Odakle svi ovi Turci u Sarajevu?

kudlak
Posts: 7
Joined: 26/01/2013 22:08

#1 Odakle svi ovi Turci u Sarajevu?

Post by kudlak »

Mozda je naslov malo grub. Ali nisam znao kako drugacije nazvati ovu temu.

Mnogi ce reci da su to samo studenti. Ali uvjerio sam se da nisu. Cinjenica je pa kome smetalo ili koga to radovalo da su Turci danas zajednica u Sarajevu. Kao sto je Romska,Albanska,Jevrejska. Samo mnogo mladja i mnogo veca od navedenih. Mozete mi reci da gledam svoja posla,kao neka deviza, i sta me briga sta ko radi. Ali sam ljudsko bice a samim tim i socijalan,zanimaju me stvari u gradu u kojem zivim. Da et malo docaram situaciju a i ne moram. Ne radi se to o "vasim" Turcima sa serija. Imao sam prilike da razgovaram s njima to nisu kemalisti,demokrate,sekularni vec. Npr. pitao sam jednu djevojku,turkinju onako,kao usput kako joj se svidja nasa zemlja,grad. Rekla je da je to i njeno,da je to i njen grad koliko i moj. Ono bilo mi je drago jer prihvata grad i zavoljela ga je. Ali Bgm nije to taj "fazon prihvatanja" pricali smo jos malo i rekla je da smo mi jedan narod da je ovaj grad izgradjen od jedne civilizacije i da su "nur te civilizacije donijeli njeni pradjedovi" U daljem razgovoru,vidio sam kako je ideoloski potkovana. Tvrdnje kako niti jedna Balkanska drzava nije bila okupirana od strane Osmanlija itd. Nisu izostavljene bile. Sto me je kao Bosnjaka(bosanca) uvrijedilo. Razgovor se zavrsio manje-vise ok. Ona je bila clanica jedne grupice,neformalne. Rekla je da je to Pokret. Al et... ima u tom "pokretu" i nasih. Ali tu sam i shvatio da dobar dio njih nisu studenti.



Da govorim bez nekih krupnih rijeci kojima bih trebao pokusati bolje opisati sto hocu da kazem,pa da se spletem sto je gore nego da ostanem nedorecen. Necu.

Radio sam jedno vrijeme na recepciji u jednom sarajevskom "hotelu" na Bascarsiji. Dosla je grupa gostiju,turaka. Ali njihov boravak je placao vjerujte! MERHAMET. Oni su prema rijecima jednog napadnog hodze koji ih je kao predvodio,tako je rekao bas sef da je hodza i da bio je napadan. Npr. na recepciji je nazivao selam,postavio pored drzavne zastave tursku zastavu pod izgovorom da pokazemo malo vise ljubaznosti prema njegovoj grupi gostiju i da bi trebali kao i engleski govoriti i turski. Ali eto bice vremena za to. Medju njegovim dersovima na recepciji u kojima je bar pokusavao biti prijatan upitao sam ga. A povodom cega su dosli ovi ljudi. Rekao je da je to delegacija ljudi koji mogu da budu i investitori i koji su dosli na sajam turske robe. Kontao sam u sebi,e hvala ti ko nikom i tebi i njima. Bas ne znamo vise odakle da uvezemo. Prica ko prica... rijec vuce rijec. Dosao je do turskih koledza i turskih naselja il' sta sta vec u Sarajevu(Ilidza i Butmir) I kao da nas ohrabri o nasem opstanku i da dokaze dobre namjere turaka rekao je kako ce uskoro(akobogda inshallah) poceti doseljavanje i ostalih muslimana kod nas!
Almich
Posts: 167
Joined: 17/08/2012 00:35

#2 Re: Odakle svi ovi Turci u Sarajevu?

Post by Almich »

joj da je sada jedan doner nja njam :P
User avatar
drunken tiger
Posts: 1428
Joined: 27/04/2008 21:24

#3 Re: Odakle svi ovi Turci u Sarajevu?

Post by drunken tiger »

Za mene su uvijek bili okupatori.. Imao sam priliku razgovasrati s njima i zasmetalo mi je svaki put kada bi spoenuli kako je BiH njihova... I njihove konstatacije tipa da nije bilo njih ne bi bilo ni nas.. Iskreno nisam neki ljubitelj Turaka. Jer sve koje sam upoznao, a upoznao sam ih mnogo ostavili su na mene ne baš lijep utisak. Od higijene, ponašanja, međuljudskih odnosa... da ne nabrajam...I da još spomenem da mi jako smeta kada neko kaže turci braća. wtf?!?
User avatar
johnny_blazze
Posts: 888
Joined: 29/09/2009 00:27

#4 Re: Odakle svi ovi Turci u Sarajevu?

Post by johnny_blazze »

ako se pocnu i nasa ostala "braca" sa istoka ovdje naseljavati popusili smo ga
User avatar
insomnia78
Posts: 61961
Joined: 03/04/2011 14:43

#5 Re: Odakle svi ovi Turci u Sarajevu?

Post by insomnia78 »

Eee da hoce Rusi il makar Grci.
Sta vam ba smetaju ljudi.
Sarajevo uvijek istura tu neku multikulturalnost, pa daj da je vidimo na djelu.

s' moje sokocalo
User avatar
drunken tiger
Posts: 1428
Joined: 27/04/2008 21:24

#6 Re: Odakle svi ovi Turci u Sarajevu?

Post by drunken tiger »

:thumbup:
johnny_blazze wrote:ako se pocnu i nasa ostala "braca" sa istoka ovdje naseljavati popusili smo ga
User avatar
agnostic_front
Posts: 6324
Joined: 14/04/2010 21:45
Location: Grbavica

#7 Re: Odakle svi ovi Turci u Sarajevu?

Post by agnostic_front »

neka braće.
User avatar
Truba
Posts: 81734
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija

#8 Re: Odakle svi ovi Turci u Sarajevu?

Post by Truba »

pod uvjetom da tema nije trolerska
fakat ih ima mnogo... al su niski :D i simpatični pomogotovo cure koje idu u grupicama po 10 :D

a da su nacionalisti to znamo :D potomci sultana i velikih osvajača :D

Image

:mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:
User avatar
johnny_blazze
Posts: 888
Joined: 29/09/2009 00:27

#9 Re: Odakle svi ovi Turci u Sarajevu?

Post by johnny_blazze »

insomnia78 wrote:Eee da hoce Rusi il makar Grci.
Sta vam ba smetaju ljudi.
Sarajevo uvijek istura tu neku multikulturalnost, pa daj da je vidimo na djelu.

s' moje sokocalo
ma rusi i grci su navracali tamo devedesetih pa im se nije nesto svidjelo
User avatar
drunken tiger
Posts: 1428
Joined: 27/04/2008 21:24

#10 Re: Odakle svi ovi Turci u Sarajevu?

Post by drunken tiger »

agnostic_front wrote:neka braće.
po čemu su to oni nama braća??
User avatar
insomnia78
Posts: 61961
Joined: 03/04/2011 14:43

#11 Re: Odakle svi ovi Turci u Sarajevu?

Post by insomnia78 »

johnny_blazze wrote:
insomnia78 wrote:Eee da hoce Rusi il makar Grci.
Sta vam ba smetaju ljudi.
Sarajevo uvijek istura tu neku multikulturalnost, pa daj da je vidimo na djelu.

s' moje sokocalo
ma rusi i grci su navracali tamo devedesetih pa im se nije nesto svidjelo
Ima kazu puno olova u zraku
:mrgreen::mrgreen::mrgreen:

s' moje sokocalo
semirizsvemira
Posts: 1094
Joined: 24/05/2012 00:42

#12 Re: Odakle svi ovi Turci u Sarajevu?

Post by semirizsvemira »

Neka brace Turaka . Mashallah . Nek dolaze i ne samo oni nego i iz onih drugih bogatih zemalja poput Qatara ( dolazili su prosle godine a i ove ce ako Bog da ) . I nek ulazu . Turci sada razvaljuju a kako nece kad imaju jake ljude na svim pozicijama . Unistili su sve svoje neprijatelje u zemlji i to sada funckionise , hvala Bogu dobro . Bujrum braco Turci
User avatar
insomnia78
Posts: 61961
Joined: 03/04/2011 14:43

#13 Re: Odakle svi ovi Turci u Sarajevu?

Post by insomnia78 »

Black swan wrote:pod uvjetom da tema nije trolerska
fakat ih ima mnogo... al su niski :D i simpatični pomogotovo cure koje idu u grupicama po 10 :D

a da su nacionalisti to znamo :D potomci sultana i velikih osvajača :D

Image

:mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:
Pa istinu govoreci i jesu potomci velikih osvajaca a kamo srece da smo mi Bosanci nacionalisti ko oni

s' moje sokocalo
User avatar
johnny_blazze
Posts: 888
Joined: 29/09/2009 00:27

#14 Re: Odakle svi ovi Turci u Sarajevu?

Post by johnny_blazze »

insomnia78 wrote:
johnny_blazze wrote:
insomnia78 wrote:Eee da hoce Rusi il makar Grci.
Sta vam ba smetaju ljudi.
Sarajevo uvijek istura tu neku multikulturalnost, pa daj da je vidimo na djelu.

s' moje sokocalo
ma rusi i grci su navracali tamo devedesetih pa im se nije nesto svidjelo
Ima kazu puno olova u zraku
:mrgreen::mrgreen::mrgreen:

s' moje sokocalo
:lol: :lol: :thumbup:
OpusDei
Posts: 538
Joined: 02/02/2013 00:18

#15 Re: Odakle svi ovi Turci u Sarajevu?

Post by OpusDei »

Citao sam na jednom albanskom forumu (na engleskom) kako jedan Turcin koji je dosao na studiranje u Sarajevu trazi Albanku za brak jer su navodno Bosanke sve "nemoralne".

Usput mislim da su dosta Turkinja doslo ovdje da studiraju jer nisu mogle nositi hidzab na Univerzitetima u Turskoj. Valjda ce ih biti manje nakon ovog novog zakona koji ih omogucava da ga nose...
User avatar
johnny_blazze
Posts: 888
Joined: 29/09/2009 00:27

#16 Re: Odakle svi ovi Turci u Sarajevu?

Post by johnny_blazze »

semirizsvemira wrote:Neka brace Turaka . Mashallah . Nek dolaze i ne samo oni nego i iz onih drugih bogatih zemalja poput Qatara ( dolazili su prosle godine a i ove ce ako Bog da ) . I nek ulazu . Turci sada razvaljuju a kako nece kad imaju jake ljude na svim pozicijama . Unistili su sve svoje neprijatelje u zemlji i to sada funckionise , hvala Bogu dobro . Bujrum braco Turci
bujrum braco japanci i braco njemci :D i oni su bogati, a civilizovano se ponasaju
User avatar
agnostic_front
Posts: 6324
Joined: 14/04/2010 21:45
Location: Grbavica

#17 Re: Odakle svi ovi Turci u Sarajevu?

Post by agnostic_front »

drunken tiger wrote:
agnostic_front wrote:neka braće.
po čemu su to oni nama braća??
eto nešto su mi dragi ko braća, ne znam zašto.
User avatar
drunken tiger
Posts: 1428
Joined: 27/04/2008 21:24

#18 Re: Odakle svi ovi Turci u Sarajevu?

Post by drunken tiger »

Sve dok ljudi ne shvate razliku između nacionalizma i patriotizma mi se nećemo maknuti iz ovog blata...
Last edited by drunken tiger on 10/02/2013 00:40, edited 1 time in total.
OpusDei
Posts: 538
Joined: 02/02/2013 00:18

#19 Re: Odakle svi ovi Turci u Sarajevu?

Post by OpusDei »

Vi koji zivite u Sarajevu: sta rade ovi Turci u Sarajevo? Studiraju? Rade? kako se ponasaju? Druze li se mnogo sa Bosancima ili...?
zakonpera
Posts: 345
Joined: 27/10/2011 13:45

#20 Re: Odakle svi ovi Turci u Sarajevu?

Post by zakonpera »

Neka brace turaka.. uskoro pocinju i da vise investiraju a krece lagano val naseljavanja. Bolje oni nego srbi i ustase, kroati koji nas vijekovima pokusavaju istrijebiti. Neka opet vladaju ako treba ali ovaj put neka nam preslikaju svoj ekonomski, vojni, obrazovni sistem trenutno.:thumbup:
Last edited by zakonpera on 10/02/2013 00:43, edited 4 times in total.
OpusDei
Posts: 538
Joined: 02/02/2013 00:18

#21 Re: Odakle svi ovi Turci u Sarajevu?

Post by OpusDei »

zakonpera wrote:Neka brace Turaka.. uskoro pocinju i da investiraju a krece lagano val naseljavanja. Bolje oni nego Srbi i ustaske grupacije koji su nas ubijali. Neka opet vladaju ako treba ali ovaj put neka nam preslikaju svoj ekonomski, vojni, obrazovni sistem trenutno.:thumbup:
............. :x :x :x :x
User avatar
drunken tiger
Posts: 1428
Joined: 27/04/2008 21:24

#22 Re: Odakle svi ovi Turci u Sarajevu?

Post by drunken tiger »

zakonpera wrote:Neka brace Turaka.. uskoro pocinju i da investiraju a krece lagano val naseljavanja. Bolje oni nego Srbi i ustaske grupacije koji su nas ubijali. Neka opet vladaju ako treba ali ovaj put neka nam preslikaju svoj ekonomski, vojni, obrazovni sistem trenutno.:thumbup:
To ne govori ništa o njima nego o nama koliko smo nesposobni da sami sebi stvorimo bolje. veličati ljude koji su bili tu samo da bi uzimali porez od naroda, a pobjegli kada su prvi put napadnuti za mene znači jedno od dvije stvari: neupućenost u historiju ili glupost....
User avatar
Truba
Posts: 81734
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija

#23 Re: Odakle svi ovi Turci u Sarajevu?

Post by Truba »

zakonpera wrote:Neka brace Turaka.. uskoro pocinju i da vise investiraju a krece lagano val naseljavanja. Bolje oni nego Srbi i ustase, kroati koji nas vijekovima pokusavaju istrijebiti. Neka opet vladaju ako treba ali ovaj put neka nam preslikaju svoj ekonomski, vojni, obrazovni sistem trenutno.:thumbup:
s koliko ono mogu vladati 22% :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:
esad_plavi
Posts: 354
Joined: 26/06/2012 01:55

#24 Re: Odakle svi ovi Turci u Sarajevu?

Post by esad_plavi »

zakonpera wrote:Neka brace Turaka.. uskoro pocinju i da investiraju a krece lagano val naseljavanja. Bolje oni nego Srbi i ustaske grupacije koji su nas ubijali. Neka opet vladaju ako treba ali ovaj put neka nam preslikaju svoj ekonomski, vojni, obrazovni sistem trenutno.:thumbup:
Uskoro, uskoro, pogledaj koliko su dosad investirali u Srbiju :wink:

Inace, ne znam za tebe, ali ja mislim da mi Bosanci nismo tupavi da nam treba neko drugi da nas vodi
:bih:
Almich
Posts: 167
Joined: 17/08/2012 00:35

#25 Re: Odakle svi ovi Turci u Sarajevu?

Post by Almich »

zakonpera wrote:Neka brace turaka.. uskoro pocinju i da vise investiraju a krece lagano val naseljavanja. Bolje oni nego srbi i ustase, kroati koji nas vijekovima pokusavaju istrijebiti. Neka opet vladaju ako treba ali ovaj put neka nam preslikaju svoj ekonomski, vojni, obrazovni sistem trenutno.:thumbup:
hahhahahha
Locked