Rad na brodu

Rasprave na razne teme... Ako ne znate gdje poslati poruku, pošaljite je ovdje.

Moderators: Benq, O'zone

Post Reply
User avatar
Nothing
Posts: 509
Joined: 18/09/2013 21:33

#251 Re: Rad na brodu

Post by Nothing »

Ma najlaksa opcija je online aplikacija :P
Napucati CV+preporuke,,valjda ce se upasti negdje :D
A i ustedi se najmanje 600,700€
nelle_tz
Posts: 893
Joined: 30/09/2012 19:11

#252 Re: Rad na brodu

Post by nelle_tz »

Nema novih iskustava ovdje, pozitivnih ili negativnih?
User avatar
DanteX
Posts: 1088
Joined: 14/09/2009 23:26

#253 Re: Rad na brodu

Post by DanteX »

Može li mi neko reći, koja su to najčešća pitanja koja postavljaju na razgovoru? Očekujem da će to biti neka glupa i banalna pitanja, plus neka trik pitanja. Ali šta će pitati? :?
User avatar
Dr.medicine
Posts: 1781
Joined: 20/02/2011 17:17
Location: London, UK

#254 Re: Rad na brodu

Post by Dr.medicine »

Bio dvije godine poslije faxa as doctor..........uzivancija živa :D
Doklincilo, jer mi se otvorio posao na kopnu, a i iskoristio sam sto sam htio.

Preporuka da svi idu, makar godinu :izet:
User avatar
Nothing
Posts: 509
Joined: 18/09/2013 21:33

#255 Re: Rad na brodu

Post by Nothing »

DanteX wrote:Može li mi neko reći, koja su to najčešća pitanja koja postavljaju na razgovoru? Očekujem da će to biti neka glupa i banalna pitanja, plus neka trik pitanja. Ali šta će pitati? :?
Predstavi se,pitaju te da ispricas cv,gdje si radio,sta su ti bile duznosti,ako je vezano za konobara pitat ce te o jelima iz tvog restorana,o koktelima itd..a ako je sobar npr. pitat ce te kako pospremas sobu,sta prvo radis i tako te gluposti 8-)
I to je to otprilike..
Sve je na eng... da se zna :izet:
User avatar
Decerto
Posts: 2443
Joined: 14/09/2010 07:58
Location: On the wrong side of heaven,and the righteous side of hell.
Contact:

#256 Re: Rad na brodu

Post by Decerto »

da ozivim temu,zna li iko da li gospodja Ljuca jos uvijek koristi navedeni email,[email protected] ?
User avatar
matic.ivan
Posts: 272
Joined: 19/02/2012 14:24

#257 Re: Rad na brodu

Post by matic.ivan »

Poznanik mi je skoro bio 6 mjeseci na brodu, do 14h dnevno radio, ustedio u 6 mjeseci 1.000 EUR.

Odustao
User avatar
Nisrin
Posts: 5490
Joined: 26/04/2009 15:40
Location: Bistrik, RajvoSA

#258 Re: Rad na brodu

Post by Nisrin »

matic.ivan wrote:Poznanik mi je skoro bio 6 mjeseci na brodu, do 14h dnevno radio, ustedio u 6 mjeseci 1.000 EUR.

Odustao

Poznajem i ja jednog...ista stvar! Zavisi na koji brod odes...rijetko ko izdrzi citav ugovor!
User avatar
muhafuca
Posts: 5460
Joined: 14/03/2012 00:06

#259 Re: Rad na brodu

Post by muhafuca »

kako skontati koja je agencija OK

a koja nije - jer koliko sam skontao nije svejedno preko koje agensije ides ?
User avatar
dinty2
Posts: 1267
Joined: 08/09/2008 22:11

#260 Re: Rad na brodu

Post by dinty2 »

mornari jestel zivi :D
User avatar
dinty2
Posts: 1267
Joined: 08/09/2008 22:11

#261 Re: Rad na brodu

Post by dinty2 »

sta je ovo nema nikog :-) trebao bih par informacija
nocnaptica986
Posts: 401
Joined: 24/10/2014 14:10

#262 Re: Rad na brodu

Post by nocnaptica986 »

dinty2 wrote:sta je ovo nema nikog :-) trebao bih par informacija
sta te zanima?
User avatar
Decerto
Posts: 2443
Joined: 14/09/2010 07:58
Location: On the wrong side of heaven,and the righteous side of hell.
Contact:

#263 Re: Rad na brodu

Post by Decerto »

http://www.inozemstvo-posao.com/smf_1-1 ... /index.php

Eto vam forum za informacije u vezi rada na kruzerima,imate odgovore na svako moguce pitanje vezano za kruzere.
User avatar
dinty2
Posts: 1267
Joined: 08/09/2008 22:11

#264 Re: Rad na brodu

Post by dinty2 »

nocnaptica986 wrote:
dinty2 wrote:sta je ovo nema nikog :-) trebao bih par informacija
sta te zanima?
koje su najbolje kompanije
da li je potrebno radno iskustvo
da li je potreban savrsen engleski ili se moze proci i sa srednjim poznavanjem ?

:)
User avatar
Decerto
Posts: 2443
Joined: 14/09/2010 07:58
Location: On the wrong side of heaven,and the righteous side of hell.
Contact:

#265 Re: Rad na brodu

Post by Decerto »

dinty2 wrote:
nocnaptica986 wrote:
dinty2 wrote:sta je ovo nema nikog :-) trebao bih par informacija
sta te zanima?
koje su najbolje kompanije
da li je potrebno radno iskustvo
da li je potreban savrsen engleski ili se moze proci i sa srednjim poznavanjem ?

:)
eto link gore sam postavio odgovore na sva ta pitanja.
User avatar
dinty2
Posts: 1267
Joined: 08/09/2008 22:11

#266 Re: Rad na brodu

Post by dinty2 »

hvala evo citam vec 2 sata :-) :D :thumbup:
bumerangss
Posts: 4534
Joined: 12/01/2015 16:47

#267 Re: Rad na brodu

Post by bumerangss »

dinty2 wrote:
nocnaptica986 wrote:
dinty2 wrote:sta je ovo nema nikog :-) trebao bih par informacija
sta te zanima?
koje su najbolje kompanije
da li je potrebno radno iskustvo
da li je potreban savrsen engleski ili se moze proci i sa srednjim poznavanjem ?

:)
Potrebno je da imas dobru... :-D
User avatar
dinty2
Posts: 1267
Joined: 08/09/2008 22:11

#268 Re: Rad na brodu

Post by dinty2 »

sta :D
nocnaptica986
Posts: 401
Joined: 24/10/2014 14:10

#269 Re: Rad na brodu

Post by nocnaptica986 »

dinty2 wrote:
nocnaptica986 wrote:
dinty2 wrote:sta je ovo nema nikog :-) trebao bih par informacija
sta te zanima?
koje su najbolje kompanije
da li je potrebno radno iskustvo
da li je potreban savrsen engleski ili se moze proci i sa srednjim poznavanjem ?

:)
royal caribinan,disney,norwegian
zavisi od vrste posla..za pocetne entry level ne, ali za vece obavezno
zavisi sta ti smatras savrsenim....potreban ti je fluent engleski..
juzna_strana
Posts: 498
Joined: 26/03/2012 20:41

#270 Re: Rad na brodu

Post by juzna_strana »

Da i ja kazem koju obzirom da sam 'odgulio' tri ugovora na brodu (24 mjeseca) duty free shop..
Na svakom brodu imas dosta razlicitih pozicija za rad,a kao i svaki drugi posao,i taj ima dobre i lose strane.
Svako to sve razlicito dozivljava pa tako i iskustva nisu ista.
Stoga je vrlo korisno procitati gore navedeni forum,naci ces dosta korisnih informacija.
Ukoliko ides zbog novca onda ganjaj bar ili restoran,a ako nije tako onda shop ili photo.
Prosjecan radni dan traje 10-11 sati,u photo ili shopu malo manje,ali je manje i novca.
Postoji dosta kompanija,i svaka je dobra/losa na svoj nacin.
Moj najveci kapital iz tih ugovora su ljudi i kulture koje sam upoznao i mjesta koja sam vidio..
Kolicina novca koji se moze donijeti kuci je relativna,na prvom ugovoru uvijek manje nego na slijedecem.
Vrlo bitna stvar je da su svi troskovi zivota placeni( hrana,smjestaj i slicno )
Moje licno misljenje je da je to odlicna opcija za mladog covjeka,odlican nacin za sticanje iskustva.
Naravno,razumijem i ljude koji odustanu,nismo svi isti..
User avatar
dinty2
Posts: 1267
Joined: 08/09/2008 22:11

#271 Re: Rad na brodu

Post by dinty2 »

nocnaptica986 wrote:royal caribinan,disney,norwegian
zavisi od vrste posla..za pocetne entry level ne, ali za vece obavezno
zavisi sta ti smatras savrsenim....potreban ti je fluent engleski..
da ga razumijes, pises i pricas. ja ga savrseno razumijem, pisem ali kada dodje do pricanja tu i nisam bas najbolji, ne ide tako tecno pa me to malo mori.

a evo recimo za buffet stewarda pise da treba poznavati osnove eng jezika, znaci ovdje bi mogao ja upasti :mrgreen: :mrgreen:

Buffet Steward / Stewardess (serving meals, drinks, cleaning tables) - No experience required, some experience preferred. Basic English Language knowledge required. Salary range: $900-1300 U.S. per month, depending on gratuities (tips) from passengers. Strong possibilities for promotion to Bar Steward, Junior Waiter, Assistant Waiter and Waiter.

za ovo malo bolje

Dining Room Junior Waiter / Waitress (assisting dining room assistant waiters, serving meals and drinks) - Some experience required. Fare English Language skills required. Salary range: $1200-1800 U.S. per month, depending on gratuities (tips) from passengers. Possibilities for promotion to Dining Room Assistant Waiter.

uglavnom hvala drug :thumbup:

i tebi @juzna strana :bih:
nelle_tz
Posts: 893
Joined: 30/09/2012 19:11

#272 Re: Rad na brodu

Post by nelle_tz »

Evo sta je meni jedna djevojka iz Hrvatske napisala o radu na brodu:
"Svaka kompanija ima drukčiji sistem po kojem se pare zarađuju, na prvom ugovoru se ne može previše zaradit ali se može pristojno zaradit i možeš i potrošit, na brodu imaš i smještaj i hranu, alkohol je jeftin, cigare su ti jeftine...kad izađeš negdje u američku luku shopping je neizbježan - ima svašta i sve je jeftino - manje više.Slobodnih dana NEMA! To zaboravi. Ja sam prvi ugovor radila punog 9 mjeseci,280 dana bez iti jednog slobodnog dana. Možeš tu i tamo dobit slobodno jutro, pa se malo naspavaš, ili slobodan ručak ( govorim samo o konobarima ) pa imaš u biti kao pola dana. U tjednu bi trebao imat jedan doručak i jedan ručak off. Večeru nikad ne možeš dobit off. Ali recimo ako se razboliš i da si pritome zarazan za druge onda dobiješ off , ali to je rijetko. I ne možeš stalno bit bolestan jer ćeš onda jednostavno dobit otkaz. Ja sam pred kraj ugovora imala gripu i svi oko mene su imali gripu, radili smo sa temperaturom, jedva se kretali, ali nije bilo dovoljno radnika u to vrijeme i nitko nije mogao dobit medical off.
Ja sam na kruzerima od 2011...ne znam što bi ti rekla osim da ne čitaš ta sranja po forumu i da probaš sam. Ne bi se ljudi godinama vraćali na brodove da im nije dobro. Teško jest, puno se radi, ali rade svi. Imaš puno sadržaja za posadu da te zabavi, možeš često dosta izać van s broda, ideš po gradu, vidiš svašta..ja sam radila na zadnjem brodu sa 64 različite nacije. I svi se poštuju ( manje više :P ), stekneš prijateljstva i ljude kakva nema šanse da stekneš na kompu jer kopno je drukčije...na brodu vlada drukčija atmosfera."
nocnaptica986
Posts: 401
Joined: 24/10/2014 14:10

#273 Re: Rad na brodu

Post by nocnaptica986 »

dinty2 wrote:
nocnaptica986 wrote:royal caribinan,disney,norwegian
zavisi od vrste posla..za pocetne entry level ne, ali za vece obavezno
zavisi sta ti smatras savrsenim....potreban ti je fluent engleski..
da ga razumijes, pises i pricas. ja ga savrseno razumijem, pisem ali kada dodje do pricanja tu i nisam bas najbolji, ne ide tako tecno pa me to malo mori.

a evo recimo za buffet stewarda pise da treba poznavati osnove eng jezika, znaci ovdje bi mogao ja upasti :mrgreen: :mrgreen:

Buffet Steward / Stewardess (serving meals, drinks, cleaning tables) - No experience required, some experience preferred. Basic English Language knowledge required. Salary range: $900-1300 U.S. per month, depending on gratuities (tips) from passengers. Strong possibilities for promotion to Bar Steward, Junior Waiter, Assistant Waiter and Waiter.

za ovo malo bolje

Dining Room Junior Waiter / Waitress (assisting dining room assistant waiters, serving meals and drinks) - Some experience required. Fare English Language skills required. Salary range: $1200-1800 U.S. per month, depending on gratuities (tips) from passengers. Possibilities for promotion to Dining Room Assistant Waiter.

uglavnom hvala drug :thumbup:

i tebi @juzna strana :bih:
Ja sam drug otisao tako kad ovdje nitko ziv nije znao za kruzere... radio na kruzeru 8 godina...ovdje sam pisao pod drugim nickom (dok niasam dobio ban) i cak sam bio na kafi sa jednim forumasom da mu objasnim sta i kako..(ne znam je li otisao )

poslusaj moj savjet,nauci jezik i onda se prijavi na bolju poziciju..docekao sam i nazalost ispratio bukvalno hiljade ljudi sa ovih podrucja...ove sve pocetne pozicije utily,buffet uglavnom sve sto ima sufiks steward ti je robija..kada sam ja isao 2001 ,imao sam isti problem sa jezikom..bilo je tuc-muc jer nam to nije maternji i nemamo priliku da ga koristimo..ja sam prosao jer tada nije bilo puno raje ali danas je teze ali i mnogo lakse za naucit jezik..imas aplikacije gdje nadjes nekog na drugom kraju svijeta i on ti pomaze da naucis eng.. mozes i sam...zadaj si neku temu (npr sve o gradu sarajevu) i pokusaj da sve ispricas naglas,na eng naravno

rad na brodu nije lagan..svi koji misle da idu tamo na godisnji bolje da ni ne dolazi..fizicki je jako zahtjevno (barem prvih 5-6 mjeseci dok ne oguglate) ali to nije ni priblizno zahtjevno u usporedbi sa psihickim zahtjevima..u vecini slucajeva ljudi odu jer im pukne psiha..
nocnaptica986
Posts: 401
Joined: 24/10/2014 14:10

#274 Re: Rad na brodu

Post by nocnaptica986 »

nelle_tz wrote:"
istina 85% posade nema off ali kruzeri se strasno boje norovirusa (proljev,povracanje) koji se moze prosiriti kao kuga pa cim netko dobije simtome ide u izolaciju.. jednom je na nasem brodu za 24 sata se zarazilo preko 1500 gostiju i skoro pola posade....zato kad hoces odmor odes kod doktora,kazes da imas proljev i ides u izolaciju dan-dva iliti u prevodu dan odmora...naravno ako pretjeras sa bolovanjima slijedi metla
ima finti koilko hoces (uglavnom made in balkan) da se izvuce maksimum
User avatar
dinty2
Posts: 1267
Joined: 08/09/2008 22:11

#275 Re: Rad na brodu

Post by dinty2 »

nocnaptica986 wrote:
dinty2 wrote:
nocnaptica986 wrote:royal caribinan,disney,norwegian
zavisi od vrste posla..za pocetne entry level ne, ali za vece obavezno
zavisi sta ti smatras savrsenim....potreban ti je fluent engleski..
da ga razumijes, pises i pricas. ja ga savrseno razumijem, pisem ali kada dodje do pricanja tu i nisam bas najbolji, ne ide tako tecno pa me to malo mori.

a evo recimo za buffet stewarda pise da treba poznavati osnove eng jezika, znaci ovdje bi mogao ja upasti :mrgreen: :mrgreen:

Buffet Steward / Stewardess (serving meals, drinks, cleaning tables) - No experience required, some experience preferred. Basic English Language knowledge required. Salary range: $900-1300 U.S. per month, depending on gratuities (tips) from passengers. Strong possibilities for promotion to Bar Steward, Junior Waiter, Assistant Waiter and Waiter.

za ovo malo bolje

Dining Room Junior Waiter / Waitress (assisting dining room assistant waiters, serving meals and drinks) - Some experience required. Fare English Language skills required. Salary range: $1200-1800 U.S. per month, depending on gratuities (tips) from passengers. Possibilities for promotion to Dining Room Assistant Waiter.

uglavnom hvala drug :thumbup:

i tebi @juzna strana :bih:
Ja sam drug otisao tako kad ovdje nitko ziv nije znao za kruzere... radio na kruzeru 8 godina...ovdje sam pisao pod drugim nickom (dok niasam dobio ban) i cak sam bio na kafi sa jednim forumasom da mu objasnim sta i kako..(ne znam je li otisao )

poslusaj moj savjet,nauci jezik i onda se prijavi na bolju poziciju..docekao sam i nazalost ispratio bukvalno hiljade ljudi sa ovih podrucja...ove sve pocetne pozicije utily,buffet uglavnom sve sto ima sufiks steward ti je robija..kada sam ja isao 2001 ,imao sam isti problem sa jezikom..bilo je tuc-muc jer nam to nije maternji i nemamo priliku da ga koristimo..ja sam prosao jer tada nije bilo puno raje ali danas je teze ali i mnogo lakse za naucit jezik..imas aplikacije gdje nadjes nekog na drugom kraju svijeta i on ti pomaze da naucis eng.. mozes i sam...zadaj si neku temu (npr sve o gradu sarajevu) i pokusaj da sve ispricas naglas,na eng naravno

rad na brodu nije lagan..svi koji misle da idu tamo na godisnji bolje da ni ne dolazi..fizicki je jako zahtjevno (barem prvih 5-6 mjeseci dok ne oguglate) ali to nije ni priblizno zahtjevno u usporedbi sa psihickim zahtjevima..u vecini slucajeva ljudi odu jer im pukne psiha..
znaci ti si dobar dio zivota proveo na brodu, svaka cast, ja bi vjerovatno odradio 2-3 ugovora.. ako i to. :-)
da, planirao sam upisati kurs kako bi usavrsio jezik, potrebno mi je da popravim komunikaciju pa se onda prijaviti.
nego sta mislis ako bi recimo za Buffet Steward da li bi ikako mogao napredovati do Dining Room Junior Waite ?
Post Reply