02.05.1992 Dan "D" Napad i Odbrana Sarajeva

Locked
Vozdra raja :-)

#1 02.05.1992 Dan "D" Napad i Odbrana Sarajeva

Post by Vozdra raja :-) » 02/05/2008 13:20

Na današnji dan prije 16 godina počeo opći napad na Sarajevo od jedinica JNA

Sarajevo, 02.05.2008 - Fena

Danas se navršava 16 godina od općeg napada na glavni grad Bosne i Hercegovine Sarajevo koji su započele jedinice JNA. Tog dana Sarajevo je ostalo bez hrane, vode, struje, a istovremeno je počeo urbicid Sarajeva i sistemsko ubijanje civila. Istog dana, jedinice predvođene generalom bivše JNA Vojislavom Đurđevcem, u Lukavici su zarobile tadašnjeg predsjednika Republike Bosne i Hercegovine Aliju Izetbegovića. 2. maj 1992. godine bio je ključni za odbranu Sarajeva i Bosne i Hercegovine, a zahvaljujući bosanskohercegovačkim patriotima, glavni grad naše zemlje je odbranjen."

Ovaj dan se sa pravom naziva "Dan D" za odbranu Sarajeva i drzave. Da je tog dana ubijen Alija Izetbegovic, i da je JNA zauzela Sarajevo, danas bi sve bilo drugacije, puno gore!

Proucimo Fatihu i pomolimo se
Pamtimo i opominjimo

http://youtube.com/watch?v=O-JjwEac8jA
http://youtube.com/watch?v=rEv-lBxNELA&feature=related

Drvosjeca iz Dejcica

#2 Re: 02.05.1992 Dan "D" Napad i Odbrana Sarajeva

Post by Drvosjeca iz Dejcica » 02/05/2008 16:28

Danas sam u Danima procitao odlomak iz knjige britanksog pripadnika SAS jedinice koji je tri puta po zadatku boravio i prolazio kroz ratno Sarajevo u razliciti periodima rata. Covjek lijepo napisa da mu ni danas, kao iskusnom vojniku/operativcu na terenu, nije jasno kako se Sarajevo odrzalo i izdrzalo toliko dugo pod opsadom. Odgovor je jednostavan, cudo bosanskog otpora, eto kako. :bih:

pici

#3 Re: 02.05.1992 Dan "D" Napad i Odbrana Sarajeva

Post by pici » 02/05/2008 16:34

Kako je izdrzalo......pa golobradim i skoro golorukim herojima,zaista kada se vratim 16 godina unazad,nije ni meni samome jasno ali znam da su raja molili za puske i da idu da se razracunaju sa bradonjama,da su tada ti mladici imali oruzije,danas bi sve izgledalo drugacije i ne bi se Dodo i slicni kur*ili,a i manje bi bilo begova,vojvoda i banova....ovako ,sta je tu je zali boze pa ne imasmo to oruzije.Znam da su mjesec dana obecavali da ce se dobiti puske :? pa se prodavale po tadasnjih 500 KM....dabogda mu zafalilo lijekova za citavu familiju ko je god prodavao.

Umjetnik a

#4 Re: 02.05.1992 Dan "D" Napad i Odbrana Sarajeva

Post by Umjetnik a » 02/05/2008 16:39

pici wrote:Kako je izdrzalo......pa golobradim i skoro golorukim herojima,zaista kada se vratim 16 godina unazad,nije ni meni samome jasno ali znam da su raja molili za puske i da idu da se razracunaju sa bradonjama,da su tada ti mladici imali oruzije,danas bi sve izgledalo drugacije i ne bi se Dodo i slicni kur*ili,a i manje bi bilo begova,vojvoda i banova....ovako ,sta je tu je zali boze pa ne imasmo to oruzije.Znam da su mjesec dana obecavali da ce se dobiti puske :? pa se prodavale po tadasnjih 500 KM....dabogda mu zafalilo lijekova za citavu familiju ko je god prodavao.
i ono što smo imali oružja nismo znali iskoristiti

pici

#5 Re: 02.05.1992 Dan "D" Napad i Odbrana Sarajeva

Post by pici » 02/05/2008 16:44

Umjetnik a wrote:
pici wrote:Kako je izdrzalo......pa golobradim i skoro golorukim herojima,zaista kada se vratim 16 godina unazad,nije ni meni samome jasno ali znam da su raja molili za puske i da idu da se razracunaju sa bradonjama,da su tada ti mladici imali oruzije,danas bi sve izgledalo drugacije i ne bi se Dodo i slicni kur*ili,a i manje bi bilo begova,vojvoda i banova....ovako ,sta je tu je zali boze pa ne imasmo to oruzije.Znam da su mjesec dana obecavali da ce se dobiti puske :? pa se prodavale po tadasnjih 500 KM....dabogda mu zafalilo lijekova za citavu familiju ko je god prodavao.
a koje crno oruzije,umjetnice......ja sam imao tetejca i papovku i mjenjalo se to na nas 10 :shock: znam da su pojedini imali ali su isli u obijanje,trkeljanje stanova :x kao traze snajperiste,a nigdje ih ni na kasarni ni na poljinama ni na žuči ni u PM :x a svaki komadant svoju politiku vodi,pocev od juke,cace,ćele,puške,kana,talijana,karića itd itd ma to je bio divlji zapad.....ne vuci me za jezik molim te :x

milivoje

#6 Re: 02.05.1992 Dan "D" Napad i Odbrana Sarajeva

Post by milivoje » 02/05/2008 16:44

Umjetnik a wrote:

Nismo znali??
CCC
Pa kako je Sarajevo jos uvijek (kol'ko-tol'ko) ''zdrav'' grad??

@picci...pridruzujem se zeljama :mrgreen:

signature

#7 Re: 02.05.1992 Dan "D" Napad i Odbrana Sarajeva

Post by signature » 02/05/2008 16:45

Vozdra raja wrote:Signature, moze li barem ova tema proci bez tvog hronicnog baljezganja. :!:

Alija je samo jedan dio tih desavanja. Sjetimo se svih onih koji su tog dana spasili drzavu i glavni grad. Divijaka, Patriotske lige, gradjana. itd...
zakiti se ti s tvojim Alijom,ali evo jos nesta od Jugoslovena Ganeta,jer i on je sudionik dogadjaja.
---------------------------------------------------
Ganić: JNA je htijela likvidirati Aliju Izetegovića

SARAJEVO - Na današnji dan prije 16 godina JNA, pod zapovjedništvom generala Kukanjca zasula je Sarajevo granatama. Istog dana po povratku iz Lisabona na Sarajevskom aerodromu general Kukanjac zatočio je predsjednika Predsjedništva BiH Aliju Izetbegovića.

Tadašnja JNA, koja nije imala legitimitet na teritoriji međunarodno priznate nezavisne države, jer nije slušala naredbe Predsjedništva BiH, otela je njenog predsjednika Aliju Izetbegovića. Namjera neprijatelja bila je likvidacija predsjednika, izjavio je za sarajevski Dnevni avaz tadašnji član Predsjedništva R BiH Ejub Ganić.

- Drugi svibanj je spomenik BiH, kada smo obranili njenu državnost. Tada je i predsjednik bio kidnapiran. Uspjeli smo sačuvati njenu državnost da ne pokleknemo i predsjednika osloboditi. To je bila neka snaga naše opredijeljenosti da BiH preživi - govori Ganić, dodajući da 2. svibanj ostaje kao jedan od kamena temeljaca BiH.

Političko opredjeljenje, umjećeu pregovaranju, kao i alarmiranje, umnogome su pomogli, kaže Ganić, da 2. svibnja izađemo kao pobjednici "iako su nas htjeli poklopiti".

signature

#8 Re: 02.05.1992 Dan "D" Napad i Odbrana Sarajeva

Post by signature » 02/05/2008 16:48

pici wrote:
Umjetnik a wrote:
a koje crno oruzije,umjetnice......ja sam imao tetejca i papovku i mjenjalo se to na nas 10 :shock: znam da su pojedini imali ali su isli u obijanje,trkeljanje stanova :x kao traze snajperiste,a nigdje ih ni na kasarni ni na poljinama ni na žuči ni u PM :x a svaki komadant svoju politiku vodi,pocev od juke,cace,ćele,puške,kana,talijana,karića itd itd ma to je bio divlji zapad.....ne vuci me za jezik molim te :x
oni to hoce da predstave kao s vana gladac a unutra je bio jadac.

signature

#9 Re: 02.05.1992 Dan "D" Napad i Odbrana Sarajeva

Post by signature » 02/05/2008 16:51

o vi ste dobro rosli,kod nas su prodavali puske za 700 i 1000 DM zavisilo od financijske moci doticnog.

pici

#10 Re: 02.05.1992 Dan "D" Napad i Odbrana Sarajeva

Post by pici » 02/05/2008 16:55

signature wrote:
o vi ste dobro rosli,kod nas su prodavali puske za 700 i 1000 DM zavisilo od financijske moci doticnog.
a to malo ko bolje oruzije al za 500 KM daj sta das.......ma jeb*t ih sviju danas eno ih pokupovase firme....ma pusti,zali boze ljudi sto izginuse od krvnika,nek im je vjecni rahmet i pokoj duši.

signature

#11 Re: 02.05.1992 Dan "D" Napad i Odbrana Sarajeva

Post by signature » 02/05/2008 16:59

pici wrote:
signature wrote:
a to malo ko bolje oruzije al za 500 KM daj sta das.......ma jeb*t ih sviju danas eno ih pokupovase firme....ma pusti,zali boze ljudi sto izginuse od krvnika,nek im je vjecni rahmet i pokoj duši.
jasta bolan,ljudi iz
halke
postadose najbogatiji a i svi nakokolektivno prezivjese rat.sve i jednom borcu koji dade zivot za Bih nek' je vjecni rahmet i pokoj dusi.

Umjetnik a

#12 Re: 02.05.1992 Dan "D" Napad i Odbrana Sarajeva

Post by Umjetnik a » 02/05/2008 17:00

pici wrote:
Umjetnik a wrote:
pa to je problem
JNA je uzela svo naoružanje iz kasarna što su se nalazile na prostoru BIH
i kad skontaš kao da te je napala tvojim oružjem

i da te pitam
znaš li ti gdje su faletići

pici

#13 Re: 02.05.1992 Dan "D" Napad i Odbrana Sarajeva

Post by pici » 02/05/2008 17:14

Umjetnik a wrote:

pa to je problem
JNA je uzela svo naoružanje iz kasarna što su se nalazile na prostoru BIH
i kad skontaš kao da te je napala tvojim oružjem

i da te pitam
znaš li ti gdje su faletići
[/quote][/quote]
znam kako necu znati ......a to sa JNA se je mogo odraditi nego se cekalo ne znam ni ja sta,a pobise onoliki narod u Bjeljini,Zvorniku,Visegradu,Foci itd studenski domovi na bjelavama su bili puni izbjeglica iz istocne Bosne,ja ti ne mogu opisati sta su ti ljudi govorili i sta su opisivali,uglavnom zene i djeca,muska glava je rijetko koja prezivila.....ma pusti vise nek sve ide u neku stvar,pozdrav Bosancima i Hercegovcima ...odoh imam svojih muka nego da se prisjecam tih dana :bih:

Topla voda

#14 Re: 02.05.1992 Dan "D" Napad i Odbrana Sarajeva

Post by Topla voda » 02/05/2008 18:36

drugi maj...zeznuto ,zeznuto..
da ne bi dede,tope ,doktora i kompanije...sad bi nas po golf terenu na poljinama otkopavali :D

don vito

#15 Re: 02.05.1992 Dan "D" Napad i Odbrana Sarajeva

Post by don vito » 02/05/2008 19:15

Maloprije na TV-u dirljiva slika. U ime Kantona Sarajevo fatihu poginulim borcima uci i cvijece na sehidskom groblju polaze predsjednik Skupstine kantona Denis Zvizdic. Ratni dezerter polaze cvijece poginulim borcima!!??? Fatihu uci potomak porodice komunistickih batinasa Campara koji su se na vrijeme presaltali u nacionalisticku stranku!!???
To je simbolicna slika danasnje drzave: Ratni dezerter danas je na visokom polozaju i raspolaze stotinama milionima iz budzeta, a borci pod zemljom ili prebiraju kontejnere. :x

Van Halen

#16 Re: 02.05.1992 Dan "D" Napad i Odbrana Sarajeva

Post by Van Halen » 02/05/2008 19:56

Upravo tako, to je danas slika naše zemlje, naravno i našeg grada. Bilo je zajebano, i danas je na drugi način.

jasko_ba

#17 Re: 02.05.1992 Dan "D" Napad i Odbrana Sarajeva

Post by jasko_ba » 02/05/2008 20:00

maloprije na BN-u sam saznao da su tog dana, paravojne muslimanske jedinice pobile oko 40-tak vojnika bivše JNA-a, a zarobljeno preko 200 vojnika, koji su psihički i fizički mučeni
:lol: :-)
šta nećeš sve čuti, pa nije nikakvo čudo šta sve o nama misle u manjem entitetu, ako ovo ispiranje mozga im se služi već 15 godina

da li će ikada prihvatiti istinu o tome šta se dešavalo u ratu?

rajvosa^

#18 Re: 02.05.1992 Dan "D" Napad i Odbrana Sarajeva

Post by rajvosa^ » 02/05/2008 21:49

Ima i onih koji su platili 2000km za kalasha... :shock: :(

turban

#19 Re: 02.05.1992 Dan "D" Napad i Odbrana Sarajeva

Post by turban » 02/05/2008 22:08

Sta je tema?
Pocetak agresije ili nesto drugo?
Hajmo da zapjevamo svi u glas.Karadzic je sa cetnicima i JNA napao 02 05 1991 Sarajevo samo zato sto su neke suse prodavale sopstvenom narodu kalasnjikove.To je to zar ne??

Umjetnik a

#20 Re: 02.05.1992 Dan "D" Napad i Odbrana Sarajeva

Post by Umjetnik a » 02/05/2008 22:19

jasko_ba wrote:maloprije na BN-u sam saznao da su tog dana, paravojne muslimanske jedinice pobile oko 40-tak vojnika bivše JNA-a, a zarobljeno preko 200 vojnika, koji su psihički i fizički mučeni
:lol: :-)
šta nećeš sve čuti, pa nije nikakvo čudo šta sve o nama misle u manjem entitetu, ako ovo ispiranje mozga im se služi već 15 godina

da li će ikada prihvatiti istinu o tome šta se dešavalo u ratu?
čuo sam najavu za emisiju na RTRS o tome kako je srbima uzimana zemlja u Sarajevu :mrgreen:

Umjetnik a

#21 Re: 02.05.1992 Dan "D" Napad i Odbrana Sarajeva

Post by Umjetnik a » 02/05/2008 22:19

turban wrote:Sta je tema?
Pocetak agresije ili nesto drugo?
Hajmo da zapjevamo svi u glas.Karadzic je sa cetnicima i JNA napao 02 05 1991 Sarajevo samo zato sto su neke suse prodavale sopstvenom narodu kalasnjikove.To je to zar ne??
2.5.1992.

munevera44

#22 Re: 02.05.1992 Dan "D" Napad i Odbrana Sarajeva

Post by munevera44 » 02/05/2008 22:50

Upravo sam na TV gledala dokumentarni program o odbrani Sarajeva. Tema je jedna sarajka je iz kuhinje crvenog križa na ledjima i u rukama nosila hranu starim i nemoćnim sugradjanima. E vala ženo svaka ti čast.
Molim vas sve forumaše da mi pomognete da pronadjem tu divnu ženu. Želim joj zahvaliti.

skorpija1S

#23 Re: 02.05.1992 Dan "D" Napad i Odbrana Sarajeva

Post by skorpija1S » 02/05/2008 22:52

don vito wrote:Maloprije na TV-u dirljiva slika. U ime Kantona Sarajevo fatihu poginulim borcima uci i cvijece na sehidskom groblju polaze predsjednik Skupstine kantona Denis Zvizdic. Ratni dezerter polaze cvijece poginulim borcima!!??? Fatihu uci potomak porodice komunistickih batinasa Campara koji su se na vrijeme presaltali u nacionalisticku stranku!!???
To je simbolicna slika danasnje drzave: Ratni dezerter danas je na visokom polozaju i raspolaze stotinama milionima iz budzeta, a borci pod zemljom ili prebiraju kontejnere. :x
Usput,komentar novinara da se puno vise ljudi skupili u Jablanici,na 65-oj godisnjici Bitke na Neretvi,neka se pitaju: Zasto? Jer se u tekovine Neretve jos vjeruje,ali u ovo danas vise niko ne vjeruje,zali boze poginulih i invalida......

Umjetnik a

#24 Re: 02.05.1992 Dan "D" Napad i Odbrana Sarajeva

Post by Umjetnik a » 02/05/2008 22:58

skorpija1S wrote:
don vito wrote:Maloprije na TV-u dirljiva slika. U ime Kantona Sarajevo fatihu poginulim borcima uci i cvijece na sehidskom groblju polaze predsjednik Skupstine kantona Denis Zvizdic. Ratni dezerter polaze cvijece poginulim borcima!!??? Fatihu uci potomak porodice komunistickih batinasa Campara koji su se na vrijeme presaltali u nacionalisticku stranku!!???
Usput,komentar novinara da se puno vise ljudi skupili u Jablanici,na 65-oj godisnjici Bitke na Neretvi,neka se pitaju: Zasto? Jer se u tekovine Neretve jos vjeruje,ali u ovo danas vise niko ne vjeruje,zali boze poginulih i invalida......

zašto je to tako, mogli bi sada diskutovati, ali ja imam svoje mišljenje(nemojte mi sada reći da napišem) :mrgreen:

a evo što ja primjetim, izgleda da je bitni datum 4.5.1980 nego 2.5.1992.

a i tema je posejćenija
Last edited by Umjetnik a on 02/05/2008 22:59, edited 1 time in total.

skorpija1S

#25 Re: 02.05.1992 Dan "D" Napad i Odbrana Sarajeva

Post by skorpija1S » 02/05/2008 22:59

Umjetnik a wrote:
skorpija1S wrote:

zašto je to tako, mogli bi sada diskutovati, ali ja imam svoje mišljenje(nemojte mi sada reći da napišem) :mrgreen:

a evo što ja primjetim, izgleda da je bitni datum 4.5.1980 nego 2.5.1992.
Kako kome,zlato moje,vlastodrsci ne dolaze ni pred Marsalku,dodje narod ......

Locked