prirodna kozmetika

Sve o zdravlju...

Moderator: anex

azra_cm
Posts: 18
Joined: 15/03/2013 09:19

#1 prirodna kozmetika

Post by azra_cm »

Pozdrav
Pokrecem ovu temu u cilju razmjene iskustava i recepata za preparate iz prirodne kozmetike sapuni, desedoransi, zubne paste, kreme i sl.
Da li koristite prirodnu kozmetiku i koje su njene prednosti
Evo za pocetak pasta za zube

PASTA ZA ZUBE

2 zlice soda- bikarbone
2 zlice praha listova metvice/kadulje
2-3 zlice destilirane vode
6 kapi etericnog ulja metvice (nije pod obavezno)

soda-bikarbonu i prah listova metvice/kadulje pomjesati, dodati etericno ulje i destiliranu vodu, te mjesati dok se ne dobije kremasta smjesa. pastu cuvati u tamnoj posudici
azra_cm
Posts: 18
Joined: 15/03/2013 09:19

#2 Re: prirodna kozmetika

Post by azra_cm »

ima losion :)
User avatar
petunija
Posts: 3068
Joined: 07/05/2009 09:22
Location: United States of Balcan

#3 Re: prirodna kozmetika

Post by petunija »

Samo da se tuspasim, sviđa mi se tema :thumbup:
kerima1
Posts: 3530
Joined: 13/06/2012 19:04

#4 Re: prirodna kozmetika

Post by kerima1 »

Azra kako izradjujes sapune za ruke molim recept ?
azra_cm
Posts: 18
Joined: 15/03/2013 09:19

#5 Re: prirodna kozmetika

Post by azra_cm »

pa za izradu sapuna koristim hladni proces pravljenja sapuna,ne znam koliko znas o procesu saponifikacije al evo da se posjetimo hemije saponifikacija je spoj kiselina i baza sa vodom
za tvrdi sapun (obični) potrebna je natrijeva baza, a za tecni kalijumova, ostalo za kiselu fazu mozes da koristis biljna ulja, ja koristim palmino, maslinovo, suncokretovo i sl.... mora se bit oprezno kod ovih postupaka jer se razvijaju velike temp. i moras imati zastitu

jednostavniji postupak je da kupis sapunsku bazu istopis je i u nju dodas npr. osuseno bilje, griz, mak i sl. dobro je za piling
a da mirise dodaju se etericna ulja, al mora se bit oprezno i sa tim jer nekad u apoteci hoce da uvale ulje koje je samo za osvjezavanje prostora
sretno i uzivajte...
kerima1
Posts: 3530
Joined: 13/06/2012 19:04

#6 Re: prirodna kozmetika

Post by kerima1 »

Hvala puno,volila bih da nadjem kupiti tu sapusnku bazu pa da ubacim neko ljekovito bilje koje sluzi kozi naprimjer neven,kantarion i dr.
azra_cm
Posts: 18
Joined: 15/03/2013 09:19

#7 Re: prirodna kozmetika

Post by azra_cm »

pa ne znam ima li je gdje kod nas (BiH) kupiti, znam da ima u hrvatskoj i negdje vani, samo treba obratiti paznju da je baza izradena od biljnih ulja, ako ne zelite masnoce zivotinjskog porijekla. a moze se obogatiti dodatno uljem npr. od nevena ili neko dr. to je posebna tema al i veoma zanimljiva o spravljanju ulja od ljekovitog bilja...
prirodni sapuni su posebno korisni osobama koje imaju suhu kozu ili neke promjene na kozi kao ekcem psorijaza i sl.
al mene najvise privlaci to sto izbacujemo masnoce zivotinjskog porijekla i zamijenim ih biljnim uljima
kerima1
Posts: 3530
Joined: 13/06/2012 19:04

#8 Re: prirodna kozmetika

Post by kerima1 »

azra_cm wrote:pa ne znam ima li je gdje kod nas (BiH) kupiti, znam da ima u hrvatskoj i negdje vani, samo treba obratiti paznju da je baza izradena od biljnih ulja, ako ne zelite masnoce zivotinjskog porijekla. a moze se obogatiti dodatno uljem npr. od nevena ili neko dr. to je posebna tema al i veoma zanimljiva o spravljanju ulja od ljekovitog bilja...
prirodni sapuni su posebno korisni osobama koje imaju suhu kozu ili neke promjene na kozi kao ekcem psorijaza i sl.
al mene najvise privlaci to sto izbacujemo masnoce zivotinjskog porijekla i zamijenim ih biljnim uljima
I meni je odavno zanimljivo ljekovito bilej pa sam sebi napravila ulja od nevena i kantariona,posla sam i kreme od istih biljaka.Posto su mi se pokazale kao jako djelotvorne bas bih volila da ih stalno koristim ta ulja u sapunu na lice i ruke.Mozda nekad naucim,cekam da odlucim vidim tezak je to proces,malo opasan,a nema ovdje kupiti gotovih proizvoda koje trazim.
Zanimljiva mi se ucinila i pasta-recept koji si stavila,jer zalfija jaca desni mozda i to napravim,nije tesko.
azra_cm
Posts: 18
Joined: 15/03/2013 09:19

#9 Re: prirodna kozmetika

Post by azra_cm »

sve sto je prirodno bolje je od komercijalnog jer je puno hemije koja nije dobra za nas organizam jer sve sto nanesemo na kozu u par minuta dospije u krvotok i tako se godinama konstantno trujemo, posebno samponima i kupkama to je posebna tematika jer tu za pojacavanje pjene dodaju SLS (Sodium laureth sulfat) koji nije nikako dobar za kosu i kozu

a ulja od ljekovitog bilja su super posebno neven i kantarion
kako vi pravite kreme jel dodajete vodenu bazu..
User avatar
una_bo
Posts: 628
Joined: 14/04/2010 15:50

#10 Re: prirodna kozmetika

Post by una_bo »

odlična tema!

ja pravim losion za lice od jabučnog octa i destilirane vode (1:1 omjer) i poslije pranja lica (blagim sapunom) lice namažem ovim losionom.

Pošto sam odustala i od kreme za lice, stavim tanki sloj kokosovog ulja koje je antibakterijsko. neke žene imaju problema sa ovim uljem, ali meni je ok jer mi se lice ne masti od njega. upije se odmah.

već sam pisala da čsto perem kosu sodom bikarbonom i da je to super tehnika, no poo.

također soda bikarbona je dobra i da se stavi na lice kao maska (razmuti se sa vodom da bude kao pasta i ostavi se na licu dok se ne osuši)
azra_cm
Posts: 18
Joined: 15/03/2013 09:19

#11 Re: prirodna kozmetika

Post by azra_cm »

super savjeti
gdje kupujes kokosovo ulje ja sam nasla samo ovo gameha al poskupo, u taj losion za lice mozda bi se moglo staviti par kapi lavandinog etericnog ulja da malo zamirise :)
ja slicno pravim za kosu losion kad operem kosu prirodnim sapunom onda joj vratim leprsavost sircetom u koji namocim neke ljek. biljke npr. kopriva-zara i par kapi etericnog ulja i to dodas malu kolicinu u jedan litar vode i ispere se kosa

to su stari provjereni recepti

a kako peres kosu sodom....
User avatar
graue_maus
Posts: 3576
Joined: 13/11/2011 15:01

#12 Re: prirodna kozmetika

Post by graue_maus »

:thumbup: odlicna tema samo nastavite .........
User avatar
una_bo
Posts: 628
Joined: 14/04/2010 15:50

#13 Re: prirodna kozmetika

Post by una_bo »

azra_cm wrote:super savjeti
gdje kupujes kokosovo ulje ja sam nasla samo ovo gameha al poskupo, u taj losion za lice mozda bi se moglo staviti par kapi lavandinog etericnog ulja da malo zamirise :)
ja slicno pravim za kosu losion kad operem kosu prirodnim sapunom onda joj vratim leprsavost sircetom u koji namocim neke ljek. biljke npr. kopriva-zara i par kapi etericnog ulja i to dodas malu kolicinu u jedan litar vode i ispere se kosa

to su stari provjereni recepti

a kako peres kosu sodom....

pa kupujem u bademu, 8 KM i stvarno ga malo dođe ali šta ću. i ja stavljam prije pranja na kosu masku od kokosovog ulja.

ova no poo metoda je zapravo da kosu nikako ne pereš sa šamponom, ali ja ne mogu. ja operem kosu šamponom, glupa navika, i onda napravim tu pastu sa sodom i namažem po tjemenu i ostavim minut i dobro isperem. također je saperem octom i vodom, taj miris nestane čim se kosa osuši. stvarno vidim napredak, jer kad je operem sa sodom duže mi je čista i nije sljepljena.
http://www.care2.com/greenliving/no-poo ... negar.html
azra_cm
Posts: 18
Joined: 15/03/2013 09:19

#14 Re: prirodna kozmetika

Post by azra_cm »

kokosovo ulje je super al da je naci sta povoljnije....

ja sam za to da se vracamo prirodnom
valja isprobati ovo sa sodom
super je za zube uz dodatak kadulje i nekoliko sati kasnije osjetis svjezinu u ustima
User avatar
una_bo
Posts: 628
Joined: 14/04/2010 15:50

#15 Re: prirodna kozmetika

Post by una_bo »

ja sam inače vegan i trudim se da koristim samo prirodno. na netu ima super savjeta i recepata.
a za ulje, šta ćemo kad nemamo drugi izbor :)
azra_cm
Posts: 18
Joined: 15/03/2013 09:19

#16 Re: prirodna kozmetika

Post by azra_cm »

zanima me ima li neko da je pravio sapun sa kalijevom luzinom
kerima1
Posts: 3530
Joined: 13/06/2012 19:04

#17 Re: prirodna kozmetika

Post by kerima1 »

kako vi pravite kreme jel dodajete vodenu bazu..
Maceriram neven u ulju na vodenoj kupelji.
miss v
Posts: 389
Joined: 12/02/2011 14:45

#18 Re: prirodna kozmetika

Post by miss v »

..
Last edited by miss v on 26/12/2013 21:30, edited 1 time in total.
kerima1
Posts: 3530
Joined: 13/06/2012 19:04

#19 Re: prirodna kozmetika

Post by kerima1 »

već sam pisala da čsto perem kosu sodom bikarbonom i da je to super tehnika, no poo.
Koliko ide sode i sa cim je smuckas? Ja se ne stidim reci perem kosu iskljucivo sa najjeftinjim samponom od koprive, sta me zanima to sa sodom jest da se malo koza dubinski ispere,nekad ja namocim limunovim sokom kozu ili sircetom te maslinovim uljem pa sampon od koprive.
Last edited by kerima1 on 24/07/2013 01:28, edited 1 time in total.
azra_cm
Posts: 18
Joined: 15/03/2013 09:19

#20 Re: prirodna kozmetika

Post by azra_cm »

u zadnje vrijeme sam puno citala o biljci stevia (slatki listici) i pronasla sam da je veoma korisna za proizvodnju krema, je li iko imao priliku koristiti tu kremu i kakvi su utisci
BIONA
Posts: 1340
Joined: 02/09/2009 21:53
Contact:

#21 Re: prirodna kozmetika

Post by BIONA »

Image

Prirodni dezodorans :-D
kerima1
Posts: 3530
Joined: 13/06/2012 19:04

#22 Re: prirodna kozmetika

Post by kerima1 »

BIONA wrote:Image

Prirodni dezodorans :-D
Moze li recept tog dezodoransa? :)
User avatar
graue_maus
Posts: 3576
Joined: 13/11/2011 15:01

#23 Re: prirodna kozmetika

Post by graue_maus »

:shooo: :shooo: recept molim lijepo .........
BIONA
Posts: 1340
Joined: 02/09/2009 21:53
Contact:

#24 Re: prirodna kozmetika

Post by BIONA »

Drage zene, ja inace prodajem ovaj dezodorans, pa ako vas zanimaju detalji, mozete se javiti u pp :-D

https://www.facebook.com/pages/Handmade ... 561?ref=hl
Last edited by BIONA on 02/11/2013 21:32, edited 1 time in total.
azra_cm
Posts: 18
Joined: 15/03/2013 09:19

#25 Re: prirodna kozmetika

Post by azra_cm »

fino, fino... :-D
Post Reply