POVREDA NA RADNOM MJESTU

Pravna pitanja, dileme, problemi... Razmijenite svoja iskustva.

Moderator: _BataZiv_0809

sokkia
Posts: 2777
Joined: 23/08/2010 15:19

#1 POVREDA NA RADNOM MJESTU

Post by sokkia »

malo sam se raspitivao okolo i nisam baš nešto saznao za ovaj problem.

naime momak se povredio na poslu uslud cega je došlo do gubitka vida na jedno oko ( znaci oko je ostalo ali je došlo do potpunog gubitka vida)

bio je uredno poijavljen i osiguran u toj firmi u kojoj je radio.

sad me interesuju konkretno kakva su njegova prava i ko bi trebao platiti obeštecenje,firma ili osiguranje.
odnosno dali to osiguranje koja firma placa za uposlenike pokriva i takve vrste povreda i trajnu invalidnost do koje je došlo.?
sokkia
Posts: 2777
Joined: 23/08/2010 15:19

#2 Re: POVREDA NA RADNOM MJESTU

Post by sokkia »

:?
baš niko ništa :(
User avatar
sema911s
Posts: 5146
Joined: 04/03/2013 15:37
Location: mene nosi mutna rijeka

#3 Re: POVREDA NA RADNOM MJESTU

Post by sema911s »

sve zavisi koje osiguranje imate,.,

al ako je povreda nastala na radu,. za vrijeme rada,., placa osiguranje koja osiguravajuca kuca vas osigurava,., sta pise u ugovoru,.,



nabolje nazoves tu osiguravajucu kucu,. pitas,.,
e sada ima ono neko osiguranje gdje firma placa nevezano za osiguravajucu,.,
colt
Posts: 1016
Joined: 11/10/2007 00:19

#4 Re: POVREDA NA RADNOM MJESTU

Post by colt »

sokkia wrote:malo sam se raspitivao okolo i nisam baš nešto saznao za ovaj problem.

naime momak se povredio na poslu uslud cega je došlo do gubitka vida na jedno oko ( znaci oko je ostalo ali je došlo do potpunog gubitka vida)

bio je uredno poijavljen i osiguran u toj firmi u kojoj je radio.

sad me interesuju konkretno kakva su njegova prava i ko bi trebao platiti obeštecenje,firma ili osiguranje.
odnosno dali to osiguranje koja firma placa za uposlenike pokriva i takve vrste povreda i trajnu invalidnost do koje je došlo.?
Svaka firma zakonski treba da je osigurana (po osnovu kolektivnog, po osnovu odgovornosti itd), pa se kroz to osiguranje obuhvata i kolektivno osiguranje zaposlenika usljed povrede. Koliko će biti obeštećenje zavisi od premije koju firma plaća a na osnovu koje je određena osigurana suma, i procenat određuje cenzor (ljekar) koju je odredilo osiguranje. Prema procentu trajnog gubitka radne sposobnosti osiguranika kao posljedice nesretnog slučaja za jedno oko iznosi 33 % (invalidnost) Ako je naprimjer Osigurana suma (100 % invalid)) 100.000,00, prema procentu kojem sam rekao trebao bi dobiti 33.000,00 KM itd. Kolika je osigurana suma, treba da ode u firmu da mu preda policu i tu je navedena osigurana suma u 100 % iznosu. Za ostalo izračunaj. Naravno pripada mu i dnevna naknada koliko nije bio na poslu i eventualni troškovi liječenja.
sokkia
Posts: 2777
Joined: 23/08/2010 15:19

#5 Re: POVREDA NA RADNOM MJESTU

Post by sokkia »

Svaka firma zakonski treba da je osigurana (po osnovu kolektivnog, po osnovu odgovornosti itd), pa se kroz to osiguranje obuhvata i kolektivno osiguranje zaposlenika usljed povrede. Koliko će biti obeštećenje zavisi od premije koju firma plaća a na osnovu koje je određena osigurana suma, i procenat određuje cenzor (ljekar) koju je odredilo osiguranje. Prema procentu trajnog gubitka radne sposobnosti osiguranika kao posljedice nesretnog slučaja za jedno oko iznosi 33 % (invalidnost) Ako je naprimjer Osigurana suma (100 % invalid)) 100.000,00, prema procentu kojem sam rekao trebao bi dobiti 33.000,00 KM itd. Kolika je osigurana suma, treba da ode u firmu da mu preda policu i tu je navedena osigurana suma u 100 % iznosu. Za ostalo izračunaj. Naravno pripada mu i dnevna naknada koliko nije bio na poslu i eventualni troškovi liječenja.
svaka cast :thumbup:
HVALA !
nemezis
Posts: 2858
Joined: 30/01/2011 12:08

#6 Re: POVREDA NA RADNOM MJESTU

Post by nemezis »

colt wrote:
sokkia wrote:malo sam se raspitivao okolo i nisam baš nešto saznao za ovaj problem.

naime momak se povredio na poslu uslud cega je došlo do gubitka vida na jedno oko ( znaci oko je ostalo ali je došlo do potpunog gubitka vida)

bio je uredno poijavljen i osiguran u toj firmi u kojoj je radio.

sad me interesuju konkretno kakva su njegova prava i ko bi trebao platiti obeštecenje,firma ili osiguranje.
odnosno dali to osiguranje koja firma placa za uposlenike pokriva i takve vrste povreda i trajnu invalidnost do koje je došlo.?
Svaka firma zakonski treba da je osigurana (po osnovu kolektivnog, po osnovu odgovornosti itd), pa se kroz to osiguranje obuhvata i kolektivno osiguranje zaposlenika usljed povrede. Koliko će biti obeštećenje zavisi od premije koju firma plaća a na osnovu koje je određena osigurana suma, i procenat određuje cenzor (ljekar) koju je odredilo osiguranje. Prema procentu trajnog gubitka radne sposobnosti osiguranika kao posljedice nesretnog slučaja za jedno oko iznosi 33 % (invalidnost) Ako je naprimjer Osigurana suma (100 % invalid)) 100.000,00, prema procentu kojem sam rekao trebao bi dobiti 33.000,00 KM itd. Kolika je osigurana suma, treba da ode u firmu da mu preda policu i tu je navedena osigurana suma u 100 % iznosu. Za ostalo izračunaj. Naravno pripada mu i dnevna naknada koliko nije bio na poslu i eventualni troškovi liječenja.
Molim pojašnjenje. Šta znači ovo "treba"? Je li to zakonska obaveza i šta ako firma nije osigurana? Je li moguće da firma dogovori neku simboličnu premiju?
User avatar
Russki
Posts: 19647
Joined: 28/05/2012 15:38
Location: Mentmore Towers

#7 Re: POVREDA NA RADNOM MJESTU

Post by Russki »

ja sam isto tako nastradao na poslu, nisam bio osiguran, niko mi nije platio bolnicu i na kraju nisam dobio nista :(
colt
Posts: 1016
Joined: 11/10/2007 00:19

#8 Re: POVREDA NA RADNOM MJESTU

Post by colt »

Pretpostavljam da imaš firmu pa te zanima ova oblast.Ne bavim se ovom djelatnostću i tako da ti ne mogu dati najpreciznije informacije. Jednom mi je za nekog trebalo,istražio sam i došao do ovih saznanja.Koliko se sjećam, u zakonu je određena kao obaveza, ali ne sjećam se da ima kazni i ako ne osiguraš (malo čudno). Premije svakako jesu simbolične po radniku (to sigurno znam), a firma puno dobiva jer za nedaj bože, zaposlenik može tužiti firmu u kojem sud presuđuje iznos koji firma jedva može podnijeti. Što je veća premija, veća je i osigurana suma.Ovdje osiguranje preuzima rizik koji bi firmu zadesio.
colt
Posts: 1016
Joined: 11/10/2007 00:19

#9 Re: POVREDA NA RADNOM MJESTU

Post by colt »

Russki wrote:ja sam isto tako nastradao na poslu, nisam bio osiguran, niko mi nije platio bolnicu i na kraju nisam dobio nista :(
Vjerovatno si radio na crno pa se nikako ne vodiš kod njega. Da se vodiš kod firme, bolnica za povredu na radu u skladu sa članovima 36.58 i 81 Zakona o zdravtvenom osiguranju fakturiše troškove firmi u kojem firma zakonski mora platiti (ovo je sigurno). Da si se povrijedio kod kuće, onda to pokriva obavezno osiguranje koje ti opet poslodavac po zakonu nije pokrio.

Da tužiš firmu u kojem bi glatko dobio, ne možeš, je se možda nisi vodio kod njega (ne možeš dokazati da si radio)
User avatar
Russki
Posts: 19647
Joined: 28/05/2012 15:38
Location: Mentmore Towers

#10 Re: POVREDA NA RADNOM MJESTU

Post by Russki »

colt wrote:
Russki wrote:ja sam isto tako nastradao na poslu, nisam bio osiguran, niko mi nije platio bolnicu i na kraju nisam dobio nista :(
Vjerovatno si radio na crno pa se nikako ne vodiš kod njega. Da se vodiš kod firme, bolnica za povredu na radu u skladu sa članovima 36.58 i 81 Zakona o zdravtvenom osiguranju fakturiše troškove firmi u kojem firma zakonski mora platiti (ovo je sigurno). Da si se povrijedio kod kuće, onda to pokriva obavezno osiguranje koje ti opet poslodavac po zakonu nije pokrio.

Da tužiš firmu u kojem bi glatko dobio, ne možeš, je se možda nisi vodio kod njega (ne možeš dokazati da si radio)
da, radio sam na crno, imam one papire od plate (znas na sto mislim) a i vjerovatno moze par ljudi potvrdit da sam radio tu i tu
al kako god okreneš ja kontam da je to samo gubljenje vremena i para jer bih tesko dobio slucaj, sta je gazdi bacit dvi tri milje u kovertu sudiji
sokkia
Posts: 2777
Joined: 23/08/2010 15:19

#11 Re: POVREDA NA RADNOM MJESTU

Post by sokkia »

da, radio sam na crno, imam one papire od plate (znas na sto mislim) a i vjerovatno moze par ljudi potvrdit da sam radio tu i tu
al kako god okreneš ja kontam da je to samo gubljenje vremena i para jer bih tesko dobio slucaj, sta je gazdi bacit dvi tri milje u kovertu sudiji
nađeš dobrog advokata i dogovoriš na procenat (kako sam cuo da skoro svi rade)
ne gubiš ni vreme ni novac, kad advokat odradi tebi tvoje njemu njegovo.

znam za slucaj kad se covjek povredio u šumi i to teže a radio na crno.
dobio spor na osnovu samo jedne koverte koju je priložio na sud u kojoj je ranije dobio platu.
samo dobar advokat :sad:
User avatar
Miki123
Posts: 1788
Joined: 23/09/2007 12:44

#12 Re: POVREDA NA RADNOM MJESTU

Post by Miki123 »

sokkia wrote:
da, radio sam na crno, imam one papire od plate (znas na sto mislim) a i vjerovatno moze par ljudi potvrdit da sam radio tu i tu
al kako god okreneš ja kontam da je to samo gubljenje vremena i para jer bih tesko dobio slucaj, sta je gazdi bacit dvi tri milje u kovertu sudiji
nađeš dobrog advokata i dogovoriš na procenat (kako sam cuo da skoro svi rade)
ne gubiš ni vreme ni novac, kad advokat odradi tebi tvoje njemu njegovo.

znam za slucaj kad se covjek povredio u šumi i to teže a radio na crno.
dobio spor na osnovu samo jedne koverte koju je priložio na sud u kojoj je ranije dobio platu.
samo dobar advokat :sad:
dok ne vidim presudu, ovo ne vjerujem.
nemezis
Posts: 2858
Joined: 30/01/2011 12:08

#13 Re: POVREDA NA RADNOM MJESTU

Post by nemezis »

colt wrote:Pretpostavljam da imaš firmu pa te zanima ova oblast.Ne bavim se ovom djelatnostću i tako da ti ne mogu dati najpreciznije informacije. Jednom mi je za nekog trebalo,istražio sam i došao do ovih saznanja.Koliko se sjećam, u zakonu je određena kao obaveza, ali ne sjećam se da ima kazni i ako ne osiguraš (malo čudno). Premije svakako jesu simbolične po radniku (to sigurno znam), a firma puno dobiva jer za nedaj bože, zaposlenik može tužiti firmu u kojem sud presuđuje iznos koji firma jedva može podnijeti. Što je veća premija, veća je i osigurana suma.Ovdje osiguranje preuzima rizik koji bi firmu zadesio.
Nemam firmu:) Mislio sam je li dovoljno dogovoriti takvu premiju da je i osigurana suma minimalna. Jasno mi je da radnik ima pravo na naknadu u slučaju povrede koju mu treba isplatiti firma i da firma zbog toga plaća osiguranje. Nije mi jasno na osnovu čega radnik ima pravo na naknadu i kako je propisan iznos te naknade.
sokkia
Posts: 2777
Joined: 23/08/2010 15:19

#14 Re: POVREDA NA RADNOM MJESTU

Post by sokkia »

sad još jedna nedoumica,
momak je bio prijavljen i mogao je ovjeriti zudravstvenu knjižicu.
a kad je zatražio policu od firme rekli su da to nemaju.
pitam se jeli firma bila obavezna osigurati radnike od nesrece ili je to stvar dobre volje gazde firmr.
sokkia
Posts: 2777
Joined: 23/08/2010 15:19

#15 Re: POVREDA NA RADNOM MJESTU

Post by sokkia »

dok ne vidim presudu, ovo ne vjerujem.
24 milje odštete, nagodili se na sudu isplata u nekoliko rata i bez zatezne kamate.
condy
Posts: 7814
Joined: 22/09/2011 14:34

#16 Re: POVREDA NA RADNOM MJESTU

Post by condy »

Vezano za ljude koji rade na crno, odnosno koji nisu zaključili u pismenoj formi ugovor o radu, a pretrpe štetu na radu.

Da bi oni imali pravo na naknadu štete pretrpljenu na radu, moraju dokazati da su bili u de facto radnom odnosu kod poslodavca ( da su izvršavali tačno određene poslove, primali plaću i sl. ).

Zakon o radu, u čl. 14, pretpostavlja da je zaključen ugovor na neodređeno vrijeme, u situaciji kada poslodavac ne zaključi sa zaposlenikom ugovor o radu u pismenoj formi, a ovaj de facto obavlja sve poslove i radne zadatke za njega. Dakle, ako osoba dokaže da je bila u radnom odnosu, a nije imala samo zaključen ugovor o radu u pismenoj formi, ima pravo na naknadu štete. U suprotnom ako to ne dokaže, ne može se smatrati radnikom ili zaposlenikom, pa zbog toga nema pravo na naknadu štete po zaključenoj polici kolektivnog osiguranja.

Ista stvar je i sa neisplaćenim plaćama i doprinosima.

Dosta ovih sporova ima pred sudovima kod nas, i tu je ustaljena praksa.
User avatar
maki222
Posts: 113
Joined: 31/03/2010 12:14

#17 Re: POVREDA NA RADNOM MJESTU

Post by maki222 »

Ima li neko saznanja kakva je procedura naplacivanja osiguranja? ( radi se o kolektivnom osiguranju ) Povreda na radnom mjestu, sve prijavljeno u famoznom roku 48h od povrede ( naravno nalazi uradjeni u privatnoj poliklinici, da se nebi gubilo vrijeme zakazivanja termina za ultrazvuk itd.. ) dakle uredna papirologija i bolovanje od minimalno mjesec dana. Da sam isla regularnim putem oporavak bi trajao duze i ostale bi trajne posljedice, ali odlucila sam se na varijantu privatnog lijecenja i kod nas inovativne terapije, pa bi se sve trebalo sanirati bez posljedica.Naravno ova metoda je poprilicno skupa, ali nista nije skuplje od zdravlja. Prilazem li ja i racune osiguravajucoj kuci, odnosno snose li troskove lijecenja ili samo njihov doktor procjeni stepen povrede i isplacuju po nekoj ustaljenoj shemi?
Zahvaljujem na odgovoru
condy
Posts: 7814
Joined: 22/09/2011 14:34

#18 Re: POVREDA NA RADNOM MJESTU

Post by condy »

Trebaš obezbjediti kopiju te police osiguranja od svoga poslodavca, i zatim konsultovati se sa nekim od advokata u gradu, koji će da pogleda tu policu, i vidi šta je tačno osigurano u toj polici, te nakon toga s obzirom na medicinsku dokumentaciju o tvojim povredama, ukoliko ima osnova za potraživanje štete po polici, tada može kao tvoj punomoćnik izravno se obratiti osiguranju radi naknade štete.

Sve drugo za tebe je lutanje, u kojem nemaš puno izgleda sa osiguranjem.
colt
Posts: 1016
Joined: 11/10/2007 00:19

#19 Re: POVREDA NA RADNOM MJESTU

Post by colt »

maki222 wrote:Ima li neko saznanja kakva je procedura naplacivanja osiguranja? ( radi se o kolektivnom osiguranju ) Povreda na radnom mjestu, sve prijavljeno u famoznom roku 48h od povrede ( naravno nalazi uradjeni u privatnoj poliklinici, da se nebi gubilo vrijeme zakazivanja termina za ultrazvuk itd.. ) dakle uredna papirologija i bolovanje od minimalno mjesec dana. Da sam isla regularnim putem oporavak bi trajao duze i ostale bi trajne posljedice, ali odlucila sam se na varijantu privatnog lijecenja i kod nas inovativne terapije, pa bi se sve trebalo sanirati bez posljedica.Naravno ova metoda je poprilicno skupa, ali nista nije skuplje od zdravlja. Prilazem li ja i racune osiguravajucoj kuci, odnosno snose li troskove lijecenja ili samo njihov doktor procjeni stepen povrede i isplacuju po nekoj ustaljenoj shemi?
Zahvaljujem na odgovoru
Obezbijedi policu iz preduzeća, i tamo piše na jednom dijelu "troškovi liječenja" i neki iznos. Do tog iznosa se pokrivaju troškovi. Ako nema stavke "troškovi liječenja" onda ništa od pokrivanja troškova. To možeš vidjeti i bez advokata.
Nema veze i da si prijavila povredu i poslije 48 h, jer prema ZOO, taj period ne smije proći više od tri godine. Neće ti uzeti u obzir odmah rješavanje tvog slučaja, jer mora proci 3 mjeseca od dana kad ljekar zaključi na tvojim nalazima.Ako ti se utvrdi invaliditet u nekom procentu, u tom procentu dobivas novčanu naknadu.E sad, da li bi voljela biti % invalid i dobiti neki iznos ili bi voljela da si zdrava i da ne dobiješ ništa od naknade, pitanje je sad :D . U najboljem slučaju, ti treba da pokrije troškove liječenja, naknadu što nisi bila na poslu (kolika je naknada, piše ti na polici), a naknadu za invalidnost ja lično ne bi volio.
colt
Posts: 1016
Joined: 11/10/2007 00:19

#20 Re: POVREDA NA RADNOM MJESTU

Post by colt »

sokkia wrote:sad još jedna nedoumica,
momak je bio prijavljen i mogao je ovjeriti zudravstvenu knjižicu.
a kad je zatražio policu od firme rekli su da to nemaju.
pitam se jeli firma bila obavezna osigurati radnike od nesrece ili je to stvar dobre volje gazde firmr.
To jeste obavezno, ali nije jasno napisano šta se desi i kad se ne osigura.Nema nikakvih novčanih posljedica i kad to ne učini.
colt
Posts: 1016
Joined: 11/10/2007 00:19

#21 Re: POVREDA NA RADNOM MJESTU

Post by colt »

nemezis wrote:
colt wrote:Pretpostavljam da imaš firmu pa te zanima ova oblast.Ne bavim se ovom djelatnostću i tako da ti ne mogu dati najpreciznije informacije. Jednom mi je za nekog trebalo,istražio sam i došao do ovih saznanja.Koliko se sjećam, u zakonu je određena kao obaveza, ali ne sjećam se da ima kazni i ako ne osiguraš (malo čudno). Premije svakako jesu simbolične po radniku (to sigurno znam), a firma puno dobiva jer za nedaj bože, zaposlenik može tužiti firmu u kojem sud presuđuje iznos koji firma jedva može podnijeti. Što je veća premija, veća je i osigurana suma.Ovdje osiguranje preuzima rizik koji bi firmu zadesio.
Nemam firmu:) Mislio sam je li dovoljno dogovoriti takvu premiju da je i osigurana suma minimalna. Jasno mi je da radnik ima pravo na naknadu u slučaju povrede koju mu treba isplatiti firma i da firma zbog toga plaća osiguranje. Nije mi jasno na osnovu čega radnik ima pravo na naknadu i kako je propisan iznos te naknade.
Nije propisan nigdje da mora biti toliko i toliko.Lično sam vidio policu jedne ugledne firme, a premija po radniku je 2,00 KM.Osigurana suma je oko 20.000,00 KM.
sokkia
Posts: 2777
Joined: 23/08/2010 15:19

#22 Re: POVREDA NA RADNOM MJESTU

Post by sokkia »

colt wrote:
sokkia wrote:sad još jedna nedoumica,
momak je bio prijavljen i mogao je ovjeriti zudravstvenu knjižicu.
a kad je zatražio policu od firme rekli su da to nemaju.
pitam se jeli firma bila obavezna osigurati radnike od nesrece ili je to stvar dobre volje gazde firmr.
To jeste obavezno, ali nije jasno napisano šta se desi i kad se ne osigura.Nema nikakvih novčanih posljedica i kad to ne učini.
nisam ovo razumio, nema posljedica po firmu ili .........
po mojoj logici bi sad firma trebala biti tužena i od nje direktno tražiti odštetu.
User avatar
maki222
Posts: 113
Joined: 31/03/2010 12:14

#23 Re: POVREDA NA RADNOM MJESTU

Post by maki222 »

condy wrote:Trebaš obezbjediti kopiju te police osiguranja od svoga poslodavca, i zatim konsultovati se sa nekim od advokata u gradu, koji će da pogleda tu policu, i vidi šta je tačno osigurano u toj polici, te nakon toga s obzirom na medicinsku dokumentaciju o tvojim povredama, ukoliko ima osnova za potraživanje štete po polici, tada može kao tvoj punomoćnik izravno se obratiti osiguranju radi naknade štete.

Sve drugo za tebe je lutanje, u kojem nemaš puno izgleda sa osiguranjem.
Obezbijedi policu iz preduzeća, i tamo piše na jednom dijelu "troškovi liječenja" i neki iznos. Do tog iznosa se pokrivaju troškovi. Ako nema stavke "troškovi liječenja" onda ništa od pokrivanja troškova. To možeš vidjeti i bez advokata.
Nema veze i da si prijavila povredu i poslije 48 h, jer prema ZOO, taj period ne smije proći više od tri godine. Neće ti uzeti u obzir odmah rješavanje tvog slučaja, jer mora proci 3 mjeseca od dana kad ljekar zaključi na tvojim nalazima.Ako ti se utvrdi invaliditet u nekom procentu, u tom procentu dobivas novčanu naknadu.E sad, da li bi voljela biti % invalid i dobiti neki iznos ili bi voljela da si zdrava i da ne dobiješ ništa od naknade, pitanje je sad :D . U najboljem slučaju, ti treba da pokrije troškove liječenja, naknadu što nisi bila na poslu (kolika je naknada, piše ti na polici), a naknadu za invalidnost ja lično ne bi volio.
Hvala vam puno na informaciji, to je upravo ono sto mi je trebalo. Ima veze ovih 48h jer se ( po mojoj doktorici opste prakse ) samo u tom vremenskom periodu moze dobiti povredni list.( sto je prakticno nemoguce ukoliko se ide redovnim putem po klinikama, meni je privatno trebalo 2 dana da naprave dijagnostiku jer povredu nije bilo moguce dijagnosticirati "odokativnom" metodom )A taj povredni list, bar su meni tako rekli, mora se priloziti uz ostatak nalaza. Neee...ma kakva invalidnost, ja VOLIM :wink: svoj posao, ne zelim invalidnost ni promjenu radnog mjesta, kad vec nesto placam godinama i uredno mi se mjesecno, prikazano i na platnoj listi, odbija odredjena suma onda je red da se to i iskoristi, pogotovo sada kad stvarno ulazem pozamasna sredstva da bih se oporavila bez posljedica. Jos jednom HVALA obojici!
condy
Posts: 7814
Joined: 22/09/2011 14:34

#24 Re: POVREDA NA RADNOM MJESTU

Post by condy »

sokkia wrote:
colt wrote:
sokkia wrote:sad još jedna nedoumica,
momak je bio prijavljen i mogao je ovjeriti zudravstvenu knjižicu.
a kad je zatražio policu od firme rekli su da to nemaju.
pitam se jeli firma bila obavezna osigurati radnike od nesrece ili je to stvar dobre volje gazde firmr.
To jeste obavezno, ali nije jasno napisano šta se desi i kad se ne osigura.Nema nikakvih novčanih posljedica i kad to ne učini.
nisam ovo razumio, nema posljedica po firmu ili .........
po mojoj logici bi sad firma trebala biti tužena i od nje direktno tražiti odštetu.
Preduzeće se ne može tužiti umjesto osiguravajućeg društa. Međutim, preduzeće u sudskoj praksi veoma često se tuži za naknadu pretprljene štete ali zbog odgovornosti tog preduzeća za nastanak te štete. Npr. kada preduzeće nije poduzelo sve zaštitne mjere na radu, ono je odogovorno za nastanak štete, pa zbog toga tu štetu mora i naknaditi. Naknada ove štete ne ovisi od naknade štete po polici kolektivnog osiguranja. Odnosno može se zahtjevati i jedna i druga naknada.

Stručna pomoć advokata je kod naknada štete neophodna. Osiguravajuća društva imaju svoje pravnike, koji rade samo štete, imaju svoje doktore, cenzore, imaju novac, imaju razne zavrzlame kod naplate police koje vi ne poznajete, i sl, a šta vi imate ?
colt
Posts: 1016
Joined: 11/10/2007 00:19

#25 Re: POVREDA NA RADNOM MJESTU

Post by colt »

Maki,

Za kolektivno osiguranje, ne odbija se preko platne liste. Ako Vam se odbija, to znači da imate privatno osiguranje, odnosno, pored privatnog, imate i kolektivno u kojem firma uplaćuje i gdje se nigdje ne prikazuje. Možete naplatiti po dva osnova.

Za 48 h sam pogrešno razumio, taj vremenski period nema veze sa osiguranjem nego po nečem drugom.
Post Reply