nastavljaju rat drugim metodama. cilj federalnih jedinica je razjebavanje sadašnje federacije u svrhu toga da RŠ bude najveća, najbrojnija i najuticajnija.... većina hrvata nije za tako da ne bi trebali brinuti...

marijindvorac

Post by marijindvorac » 18/05/2007 15:14

voajer wrote:Samo lagano, bice regije na kraju ko sto dolikuje a ne neke nacionalne federane jedinice.
Slazem se i trebalo bi. Medjunarodna zajednica je isuvise jaka i prisutna da bi dozvolila greske a nasi politicari jedva cekaju da neko za njih donosi odluke dok mogu da beru privilegije. Zato se MZ ne petlja kada ovi izglasaju povecanja primanja ili vec sta.

Jedino sto ne valja je ovo konstantno negativno pisanje o RS: mrska, sumska, krv, genocid. Svi mi znamo sto znamo, ali da ja tamo zivim i da slusam stalno kako sam "voljen" u federaciji, i ja bih se vjerovatno angazovao na radu za otcjepljenje.

voajer

Post by voajer » 18/05/2007 15:20

Kasno im se sad angazovat, zato smo se mi ovoliko i raskokodakali ;)

Osim toga, jos malo pa je nece nii biti, onda se nece o njoj ni ruzno pisati nit misliti.

Al sad fakat, neka se nista ne ljute, ovo mogu shatit kao opravdani otpor postojanju teritorijalne jedinice zasnovane na pobuni i etnickom ciscenju. Nema nikakvog validnog razloga da ih se time ne ubija u mozak dok sami to cudoviste ne puste niz vodu.

zlata

Post by zlata » 18/05/2007 15:30

marijindvorac wrote:
voajer wrote:Samo lagano, bice regije na kraju ko sto dolikuje a ne neke nacionalne federane jedinice.
Slazem se i trebalo bi. Medjunarodna zajednica je isuvise jaka i prisutna da bi dozvolila greske a nasi politicari jedva cekaju da neko za njih donosi odluke dok mogu da beru privilegije. Zato se MZ ne petlja kada ovi izglasaju povecanja primanja ili vec sta.

Jedino sto ne valja je ovo konstantno negativno pisanje o RS: mrska, sumska, krv, genocid. Svi mi znamo sto znamo, ali da ja tamo zivim i da slusam stalno kako sam "voljen" u federaciji, i ja bih se vjerovatno angazovao na radu za otcjepljenje.
Bas tako. Mislim...Srbi jesu vecinom podrzavali Cetnike..al'bilo pa proslo. Sad znadu da su osudjeni na suzivot s'mrskim neprijateljima u drzavi koji su ciljili unistiti. Je'l'im to vec nije kazna.
Ako si osudjen na suzivot s'istim...MORAS neke stvari presutit. To vazi za sve strane!

Yes & No

Post by Yes & No » 18/05/2007 15:31

marijindvorac wrote:

Govori ti njima ljubavi moja draga koja si nastala iz latica ruza ...oni ce se opet angazavoti na otcjepljenju.Niko ih nije zvao genocidnom i sumskom 1992 pa su zdusno radili na otcjepljenju.Uvodjenjem nekakve federacije u BiH Dodik hoce od bosne da napravi Jugoslaviju .On cesto spominje Jugoslaviju a vecinske bosanske muslimane poredi sa Srbima u SFRJ koji su dominirali i jelte SFRJ se morala raspasti pa neka se raspadne i Bosna.Naravno da od toga nece biti nista jer poslije Daytona niti Silajdzic niti ijedan politicar ne smije uzeti olovku u ruke .A i za Dayton treba Silajdzicu suditi .Svki bosanski politicar mora raditi na vracanju stare RBiH inace mu je strik oko vrata .

voajer

Post by voajer » 18/05/2007 15:55

zlata wrote:
marijindvorac wrote:

Bas tako. Mislim...Srbi jesu vecinom podrzavali Cetnike..al'bilo pa proslo. Sad znadu da su osudjeni na suzivot s'mrskim neprijateljima u drzavi koji su ciljili unistiti. Je'l'im to vec nije kazna.
Ako si osudjen na suzivot s'istim...MORAS neke stvari presutit. To vazi za sve strane!

To bi po meni bila velika greska.
Presutat je i u licnim odnosima kobno za odnose, jer sve sto se presuti izadje poslje na povrsinu.
Sada imamo idealnu politicku priliku da rjesimo stvari jednom za svagda. Ne pada mi na pamet da ostavljam otvorena pitanja zbog kojih ce nekad u buducnosti moje djete morati ponovo da se hvata puske ili da mu se radi o glavi samo zato sto je tako lakse.

Ako sada pustimo da duh razbijanja teritorijalnog integriteta drzave prezivi, sada kada je bez ikakve snage i bred smrt, sta ce biti ako nekada u buducnosti politicke snage budu drugacije rasporedjene?
Po meni ako sad ovo ne istjeramo na cistac, mozemo odmah da ih pustimo u veliku srbiju i da im jos potpisemo da smo zasluzili sve sto su nam radili i jos da su uradili dobro.

_BosanaC

Post by _BosanaC » 18/05/2007 15:57

Marco-x wrote:Ja se što više čitam forume po BiH, ne mogu oteti dojmu da je konfederacija županija, bez mogućnosti otcjepljenja istih optimalno rješenje.
Distrikt Sarajevo bi bio glavni grad. Najveća neovisnost županija bi bila u ekonomskom smislu. Zajednička vanjska politika, granično-carinska, zajednički makroekonomski okvir, tročlano Predsjedništvo, Dom naroda i Vijeće ministara na državnom nivou.
Svi BH narodi, a i ostali građani BiH polažu jednako pravo na BiH, tako da svi moraju popustit malo od svojih maštanja, a opet da u priliku budu svi zadovoljni.
Realna situacija na terenu pokazuje nepovjerenje sva tri naroda jednih prema drugim.
Uz konsenzuse u budućnosti ustroj bi se mogao stalno modificirati.

Samo bez tog troclanog predsjednistva.

_BosanaC

Post by _BosanaC » 18/05/2007 16:02

Marco-x wrote:
_BosanaC wrote:
Marco-x wrote:Ja se što više čitam forume po BiH, ne mogu oteti dojmu da je konfederacija županija, bez mogućnosti otcjepljenja istih optimalno rješenje.
Distrikt Sarajevo bi bio glavni grad. Najveća neovisnost županija bi bila u ekonomskom smislu. Zajednička vanjska politika, granično-carinska, zajednički makroekonomski okvir, tročlano Predsjedništvo, Dom naroda i Vijeće ministara na državnom nivou.
Svi BH narodi, a i ostali građani BiH polažu jednako pravo na BiH, tako da svi moraju popustit malo od svojih maštanja, a opet da u priliku budu svi zadovoljni.
Realna situacija na terenu pokazuje nepovjerenje sva tri naroda jednih prema drugim.
Uz konsenzuse u budućnosti ustroj bi se mogao stalno modificirati.

Samo bez tog troclanog predsjednistva.

Šta fali još dvije malo bolje plaće u administraciji (to je najmanji problem), ako će stvoriti pozitivan psihološki efekt kod nekoga da se osjeća sigurnijim.
Znam ja da bi ti Komšu za prezidentea :D :D

Sta ti je falilo odmah Komsu dopisati i ja te ne bih nista crv'o :D :lol: :lol:

BHG

Post by BHG » 18/05/2007 16:13

Faca286 wrote:Ljudi,ja sam za to da se federacija pripoji hrvatskoj a RS nek radi sta hoce!!!! Hajmo mi u EU sa saharom. :x

:? :? :? :? :? :? :? :? kakvo bolan pripajanje hrvatskoj????? mozda da je jos onda proglase i nezavisnom drzavom hrvatskom????? svasta u Bozjoj basti

klixober

Post by klixober » 18/05/2007 16:15

Marco-x wrote:
maha wrote: Marke Markec, a sto konfederacija (i to pretpostavljam) tri zupanije, uz Sarajevo Distrikt? Mislim sta se time dobija? Jedino ako si mislio da te jedinice nemaju zakonodavnu i izvrsnu vlast? Ali siguran sam da nisi. S toga, time ostaje isto kao sad (u pogledu Drzave, koja nema nista: odnosno ima sto i sad ili kako ti napisa i jos manje), a onda jos k tome pride Sarajevo distrikt???? Nije li to malo degutantno?

Ne. Po meni je poželjno da ima 10 + županija.
Ustroj najbliži švicarskom modelu, koji funkcinira dobro. Ovo je okvir. Razine zakonodavne vlasti, koje bi imale županije, bi morao biti rezultat dogovora, pa i kopiranja modela koji već funcioniranju u svij
etu po sličnim modelima.

Prema svicarskom modelu ne bi moglo biti konstitutivnih naroda Bosnjaka,Srba i Hrvata nego samo Bosanci i Hercegovci.

BHG

Post by BHG » 18/05/2007 16:16

komeba wrote:
Marco-x wrote:
maha wrote: Marke Markec, a sto konfederacija (i to pretpostavljam) tri zupanije, uz Sarajevo Distrikt? Mislim sta se time dobija? Jedino ako si mislio da te jedinice nemaju zakonodavnu i izvrsnu vlast? Ali siguran sam da nisi. S toga, time ostaje isto kao sad (u pogledu Drzave, koja nema nista: odnosno ima sto i sad ili kako ti napisa i jos manje), a onda jos k tome pride Sarajevo distrikt???? Nije li to malo degutantno?

Ne. Po meni je poželjno da ima 10 + županija.
Ustroj najbliži švicarskom modelu, koji funkcinira dobro. Ovo je okvir. Razine zakonodavne vlasti, koje bi imale županije, bi morao biti rezultat dogovora, pa i kopiranja modela koji već funcioniranju u svij
etu po sličnim modelima.

Prema svicarskom modelu ne bi moglo biti konstitutivnih naroda Bosnjaka,Srba i Hrvata nego samo Bosanci i Hercegovci.

pa normalno...sta je tu pogresno...

klixober

Post by klixober » 18/05/2007 16:19

BHG wrote:
pa normalno...sta je tu pogresno...

Pogresno je sto oni koji prizivaju svicarski model ne bi pristali na to da nisu Bosnjaci/Srbi/Hrvati.

Post Reply