Pomoc oko zvucnika - ne radi zvuk na lijevoj strani

Automobili, pitanja, pomoć, savjeti...

Moderators: anex, _BataZiv_0809

Post Reply
SundanceKid
Posts: 1377
Joined: 26/01/2008 23:38

#1 Pomoc oko zvucnika - ne radi zvuk na lijevoj strani

Post by SundanceKid »

Iz nekog razloga vec mi duze vrijeme ne rade zvucnici na lijevoj strani, pa se evo zapitah zasto je to tako :D Dakle nemam nikakve zvucne sisteme, pojacala i slicno :D sve u autu je fabricki. Ukratko - auto je Golf 3, '97 godiste, u njemu je fabricki radio/kasetofon, evo nasao sam na ovoj stranici sliku kako izgleda:

http://www.limundo.com/kupovina/AUTO-KA ... 3-/2478439#

Od zvucnika u autu imam dva gore na ploci uz sofersajbu, i dva u (vozacevim i suvozacevim) vratima. Desna strana radi bez problema, ali lijeva ne. Oba lijeva zvucnika ne rade. Danas sam vadio zvucnik iz vrata, provjerio spoj, sve ok, premjestio zvucnik sa lijeve na desnu stranu, i tu radi bez problema, dakle do zvucnika nije...ali na lijevoj strani ne radi... Mislio sam da ne postoji kakav osigurac ili nesto za lijevu stranu (?!) ali u prirucniku nisam nasao da nesto takvo postoji. Takodje, naumpalo mi je da nije ono najjednostavnije "balance" lijevog i desnog zvucnika, ali na ovom mom auto kasetofonu upste ne znam da postoji opcija prebacivanja zvuka sa jednog zvucnika na drugi...

Imal ko kakvu ideju, sta bih mogao provjeriti, i do cega to moze biti?
LeKo
Posts: 1489
Joined: 07/05/2004 12:52
Location: AP

#2 Re: Pomoc oko zvucnika - ne radi zvuk na lijevoj strani

Post by LeKo »

Ako nema "balance" opcije onda ili je drekno izlaz ili je kabl negdje prekinut...
frngla
Posts: 3236
Joined: 30/05/2009 14:29
Location: Manila

#3 Re: Pomoc oko zvucnika - ne radi zvuk na lijevoj strani

Post by frngla »

kabal prekinut u vratima u zastitnoj gumi...
Dendrlix
Posts: 1109
Joined: 09/05/2005 14:14
Location: Sarajevo

#4 Re: Pomoc oko zvucnika - ne radi zvuk na lijevoj strani

Post by Dendrlix »

Pokusaj malo povuci prema sebi tockic za pojacavanje/bas/treble i okrenuti lijevo-desno.
jefferson
Posts: 14969
Joined: 28/08/2007 05:31
Location: U.S.A

#5 Re: Pomoc oko zvucnika - ne radi zvuk na lijevoj strani

Post by jefferson »

S obzirom na godine, a i inace kvalitet ozvucenja na VW vozilima, mene vise interesuje kako je uspio toliko raditi?
Ako ces zadrzavati auto kupi neki Pioneer, Clarion ili Alpinu, zamjeni, zamjeni kablove do zvucnika (to mmozes sam uraditi za 2 sata, uzmi kablove od 1.5-2 kvadrata) i stavi nove zvucnike (pioneer) i dobit ces mnogo vise nego sto je za taj auto VW ikad nudio!
SundanceKid
Posts: 1377
Joined: 26/01/2008 23:38

#6 Re: Pomoc oko zvucnika - ne radi zvuk na lijevoj strani

Post by SundanceKid »

Ma drug necu mijenjat zvucnike, stvarno, apsolutno nisam od onih kojima je razglas u autu bitna stvar, meni je to cisto onako, da ima neka muzikica dok se vozim. Dakle ne treba mi nista vise od ovoga sto imam vec u autu, jer nisam od onih koji vole da komsijama vibriraju prozori kad puste muziku u autu i slicno...

Samo bih volio da radi to sto imam u autu, i to je sasvim ok...
jefferson
Posts: 14969
Joined: 28/08/2007 05:31
Location: U.S.A

#7 Re: Pomoc oko zvucnika - ne radi zvuk na lijevoj strani

Post by jefferson »

SundanceKid wrote:Ma drug necu mijenjat zvucnike, stvarno, apsolutno nisam od onih kojima je razglas u autu bitna stvar, meni je to cisto onako, da ima neka muzikica dok se vozim. Dakle ne treba mi nista vise od ovoga sto imam vec u autu, jer nisam od onih koji vole da komsijama vibriraju prozori kad puste muziku u autu i slicno...

Samo bih volio da radi to sto imam u autu, i to je sasvim ok...
Ovo sto sam ti ja predlozio nema veze sa ozvucenjem slicnom onima na koncertu. To ti je da imas cist fin zvuk. Tebi je crkao zvucnik (koji samo polovan mozes nabaviti ako hoces original) ili izlaz na centralnoj jedinici, sto znaci da mozes kupt polovnu za recimo 50km, ili nov Pioneer za 100km!
Ti vidi sta je isplatnije.
Ono na sto si ti aludirao trazi mnogo vise od obicnog CD-a i zvucnika.
SundanceKid
Posts: 1377
Joined: 26/01/2008 23:38

#8 Re: Pomoc oko zvucnika - ne radi zvuk na lijevoj strani

Post by SundanceKid »

Ma drug, zvucnik mi ocigledno nije crko. Kako napisah vec ranije, premjestao sam zvucnik sa lijeve strane na desnu, i radi sasvim ok, dakle do zvucnika nije, zvucnici mi ne trebaju. Pa sad jel do zica, izlaza...khmm...to ostaje da se vidi..
jefferson
Posts: 14969
Joined: 28/08/2007 05:31
Location: U.S.A

#9 Re: Pomoc oko zvucnika - ne radi zvuk na lijevoj strani

Post by jefferson »

SundanceKid wrote:Ma drug, zvucnik mi ocigledno nije crko. Kako napisah vec ranije, premjestao sam zvucnik sa lijeve strane na desnu, i radi sasvim ok, dakle do zvucnika nije, zvucnici mi ne trebaju. Pa sad jel do zica, izlaza...khmm...to ostaje da se vidi..
Opet zahtjeva ulaganje.
Vidi.
Opcija 1. Prekinuti kablovi! Sto su prekinuti? Starost. Znaci da ne bi ponovo mjenjao kabl, moras mjenjati sad sve kablove od centralne jedinice do zvucnika.
Opcija 2: Izlaz na centralnoj jednicici! Kupis polovan isti (sto je totalno nerazumljivo) ili nov CD neke renomirane marke za 100-120km.. problem? Taj novi CD player je toliko jaci od starog da ce spaliti zvucnike htio ti to ili ne. Da ne govorim o otporu koji ce ti proizvoditi stari kablovi.

Znaci ti ako namjeravas voziti auto jos neko vrijeme mjenjaj to sve i zvucnike, jer ako zamjenis cd i kablove, onda ce zvucnici crknuti.

Ili ces po onom nasem starom bosanskom fazonu, mjenjaj ulje ali nemoj filter!
Dendrlix
Posts: 1109
Joined: 09/05/2005 14:14
Location: Sarajevo

#10 Re: Pomoc oko zvucnika - ne radi zvuk na lijevoj strani

Post by Dendrlix »

Dendrlix wrote:Pokusaj malo povuci prema sebi tockic za pojacavanje/bas/treble i okrenuti lijevo-desno.
Jesi li pokusao ovo? I ja sam imao isti problem na staroj trulji od kasetofona i slucajno otrijem balans na nekom od tockica.
SundanceKid
Posts: 1377
Joined: 26/01/2008 23:38

#11 Re: Pomoc oko zvucnika - ne radi zvuk na lijevoj strani

Post by SundanceKid »

Nasao sam problem, i rijesio ga, sve radi ok! Problem je bila prekinuta zica na spoju vrata sa autom. Skinuh gumu, i vidim skroz prekinuta zica...spojio, i sve ok...

Hvala za pomoc, moze na lock! :)
beCA_
Posts: 22
Joined: 09/05/2007 11:59

#12 Re: Pomoc oko zvucnika - ne radi zvuk na lijevoj strani

Post by beCA_ »

Da ne otvaram novu temu.
Pozdrav raja, nešto sam pravio na autu i izvadim zvučnike koji su bili ispravni i radili odlično. Da bi nakon vraćanja u vrata čuo da na lijevoj strani radi bass a na desnoj strani ne. Koliko sam mogao vidjeti sve izgleda ispravno pa da vidim da li neko ima neki savjet šta bi moglo biti. Testirao sam zvučnike prebacujući ih sa jedne na drugu strani i oba su ispravna, jedino kad oba spojim na desnom ne svira bass. Radi se o 6.5 incnim Alpine zvučnicima koji su svirali odlično kod nisam poćeo da majstorišem :-D :-D :-D :-D
preludezalude
Posts: 5758
Joined: 07/03/2012 00:09

#13 Re: Pomoc oko zvucnika - ne radi zvuk na lijevoj strani

Post by preludezalude »

Probaj na samo jednom zvucniku da obrnes polove.
Miiki
Posts: 26
Joined: 18/11/2021 20:17

#14 Re: Pomoc oko zvucnika - ne radi zvuk na lijevoj strani

Post by Miiki »

Zdravo forumaši da se javim pa odma sa problemom imam problem je taj sto mi na lijevoj strani vrata ne radi zvučnik ima mali i dole veliki na desnoj radi odlicno gledao mi je majstor ali vjerovatno je zica ili kabl negdje prekinut iza volana kaze treba kopati u pitanju je Ford Fiesta 1999 godiste da li je neko imao sličan problem ili isti i kako je popravio
User avatar
kabal1337
Posts: 8396
Joined: 11/02/2012 21:08
Location: DIY
Vozim: auto na otpad

#15 Re: Pomoc oko zvucnika - ne radi zvuk na lijevoj strani

Post by kabal1337 »

Miiki wrote: 10/10/2022 23:09 Zdravo forumaši da se javim pa odma sa problemom imam problem je taj sto mi na lijevoj strani vrata ne radi zvučnik ima mali i dole veliki na desnoj radi odlicno gledao mi je majstor ali vjerovatno je zica ili kabl negdje prekinut iza volana kaze treba kopati u pitanju je Ford Fiesta 1999 godiste da li je neko imao sličan problem ili isti i kako je popravio
Nema na toj fiesti zica, prenosi se bezicno signal. Provjeri zvucnik da mu nije antena savijena
Miiki
Posts: 26
Joined: 18/11/2021 20:17

#16 Re: Pomoc oko zvucnika - ne radi zvuk na lijevoj strani

Post by Miiki »

Zdravo radi antena normalno radio radi bez problema ne znam sta bi drugo moglo biti htio bi kopati ispod volana da vidim sta je jer poslo mi je ici na zivce desni radi lijevi nece rastavili smo majstor i ja ima zice ali ne radi
User avatar
skrbavi-admin
Posts: 4288
Joined: 31/12/2021 17:16
Location: Pakšobistanski Dikitaturistan

#17 Re: Pomoc oko zvucnika - ne radi zvuk na lijevoj strani

Post by skrbavi-admin »

Image
Throttle
Posts: 13143
Joined: 10/06/2016 12:35

#18 Re: Pomoc oko zvucnika - ne radi zvuk na lijevoj strani

Post by Throttle »

Miiki wrote: 27/10/2022 11:18 Zdravo radi antena normalno radio radi bez problema ne znam sta bi drugo moglo biti htio bi kopati ispod volana da vidim sta je jer poslo mi je ici na zivce desni radi lijevi nece rastavili smo majstor i ja ima zice ali ne radi
Skopcaj lijevi zvucnik na izlaz desnog. Ako proradi, do plejera je. Ako ne proradi, instalacija ili zvucnik. U tom slucaju izmjeri na zicama ima li otpora il pistaljkom jel zatvoren krug. Al svakako moras skinut tapacirung. Tako mozes vidjet jel do zica. Provuci novu ako ti je lakse
P.S. provjeri postavke balansa na plejeru. Zvucnil mozes ispitat tako sto kratko spojis 1.5v bateriju na zice. Zvucnik ce otici u jefnu stranu i cut ces kratki udar bassa.
Miiki
Posts: 26
Joined: 18/11/2021 20:17

#19 Re: Pomoc oko zvucnika - ne radi zvuk na lijevoj strani

Post by Miiki »

Zdravo ljudi trebam pomoć kako skinuti tablu kontrolnu ispod volana trebam vidjeti zice htio bih sam da vidim to stvarno mi ide na zivce jer mi radi zvuk na desnome zvučniku a na lijevom nista da li se moze rastaviti kontrolna tabla i da li je to mozda neko radio pa nek mi objasni napise u pitanju je Ford Fiesta 1999 godiste 😀😉
User avatar
Qler
Posts: 23708
Joined: 18/10/2004 14:49
Location: Sarajevo

#20 Re: Pomoc oko zvucnika - ne radi zvuk na lijevoj strani

Post by Qler »

Jesi probao da player izvadiš i vidiš sa te strane jesu li žice OK. A i da skineš sa vrata tapacirung i vidiš one sto ulaze u vrata da nisu od savijanja prekinute.
Post Reply