SDA ili SBB?Sasvim slučajno jednog tmurnog augustovskog jutra, u jednom sarajevskom cafeu.
Piše: Alida Vračić
Pijem prvu jutarnju kafu, razmišljam o svojim dnevnim obavezama koje nosi dan, prilično običan početak dana. Cafe je prazan, samo za stolom ispred mene sjede dvije gospođe. Mlađa je u svojim tridesetim godinama, kratko ošišane jarko crvene kose, s velikom šnalom boje leda. U ruci čvrsto stišče rokovnik debelih kožnih korica i nervozno vrti olovku. Druga starija žena provjerava svoj pametni telefon i piše poruke, uvjerava mlađu da oni samo što nisu stigli. Ubrzo zatim stiže i ostatak ekipe. Četvorica muškaraca, u svojim pedesetim godinama...
Selam, selam pa vi opet na istom mjestu, isti stol... pozdravljaju žene. One se smješkaju...
Starija gospođa predstavlja se ostatku ekipe kao sekretar stranke. Dalje dodaje: "Mi smo odlučili krenuti aktivno u kampanju, pa smo vas pozvali da se malo dogovorimo i organizujemo. Zvanični start je 25. 9, ali nećemo čekati do tada".
"Ti", obraća se korpuletnom gospodinu, spojenih obrva, "molim te da se već sad aktivno uključiš". Mi smo na nivou stranke planirali da ti organizujemo neke skupove. Plan je pozvati više grupa od po 50-100 ljudi. Priča je standardna, nemoj da puno eksperimentišemo... malo spomeni žrtve rata, ima ih dosta s raznim pomagalima, ide ona priča da ćemo im omogućiti besplatne proteze, malo udrobi ovu priču s poplavama, ništa konkretno, da nas poslije glava boli i to... to je siguran prolaz."
Uključuje se i čovjek omanjeg rasta u sivom odijelu. "Slušaj, bitno mi je da razumiješ da ne želimo nikakav rizik, idemo na sigurno, ove sedmice je zakupljen restoran, pozvani su ljudi, razne velike firme, malo večera, malo da se upoznamo, treba nam njihova podrška. Sve je plaćeno, samo se pojavi i lagano pravi svoju priču... imaš li kakvo bolje odijelo, daj molim te da mu se kupi nešto", dobacuje mlađoj ženi... Ona klima glavom.
"Pričali smo i s drugim strankama, ima tu i prelazaka, eventualnih pojačanja, onaj mali iz SBIH ce preći kod nas, djeluje mi kurentno..."
Mlađa žena se uključuje. "Molim vas, možemo li se vratiti na bit sastanka, priprema za skupove..."
"Da, da", svi se u glas slažu...
"Dakle, skupit ćemo grupe, grupa nema više od 50-100 ljudi. To su manje grupe, više ljudi s kojima smo mi prisni... Ide ta priča, penzije, besplatno školovanje, djeca, civilne žrtve rata, dobit ćeš aplauz, nema stajanja, ide priča, samo nastavi da se održi dinamika, pričaj glasno..."
"A šta je moja obaveza", pita korpulentni čovjek...
"Imaš dvije sedmice da procijeniš tu svoju publiku, ima tu svega... sve je to bijeda... računaj na 1200 ljudi... sve je to teška socijala, sve što im daš, dobro je... Nekome trebaju knjige za djecu za školu, nekome lijek, sve to ide u tu priču, pripremamo i pakete... 20 KM po osobi..."
"Šta će biti u paketima", pita starija gospođa...
"Malo kafe, cigare obavezno, sok, ma, to ti je kao hedija... ali molim vas svi se uozbiljite, moramo to suptilno, da ne ispadne da ne kupujemo vlast, samo suptilno... po glavi nek' ide do 20 KM.
"I pazi", dodaje mali čovjek u sivom odjelu, "dok ide ta priča, stalno im ponavljaš, za vas najbolje"...
"Znaš i sam, udrobi svega."
"Ok, znači ja to malo izvidim, šta kome otprilike treba i to..."
"Da, da, mi ćemo uplatiti 10.000 KM preko neke naše firme, nije sporno... ali molim te, ne smije to izgledati kao kupovina glasova, zadubi se malo..."
"Koliko tebi treba za početak", pita nepoznati čovjek koji prvi put priča...
"A, slušaj, mi smo profesionalci, služba je služba, družba je družba... politika je interes i neću je raditi džaba, sto ću ja raditi džaba... prebacite mi 5000 KM sad, pa ćemo vidjeti kad krene, zavisi od tempa i to..."
"Strašno je važno da niko ne pomisli da kupujemo glasove", ponavlja čovjek u sivom odjelu..
Zvoni telefon, svi lagano ustaju i kreću ka izlazu. Klikću ključevima od skupocjenih automobila i odlaze...
Odlaze pričati priče, uzeti izbore i odvesti nas u ponor... a mi ćemo ih pažljivo slušati u školskim klupama, klicati, sretni uzeti paketiće od po 20 KM, nadati se besplatnim protezama za ruke i noge, i knjigama za djecu.
Moje skoro savršeno iako tmurno jutro, upravo se pretvorilo u depresivan augustovski dan.
20 KM po glavi, ne smije izgledati kao kupovina glasova
-
lasta2
- Posts: 268
- Joined: 30/04/2014 08:18
#1 20 KM po glavi, ne smije izgledati kao kupovina glasova
- JThomas
- Posts: 69047
- Joined: 24/05/2008 15:01
- Location: Sic semper tyrannis
#2 Re: 20 KM po glavi, ne smije izgledati kao kupovina glasova
može biti bilo ko. samo lijanovići sigurno nisu, jer su oni najotvorenije kupovali glasove da to tako izgleda, življaka u ruke i zdravo... 
-
Yahweh
- Posts: 244
- Joined: 25/04/2014 21:24
- Location: See the shadow? Well, that's not anyone that you're expecting.
#3 Re: 20 KM po glavi, ne smije izgledati kao kupovina glasova
.
Last edited by Yahweh on 20/03/2015 23:39, edited 1 time in total.
-
FMDzem
- Posts: 651
- Joined: 23/07/2011 20:30
#4 Re: 20 KM po glavi, ne smije izgledati kao kupovina glasova
Kad smo već kod ovoga, zna li neko kako mogu da se ubacim da budem posmatrač, preko CIK-a ili sve to ide stranački?
- Picajzla
- Posts: 2935
- Joined: 20/01/2013 18:24
- Location: U svijetu nepravde - http://i62.klix.com/ri6jht.png
#5 Re: 20 KM po glavi, ne smije izgledati kao kupovina glasova
Kolika bude dnevnica?
Sent from my LG-G2 using Tapatalk
Sent from my LG-G2 using Tapatalk
- apsidejzi
- Posts: 9948
- Joined: 25/05/2013 23:49
#6 Re: 20 KM po glavi, ne smije izgledati kao kupovina glasova
Ma ja mislim da je Alida ipaklasta2 wrote: Piše: Alida Vračić
SDA ili SBB?
- Joe McCarthy
- Posts: 1164
- Joined: 09/11/2012 18:23
- Location: Dežurni forumski homofob, šovinista i majorizator
#7 Re: 20 KM po glavi, ne smije izgledati kao kupovina glasova
>2014
>I dalje vjeruje u demokratiju

>I dalje vjeruje u demokratiju

- KAMI666
- Posts: 1141
- Joined: 02/07/2006 01:45
- Location: Aljaska
#8 Re: 20 KM po glavi, ne smije izgledati kao kupovina glasova
Yahweh wrote:Kako sam ja nasjeo za prošle izbore. Uganjala me neka od Lijanovića, zvala na telefon i zvala, na kraju se dogovorimo da se nađemo, da mi prospekt i upustvo kako da glasam. Eto, biće ti plaćeno 100 KM da glasas za Lijanovića i još neke iz njegove stranke, ja tad bio teški kokuz, novac mi trebao za školovanja i kontam se ko ga j**e, ako ništa 100 KM u džep i mogu riješiti dio problema.
Odem ja da glasam, sve popunim kako treba i poslije toga zovem tu ženu, kaže ona meni, sinko ništa se ne sekiraj zovem te sutra. Od tad, birani broj se više ne koristi.. Heeej, heeej, rano moja. I onda skontaš u kakvoj državi živiš i ko je na vlasti. Fuj.
i tebe nije sramota ovako nesto napisati, mislim uradio bi nesto da kazem "ne-gradjanski" i van svake pameti, i ti se onda zgrazas na drzavu i vlast? Mislim pokusao si zaraditi, ono glas vise manje, tebi treba novac (a kome ne treba) i kasnije da krivis nekog za tako nesto?
Pa takvi kao i ti bi sutra isto tako na ovaj nacin kao i danasnja vlast u BiH **avali narodu uzduz i poprijeko. Ne trebas da krenes da pljujes druge, pocni prvo od sebe.
Nista, tako i treba kako jeste, kakav narod-takva i drzava. I ne brini, nisi jedini.
-
muzicar_iz_parka
- Posts: 3949
- Joined: 02/06/2012 18:59
#9 Re: 20 KM po glavi, ne smije izgledati kao kupovina glasova
Ja bi predložio aukciju/licitaciju, pa ko da više dobije moj glas.
Isto bi predložio i ostalim glasačima osim stranačkih potrčkala.
Isto bi predložio i ostalim glasačima osim stranačkih potrčkala.
- mirsek
- Posts: 12967
- Joined: 07/05/2010 15:40
#10 Re: 20 KM po glavi, ne smije izgledati kao kupovina glasova
Pa eto, samo neka cijenu podignu na 100 KM za glas i da je isplata pola odmah pola poslije glasanja mogao bi se tu posao pokrenuti.
Moze i neki paket ili roba u toj protuvrijednosti.
Ovo velike stranke to mogu pokriti, tipa SDA, mozda i SDP.
100 000 glasova = 10 miliona KM
200 000 glasova = 20 miliona KM
Neka ih pola od onih koji su obecali stvarno glasa i eto nekoj liderskoj stranci ili pobjeda na izborima ili visoko drugo mjesto.
Meni to uopste nije skupo, za samo 20 miliona KM imas haman sigurnu pobjedu na izborima.
Moze i neki paket ili roba u toj protuvrijednosti.
Ovo velike stranke to mogu pokriti, tipa SDA, mozda i SDP.
100 000 glasova = 10 miliona KM
200 000 glasova = 20 miliona KM
Neka ih pola od onih koji su obecali stvarno glasa i eto nekoj liderskoj stranci ili pobjeda na izborima ili visoko drugo mjesto.
Meni to uopste nije skupo, za samo 20 miliona KM imas haman sigurnu pobjedu na izborima.
