Konzum kupuje cjelokupnu maloprodaju VF komerca

Ekonomija, biznis, dionice, posao, (ne)zaposlenost...

Moderator: anex

User avatar
burekodsira
Posts: 3537
Joined: 09/07/2006 00:23

#1 Konzum kupuje cjelokupnu maloprodaju VF komerca

Post by burekodsira »

Gospodarstvo Vlasnik i generalni menadžer priznatog lanca trgovina VF komerca, inače jedan od najuglednijih bh. biznismena, Jasmin Selmanagić, i vlasnik Agrokora Ivica Todorić dogovorili su jučer sve detalje buduće ...

...poslovno-tehničke suradnje. "Gospodin Todorić i ja ćemo danas potpisati ugovor, nakon kojeg će Konzum, koji posluje u sklopu Agrokora, preuzeti maloprodajne objekte VF Komerca u cijeloj BiH.
Ostali poslovi VF Komerca se i dalje nastavljaju samostalno razvijati, izuzev maloprodaje u našim supermarketima. Dakle, nisam prodao cijelu kompaniju", kazao je Selmanagić za Dnevni avaz.

VF komerc je vlasnik shoping centara u Sarajevu, Zenici, Lukavcu, Tuzli, Travniku, Sanskom Mostu, Tešnju, Doboju, Bihaću, Gračanici, Tesliću i Prijedoru, a jedini od supermarketa građanima nudi kupovinu putem Interneta.

Prema istraživanjima GFK grupe, VF komerc zauzima drugo mjesto u tržišnom udjelu maloprodaje na području BiH, te se s pravom povezivanje ove kompanije s Agrokorom, u čijem maloprodajnom lancu osim Konzuma sudjeluju i firme Idea i Velpro, smatra velikim strateškim povezivanjem.

Inače, "VF komerc" nastao je poslije agresije na BiH kao mala trgovačka firma, da bi kroz proces privatizacije i uz pomoć Europske banke za obnovu i razvoj, postao jedan od najprepoznatljivijih lanaca u BiH.

Agrokor, koji zapošljava više od 20.000 radnika, već je imao uspješne investicije u BiH u Ledo iz Čitluka i Sarajevski kiseljak.


http://bljesak.info/modules.php?name=Ne ... &sid=43754
Celicna_saka
Posts: 902
Joined: 15/07/2005 21:47

#2

Post by Celicna_saka »

Samo su jos Selimovici ostali....
User avatar
karanana
Posts: 47481
Joined: 26/02/2004 00:00

#3

Post by karanana »

Hoce li sta uraditi po pitanju cistoce i higijene restorana? Cujem dosta zalbi na hranu na podforumu dva-tri sprata iznad ovog.
DONY
Posts: 1257
Joined: 20/07/2006 18:23

#4

Post by DONY »

Celicna_saka wrote:Samo su jos Selimovici ostali....
nece dugo..
ins
Posts: 2711
Joined: 12/05/2005 10:50

#5

Post by ins »

Jaguar84 wrote:jasmine jasmine pa sve cemo prodati hebote....bih kolonija srbije,slovenije i hrvatske...
Uvijek smo i bili, sa izuzetkom Energoinvesta i Unisa....
koridor
Posts: 108
Joined: 06/07/2005 07:26
Location: SA

#6

Post by koridor »

I sada dolazi do spajanja, odnosno nekog oblika saradnje između Delte i Agrokora i eto ti monopola :-)
User avatar
Abu FEED el-Castro
Posts: 1655
Joined: 19/04/2006 11:41
Location: BH Teheran

#7

Post by Abu FEED el-Castro »

.ebiga, kad čovjek razmisli, svaki "ekonomski patriotizam" (time valjda i svaki drugi), bojkotovanje stranjskih proizvoda radi solidarisanja sa domacim, pokusaj dizanja gradjanske svijesti u tom smijetu, nekupovanje Argete, Podravke, Cocacole, ovog onog, za nekoliko godina ce biti smijesno, zapravo nemoguce. Vjerovatno ce globalizacija za par decenija totalno poklopiti svijet koji ce i bukvalno biti vlasnistvo nekolicine kompanija...
Konsenkventno tome namece se pitanje vec sad, buduci da takav scenario izgleda neizbjezan, ima li ikakvog smisla raditi ista na tom planu (tipa kupujmo domace, bojkotovati neke spomenute ili nespomenute strane firme radi nepostojanja balansa izvoza i uvoza i time ukopavanja domaceg...) ?? :roll: :-) :sad:

Sto bojkovati Argetu (koju svi volimo) ili Kolu zbog finansiranja nepravde i zločina (moj recimo stav, nemora ga neko prihvatit), i zasto kupovati nekakvu Superkolu, Bajric kolu, ili čak i Sinalko, kad ce sve to redom bez izuzetka (naravno ako ista valjadne) za neko vrijeme ionako postati "tudje" i monopolsko? A ako sta u medjuvremenu i zarade i to ce se na kraju slit ovim u dzepove...

:? :? :shock: :? :roll:
User avatar
Abu FEED el-Castro
Posts: 1655
Joined: 19/04/2006 11:41
Location: BH Teheran

#8

Post by Abu FEED el-Castro »

Centralno pitanje: jel ja fakat dzaba ne jedem argetu-pastetu ?????!!!!! :D
User avatar
van Basten
Posts: 7555
Joined: 21/09/2006 02:59

#9

Post by van Basten »

kupujmo domaće :oops:
User avatar
iceman ze
Posts: 6511
Joined: 18/11/2004 00:25
Location: Sarajevo

#10

Post by iceman ze »

imamo mi kvalitetnih domacih proizvoda.......evo ja se davim MIG-ovim jogurtom, fakat je super....dzabe Dukatu i sl. :-)
manki
Posts: 2075
Joined: 24/12/2003 00:00
Location: Sarajevo

#11

Post by manki »

:roll:
Last edited by manki on 15/03/2010 17:45, edited 1 time in total.
basta sljezove boje
Posts: 3623
Joined: 16/03/2007 14:54

#12

Post by basta sljezove boje »

iceman ze wrote:imamo mi kvalitetnih domacih proizvoda.......evo ja se davim MIG-ovim jogurtom, fakat je super....dzabe Dukatu i sl. :-)
onda je jasno zasto je Todoric prije tri dana prekinuo suradnju sa Dukatom

http://www.index.hr/clanak.aspx?id=342738
User avatar
Bosanac_21
Posts: 1313
Joined: 07/05/2005 04:56
Location: Bosanski Novi

#13

Post by Bosanac_21 »

Blago tim firmama jer imaju izvanrednu sansu da po BiH pokupuju za bagatelu :x
Jebu nas ko kauboj konja u svakom smislu :roll:
_BosanaC
Posts: 8428
Joined: 16/08/2005 14:02
Location: Sarajevo
Contact:

#14

Post by _BosanaC »

Bosanac_21 wrote:Blago tim firmama jer imaju izvanrednu sansu da po BiH pokupuju za bagatelu :x
Jebu nas ko kauboj konja u svakom smislu :roll:
Ne jebu te firme, nego oni koji im to omogucavaju :-)

Rajic prodao Dukat pa se nadigla komplet vlada Hrvatske, a covjek imao 91% dionica. Kod nas se proda gigant poput VF-a pa se niko ni ne pocese po supku...
ins
Posts: 2711
Joined: 12/05/2005 10:50

#15

Post by ins »

Bosanac_21 wrote:Blago tim firmama jer imaju izvanrednu sansu da po BiH pokupuju za bagatelu :x
Jebu nas ko kauboj konja u svakom smislu :roll:
U javnosti se spominjala cifra od 70 miliona KM da VF ustupi supermarkete Konzumu, ne cijele Wisa centre vec samo supermarkete. Ako je na kraju to i dogovoreno, gdje je tu bagatela...

Dukat nije ista prica, jer je Dukat ogromni otkupljivac mlijeka od kojih zive doslovno stotine hiljada ljudi po cijeloj Hr, a VF je ipak, na kraju krajeva, 13 malo vecih samoposluga...
Sarafcina
Posts: 2258
Joined: 19/09/2005 00:59

#16

Post by Sarafcina »

_BosanaC wrote:
Bosanac_21 wrote:Blago tim firmama jer imaju izvanrednu sansu da po BiH pokupuju za bagatelu :x
Jebu nas ko kauboj konja u svakom smislu :roll:
Ne jebu te firme, nego oni koji im to omogucavaju :-)

Rajic prodao Dukat pa se nadigla komplet vlada Hrvatske, a covjek imao 91% dionica. Kod nas se proda gigant poput VF-a pa se niko ni ne pocese po supku...

pa svako prodaje svoje.. moj auto prodam ga kome hocu

nije VF nas.. nego je Selmanagicev
a samim tim i ono kupujmo domace.. je suplja
User avatar
fantom slobode
Posts: 9023
Joined: 07/09/2006 15:24

#17

Post by fantom slobode »

Ma nije suplja kupujmo domace, a naravno da svako prodaje ono sto je njegovo, to ti je kapitalizam.Nikako da se naviknemo.Domacu robu treba uzimati, kako to lijepo rade dobri ljudi u EU, nisu oni od juce(izuzimajuci slavensku populaciju, ti nikada ne vjeruju u svoje, nekako im se tudje cini bolje.
Celicna_saka
Posts: 902
Joined: 15/07/2005 21:47

#18

Post by Celicna_saka »

Dobar dil za VF s obzirom da je prodao super markete i to samo na period od 10 godina, Vitalni dio kompanije restorani, poslovni prostori i JAMI ostaju u njegovom vlasnistvu.
User avatar
Zavatoni
Posts: 1641
Joined: 06/07/2005 07:44
Location: Sarajevo

#19

Post by Zavatoni »

Pa i ja smatram da mozda ima nesto malo dobrog i u ovoj globalizaciji koja nas lagano zahvata. Tu mislim na ovaj ulazak Agrokoma na trziste i istovremeni prekid saradnje sa Dukatom. Mozda ce se poceti mlijeko iz BiH malo vise izvoziti u Hrvatsku. Cijena ce odlucivati, a mislim da ce nasi proizvođači imati bolju cijenu od hrvatskih, tako da ce Agrokom poceti dobavljati odavde. Sve ovo ima itekako veze sa CEFTA-OM.

Ne kazem da je dobro sto nas poklapaju sa svih strana i sto nas lagano kolonizuju i sto sav ''kajmak'' ode iz BiH, ali ako ima ista dobro je to sto okrutni kapitalizam ne pita za nacije vec gdje je najpovoljnije i najprofitabilnije, a trenutno smo mi sigurno povoljniji kada se radi o primarnoj cijeni proizvodnje.

Znaci nece ovo ugroziti domacu proizvodnju, vec ce je potaknuti jos vise, ali ce vecina profita otici u Hrvatsku, Srbiju ili Sloveniju.

Ako je sta utjesno i vezano za to, onda je da ce tog Agrokora, Deltu, Mercatora i sl. kupiti neko jos veci. I to vrlo brzo vjerujte mi.
User avatar
DobroJutroKolumbo
Posts: 1994
Joined: 19/10/2006 10:20
Location: BiH , 71000 Sarajevo , Eglema-beglema 123
Contact:

#20

Post by DobroJutroKolumbo »

_BosanaC wrote:
Bosanac_21 wrote:Blago tim firmama jer imaju izvanrednu sansu da po BiH pokupuju za bagatelu :x
Jebu nas ko kauboj konja u svakom smislu :roll:
Ne jebu te firme, nego oni koji im to omogucavaju :-)

Rajic prodao Dukat pa se nadigla komplet vlada Hrvatske, a covjek imao 91% dionica. Kod nas se proda gigant poput VF-a pa se niko ni ne pocese po supku...
@BosanaC ne mozes ni u kojem slucaju porediti "Luru" i "VF" ...VF je prodao maloprodajne objekte tj. markete a zadrzao veleprodaju i proizvodnju...a "Lura" je prodana kompletna a oni su stvarno gigant za razliku ovog dijela VF-a za koji se to ne moze reci... Oko 20000 zaposlenih je u Luri i blizu 20000 kooperanata... Hampu su podigli kooperanti u Hrvatskoj tj. prodavci mlijeka...jer su bili zabrinuti da li ce Francuski Lactalis otkupljivati mlijeko u Hrvatskoj... A stvarna hampa protiv Lure je podignuta od strane Agrokora inace vlasnika Konzuma ( izbacivanje svih proizvoda Lure iz Konzuma!!! )...Zasto? Zato sto je Lura trebala biti prodata "konzorciju firmi" u Hrvatskoj i mnogi Hrvatski giganti su bili zato ali pod uslovom da svi imaju jednako ucesce u Luri ( Dukatu )...Medjutim jedini Agrokor tj. Konzum nije htio da ima jednako ucesce vec je htjeo vise , mnogo vise...i posto se oni izmedju sebe nisu mogli dogovoriti Rajicu je pukao film i prodao je onom ko je ponudio najvise ( Francuskom Lactalisu )...

A Selmanagic - VF se odlucio da poveca i prosiri proizvodnju a za to treba kapital pa je prodao kompletne maloprodajne objekte... Pa ako doticni napravi kakvog prehrambenog proizvodnog giganta ja ga apsolutno podrzavam u prodaji maloprodajnih Vf objekata... Na kraju krajeva moze da radi sta hoce, to je ipak njegovo privatno vlasnistvo...
_BosanaC
Posts: 8428
Joined: 16/08/2005 14:02
Location: Sarajevo
Contact:

#21

Post by _BosanaC »

@Kolumbo, vjerovatno se nisam ni dobro izrazio a ni ti me nisi u potpunosti shvatio.

Naravno da se VF i Lura ne mogu porediti po velicini. Medjutim, za ovu drzavu ovakva kakva je i VF je uspjeh, kakav god je. Niko Selimagicu ne spori to sto je prodao jer VF je njegov i svo dobro i zlo koje VF nosi sa sobom je iskljucivo njegovo i ima puno pravo na to. Ali ono sto mene boli je to sto se niko od onih koji uzimaju dobar komad kolaca od tog VF-a nije pocesao po supku i zapitao zasto to Selimagic cini. Mozda Selimagicu treba kakav podsticaj za proizvodnju. Zasto ne pomoci covjeku na neki nacin s obzirom da ipak izvjestan broj radnika i on zaposljava i da taj VF toj drzavi daje pofin porez svaki mjesec. To je ono sto mene boli i sto meni smeta.
User avatar
helo
Posts: 641
Joined: 13/03/2005 17:18
Location: Sarajevo

#22

Post by helo »

iceman ze wrote:imamo mi kvalitetnih domacih proizvoda.......evo ja se davim MIG-ovim jogurtom, fakat je super....dzabe Dukatu i sl. :-)
E da smo svi poput teba nebi došlo do ovoga da izgubimo, jedinog Bosanskog giganta u trgovini koji zapošljava preko 1500 radnika i još toliko puta porodica. Pored toga prvi u regionu su počeli da koriste online trgovinu http://www.vfkomerc.ba. Ljudi koji su forsirali domače i koji su bili najbliže dostupni domačim proizvodžačima. Svima vama sada nije to baš kako treba i smeta što se VF prodaje, a sada kada pročitate ovo otičete u Merkator i Intereks i kupičete dukat ili alpsko mljeko pa če te opet se popišati na sve to što je domače, jadno je to ali takva je stvarnost danas kod nas.
User avatar
Corto Maltese
Posts: 7180
Joined: 15/11/2005 08:47
Location: Sarajevo
Contact:

#23

Post by Corto Maltese »

Ja predlažem bojkot Slovenačkih proizvoda i utakmica fudbalske reprezentacije BiH.
_BosanaC
Posts: 8428
Joined: 16/08/2005 14:02
Location: Sarajevo
Contact:

#24

Post by _BosanaC »

Corto Maltese wrote:Ja predlažem bojkot Slovenačkih proizvoda i utakmica fudbalske reprezentacije BiH.
Najbolje je svratiti u Merkator pa pogledati kako taj bojkot u praksi izgleda... Merkator nikada puniji nije bio.
User avatar
fantom slobode
Posts: 9023
Joined: 07/09/2006 15:24

#25

Post by fantom slobode »

Opet taj Interex pravi najvece pare.
Post Reply