Proljece: cvijece (sadnja)

Očuvanje čovjekove okoline.

Moderator: anex

Djubre_
Posts: 3143
Joined: 01/06/2011 23:25
Location: Iron City

#1 Proljece: cvijece (sadnja)

Post by Djubre_ »

E ovako.. naslov obuhvata dakle sve vrste cvijeca koje se sade od pocetka proljeca pa do.. pocetka ljeta.. itd.. sve do zimskog perioda..

Interesuje me vanjsko cvijece! Dakle za vrt ispred kuce.. na 3-4 mjesta imam cvijetnjake male i jedan veliki oko livadice koju redovno kosim. Jesenas sam ustijao sve okolo, sirine 50 cm duzine 3 puta po 10 m otprilike..

Sad se zemlja isitnila i spremna je za sadjenje..

U jesen sam obrao vec osusene cvjetove kadifica. I ostavio u podrum da se suse. Sad tog sjemena imam mnogo. Koliko sam citao kadifice su najzahvalnije cvijece. Cvatu tokom citavog ljeta i ne suse se.. niti zahtjevaju vodu (jednom sedmicno) ne smeta im jako sunce, jer je kod mene suncana strana. I u to sam se uvjerio da u velikim susama cvjetaju odlicno i traju sve do kasne jeseni.

Recite mi kad se pocinju saditi ta mala sjemena? Da li mogu to sad do polovine aprila? U martu je bilo hladno pa nisam. Znam da se kadifice mogu i u maju, junu.. narastu vec za 10-tak dana malo..

Interesuje me da li mogu to sad? Do polovine aprila da se bacim na posao..

Posto imam 50 cm sirine.. mislio sam opucati jedan red kadifica.. a u drugi red da je razmak izmedju 2 reda nekih 20 cm, planiram kupiti jos neku slicnu vrstu niskog a tako dugotrajnog cvijeca..

Eh recite mi jos i to.. koje bi mogao jos cvijece kupiti onako da su mala sjemena koje nije skupo.. i koje ce rasti uz kadifice i stvoriti neki izgled..

Mama mi spominje da ima na pijaci nekakvi muslimancica.. haha.. ima jos neki naziv ali kod nas ga tako u narodu zovu.. sta je to?

Dakle.. koje jos cvijece preporucujete da je; nisko (do 30-50) cm max. Da je gusto i da traje citavo ljeto na suncu..

Gadiole glupe sam imao.. rastu 5 mjeseci.. a cvale samo par dana.. haha. Sunce ih osusi sta vec.. nula.

Imam znaci namjeru nabacati svakakvog cvijeca.. imam nekih 150 m2 travnjaka lijepog.. od njega zelim napraviti svasta.. prvo cvijece..

Nemojte mi samo davati savjete da kupujem zemlju, gnojiva itd itd.. zelim nesto jednostavno da raste i cvate kao kadifice. Ali samo kadifice mi nekako malo.. zuto sve.. zelim jos sarenila..

Uz to sve, i za balkon 5-10 saksija na ogradu.. da nesto raste, prelijeva se preko saksije i ograde.. a da mu vrucina ne smeta.. nego odgovara..

Hajde ko ima vrt da mi sta pomogne kako da ga ukrasim..

Inace samo kosim i uzivam u obradi travnjaka i cvijetnjaka.. zelim neki mali raj sto se kaze.. tj odmor za dusu i oci kad dodjem s posla, da sjedim gledam radim obradjujem zabavljam se..

Volio bih jos dodataka tu recimo tocak od stari kola, kolica drvena stara sa zemljom i cvijecem.. nekog kamena.. itd itd.. znate na sto mislim.. ali ima vremena hajde..

Dakle, to nista nije skupo.. kopati, saditi, kositi, zaljevati.. a izgled dadne savrsen..

Svaka ideja za 150 m2 je dobro dosla..

Mozda i neka slika..

Hvala.

Sent from my GT-i9001
User avatar
beautyfool
Posts: 2104
Joined: 04/09/2006 16:45
Location: Dunjaluk

#2 Re: Proljece: cvijece (sadnja)

Post by beautyfool »

Ja sam vec svo cvijece sto cu u bastu saditi posijala u kucu u saksije, sijala sam krajem februara pa sve do aprila a u maju cu samo presaditi u bastu :)
Inace sam u basticu i vanjske saksije uvijek kupovala presade, nisam nikad ni pokusala uzgojiti iz sjemena ali evo ove godine pokusavam, pa cemo vidjeti rezultat.
Kupila sam raznog cvijeca, cisto da testiram koje ce mi se najbolje pokazati, pa vidjet cemo na ljeto koliko ce biti uspjesno.

A ako si u Sarajevu rano ti je jos da bilo sta radis oko baste, jer jos uvijek moze snijeg pasti, tek tamo iza 1 maja mozes polako poceti sa sredjivanjem, s tim da sjemena ja ti preporucujem prvo da posijes u kuci u saksije pa poslije da presadjujes vani.
Djubre_
Posts: 3143
Joined: 01/06/2011 23:25
Location: Iron City

#3 Re: Proljece: cvijece (sadnja)

Post by Djubre_ »

Evo ja cu ti reci da je moja mama prosle god posijala to malo sjeme kadifica u dva reda vani.. i mogu ti reci da je jako buknulo. I sve do zime cvjetovi su bili.

Dakle primi se vani.

A kako sam citao strucnjake ove.. kazu ako se posadi u posude, stavi u podrum i pokrije najlonom nekim.. kada izbiju iz zemlje, najlon se skida, i te posude, saksije ostaju jos u podrumu na svjetlosti.. i tek pocetkom travnja se sade vani i budu gusce tako, nego kad ih posadis direktno vani u zemlju..

Ali citajuci iskustva drugih.. kazu da nemaju problema ako ih odmah van posadis.. takodjer budu guste..

Samo one sto se suse po koji cvijet, treba ga odmah otkinuti.. i tako napreduju jos vise..

Takodjer je dobro ih posaditi oko "starih" ruza.. kazu da ih podmladjuju kadifice.. imaju neki uticaj u zemlji..

Inace ih zovu smrdljivice :) i poticu iz mexica..

Kadifice znaju biti napadnute od strane puzeva i zuzerki oni tj uholeza.. za to je dobar kazu sitni lug od drva ili uglja.. koji vadimo iz peci.. i s tim se malo ogrnu okolo i to neda da ih napadaju..



Sent from my GT-i9001
User avatar
beautyfool
Posts: 2104
Joined: 04/09/2006 16:45
Location: Dunjaluk

#4 Re: Proljece: cvijece (sadnja)

Post by beautyfool »

Moja mama isto sije kadifice direkt u zemlju nekad u maju i cvjetaju joj fino ali ja nisam samo njih sijala vec i petunije, dalije, cinije, lijepe kate, verbene... I jos neke koje se sad nemogu sjetiti. Meni to ne stoji u podrumu vec na prozoru izlozeno svjetlu.
Sijala sam i zacinsko bilje u saksije, super je niklo.
Last edited by beautyfool on 05/04/2013 13:35, edited 1 time in total.
bizet
Posts: 1541
Joined: 24/06/2012 07:41

#5 Re: Proljece: cvijece (sadnja)

Post by bizet »

pored kadifica preporucujem turske karanfile...privlacnog izgleda za oci...bojamma tj. svojim sarenilom bi se mogli uklopiti sa kadificama (opet zavisi koje kadifice ti imas i kakve karanfile kupis, mada su prosarani najcesce), odrzavaju se jednostavno kao i kadifice, a mirisuuuuu
kao dijete najradije sam njih krala iz cvijetnjaka...nijedna ruza mi se nije mogla uporediti sa ovim mirisnim magicnim cvijecem...razvuce usne u osmijeh kad vidis te cvjetice :)

prkos kazu da sjajno uspijeva, toliko dobro da ga se vremenom mora cupati da ne zauzme svu teritoriju....sipak, kod mene se uspio osusiti i ja nisam znala uzeti sjeme, ali prkos ima isto divne malene cvjetice razlicitih boja...definitivno preporucujem za cvijetnjaka...izgleda nerealno sa svojom predivnim sitnim cvjeticima

sretno
postavi nam slike cvijetnjaka kad procvjeta :)
CvjetnaOaza
Posts: 228
Joined: 16/10/2012 00:51
Contact:

#6 Re: Proljece: cvijece (sadnja)

Post by CvjetnaOaza »

Za ovo sve pročitati je trebalo vremena, ali neka, lijepo je kad se ima šta čitati.
andr0id puno teksta, ali sve se svodi na kadifice, na male troškove, malo rada, a da lijepo izgleda........teško će biti ispuniti sve te želje.
Svaka biljka ima određene uslove pod kojima dobro uspijeva. Kadifice su jednogodišnje biljke (ljetnice) i zbilja su zahvalne i jednostavne za uzgoj. Kako sam shvatila ti bi još neku ljetnicu koja će dugo cvjetati. Ne pada mi ništa takvo osim Astera. Jednostavan je za uzgoj i cvjeta dugo.
To da neki siju cvijeće u podrumu je tačno, ali ti imaju lampe za cvijeće, a sjetva u podrumu s običnom sijalicom je čisti promašaj.
Da ne bi ovdje postavljala stotine slika evo link bloga, pa pogledaj. Prvi post je uopšteno o sjetvi. Tu možeš naučiti osnove sjetve, a onda pogledaj dalje:

http://cvjetnaoaza.blogspot.de/
User avatar
34sf4drgu67d25
Posts: 676
Joined: 10/09/2012 10:48
Location: https://parrotquaker.com/

#7 Re: Proljece: cvijece (sadnja)

Post by 34sf4drgu67d25 »

Narucio sam coleuse sa ebaya, mix vrsta, dobio neko jako sitno sjeme + neko sjeme kao dar od kineza :D, posadio sve zajedno u saksiju i strpljivo cekam izdanke. Ima li neko iskustva sa ovom vrstom, citao sam da voli hlad?
User avatar
34sf4drgu67d25
Posts: 676
Joined: 10/09/2012 10:48
Location: https://parrotquaker.com/

#8 Re: Proljece: cvijece (sadnja)

Post by 34sf4drgu67d25 »

CvjetnaOaza wrote: Da ne bi ovdje postavljala stotine slika evo link bloga, pa pogledaj. Prvi post je uopšteno o sjetvi. Tu možeš naučiti osnove sjetve, a onda pogledaj dalje:

http://cvjetnaoaza.blogspot.de/
Ljep blog :thumbup:
flag
Posts: 349
Joined: 06/02/2007 00:36

#9 Re: Proljece: cvijece (sadnja)

Post by flag »

Eto od mene :D
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image

Vrtlaruuuuu, o vrtlaruuuuu
CvjetnaOaza
Posts: 228
Joined: 16/10/2012 00:51
Contact:

#10 Re: Proljece: cvijece (sadnja)

Post by CvjetnaOaza »

34sf4drgu67d25 wrote:
CvjetnaOaza wrote: Da ne bi ovdje postavljala stotine slika evo link bloga, pa pogledaj. Prvi post je uopšteno o sjetvi. Tu možeš naučiti osnove sjetve, a onda pogledaj dalje:

http://cvjetnaoaza.blogspot.de/
Ljep blog :thumbup:
Hvala :-D , a sad o ukrasnoj koprivi. Pretpostavljam sa si je posijao "po propisu". Znači sjeme ukrasne koprive klija na svjetlosti, ali se može jako malo pokriti zemljom ili pijeskom. Klija otprilike za 2 sedmice.

Flag, je li ovo orginalna boja kod Bergenie ili je fotoaparat malo pomogao?
User avatar
beautyfool
Posts: 2104
Joined: 04/09/2006 16:45
Location: Dunjaluk

#11 Re: Proljece: cvijece (sadnja)

Post by beautyfool »

flag divno :-D
flag
Posts: 349
Joined: 06/02/2007 00:36

#12 Re: Proljece: cvijece (sadnja)

Post by flag »

CvjetnaOaza wrote:Flag, je li ovo orginalna boja kod Bergenie ili je fotoaparat malo pomogao?
jeste prirodna boja Oazo, probao sam macro funkciju na novom mobitelu i trazio sam malo vise kontrasta. Nije nista "fotosopirano"
beautyfool wrote:flag divno :-D
Hvala ti, ovo se ja hvalim cvijecem moje zene. Inace, moja hanuma je nas stan pretvorila u botanicku bastu. Skroz je luda za cvijecem :-D .
CvjetnaOaza
Posts: 228
Joined: 16/10/2012 00:51
Contact:

#13 Re: Proljece: cvijece (sadnja)

Post by CvjetnaOaza »

Jako interesantna boja Flag. Ni ja, naravno, ne koristim ništa, ali mi se nekad desi da mi aparat jednostavno ne da istu boju, pogotovo kod ljubičasto/plavog cvijeća.
Zaboravih ti pohvaliti slike. Pogotovo su lijepe i interesantne ove s jagorčevinama.
Reci ženi da se i ona uključi ovdje (ako već nije) i da nam pokaže vašu botaničku baštu.
User avatar
Mu'min
Posts: 2233
Joined: 12/12/2011 11:09

#14 Re: Proljece: cvijece (sadnja)

Post by Mu'min »

Vidi flaga, vidi mu kaputa, sav u cvjeću, rano moja ljuta. :D :lol: :lol: :lol:
Mi iz patriotskih razloga imam bijele ljiljane u bašči. Baš one bosanske. :)
flag
Posts: 349
Joined: 06/02/2007 00:36

#15 Re: Proljece: cvijece (sadnja)

Post by flag »

Ma izazivam onog vrtlara, al' dzaba izgleda... :D
CvjetnaOaza
Posts: 228
Joined: 16/10/2012 00:51
Contact:

#16 Re: Proljece: cvijece (sadnja)

Post by CvjetnaOaza »

Mu'min wrote:Vidi flaga, vidi mu kaputa, sav u cvjeću, rano moja ljuta. :D :lol: :lol: :lol:
Mi iz patriotskih razloga imam bijele ljiljane u bašči. Baš one bosanske. :)
Zar nisu žuti (zlatni)?
kerima1
Posts: 3530
Joined: 13/06/2012 19:04

#17 Re: Proljece: cvijece (sadnja)

Post by kerima1 »

Kd spomenuste ljiljane,pravil ko ulje od njega sto sluzi protiv opekotina?Ja ne pravim,jer imam zamjenu od kantariona koje je dokazano kod tog problema (opekotina)
Flag i jos se ti pitas sto te spominjem u gruupi sa cvjecarima. 8)
CvjetnaOaza
Posts: 228
Joined: 16/10/2012 00:51
Contact:

#18 Re: Proljece: cvijece (sadnja)

Post by CvjetnaOaza »

Ja sam prije rata pravila (samo jednom) ulje od ljiljana. Sad ne pravim, jer nemam tih ljiljana. Donijela sam ih iz Bosne, ali su ih puževi preko zime potamanili. Nije im ostalo ni traga :-x
Oticon
Posts: 43190
Joined: 30/12/2009 15:12

#19 Re: Proljece: cvijece (sadnja)

Post by Oticon »

Flag hajde pitaj hanumu..gdje u Sa da nabavim hortenzije i astilbe. Imam jedan dio zemlje koji je stalno u hladu, a ja bihda ga ozivim bojama
Cvijetna oazo imas li mozda jos neku ideju sta bih mogla u hladu zasaditi..
CvjetnaOaza
Posts: 228
Joined: 16/10/2012 00:51
Contact:

#20 Re: Proljece: cvijece (sadnja)

Post by CvjetnaOaza »

Otikon, za hlad (nadam se da nije baš onaj totalni s jako malo svjetlosti) su Rhododendron, Azalee, Hortensie, Heuchere, Kerria japonica, Hoste, Corydalis flexuosa i lutea, Cimicifuga......
kerima1
Posts: 3530
Joined: 13/06/2012 19:04

#21 Re: Proljece: cvijece (sadnja)

Post by kerima1 »

CvjetnaOaza wrote:Ja sam prije rata pravila (samo jednom) ulje od ljiljana. Sad ne pravim, jer nemam tih ljiljana. Donijela sam ih iz Bosne, ali su ih puževi preko zime potamanili. Nije im ostalo ni traga :-x
Ako imas nabrati kantariona pravi od njega,on nije samo za rane,nego za raznu primjenu.
CvjetnaOaza
Posts: 228
Joined: 16/10/2012 00:51
Contact:

#22 Re: Proljece: cvijece (sadnja)

Post by CvjetnaOaza »

Imam kantarion u bašti, ali nisam razmišljala o tome :-)
Keiko
Posts: 1238
Joined: 01/02/2013 21:52

#23 Re: Proljece: cvijece (sadnja)

Post by Keiko »

Meni se cini da si ti malo zakasnio sa sijanjem. Kadifice su meni licno rizicne jer ih puzevi obozavaju I za cas skroz obrste.

Ako vec zelis sarenilo, provjeri u nekom vrtnom centru imaju li izmjesano sjeme koje je upakovano slicno soli. Zadjes, istreses, mrvicu okopas I zalijes. To je vise onako livadsko cvijece koje se nakon prve godine samo obnavlja I odlicno je za vrtlare pocetnike.

Licno bih preporucila da dobro isplaniras sta ces sijat' / sadit', gdje i kad. Ja recimo imam jagorcevine, narcise, zumbule I kamelije za proljece. Onda rododendron, azaleje, petunije,... Za pocetak ljeta. Onda ruze, lupine, ljiljane za sredinu / kraj ljeta. Itd. Pored puno cvijeca, najdraze mi je ukrasno zbunje od kojeg mi je basta uvijek zelena I olistala a cvijece joj samo dodaju ljetno sarenilo.
Oticon
Posts: 43190
Joined: 30/12/2009 15:12

#24 Re: Proljece: cvijece (sadnja)

Post by Oticon »

CvjetnaOaza wrote:Otikon, za hlad (nadam se da nije baš onaj totalni s jako malo svjetlosti) su Rhododendron, Azalee, Hortensie, Heuchere, Kerria japonica, Hoste, Corydalis flexuosa i lutea, Cimicifuga......
Totalni je hlad. I sad pravim plan za jesenju sadnju...a nemam bas iskustva sa tim.
Oticon
Posts: 43190
Joined: 30/12/2009 15:12

#25 Re: Proljece: cvijece (sadnja)

Post by Oticon »

Ako se duplira post...izvinite...nesto sam zeznula komp.
Post Reply