mentalne barijere u mostaru

Post Reply
User avatar
Tvrtko II Kotromanić
Posts: 4891
Joined: 15/03/2009 01:28
Location: Rajvosa

#1 mentalne barijere u mostaru

Post by Tvrtko II Kotromanić »

danas naletih na ovaj video
http://www.slobodnaevropa.org/media/vid ... 49554.html

pa se sjebah.. onako posteno

jedna je stvar slusati svakodnevno izjave politicara, jedna je stvar biti svjedokom neslaganja sto uzvio sto preko foruma ljudi koji su se u ratu gledali preko nisana ili barem bili dovoljno stari da rat zapamte

ali je sasvim druga stvar kada mladi ljudi, tj djeca koja su rodjena poslije rata izjavljuju stvari poput ovih na klipu
strasno mi je bilo kada sam gledao onog momka koji kaze da iako mostarac, nikad u zviotu nije bio na starom mostu jer "strah ga je da ga "druga strana" ne prepozna kao hrvata i ne pretuce"...
normalno dosta stvari nije tacno, neke su preuvelicane, neke su dio samo neke subkulture (navijacko-nacionalisticke) ali neke stvari zaista postoje ali zaista je strasno vidjeti da mladi ljudi odrastaju i sebi stvaraju granice u glavi i prave svoja geta i svoje torove bez zelje za mjesanjem sa drugim i drugacijim i u stanju su da to cine citav zivot jer za drugo i ne znaju... :-?

pretpostavljam da je situacija slicna, ako ne i ista i u ostalim mjestima gdje je ratna linija razgranicenja prolazila kroz grad (Gornji Vakuf, Vitez i sl)
ne smijem ni da pomislim kakve su mentalne barijere i kakva su misljenja jednih o drugima i trecima u mjestima gdje ti jedni nemaju priliku cak ni da susretnu te druge i trece :run:

dakle, kakva je situacija generalno u pogledu nekog zajednickog zivota mladih kod nas?
ima li na forumu neko d aisprica svoja iskustva iz b-h belfastaa (mnozina :/ )?
i kakva je uopste buducnost bh drustva ako se vodimo onom klasicnom "na mladima svijet ostaje"?


p.s
stavih u politiku jer je sve ovo na klipu tom politikom i odredjeno :bih: :sad:
User avatar
Logovan
Posts: 94841
Joined: 15/05/2010 00:44
Location: http://i57.klix.com/6ocy11.png

#2 Re: mentalne barijere u mostaru

Post by Logovan »

Žalosno, tužno, strašno. :roll: :-?
User avatar
Zeljoooo
Posts: 877
Joined: 02/11/2014 17:27

#3 Re: mentalne barijere u mostaru

Post by Zeljoooo »

Ima li ko da zivi dole da napise iz prve ruke?
User avatar
Bega_TM
Posts: 161
Joined: 09/07/2010 15:52

#4 Re: mentalne barijere u mostaru

Post by Bega_TM »

U Mostaru se izgleda i po boji koze razlikuju stanovnici, e da i to cujem.
dosada_ziva
Posts: 383
Joined: 04/02/2015 22:54

#5 Re: mentalne barijere u mostaru

Post by dosada_ziva »

Zeljoooo wrote:Ima li ko da zivi dole da napise iz prve ruke?
sve rečeno je istina. mladi su dole zatucani, odgajani u mrznji. cuj njega ce neko drugacije gledat u Sarajevu jer je on hrvat :D . koji kreten.
i vise muslimani idu na desnu stranu nego hrvati na lijevu :-D
a inace, muslimani bi u mostaru suživot, a hrvatima se jebe za suživot. oni ga nece.
User avatar
Logovan
Posts: 94841
Joined: 15/05/2010 00:44
Location: http://i57.klix.com/6ocy11.png

#6 Re: mentalne barijere u mostaru

Post by Logovan »

dosada_ziva wrote: sve rečeno je istina. mladi su dole zatucani, odgajani u mrznji. cuj njega ce neko drugacije gledat u Sarajevu jer je on hrvat :D . koji kreten.
i vise muslimani idu na desnu stranu nego hrvati na lijevu :-D
a inace, muslimani bi u mostaru suživot, a hrvatima se jebe za suživot. oni ga nece.
Jebe im se za suživot, a boje se da će ih drugačije gledati u drugom dijelu Mostara ili u Sarajevu. :-) :-)
User avatar
It_is_a_Leclerc
Posts: 19223
Joined: 23/05/2012 23:51
Location: Osmatračnica

#7 Re: mentalne barijere u mostaru

Post by It_is_a_Leclerc »

Ja sam odavno svjestan da je ovakva situacija. Cijela generacija postratne djece je još i radikalnija, ekstremnija nego svoji roditelji. Danas su ljudi koji kažu -"Evo, moj narod je činio zločine. Ja ne želim stajati iza njih, i pružam ti ruku", uglavnom psmatrani kao narkomani i budale, dok su oni koji se oduševljaju borbenim pjesmama, ratničkim slikama i kojekakvom proslavljanju heroja i zločinaca iz svog nac. korpusa, uglavnom hvaljeni i tretirani kao - patriote.

Ovo u Mostaru je samo jedan zoran prikaz ovog o čemu govorim. Jedan mladić, reklo bi se donekle obrazovan, smatra da se na fizionomiji ljudi može naučiti nešto o njihovom porijeklu i boji se da priđe nekom ko nije njegov sunarodnjak da ne bi bio prebijen.

Ako neko misli da bi u anketi u 90 % bh. gradova od ljudi iste generacije dobio drugačije odgovore, vara se.
User avatar
relativno84
Posts: 15350
Joined: 26/10/2012 16:49
Location: mahala

#8 Re: mentalne barijere u mostaru

Post by relativno84 »

Strasno :nevjerujem:

Koliko filovanje losim vibracijama i strahovima godinama ima ucinka pokazuje da ova djecica, koja su rodjena na samom kraju rata ili cak i poslije nekako pokazuju vise ludosti nego oni koji su bas svoje djetinjstvo prezivljavali pod granatama i drugim ratnim desavanjima :-)

Nikad mi necemo na zelenu granu, nema ova drzava je bolesnik na aparatima dok nekom ne pukne film i iskljuci masinu pa ko prije crkne :roll:
LARVA
Posts: 361
Joined: 05/03/2014 02:35

#9 Re: mentalne barijere u mostaru

Post by LARVA »

.
Last edited by LARVA on 19/02/2015 21:03, edited 1 time in total.
harrysbih
Posts: 7
Joined: 14/08/2010 19:39

#10 Re: mentalne barijere u mostaru

Post by harrysbih »

Ako niste skontali, svaki od njih govori mozda mozda, mislim da je ovakav nacin razmisljanja nastao na osnovu predrasuda. Ove godine upoznao sam grupu ultrasa na moru, pocetak price bilo ko kauboji i indijanci, ocel ko potegnut sta, sta ce ko rec i te gluposti i ajde kasnije sve ok bilo, kazu oni mislili smo da cete se zaletit na nas i te gluposti. Mislim da bi vise radionica, volonterskihh radova, zajednickih ustanova bez segregacija i ostalih gluposti moglo rijesit dio ovog problema :D
Captain Ahab
Posts: 807
Joined: 17/08/2014 04:01

#11 Re: mentalne barijere u mostaru

Post by Captain Ahab »

Pa jeste ovo prilicno grozno vidjet - meni, na primjer, koji sam odrastao u drugom vremenu kada takvih podjela nije bilo.

Ali citajuci komentare prije nego sam pogledao snimak sam ocekivao i gore. Zapravo sam cak i "prijatno" iznenadjen da je dosta ove djece vrlo otvoreno u pogledu toga da im je takvo shvatanje na neki nacin nametnuto i da nije dobro (mada kazu da "je to tako"). Ne vide svoju stranu kao dobru a drugu losu i svjesni su toga da su te podjele lose, ali postoje podozrijevanje i strah.

Sad, pitanje je kako to podozrijevanje i taj strah razbiti...
Bodkin
Posts: 21581
Joined: 03/09/2008 00:48
Location: Overseas

#12 Re: mentalne barijere u mostaru

Post by Bodkin »

kaze lik u sarajevu je hrvatima uzasno i onda dalje nisam nikad bio, ne smijem...realno ko je ocekivao ista bolje od ovakve sredine lud je. djeca isto slusaju vijesti i citaju forume. uz to nemaju roditelji love pa nikad i ne maknu iz svog sela. ali smijesno mi je i ovo cudjenje. uzmes ovaj forum za primjer. prsti prikrivena mrznja iz svih postova. da naprave ljudi eksperiment i kazu 10 dana nema banova i pisite sta hocecte na podforumu eksperiment, bilo bi svega
User avatar
nOrMaLaC
Posts: 1151
Joined: 27/07/2011 15:17
Location: BelaruS

#13 Re: mentalne barijere u mostaru

Post by nOrMaLaC »

Meni je drago bilo pogledati ovu emisiju i potpuno podržavam koncept ovakvih emisija ali i sličnih. Mislim da je tematika da se sastanu omladina iz dviju različitih sredina izrazito zanimljiva, ali vjerovali ili ne mislim da je i to jedini način da se iznesu razmišljanja i mišljenja.
Neko je spomenuo radionice, seminare i slično. To je u redu, ali ova emisija je bez dlake na jeziku.
Naravno, mene kao Bošnjaka su pojedina mišljenja razočarala pojedinih učesnika jer su bili stvarno zasnovana na predrasudima, ali hajmo saslušati sve učesnike i da vidimo zbog čega oni tako razmišljaju, zašto jedan učesnik ne smije otići na istočnu stranu grada Motara ili slično?
Moramo naučiti slušati ostale da bi ostvarili makar 1% napretka u ovom ionako izopaćenom društvu.
Bilo bi zanimljivo prenijeti ovu emisiju i na području RS :D
murof
Posts: 31
Joined: 23/07/2012 22:27

#14 Re: mentalne barijere u mostaru

Post by murof »

al vidi lektire u pozadini...

Image
User avatar
SaraFina
Posts: 20421
Joined: 28/04/2014 20:32
Location: Antananarivu

#15 Re: mentalne barijere u mostaru

Post by SaraFina »

Zalosna je zaista činjenica da u 2015 godini u sred demokratske Evrope mladi zive u DVA geta podijeljeni jednim mostom.
Gledam srednjoškolke koje ne odobravaju veze skolskim prijateljicama sa momcima " sa druge strane". Osudjuju ih i izopćavaju iz društva i sredine zbog " prijestupa".
I to je " u poptpunosti normalno"
Kakav je to zivot uopće i kome su u cilju te podjele i dvadeset i nešto godina poslije rata?
Ljudima koji zele i dalje Etnički čistu Hercegovinu ili makar Hercegovinu u kojoj bi demokratski dominirali?



Zanimljivo je da Hrvati i Bošnjaci iz srednje Bosne imaju mnogo bolje i relaksiranije medjunacionalne odnose nego Hrvati i Bošnjaci u Hercegovini.
Ako se povuče neka paralela oruzani sukob bio je takodje i u srednjoj Bosni. Zašto nisu ostale ovako baš ukorijenjene podjele u nacionalne torove pitanje je za milion KM.
Ja mislim da se hercegovački Hrvati osjećaju poprilično sigurno zbog geografske veze sa maticom, a da su Hrvati srednje Bosne svjesni da bi ukoliko bi bilo kad došlo do nekog novog teritorijalnog preustroja BiH bili prepušteni sami sebi i odsječeni.

Zato je valjda i logično da su Hercegovci najveći zagovarači i pristalice trećeg entiteta, raspada drzave i sl. Imaju geografski sigurnu teritoriju kojom je moguće dominirati većinom.
Ti ljudi u Hercegovini Hrvati, stariji osobito, nemaju uopće osjećaj da zive u BiH.
Mada mislim da im je to ipak dvosjekli mač. masa mladi ljudi im se iseljava u HR. Nezainteresirani su kao i Srbi za drzavu, a biće zanimljivo vidjeti koliko je uspješno mobiliziran hrvatski puk na tim prostorima kad je popis u pitanju.
Ja lično imam odredjenu vrstu senzibiliteta prema bosanskim Hrvatima i Hrvatima Posavine.
Ti ljudi prepušteni su samo sebi. Osobito u Posavini. ( i kad je povratak i kad je opstanak u pitanju)
Samo ove zadnje poplave pokazale su koliko je " legitimnog prestavnika Hrvata" Dragana Čovića briga za te povratnička porodice i njihove ionako neizvjesne sudbine.
Liska
Posts: 1953
Joined: 12/05/2004 13:44
Location: Mostar

#16 Re: mentalne barijere u mostaru

Post by Liska »

Ne treba previše zaključaka izvlačiti iz jedne emisije, čak i ako se slažeš sa svime u njoj. Mržnje ima, ali ja sam svjedok onoga što se meni dešavalo 80-ih u Mostaru. Išao sam na vjeronauk i nije mi se jednom desilo da me sačekaju ispred crkve, ispljuju ili gađaju kamenicama. I nisam bio jedini. Ili je to što se meni i sličnima dešavalo bila ljubav???!!! Samo tada se o tome u medijima nije smjelo pisati ali ni govoriti. Šuti i trpi. U današnjem Mostaru tko hoće, može ići bilo gdje. Jedan sam od onih koji je išao na prve predstave Narodnog pozorišta u Mostaru. Isto tako sam doživio da sam dobio degenek u sred Fejićeve ulice pred nekoliko stotina ljudi jer sam Hrvat i bivši pripadnik HVO-a. Tako mi je rečeno od onih što su me prebili i još su mi zabranili dolazak na lijevu obalu. Zabranu nisam nikad poštovao :D . I tada i sada idem gdje hoću i družim se sa kime hoću. Tako i moj sin od skoro 20 godina. Ovo je slično onome što se dešava mojim prijateljima iz Srbije kad idu u Hrvatsku. Neki se boje više ili manje a nikome ne možeš garantirati da mu se ništa neće dogoditi. Budala uvijek ima i uvijek ih je bilo. Nekada si dobio degenek jer si sa Avenije krenuo na Panjevinu ili obratno a danas su drugi razlozi. Rizik postoji, uzimam ga u obzir ali idem po svome. Neki nisu spremni rizikovati toliko i ja ih razumijem u tome. Mislim da se ljudi prvenstveno boje da se njihovima nešto ne dogodi a da je nacija, vjera ili neka mržnja samo izgovor za njihov strah.
User avatar
ultima_palabra
Posts: 56075
Joined: 15/12/2008 16:53

#17 Re: mentalne barijere u mostaru

Post by ultima_palabra »

Tamnija boja kože :shock:
daddy-kool
Posts: 12709
Joined: 30/07/2012 12:45
Location: muslimansko ostrvo

#18 Re: mentalne barijere u mostaru

Post by daddy-kool »

Zaista tužno, Mostar je prelijep grad sa fantastičnim ljudima. Za nepovjerovati je koliko imamo pristalica rasističkih teorija u BiH i mislim da bi se mnogi razočarali (a bilo bi i ljekovito) kada bi dobili priliku da pogledaju svoje genetske historije.
User avatar
muha_sa
Posts: 128884
Joined: 12/11/2004 23:33
Location: rajvosa

#19 Re: mentalne barijere u mostaru

Post by muha_sa »

mentalni cip treba mjenjat a to je dug proces, za jedno 100 godina bit cemo bolji ljudi.

pobjede il porazi u nekom sportu se slave tako što se bacaju bombe i pale radnje---šta dalje pricat :(
User avatar
friskyoreo
Posts: 1898
Joined: 21/11/2011 16:55
Location: Wysteria Lane

#20 Re: mentalne barijere u mostaru

Post by friskyoreo »

:shock:
Ja ne mogu da vjerujem da i u 2015. ima ljudi koji ovako razmisljaju, jos gore sto su mladi ljudi... Znam da ima nacionalista i mrznje, ali u ovakvim razmjerima....
User avatar
almirony
Posts: 1271
Joined: 10/09/2009 12:58
Location: Appiano Gentile

#21 Re: mentalne barijere u mostaru

Post by almirony »

Mene čudi kako se isčuđavate na ovo. U 99% gradova u BiH, ovakvo je stanje. Mostar je samo paradigma sveukupnih odnosa u BiH i, nažalost, kućnog odgoja. I prošli rat će biti mirovni samit, kad ova djeca dohvate puške.
Wind
Posts: 1429
Joined: 31/10/2008 22:28

#22 Re: mentalne barijere u mostaru

Post by Wind »

@murof... :lol: :thumbup:
Gdje si to skontao, svaka cast!

Gledao sam tu emisiju neki dan na tv i stvarno ne mogu da vjerujem da ovi balavci tako pričaju. To je strašno!! Haj da su to neki zadojeni nacionalisti pa bi se opet zapitao...halo ba, gdje ti živiš ali ova djeca......

Čuj onog malog kaže nisam nikad bio na Starom mostu i ne želim tamo ići......Oh...Nevjerovatno....često odem u Mostar u sve dijelove grada sasvim normalno, ni ne pomišljam o tome ali ovo....ostao sam bez teksta...
User avatar
fortaleza
Posts: 5616
Joined: 05/03/2012 23:16
Location: https://www.youtube.com/watch?v=Vh4QWmx50qA

#23 Re: mentalne barijere u mostaru

Post by fortaleza »

dosada_ziva wrote:
Zeljoooo wrote:Ima li ko da zivi dole da napise iz prve ruke?
sve rečeno je istina. mladi su dole zatucani, odgajani u mrznji. cuj njega ce neko drugacije gledat u Sarajevu jer je on hrvat :D . koji kreten.
i vise muslimani idu na desnu stranu nego hrvati na lijevu :-D
a inace, muslimani bi u mostaru suživot, a hrvatima se jebe za suživot. oni ga nece.
Ako ćemo iskreno cijela ova država je zatucana da je sve ostalo u nijansama; te jako neobrazovana do te mjere da nemamo nikakvog standarda.

Al uglavnom nije problem u ljudima već u institucijama koje su u Mostaru odvojene, od škola, državnih tvrtki, bolnica i ostalih JAVNIH ustanova koje funkcioniraju na način da se Mostar sam po sebi dijeli mimo pitanja nacije, religije i slično pa nema nekog većeg kontakta između ljudi i to je to. Kao Hrvat u Mostaru najveći mi je doseg ili popiti piće u starom dijelu grada, prošetati ili u najboljoj mjeri biti član neke vannacionalne udruge kao što je volontiranje i slično, a to je jako rijetko. Kad se stvari na nivou države, funkcioniranja lokalne zajednice te institucija riješe onda tek dolaze ljudi i to pitanje suživota. Drugi je par opanaka što mlada osoba upravo zbog ovih problema te neiskustva te životnog odgoja ne toliko od roditelja koliko same zajednice stječe takve vidike i to se ne bi smjelo nazivati mržnjom jer to nije mržnja uglavnom, već samo to, neiskustvo.

Što znači suživot za većinu u ovoj temi? Volio bih da se to definira, i na koji način radiš usporedbu htjenja suživota pa praviš takve razlike, koji su parametri?

Postoje određene udruge, nevladine organizacije, studentske radionice gdje se ljudi druže nevezano za neke institucionalne granice (i ne zbog nekog razbijanja granica :-) ) već se ljudi jednostavno druže.

Što se tiče samog Mostara situacija nije toliko loša upravo zato što je bolja od ostatka države od većinom jednonacionalnih sredina pa tako od 90% države. :) Bezveze se potencira pitanje podjele jer je samo to pitanje podjela.
User avatar
ultima_palabra
Posts: 56075
Joined: 15/12/2008 16:53

#24 Re: mentalne barijere u mostaru

Post by ultima_palabra »

Pogledao sam i prvu epizodu... bošnjačka djeca su kosmopoliti za hrvatsku.
User avatar
SaraFina
Posts: 20421
Joined: 28/04/2014 20:32
Location: Antananarivu

#25 Re: mentalne barijere u mostaru

Post by SaraFina »

Što se tiče samog Mostara situacija nije toliko loša upravo zato što je bolja od ostatka države od većinom jednonacionalnih sredina pa tako od 90% države. Bezveze se potencira pitanje podjele jer je samo to pitanje podjela.
Što ti znači ovo uopće?
Post Reply