Politicko desavanje u BiH (all inklusive) Vol 2

Nikola Testa
Posts: 855
Joined: 04/09/2013 20:45

#28526 Re: Politicko desavanje u BiH (all inklusive) Vol 2

Post by Nikola Testa »

sajber87 wrote: 19/05/2024 23:40
Nikola Testa wrote: 19/05/2024 23:35
sajber87 wrote: 19/05/2024 23:34

A kako znas da nije bio prvobitni nacrt isti kao nametnuti :mrgreen:
Zato što je Istraga objavila prvobitni, a onda sam Schmidt rekao da će izbaciti procente. Opet smajli hahahaha
Sta mislis kako se u ohr udonose odluke , smit sjedne i napise je li :mrgreen: ameri i ohr su donijeli ono sto su zeljeli , postoji pravna ekspertska sluzba koja vaga sve 10 puta prije odluke, reci da je avdo avdic uticao na odluku ohr a :lol: je smijesno najblaze receno. :mrgreen: necu tacniju kvalifikaciju da upotrijebim jer fino razmjenjujemo misljenja :mrgreen:
OHR uvijek misli na suštinu, nacrtom ali i odlukom nisu odstupili od zacrtanog cilja, da pomognu hrvatskoj politici. Razlika je u tome da suštinski u smislu principa te dvije odluke nisu iste, prva praktično kaže da je Dom naroda institucija u kojoj sjede predstavnici naroda, druga ne.
sajber87
Posts: 4084
Joined: 25/07/2008 13:14

#28527 Re: Politicko desavanje u BiH (all inklusive) Vol 2

Post by sajber87 »

Nikola Testa wrote: 19/05/2024 23:43
sajber87 wrote: 19/05/2024 23:40
Nikola Testa wrote: 19/05/2024 23:35

Zato što je Istraga objavila prvobitni, a onda sam Schmidt rekao da će izbaciti procente. Opet smajli hahahaha
Sta mislis kako se u ohr udonose odluke , smit sjedne i napise je li :mrgreen: ameri i ohr su donijeli ono sto su zeljeli , postoji pravna ekspertska sluzba koja vaga sve 10 puta prije odluke, reci da je avdo avdic uticao na odluku ohr a :lol: je smijesno najblaze receno. :mrgreen: necu tacniju kvalifikaciju da upotrijebim jer fino razmjenjujemo misljenja :mrgreen:
OHR uvijek misli na suštinu, nacrtom ali i odlukom nisu odstupili od zacrtanog cilja, da pomognu hrvatskoj politici. Razlika je u tome da suštinski u smislu principa te dvije odluke nisu iste, prva praktično kaže da je Dom naroda institucija u kojoj sjede predstavnici naroda, druga ne.
Vazno je da si shvatio da jedan avdo avdic kao i bilo koji novinar
svejedno moze da utice na odluku ohr a koliko i vidovita dzemila recimo , znaci 0 :mrgreen:
User avatar
Haris.ba
Posts: 25285
Joined: 08/09/2005 20:08

#28528 Re: Politicko desavanje u BiH (all inklusive) Vol 2

Post by Haris.ba »

sajber87 wrote: 19/05/2024 23:40 Sta mislis kako se u ohr udonose odluke , smit sjedne i napise je li ameri i ohr su donijeli ono sto su zeljeli , postoji pravna ekspertska sluzba koja vaga sve 10 puta prije odluke, reci da je avdo avdic uticao na odluku ohr a je smijesno najblaze receno. necu tacniju kvalifikaciju da upotrijebim jer fino razmjenjujemo misljenja
Ne tvrdim, samo sta babe po brijacnicama pricaju prenosim - moguce je da je Avdo zaista objavio dokument koji mu je dao neko ko je to i mogao dati. Postoje domaci pravnici koji pisu za ohr. Neka vrsta savjetovanja. Uglavnom su to manje grupe po odredjenoj temi gdje se osim strucnosti gleda i da su svi konstitutivni narodi zastupljeni. Pa to onda ide na pregled stranih strucnjaka, pa onda vp. Nekada pisu zasebno, nekada pisu zajednicki (mislim da je to rjedje). I moguce je da je npr.zasebni prijedlog odredjenog savjetnika "iscurio". U sustini je moguce da je za ohr dokument, ali koji nije prosao filter stranaca.

P.S.
Mislim da do sada niko u medijima nikada nije objavio ko su ti savjetnici. A, nije to tajna. :D
sajber87
Posts: 4084
Joined: 25/07/2008 13:14

#28529 Re: Politicko desavanje u BiH (all inklusive) Vol 2

Post by sajber87 »

Haris.ba wrote: 19/05/2024 23:48
sajber87 wrote: 19/05/2024 23:40 Sta mislis kako se u ohr udonose odluke , smit sjedne i napise je li ameri i ohr su donijeli ono sto su zeljeli , postoji pravna ekspertska sluzba koja vaga sve 10 puta prije odluke, reci da je avdo avdic uticao na odluku ohr a je smijesno najblaze receno. necu tacniju kvalifikaciju da upotrijebim jer fino razmjenjujemo misljenja
Ne tvrdim, samo sta babe po brijacnicama pricaju prenosim - moguce je da je Avdo zaista objavio dokument koji mu je dao neko ko je to i mogao dati. Postoje domaci pravnici koji pisu za ohr. Neka vrsta savjetovanja. Uglavnom su to manje grupe po odredjenoj temi gdje se osim strucnosti gleda i da su svi konstitutivni narodi zastupljeni. Pa to onda ide na pregled stranih strucnjaka, pa onda vp. Nekada pisu zasebno, nekada pisu zajednicki (mislim da je to rjedjel. I moguce je da je npr.zasebni prijedlog odredjenog savjetnika "iscurio".

P.S.
Mislim da do sada niko u medijima nikada nije objavio ko su ti savjetnici. A, nije to tajna. :D
Ja samo kazem jednu stvar, niko ne moze da utice na odluke ohr a jer prakticno svaka odluka koja se donese aminovana je od strane amera, proces donosenja je kroz x filtera. Ovo su ozbiljne stvari da bi je svodili na nasu seljacku kafansku, on mu reko, pritisno ga, ucjenio ga itd. Preko nas se prelama visoka svjetska politika u sadasnjem vremenu i ne mozemo je svoditi na nivo nase kafanske lokalne.
Nikola Testa
Posts: 855
Joined: 04/09/2013 20:45

#28530 Re: Politicko desavanje u BiH (all inklusive) Vol 2

Post by Nikola Testa »

sajber87 wrote: 19/05/2024 23:46
Nikola Testa wrote: 19/05/2024 23:43
sajber87 wrote: 19/05/2024 23:40

Sta mislis kako se u ohr udonose odluke , smit sjedne i napise je li :mrgreen: ameri i ohr su donijeli ono sto su zeljeli , postoji pravna ekspertska sluzba koja vaga sve 10 puta prije odluke, reci da je avdo avdic uticao na odluku ohr a :lol: je smijesno najblaze receno. :mrgreen: necu tacniju kvalifikaciju da upotrijebim jer fino razmjenjujemo misljenja :mrgreen:
OHR uvijek misli na suštinu, nacrtom ali i odlukom nisu odstupili od zacrtanog cilja, da pomognu hrvatskoj politici. Razlika je u tome da suštinski u smislu principa te dvije odluke nisu iste, prva praktično kaže da je Dom naroda institucija u kojoj sjede predstavnici naroda, druga ne.
Vazno je da si shvatio da jedan avdo avdic kao i bilo koji novinar
svejedno moze da utice na odluku ohr a koliko i vidovita dzemila recimo , znaci 0 :mrgreen:
Precjenjuješ OHR, nemoj se brukat svojim skromnim zaključcima, jednostavno ne znaš kako stvari funkcionišu. Praksa je pokazala da griješiš, jer je OHR više puta mijenjao svoje planirane odluke, kao i vrijeme nametanja.
sajber87
Posts: 4084
Joined: 25/07/2008 13:14

#28531 Re: Politicko desavanje u BiH (all inklusive) Vol 2

Post by sajber87 »

Nikola Testa wrote: 19/05/2024 23:56
sajber87 wrote: 19/05/2024 23:46
Nikola Testa wrote: 19/05/2024 23:43

OHR uvijek misli na suštinu, nacrtom ali i odlukom nisu odstupili od zacrtanog cilja, da pomognu hrvatskoj politici. Razlika je u tome da suštinski u smislu principa te dvije odluke nisu iste, prva praktično kaže da je Dom naroda institucija u kojoj sjede predstavnici naroda, druga ne.
Vazno je da si shvatio da jedan avdo avdic kao i bilo koji novinar
svejedno moze da utice na odluku ohr a koliko i vidovita dzemila recimo , znaci 0 :mrgreen:
Precjenjuješ OHR, nemoj se brukat svojim skromnim zaključcima, jednostavno ne znaš kako stvari funkcionišu. Praksa je pokazala da griješiš, jer je OHR više puta mijenjao svoje planirane odluke, kao i vrijeme nametanja.
Ako si procitao rekao sam da je ohr ekspozitura amera. Hajde vec kad si pomenuo daj primjer jer ocigledno da ti znas kako stvari funkcionisu, dovoljno je samo da avdo avdic izvrsi medijski pritisak :lol: i da ovi popuste i mjenjaju odluku na keca :lol:
Nikola Testa
Posts: 855
Joined: 04/09/2013 20:45

#28532 Re: Politicko desavanje u BiH (all inklusive) Vol 2

Post by Nikola Testa »

sajber87 wrote: 20/05/2024 00:04
Nikola Testa wrote: 19/05/2024 23:56
sajber87 wrote: 19/05/2024 23:46
Vazno je da si shvatio da jedan avdo avdic kao i bilo koji novinar
svejedno moze da utice na odluku ohr a koliko i vidovita dzemila recimo , znaci 0 :mrgreen:
Precjenjuješ OHR, nemoj se brukat svojim skromnim zaključcima, jednostavno ne znaš kako stvari funkcionišu. Praksa je pokazala da griješiš, jer je OHR više puta mijenjao svoje planirane odluke, kao i vrijeme nametanja.
Ako si procitao rekao sam da je ohr ekspozitura amera. Hajde vec kad si pomenuo daj primjer jer ocigledno da ti znas kako stvari funkcionisu, dovoljno je samo da avdo avdic izvrsi medijski pritisak :lol: i da ovi popuste i mjenjaju na keca :lol:
Imaš praktičan primjer, Schmidt je javno rekao da je odustao od procenata, koji dio ti tu nije jasan. Jedino ako tražiš od mene da guglam.

Evo jednostavno pitanje, zašto je Schmidt donio u aprilu 2023. godine jednu kratkoročnu i jednu dugoročnu odluku, ako nije pod pritiskom medija? Nije valjda ovu drugu donio zato što voli Bosnu?
sajber87
Posts: 4084
Joined: 25/07/2008 13:14

#28533 Re: Politicko desavanje u BiH (all inklusive) Vol 2

Post by sajber87 »

Nikola Testa wrote: 20/05/2024 00:11
sajber87 wrote: 20/05/2024 00:04
Nikola Testa wrote: 19/05/2024 23:56

Precjenjuješ OHR, nemoj se brukat svojim skromnim zaključcima, jednostavno ne znaš kako stvari funkcionišu. Praksa je pokazala da griješiš, jer je OHR više puta mijenjao svoje planirane odluke, kao i vrijeme nametanja.
Ako si procitao rekao sam da je ohr ekspozitura amera. Hajde vec kad si pomenuo daj primjer jer ocigledno da ti znas kako stvari funkcionisu, dovoljno je samo da avdo avdic izvrsi medijski pritisak :lol: i da ovi popuste i mjenjaju na keca :lol:
Imaš praktičan primjer, Schmidt je javno rekao da je odustao od procenata, koji dio ti tu nije jasan. Jedino ako tražiš od mene da guglam.

Evo jednostavno pitanje, zašto je Schmidt donio u aprilu 2023. godine jednu kratkoročnu i jednu dugoročnu odluku, ako nije pod pritiskom medija? Nije valjda ovu drugu donio zato što voli Bosnu?
Auuu tebi nema pomoci, pa ti zaista mislis da ohr mjenja odluke pod pritiskom medija, i to kakvih medijskih giganata(istraga faktor hayat) :lol:
Smit samo saopstava odluke koje su vec donesene tj napisao ih je neko drugi, on ih samo dobro prouci da moze da ih brani pred javnoscu.
Ti zaista izgleda ubjedjen da nasi kokosarski mediji kroje politiku sjedinjenih americkih drzava prema bosni :-)
Moje misljenje o odlukama, ako mislis na onu gdje je iskoristio ovlasti i omogucio dva glasa iz lredsjednistva fbih da su dovoljna za vladu, covjek je jednostavno pomnozio sa nulom lendu koji je izabran sda poslanickom pijacom, a i misljenja sam da su ameri po svaku cijenu zeljeli sda i df van vlasti, a razlog je sto im je interes bosanska drzava a ovi(sda df) su bili kocnica i ponovicu svojom politikom navlacili su vodu na srpski nacionalisticki mlin, sto se kosi sa americkim interesima
Nikola Testa
Posts: 855
Joined: 04/09/2013 20:45

#28534 Re: Politicko desavanje u BiH (all inklusive) Vol 2

Post by Nikola Testa »

sajber87 wrote: 20/05/2024 00:17
Nikola Testa wrote: 20/05/2024 00:11
sajber87 wrote: 20/05/2024 00:04

Ako si procitao rekao sam da je ohr ekspozitura amera. Hajde vec kad si pomenuo daj primjer jer ocigledno da ti znas kako stvari funkcionisu, dovoljno je samo da avdo avdic izvrsi medijski pritisak :lol: i da ovi popuste i mjenjaju na keca :lol:
Imaš praktičan primjer, Schmidt je javno rekao da je odustao od procenata, koji dio ti tu nije jasan. Jedino ako tražiš od mene da guglam.

Evo jednostavno pitanje, zašto je Schmidt donio u aprilu 2023. godine jednu kratkoročnu i jednu dugoročnu odluku, ako nije pod pritiskom medija? Nije valjda ovu drugu donio zato što voli Bosnu?
Auuu tebi nema pomoci, pa ti zaista mislis da ohr mjenja odluke pod pritiskom medija, i to kakvih medijskih giganata(istraga faktor hayat) :lol:
Smit samo saopstava odluke koje su vec donesene tj napisao ih je neko drugi, on ih samo dobro prouci da moze da ih brani pred javnoscu.
Ti zaista izgleda ubjedjen da nasi kokosarski mediji kroje politiku sjedinjenih americkih drzava prema bosni :-)
Klix je svakodnevno pisao, ali ti si to sveo na Istragu, Faktor i Hajat.

Nije bitno šta ja mislim, pročitaj nacrt iz jula 2022., pa pročitaj odluku iz oktobra 2022., pa pročitaj dodatnu iz aprila 2023, kratkoročnu i dugoročnu. Sve će ti se samo reći. Zašto je Schmidt uveo veto u aprilu 2023, kad je to mogao uraditi šest mjeseci ranije? Ne kroje mediji politiku Amerikanaca prema BiH, ali mogu izvršiti pritisak. Amerikanci itekako razmišljaju o stavu javnosti. Zato je odluka drugačija od prvobitne.

Pa i ti pišeš jer misliš da utičeš, ne zato što ti je dosadno, zamisli koliko tek mediji mogu uticati.
Nikola Testa
Posts: 855
Joined: 04/09/2013 20:45

#28535 Re: Politicko desavanje u BiH (all inklusive) Vol 2

Post by Nikola Testa »

Otišo spavat, a nisi zle Srbe spomenuo, neće na dobro :lol: :lol: :lol: 8-)

Zapravo jesi :run:
palermo
Posts: 22493
Joined: 23/07/2007 21:46
Location: BiH

#28536 Re: Politicko desavanje u BiH (all inklusive) Vol 2

Post by palermo »

Chmoljo wrote: 19/05/2024 22:52
palermo wrote: 19/05/2024 21:33 De bolan Chmoljo, ti si nekad bio ozbiljan forumas.....kakva crna slifovanost, Vukoja nece uopste misliti nista niti treba , ima ko za njega da misli...sto se tice Mate, on u danasnjim vremenima ne bi ni primirisao Ustavnom.sudu....al vjerujem da bi dogurao do kalvog referenta...

Kakve cetnicke vojvode spominjes ? Jedino ako nije ona mantra, i " i SDA je"
Dosadan si sa tim pokušajima spuštanja "nekad si bio dobar, više nisi" valjda da bi ono naredno što želiš reći dobilo na snazi.

Nije mi jasno ovo o Tadiću, jer ima koliko toliko solidne reference i moja opaska je usmjerena na to da takvi likovi i jesu opasniji, jer mu se ne treba govoriti. On će sam smisliti nešto jebeno.

Glede nečega što zoveš mantra, ona to nije, nego alternativa. Neće doći engleski laburisti ni američki demokrati ako se makne trojka nego SDA. Zato je izuzetno bezobrazno izostavljati poređenje sa SDA, jer se sa njima bori za vlast.

A i nije SDA, nego lažne patriote iz DFa kad su izabrali Poplašena.

Vukoja i jeste tu da mu se kaže šta da radi. Kao i Seada, završilafakultetuzrad Palavrić ili Ćeman, ćata iz firme.
Nije bilo nikakvog spustsnja.

Sto se tice Tadica, vidim i sam da sam bio nejasan. Mislio sam na to da Mate Tadic ipak ima u sebi do,zu integriteta i nije klasicni poslusnik. Vukoja i citava nova generacija HDZ bojovnika su odrasli i stasali u krilu Dragana Covica i bespogovorno slijede njegovu politiku. Otud mi nije jasno zasto bi neko sa integritetom (da sad ne mjerimo kolicinu) bio opasniji od ovih koji su spremni sve uciniti sto im se naredi.

Ovo oko SDA, mantre itd ne bih komentrisao. Na suprotnim smo pozicijama. Sa moje tacke gledista Trojka je SDA pretvorila u svoj raison d'etre a to jednostavno nije moj film
User avatar
Chmoljo
Administrativni siledžija u penziji
Posts: 45803
Joined: 05/06/2008 03:41
Location: i vukove stid reći odakle sam...

#28537 Re: Politicko desavanje u BiH (all inklusive) Vol 2

Post by Chmoljo »

palermo wrote: 20/05/2024 05:38
Nije bilo nikakvog spustsnja.

Sto se tice Tadica, vidim i sam da sam bio nejasan. Mislio sam na to da Mate Tadic ipak ima u sebi do,zu integriteta i nije klasicni poslusnik. Vukoja i citava nova generacija HDZ bojovnika su odrasli i stasali u krilu Dragana Covica i bespogovorno slijede njegovu politiku. Otud mi nije jasno zasto bi neko sa integritetom (da sad ne mjerimo kolicinu) bio opasniji od ovih koji su spremni sve uciniti sto im se naredi.

Ovo oko SDA, mantre itd ne bih komentrisao. Na suprotnim smo pozicijama. Sa moje tacke gledista Trojka je SDA pretvorila u svoj raison d'etre a to jednostavno nije moj film
Ti dobar sa Matom pa ti pričo kako ga je Čović lomio oko nečega a on se nije dao?

Glede mantre, da te napomenem da si ti potegao tu priču koju sad ne bi komentarisao. I zaista, Trojka postoji zbog SDA. Stranke koje podržavaju socijalisti sa simpatijama prema bivšem autokratskom sistemu, liberali i bivši SDAovci od kojih su mnogi veći konzervativci od SDA nastupaju zajedno.

Mislim da to mnogo govori i zaista nema potrebe komentarisati.

I nisam reko da je bilo spuštanja, nego pokušaja.
palermo
Posts: 22493
Joined: 23/07/2007 21:46
Location: BiH

#28538 Re: Politicko desavanje u BiH (all inklusive) Vol 2

Post by palermo »

Chmoljo wrote: 20/05/2024 07:34
palermo wrote: 20/05/2024 05:38
Nije bilo nikakvog spustsnja.

Sto se tice Tadica, vidim i sam da sam bio nejasan. Mislio sam na to da Mate Tadic ipak ima u sebi do,zu integriteta i nije klasicni poslusnik. Vukoja i citava nova generacija HDZ bojovnika su odrasli i stasali u krilu Dragana Covica i bespogovorno slijede njegovu politiku. Otud mi nije jasno zasto bi neko sa integritetom (da sad ne mjerimo kolicinu) bio opasniji od ovih koji su spremni sve uciniti sto im se naredi.

Ovo oko SDA, mantre itd ne bih komentrisao. Na suprotnim smo pozicijama. Sa moje tacke gledista Trojka je SDA pretvorila u svoj raison d'etre a to jednostavno nije moj film
Ti dobar sa Matom pa ti pričo kako ga je Čović lomio oko nečega a on se nije dao?

Glede mantre, da te napomenem da si ti potegao tu priču koju sad ne bi komentarisao. I zaista, Trojka postoji zbog SDA. Stranke koje podržavaju socijalisti sa simpatijama prema bivšem autokratskom sistemu, liberali i bivši SDAovci od kojih su mnogi veći konzervativci od SDA nastupaju zajedno.

Mislim da to mnogo govori i zaista nema potrebe komentarisati.

I nisam reko da je bilo spuštanja, nego pokušaja.
Nisam pricao sa Matom, qli vrlo dobro znam novu generaciju Covicevih junosa. Mate ako nista nije izvorni Covicev pulen.

Ova prica oko SDA se slazem. Nemamo dodirnih tacaka da bi bilokqkvq diskusija bila smislena.

Nije bilo ni pokusaja, but whatever, ne bih te u to ubjedivao
User avatar
Prpa.ba
Posts: 11241
Joined: 15/08/2006 21:34
Location: Podrucje pod Upravom OHR-a

#28539 Re: Politicko desavanje u BiH (all inklusive) Vol 2

Post by Prpa.ba »

Da sumiramo diskusiju, razlozi zasto je Trojka odlucila da imenuje HDZ-ovca u Ustavni sud BiH:
- takav je sistem
- to bi uradila i SDA
- sutra ce mozda HDZ imenovati nekog iz Trojke u Ustavni sud BiH

Pospremanje iz temelja. :thumbup:
User avatar
Chmoljo
Administrativni siledžija u penziji
Posts: 45803
Joined: 05/06/2008 03:41
Location: i vukove stid reći odakle sam...

#28540 Re: Politicko desavanje u BiH (all inklusive) Vol 2

Post by Chmoljo »

palermo wrote: 20/05/2024 07:50

Nisam pricao sa Matom, qli vrlo dobro znam novu generaciju Covicevih junosa. Mate ako nista nije izvorni Covicev pulen.

Ova prica oko SDA se slazem. Nemamo dodirnih tacaka da bi bilokqkvq diskusija bila smislena.

Nije bilo ni pokusaja, but whatever, ne bih te u to ubjedivao
Ukratko, osnovni argument zaobilazis i insistiras na onome sto svi znaju i pokusavas ostaviti dojam kako si nesto dokazao.

A u stvarnosti nisi. Jer ti je Vukoja gori od Tadica na osnovu "vjerujte mom pusalnom osjecaju" argumentu. :thumbup:

Ma sto sta ti ne pokusavas pa ono slucajno ispadne. Znamo se :thumbup:
User avatar
Chmoljo
Administrativni siledžija u penziji
Posts: 45803
Joined: 05/06/2008 03:41
Location: i vukove stid reći odakle sam...

#28541 Re: Politicko desavanje u BiH (all inklusive) Vol 2

Post by Chmoljo »

Prpa.ba wrote: 20/05/2024 08:19 Da sumiramo diskusiju, razlozi zasto je Trojka odlucila da imenuje HDZ-ovca u Ustavni sud BiH:
- takav je sistem
- to bi uradila i SDA
- sutra ce mozda HDZ imenovati nekog iz Trojke u Ustavni sud BiH

Pospremanje iz temelja. :thumbup:
Kontraargumenti:

- Vukoja je gori od Tadica jer je Tadic samo malo HDZ, nije puno.
- 4 je vece od 5.

:thumbup:
sajber87
Posts: 4084
Joined: 25/07/2008 13:14

#28542 Re: Politicko desavanje u BiH (all inklusive) Vol 2

Post by sajber87 »

Nikola Testa wrote: 20/05/2024 00:27
sajber87 wrote: 20/05/2024 00:17
Nikola Testa wrote: 20/05/2024 00:11

Imaš praktičan primjer, Schmidt je javno rekao da je odustao od procenata, koji dio ti tu nije jasan. Jedino ako tražiš od mene da guglam.

Evo jednostavno pitanje, zašto je Schmidt donio u aprilu 2023. godine jednu kratkoročnu i jednu dugoročnu odluku, ako nije pod pritiskom medija? Nije valjda ovu drugu donio zato što voli Bosnu?
Auuu tebi nema pomoci, pa ti zaista mislis da ohr mjenja odluke pod pritiskom medija, i to kakvih medijskih giganata(istraga faktor hayat) :lol:
Smit samo saopstava odluke koje su vec donesene tj napisao ih je neko drugi, on ih samo dobro prouci da moze da ih brani pred javnoscu.
Ti zaista izgleda ubjedjen da nasi kokosarski mediji kroje politiku sjedinjenih americkih drzava prema bosni :-)
Klix je svakodnevno pisao, ali ti si to sveo na Istragu, Faktor i Hajat.

Nije bitno šta ja mislim, pročitaj nacrt iz jula 2022., pa pročitaj odluku iz oktobra 2022., pa pročitaj dodatnu iz aprila 2023, kratkoročnu i dugoročnu. Sve će ti se samo reći. Zašto je Schmidt uveo veto u aprilu 2023, kad je to mogao uraditi šest mjeseci ranije? Ne kroje mediji politiku Amerikanaca prema BiH, ali mogu izvršiti pritisak. Amerikanci itekako razmišljaju o stavu javnosti. Zato je odluka drugačija od prvobitne.

Pa i ti pišeš jer misliš da utičeš, ne zato što ti je dosadno, zamisli koliko tek mediji mogu uticati.
Ma ubaci i klix i avaz i ftv i rtrs bht ubaci koga hoces argument da su bosanaki mediji uticali na odluke smita pokazuju koliko grijesis u procjeni. Ne citas, svaku odluku ohr vaga x puta u procesu donosenja na stolu se nalaze razne verzije dok se neisfiltrira ona za koju smatraju da je najbolja u tom trenutku. Smit je donio odluku kada je procjenjeno da treba, dva mjeseca tri sedam prije kasnije uopste nije vazno.
Nasi mediji NE MOGU izvrsiti pritisak na amere.
Nasi mediji mogu uticati kod nas mnogo na nasu unutrasnju politiku ali NE MOGU na odluke ohr a i americke administracije
sajber87
Posts: 4084
Joined: 25/07/2008 13:14

#28543 Re: Politicko desavanje u BiH (all inklusive) Vol 2

Post by sajber87 »

Nikola Testa wrote: 20/05/2024 00:56 Otišo spavat, a nisi zle Srbe spomenuo, neće na dobro :lol: :lol: :lol: 8-)

Zapravo jesi :run:
Srpsku nacionalisticku politiku krvi i tla guranu i podrzavanu od strane putinove rusije uvijek treba pomenuti kao glavni uzrok problema na prostoru ovog dijela evrope
User avatar
Prpa.ba
Posts: 11241
Joined: 15/08/2006 21:34
Location: Podrucje pod Upravom OHR-a

#28544 Re: Politicko desavanje u BiH (all inklusive) Vol 2

Post by Prpa.ba »

Chmoljo wrote: 20/05/2024 08:44 Kontraargumenti:

- Vukoja je gori od Tadica jer je Tadic samo malo HDZ, nije puno.
- 4 je vece od 5.
A to da se propusta priliku da se izabere suverenisticki, pravno potkovani i strucni hrvat iz multietnickih SDP-a i NS-a, to nista?

A to da bi se za tako nesto osigurala glatka vecina u odlucujucem organu, to nista?

A to da bi se tako broj suverenistickih sudaca Ustavnog suda BiH povecao na 3, uz 3 stranca i trojicu separatista, to nista?

Konsocijacijsko pospremanje iz temelja. :kiss:
Nikola Testa
Posts: 855
Joined: 04/09/2013 20:45

#28545 Re: Politicko desavanje u BiH (all inklusive) Vol 2

Post by Nikola Testa »

sajber87 wrote: 20/05/2024 09:08
Nikola Testa wrote: 20/05/2024 00:56 Otišo spavat, a nisi zle Srbe spomenuo, neće na dobro :lol: :lol: :lol: 8-)

Zapravo jesi :run:
Srpsku nacionalisticku politiku krvi i tla guranu i podrzavanu od strane putinove rusije uvijek treba pomenuti kao glavni uzrok problema na prostoru ovog dijela evrope
Treba svaki dan i po pet puta, ali ne u trenutku dok se govori o politici i ciljevima Zagreba, koje tim putem svaki put reletivizuješ.
Nikola Testa
Posts: 855
Joined: 04/09/2013 20:45

#28546 Re: Politicko desavanje u BiH (all inklusive) Vol 2

Post by Nikola Testa »

sajber87 wrote: 20/05/2024 09:06
Nikola Testa wrote: 20/05/2024 00:27
sajber87 wrote: 20/05/2024 00:17

Auuu tebi nema pomoci, pa ti zaista mislis da ohr mjenja odluke pod pritiskom medija, i to kakvih medijskih giganata(istraga faktor hayat) :lol:
Smit samo saopstava odluke koje su vec donesene tj napisao ih je neko drugi, on ih samo dobro prouci da moze da ih brani pred javnoscu.
Ti zaista izgleda ubjedjen da nasi kokosarski mediji kroje politiku sjedinjenih americkih drzava prema bosni :-)
Klix je svakodnevno pisao, ali ti si to sveo na Istragu, Faktor i Hajat.

Nije bitno šta ja mislim, pročitaj nacrt iz jula 2022., pa pročitaj odluku iz oktobra 2022., pa pročitaj dodatnu iz aprila 2023, kratkoročnu i dugoročnu. Sve će ti se samo reći. Zašto je Schmidt uveo veto u aprilu 2023, kad je to mogao uraditi šest mjeseci ranije? Ne kroje mediji politiku Amerikanaca prema BiH, ali mogu izvršiti pritisak. Amerikanci itekako razmišljaju o stavu javnosti. Zato je odluka drugačija od prvobitne.

Pa i ti pišeš jer misliš da utičeš, ne zato što ti je dosadno, zamisli koliko tek mediji mogu uticati.
Ma ubaci i klix i avaz i ftv i rtrs bht ubaci koga hoces argument da su bosanaki mediji uticali na odluke smita pokazuju koliko grijesis u procjeni. Ne citas, svaku odluku ohr vaga x puta u procesu donosenja na stolu se nalaze razne verzije dok se neisfiltrira ona za koju smatraju da je najbolja u tom trenutku. Smit je donio odluku kada je procjenjeno da treba, dva mjeseca tri sedam prije kasnije uopste nije vazno.
Nasi mediji NE MOGU izvrsiti pritisak na amere.
Nasi mediji mogu uticati kod nas mnogo na nasu unutrasnju politiku ali NE MOGU na odluke ohr a i americke administracije
Objasnio sam ti da odluka iz oktobra 2022. i aprila 2023. nije ista i ova druga mijenja ovu prvu, na način da umanjuje moć delegata po klubovima naroda kod izbora Vlade Federacije.

Izgleda OHR nije dobro izvagao. Ti kažeš da je sve to bio plan, ja kažem da nije, te da je Schmidt dijelom morao donijeti drugu dugoročnu odluku po pritiskom javnosti, medija i dijela stranaka da bi opravdao suspendovanje Ustava Federacije na 24 sata. (Odluka je sadržavala i kratkoročnu i dugoročnu) Bez tog pritiska druga dugoročna odluka iz aprila nikad ne bi bila donijeta, jer plan s vetom nije postojao.

Stvarnost te demantuje, a ne ja. Ušao je u priču s vetom kad je vidio da ne može izbaciti SDA iz Vlade, a trebalo mu je nešto da opravda kratkoročnu odluku koja je važila 24 sata i umiri medije, javnost i opoziciju.

U tolikom je problemu bio da je morao kazati dugorčna odluka važi tek za godinu dana, a ne odmah, jer je znao da je 3/5 dostižno bloku SDA DF SBiH NES.
User avatar
Chmoljo
Administrativni siledžija u penziji
Posts: 45803
Joined: 05/06/2008 03:41
Location: i vukove stid reći odakle sam...

#28547 Re: Politicko desavanje u BiH (all inklusive) Vol 2

Post by Chmoljo »

Prpa.ba wrote: 20/05/2024 09:11 A to da se propusta priliku da se izabere suverenisticki, pravno potkovani i strucni hrvat iz multietnickih SDP-a i NS-a, to nista?

A to da bi se za tako nesto osigurala glatka vecina u odlucujucem organu, to nista?

A to da bi se tako broj suverenistickih sudaca Ustavnog suda BiH povecao na 3, uz 3 stranca i trojicu separatista, to nista?

Konsocijacijsko pospremanje iz temelja. :kiss:
može ako vodimo politiku za danas, a za sutra nas boli kurac. nešto otprilike što je DFov domet.

https://www.klix.ba/vijesti/svijet/kako ... /240517015

vjerujem da se i on naslušo svojiih Prpića :thumbup:
sajber87
Posts: 4084
Joined: 25/07/2008 13:14

#28548 Re: Politicko desavanje u BiH (all inklusive) Vol 2

Post by sajber87 »

Nikola Testa wrote: 20/05/2024 09:13
sajber87 wrote: 20/05/2024 09:08
Nikola Testa wrote: 20/05/2024 00:56 Otišo spavat, a nisi zle Srbe spomenuo, neće na dobro :lol: :lol: :lol: 8-)

Zapravo jesi :run:
Srpsku nacionalisticku politiku krvi i tla guranu i podrzavanu od strane putinove rusije uvijek treba pomenuti kao glavni uzrok problema na prostoru ovog dijela evrope
Treba svaki dan i po pet puta, ali ne u trenutku dok se govori o politici i ciljevima Zagreba, koje tim putem svaki put reletivizuješ.
Politika zagreba u odnosu na politiku beograda i ovakvog rs a prema postojanju prozapadne evropske bosanske drzave je trenutno kamilica. Nacionalisticki krugovi u hrvatskoj istina zeljeli bi entitet za sebe i sl ali to su zelje koje moze svako da ima i nece se ostvariti. Glavnu opasnost po multietnicku bosansku drzavu cini ovakav rs i srpska nacionalisticka politika. Govorio sam i ranije govorim i sada dobar odnos sa hrvatima je kljucan u vremenu raspleta koji je ispred nas. To je covicu "objasnjeno" na vrijeme te je zato i napravio vlast sa trojkom a ne sa svojim prirodnim saveznicima iz sda i satelitima. Da ameri nisu tako odlucili sad bi imao novalica za premijera blokiranu vladu srpske nacionaliste koji likuji ner vlada fedwracije je u tehnickom mandatu 10 godina a oni u rs u toboze odlicno funkcionisu i problem je fed.
God bless america
sajber87
Posts: 4084
Joined: 25/07/2008 13:14

#28549 Re: Politicko desavanje u BiH (all inklusive) Vol 2

Post by sajber87 »

Nikola Testa wrote: 20/05/2024 09:22
sajber87 wrote: 20/05/2024 09:06
Nikola Testa wrote: 20/05/2024 00:27

Klix je svakodnevno pisao, ali ti si to sveo na Istragu, Faktor i Hajat.

Nije bitno šta ja mislim, pročitaj nacrt iz jula 2022., pa pročitaj odluku iz oktobra 2022., pa pročitaj dodatnu iz aprila 2023, kratkoročnu i dugoročnu. Sve će ti se samo reći. Zašto je Schmidt uveo veto u aprilu 2023, kad je to mogao uraditi šest mjeseci ranije? Ne kroje mediji politiku Amerikanaca prema BiH, ali mogu izvršiti pritisak. Amerikanci itekako razmišljaju o stavu javnosti. Zato je odluka drugačija od prvobitne.

Pa i ti pišeš jer misliš da utičeš, ne zato što ti je dosadno, zamisli koliko tek mediji mogu uticati.
Ma ubaci i klix i avaz i ftv i rtrs bht ubaci koga hoces argument da su bosanaki mediji uticali na odluke smita pokazuju koliko grijesis u procjeni. Ne citas, svaku odluku ohr vaga x puta u procesu donosenja na stolu se nalaze razne verzije dok se neisfiltrira ona za koju smatraju da je najbolja u tom trenutku. Smit je donio odluku kada je procjenjeno da treba, dva mjeseca tri sedam prije kasnije uopste nije vazno.
Nasi mediji NE MOGU izvrsiti pritisak na amere.
Nasi mediji mogu uticati kod nas mnogo na nasu unutrasnju politiku ali NE MOGU na odluke ohr a i americke administracije
Objasnio sam ti da odluka iz oktobra 2022. i aprila 2023. nije ista i ova druga mijenja ovu prvu, na način da umanjuje moć delegata po klubovima naroda kod izbora Vlade Federacije.

Izgleda OHR nije dobro izvagao. Ti kažeš da je sve to bio plan, ja kažem da nije, te da je Schmidt dijelom morao donijeti drugu dugoročnu odluku po pritiskom javnosti, medija i dijela stranaka da bi opravdao suspendovanje Ustava Federacije na 24 sata. (Odluka je sadržavala i kratkoročnu i dugoročnu) Bez tog pritiska druga dugoročna odluka iz aprila nikad ne bi bila donijeta, jer plan s vetom nije postojao.

Stvarnost te demantuje, a ne ja. Ušao je u priču s vetom kad je vidio da ne može izbaciti SDA iz Vlade, a trebalo mu je nešto da opravda kratkoročnu odluku koja je važila 24 sata i umiri medije, javnost i opoziciju.

U tolikom je problemu bio da je morao kazati dugorčna odluka važi tek za godinu dana, a ne odmah, jer je znao da je 3/5 dostižno bloku SDA DF SBiH NES.
Cilj je postignut, sprijecena sda pijaca , izbaceni iz vlasti sda df , okrenulo se rs u kao najvecem problemu bosne. U zemlji gdje je sda pravio poslanicku pijacu svakodnevno situacija se mjenjala na dnevnoj bazi. Sustina je da je cilj postignut sda df su na klupi za rezerve iako su se grcevito borili kako sam i tada rekao protiv vjetrenjaca, uzaludna borba pokisali su i kinder jajima i pijacom na sve nacine i na kraju klupa za rezerve.
Nasi mediji NE MOGU uticati na odluke americke administracije i ohr a
Smit je ukinuo blokade koje su koristili sda i hdz i dao godinu da se dogovore nakon koje su amandmani postali aktivni. Slicno je uradio za izborni zakon u dijelu integriteta u decembru rekao nametnuce dogovorite se, sacekao trojku da isposluje otvaranje pregovora i nakon toga par dana nametnuo izmjene.
Nije se uplasio medija iz rs a koji su ga satanizovali pa promjenio odluku :mrgreen:
sajber87
Posts: 4084
Joined: 25/07/2008 13:14

#28550 Re: Politicko desavanje u BiH (all inklusive) Vol 2

Post by sajber87 »

Chmoljo wrote: 20/05/2024 09:26
Prpa.ba wrote: 20/05/2024 09:11 A to da se propusta priliku da se izabere suverenisticki, pravno potkovani i strucni hrvat iz multietnickih SDP-a i NS-a, to nista?

A to da bi se za tako nesto osigurala glatka vecina u odlucujucem organu, to nista?

A to da bi se tako broj suverenistickih sudaca Ustavnog suda BiH povecao na 3, uz 3 stranca i trojicu separatista, to nista?

Konsocijacijsko pospremanje iz temelja. :kiss:
može ako vodimo politiku za danas, a za sutra nas boli kurac. nešto otprilike što je DFov domet.

https://www.klix.ba/vijesti/svijet/kako ... /240517015

vjerujem da se i on naslušo svojiih Prpića :thumbup:
Odlicna paralela :thumbup: , to je pametna dugorocna politika, a da su spanske "patriote" iz sda i df a :mrgreen: odlucivale sad bi imao status quo kao i ranije. Mrznju na levelu 174 , oni vladaju raja se mrzi a spansko drustvo stagnira
Post Reply