Šta je zapravo plata, satnica i kolika treba biti ?

Ekonomija, biznis, dionice, posao, (ne)zaposlenost...

Moderator: anex

Post Reply
vedo94x
Posts: 3
Joined: 28/02/2018 00:23

#1 Šta je zapravo plata, satnica i kolika treba biti ?

Post by vedo94x »

Imam 30 god. električar, trenutno radim samostalno (što mi je za sad najbolje).
U zadnjih deset godina sam promjenio više firmi i ni na jednom mjestu nije bilo jasno definisano radno vjreme i kako se računa.
Npr. u jednoj firmi bi se radilo 9 - 10h dnveno a bilo plaćeno 8., u drugoj se plaća samo efektivni rad sa strankama na terenu od 9h ti odbije 2h do 3h svaki dan što uključuje put na teren nabavku materijala utovar, istovar i sve što se može zamisliti.
Dok u nekim firmama radno vrjjeme se računa kad pređeš prag od firme. (Ali su plate pre-male)
U svakom slučaju osjećam se prevareno.

Pa zanima se kako zapravo treba gledati na ovaj problem.?
kolika bi teba biti plata / satnica / broj radni sati mjesečno ?
Ja mislim da se danas nemože preživiti ispod 1500 KM mjesečno ili neka satnica od 8, 9, 10 KM
User avatar
Ozimician
Posts: 5722
Joined: 05/09/2012 23:21

#2 Re: Šta je zapravo plata, satnica i kolika teba biti ?

Post by Ozimician »

Kao elektricar mozes koliko sutra dobiti posao bilo gdje u EU.
howdy
Posts: 3559
Joined: 11/04/2010 09:09
Location: Fadil Novalic do mezara

#3 Re: Šta je zapravo plata, satnica i kolika teba biti ?

Post by howdy »

vedo94x wrote: 16/12/2023 21:13 Imam 30 god. električar, trenutno radim samostalno (što mi je za sad najbolje).
U zadnjih deset godina sam promjenio više firmi i ni na jednom mjestu nije bilo jasno definisano radno vjreme i kako se računa.
Npr. u jednoj firmi bi se radilo 9 - 10h dnveno a bilo plaćeno 8., u drugoj se plaća samo efektivni rad sa strankama na terenu od 9h ti odbije 2h do 3h svaki dan što uključuje put na teren nabavku materijala utovar, istovar i sve što se može zamisliti.
Dok u nekim firmama radno vrjjeme se računa kad pređeš prag od firme. (Ali su plate pre-male)
U svakom slučaju osjećam se prevareno.

Pa zanima se kako zapravo treba gledati na ovaj problem.?
kolika bi teba biti plata / satnica / broj radni sati mjesečno ?
Ja mislim da se danas nemože preživiti ispod 1500 KM mjesečno ili neka satnica od 8, 9, 10 KM
mislim da je rjesenje u njemackoj ambasadi. satnice od 20 eura pa nadalje
laik1981
Posts: 13187
Joined: 05/12/2012 13:04

#4 Re: Šta je zapravo plata, satnica i kolika teba biti ?

Post by laik1981 »

Rjesenje je da radis za sebe. Steknes u tim firmama iskustva, naucis posao, zatim pomalo sa strane privatno i cim se malo uhodas poselamis robovlasnicke krvopije i radis za sebe. Doslo je dobro vrijeme za bilo kakve majstore, a dolazi jos bolje vrijeme. Krvopije ce iskihati svoju pohlepu i bahatost.
vedo94x
Posts: 3
Joined: 28/02/2018 00:23

#5 Re: Šta je zapravo plata, satnica i kolika teba biti ?

Post by vedo94x »

laik1981 wrote: 16/12/2023 21:26 Rjesenje je da radis za sebe. Steknes u tim firmama iskustva, naucis posao, zatim pomalo sa strane privatno i cim se malo uhodas poselamis robovlasnicke krvopije i radis za sebe. Doslo je dobro vrijeme za bilo kakve majstore, a dolazi jos bolje vrijeme. Krvopije ce iskihati svoju pohlepu i bahatost.
Pa u pravu si, moja prva plata u firmi prije neki 7 - 8 godina je bila 550KM radio sam za 3 KM po satu. Dugo sam žuljo kod krvopija dok nisam doguro do 6KM po satu što je odprilike 1000KM mjesečno i nisu mi dali više.
Sad kad radim samostalno zaradim negdje između 1500 - 2000 KM mjesečno (zavisi kako pogodim posao kod mušterija)

I odem ja neki dan na razgovor za posao zvala me lokalna firma sa biroa i nude mi platu od 900KM / 5KM satnica (i kažu mi ako hoćeš veću platu, radi više sati) i odbio sam ih jer ja za sebe radim manje a daleko više zaradim.
User avatar
mk ultra
Posts: 19744
Joined: 31/12/2012 14:05
Location: Bošnjačka verzija države
Grijem se na: Ugalj
Vozim: Bahato
Horoskop: Maćak

#6 Re: Šta je zapravo plata, satnica i kolika teba biti ?

Post by mk ultra »

Što da ti kazem, lagano
Imas ti jos 30g rada

Ne zuri za parama
Ode zdravlje, porodicu ne vidis

Sa tim takvim zanimanjima, bice posla za duzi period
Zarađuj koliko treba da imas dovoljno vremena za porodicu i da ostanes zdrav. Jer bez ijednog od to dvoje, pare su zakurac.
User avatar
nivla
Posts: 4317
Joined: 12/01/2008 23:44

#7 Re: Šta je zapravo plata, satnica i kolika teba biti ?

Post by nivla »

vedo94x wrote: 16/12/2023 21:57
laik1981 wrote: 16/12/2023 21:26 Rjesenje je da radis za sebe. Steknes u tim firmama iskustva, naucis posao, zatim pomalo sa strane privatno i cim se malo uhodas poselamis robovlasnicke krvopije i radis za sebe. Doslo je dobro vrijeme za bilo kakve majstore, a dolazi jos bolje vrijeme. Krvopije ce iskihati svoju pohlepu i bahatost.
Pa u pravu si, moja prva plata u firmi prije neki 7 - 8 godina je bila 550KM radio sam za 3 KM po satu. Dugo sam žuljo kod krvopija dok nisam doguro do 6KM po satu što je odprilike 1000KM mjesečno i nisu mi dali više.
Sad kad radim samostalno zaradim negdje između 1500 - 2000 KM mjesečno (zavisi kako pogodim posao kod mušterija)

I odem ja neki dan na razgovor za posao zvala me lokalna firma sa biroa i nude mi platu od 900KM / 5KM satnica (i kažu mi ako hoćeš veću platu, radi više sati) i odbio sam ih jer ja za sebe radim manje a daleko više zaradim.
zaradis ti isto kao sto kostas firmu, uplati sebi doprinose pa ces vidjet da je 1500km na crno 900 na ruke, mislim da nema smisla da ti koristis sve usluge zdravstvenog na racun nas koji placaju doprinose
plus realno ovo sto znam elektricara kod nas oni na ruke bez materijala za nekih 4-5 dana posla uzmu 700-1000km sa jednim pomocnikom
PRO165
Posts: 235
Joined: 02/06/2012 23:43

#8 Re: Šta je zapravo plata, satnica i kolika treba biti ?

Post by PRO165 »

Evo ovako pojednostavljeno:

Radno vrijeme 40 sati sedmično, Dakle, mjesec može imati od 160 do 184 radnih sati (20-23 radan dana, ostalo su praznici i vikendi).
Plata se može dakle definisati brojem radnih sati, međutim prijava na PIO je na fiksan broj radnih sati najčešće 8/radni dan ali može biti i manje, stime da bi trebalo da odgovara stvarnom radnom vremenu.
Radnik ima pravo na pola sata odmora koji nije plaćen,dakle 8,5 sati efektivno na poslu bi trebao biti.
Maksimalno se može raditi 12h dnevno i radnik mora imati minimalno 12 sati odmora.
U sedmici radnik mora dobiti najmanje 24h odmora.
Sad ovako ispade više sati, ali postoji mogućnosti preraspodjele, ne znam kako tačno ide ali to se uglavnom korisiti u građevini. Npr ljeti radi više zimi manje ali kad sabereš godinu to bi trebalo biti prosječnih 160-184 sati.


Osim plate poslodavac je obavezna da ti isplaćuje topli obrok ili obezbjedi ishranu na radnom mjestu, minimalno oko 6KM dnevno a max 12KM za svaki radni dan.

Pojam neto plate je vrijednost dogovorena koja se isplaćuje na račun kada se odbije porez na dohodak.

Svi doprinose kao i ovaj gore spomenuti porez na dohodak uplaćuje poslodavac i to je njegova obaveza.

Plata se mora isplatiti na račun (topli obrok može u kešu ali mora biti blagajnički zapis) i radnik treba dobiti i potpisati platnu listu.
Poslodavac je dužan voditi radne sate (šihtericu) gdje radnik potpisuje prisustvo na poslu (može i neki elektronski oblik bilježenja radnog vremena)

Sve drugo su prevare, laži, obmane od strane poslodavaca....


A što se tiče minimalne plate za "preživljavanje" to je već drugo, ali ja bih skrenu pažnju na nisku efikasnost i produktivnost kod nas.
Imam druga, radio ovdje na postavljnju optike za nekog privatnika, ovaj dobio posao od nekog telekoma. Drug radio godinu, dobio isti posao u Njemačkoj. Ovdje imao 1700KM tamo ima 1700€. Razlika u poslu je sljedeća, tamo se radi sa boljom opremom i materijalom i postavlja tačno duplo više priključaka za isto vrijeme.
Post Reply