Teferič u prirodi

Očuvanje čovjekove okoline.

Moderator: anex

Post Reply
Oticon
Posts: 43190
Joined: 30/12/2009 15:12

#1 Re: Bášča

Post by Oticon »

Mu'min wrote: Agro-dijasporka. :D
:lol: :lol: Izgleda smo počeli da se razumijemo :thumbup:
bizet
Posts: 1541
Joined: 24/06/2012 07:41

#2 Re: Bášča

Post by bizet »

vrtlar nam je u dobrom raspolozenju izgleda...dugo ga nije bilo na temi pa nas se uzelio (zezati) :lol:
i daj nemoj da me brukas..nije valjda da si zaboravio kolika je razlika izmedju sevdaha i pesimizma :razz:

mu'min mudro zbori...a sad, u vrtlarovom duhu, de ti nama mu'min reci jel to Bugri tebe tako fino naucio zivotnoj mudrosti, da ga i ja krenem slusati...hej, nema ljutnje mu'min, fakat se divim covjeku koji pomaze ovisnicima i pokusava ih rehabilitirati i osposobiti za zivot...za takvog covjeka treba naci vremena, veseo neki covjek je on...a za dolazak cuh na jednom slijelu...odem i ja tako, kad moram, jednom godinje na kakvo sijelo...da ne pricaju previse da sam divlja i da ugrabim koji dan mira :lol:

oticon zeno, samo ti lakiraj nokte (kad spadne crvenilo od roga)...brate treba se znati kako zensko treba izgledati...a ima nas koji ti zavidimo sto imas taj luksuz da mozes lakirati nokte

kerima, bitno je da ti mene zoves bizetkom, a ostale ko šiša :razz: (jbg, nekad moram dodati koju kvačicu :lol: )

za sve vas bastovane Bosna vodi 3:1...eto razloga za sevdah :)

od siline veselja niko meni o mrkvi nista ne govori
Last edited by bizet on 11/09/2012 21:25, edited 1 time in total.
User avatar
vrtlar
Posts: 618
Joined: 02/11/2011 17:51

#3 Re: Bášča

Post by vrtlar »

:D
Oticon wrote:
vrtlar wrote: Lak za nokte na nogama od crvenih roga pa to ti nogama gazas roge kao sto se nekad vino.U tebe sve prirodno nista masinski.
Poljoprivredni prijatelju...de živ bio promjeni okulistu ili oftamologa...treba ti nova dioptrija. Da ti nije šta kona nakapala u oči, hoće kona da pomaže kad ne treba :lol: :lol: :lol: Čuj crno-bijele slike kod Armina...čuj da se hvalim kako mi je ajvar domaći...sama sam ga gazala :lol: :lol: :lol:

Prijateljice moja pa ja sam napisao malo sale kod crno-bijele slike ali izgleda tebi treba nova dioptrija.U stvari ti i ne treba vidis ti mazati nokte mislim lakirati i bez dioptrije.Vidjeli smo slike tvojih noktiju super rad. :mrgreen: ;-) :D

Budi u fazonu cime si ti pravila ajvar kaze jedna mljela paprike a ti ko iz topa ja sam svoj bogme sama gazala. :D ;-)

Sad ce Kerima opet da ispravi covjeku ime valjda ce pogoditi treca sreca :mrgreen:
User avatar
vrtlar
Posts: 618
Joined: 02/11/2011 17:51

#4 Re: Bášča

Post by vrtlar »

Oticon wrote:Ja sebe u budućnosti vidim jedino u prirodi...nikako na asfaltu... ali to tek kad odem u penziju.

Nema seljaka dok ne dodje sa asfalta. :mrgreen: :D
kerima1
Posts: 3530
Joined: 13/06/2012 19:04

#5 Re: Bášča

Post by kerima1 »

Sad ce Kerima opet da ispravi covjeku ime valjda ce pogoditi treca sreca
de nemojte sad trazit dlaku u jajetu :lol:
Almond
Posts: 150
Joined: 11/08/2012 22:34

#6 Re: Bášča

Post by Almond »

bizet wrote:nije tako lako pobjeci sa asfalta...i nije toliki problem ni naci sebi mjesto, a novac se uvijek nekako nadje ...problem je sto insan ima svoj put i ma koliko se trudio da krene drugim zivot ga stalno vraca na onaj koji mu sudjen...valjda dok ne dadne na tom polju svoj maximum, hajd ga znaj...ne smatram se mudracem

edit: slusaj Almond, sve je to fino i neka si ti vrijedan i nije ti mrsko raditi na zemlji, ali razmisli jos jednom da li stvarno zelis ovisiti o milosti (ne)vremena...ipak ces i dalje vjerovatno raditi za privatnika kako bi imao kakav takav siguran prihod...mani se netuzijazma i posavjetuj sa majkom pa i 10 puta prije nego donesete takvu odluku...cini mi se da mi svi se iz hobija bavimo poljoprivredom a barem jedno u porodici radi negdje...ne zuri, eto to ti hocu reci...a stres ces naci i na zemlji koju toliko volis...ako mislis da je mala briga hoce li pasti kisa ili ce biti previse kise itd...nije...da ne mudrujem, nisam taj tip...razmisli vise puta...ili biraj perferiju odakle ces moci bez velike brige na posao svaki dan, a onda sta u basti stignes uraditi (kao mi mahom)
Hvala na savjetima,svako dobro ti želim.

Pogodilo me je ono što sam boldovao u tvom postu...to je životna istina komu sam svjedok.
To me podsjeti na moj nemar...nisam se dosad obraćao Bogu za ispravnost puta i odluke.
Oticon
Posts: 43190
Joined: 30/12/2009 15:12

#7 Re: Bášča

Post by Oticon »

vrtlar wrote: Nema seljaka dok ne dodje sa asfalta. :mrgreen: :D
Ma svaka ti je za bokal đulbešećera.
Oticon
Posts: 43190
Joined: 30/12/2009 15:12

#8 Re: Bášča

Post by Oticon »

Bizet...zapjevaj Bosna vodi 4:1 :bih: :bih: :bih:
flag
Posts: 349
Joined: 06/02/2007 00:36

#9 Re: Bášča

Post by flag »

Oticon wrote:Flag Hvala na poklonu!
:-D
Oticon
Posts: 43190
Joined: 30/12/2009 15:12

#10 Re: Bášča

Post by Oticon »

Što me zadevera...kontam kako ću sarmu smotati u vinovu lozu kao na naslovnici da izgleda kao poklončić...moram ovo probati.
User avatar
Mu'min
Posts: 2233
Joined: 12/12/2011 11:09

#11 Re: Bášča

Post by Mu'min »

Allah te nagradio za ovaj link. Samo šteta što se nemože skinuti, bar meni nije išlo...
Valja će pogledati i kupiti knjigu, knjiga je najbolji jaran.
bizet wrote:mu'min mudro zbori...a sad, u vrtlarovom duhu, de ti nama mu'min reci jel to Bugri tebe tako fino naucio zivotnoj mudrosti, da ga i ja krenem slusati..
Nasmija me sa ovim Bugarijem. :)
Vele uvijek sjedi kod hodže ili ćeš šta pametno čuti ili ćeš šta dobro pojesti. :D
bizet wrote:odem i ja tako, kad moram, jednom godinje na kakvo sijelo...da ne pricaju previse da sam divlja i da ugrabim koji dan mira
Nema veze šta advokati kažu, važno je šta će Sudija reći. ;)

Inače back to the topic: Danas opet kišu najavljuju, evo mrači se... 8)
User avatar
vrtlar
Posts: 618
Joined: 02/11/2011 17:51

#12 Re: Bášča

Post by vrtlar »

Oticon wrote:
Što me zadevera...kontam kako ću sarmu smotati u vinovu lozu kao na naslovnici da izgleda kao poklončić...moram ovo probati.

Sad se sjetih sarme u japraku a ovaj link nece da se otvori bar kod mene.E sad me interesuje koja je sorta vinove loze sto se uzimali listovi za sarmu.Koliko se mogu sjetiti kod mene nije bilo grozdja samo listovi to je bilo davno kad sam zivio u mahali i kad je sve bilo lijepo.Onda se pocelo modirati i nestade i sarme u japraku i vinove loze cuj morala se garaza napraviti.
Oticon
Posts: 43190
Joined: 30/12/2009 15:12

#13 Re: Bášča

Post by Oticon »

safran wrote:A jes vas ćumur krenuo :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: . Radi li iko ovdje išta ili se samo tekme gledaju i lakiraju nokti?

Važna obavijest za baštovane i baštovanke

Zimus smo pričali o parnom sokovniku - postavljale se slike, svi smo bili suglasni da je "must have" za sezonu ljeto/jesen u godini-kada-voće-rodi. E, takav jedan vidjeh u Bingu prije Hadžića - izvedba emajlirani, cijena oko 100 KM. Izložen je zajedno sa ogromnim šerpama i kazanima pa se jedva primijeti ali tu je. Ove godine voće baš i nije nešto ali, koliko vidim, šljiva je rodila kvalitetno a sok od šljive pripremljen u ovom sokovniku je fenomenomenomenalan (kerima čitaš li ?????) a pride i birilać za one sa zatvorom a kako se ne dodaje šećer pogodan je i za slatkokrvne. Ako baš imate viška drva takav sok se može dalje ukuhavati do žitkog pekmeza od kojeg nema boljeg na ovome svijetu. Eto :run:
:lol: :lol: :lol: Ma možemo mi raditi koliko hoćeš...ali tebe ne možemo stići.
Eto...sad ćeš me još nagovoriti da idem u Hadžiće po parni sokovnik...i onda samo zucni da ništa ne radim već lakiram nokte :x
User avatar
vrtlar
Posts: 618
Joined: 02/11/2011 17:51

#14 Re: Bášča

Post by vrtlar »

safran wrote:A jes vas ćumur krenuo :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: . Radi li iko ovdje išta ili se samo tekme gledaju i lakiraju nokti?

Važna obavijest za baštovane i baštovanke

Zimus smo pričali o parnom sokovniku - postavljale se slike, svi smo bili suglasni da je "must have" za sezonu ljeto/jesen u godini-kada-voće-rodi. E, takav jedan vidjeh u Bingu prije Hadžića - izvedba emajlirani, cijena oko 100 KM. Izložen je zajedno sa ogromnim šerpama i kazanima pa se jedva primijeti ali tu je. Ove godine voće baš i nije nešto ali, koliko vidim, šljiva je rodila kvalitetno a sok od šljive pripremljen u ovom sokovniku je fenomenomenomenalan (kerima čitaš li ?????) a pride i birilać za one sa zatvorom a kako se ne dodaje šećer pogodan je i za slatkokrvne. Ako baš imate viška drva takav sok se može dalje ukuhavati do žitkog pekmeza od kojeg nema boljeg na ovome svijetu. Eto :run:


Safran ko pcela radilica molim te promjeni nick u PCELA RADILICA bolje ce ti pristajati :mrgreen: :D Tvoj muz nije svjestan koliko je sretan sto nadje tebe za zenu.
bizet
Posts: 1541
Joined: 24/06/2012 07:41

#15 Re: Bášča

Post by bizet »

vrtlar wrote: Safran ko pcela radilica molim te promjeni nick u PCELA RADILICA bolje ce ti pristajati :mrgreen: :D Tvoj muz nije svjestan koliko je sretan sto nadje tebe za zenu.
potpisujem se ispod vrtlarovog imena...safran ne samo da ima zlatne ruke nego je i nama prava vodilja :)

nekad davno isle one pricice za djecu u 19:15 svaki dan...jedna od njih je glasila nekako ovako: "bio jednom jedan patuljak visok 190cm i jedan veliki covjek visok 148cm" ...ne znam sto je ovdje ispricah, ali mi imalo smisla spojiti je sa nasom safran
safran
Posts: 2529
Joined: 19/08/2006 22:25

#16 Re: Bášča

Post by safran »

Eeeee, nemate vi pojma :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: niko nije savršen - sve vam je to "dobiješ na mostu izgubiš na ćupriji"
User avatar
vrtlar
Posts: 618
Joined: 02/11/2011 17:51

#17 Re: Bášča

Post by vrtlar »

safran wrote:Eeeee, nemate vi pojma :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: niko nije savršen - sve vam je to "dobiješ na mostu izgubiš na ćupriji"

Skromnost je vrlina :mrgreen: :D Nemoj crveniti kad te hvalimo i nemoj dignuti nos u nebesa :mrgreen: :D
User avatar
Mu'min
Posts: 2233
Joined: 12/12/2011 11:09

#18 EKO škola

Post by Mu'min »

Da li kod vas u školiko posti kakva EKO sekcija koja se bavi ovom tematikom o kojo mi sada raspravljamo?
Oticon
Posts: 43190
Joined: 30/12/2009 15:12

#19 Re: Bášča

Post by Oticon »

vrtlar wrote:
safran wrote:Eeeee, nemate vi pojma :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: niko nije savršen - sve vam je to "dobiješ na mostu izgubiš na ćupriji"

Skromnost je vrlina :mrgreen: :D Nemoj crveniti kad te hvalimo i nemoj dignuti nos u nebesa :mrgreen: :D
Ma nek se i crveni i neka nosom para oblake...samo da ne "okrene ploču" pa postane lijena kao ja.
Oticon
Posts: 43190
Joined: 30/12/2009 15:12

#20 Re: EKO škola

Post by Oticon »

Mu'min wrote:Da li kod vas u školiko posti kakva EKO sekcija koja se bavi ovom tematikom o kojo mi sada raspravljamo?
U moje dvije škole...osnovnoj i srednjoj ne postoji EKO sekcija...čak više nema ni predmeta domaćinstvo koje sam ja imala kad sam u školu išla (davno je to bilo :lol: ).
bizet
Posts: 1541
Joined: 24/06/2012 07:41

#21 Re: Bášča

Post by bizet »

rekoh ja dobro, vodilja :)

ali nema mane ni kerimici ni oticon, bogami su i te zene vrijedne :)

ne znam mu'min...mislim da ne...nesto si ti spominjao nekad o tome kako djeca ne znaju kako izgleda koje povrce i da ih treba uciti tome u skoli...ima priroda i drustvo (kako god da se sada zove taj predmet razdvojen na dvoje) i to je dovoljno...ne treba otvarati vrtlarske coskove po skolama...neka svako svoje dijete i sam necemu nauci....jbg kad bi se udovaljalo svacijim prohtjevima skole bi postale lakrdija....treba se znati neki red i smisao tih ustanova...a danas svako malo neki novi eksperiment i bub u skole na prvom mjestu i po jadnoj djeci ciji roditelji ni sami ne znaju sta bi...sad kukaju sto djeca imaju previse predmeta, sad kukaju sto se opisno ocjenjivaju a nije im valjalo kad su se davale ocjene, sad bi da djeca ostaju u skoli od 8 do 17h pa onda ne bi jer ih nikako ne vidjaju, sad hoce vjeronauku i svi poletili se potpisati sa DA, a sad im smeta...itd...jos kad mi kaze da je skola ne samo obrazovna nego i odgojna ustanova dodje mi da VRISNEM...a kod kuce dijete se obrazuje slusajuci mahalanja i psovke uz sapunice ili folk na TV-u, ili sta jos gore...izvini mu'min, odoh predaleko...ali kani se skola u ovoj temi, molim te...ma kako tvoje ideje mogle biti konstruktivne imaju sve moguce sekcije po gradu pa neka roditelji izvole upisati dijete gdje god hoce
safran
Posts: 2529
Joined: 19/08/2006 22:25

#22 Re: Bášča

Post by safran »

Bizet, mene su nekada učili da je osnovna škola odgojno-obrazovna ustanova a srednja škola obrazovna. Stvarno takva klasifikacija. Oko naše škole postoji jako lijepo uređeno dvorište sa dosta stabala - uglavnom jabuke, par ružičnjaka i dosta drugog cvijeća. Prijatelji, čiji sin je par godina stariji od mog, su mi pričali da se djeca iz produženog boravka dosta bave uređivanjem dvorišta, naravno pod vođstvom učiteljica/nastavnica. Eh, sad, da li je to dio neke formalne sekcije ili je stvar programa rada u produženom vidjećemo u narednoj epizodi.
Lično smatram da neki vid vrtlarske sekcije može biti samo koristan. Naime, biologija se izučava od petog ili šestog razreda, u okviru te sekcije djeca bi imala mogućnost puno teorije povezati sa praksom. Samim tim bi im biologija puno bolje legla. Naravno, ne mislim da je to pod moranje - uvijek su postojale vannastavne aktivnosti i ne vidim zašto bi vrtlarstvo bilo lošije od drugih. Npr. jedna od alternativa je manekenstvo - ipak mislim da je vrtlarenje bolje.
safran
Posts: 2529
Joined: 19/08/2006 22:25

#23 Re: Bášča

Post by safran »

Oticon wrote:
vrtlar wrote:
safran wrote:Eeeee, nemate vi pojma :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: niko nije savršen - sve vam je to "dobiješ na mostu izgubiš na ćupriji"

Skromnost je vrlina :mrgreen: :D Nemoj crveniti kad te hvalimo i nemoj dignuti nos u nebesa :mrgreen: :D
Ma nek se i crveni i neka nosom para oblake...samo da ne "okrene ploču" pa postane lijena kao ja.
Aaaaa vas - ja sam samo realna - ne može biti i plata na računu, i ručak na šporetu, i kuća ko pišta, i djeca ko bubice, i bašta uredna i zimnica u podrumu i nokti nalakirani - negdje mora da zapinje - pa nisam ja Angelina Jolie.
User avatar
Mu'min
Posts: 2233
Joined: 12/12/2011 11:09

#24 Škola kao mjesto praktičnog učenja

Post by Mu'min »

BIZET:
Ja imam drugačije razmišljanje al' volim čuti i razmišljanja kao što su tvoja. Svaki oblik izmjene različitih mišljenja stvara nove ideje.

Bilo kakav prijedlog ili projekat treba sagledati sa aspekat ŠTA DOBIVAMO i šta moramo DATI za njega.

Safran je lijeo spomenula razvijanje praktičnog znanja koje je uz školsko, ruku na srce, teoretično vrlo korisnio.

A evo kako ja gledam prednosti tih sekcija i na broja ću ih kako se sjetim bez da idu važnosti:
- djeca dobivaju radne navike
- djeca dobivaju praktično znanje na temu voće/povrće
- djeca (možda izgleda smiješno) se uče da čips nije iz Laktaša već iz zemlje od kompira
- djeci nudimo da kvalitetno zapune vrijeme (npr. dok čekaju roditelje)
- djeci približajemo pojam zdrava hrana
- djeca će prije uzeti voće/povrće za razliku od Kiderbuena i sličnog ako su i sama sudjelovala uzgoju toga
- odnos djeteta do prirode će biti puno bliži

i još i još

a ta eko sekcije ne bi bila samo poljoprivredna, gdje je sve ostalo.


Ako ništa druga znanje iz te sekcije ne bi bilo štrebersko koje naučiš za ocjenu i poslije zaboraviš 2. dan a u životu je i onako na žalost se gleda u kojoj si stranci/partiji i ko ti je babo.
kerima1
Posts: 3530
Joined: 13/06/2012 19:04

#25 Re: EKO škola

Post by kerima1 »

Oticon wrote:
Mu'min wrote:Da li kod vas u školiko posti kakva EKO sekcija koja se bavi ovom tematikom o kojo mi sada raspravljamo?
U moje dvije škole...osnovnoj i srednjoj ne postoji EKO sekcija...čak više nema ni predmeta domaćinstvo koje sam ja imala kad sam u školu išla (davno je to bilo :lol: ).
tu smo mi ondaK negdje :D i ja sam imala predmet domacinstvo.haj Boze kad se sjetim jedne ucenice pita je nastavnica kako jede jaje u kojoj ruci viljuska u kojoj noz i tak,kaze ova ja umacem :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:
Mu"mine ni kod nas nema tih predmeta jos.
Post Reply