ODLAZAK iz BiH, DA ili NE????

Vijesti sa cijele zemaljske kugle o dešavanjima u bh. dijaspori, zanimljivosti o drugim državama i slično.

Moderator: Bloo

Post Reply
User avatar
Zviz
Posts: 4993
Joined: 19/08/2012 15:40
Location: Sarejevo / Gvineja-Bisau / Tokijo / Brisel / Kopenhagen / Guam

#51 Re: ODLAZAK iz BiH, DA ili NE????

Post by Zviz »

uglavnomja wrote:
Ana Maria wrote:Ima li ko adekvatan savjet kako otici najbrze iz Bosne? Koji papiri trebaju konkretno vezano za azil? U koje zemlje najbolje pokusati, mozda Svedska?

ne postoji azil!!!!
ni za koga sa balkana.

jedina ti je sansa da se udas. ili ako se neki strucnjak da nadjes posao.
Pokusajte u Aziji sa azilom, ko zna mozda i upali .. Ko da tamo prate desavanja u BiH, recimo u Laosu, Mongoliji, Nepalu itd.
Ana Maria
Posts: 267
Joined: 13/11/2013 15:28

#52 Re: ODLAZAK iz BiH, DA ili NE????

Post by Ana Maria »

Zviz wrote:
uglavnomja wrote:
Ana Maria wrote:Ima li ko adekvatan savjet kako otici najbrze iz Bosne? Koji papiri trebaju konkretno vezano za azil? U koje zemlje najbolje pokusati, mozda Svedska?

ne postoji azil!!!!
ni za koga sa balkana.

jedina ti je sansa da se udas. ili ako se neki strucnjak da nadjes posao.
Pokusajte u Aziji sa azilom, ko zna mozda i upali .. Ko da tamo prate desavanja u BiH, recimo u Laosu, Mongoliji, Nepalu itd.
Mislim da je i tamo super stanje u odnosu na ovo ovdje u BiH :D
Incub
Posts: 706
Joined: 16/04/2007 15:44

#53 Re: ODLAZAK iz BiH, DA ili NE????

Post by Incub »

Budo75 wrote:
Incub wrote:To za godine sam i ja pisao,
Kod nas u Bosni je covjek sa 30 god star, a tamo nema takvih bolesnih ogranicenja.
Mozda je i to jedan od razloga sto smo dovde dosli...tj propali
Sa 30 godina osoba definitivno nije stara.
Cinjenica je ipak da je prednost biti u ranim godinama iz jednostavnog razloga da promjena drzave sa svim sto to nosi, je jedna dosta velika stvar koja zahtjeva vrijeme.
Evo primjer.............
Pocetkom 90 tih dosle su velike grupe ljudi iz ex yu u razlicitim godinama. Generalno, mladje osobe znaci do nekih 20-25 godina su se puno bolje uspjele adaptirati u novu sredinu iako je nerijetko starija populacija imala sa sobom vece zivotno iskustvo i visi nivo obrazovanja.
Nista to ne smeta, onaj ko je spreman on se uvijek u zivotu trudi prilagoditi...
Tako da godine stvarno nisu bitne, bitna je zelja da se unaprijedi zivot.
Forbidden Fruit
Posts: 15
Joined: 06/01/2015 18:55

#54 Re: ODLAZAK iz BiH, DA ili NE????

Post by Forbidden Fruit »

filozofija wrote:Forbinden Fruit, molim me obrati paznju na ovaj post:

Sa HR putovnicom, ti i tvoje dijete mozete bez problema i bez ikakvih dozvola ili viza da se naselite u Irsku, kao sto bi se preselili u bilo koji dio BiH.
Irska je englesko govorno podrucje, a osobe sa HR putovnicom su apsolutno ravnopravne sa gradjanima Irske. Mozes bez problema da se preselis i nadjes posao.

Btw, nisi nigdje zakasnila sa cetrdest godina, jer ljudi ovjde sa toliko godina tek dobijaju djecu :)

Svako dobro
Hvala lijapa na prijedlogu, već sam nešto čula o tome.....no, u glavi mi je konfuzija od mase stvari koje bi trebala prvo posložit, pa na papit pa u djelo..... vi živite tamo ili?
Keiko
Posts: 1238
Joined: 01/02/2013 21:52

#55 Re: ODLAZAK iz BiH, DA ili NE????

Post by Keiko »

Sa RH putovnicom, sutra se možete legalno preseliti u Irsku i sina odmah upisati u školu, pod uvjetom da dovoljno poznaje engleski jezik. Da bi ste se zaposlili, ne treba vam radna dozvola. Mjesečno bi ste primali €135 dječjeg doplatka, direktno na račun. Pošto ste samohrana majka, primali bi ste i Single Parent Supplement za koji ne znam iznos. To su prednosti.

U školstvu bi ste jako teško našli posao. Svi nastavnici moraju tečno govoriti i pisati irski jezik i moraju imati Garda Clearance (Garda= policija). Nekome ko je tek došao u zemlju je to praktično nemoguće. Vrtić vam također nije opcija jer vam i za posao odgajateljice treba Garda Clearance i irski certifikat da ste završili Childcare Course sto je četverogodišnji koledž. Za poslove u trgovini, ugostiteljstvu, administraciji, itd se skoro uvijek traži odlično usmeno i pismeno znanje engleskog jezika. Mogućnosti postoje, samo ih treba pronaći imajući u vidu da ste samohrana majka i da je jako tesko dovesti dijete u skolu na nastavu koja počinje između 8.45 i 9.15 i još doći na posao u 9, te onda pokupiti dijete iz škole u 2 ili 3 dok se radno vrijeme završava u 17.30. Djeca mladja od 16 godina moraju biti pod starteljskim nadzorom inace rizikujete probleme sa socijanim radnicima, zakonom, i sl. Za početak bi vam trebalo poprilično ušteđevine da bi ste pokrili životne troškove dok se ne zaposlite, pronađete odgovarajući smještaj i školu za sina. Za sina bi ste morali pronci i 'afterschool' koja kosta €25-€30 dnevno. U afterschool ga možete odvesti od 7.30 ujutro gdje će dobiti doručak i oni će ga odvesti u školu. Po završetku nastave, afterschool ga pokupe, zatim presvlačenje iz školske uniforme, ručak, pisnje zadaće i igra / slobodne aktivnosti. Afterschool se zatvara u 18.30.

Idealno bi bilo da sina ostavite u BiH sa rodbinom na par mjeseci i da ga upišete u školu od Septembra. U međuvremenu bi ste mogli sami srediti posao, stan, školu i ostale osnovne preduvjete za trajno preseljenje.

Nadam se da vam je ovo od pomoći. Ako vam je ovo zanimljivo, javite mi se sa pitanjima.
Romeo_Bez_Julije
Posts: 2
Joined: 24/08/2014 07:08

#56 Re: ODLAZAK iz BiH, DA ili NE????

Post by Romeo_Bez_Julije »

Forbidden Fruit wrote:Poz. Nova sam na forumu i nadam se da će se naći netko tko će pročitati moj post i podijeliti sa mnom svoje iskustvo, mišljenje ili mi dati kakav koristan savjet... Živim u BiH, imam 40 god. i zaposlena sam u jednoj osnovnoj školi gdje radim kao učiteljica razredne nastave. (završen 7. stupanj) Imam sina jedanaestogodišnjaka iz razvedenog braka. Ono što me najviše zanima je kolike su mi ŠANSE i postoje li one uopće da napustim ovu našu BiH i pokušam sve iz početka u nekoj drugoj zemlji!? Najviše me zanima englesko govorno područje (zbog jezika) ali ni ostale opcije nisu isključene. Budući da se tek počinjem raspitivati, svaki SAVJET bi mi dobro došao. Kako, što, gdje, koji je najlakši način? Kakve su mi šanse za zaposlenje, bilo u struci ili nešto drugo...P.s. Od stranih jezika, govorim engleski, toliko da se mogu sporazumjeti, ali nadam se da će i govor s vremenom postati sve bolji. Hvala svima

Moj ti je savjet da pokusas...Ko kaze da moras raditi u struci?..gdje ima volje,nadje se i nacin.
A,to za godine:"Age is an issue of mind over matter. If you don't mind, it doesn't matter"
...jer ako ne pokusas,neces ni znati!

Svako dobro...i sretno!
Forbidden Fruit
Posts: 15
Joined: 06/01/2015 18:55

#57 Re: ODLAZAK iz BiH, DA ili NE????

Post by Forbidden Fruit »

Keiko wrote:Sa RH putovnicom, sutra se možete legalno preseliti u Irsku i sina odmah upisati u školu, pod uvjetom da dovoljno poznaje engleski jezik. Da bi ste se zaposlili, ne treba vam radna dozvola. Mjesečno bi ste primali €135 dječjeg doplatka, direktno na račun. Pošto ste samohrana majka, primali bi ste i Single Parent Supplement za koji ne znam iznos. To su prednosti.

U školstvu bi ste jako teško našli posao. Svi nastavnici moraju tečno govoriti i pisati irski jezik i moraju imati Garda Clearance (Garda= policija). Nekome ko je tek došao u zemlju je to praktično nemoguće. Vrtić vam također nije opcija jer vam i za posao odgajateljice treba Garda Clearance i irski certifikat da ste završili Childcare Course sto je četverogodišnji koledž. Za poslove u trgovini, ugostiteljstvu, administraciji, itd se skoro uvijek traži odlično usmeno i pismeno znanje engleskog jezika. Mogućnosti postoje, samo ih treba pronaći imajući u vidu da ste samohrana majka i da je jako tesko dovesti dijete u skolu na nastavu koja počinje između 8.45 i 9.15 i još doći na posao u 9, te onda pokupiti dijete iz škole u 2 ili 3 dok se radno vrijeme završava u 17.30. Djeca mladja od 16 godina moraju biti pod starteljskim nadzorom inace rizikujete probleme sa socijanim radnicima, zakonom, i sl. Za početak bi vam trebalo poprilično ušteđevine da bi ste pokrili životne troškove dok se ne zaposlite, pronađete odgovarajući smještaj i školu za sina. Za sina bi ste morali pronci i 'afterschool' koja kosta €25-€30 dnevno. U afterschool ga možete odvesti od 7.30 ujutro gdje će dobiti doručak i oni će ga odvesti u školu. Po završetku nastave, afterschool ga pokupe, zatim presvlačenje iz školske uniforme, ručak, pisnje zadaće i igra / slobodne aktivnosti. Afterschool se zatvara u 18.30.

Idealno bi bilo da sina ostavite u BiH sa rodbinom na par mjeseci i da ga upišete u školu od Septembra. U međuvremenu bi ste mogli sami srediti posao, stan, školu i ostale osnovne preduvjete za trajno preseljenje.

Nadam se da vam je ovo od pomoći. Ako vam je ovo zanimljivo, javite mi se sa pitanjima.
Ovaj prvi dio mi je obećavajući ali ovaj drugi ne mogu svarit. Odakle mi ušteđevina, da je mogu ovdje ostvarit ne bi tražila bolje ( zar ne postoji neki program za doseljenike?) a to vezano za dijete bez nadzora do 16. da mi može donjeti neprilike....to mi je potpuno nepoznato i bezveze u usuporedbi s našom djecom koju možeš od malih nogu posalt do trgovine da ti donesu sitnicu. A to za afterschool je ok ako moram. Doduše, moj je mali već išao u produženi boravk ali samo u 1. razredu no već slijedeće godine je ostajao sam jer su nam se smjene razilazile a on i svi njegovi vršnjaci su sami odlazili u školu. U međuvremenu sam čula kako postoje neke vjerske netrpeljivosti i da trebaš odabrati i prilagoditi se jednim ili drugim. Pobogu, mislila sam de se tim gluposstima samo mi na Balkanu bavimo ali i kod nas je više postalo ofucano. Doduše, to mi je rekao čovjek iz UK i možda je to problem samo na sjeveru oko Belfasta a ja kad bi bila u mogućnsti birat onda bi to bio jugoistok. Odlazak bez djeteta ne dolazi u obzir, bar za sada jer tako nisam zamislila. Ne gori mi pod nogama (malo sam kontradiktorna jer sam pitala u postu jel mi kasno za takve promjene) jer neke stvari moram prvo riješiti ovdje.
Forbidden Fruit
Posts: 15
Joined: 06/01/2015 18:55

#58 Re: ODLAZAK iz BiH, DA ili NE????

Post by Forbidden Fruit »

Romeo_Bez_Julije wrote:
Forbidden Fruit wrote:Poz. Nova sam na forumu i nadam se da će se naći netko tko će pročitati moj post i podijeliti sa mnom svoje iskustvo, mišljenje ili mi dati kakav koristan savjet... Živim u BiH, imam 40 god. i zaposlena sam u jednoj osnovnoj školi gdje radim kao učiteljica razredne nastave. (završen 7. stupanj) Imam sina jedanaestogodišnjaka iz razvedenog braka. Ono što me najviše zanima je kolike su mi ŠANSE i postoje li one uopće da napustim ovu našu BiH i pokušam sve iz početka u nekoj drugoj zemlji!? Najviše me zanima englesko govorno područje (zbog jezika) ali ni ostale opcije nisu isključene. Budući da se tek počinjem raspitivati, svaki SAVJET bi mi dobro došao. Kako, što, gdje, koji je najlakši način? Kakve su mi šanse za zaposlenje, bilo u struci ili nešto drugo...P.s. Od stranih jezika, govorim engleski, toliko da se mogu sporazumjeti, ali nadam se da će i govor s vremenom postati sve bolji. Hvala svima

Moj ti je savjet da pokusas...Ko kaze da moras raditi u struci?..gdje ima volje,nadje se i nacin.
A,to za godine:"Age is an issue of mind over matter. If you don't mind, it doesn't matter"
...jer ako ne pokusas,neces ni znati!

Svako dobro...i sretno!
Ah, gonilo je mene svašta kroz život pa sam preživjela i otvrdla. Znamo da uvijek ima gore od goreg a ja se iskreno nadam da ovo neće bit jedno takvo iskustvo. :/
Forbidden Fruit
Posts: 15
Joined: 06/01/2015 18:55

#59 Re: ODLAZAK iz BiH, DA ili NE????

Post by Forbidden Fruit »

Budo75 wrote:
Incub wrote:To za godine sam i ja pisao,
Kod nas u Bosni je covjek sa 30 god star, a tamo nema takvih bolesnih ogranicenja.
Mozda je i to jedan od razloga sto smo dovde dosli...tj propali
Sa 30 godina osoba definitivno nije stara.
Cinjenica je ipak da je prednost biti u ranim godinama iz jednostavnog razloga da promjena drzave sa svim sto to nosi, je jedna dosta velika stvar koja zahtjeva vrijeme.
Evo primjer.............
Pocetkom 90 tih dosle su velike grupe ljudi iz ex yu u razlicitim godinama. Generalno, mladje osobe znaci do nekih 20-25 godina su se puno bolje uspjele adaptirati u novu sredinu iako je nerijetko starija populacija imala sa sobom vece zivotno iskustvo i visi nivo obrazovanja.
Džabe ti životno iskustvo ako si smotan. Npr. ja sam neki dan dovela majstora da mi promjeni šalter pred kupatilom i čovjek reče, nema starih, novi ćete doć 25 i njemu 15 ruka te kad je pošao ja ga iz pristojnosti pitam koliko, on reče 50 a ja mu ih lijepo dala kao da mi padaju s neba i tek kad je otišao skontam da me prevario u 10 KM. Ok, može se dogodit ali takvo ponašanje tamo negdje gdje se trebaš borit za opstanak je neprihvatiljivo. A to za obrazovanje, ista stvar jer bez jezika si truba. Ja sam zamalo pošla i na magisterij pa šta bo dobila s tim??? svejedno sad sam spreemna gulit u nekom restoranu krumpir ili čistit ribu.
Keiko
Posts: 1238
Joined: 01/02/2013 21:52

#60 Re: ODLAZAK iz BiH, DA ili NE????

Post by Keiko »

Forbidden Fruit wrote:
Keiko wrote:Sa RH putovnicom, sutra se možete legalno preseliti u Irsku i sina odmah upisati u školu, pod uvjetom da dovoljno poznaje engleski jezik. Da bi ste se zaposlili, ne treba vam radna dozvola. Mjesečno bi ste primali €135 dječjeg doplatka, direktno na račun. Pošto ste samohrana majka, primali bi ste i Single Parent Supplement za koji ne znam iznos. To su prednosti.

U školstvu bi ste jako teško našli posao. Svi nastavnici moraju tečno govoriti i pisati irski jezik i moraju imati Garda Clearance (Garda= policija). Nekome ko je tek došao u zemlju je to praktično nemoguće. Vrtić vam također nije opcija jer vam i za posao odgajateljice treba Garda Clearance i irski certifikat da ste završili Childcare Course sto je četverogodišnji koledž. Za poslove u trgovini, ugostiteljstvu, administraciji, itd se skoro uvijek traži odlično usmeno i pismeno znanje engleskog jezika. Mogućnosti postoje, samo ih treba pronaći imajući u vidu da ste samohrana majka i da je jako tesko dovesti dijete u skolu na nastavu koja počinje između 8.45 i 9.15 i još doći na posao u 9, te onda pokupiti dijete iz škole u 2 ili 3 dok se radno vrijeme završava u 17.30. Djeca mladja od 16 godina moraju biti pod starteljskim nadzorom inace rizikujete probleme sa socijanim radnicima, zakonom, i sl. Za početak bi vam trebalo poprilično ušteđevine da bi ste pokrili životne troškove dok se ne zaposlite, pronađete odgovarajući smještaj i školu za sina. Za sina bi ste morali pronci i 'afterschool' koja kosta €25-€30 dnevno. U afterschool ga možete odvesti od 7.30 ujutro gdje će dobiti doručak i oni će ga odvesti u školu. Po završetku nastave, afterschool ga pokupe, zatim presvlačenje iz školske uniforme, ručak, pisnje zadaće i igra / slobodne aktivnosti. Afterschool se zatvara u 18.30.

Idealno bi bilo da sina ostavite u BiH sa rodbinom na par mjeseci i da ga upišete u školu od Septembra. U međuvremenu bi ste mogli sami srediti posao, stan, školu i ostale osnovne preduvjete za trajno preseljenje.

Nadam se da vam je ovo od pomoći. Ako vam je ovo zanimljivo, javite mi se sa pitanjima.
Ovaj prvi dio mi je obećavajući ali ovaj drugi ne mogu svarit. Odakle mi ušteđevina, da je mogu ovdje ostvarit ne bi tražila bolje ( zar ne postoji neki program za doseljenike?) a to vezano za dijete bez nadzora do 16. da mi može donjeti neprilike....to mi je potpuno nepoznato i bezveze u usuporedbi s našom djecom koju možeš od malih nogu posalt do trgovine da ti donesu sitnicu. A to za afterschool je ok ako moram. Doduše, moj je mali već išao u produženi boravk ali samo u 1. razredu no već slijedeće godine je ostajao sam jer su nam se smjene razilazile a on i svi njegovi vršnjaci su sami odlazili u školu. U međuvremenu sam čula kako postoje neke vjerske netrpeljivosti i da trebaš odabrati i prilagoditi se jednim ili drugim. Pobogu, mislila sam de se tim gluposstima samo mi na Balkanu bavimo ali i kod nas je više postalo ofucano. Doduše, to mi je rekao čovjek iz UK i možda je to problem samo na sjeveru oko Belfasta a ja kad bi bila u mogućnsti birat onda bi to bio jugoistok. Odlazak bez djeteta ne dolazi u obzir, bar za sada jer tako nisam zamislila. Ne gori mi pod nogama (malo sam kontradiktorna jer sam pitala u postu jel mi kasno za takve promjene) jer neke stvari moram prvo riješiti ovdje.
Program za doseljenike :lol: :lol: :lol: Doseljenici, osim rijetkih stručnjaka, nikome ne trebaju ali Freedom of Movement ne dozvoljava EU članicama da bilo kojeg EU državljanina vrate doma. Nakon 8 godina recesije, sve do jedne razvijene države u svijetu imaju previše i svojih nezaposlenih, tako da će malo ko trčati da primi novopridošlog useljenika koji mu nije prijeko potreban. Na žalost, to je surova realnost.

Ovdje se djeca ne ostavljaju i nigdje ne šalju sama bez obzira što je Irska poprilično sigurna, to je jednostavno stvar mentaliteta i društvenih normi. Ovdje nema ni vjerske ni rasne netrepeljivosti, to su problemi Sjeverne a ne Republike Irske.
User avatar
muminovic
Posts: 3306
Joined: 17/08/2013 15:10

#61 Re: ODLAZAK iz BiH, DA ili NE????

Post by muminovic »

Ljudi odlaze masovno :-(
User avatar
stakasa
Posts: 8959
Joined: 14/11/2013 11:23

#62 Re: ODLAZAK iz BiH, DA ili NE????

Post by stakasa »

muminovic wrote:Ljudi odlaze masovno :-(
Link?
User avatar
Altsa
Posts: 7347
Joined: 19/03/2004 18:31

#63 Re: ODLAZAK iz BiH, DA ili NE????

Post by Altsa »

Imas posao i hoces da begas. E svasta :-)
User avatar
dante17
Posts: 63
Joined: 12/05/2014 21:38
Location: Fribourg

#64 Re: ODLAZAK iz BiH, DA ili NE????

Post by dante17 »

Nije uvijek razlog odlaska ekonomskog porijekla.
Keiko
Posts: 1238
Joined: 01/02/2013 21:52

#65 Re: ODLAZAK iz BiH, DA ili NE????

Post by Keiko »

dante17 wrote:Nije uvijek razlog odlaska ekonomskog porijekla.
:thumbup:
User avatar
damskot
Posts: 642
Joined: 28/12/2011 14:44
Location: Narod Zn0 !

#66 Re: ODLAZAK iz BiH, DA ili NE????

Post by damskot »

Malo of , Ignorance is bless !

Titami !
User avatar
Truba
Posts: 81801
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija

#67 Re: ODLAZAK iz BiH, DA ili NE????

Post by Truba »

dojadilo ba ljudima slušati kuknjavu gledati poremećene ljude i društvo te nervozu na svakom ćošku
još gledać oće li te iko otresti zbog pogleda
User avatar
amiliana
Posts: 6523
Joined: 09/04/2013 13:44

#68 Re: ODLAZAK iz BiH, DA ili NE????

Post by amiliana »

muminovic wrote:Ljudi odlaze masovno :-(
cinjenica
Forbidden Fruit
Posts: 15
Joined: 06/01/2015 18:55

#69 Re: ODLAZAK iz BiH, DA ili NE????

Post by Forbidden Fruit »

damskot wrote:Malo of , Ignorance is bless !

Titami !
neću reć da sam jedna od tih ali "bolje znati nego imati" :?
Forbidden Fruit
Posts: 15
Joined: 06/01/2015 18:55

#70 Re: ODLAZAK iz BiH, DA ili NE????

Post by Forbidden Fruit »

Black swan wrote:dojadilo ba ljudima slušati kuknjavu gledati poremećene ljude i društvo te nervozu na svakom ćošku
još gledać oće li te iko otresti zbog pogleda
a gdje to??? pa to je skoro kao i ovdje!!!
Forbidden Fruit
Posts: 15
Joined: 06/01/2015 18:55

#71 Re: ODLAZAK iz BiH, DA ili NE????

Post by Forbidden Fruit »

i ja mislim da je ovo najbolja opcija :thumbup:
User avatar
damskot
Posts: 642
Joined: 28/12/2011 14:44
Location: Narod Zn0 !

#72 Re: ODLAZAK iz BiH, DA ili NE????

Post by damskot »

Forbidden Fruit wrote:
damskot wrote:Malo of , Ignorance is bless !

Titami !
neću reć da sam jedna od tih ali "bolje znati nego imati" :?
Da me nebi pogresno svatili nije se odnosilo na vas .
Vas stav i odluku postujem ali se jezim na ljude koji lupaju a nemaju pojma sta pricaju . Generalizuju kao sto je i ocekivati za iste .


http://forum.klix.ba/sta-sve-misle-obic ... 33102.html
Last edited by damskot on 26/01/2015 21:53, edited 1 time in total.
User avatar
stakasa
Posts: 8959
Joined: 14/11/2013 11:23

#73 Re: ODLAZAK iz BiH, DA ili NE????

Post by stakasa »

amiliana wrote:
muminovic wrote:Ljudi odlaze masovno :-(
cinjenica
Na osnovu cega ovo tvrdite
User avatar
jedna tamo
Posts: 7569
Joined: 09/10/2009 10:48
Location: tamo gdje je sve po mom

#74 Re: ODLAZAK iz BiH, DA ili NE????

Post by jedna tamo »

ovo je istina, ljudi masovno odlaze, mogu to reći jer znam dosta ljudi iz svoje okoline koji idu, bilo da su mlađi ili stariji.....
neko čak ima i bolje uslove nego što će ih imati vani ali jednostavno ova učmala sredina i ovakvo društvo te tjeraju, ma ne tjeraju već mole da spasiš svoj život i odeš negdje gdje ljudi još koliko toliko normalno žive, mada nigdje nije kao što se čovjek nada al sigurno je bolje nego u BiH.....
dpjokala26
Posts: 697
Joined: 23/02/2011 14:34

#75 Re: ODLAZAK iz BiH, DA ili NE????

Post by dpjokala26 »

jedna tamo wrote:ovo je istina, ljudi masovno odlaze, mogu to reći jer znam dosta ljudi iz svoje okoline koji idu, bilo da su mlađi ili stariji.....
neko čak ima i bolje uslove nego što će ih imati vani ali jednostavno ova učmala sredina i ovakvo društvo te tjeraju, ma ne tjeraju već mole da spasiš svoj život i odeš negdje gdje ljudi još koliko toliko normalno žive, mada nigdje nije kao što se čovjek nada al sigurno je bolje nego u BiH.....
+ 1 :thumbup:

odlaze citave porodice. moja kcerka sa porodicom ode za dva dana. njena prijateljica seli se u novi sad a druga u njemacku.sestric ode na istok, daleko, daleko. :( rodbine i prijatelja svakim danom sve manje.nazalost jos mnogo mladih ljudi,koje poznajem, planira da ode.
Post Reply