1.500 prijavljenih pripravnika za UIO

Ekonomija, biznis, dionice, posao, (ne)zaposlenost...
Post Reply
batkoman

1.500 prijavljenih pripravnika za UIO

Post by batkoman » 31/05/2009 09:02

Ili preciznije 1581 prijavljeni kandidat za pripravnike u Upravi za indirektno oporezivanje :shock:
Medjutim jedan dio kandidata ne ispunjava uslove jer imaju vise od 1 godine radnog staza, a drugi dio kandidata ne ispunjava uslove u pogledu
obrazovanja - privatni fakulteti, tako da ce se ukupan broj "regularnih" kandidata za pripravnike ipak smanjiti dok komisija odbaci neodgovarajuce prijave.

Ono sto je najinteresantnije u cijeloj prici je to sto je nepoznat broj radnih mjesta na koje se konkurise :?
Za sve regionalne centre pise da se trazi "VISE IZVRSILACA" -ekonomista, pravnika, informaticara, a koliki je to broj ostaje samo za nagadjanje (izuzev ako ima dobro obavjestenih osoba na ovom forumu :D :sax: ) U nekim ranijim intervjuima direktor Causevic je izjavljivao da UIO nedostaje oko 500 visoko obrazovanih ljudi,
a da li ce toliki ili mnogo manji broj biti primljen - vidjecemo .

Jos moram reci da sam od dvije osobe koje rade u UIO cuo da je nedavno prije 2-3 mjeseca zaposlen jedan broj ljudi - (ali ne znam u kojem svojstvu pripravnici, volonteri, osobe sa radnim iskustvom) a vidim na stranicama i uprave i agencije za drzavnu sluzbu BiH da u proteklom periodu nije bilo konkursa osim ovog za pripravnike iz maja, tako da se bojim da ovaj konkurs mozda nije neka farsa i pokrice za ljude koji vec rade. :sad:

Pa ima li neko kakvih informacija, da ne ucim dzabe one zakone za test ako se trazi mali broj ljudi ili je ako je "proces zaposljavanje" vec zavrsen :bih:

Husein_Captain

Re: 1.500 prijavljenih pripravnika za UIO

Post by Husein_Captain » 31/05/2009 09:07

Ej @batkoman, koje zakone treba učit za testiranje?? Konkurs nije čista formalnost i ne odnosi se na te zaposlene, u to sam siguran!

batkoman

Post by batkoman » 31/05/2009 09:22

Code: Select all

Ovom prilikom ukazujemo kandidatima da se za provjeru znanja pripremaju upoznavanjem Zakona o porezu na dodatu vrijednost (Službeni glasnik BiH“, broj 9/05, 35/05 i 100/08), Zakona o carinskoj politici („Službeni glasnik BiH“, broj 57/04 i 51/06) i Zakona o akcizama u BiH („Službeni glasnik BiH“, broj 62/04 i 48/05), koji se mogu pribaviti na ovoj stranici, s napomenom da će kandidati prijavljeni za pozicije 1/03, 2/03, 3/03 i 4/03 biti testirani iz oblasti informacionih tehnologija.

http://www.uino.gov.ba/b/Poslovne_usluge/Konkursi.html

eto i zakona i linka, znaci ako si ing.elektrotehnike/informatike ne trebas uciti zakone to je samo za ekonomiste i pravnike (valjda :D )
hajde vjerovacu da nije cista formalnost, :D nada umire poslednja

antonija

Post by antonija » 23/06/2009 16:11

Mislim da je rijec samo o 6 radnih mjesta, znaci na svako radno mjesto napada 250 pipravnika...

batkoman

Post by batkoman » 23/06/2009 20:21

antonija wrote:Mislim da je rijec samo o 6 radnih mjesta, znaci na svako radno mjesto napada 250 pipravnika...

Nisi u pravu, 1500 ljudi se prijavilo ukupno za sva 4 regionalna centra, znaci u prosjeku 375 (po regionalnom centru) pa podjeljeno sa 6 = 62,5 pripravnika na radno mjesto.
Za koji regionalni centar imas informaciju da se prima 6 pripravnika ?

Alfons Kauders

Post by Alfons Kauders » 23/06/2009 20:55

batkoman wrote: U nekim ranijim intervjuima direktor Causevic je izjavljivao da UIO nedostaje oko 500 visoko obrazovanih ljudi

recimo da ti "visoko obrazovani" ljudi primaju jednu i po prosjecnu platu... :D jer su visoko obrazovani... :D odnosno oko 2000km bruto... :D to je 12 miliona godisnje... :D za parazite... :D

Maybach

Post by Maybach » 23/06/2009 20:56

Primit ce se po 20 pripravnika u svakom gradu.znaci ukupno 20,a koliko pojedinacno pravnika,ekonomista i onih trecih ne znam.

Alfons Kauders

Post by Alfons Kauders » 23/06/2009 20:58

Maybach wrote:Primit ce se po 20 pripravnika u svakom gradu.znaci ukupno 20,a koliko pojedinacno pravnika,ekonomista i onih trecih ne znam.

je li jedan od uslova da budu nepismeni seljacici kao causevic... :D i ostatak ekipe iz uio? :D

batkoman

Post by batkoman » 23/06/2009 21:24

Maybach wrote:Primit ce se po 20 pripravnika u svakom gradu.znaci ukupno 20,a koliko pojedinacno pravnika,ekonomista i onih trecih ne znam.

Hvala ti na informaciji (nadam se da je pouzdana :D ), a gledajuci ranije konkurse za pretpostaviti je da ce odnos po strukama biti najvjerovatnije:
80% ekonomisti 15% pravnici 5 % informaticari.

antonija

Post by antonija » 24/06/2009 14:15

batkoman wrote:
antonija wrote:Mislim da je rijec samo o 6 radnih mjesta, znaci na svako radno mjesto napada 250 pipravnika...

Nisi u pravu, 1500 ljudi se prijavilo ukupno za sva 4 regionalna centra, znaci u prosjeku 375 (po regionalnom centru) pa podjeljeno sa 6 = 62,5 pripravnika na radno mjesto.
Za koji regionalni centar imas informaciju da se prima 6 pripravnika ?

Ne ne, jeste 4 regionalna centra ali ukupno 6 radnih mjesta.
primaju se dipl. ekonomsti i dipl. pravnici, prijateljica mi se prijavila.

Maybach

Post by Maybach » 24/06/2009 18:04

Alfons Kauders wrote:

je li jedan od uslova da budu nepismeni seljacici kao causevic... :D i ostatak ekipe iz uio? :D

Whatever...

Blaka

Post by Blaka » 24/06/2009 18:09

batkoman wrote:Ili preciznije 1581 prijavljeni kandidat za pripravnike u Upravi za indirektno oporezivanje :shock:

Al ih štancaju :shock:

*mima*

Post by *mima* » 24/06/2009 18:53

Alfons Kauders wrote:
batkoman wrote: U nekim ranijim intervjuima direktor Causevic je izjavljivao da UIO nedostaje oko 500 visoko obrazovanih ljudi

recimo da ti "visoko obrazovani" ljudi primaju jednu i po prosjecnu platu... :D jer su visoko obrazovani... :D odnosno oko 2000km bruto... :D to je 12 miliona godisnje... :D za parazite... :D

Recimo da ti paraziti i to jako neobrazovani paraziti imaju jako malu platu i da placu nad svojom sudbinom sto du kopali i rukama i nogama da predju u UIO.

batkoman

Post by batkoman » 24/06/2009 20:59

antonija wrote:Ne ne, jeste 4 regionalna centra ali ukupno 6 radnih mjesta.
primaju se dipl. ekonomsti i dipl. pravnici, prijateljica mi se prijavila.

Ama zenska glavo :D , kako ce biti 6 radnih mjesta kada je oglas sledeci:
Sarajevo: ekonomisti, pravici, informaticari -(vise izvrsilaca za svaku struku)
Tuzla : ekonomisti,pravnici,informaticari - (vise izvrsilaca za svaku struku)
Mostar: ekonomisti,pravnici,informaticari - (vise izvrsilaca za svaku struku)
Banjaluka:ekonomisti,pravnici,informaticari -(vise izvrsilaca za svaku struku)

Znaci, kad pise VISE to je minimalno 2 radna mjesta za svaku struku !!!
Znaci minimalni moguci broj pripravnika ukupno za cijelu BiH je 24. (A vec smo dobili info. da je ukupan broj 80.)

na kraju krajeva i kad zanemaris rijec VISE, ako zamislimo da se prima samo po jedan pripravnik u struci opet izadje broj 12, ali broj 6 nikako nije moguce matematicki i logicki opravdati !!!

farfarah

Post by farfarah » 01/07/2009 17:39

Ja sam se prijavila na ovaj konkurs.U subotu je testiranje, a ja imam informaciju da primaju 150 pripravnika. Tačan omjer po centrima i zanimanjima ne znam.
Još jednu informacij imam.Pripravnici koji su primljeni nekad u dec./jan.(ne znam kada je tačno bio taj konkurs) također sa nama moraju raditi test.
E sad ,da li je to ono na šta svi sumnjamo pokazaće vrijeme. U svakom slučaju, poznajem jednu takvu osobu pa ću uskoro saznati da li je ovaj konkurs bio samo pokriće za njih.

batkoman

Post by batkoman » 01/07/2009 22:04

farfarah wrote:Pripravnici koji su primljeni nekad u dec./jan.(ne znam kada je tačno bio taj konkurs) također sa nama moraju raditi test.

farfarah, je li taj decembarski konkurs igdje bio objavljen ?

farfarah

Post by farfarah » 02/07/2009 14:04

Drugarica mi se javila na taj konkurs, tako da vjerovatno jeste.Ali ni ja nisam vidjela taj oglas, a redovno na mail primam obaještenja o novim konkursima u državnoj upravi. Kaže mi ona da su ih nekad pred kraj konkura (ovog našeg) obavijestili da se i oni (pošto ih ima više koji rade) moraju prijaviti.Mislila je da se s njima zezaju i kad se ugledala na spisku skoro se onesvijestila. Sada ni sama ne zna šta će biti s njima.
Uglavnom, ni oni nisu krivi, ljudi već regularno rade pripravnički nekoliko mjeseci i onda im ovako smjeste.
Znam još i to da će se sve bodovati, prosjek ocjena, godine nezaposlenosti poslije diplome, smijer (za ekonomiste), test, a moguće je da će biti i intervju.Tako da, neznam, puno nas je brate!!!

EyesWideShut

Post by EyesWideShut » 02/07/2009 19:30

farfarah wrote:Drugarica mi se javila na taj konkurs, tako da vjerovatno jeste.Ali ni ja nisam vidjela taj oglas, a redovno na mail primam obaještenja o novim konkursima u državnoj upravi. Kaže mi ona da su ih nekad pred kraj konkura (ovog našeg) obavijestili da se i oni (pošto ih ima više koji rade) moraju prijaviti.Mislila je da se s njima zezaju i kad se ugledala na spisku skoro se onesvijestila. Sada ni sama ne zna šta će biti s njima.
Uglavnom, ni oni nisu krivi, ljudi već regularno rade pripravnički nekoliko mjeseci i onda im ovako smjeste.
Znam još i to da će se sve bodovati, prosjek ocjena, godine nezaposlenosti poslije diplome, smijer (za ekonomiste), test, a moguće je da će biti i intervju.Tako da, neznam, puno nas je brate!!!

Na konkursu je pisalo da je prednost za pravnike prosjek, a za ekonomiste finasijsko-racunovodstveni smjer...mada svi znamo da ce biti primljen onaj koji ima najacu stelu, tako da....ali sta je tu je, odoh da citam ove zakone:)

Kako rade pripravnicki nekoliko mjeseci kada nije bilo konkursa za pripravnike proslu godinu u UIO:) to je stara prica, radite tu par mjeseci pa kada bude konkurs prijavite se i to je to, a mi levati da citamo zakone :D

farfarah

Post by farfarah » 02/07/2009 19:57

Čitaj, čitaj....evo i ja ubi se čitajući! Da se makar ne osramotim sa 0 bodova! Jesi l' vidio što su na stranici izbacili način bodovanja i broj pripravnika koje će primiti po centrima? E, sad moraš zadovoljit i uslov,više od 30 bodova, da te muštraju na intervjuu! :-) Dr'at će oni nas do iduće godine! Valjda u tom periodu nam iskrsne kakav posao pa odustanemo. :lol:

Ne znam kako vama idu ovi zakoni? Meni se gadi na ove carine! Mislim da i oni što su ga sastavili ne znaju šta su htjeli raći :-) Hajd' akcize i pdv, to inekako!
Kakvi li će zadaci biti???

batkoman

Post by batkoman » 02/07/2009 22:38

farfarah, u kojem gradu ti radi prijateljica, da utvrdimo da li su u sve gradove vec od ranije primili ili u samo neke.
i molim te pitaj je da li je zaista taj konkurs bio negdje objavljen ili je to bio neki interni konkurs koji su znali samo zaposleni :?

inace, ja sam iz Banjaluke i cuo sam od vise nepovezanih osoba iz UIO koji rade u B.Luci da je primljen prije par mjeseci jedan broj ljudi.

antonija

Post by antonija » 02/07/2009 22:51

Evo ipak su se ljudi dobro prijavili toliki, prima se cak 150 pripravnika na nivou BiH.

Znaci 10% svih prijavljenih ce biti zaposleni sa neto platom 850,00 KM kao pripravnici.

"Shodno ocijenjenim potrebama, a u okviru odobrenog budžeta, u Upravu će biti
primljeno ukupno 150 pripravnika, i to:"

http://www.uino.gov.ba/download/Dokumenti/Dokumenti/bos/2009/BOS%20Dopuna%20pripravnici.pdf

Compact

Post by Compact » 02/07/2009 22:53

batkoman wrote:Medjutim jedan dio kandidata ne ispunjava uslove jer imaju vise od 1 godine radnog staza, a drugi dio kandidata ne ispunjava uslove u pogledu obrazovanja - privatni fakulteti

Otkud ovo??? :shock:

Jel ovo tvoja proizvoljna procjena, ili se odnosi na valoriziranje bolonjskih diploma! Ne kontam, jer nema razlike između privatnih i državnih fakulteta!

antonija

Post by antonija » 02/07/2009 23:02

Compact wrote:
batkoman wrote:Medjutim jedan dio kandidata ne ispunjava uslove jer imaju vise od 1 godine radnog staza, a drugi dio kandidata ne ispunjava uslove u pogledu obrazovanja - privatni fakulteti

Otkud ovo??? :shock:

Jel ovo tvoja proizvoljna procjena, ili se odnosi na valoriziranje bolonjskih diploma! Ne kontam, jer nema razlike između privatnih i državnih fakulteta!

Normalno da ima razlike izmedju fakulteta, i tako je svugdje u svijetu:

Evo pogledaj praktican primjer kako niko ne priznaje jedan tkz. fakultet:

"Mirnes Ajanović ne može među pripravnike

SARAJEVO Verifikaciona komisija Advokatske komore Federacije BiH nije potvrdila prijem nekadašnjeg poslanika i lidera BOSSa Mirnesa Ajanovića za pripravnika u ovoj komori.

Kako nam je potvrđeno u Komori, donošenje ove odluke odgođeno je dok ne dobiju mišljenje Ministarstva pravde FBiH zbog nejasnoća u vezi s Ajanovićevim obrazovanjem.
Regionalna advokatska komora u Tuzli primila je u imenik advokatskih pripravnika Ajanovića, koji je stekao zvanje diplomiranog pravnika na trogodišnjem studiju Pravnog fakulteta privatnog univerziteta "Apeiron" u Banjaluci. Advokatska komora FBiH zatražila je od Ministarstva pravde tumačenje da li je trogodišnji studij na fakultetima u BiH odgovarajući uslov za obavljanje advokatske djelatnosti u FBiH, te na koji način se treba procjenjivati svaki pojedinačni slučaj.
"Sada se rješava pitanje da li Ajanović ispunjava uslove za pripravnika, a samim tim i da poslije postane advokat, sudija ili tužilac", rekao je jedan od naših sagovornika. "

Compact

Post by Compact » 02/07/2009 23:14

antonija wrote:
Normalno da ima razlike izmedju fakulteta, i tako je svugdje u svijetu:

Evo pogledaj praktican primjer kako niko ne priznaje jedan tkz. fakultet:

"Mirnes Ajanović ne može među pripravnike

SARAJEVO Verifikaciona komisija Advokatske komore Federacije BiH nije potvrdila prijem nekadašnjeg poslanika i lidera BOSSa Mirnesa Ajanovića za pripravnika u ovoj komori.

Kako nam je potvrđeno u Komori, donošenje ove odluke odgođeno je dok ne dobiju mišljenje Ministarstva pravde FBiH zbog nejasnoća u vezi s Ajanovićevim obrazovanjem.
Regionalna advokatska komora u Tuzli primila je u imenik advokatskih pripravnika Ajanovića, koji je stekao zvanje diplomiranog pravnika na trogodišnjem studiju Pravnog fakulteta privatnog univerziteta "Apeiron" u Banjaluci. Advokatska komora FBiH zatražila je od Ministarstva pravde tumačenje da li je trogodišnji studij na fakultetima u BiH odgovarajući uslov za obavljanje advokatske djelatnosti u FBiH, te na koji način se treba procjenjivati svaki pojedinačni slučaj.
"Sada se rješava pitanje da li Ajanović ispunjava uslove za pripravnika, a samim tim i da poslije postane advokat, sudija ili tužilac", rekao je jedan od naših sagovornika. "

Ja taj svijet ne poznajem.

Kazati "tzv. fakulteti" su ipak frustracije, a realnost je nešto drugo! Iz ovoga i budala može zaključiti da nema veze što čovjek ima diplomu sa Apeirona, već je problem valorizacija bolonjske diplome, tj. trogodišnjeg dodiplomskog obrazovanja!

Još koji dan i taj će problem biti riješen, a za par godina se više neće ni spominjati! Nešto slično kao kad je komunizam sišao, a demokartija došla. Mnogi su govorili "ko im dozvoli da organiziraju proteste, ili što ovo milicija ne isprebija". Na našu radost a na njihovu žalost, iz današnjeg ugla, više su nego smiješni.

Post Reply