Pitanje za vjernike

Rasprave o vjerskim temama.

Moderator: Bloo

User avatar
Smrcak15
Posts: 11137
Joined: 13/12/2015 13:23

#51 Re: Pitanje za vjernike

Post by Smrcak15 »

славянин wrote:Imam ja pitanjce za vjernike - jeli vjeruju i cine (ako cine) dobro iz straha prema rostiljanju i zelji za nagradom ili onako.. cista srca samo iz razloga sto im ciniti dobro pricinjava neko zadovoljstvo ? (Kada kazem vjernike naravno ocekivati je razlicite stavove od razlicitih ljudi baravno)
Evo ovako to kod mene ide

Vjera je pogon, nesto poput nuklearnog reaktora...neprestano ti daje energiju i podstice na dobru pa i kad se dusa pobuni ond vjera kroz razum se bori protiv duse...naprimjer ides ulicom vidis masa siromaha...nekad covjek pomislu kad bi svima davao praznih bi dzepova hodao a vjera priskoci i kaze udjeljuj mozda te to spasi na sudnjem danu, Allah ce ti vratit te pare na ovsj ili onaj nacin

Svacija Dusa je sklona zlu pa nekad kad pocne da naginje prema zlu vjera je koriguje i usmjerava na pravi put poput gpsa.
User avatar
славянин
Posts: 11281
Joined: 30/05/2013 21:43
Location: Tuzla,Sarajevo i dalje :)

#52 Re: Pitanje za vjernike

Post by славянин »

Smrcak15 wrote:
славянин wrote:Imam ja pitanjce za vjernike - jeli vjeruju i cine (ako cine) dobro iz straha prema rostiljanju i zelji za nagradom ili onako.. cista srca samo iz razloga sto im ciniti dobro pricinjava neko zadovoljstvo ? (Kada kazem vjernike naravno ocekivati je razlicite stavove od razlicitih ljudi baravno)
Evo ovako to kod mene ide

Vjera je pogon, nesto poput nuklearnog reaktora...neprestano ti daje energiju i podstice na dobru pa i kad se dusa pobuni ond vjera kroz razum se bori protiv duse...naprimjer ides ulicom vidis masa siromaha...nekad covjek pomislu kad bi svima davao praznih bi dzepova hodao a vjera priskoci i kaze udjeljuj mozda te to spasi na sudnjem danu, Allah ce ti vratit te pare na ovsj ili onaj nacin

Svacija Dusa je sklona zlu pa nekad kad pocne da naginje prema zlu vjera je koriguje i usmjerava na pravi put poput gpsa.
Svacija dusa sklona zlu ?? Ne znam bas - historija je dala mnoge ljude koji nisu bili monoteisti pa su donijeli mnogo mnogo dobra svijetu i ljudima.Kako mislis “koriguje” - koriguje strahom i ponudom za nagradu (znaci prakticno sebicnoscu ? ) ?
User avatar
Smrcak15
Posts: 11137
Joined: 13/12/2015 13:23

#53 Re: Pitanje za vjernike

Post by Smrcak15 »

славянин wrote: Svacija dusa sklona zlu ?? Ne znam bas - historija je dala mnoge ljude koji nisu bili monoteisti pa su donijeli mnogo mnogo dobra svijetu i ljudima.Kako mislis “koriguje” - koriguje strahom i ponudom za nagradu (znaci prakticno sebicnoscu ? ) ?
Da svacija, nekome manje nekome vise

Da koriguje strahom i nagradom

Nema tu nikakve sebicnosti
User avatar
славянин
Posts: 11281
Joined: 30/05/2013 21:43
Location: Tuzla,Sarajevo i dalje :)

#54 Re: Pitanje za vjernike

Post by славянин »

Smrcak15 wrote:
славянин wrote: Svacija dusa sklona zlu ?? Ne znam bas - historija je dala mnoge ljude koji nisu bili monoteisti pa su donijeli mnogo mnogo dobra svijetu i ljudima.Kako mislis “koriguje” - koriguje strahom i ponudom za nagradu (znaci prakticno sebicnoscu ? ) ?
Da svacija, nekome manje nekome vise

Da koriguje strahom i nagradom

Nema tu nikakve sebicnosti
Kako nema ? Pa onda radis to dobro da bi sebi osigurao bonus,uzivanje itd i da nebi bio izrostiljan a ne da bi radio dobro jer osjecas cistu potrebu za tim.
User avatar
Smrcak15
Posts: 11137
Joined: 13/12/2015 13:23

#55 Re: Pitanje za vjernike

Post by Smrcak15 »

славянин wrote:
Smrcak15 wrote:
славянин wrote: Svacija dusa sklona zlu ?? Ne znam bas - historija je dala mnoge ljude koji nisu bili monoteisti pa su donijeli mnogo mnogo dobra svijetu i ljudima.Kako mislis “koriguje” - koriguje strahom i ponudom za nagradu (znaci prakticno sebicnoscu ? ) ?
Da svacija, nekome manje nekome vise

Da koriguje strahom i nagradom

Nema tu nikakve sebicnosti
Kako nema ? Pa onda radis to dobro da bi sebi osigurao bonus,uzivanje itd i da nebi bio izrostiljan a ne da bi radio dobro jer osjecas cistu potrebu za tim.
Ali ti neshvatas da to korigiranje preusmjerava moju dusu, pa vremenom dusa osjeca cistu potrebu za tim jer joj postane prirodno stsnje.

A u ostalom boli briga siromaha kad mu dajem paru u ruku radi tamo nekog imaginarnog bonusa, on uopste i nerazmislja eh ako mi dajes od srca bez ikakvih ocekivanja bonusa onda cu uzeti sadaku a ako ocfkuje neki bonus onda necu uzeti...sta midlis jeli ga briga to
User avatar
славянин
Posts: 11281
Joined: 30/05/2013 21:43
Location: Tuzla,Sarajevo i dalje :)

#56 Re: Pitanje za vjernike

Post by славянин »

Ne radi se o siromahu nego o onome ko daje i zasto daje - daje li da se spasi od kazne i da dobije djevice,dvorce i palace - ili to radi jer osjeca potrebu da pomogne nekome.
User avatar
Idemedosumom
Posts: 7895
Joined: 15/11/2012 12:42
Location: ..

#57 Re: Pitanje za vjernike

Post by Idemedosumom »

Prenosi se da je hazreti Ali ibn Ebu-Talib a.s. vjernike podijelio u 3 kategorije:

-one koji Allaha obožavaju zbog želje za nagradom, ovo je okarakterisao kao trgovačko obožavanje
-one koji Allaha obožavaju zbog straha od kazne, ovo je nazvao ropskim obožavanjem
-one koji Allaha obožavaju iz zahvale za onim čime ih je već opskrbio, ovo je nazvao obožavanjem slobodnih ljudi

Mislim da se isto može reći i za činjenje dobrih djela prema drugim ljudima.

Ja, iskreno, često učinim dobro djelo iz želje za nagradom, pa onda iz zahvale, a jako rijetko zbog straha.
User avatar
Smrcak15
Posts: 11137
Joined: 13/12/2015 13:23

#58 Re: Pitanje za vjernike

Post by Smrcak15 »

славянин wrote:Ne radi se o siromahu nego o onome ko daje i zasto daje - daje li da se spasi od kazne i da dobije djevice,dvorce i palace - ili to radi jer osjeca potrebu da pomogne nekome.
Pa radi se da se pomogne siromahu privenstveno, a ako ovaj osjecaj zakrzlja tu je vjera da koruguje sa strahom i nagradom.
Post Reply