Recikliranje otpada

Očuvanje čovjekove okoline.

Moderator: anex

Prenj
Posts: 7014
Joined: 20/07/2004 08:59

#1 Recikliranje otpada

Post by Prenj »

U Hrvatskoj se od Nove godine krenulo sa obaveznom reciklazom plasticne i staklene ambalaze. Vec je prvom danu prikupljeno 100,000 boca!
Mi o tome mozemo samo sanjati. Do daljnjeg otpad u BiH se "reciklira" samo u nasim lijepim rijekama.
debela
Posts: 3201
Joined: 02/07/2002 00:00

#2

Post by debela »

cesto o tome razmisljam posebno kad vidim kako se papir nemilice trosi u firmama i samo baca u kante. flase, tegle, plastika, zasto se to ne bi moglo opet koristiti? sta je uopste potrebno da se pokrene takav projekat?
Prenj
Posts: 7014
Joined: 20/07/2004 08:59

#3

Post by Prenj »

debela wrote:cesto o tome razmisljam posebno kad vidim kako se papir nemilice trosi u firmama i samo baca u kante. flase, tegle, plastika, zasto se to ne bi moglo opet koristiti? sta je uopste potrebno da se pokrene takav projekat?
Ako je suditi po hrvatskom primjeru odgovor je jednostavan: Potrebna je drzava.
debela
Posts: 3201
Joined: 02/07/2002 00:00

#4

Post by debela »

pa dobro, zar ne bi mogla recimo sarajevska pivara pokrenuti takav projekat bez drzavnog zakona? ne znam, pitam, ovo je sve naglas razmisljanje.
kriticar1
Posts: 114
Joined: 17/04/2003 00:00

#5

Post by kriticar1 »

cini se da je u nekom trenutku postojala dobra volja. ponegdje su osvanuli kontejneri samo za staklo, ali pored njih nije bilo i kontejnera za sve ostalo :?
dakle, za ovakav projekt prvo su potrebni i kontejneri za papir, plastiku... :D pa onda drzava :D :D
Prenj
Posts: 7014
Joined: 20/07/2004 08:59

#6

Post by Prenj »

kriticar1 wrote:cini se da je u nekom trenutku postojala dobra volja. ponegdje su osvanuli kontejneri samo za staklo, ali pored njih nije bilo i kontejnera za sve ostalo :?
dakle, za ovakav projekt prvo su potrebni i kontejneri za papir, plastiku... :D pa onda drzava :D :D
OK, skupi nas Rad plastiku i kamo ce onda dalje s njom?
User avatar
Drvosjeca iz Dejcica
Posts: 16757
Joined: 23/06/2004 15:46
Location: Sarajevo

#7

Post by Drvosjeca iz Dejcica »

Koliko se sjecam tamo neke 1999-2000 u Sarajevu su postavili plasticne kontejnere (zute i zelene boje) za razvrstavanje otpada. Koliko sam primjetio slabo ko je razvrstavao otpad vec se bacalo sve i svasta. Danas, 2006. od tih kontejnera nije ostalo nista. :( Smatram da je kroz medije prvo potrebno educirati ljude da razvrstavaju otpad na organski i neorganski, razdavajati plastiku od stakla, na stare novine i karton ne gledati kao na otpad vec kao na sirovinu.
Prenj
Posts: 7014
Joined: 20/07/2004 08:59

#8

Post by Prenj »

debela wrote:pa dobro, zar ne bi mogla recimo sarajevska pivara pokrenuti takav projekat bez drzavnog zakona? ne znam, pitam, ovo je sve naglas razmisljanje.
Ako ne vide neki ekonomski interes u tome, ne vidim zasto bi Pivara ili Koka kola to radili.
Hrvatska je primijenila EU model po kojem ce proizvodjaci biti obavezni da snose troskove prikupljanja otpada. Sami proizvodjaci, bez zakonske prisile, to nikada nece sami uraditi.
kriticar1
Posts: 114
Joined: 17/04/2003 00:00

#9

Post by kriticar1 »

Prenj wrote:OK, skupi nas Rad plastiku i kamo ce onda dalje s njom?
u svemir :?
s papirom bi mogli u 'natronku'
debela
Posts: 3201
Joined: 02/07/2002 00:00

#10

Post by debela »

ma dzaba ti kontejneri kad se to ne placa. u hr narod nosi flase jer za to dobijaju novac. ne znam, muka mi je od smeca i bahatog odnosa.
MRAVOJED
Posts: 5224
Joined: 03/12/2003 00:00
Location: temple of vtec

#11

Post by MRAVOJED »

za takav projekt je potrebno da ti neko plati jer mu vraćaš sekundarnu sirovinu. zašto da je ja* besplatno nekom skupljam?

uzmimo na primjer alu folije od čokolada. u nekim zemljama, one se tokom godine skupljaju, na kraju godine se prodaju tvornicama (gotova sekundarna sirovina), a od novaca se svake godine npr. farba ulaz.

mislim, ok, trebali bi se ekološki osvjestiti i reciklirati čak i bez financijskog pogura :D :D ali bez njega je sve to jadno i halavno



*bilo ko
User avatar
Drvosjeca iz Dejcica
Posts: 16757
Joined: 23/06/2004 15:46
Location: Sarajevo

#12

Post by Drvosjeca iz Dejcica »

Prenj wrote:
OK, skupi nas Rad plastiku i kamo ce onda dalje s njom?
Ta se plastika isitni i napravi se granulat od kojeg se ponovo pravi PVC ambalaza, boce, dijelovi za igracke, aute...etc.
Last edited by Drvosjeca iz Dejcica on 11/01/2006 15:32, edited 2 times in total.
MRAVOJED
Posts: 5224
Joined: 03/12/2003 00:00
Location: temple of vtec

#13

Post by MRAVOJED »

e jebi ga, ja dok sam pisao debela mmi uletila s istim odgovorom :D debela debela :D ciao
debela
Posts: 3201
Joined: 02/07/2002 00:00

#14

Post by debela »

ciao mravac :) jesi li ti poceo skupljati otpad?
MRAVOJED
Posts: 5224
Joined: 03/12/2003 00:00
Location: temple of vtec

#15

Post by MRAVOJED »

malo mi to para :D
Prenj
Posts: 7014
Joined: 20/07/2004 08:59

#16

Post by Prenj »

MRAVOJED wrote:za takav projekt je potrebno da ti neko plati jer mu vraćaš sekundarnu sirovinu. zašto da je ja* besplatno nekom skupljam?

uzmimo na primjer alu folije od čokolada. u nekim zemljama, one se tokom godine skupljaju, na kraju godine se prodaju tvornicama (gotova sekundarna sirovina), a od novaca se svake godine npr. farba ulaz.

mislim, ok, trebali bi se ekološki osvjestiti i reciklirati čak i bez financijskog pogura :D :D ali bez njega je sve to jadno i halavno

*bilo ko
Da, ali pod uslovom da je to isplativ posao.
U Hrvatskoj je drzava organizovala otkup plasticnih flasa, a troskove otkupa privalila proizvodjacima.
U Njemackoj npr. sve se zivo reciklira, dosta toga i bez otkupa.
Sama svijest nece doci preko noci, u prvoj fazi, i mrkva i batina su nuzne, svaka na svoj nacin.
kriticar1
Posts: 114
Joined: 17/04/2003 00:00

#17

Post by kriticar1 »

MRAVOJED wrote:a od novaca se svake godine npr. farba ulaz
cega :? to su bacene pare :D
The_Fluid
Posts: 5591
Joined: 02/08/2002 00:00
Location: Earth

#18

Post by The_Fluid »

evo cijela prica na tu temu:

povrat ambalaze
kriticar1
Posts: 114
Joined: 17/04/2003 00:00

#19

Post by kriticar1 »

:-) u susjednoj hrvatskoj...

ali nije da nam ne ide. kupis kolu u boci od 2 l, ispijes, bacis u smece i sutra ti neko u toj flasi prodaje mlijeko :D :D
User avatar
pape
Posts: 6833
Joined: 21/08/2003 00:00
Location: Od jedne zene te boli jedna glava, ... od dvije zene, dvije glave.

#20

Post by pape »

Prenj wrote:
debela wrote:cesto o tome razmisljam posebno kad vidim kako se papir nemilice trosi u firmama i samo baca u kante. flase, tegle, plastika, zasto se to ne bi moglo opet koristiti? sta je uopste potrebno da se pokrene takav projekat?
Ako je suditi po hrvatskom primjeru odgovor je jednostavan: Potrebna je drzava.
:) Potrebno je samo malo pameti i par sposobnih ljudi koji ce osmisliti i provesti u djelo projekte od kojih cemo svi, .... bukvalno svi imati nezamislivo mnogo koristi.
Ne treba izmisljati, sve je vec izmisljeno, ... samo treba podzoniti model kako to ljudi rade na zapadu.
Jedan od prvih koraka bi trebao biti uvodjenje tzv. KAUCIJE na sve vrste flasa. Kad covjek zna da za istu dobija povrat novca u trgovini, ... nece ju baciti, a ako je i baci ... to ce vec neko uzeti i naplatiti.
Uostalom, na smetljistima je bacen ogroman novac, ... ulaganje u reciklazna postrojenja je ogromna sansa za poduzetnike i pametni ljudi su to odavno shvatili. Na nekoj od tema sam jedne prilike pisao o posjeti jednom postrojenju za reciklazu djecjih pelena. Ljudi u tom pogonu imaju enormno visoke plate, ... gazda je milioner.
User avatar
sojka
Posts: 2782
Joined: 17/03/2004 14:57
Location: Amargant
Contact:

#21

Post by sojka »

Prvi korak bio bi obavezne naljepnice na flasama tj. saradnja sa proizvodjacima da uvedu naznake recycling-a na nasim proizvodima te i saradnja sa import kompanijama takodje na isti nacin.

Image


Za vrijeme komunizma izvidjaci zalagali su se za zastitu prirodne okoline, skupljanjem nepotrebne papirologije iz preduzeca, koja bi se ponovno preradjivala. Od tih para isli su/smo na izlete...

Mislim da akcije ovog tipa trebaju poceti u skolama, koje bi omogucile ucenicima zdravu svijest o zastiti prirode, ekologiji, njenu nuznost koja bi bila adekvatno nagradjena. Ta lova mogla bi biti ulozena u skolski materijal i pribor, te i izgradnju skola.
Sigurna sam da skoro svako nase preduzece ima otpada ove vrste...

Jedna od varijanti..
User avatar
sojka
Posts: 2782
Joined: 17/03/2004 14:57
Location: Amargant
Contact:

#22

Post by sojka »

Drvosjeca iz Dejcica wrote:Koliko se sjecam tamo neke 1999-2000 u Sarajevu su postavili plasticne kontejnere (zute i zelene boje) za razvrstavanje otpada. Koliko sam primjetio slabo ko je razvrstavao otpad vec se bacalo sve i svasta. Danas, 2006. od tih kontejnera nije ostalo nista. :( Smatram da je kroz medije prvo potrebno educirati ljude da razvrstavaju otpad na organski i neorganski, razdavajati plastiku od stakla, na stare novine i karton ne gledati kao na otpad vec kao na sirovinu.
___________________________________________________

Podrzavam akciju. Da bi ova svijest prodrla do disciplinovane primjene svih gradjana, treba poceti opet od skola kao presudnog organa edukacije, zatim od preduzeca kao obavezan "Zakon", koje bi nadgledavao neki Savez ekoloskog drustva za zastitu prirode. Samim tim bi se obaveza i duznost pretvorila u naviku svih gradjana i postepeno promijenila neodgovornu svijest.
Last edited by sojka on 15/01/2006 12:48, edited 1 time in total.
User avatar
sojka
Posts: 2782
Joined: 17/03/2004 14:57
Location: Amargant
Contact:

#23

Post by sojka »

Bas steta sto se utisala ova diskusija, po motu od toga svakako nema nista.

Koraci su tako mali, otici u opstinu, raspitati se ko je odgovoran za zastitu sredine i predati zahtijeve. Ima li ucenika medju nama koji bi to predlozili svojim skolama?

Mislim da bi i stranci podrzali ovu akciju u svakom pogledu. Potreban je samo neko sa malo vremena i dobre volje, pri cemu bi iduci korak bio ukljucenje medija i saradnja sa razlicitim svjetskim organizacijama, kao sto je to recimo i greenpeace.

Ono sto bi naknadno dobili mnogo je vise...kao prvo cist grad i uzor, primjer drugima.


No bilo kako bilo, idejica iza je tu, pa se mozda neko nadje da je sprovede u djelo.
superoperater
Posts: 11
Joined: 11/01/2006 22:00

#24

Post by superoperater »

Kao sto neko rece da bi se sistem recikliranja uspostavio potrebna je drzava. Prije drzave potrebni su gradjani, po mogucnosti edukovani. Eh, onda drzava pravi zakone koji se drze jedne najobicnije devize: ZAGADJIVAC PLACA
Po tom sistemu je nedavno rijesen problem u Hrvatskoj, a vec davno na zapadu.
Mladen
Posts: 141
Joined: 27/10/2003 00:00

#25

Post by Mladen »

Ja mislim da je potreban strpljiv kadar koji ce edukovati gradjanine i doprinijeti toj svijesti...
Post Reply