Talenat i ...

Diskusije o bh. i inostranim izvođačima, razmjena pjesama, CD-ova, muzičke oprema...

Moderator: _BataZiv_0809

Post Reply
RPM
Posts: 1048
Joined: 11/01/2004 00:00

#1 Talenat i ...

Post by RPM »

nikako se ne mogu oteti ustisku da nasim mladim bendovima pored talenta fali i malo vise muzicke naobrazbe, jest' talenat, jest vjezba al' treba to sve nekako poredat u 'chitak' mozaik, vokali pogotovo paraju usi....sta mislite, a, sta se da poradit'?
User avatar
Pooll
Posts: 4980
Joined: 01/08/2003 00:00
Location: Sarajevo
Contact:

#2

Post by Pooll »

Muzika i nekako moze proci!

Meni takodjer smeta to sto se banalizira muzicko obrazvoanje.

Ne kazem da bi svi trebali imati muzcku akademiju. Trebali bi radi sebe, posebno vokali poraditi sa nekim privatnim profesorom solo pjevanja. Nauciti stav, polozaj grla, poraditi malo na boji, intezitetu... nauciti sta je tremolo, najcesce greske pjevaca, kontrolisati dijafragmu, osnovu muzicke pismenosti... opet kazem trebali bi to uraditi radi sebe, a posto im je grlo izvor finansija, u njega treba ulagati!
RPM
Posts: 1048
Joined: 11/01/2004 00:00

#3

Post by RPM »

upravo tako Pooll, kako se izraziti ako nisi dovoljno opismenjen u muzickom smislu, imam osjecaj da bi mnogi imali sto reci ali ono nikako da 'prokinu', nedavno sam gledao jedan bend, momci solidno sviraju, scenski nastup recimo ok, vokal lose, sve to tehnicki i moze proci (ne znam sto se svi uhvate solo dionica), no nema dijaloga s publikom...jako je malo onih talentiranih i koji se vode osjecajem pa nekad i 'ubodu' dobru stvar, a sve je napisano samo to treba iskoristiti.
dinash
Posts: 2002
Joined: 03/10/2002 00:00
Location: ljubljana
Contact:

#4

Post by dinash »

mislim da treba malo poraditi na opstoj muzickoj naslusanosti.

mislim da zaista nije bitno koliko oktava mozes otpjevati, koliko oktava u jedini vremena prevuci prsticima u solazi, koliko timpana ima bubnjar i kako ih koristi ... mislim da je bitnije sta zelis reci, i kako to izvesti u sklopu svojih sposobnosti.

primjer, Nirvana je tehnicki zaista na nezavidnom nivou. pa opet su uspjeli promjeniti muzicku scenu.

nasim bendovima fale svjeze ideje. da malo pocnu razmisljati van konvencija benda: dvije igtare, bass, bubanja, klavijaturista. Evo The White Stripes napravise ludilo sa gitarom i bubnjem. Jesus Lizzard su na pocetku svirali sa ritam masinom jer nisu imali bubnjara, ______________________________ (ubacite vlastiti primjer ovdje).
Hart
Posts: 974
Joined: 30/03/2004 13:09
Location: Sarajevo

#5

Post by Hart »

slazem se sa dinashom, nije stvar toliko u muzickoj obrazovanosti vec u originalnosti i izrazu. Kao da ljudi ovdje sviraju zato sto hoce da izgrade nekakav cool image a ne zato sto hoce da se izraze. a bogami treba se i naslusati malo muzike.
Cast izuzecima, ali ovdje slabo ko zna ko su recimo jesus lizzard ili husker du ili gang of four a svi znaju za nekakvu meNtallicu.
MRAVOJED
Posts: 5224
Joined: 03/12/2003 00:00
Location: temple of vtec

#6

Post by MRAVOJED »

dinash wrote:mislim da treba malo poraditi na opstoj muzickoj naslusanosti.

mislim da zaista nije bitno koliko oktava mozes otpjevati, koliko oktava u jedini vremena prevuci prsticima u solazi, koliko timpana ima bubnjar i kako ih koristi ... mislim da je bitnije sta zelis reci, i kako to izvesti u sklopu svojih sposobnosti.

primjer, Nirvana je tehnicki zaista na nezavidnom nivou. pa opet su uspjeli promjeniti muzicku scenu.

nasim bendovima fale svjeze ideje. da malo pocnu razmisljati van konvencija benda: dvije igtare, bass, bubanja, klavijaturista. Evo The White Stripes napravise ludilo sa gitarom i bubnjem. Jesus Lizzard su na pocetku svirali sa ritam masinom jer nisu imali bubnjara, ______________________________ (ubacite vlastiti primjer ovdje).
Osim Dave Grohla. On je vrhunski bubnjar i jedini pravi genije u Nirvani. Mislim da nije slučajnost što su se probili tek kad je on došao u bend. Taj pretvori u zlato sve čega se primi.
Last edited by MRAVOJED on 05/04/2004 15:20, edited 1 time in total.
MRAVOJED
Posts: 5224
Joined: 03/12/2003 00:00
Location: temple of vtec

#7

Post by MRAVOJED »

Istina je da vrhunski bend mora imati i jedno i drugo, i idejnu i instrumentalnu/volaknu potkovanost u zanatskom smislu.
RPM
Posts: 1048
Joined: 11/01/2004 00:00

#8

Post by RPM »

ma nekako nebi bilo dobro da su svi super dobri, kvalitetni da, ne valja kad ih puno zeli doci do izrazaja, zvuci nabacano.....primjera radi uzmimo Azru, stula je brljao s gitarom, nikad sastavit rifa ni solo dionice kako treba, al' zato ritam sekcija....tapa-tapa pam pam pa ... :-)
Post Reply