Sidran

privremeni
Posts: 1522
Joined: 29/07/2003 00:00

#26

Post by privremeni »

halo raja, o Sidranu je rjec. Bolje pomozite malo. Obzirom da nisam nista njegovoga procitao, znam ga po ona dva (valjda dva scenarija za Kusturicine filmove) i po nekoliko prigodnih besjeda, obicno na hayatu.
Da mi ovi poznavaoci njegovog djela kazu barem:
kada je postao akademik i neka njegova objavljena djela sa pribliznim vremenom.
User avatar
kekec
Posts: 4854
Joined: 18/05/2004 15:40
Location: EU

#27

Post by kekec »

Reaktor opet jezdi na krilima vlastite nemogucnosti da razumije
jednostavne stvari. I tome nema lijeka, to je nepobitna cinjenica.
:)

haris303 wrote: Nije ni u čemu problem ..... problem je što je ovaj drugi izgleda želio da robovi budemo :D .... tako to po vama ispada ..
A btw, taj naš veliki...najveći sin naroda i narodnosti ....haj po čemu veliki čovjek ostaje obilježen u istoriji .... pa naravno ne po tome koliko ga se mi dugo sjećamo i često mu svijeće palimo nego po tome koliko u istoriji žive njegova najveća djela i projekti ... e gdje su danas i koliko su poslije smrti najvećeg sina živjela njegova najveća djela i projekti .... npr. bratstvo i jedinsto, pokret nesvrstanih itd.... k'o mjehur od sapunice sve puklo .... šteta je što je puklo ali za to zaista nije kriv (ili će biti da je najmanje kriv) ovaj što je rekao "..da robovi biti nećemo.." prije će biti da su krivi ovi što su rekli da robovi biti hoćemo ne budemo li sa njima .... e haj sada, navalite zaštitnici sa povlačenjem demokratskih, neutralnih itd. paralela :D i izbacite čuvenu SDA=SDS=HDZ i još mi predložite u koju arapsku zemlju da se iselim :D
E hajde ti moj Harise reci koliko su zivjela djela i projekti, npr. Aleksandra makedonskog, Osmanlijsko carstvo, Austro-ugarsko carstvo, SSSR i jos mnogo toga, sto su osnovali, napravili, formirali ljudi (vojskovodje, carevi, sultani i sl.) o kojima imas vjerovatno bolje misljenje, nego o "Velikom sinu". Kratko ili relativno dugo.
Sve se mjenja, a drzave, ideologije, granice i sl. vrlo cesto.
"Najveci sin" je napravio temelj, osnovu za izgradnju neceg boljeg i kvalitetnog. A tvoj "...robovi biti necemo" je jedan od onih, koji ne samo da nisu bili sposobni dalje graditi, nego je jedan od onih, koji su i vec izgradjene temelje srusili.
Prema tome, mozemo govoriti o postojanosti i dugovjecnosti drugih stvari, a o onome sto je u zoni politike, to je apsurd.

A sto se tice bratstva i jedinstva, Pokreta nesvrstanosti, NOB-e i dr. to nije "puklo", kako ti kazes. Sve je to ostalo zapisano, zabiljezeno, registrovano, na papiru, knjigama, filmovima i u sjecanjima (a i srcima) ljudi.
Niko te nece "tjerati u arapske zemlje". Gdje god da si, ti ces zivjeti u sjenci SDASDSHDZ,daleko od moralnog i intelektualnog napretka. A opet, zivio ti nama sto godina. :)
Skljoco
Posts: 1188
Joined: 19/08/2003 00:00

#28

Post by Skljoco »

(Abdulah Sidran, bosnjacki akademik, na promociji ˝Izabranih djela Alije Izetbegovica˝ u Tuzli; Dnevni avaz)
-----------------------------------
Veliki pjesnik , tocno .
Napisao sabrana djela rahmetli Aliji Izetbrgovicu i sad ta svoja djela promovise kao alijina . Tocno.
Interesantno je ovdje navesti da je Sidran etnicki kurd i da je Bosnjak a ne Bosanac .
Oslobodjenje su medij koji promovise kurdsko-juznoslavenski bosnjacki identitet pa mi nije jasno gdje i i zbog cega je nastao "kurslus" medju protagonistima iste ideje .
Mozda , mozda zbog cinjenice da danas u "Oslobodjenju" radi 30-tak pripasdnika nacije i naroda drzavbe BH pa je za ocekivati uskoru promjenu kursa u tom mediju ?
Ma ko zna ...
Skljoco
Posts: 1188
Joined: 19/08/2003 00:00

#29

Post by Skljoco »

Fair Life wrote:
dr. wrote:Sidran, sigurno jedan od najvecih bh. intelektualaca.
... i ispichutura.

Blazena alkoholna isparenja...
Alkohol je najveci i najsigurniji "blesimetar" i ja tu jedinicnu mjeru neobicno cjenim.
Ako covjek ima u sebi "zehru" budalestine on ce to iskazati vec nakon nekoliko casa alkohola a ako je osoba cvrsta intelektualno njemu ni pun "sepet" ispijene sljivovice nece naskoditi na njegovo intelektualno "dostojanstvo" .
Sidran je veliki i u alkoholu ali njegov karakter je u sluzbi interesa njegovog Etnosa i to je ono sta se "previdja" u BiH a sto je jedna od veoma vaznih komponenti auslenderskog "patriotizma" spram drzave BiH .
A u Sidranu upravo "cuci" auslenderski patriotizam prema BiH ...
SD-6
Posts: 750
Joined: 20/08/2004 01:20

#30

Post by SD-6 »

e moderat. treba li ste mi pp-om reci da je ova tema rezervisana za blacenje avde :) a ne ovako me bezze obrisete :) slobodno vi mene obavjestite,sklonicu se ja ,i sageti ako treba :) naravno sve u duhu partije :) nije dozvoljeno komentarisati Vozda...gluho bilo i mene da kazem da je Šagolj spasene zadnjice(moze li ova?) hvatao habere bosnjama koji mu cuvaju stan,i gluho bilo da iko stane u avdinu korist...jok...treba i mene i avdu(k'o i amidzu mu) zajedno pod ruku i pravac Goli :)...samo svratim po ćuskiju, i yupiii pravac na odmor:)
polozili ste jos jednom...ja nikako da uhavizam da se sve djeli na 3 pa tako imamo i tri krivca za rat,tri dzelata,i naravno po EU modelu tri istine :) ejvala vam jos jednom
:wink:
SD-6
Posts: 750
Joined: 20/08/2004 01:20

#31

Post by SD-6 »

Skljoco wrote:(Abdulah Sidran, bosnjacki akademik, na promociji ˝Izabranih djela Alije Izetbegovica˝ u Tuzli; Dnevni avaz)
-----------------------------------
Veliki pjesnik , tocno .
Napisao sabrana djela rahmetli Aliji Izetbrgovicu i sad ta svoja djela promovise kao alijina . Tocno.
Interesantno je ovdje navesti da je Sidran etnicki kurd i da je Bosnjak a ne Bosanac .
Oslobodjenje su medij koji promovise kurdsko-juznoslavenski bosnjacki identitet pa mi nije jasno gdje i i zbog cega je nastao "kurslus" medju protagonistima iste ideje .
Mozda , mozda zbog cinjenice da danas u "Oslobodjenju" radi 30-tak pripasdnika nacije i naroda drzavbe BH pa je za ocekivati uskoru promjenu kursa u tom mediju ?
Ma ko zna ...
ti ono vaziš da si bosano-hercegovac sa muslimanskom kulturno-vjerskom pripadnoscu...da nije mala kriza identiteta?senilnost valjda dodje s godinama,zalosno ..al' ima sepet primjera na forumu
haris303
Posts: 312
Joined: 20/04/2004 09:16

#32

Post by haris303 »

kekec wrote:Reaktor opet jezdi na krilima vlastite nemogucnosti da razumije
jednostavne stvari. I tome nema lijeka, to je nepobitna cinjenica.
:)

haris303 wrote: Nije ni u čemu problem ..... problem je što je ovaj drugi izgleda želio da robovi budemo :D .... tako to po vama ispada ..
A btw, taj naš veliki...najveći sin naroda i narodnosti ....haj po čemu veliki čovjek ostaje obilježen u istoriji .... pa naravno ne po tome koliko ga se mi dugo sjećamo i često mu svijeće palimo nego po tome koliko u istoriji žive njegova najveća djela i projekti ... e gdje su danas i koliko su poslije smrti najvećeg sina živjela njegova najveća djela i projekti .... npr. bratstvo i jedinsto, pokret nesvrstanih itd.... k'o mjehur od sapunice sve puklo .... šteta je što je puklo ali za to zaista nije kriv (ili će biti da je najmanje kriv) ovaj što je rekao "..da robovi biti nećemo.." prije će biti da su krivi ovi što su rekli da robovi biti hoćemo ne budemo li sa njima .... e haj sada, navalite zaštitnici sa povlačenjem demokratskih, neutralnih itd. paralela :D i izbacite čuvenu SDA=SDS=HDZ i još mi predložite u koju arapsku zemlju da se iselim :D
E hajde ti moj Harise reci koliko su zivjela djela i projekti, npr. Aleksandra makedonskog, Osmanlijsko carstvo, Austro-ugarsko carstvo, SSSR i jos mnogo toga, sto su osnovali, napravili, formirali ljudi (vojskovodje, carevi, sultani i sl.) o kojima imas vjerovatno bolje misljenje, nego o "Velikom sinu". Kratko ili relativno dugo.
Sve se mjenja, a drzave, ideologije, granice i sl. vrlo cesto.
"Najveci sin" je napravio temelj, osnovu za izgradnju neceg boljeg i kvalitetnog. A tvoj "...robovi biti necemo" je jedan od onih, koji ne samo da nisu bili sposobni dalje graditi, nego je jedan od onih, koji su i vec izgradjene temelje srusili.
Prema tome, mozemo govoriti o postojanosti i dugovjecnosti drugih stvari, a o onome sto je u zoni politike, to je apsurd.

A sto se tice bratstva i jedinstva, Pokreta nesvrstanosti, NOB-e i dr. to nije "puklo", kako ti kazes. Sve je to ostalo zapisano, zabiljezeno, registrovano, na papiru, knjigama, filmovima i u sjecanjima (a i srcima) ljudi.
Niko te nece "tjerati u arapske zemlje". Gdje god da si, ti ces zivjeti u sjenci SDASDSHDZ,daleko od moralnog i intelektualnog napretka. A opet, zivio ti nama sto godina. :)
Paaaa u pravu si :D ....evo recimo Osmanlijsko carstvo ... taj ti je projekat u istoriji živio nekih 40-ak godina .... baš ko i naše bratstvo jedinstvo .... baš lijepo za poređenje :D ... eto, da dalje ne idem ....btw ja o Titu nemam uopšte loše mišljenje, iskreno zaista .... međutim čim me neko u prvom neslaganju ili mimoilaženju stavova gura i trpa u sjenku SDAHDZSDS, pod Reisovu ahmediju, u neka okružja koja su daleko od moralnih i intelektualnih kvaliteta i slično, ja zaista gubim volju da dalje nešto puno polemišem .... prije sam i mogao, više ne ... stvarno nemam snage ....
Skljoco
Posts: 1188
Joined: 19/08/2003 00:00

#33

Post by Skljoco »

SD-6 wrote:
Skljoco wrote:(Abdulah Sidran, bosnjacki akademik, na promociji ˝Izabranih djela Alije Izetbegovica˝ u Tuzli; Dnevni avaz)
-----------------------------------
Veliki pjesnik , tocno .
Napisao sabrana djela rahmetli Aliji Izetbrgovicu i sad ta svoja djela promovise kao alijina . Tocno.
Interesantno je ovdje navesti da je Sidran etnicki kurd i da je Bosnjak a ne Bosanac .
Oslobodjenje su medij koji promovise kurdsko-juznoslavenski bosnjacki identitet pa mi nije jasno gdje i i zbog cega je nastao "kurslus" medju protagonistima iste ideje .
Mozda , mozda zbog cinjenice da danas u "Oslobodjenju" radi 30-tak pripasdnika nacije i naroda drzavbe BH pa je za ocekivati uskoru promjenu kursa u tom mediju ?
Ma ko zna ...
ti ono vaziš da si bosano-hercegovac sa muslimanskom kulturno-vjerskom pripadnoscu...da nije mala kriza identiteta?senilnost valjda dodje s godinama,zalosno ..al' ima sepet primjera na forumu[/quot

---------------------------------------------------------------------------------
Ja govorim i isticem da sam pripadnik
- nacije i
- naroda
drzave Bosne i Hercegovine pa mi "otud" i dodje bosanskohercegovacki identitet tj. moj bosanskohercegovacki identitet se Veze za moju pripadnost naciji i narodu drzave koja se zove Bosna i Hercegovina .
---------------
E sad dal' je kriza identiteta kod mene koji ima sve na papiru ili kod tebe i Avde ciji "bosnjacki" identitet nema osnove da moze postojati je dilema samo za one koji jos uvijek drze do misljenja da se narodi i nacije mogu stvarati kad se god kakvom Amidzi digne cuna ! Eh , ...
----------------
I , i , i , i moja "senilnost" je jos uvijek "maloljetna" za senilnost svih onih koji su "drmali" ili u ovom trenutku "drmaju" "bosnjackim" narodom i "bosnjackom" naciom .
MirkoX69
Posts: 15
Joined: 29/08/2005 10:04
Location: Beograd

#34

Post by MirkoX69 »

Meliha Salihbegović je nakon izlaska iz zatvora, negde 1989, pričala kako ju je tada posetio Sidran i, na njeno pitanje zašto je sve te godine ćutao i nije potpisao ni protestnu peticiju zbog suđenja "islamskim fundamentalistima" (koju je, BTW, potpisao 1983. čak i Šešelj), rasplakao se pijano i rekao "Ma usro sam se od straha, bona. Znaš da sam kukavica." :lol:
King Kikapu
Posts: 1162
Joined: 11/08/2005 09:56
Location: hrasno brdo

#35

Post by King Kikapu »

zavrsio Mujo skolu i kaze mami:
'Ja hocu da budem popularan'
kaze mama:
'Pa osnuj stranku i idi u politicare'
kaze tata:
'Bolje idi u pjevace'
kad iz coska mudri progovara dedo:
'Jok, ubij starog sjekirom, pa onda ubij staru nozem, pa ce te osudit, a onda ce te na Sidran promovisat u Zenici!'

Ovaj crnohumorni vic posvecen je intelektualnom ispadu akademika Abdulaha Sidrana koji nudi kulturnu rehabilitaciju zatvoreniku Edibu Buljubasicu, monstrumu koji je pred svojom djecom ubio zenu,potom snahu, sluzbenika osiguranja jedne firme i vlastitog oca. Buljubasic je osudjen na ukupno 54 godine robije, sto je najduza zatvorska kazna u BiH, a za vrijeme njenog izdrzavanja napisao je 1200 straniaca autobiografskog zapisa u kojem vlastiti zlocin opravdava time sto ga je otac zlostavljao u djetinstvu. Umjesto da se ovakvi zlocini i njihovi pocinitelji koji ne zasluzuju da se zovu ljudima zauvijek sklone sa lica zemlje, nudi im se prilika za kvazimoralno samoopravdavanje i to, sto je najzalosnije, od jedne od najizvikanijih licnosti u BiH kulturi.
Pored toga Sidran namjerava raditi film prema Buljubasicevoj prici.

Odvratno!!!
User avatar
Truba
Posts: 82417
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija

#36 Re: Sidran

Post by Truba »

Jaoj kako lose izgleda na slikama isto minijatura a 1944 uzas bas je bolestan
User avatar
jazzer
Posts: 7232
Joined: 20/12/2004 14:44

#37 Re: Sidran

Post by jazzer »

Odakle ovo izvuce? Pa jedva da ima par forumasa zivih a koji su pisali na ovoj temi, sto ne znaci da nije aktuelna :) .
Post Reply