Naknada za koristenje javnih povrsina

Lokalna dešavanja, politički život, medijska scena, sve o glavnom gradu BiH i okolini od jutra do mraka.

Moderators: Benq, O'zone

Post Reply
bosanka hercegovic
Posts: 228
Joined: 01/03/2013 09:46

#1 Naknada za koristenje javnih povrsina

Post by bosanka hercegovic »

Da li opcina ima pravo obracunati naknadu za koristenje javnih povrsina na povrsini koja nije u njihovom vlasnistvu vec u privatnom?
splinter
Posts: 7520
Joined: 08/10/2011 12:28

#2 Re: Naknada za koristenje javnih povrsina

Post by splinter »

Kako će biti javna površina a u privatnom vlasništvu?
bosanka hercegovic
Posts: 228
Joined: 01/03/2013 09:46

#3 Re: Naknada za koristenje javnih povrsina

Post by bosanka hercegovic »

splinter wrote: 28/07/2022 23:11 Kako će biti javna površina a u privatnom vlasništvu?
Ovako, radi se o postavljanju stolova i stolice ispred kafica u novosagradjenoj zgradi na katastarskoj cestici gdje je vlasnik firma koja je gradila zgradu i od koje imam saglasnost da mogu postaviti stolove.....ali opcinska inspekcija Novi grad Sarajevo je nalozila da platim naknadu za zauzimanje javne povrsine
splinter
Posts: 7520
Joined: 08/10/2011 12:28

#4 Re: Naknada za koristenje javnih povrsina

Post by splinter »

http://www.podaci.net/_gBiH/propis/Zako ... -1226.html

Malo pogledaj ovdje. Možda ima odgovor
bosanka hercegovic
Posts: 228
Joined: 01/03/2013 09:46

#5 Re: Naknada za koristenje javnih povrsina

Post by bosanka hercegovic »

splinter wrote: 28/07/2022 23:36 http://www.podaci.net/_gBiH/propis/Zako ... -1226.html

Malo pogledaj ovdje. Možda ima odgovor
Hvala....malo mi nema logike da placam naknadu nekome ko nije vlasnik
User avatar
studiorum_tuzlaensis
Posts: 5959
Joined: 08/07/2015 11:06
Location: dogodine u Mariupolju

#6 Re: Naknada za koristenje javnih povrsina

Post by studiorum_tuzlaensis »

bosanka hercegovic wrote: 28/07/2022 23:29
splinter wrote: 28/07/2022 23:11 Kako će biti javna površina a u privatnom vlasništvu?
Ovako, radi se o postavljanju stolova i stolice ispred kafica u novosagradjenoj zgradi na katastarskoj cestici gdje je vlasnik firma koja je gradila zgradu i od koje imam saglasnost da mogu postaviti stolove.....ali opcinska inspekcija Novi grad Sarajevo je nalozila da platim naknadu za zauzimanje javne povrsine
Zgrada je vjerovatno dobila upotrebnu dozvolu od Općine bez bašte kafića, a u pitanju je ipak javni prostor koji koriste svi stanari/građani. Treba izvrsiti prenamjenu dijela parcele, a to rjesavaju kroz naknade za bašte (privremena dozvola obavljanja djelatnosti) u skladu sa Zakonom girexnavedenim. Nađite upotrebnu dozvolu i crteže u katastru, vidjećeš namjenu prostora. Za sve što nije upisano kao "bašta kafića' kao pravno lice moraš platiti naknadu.

Zamisli da ti za gradnju kuce na tvojoj zemlji ne treba ni građevinska dozvola (a plaćaš je uvijek ko i godisnju taksu). Ono u folu, sta se oni petljaju u moj prostor. :) I ti bi da zajebes vlast. Neće da moze vjeruj.
User avatar
_Reds_
Posts: 9383
Joined: 14/01/2012 20:01
Location: Aqua S....

#7 Re: Naknada za koristenje javnih povrsina

Post by _Reds_ »

Mislim da to ne može više biti vlasništvo investitora. To vjerovatno treba tek da se riješi. Jer sutra dan bi to neko mogao da ogradi kaže moje.

Slično je kad investitor kupi parcelu i izgradi recimo 65% parcele, onih 35 posto mislim da se mora upisati kao javno, bar na onim dijelovima koji nisu predviđeni kar privatna parking mjesta i predstavljaju pristup zgradi ili poslovnim prostorima.
User avatar
Haris.ba
Posts: 25307
Joined: 08/09/2005 20:08

#8 Re: Naknada za koristenje javnih povrsina

Post by Haris.ba »

_Reds_ wrote: 28/07/2022 23:53 Mislim da to ne može više biti vlasništvo investitora. To vjerovatno treba tek da se riješi. Jer sutra dan bi to neko mogao da ogradi kaže moje.

Slično je kad investitor kupi parcelu i izgradi recimo 65% parcele, onih 35 posto mislim da se mora upisati kao javno, bar na onim dijelovima koji nisu predviđeni kar privatna parking mjesta i predstavljaju pristup zgradi ili poslovnim prostorima.
Kod zgrade gdje sam sada investitor i dan danas vlasnik svih zelenih povrsina oko zgrade. Ne da da postanu javne. :D

Ne moze da ogradi, jer mora traziti gradjevinsku za ogradu. Ali, je njegovo. Recimo, park ne kosi tu travu, vec upravitelj.
User avatar
Haris.ba
Posts: 25307
Joined: 08/09/2005 20:08

#9 Re: Naknada za koristenje javnih povrsina

Post by Haris.ba »

studiorum_tuzlaensis wrote: 28/07/2022 23:47

Zgrada je vjerovatno dobila upotrebnu dozvolu od Općine bez bašte kafića, a u pitanju je ipak javni prostor koji koriste svi stanari/građani. Treba izvrsiti prenamjenu dijela parcele, a to rjesavaju kroz naknade za bašte (privremena dozvola obavljanja djelatnosti) u skladu sa Zakonom girexnavedenim. Nađite upotrebnu dozvolu i crteže u katastru, vidjećeš namjenu prostora. Za sve što nije upisano kao "bašta kafića' kao pravno lice moraš platiti naknadu.

Zamisli da ti za gradnju kuce na tvojoj zemlji ne treba ni građevinska dozvola (a plaćaš je uvijek ko i godisnju taksu). Ono u folu, sta se oni petljaju u moj prostor. :) I ti bi da zajebes vlast. Neće da moze vjeruj.
Zakon je pisan kada privatnih zgrada nije bilo, i okolo zgrada je sve javno.

Nije ovdje stvar namjene. Namjena je nesta drugo, stvar je sto ne dolazi sustinski do koristenja javne povrsine.
Opcina gleda da naplati, i to je to. Sa rogatim se tesko bosti.

Slicna je situacija godinama bila sa privatnim parkinzima. Tek relativno nedavno je to rijeseno. Da vrijede pravila javnih parkinga ako se parking daje kao usluga javnosti na parkiranje.

Kako je opcina mogla dati bastu u upotrebnoj? Veoma tesko. Jer poslovni prostori u zgradama se ne mogu tako ogranicavati. Onda bi to bio poslovni prostor gdje samo moze biti kafic.

P.S.
Treba provjeriti ima li npr.Oaza na Ilidzi koristenje javne povrsine. Jer citava basta je na privatnoj povrsini.
Dzontra_Volta
Posts: 6554
Joined: 20/01/2011 11:10

#10 Re: Naknada za koristenje javnih povrsina

Post by Dzontra_Volta »

Haris.ba wrote: 29/07/2022 06:34

P.S.
Treba provjeriti ima li npr.Oaza na Ilidzi koristenje javne povrsine. Jer citava basta je na privatnoj povrsini.
Za Oazu važe posebna pravila. 8)
bosanka hercegovic
Posts: 228
Joined: 01/03/2013 09:46

#11 Re: Naknada za koristenje javnih povrsina

Post by bosanka hercegovic »

Haris.ba wrote: 29/07/2022 06:24
_Reds_ wrote: 28/07/2022 23:53 Mislim da to ne može više biti vlasništvo investitora. To vjerovatno treba tek da se riješi. Jer sutra dan bi to neko mogao da ogradi kaže moje.

Slično je kad investitor kupi parcelu i izgradi recimo 65% parcele, onih 35 posto mislim da se mora upisati kao javno, bar na onim dijelovima koji nisu predviđeni kar privatna parking mjesta i predstavljaju pristup zgradi ili poslovnim prostorima.
Kod zgrade gdje sam sada investitor i dan danas vlasnik svih zelenih povrsina oko zgrade. Ne da da postanu javne. :D

Ne moze da ogradi, jer mora traziti gradjevinsku za ogradu. Ali, je njegovo. Recimo, park ne kosi tu travu, vec upravitelj.
Problem je što mogu samo iznijeti solove i stolice ispred na plato uz objekat, ne mogu ništa uređevati da liči na ljetnu baštu...i moram omogućiti nesmetno kretanje pješaka i sva ta ujudurma za 14 KM / 1m2 mjesecno......ljudi izdaju opremeljen poslovni prostor za taj novac....ovu površinu održava uravitelj zgrade kome plaćam naknadu, ne KJKP RAD.......i ova naknada za zauzivanje javne površine mi dođe kao šlag na tortu
Post Reply