Ne gubimo nadu dragi bosnjaci u Allahovu milost

Rasprave o vjerskim temama.

Moderator: Bloo

Post Reply
ragib
Posts: 2353
Joined: 03/05/2002 00:00
Contact:

#1 Ne gubimo nadu dragi bosnjaci u Allahovu milost

Post by ragib »

Nemoj gubiti nadu u Allahovu milost, jer je Njegova milost veća nego što to mi možemo pojmiti. Kaže Allah, dželle šenuhu, u hadisu kudsijju:" O sine Ademov kada bi došao pred Mene, ne pripisujući Mi nekog kao sudruga, pa makar imao grijeha koliko na zemlju može stati, Ja bi ti darovao isto toliko oprosta".
User avatar
Truba
Posts: 82589
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija

#2

Post by Truba »

neki dan sam tražio nešto o ruandi

:( :( :( :( :( :( :( :( :(

da vidiš kako izgleda žrtva mučenja

:( :( :( :( :( :( :( :( :(

smrt jednog čovjeka je smrt čitavog čovječanstva A JA DODAJEM I BOGA
haris303
Posts: 312
Joined: 20/04/2004 09:16

#3

Post by haris303 »

Ama zasto da On bude milostiv prema nama (mislim generalno) ?
Pa pogazili smo, popljuvali, ismijali masu uputa i stvari koje nam sugerisu kako da provodimo ovodunjalucki zivot i kako da se ponasamo. A i dalje pljujemo, gazimo i ismijavamo.
Pa nismo Bogu pripisali samo jednog druga, nego mnogo, mnogo vise.
I da On sada bude milostiv prema ovom umetu?!? Ama zasto bi?
Pa na Cabi postoji stamparija koja je takvog kapaciteta da izbacuje 40.000 musafa dnevno. Dakle 40.000 primjeraka Knjige koja se izgleda uposte ne cita, a i ne razmislja se o njoj. Ni u svijetu, ni kod nas. Pa u nasim kucama stoji Kur'an u virtrini samo kao ukras. Nikad u neko novije doba nije veca bila kriza identiteta, morala, sistema vrijednosti,.... i da sada On nas zato gotivi?
Evo realno, sto bi On bio prema nama milostiv?
Citav zivot zivimo na granici cafirluka, imamo vise bogova (novac i druge vrijednosti svojstvene akcentu na materijalno) - dakle skloni smo visebozackoj "filozofiji" poimanja vrijednosti, pa nam malo i to nego smo poceli i sa genetikom da se zajebajemo (a to je ipak diranje u Bozije) , opcenito, dakle, citav zivot zivimo naopako i onda pomislimo da je moguce kada dode 5 do 12 da kazemo, OK Boze, zglajzo sam, izvini, Ti si samo jedan i Tvorac si svega, i ja necu vise nikada raditi ono sto sam radio proteklih npr. 60 godina.
Ama ja nemislim da to tako moze ici.
To meni nekako dode kao da recimo uzmem pijan da dijelim kurbane po komsiluku.
Ovo je samo moje misljenje, nije ovo neka kritika ragibu konkretno, ali ja imam utisak da je sve ovo krenulo tamo gdje i spada....u PM. Neko moze da kaze i dzehenem, svejedno. Mislim da ce tesko biti dozvoljeno na onom svijetu posranom da do potoka dode.
ragib
Posts: 2353
Joined: 03/05/2002 00:00
Contact:

#4

Post by ragib »

onda pomislimo da je moguce kada dode 5 do 12 da kazemo, OK Boze, zglajzo sam, izvini, Ti si samo jedan i Tvorac si svega, i ja necu vise nikada raditi ono sto sam radio proteklih npr. 60 godina
-----------------------------------------------------------------------------
jelde Harise bolje je opet u 60 godini priznati nego nikada, umrijeti a nisi priznao neke greske u zivotu? Ima dosta ljudi najvise profesora umisle sebi sve sta oni urade tako i treba, pa vecinom su ti ljudi ateisti, ne zele da priznaju da grijese, vec sta god oni kazu to ti je tako. Imaju tvrdo srce. Cesto sam ulazio sa takvim profesorima u konflikt.
User avatar
Truba
Posts: 82589
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija

#5

Post by Truba »

ja psujem a neko kolje ljude
i obojica smo griješnici

ma daj malo treba izvršiti update svih religija ...ne odgovaraju našem vremenu
ragib
Posts: 2353
Joined: 03/05/2002 00:00
Contact:

#6

Post by ragib »

komi ti trebas da shvatis da postoje mali i veliki grijesi. Naravno da nije isto.
haris303
Posts: 312
Joined: 20/04/2004 09:16

#7

Post by haris303 »

Pa ragibe, nije samo grijeh kada se nesto cini, grijeh moze biti i kada se nesto ne cini a trebalo bi. Dakle, nije samo neka aktivnost grijeh, moze i neaktivnost da bude grijeh. Ako neko prisustvuje ubistvu, ima status svjedoka, ali gledano kroz jednu prizmu on je kriv, ne sto je nesto ucinio, nego sto nije nista ucinio, a recimo mogao je. E, ovo kazem iz sljedeeg razloga. Uglavnom ljudi "potezu" hadise i sl. ne vodeci racuna o okolnostima u kojima su izreceni,o situaciji na koju se mogu primijeniti, i stalno zaboravljajuci da je islam univerzalan i uklopiv u sva vremenska razdoblja. Ali ne uklopiv preko indiga kao nekakav preslikac, nego uklopiv idejom koja se uvijek moze modifikovati i prilagoditi vremenu a da ne izgubi nista od svog fundamenta.
E sada, nije isti grijeh danasnjeg cafira i cafira prije 300-400 godina. Zasto?
Prije 300-400 godina nije bilo da na Bascarsiji za 10 km mozes kupiti dzepni prevod Kur'ana i nesto procitati, niti je prije 300-400 godina svak bio pismen. Isto djelo ili nedjelo u razlicitim vremenima nema istu tezinu.
Nije kriv neko kome ni na koji nacin nije omoguceno da nesto sazna. Onaj kome je sve na dohvat ruke, a on se npr. ponasa onih 60 godina kao da toga nema, ja ne vjerujem da ce tek tako biti oprosteno. Na kraju krajeva nebi ni posteno bilo prema onima koji su tih 60 godina gledali sta rade.
Sta ti mislis ragibe sta bi rekao posljednji B.P. da vidi da danas 2004 godine na Cabi nema javne kuhinje sa siromasne i gladne (da se ne zavaravamo, imaju oni tamo i te kako siromasnih ljudi, i do bola dijametralno suprotne socijalne statuse).
Sta bi na kraju krajeva bilo ko rekao da vidi jednu tako cistu i prirodnu vjeru sa jednim tako prljavim i takve vjere nedolicnim sljedbenicima?
Tamo gdje je islam nastao tamo su mu i grobari. Da nije tako svasta bi nesto bilo drugacije. I da takvima kakvi smo ON tek tako oprasta.
Ama ragibe prije400 godina nije se ni mogao pociniti zlocin i grijeh kakav se u danasnje doba moze pociniti. A ti vidi kada je to sto citiras receno, u kojim okolnostima, a i KOME je receno.
User avatar
Truba
Posts: 82589
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija

#8

Post by Truba »

ragib wrote:komi ti trebas da shvatis da postoje mali i veliki grijesi. Naravno da nije isto.
sama ideja da je neko mučen pa zaklan nožem sa reckama koji je uz to hrđav mi je dovoljna ...da mrzim ovu civilizaciju i njenog "stvoritelja"

neko ima lagodan život na nekog nema
nekog ubiju u utrobi
nekoga za 12 rođendan (mene je snajper za 1 metar promašio 1992.)
nekoga za 19. zgazi auto
a nekoga zakolju...

hvala ti bože na ovim darovima
ragib
Posts: 2353
Joined: 03/05/2002 00:00
Contact:

#9

Post by ragib »

harise u Kur'au i u vjerodostojnim hadisima se mnogo spominje da Bog prasta i samilostan je. Svi su ljudi grijesnici, ali bitno je da covijek trazi oprosta. Sta mislis da Bog ne prasta ljudima, bili iko u dzenet usao?. Znas i sam da ce svaka osoba koja umre kao Musliman kad tad uci u dzenet. Mozda ce prvo biti bacena u vatru, ali poslje toga ce izaci.


Prije 300-400 godina nije bilo da na Bascarsiji za 10 km mozes kupiti dzepni prevod Kur'ana i nesto procitati, niti je prije 300-400 godina svak bio pismen.
---------------------------------------------------------------------------------
da dragi harise, ali su zene bile vecinom pobuljene, cak i nikab je bila cesta pojava. Prodji danas Carsijom i pogledaj kako te cure hodaju, jeftino brate dragi.



Sta ti mislis ragibe sta bi rekao posljednji B.P. da vidi da danas 2004 godine na Cabi nema javne kuhinje sa siromasne i gladne (da se ne zavaravamo, imaju oni tamo i te kako siromasnih ljudi, i do bola dijametralno suprotne socijalne statuse).
---------------------------------------------------------------------------------
Da harise tako je , jos vise boli to sto ne pomazu braci u palestini, Ceceniji, vec kupuju hiljade ferarija.
Ali nase je da slijedimo Kur'an i sunnet, ne znaci ako je osoba iz S.Arabije da je bolji musliman nego u Bosni.
Islam je jedan.
Nase je da se trudimo koliko smo u stanju, i da trazimo oprost od naseg stvoritelja, jer ALLAH.dz.s prasta i samilostan je.
PASA
Posts: 6
Joined: 19/04/2004 21:29
Location: SWEDEN
Contact:

#10

Post by PASA »

:-D ....HARIS napisao:

"Pa ragibe, nije samo grijeh kada se nesto cini, grijeh moze biti i kada se nesto ne cini a trebalo bi. Dakle, nije samo neka aktivnost grijeh, moze i neaktivnost da bude grijeh."
:sad: .....Veoma pametno.....i u potpunosti istinito :zzzz:


:-) .........RAGIB napisao:
"harise u Kur'au i u vjerodostojnim hadisima se mnogo spominje da Bog prasta i samilostan je. Svi su ljudi grijesnici, ali bitno je da covijek trazi oprosta. Sta mislis da Bog ne prasta ljudima, bili iko u dzenet usao?. Znas i sam da ce svaka osoba koja umre kao Musliman kad tad uci u dzenet. Mozda ce prvo biti bacena u vatru, ali poslje toga ce izaci. "

:sad: .......CINJENICE GOVORE .......da je ISLAM porazen na svim frontovima........kako ljudskim tako i .........ekonomskim,....industrijskim....sportskim....kulturnim....naucnim........i svim drugim a ...... mozna najvaznijim .......VOJNIM poljima.
:x ......OVO JE CRNA REALNOST......sve ostalo je ZABIJANJE GLAVE U PJESAK.

:-x .....Zasto je to tako.....ja sam pokusao DOTACI u temi koju sam otvorio u POLITICI......u temi :

"SAVREMENI KRSTASKI RAT-KRSCANA PROTIV ISLAMA"
haris303
Posts: 312
Joined: 20/04/2004 09:16

#11

Post by haris303 »

Autor: PASA Poslano: 20/04/2004 16:44
....HARIS napisao:

"Pa ragibe, nije samo grijeh kada se nesto cini, grijeh moze biti i kada se nesto ne cini a trebalo bi. Dakle, nije samo neka aktivnost grijeh, moze i neaktivnost da bude grijeh."
:sad: .....Veoma pametno.....i u potpunosti istinito :zzzz:



Vidim PASA malo ironicne smajlije uz ovaj komentar, pa dobro, zar nije grijeh neaktivnost koja se ocituje visedecenijskom nezainteresovanoscu arapskog svijeta prema onima koji u Palestini brane AlAksu dzamiju kamenjem od izraelskih tenkova (a nije Palestina hermeticki zatvorena i okruzena kao Sarajevo '93 g. pa da im je nemoguc dotur MTS-a)
Zar nije grijeh lezati na tolikim rezervama nafte (znaci u principu imati jako mocne karte u rukama) a biti na margini svih kapitalnih svjetskih dogadaja?
Zar nije grijeh da su sami sebe doveli dotle da su 0 i da ih niko na svijetu ne jebe ni za suhu sljivu?
Zar nisu grjesni sto su se doveli u situaciju takvu da im Zidovi samo da hoce (sreca je sto nece,..., jos uvijek nece) mogu zauzeti Meku za dopodne?
Zar nije grijeh da Arapi 4 puta vode UJEDINJENI rat protiv Izraela, i sva 4 puta ga gube propisno po svim vojnim pravilima?
Zar nije grijeh da Egipat potpisuje separatni mir sa Izraelom ( dakle povlaci se iz sukoba!!!!!!) i ostavlja Palestince na cjedilu?
Zar nije grijeh takvom "strategijom" za par dana izgubiti Sinaj i Golansku visoravan?
Zar nije grijeh da jedan mali Izrael u sred Arapskog da kazem mora, decenijama ponizava, ucjenjuje, raseljava, ubija, otima,...................?
Zar nije grijeh kada mocne Arapske zemlje dozvole da im se to radi njihovoj braci u prvom komsiluku?
Zar nije grijeh kada im Bog dadne u ruke Knjigu, naftu, istoriju i sva dostignuca, a oni su i dalje niko i nista na svim poljima?
Zar sva ta ucmalost, neaktivnost i uspavanost nije grijeh?
Pa cime da imponuje neko ko decenijama zna samo za sramne poraze?
Zar to nije plod neaktivnosti? I zar to nije grijeh?
Na kraju krajeva zar nije grijeh da se toliko odbiju od islama?
I zar nije grijeh da njihov usrani, ponizeni i ukaljani govnima obraz, glanca sirotinja, poput Cecena, Bosanaca i Palestinaca?
Grijesni su koliko je tezak sav pijesak u pustinji, i nicim ne mogu opravdati to svoje ponasanje.
I ne samo oni.
Sta koji k.... mi hocemo?
Smeta nam sto vise po Evropi nece setati pokrivene zene?
Pa ima 30 godina od kako je u turskoj zabranjeno da zene budu pokrivene na radnim mjestima.
Sad zamisli cirkusa, dode pokrivena do npr. skole, otkrije se, pa poslije radnog vremena se opet pokrije!!
Sta hocemo?
Da nas takve neko cijeni? Uvazava? Sta?
A to meni ipak izgleda kao plod nedopusteno velike nezainteresovanosti za sve ono za sta bi trebalo biti i te kako mnogo interesovanja.
Post Reply