Savremena Umjetnost u BiH

Kulturna dešavanja, predstave, izložbe, festivali, obrazovanje i budućnost mladih...

Moderator: Chloe

Shoba
Posts: 1734
Joined: 24/11/2003 00:00

#1 Savremena Umjetnost u BiH

Post by Shoba »

Cini mi se da je savremena umjetnost dooobro posustala. Nekako se sve krenulo topiti. Arsaevi nema para, SCCA takodje, a raja su se okrenula filmu, jer film donosi rezultate.
Mislim da je to zabluda. Imam itekako dobru scenu nasih umjetnika koji rade u zemlji i inostranstvu, samo sto nasa kritika nije u stanju da dotle dobaci. U stvari, i nemamo ozbiljnu kritiku. U bIh zaista nema ko na napise posten clanak. Kod nas se za sviju pise isto.
Pored toga, u BiH nismo imali poodavno izlozbu nekog poznatog svjetskog umjetnika. Sva sreca pa je ArsAevi "dovukao" izuzetno dobru kolekciju u grad,ali ta kolekcija skuplja prasinu jer gradske primitivne vlasti nece da odrijese kesu za nesto sto ne razumiju. itd.....

Ocemol diskutovat', il' sta cemo?
dinash
Posts: 2002
Joined: 03/10/2002 00:00
Location: ljubljana
Contact:

#2

Post by dinash »

koja kritika shoba. koji kriticari?

za pisanje txtova moras imati vremena kojeg naravno ova sacica ljudi u sarajevu nema jer se bave igre spajanje-kraja-s-krajem ...


isto tako, rade se u sarajevu i danas dobre stvari (zadnji put kad sam bio vidio sam jako dobrih projekata, videa ...). problem je da se sarajevo u zadnje vrijeme izoliralo (ne samo umjetnicka "scena" - da ne kazem entuzijasti) ... skoro nista se ne da cuti ... osim ponekad kakva vijest o tebi i o sejli ... that's it.

iduci mjesec pocinje manifesta (5ta po redu men-se-cini. jel tako soba?) na kojoj po prvi put nema BH umjetnika (kustosi kao nisu imali vremena dolazit') ... :-?

itd.
Shoba
Posts: 1734
Joined: 24/11/2003 00:00

#3

Post by Shoba »

Muzej moderne umjetnosti

Djela bh. umjetnika u Saint-Etiennu

Sedam bosanskohercegovackih likovnih umjetnika svojim djelima nedavno su se predstavili likovnog publici u Saint-Etiennu u okviru izlozbe koja nosi naziv Passage d’Europe. Postavka je predstavljena u izlozbenom prostoru Muzeja moderne umjetnosti u ovom gradu, a njen kustos je Lorand Hegi. Svojim djelima, koji su pisani savremenim likovnim jezikom, predstavili su se bh. umjetnici razlicitih generacija: Braco Dimitrijevic fotografijama koje biljeze portrete anonimnih gradjana Saint-Etienna, Alma Suljevic radom Sveta ratnica, Gordana Andjelic Galic U tranziciji, Sejla Kameric triptihom Basic, Danica Dakic Gluho glamocko kolo, Maja Bajevic Double Booble i Nebojsa Seric Shoba radom koji sarajevska publika moze pogledati u kolekciji ARS AEVI. Pored radova bh. umjetnika postavka sadrzi i djela autora iz drugih zemalja. Pred otvaranje postavke, na kojoj se svojim djelima predstavilo vise od sedamdeset umjetnika, uprilicen je kolokvij na kojem je ucestvovala Dunja Blazevic, historicarka umjetnosti i direktorica Centra za savremenu umjetnost u Sarajevu. Tema kolokvija bila je integracija u evropsku umjetnicku scenu, kao i institucionalna i individualna umjetnicka situacija u ovom dijelu svijeta. Dunja Blazevic je i kokurator ove postavke.

Ai. P.


Copyright © 1999-2000 OSLOBODJENJE Sarajevo - Kontakt [email protected]
Shoba
Posts: 1734
Joined: 24/11/2003 00:00

#4

Post by Shoba »

Dinash.....evo ovaj zadnji clanak-post ti je primjer kako se kod nas pise. U stvari samo se preprica ono sto se culo i to je to. Niko ne zna da napise zaista ozbilju kritiku , zato sto niko NE CITA STRANE CASOPISE, u kojima sve pise. Niko ne prevodi. Bolje je prevesti neku dobru recenziju koju je neko drugi napisao, neko napisati nebulozu.(kad vec niko nema vremena "jer se bave igre spajanje-kraja-s-krajem ...")

(Jednom sam pokusao da "natjeram" nekog naseg novinara da prevede jedan jako dobar tekst,cak sam se i ponudio da prevedem, na sta je on odgovorio da to nema veze jer se to nije desilo kod nas..!?!Pa ko da smo mi centar svijeta..?)


Ne mozemo ocekivati da cemo ici naprijed ako ne znamo sta se desava u STVARNOM svijetu umjetnosti . A upravo je kritika ta koja bi nasem narodu trebala da omoguci prozor u taj svijet. Najgore od svega je nevjerojatna samouvjerenost nasih "kriticara" koji zaista misle da znaku taj posao.
Mislim, to je ponor.....sve se opet vraca na Berbera, Zeca, i ostale fine-arts umjetnike koji su kod nas izuzetno popularni...ali samo kod nas....Svaka njima cast, oni su iskreni i rade svoje posteno, ali nije u tome vic....to je umjetnost koju JAVNOST voli. Tu nema sta da se razumije. I ovde u Njujorku ima milion uspjesnih fine-arts umjetnika koji prodaju ko ludi slike za 100 000 dolara, ali njih nema ni najednoj ozbiljnoj izlozbi.

Problem je mnogo dubok. Mi nismo nikada imali ozbiljan kulturni management.(osim Mire Purivatre i SFF) Da bi neko znao da vodi kulturnu instituciju, on prvo mora da znam kako da NAPRAVI PARE. Kod nas svi sjede i cekaju da drzava baci koju mrvicu na sto.
Evo recimo, umjetnicka galerija bi mogla da organizuje aukcije (preprodaju slike), kao Christies. Imamo dovoljno bogatih ljudi koji bi sigurno kupili sliku. Pored toga, inostranstvo je ogroman izvor prihoda za one koji znaju engleski i imaju par telefona da nazovu par ljudi koji su uticajni.
E, da ...treba raditi...tu je problem......

Mislim, belaj je velik.....a vremena malo......
Shoba
Posts: 1734
Joined: 24/11/2003 00:00

#5

Post by Shoba »

A to za Manifestu je tako.......ako se ne pocne raditi kako treba, pocece jos vise da nas zaobilaze....
ChoNumb
Posts: 58
Joined: 28/04/2004 08:41
Contact:

#6

Post by ChoNumb »

Ako mogu da se i ja ukljucim u diskusiju...
Prva stvar koja fali Bosni i Sarajevu u pogledu savremene umjetnosti po mom misljenju je publika, samim tim je nemoguce imati ozbiljnu instituciju sa ozbiljnim menagmentom koja bi se bavila time. Sve do sad mi se cini da je bio "pionirizam" i pokusaj da se nesto napravi u Bosni. Drugi problem je zatvorenost ( da ne kazem zaostalost) u shvatanju umjetnosti. Ako nesto nije "sarajevsko" ili vezano za Bosnu nemoguce je ozbiljnije prezentirati u Bosni, a jos kad tome dodamo da ljudi koji su na pozicijama sa kojih direktno uticu na kulturu i umjetnost toliko ograniceni i koji su uspjeli da razviju opstu svijest da je Sarajevo jedan od svjetskih centara kulturnog desavanja, onda je problem toliki da ne vidim da se moze ispraviti za nekih 10-tak godina. Nije ovaj problem samo u savremenoj umjetnosti, to je i u muzici, teatru i u svim sverama umjetnosti uopste. "Svjetska metropola" je pojam od kojeg se jezim. Ono sto bi trebalo prvo pokrenuti u Bosni je casopis o kulturi i umjetnosti, pokusati bar jedan dio svjetskih kretanja i desavanja predstaviti potencijalnoj publici i pokusati otvoriti im oci da umjetnost nije privilegija pojedinih ljudi, da Bosna i Sarajevo vise nisu zanimljivi kao prije 10-tak godina i da nisu nikakav "svjetski centar", da nismo sami sebi dovoljni, da ne postoji "Planeta Sarajevo" i pokusati dovesti savremenu umjetnost (i kulturu uopste) u svakodnevni zivot. KULTURNA REVOLUCIJA to je ono sto je potrebno Bosni i Sarajevu! Promjena od samog temelja!
modesti
Posts: 650
Joined: 02/03/2004 00:00

#7

Post by modesti »

Ne znam uopste mogu li diskutovati o Savremenoj umjetnosti, jer je ne poznajem. TJ. ne kontam. Duduk sam za te stvari :? , kontam jedino realizam i svidja mi se nadrealizam, ali nista dublje.

Ipak, mislim da je u BiH problem ne samo SU, vec bilo kakve umjetnosti (film, pozoriste, primjenjene u bilo kom obliku...), taj sto ljudi koji nesto vrijede ne mogu doci do izrazaja od onih koji manje vrijede, ali imaju mrtve stele :x (citaj pare).

Ako je Shoba onaj Shoba kojeg znam (Amsterdam, USA), moram priznati da tvoje performanse, fotke i ine radove ne kontam (opet ponavljam da sam duduk), ali cijenim rad. Zato si i otisao tamo gdje jesi da dodjes do izrazaja...
:-) :-)
Shoba
Posts: 1734
Joined: 24/11/2003 00:00

#8

Post by Shoba »

modesti wrote:Ne znam uopste mogu li diskutovati o Savremenoj umjetnosti, jer je ne poznajem. TJ. ne kontam. Duduk sam za te stvari :? , kontam jedino realizam i svidja mi se nadrealizam, ali nista dublje.

Ipak, mislim da je u BiH problem ne samo SU, vec bilo kakve umjetnosti (film, pozoriste, primjenjene u bilo kom obliku...), taj sto ljudi koji nesto vrijede ne mogu doci do izrazaja od onih koji manje vrijede, ali imaju mrtve stele :x (citaj pare).

Ako je Shoba onaj Shoba kojeg znam (Amsterdam, USA), moram priznati da tvoje performanse, fotke i ine radove ne kontam (opet ponavljam da sam duduk), ali cijenim rad. Zato si i otisao tamo gdje jesi da dodjes do izrazaja...
:-) :-)
meni je bilo super zivjeti i raditi u sarajevu, ali da bi bilo ko ko hoce da se ozbiljno bavi ovim poslom htio nesto ozbiljno da napravi, onda se mora otici vani barem na neko vrijeme.Isto ko u fudbalu :-))) Sarajevo je ipak mala sredina i nema resurse za profesionalno bavljenje savremenom umjetnoscu. Sarajevo jos uvjek nema ni jedne profesionalne galerije niti ima ozbiljne art dilere. kod nas niko nista ne prevodi, objavljuje se jako malo. da nije SCCA i ArsAevi mogli bi komotno ugasiti svjetlo sto se tice savremene umjetnosti...

Ovdje gdje ja zivim ima oko 300 prof. galerija i 10-15 velikih muzeja samo za savremenu umjetnost....dnevno se kupuju/prodaju radovi u vrijednosti od desetine miliona dolara....
Engram
Posts: 528
Joined: 16/03/2004 22:18
Location: Šeher Sarajevo
Contact:

#9

Post by Engram »

Shoba wrote:
modesti wrote:Ne znam uopste mogu li diskutovati o Savremenoj umjetnosti, jer je ne poznajem. TJ. ne kontam. Duduk sam za te stvari :? , kontam jedino realizam i svidja mi se nadrealizam, ali nista dublje.

Ipak, mislim da je u BiH problem ne samo SU, vec bilo kakve umjetnosti (film, pozoriste, primjenjene u bilo kom obliku...), taj sto ljudi koji nesto vrijede ne mogu doci do izrazaja od onih koji manje vrijede, ali imaju mrtve stele :x (citaj pare).

Ako je Shoba onaj Shoba kojeg znam (Amsterdam, USA), moram priznati da tvoje performanse, fotke i ine radove ne kontam (opet ponavljam da sam duduk), ali cijenim rad. Zato si i otisao tamo gdje jesi da dodjes do izrazaja...
:-) :-)
meni je bilo super zivjeti i raditi u sarajevu, ali da bi bilo ko ko hoce da se ozbiljno bavi ovim poslom htio nesto ozbiljno da napravi, onda se mora otici vani barem na neko vrijeme.Isto ko u fudbalu :-))) Sarajevo je ipak mala sredina i nema resurse za profesionalno bavljenje savremenom umjetnoscu. Sarajevo jos uvjek nema ni jedne profesionalne galerije niti ima ozbiljne art dilere. kod nas niko nista ne prevodi, objavljuje se jako malo. da nije SCCA i ArsAevi mogli bi komotno ugasiti svjetlo sto se tice savremene umjetnosti...

Ovdje gdje ja zivim ima oko 300 prof. galerija i 10-15 velikih muzeja samo za savremenu umjetnost....dnevno se kupuju/prodaju radovi u vrijednosti od desetine miliona dolara....
shoba, planiram photo sesiju u amsterdamu

imas li kakvih veza tamo

motivi su dzamije-dzamije i pokoja dzamija

black and white naravno

i ny u opticaju..stoga-da cujem?
Shoba
Posts: 1734
Joined: 24/11/2003 00:00

#10

Post by Shoba »

ako hoces da vidis lijepe dzamije u zapadnoj evropi onda idi u francusku...evo jedna super iz pariza...

Image

evo i jedna iz New Yorka....mnogo ljepsa nego i jedna novoizgradjena u Bosni...

Image
Image
Image[/img]
Engram
Posts: 528
Joined: 16/03/2004 22:18
Location: Šeher Sarajevo
Contact:

#11

Post by Engram »

blagodarim shoba

ali pitam za koneksns da se prikacim u kakav galeri sa ovim mojih krpama

a dzamije-dzamije i dzamije je sala
Shoba
Posts: 1734
Joined: 24/11/2003 00:00

#12

Post by Shoba »

sa fotografijom je malo teze nego sa slikama. trenutno fotografija je u usponu i negdje se prodaje odlicno, negdje malo manje. sve zavisi sta radis. ako hoces, mozes mi poslati par slika pa cemo vidjeti gdje bi se to moglo plasirati. postoje razlicite scene i sve varira od grada do grada.
ovde u NYC je ogromna konkurencija , i ceka se po 3-4 godine na izlozbu...
Imas dvije vrste fotografije. Dokumentarnu(Robert Frank,Nobuyoshi Araki, Eggleston, Mapplethorp...) i onu koja je dio savremene umjetnosti (Andreas Gursky, Thomas Ruff, Gary Hill, Taryn Simon, Thomas Struth...)

Danas je zaista tesko reci sta se desava. Sve zavisi s kim imas posla.


(ne kontam vise nista dvosmisleno, pa sam mislio da je dzamija tema... :roll: ..jebiga, zapad je ucinio svoje..)
Engram
Posts: 528
Joined: 16/03/2004 22:18
Location: Šeher Sarajevo
Contact:

#13

Post by Engram »

Shoba wrote:sa fotografijom je malo teze nego sa slikama. trenutno fotografija je u usponu i negdje se prodaje odlicno, negdje malo manje. sve zavisi sta radis. ako hoces, mozes mi poslati par slika pa cemo vidjeti gdje bi se to moglo plasirati. postoje razlicite scene i sve varira od grada do grada.
ovde u NYC je ogromna konkurencija , i ceka se po 3-4 godine na izlozbu...
Imas dvije vrste fotografije. Dokumentarnu(Robert Frank,Nobuyoshi Araki, Eggleston, Mapplethorp...) i onu koja je dio savremene umjetnosti (Andreas Gursky, Thomas Ruff, Gary Hill, Taryn Simon, Thomas Struth...)

Danas je zaista tesko reci sta se desava. Sve zavisi s kim imas posla.


(ne kontam vise nista dvosmisleno, pa sam mislio da je dzamija tema... :roll: ..jebiga, zapad je ucinio svoje..)
hvala ti za ova imena

potrazit cu i informisati se vise

i sam sam ovo vise spomenuo sa dozom zezanja i samoismijavanja ali salu na stranu kada se malo saberem sa vremenom mozda ti posaljem nesto materijala..dugo se vec spremam za jednu ethno kolekciju ali ne stizem..i prolongiram do unedogled..ali ako bude sta ozbiljnije saljem ti ako nista da vidis da se radi i u bih

inace nedavno sam bio tu pa sam uradio par hiljada fotki i mislim da cu nesto od toga izloziti u bih..opet je glavni problem sto nemam vremena

uraditi koncept i design, naci sponzore i uraditi redesign strana..sve me to ceka

nebitno, hvala jos jednom i da vise ne kvarim topic :)
Shoba
Posts: 1734
Joined: 24/11/2003 00:00

#14

Post by Shoba »

ne kvaris topic, nego ja ne kontam....

Inace, kod nas je fotografija jos uvijek nije prepoznata kao DEFINITIVNA umjetnost, i cisto sumnjam da Bosanci kupuju fotografije(nadam se da grijesim). Ali pocece polako i kod nas da se to minjenja.

Inace, ako te interesuje dokumentarna fotografija koja ima veze s Bosnom probaj pogledati knjigu "Sarajevo Self-Potrait: THe View from Inside" by Leslie Fratkin...... koja je jedina kniga o Bosanskoj ratnoj fotografiji u kojoj su zastupljeni samo nasi fotografi. Rijedak primjer da nije sve prepusteno zaboravu....unutra su Damir Sagolj, Nermin MUhic, Dejan Vekic, Kemal Hadzic, Mladen Pikulic, Strasni, Nino Pusija,...
User avatar
JBT
Posts: 5003
Joined: 20/11/2002 00:00
Location: Korea

#15

Post by JBT »

"i da vise ne kvarim topic "

Hajd` Jeko, bogati, nisi ni ti toliki destruktivac koliki mislis da si.
Engram
Posts: 528
Joined: 16/03/2004 22:18
Location: Šeher Sarajevo
Contact:

#16

Post by Engram »

shoba, nasao sam od roberta richardsa, remeber sarajevo


Sarajevo Self-Potrait
mislim da sa ovu spomenutu vidio ali nisam otvarao na zalost
imat cu je u vidu
dinash
Posts: 2002
Joined: 03/10/2002 00:00
Location: ljubljana
Contact:

#17

Post by dinash »

najbolji komentar na temu savremene umjetnosti (posebno percepcije koju imaju ljudi u vladi o ulozi i vaznosti iste) u BiH/Sa je dao Benito Oliva tokom svog boravka u seheru prije par godina ... naime, tokom razgovora sa tadasnjim gradonacelnikom doslo se i do ARS AEVI projekta. Gradonacelnik se punim ustima basao kako ce taj muzej privuci puno turista i bla bla bla ... bonito ga je samo saslusao i odgovorio (parafraziram): "Vi ste ludi ako mislite da ce neko sa Zapada dolaziti u Sarajevo da vidi Anisha Kapura ... vi bi morali razumjeti da ARS AEVI nije projekat namjenjen strancima vec projekat namjenjen buducim generacijama u BiH" ...
Shoba
Posts: 1734
Joined: 24/11/2003 00:00

#18

Post by Shoba »

tacno
Garamond
Posts: 48
Joined: 30/10/2002 00:00

#19

Post by Garamond »

samo sto nasa kritika nije u stanju da dotle dobaci. U stvari, i nemamo ozbiljnu kritiku. U bIh zaista nema ko na napise posten clanak. Kod nas se za sviju pise isto.
Asja Mandić sporadično napiše kratak članak za Contemporary magazin u njihovoj “world news” sekciji o desavanjima u sarajevu (čitaj: ars aevi). Zadnji je bio prije 6-7 mjeseci kad sam čini mi se bio pokrenuo i thread na tu temu.

Nadam se da da će spomenuti Kounellisovu instalaciju u narednim brojevima. Šteta što neću moći da vidim instalaciju uživo.
Shoba
Posts: 1734
Joined: 24/11/2003 00:00

#20

Post by Shoba »

da, tacno je. Asja zna napisati dobar tekst, ali ona je prvenstveno kustos. Pisati o umjetnosti je malo drugacije i zahtijeva poseban pristup.
User avatar
Soul_Sista
Posts: 3751
Joined: 29/01/2003 00:00
Location: anybody seen my baby?

#21

Post by Soul_Sista »

[quote="ChoNumb"]Ako mogu da se i ja ukljucim u diskusiju...
Prva stvar koja fali Bosni i Sarajevu u pogledu savremene umjetnosti po mom misljenju je publika, samim tim je nemoguce imati ozbiljnu instituciju sa ozbiljnim menagmentom koja bi se bavila time. Sve do sad mi se cini da je bio "pionirizam" i pokusaj da se nesto napravi u Bosni. Drugi problem je zatvorenost ( da ne kazem zaostalost) u shvatanju umjetnosti. Ako nesto nije "sarajevsko" ili vezano za Bosnu nemoguce je ozbiljnije prezentirati u Bosni, a jos kad tome dodamo da ljudi koji su na pozicijama sa kojih direktno uticu na kulturu i umjetnost toliko ograniceni i koji su uspjeli da razviju opstu svijest da je Sarajevo jedan od svjetskih centara kulturnog desavanja, onda je problem toliki da ne vidim da se moze ispraviti za nekih 10-tak godina. Nije ovaj problem samo u savremenoj umjetnosti, to je i u muzici, teatru i u svim sverama umjetnosti uopste. "Svjetska metropola" je pojam od kojeg se jezim. Ono sto bi trebalo prvo pokrenuti u Bosni je casopis o kulturi i umjetnosti, pokusati bar jedan dio svjetskih kretanja i desavanja predstaviti potencijalnoj publici i pokusati otvoriti im oci da umjetnost nije privilegija pojedinih ljudi, da Bosna i Sarajevo vise nisu zanimljivi kao prije 10-tak godina i da nisu nikakav "svjetski centar", da nismo sami sebi dovoljni, da ne postoji "Planeta Sarajevo" i pokusati dovesti savremenu umjetnost (i kulturu uopste) u svakodnevni zivot. KULTURNA REVOLUCIJA to je ono sto je potrebno Bosni i Sarajevu! Promjena od samog temelja![/quote]

Jako intresantna tema iako se licno ne bavim umjetnoscu..

..ipak imam jedno pitanje; koje vode teku ka KULTURNOJ REVOLUCIJI jedne drzave gdje nacionalizam vlada??? :roll:
mrmot
Posts: 746
Joined: 26/05/2003 00:00
Contact:

#22

Post by mrmot »

Te zatvorenosti ima, kao što ima i "filozofije palanke". Ali čini mi se da ljudi nisu baš toliko glupi da misle da je Sarajevo nekakav veliki centar. Ovdje je kulturni mendžment zeznuta rabota, pa ljudi svašta pričaju ne bi li nešto preživjelo. (Čudna stvar je da ljudima izvana Sarajevo često isklizne kroz prste, često ga precijene, a još češće podcijene, tako da nekakav realan kontakt sa ovom sredino malo ko ima. A ko ga zna, možda je i to do ljudi.)
Shoba
Posts: 1734
Joined: 24/11/2003 00:00

#23

Post by Shoba »

slazem se sa soul sister...zaista imamo elemenata koji ne stimaju.

Mi NEMAMO ni jedan ozbiljan casopis o kulturi (a ni website) a mislim da ni nemamo resurse da ga pokrenemo tek tako. Za to treba ozbiljno okruzenje i sposobni ljudi sa iskustvom.( Ima par dobrih clanaka tu i tamo.)

nazalost, kod nas ako se rezultati ne pokazu odmah, svi odustaju od svega.....fucked up mentality...

Samo je film kod nas trenutno uspjesan, a samo zato jer je neke individualce krenulo. Jos uvijek nemamo organizovane institucije koje bi se s tim bavile. Evo recimo , slovenija je nedavno otvorila nove fimske studije koji kostaju bog zna koliko, i oni su svjesni da ce reziseri iz Bosne poceti masovno da dolaze tamo da snimaju slovenacke filmove , jer u Bosni nema nicega. Mi u krajnjoj liniji i ne moramo da imamo preskupe studije za snimanje, ali bi morali barem da imamo nekoliko kamera. za sada u Bosni nema NIJEDNA 35mill kamera za snimanje filmova. Bez barem jedne kamere mozemo reci zbogom buducim BH kinematografima, jer kada odu Pjer, Srdjan, Benjamin (Danis je vec odavno na zapadu) onda ce ponovo biti mrak...(k'o sa rokenrolom). Moramo napokon poceti da mislimo na one koji dolaze a ne samo gurati one koji su se vec proslavili...kojima se samo udara pecat u dupe po hiljadu puta...

Samo se sjetite sta vam je znacio Danis Tanovic prije nego je dobio oskara........odgovor je :NISTA....

a pravio je odlicne stvari i prije toga samo sto to niko nije bendao 2 %

samo u nove klince treba ulagati....non stop....
User avatar
Soul_Sista
Posts: 3751
Joined: 29/01/2003 00:00
Location: anybody seen my baby?

#24

Post by Soul_Sista »

Citajuci ovo sve (i onu o American Bosnian foundation, mislim da se zove) u meni se stvara neka snaga, zelja da nesto uradim. Ali hajd nesto uradi kad nemas para, pa treba znati ljude, one prave, ne one koji samo gledaju svoj profit u tom svemu i one koji zele brze rezultate, treba se znati organizovati... :-? :-?

ovo sto sam gore napisala odnosi se Shoba na ovo sto si rekao "samo u nove klince treba ulagati....non stop...."

:roll:
mrmot
Posts: 746
Joined: 26/05/2003 00:00
Contact:

#25

Post by mrmot »

Naravno da treba. To i jeste jedna od najvećih sistemskih grešaka. Ne postoji uopće mreža preko koje ti možeš tačno znati koji je izbor i redosljed sljedećih koraka koje trebaš napraviti. (potpuno svejedno da li se baviš hortikulturom ili fotografijom) E ovako moraš sve sam, što sa jedne strane nije loše, samo sa druge nisam siguran da svi talentirani klinci to znaju ili mogu.
Post Reply