odjevanje

Rasprave na razne teme... Ako ne znate gdje poslati poruku, pošaljite je ovdje.

Moderators: Benq, O'zone

ragib
Posts: 2353
Joined: 03/05/2002 00:00
Contact:

#1 odjevanje

Post by ragib »

Image



Image


i ovo je bilo u zemlji bosanskoj prije malo vise od 50


-----------------------------------------------------------------------------

A danas. Ne mozes gradom prosetati a da abdest ne izgubis :(
Glumica
Posts: 590
Joined: 15/03/2002 00:00
Location: Sarajevo

#2

Post by Glumica »

8) uistinu suosjecam...
ako moze neki zakon da se uvede, da mi sve moramo hodati pokrivene, ha ljeti, ha zimi, ja sam za, samo da vama olaksam...
User avatar
horns&drums
Posts: 15667
Joined: 16/03/2004 16:24
Location: Quaff a cup to the dead already and hooray for the next to die

#3

Post by horns&drums »

Jos da si gramaticki pravilno napisao naslov...

ova zamotana milici na lik iz igrice Princ od...pomozite
Glumica
Posts: 590
Joined: 15/03/2002 00:00
Location: Sarajevo

#4

Post by Glumica »

egipta? :roll:
User avatar
horns&drums
Posts: 15667
Joined: 16/03/2004 16:24
Location: Quaff a cup to the dead already and hooray for the next to die

#5

Post by horns&drums »

No :cry:
privremeni
Posts: 1522
Joined: 29/07/2003 00:00

#6

Post by privremeni »

Najteze je sejtana u samom sebi savladati :wink:
winetou
Posts: 2030
Joined: 30/07/2003 00:00
Location: cyber prerije
Contact:

#7

Post by winetou »

Vidio sam ja jednom fotografiju Banjaluke iz tridesetih godina proslog vijeka. Kabul danas :shock:
User avatar
Zox
Posts: 3791
Joined: 17/04/2002 00:00

#8

Post by Zox »

kolega, PRINCE OF PERSIA?

ragibe, nisam znao da je u zemlji bosanskoj prije 50 godina bilo kompjuterskog bojenja crteza.... :?:
Engram
Posts: 528
Joined: 16/03/2004 22:18
Location: Šeher Sarajevo
Contact:

#9

Post by Engram »

angela wrote:Ragibe, ziv mi bio, gdje nadje ovu manga-nikab curicu?
angela, nikab je u bosni bio poznat kao zar

ovo sto vidis je hidzab..mahrama..islamska nosnja

http://www.hidzab.com
Edit
Posts: 706
Joined: 15/02/2002 00:00
Location: Sarajevo
Contact:

#10

Post by Edit »

Prije 50 ili prije 100 godina... za danasnjeg skolarca to ne cini veliku razliku :))

Ragibe, ja imam neke fotke iz Sarajeva stare oko 80 godina, gdje su mu¹karci u odijelima, sa monoklima, ¹e¹irima, a ¾ene u rukavicama, midi skunjama i sa ¹e¹iriæima s tilom... ma zna¹ veæ modu dvadesetih.
Imam i neke starije, gdje su dame u dugim strukiranim haljinama (vidi kostimografiju Toske, recimo :)

I to je bilo u zemlji Bosanskoj prije vise od tih 50 godina... èuj, svako ima svoje uspomene, i svoje gledanje na pro¹lost...
User avatar
Lace
Posts: 8206
Joined: 11/04/2002 00:00
Location: Sarajevo

#11

Post by Lace »

ja sam svoju nanu zapamtila kao nanu u dimijama i samiji, koja je klanjala svaki vakat (umrla je 1980-e)...ali sam isto tako nasla njene fotografije iz 1926-e godine na kojima je obucene/izgleda po europskoj modi (haljina midi duzine, salonke, u rukama pismo tasna a frizura-kao one tete iz filmova charliea chaplinea-diskretno slozena u valovima :)
User avatar
Lace
Posts: 8206
Joined: 11/04/2002 00:00
Location: Sarajevo

#12

Post by Lace »

nesto poput
Image otprilike ta garderoba i takve frizure su bile moderne u 20-im godinama 20-og vijeka
User avatar
joki
Posts: 386
Joined: 15/04/2003 00:00
Location: esterajh (http://de.youtube.com/watch?v=pRzG--NFjPw)
Contact:

#13

Post by joki »

a da se mi ipak razodjenemo,toga je bogu hvala oduvijek bilo i bice...
inace ne bi ni nas bilo...
k@me
Posts: 170
Joined: 16/03/2004 19:15
Location: Sarajevo, BiH
Contact:

#14

Post by k@me »

Svi mi imamo neke svoje interpretacije sto dijelom i razumijem.

Ipak, onako kako to inace interpretira Andjela radi i Vildana Selimbegovic u Danima.

Prema njenoj interpretaciji izmedju ostalog...normalna je...prirodna...i razumna odluka francuskih vlasti o zabrani pokrivanja muslimanki u skolama. Ipak, jasno je svakom razumnom bicu da se radi o diskriminaciji. Ipak Andjela smatra da se marama nosi samo zato sto je neko reko da mora i da je zato ispravna odluka francuskih vlasti.

Prava istina je da je prije 100-tinjak godina u Sarajevu svaka treca ili cetbrta zena u prosjeku hodala pod nikabom. Ono kao u Afganisranu danas. O tome svjedoce i video zapisi iz tog vremena.

O skidanju nikaba govori film Azra koji ste nadam se svi gledali.;)


PS

Ne govorim o tome da bi trebalo nametnuti nosenje nikaba vec o tome da ono sto prica Andjela nije tacno. To je pogresna interpretacija stvarnog stanja. Tacno je da su se jos u doba Austro-Ugarske u Sarajevu mogle vidjeti modetno obucene zene ali nije tacno da je to bila masovna pojava.

Preovladavale su pokrivene zene. Neke pod hidzabom neke pod nikabom. Samo su se rijetke odlucile na njegovo skidanje sve dok nikab nije prislino ukinut (pogledajte film Azra).
k@me
Posts: 170
Joined: 16/03/2004 19:15
Location: Sarajevo, BiH
Contact:

#15

Post by k@me »

Ne, fazon je da su francuske vlasti prikupile potpise onih zena koje ne zele da budu pokrivene (u Francuskoj to svakako nije obaveza) i onda to iskoristile da ZABRANE nosenje marame muslimankama i tako onemoguce muslimanke da praktikuju vjeru Islam.

Sve je stvar interpretacije a ne tamo neke Islam bosne na koju i ne odlazim.

Znaci, da je francuskim vlastima stalo do ljudskih prava nikad ne bi donijeli takvu odluku jer to je diskrimanacija u svom najgorem obliku gdje u Ustav ulazi onemogucavanje praktikovanja Islama. To nije moja interpretacija. To je tako.

Jer u Francuskoj svakako pokrivanje nije obavezno tako da je prikupljanje potpisa koji su protiv smijesno.

Ja shvatam da u Zaopadnoj Evropi zivi veliki broj zena porijeklom iz islamskih zemalja koje ne zele da se pokrivaju. Ali zabrana pokrivanja onim koji to zele je diskriminacija. Rasizam u najgorem obliku.

Tome doprinijela i medijska propaganda o prisiljavanju ( u sred Francuske;)) zena da nose marame. Klasika.
k@me
Posts: 170
Joined: 16/03/2004 19:15
Location: Sarajevo, BiH
Contact:

#16

Post by k@me »

:P
Engram
Posts: 528
Joined: 16/03/2004 22:18
Location: Šeher Sarajevo
Contact:

#17

Post by Engram »

angela wrote:Opet ti kazem - nisi dovoljno informisan. I tu nema diskusije.
jah...

izbacimo muslimanku iz skole i bilo koje od milion javnih ustanova u kojima po prirodi zivotnog toka mora biti svakodnevno

neka bira izmedu islama i francuskog drustva..kuce i javnog zivota...ili neka se zatvori u svome domu

onda cemo njenu djecu emancipovati kada ih za 50 godina izvedemo polugole na rue d'idiot
novinarka
Posts: 106
Joined: 24/03/2004 11:08

#18

Post by novinarka »

Dragi Boze sto se danasnji muslimani emancipovali, protiv globalizma, i zapada, a na internetu surfa u sesnaest,...
Samo cemo se ovlas zapitati odakle dragi Ragib - na ovoj adresi, - odjevanje... Da slucajno nije pomislio kako zene rapravljaju o duzini suknjice, o duzini iznad i ili ispod koljena - Hajrulah.
Ali to sigurno nije tacno, mozda je ipak htio samo provjeriti ima li bosanskohercegovackih zecica - muslimanki.
E moj Ragibe ti i tvoj abdest, sigurno ga gubis svaki put kada ti iskoci koji link ispred prozorcica.
Surfaj po internetu samo uz bokal vode ili cesmu - abdest...
Tisina
Posts: 1603
Joined: 21/03/2004 14:24
Contact:

#19

Post by Tisina »

heheh :)
pa islam je toleranatan zar ne? svakom njegovo... :) a sta treba da mi bude krivo sto Sarajeov nije ostalo isto od prije 10 godina, kao trebali smo ostati u tom vremenu :)

sta cemo sa onima koji i nius bas religiozni a?

ubiti ih?

ili druge konfesije? a hare krisna sta s njima? jehovini svjedoci?

religija je najintimnija individualna stvar, i kako god da se (ne)oblacis, pokazujes, demonstriras..samo Bog zna koliko ti zaista jesi ili nisi loseg pocinio..tako se nemoj sekirati za druge :)
havetinja
Posts: 759
Joined: 12/09/2003 00:00
Contact:

#20

Post by havetinja »

angela: glavnom, da ponovim, najvecu potporu zakon o zabrani nosenja vidljivih znakova vjerske pripadnosti u skolama

izvini, nepoznat mi je ovaj zakon. ali, da li to znaci da ucenici/ce nece smjeti isticati lancice sa hm...recimo raspecem kao privjeskom :?
User avatar
horns&drums
Posts: 15667
Joined: 16/03/2004 16:24
Location: Quaff a cup to the dead already and hooray for the next to die

#21

Post by horns&drums »

Zox wrote:kolega, PRINCE OF PERSIA?

ragibe, nisam znao da je u zemlji bosanskoj prije 50 godina bilo kompjuterskog bojenja crteza.... :?:
bravo kolega, ja nikako da se sjetim
CuraDrugogSistema
Posts: 134
Joined: 13/12/2003 00:00

#22

Post by CuraDrugogSistema »

angela wrote:Uglavnom, da ponovim, najvecu potporu zakon o zabrani nosenja vidljivih znakova vjerske pripadnosti u skolama (u privatnom zivotu svako je slobodan da nosi sta hoce), dobio je od brojnih organizacija zena muslimanki. Da citate francusku stampu, naisli biste na brojne clanke, peticije i sl. potpisane muslimanskim imenima. Zato sto su zene tamo zrtve prvenstveno machizma, koji si kao izgovor prisvaja Islam.
ja nikako ne mogu naci opravdanja tom zakonu. gdje je tu demokratija i sloboda upraznjavanje religije? ne bi me cudilo da je Le Penn uradio isto, ali Zirak?

znaci djeca i ucitelji sa regionalnim obiljezljima moraju skinut iste prije vec sto udu u drzavnu skolu? ako si religiozan u privatnom zivotu to ne mozes biti u drzavnim ustanovam? sledece be bit da ce se religiozna obiljezlja morat skidat prije ulaska i u ostale javne ustanove.

dobro, muslimanke podpisivale peticije da se taj zakon uvede jer se osjecaju zrtvama machizma, a sta je sa muslimankama koje se ne osjecaju tako? one ispadaju zrtvama onih prvih.

mnogi francuzi misle da je zakon totalna glupost i da je nesto najdiskriminantnije u Francuskoj.
User avatar
Babsy
Posts: 1294
Joined: 21/02/2002 00:00
Location: Sarajevo

#23 ccc

Post by Babsy »

Ragibe, Ragibe... svasta ce covjek od tebe docekati...


Samo me zanima da li bi ti i mene pobulio?! :-? :lol:
ragib
Posts: 2353
Joined: 03/05/2002 00:00
Contact:

#24

Post by ragib »

Babsy ne da bi te popublio, zeno draga :D
User avatar
Fair Life
Posts: 14219
Joined: 02/03/2004 00:00

#25

Post by Fair Life »

Belly dancing ! Opustite se i uzivajte! Puritanci zazmirite na jedno oko. Nemojte oba rizikovati.
ImageImage
Post Reply