Koliko ste poduzetni?

Ekonomija, biznis, dionice, posao, (ne)zaposlenost...

Moderator: anex

Post Reply

Koliko ste poduzetni?

Ne zanimaju me uopšte poduzetnički poduhvati
0
No votes
Volio/la bih jednog dana imati svoj biznis ali se nisam značajnije posvetio/la tome
16
48%
Radim aktivno na pokretanju svog biznisa
7
21%
Već sam pokrenuo/la neku vrstu biznisa
7
21%
Samo ljudi sa dosta novca mogu pokrenuti nešto
3
9%
 
Total votes: 33

davis.ba
Posts: 1039
Joined: 26/04/2002 00:00

#1 Koliko ste poduzetni?

Post by davis.ba »

Zanima me koliko ste poduzetni? Da li vas zanima ova vrsta aktivnosti ili ste zadovoljni da radite za nekog drugog? Da li spadate u one koji se uopšte ne interesuju za ovo (opcija 1) ili ipak samo maštate a ne poduzimate ništa (opcija 2)? Možda već nešto novo pravite (opcija3) ili ste već nešto konkretno pokrenuli (opcija 4)? Ili možda mislite da se bez veće količine novca ne može nešto pokrenuti bez obzira na sve (opcija 5)?


Pored odgovora na anketu očekujem i objašnjenje odgovora koji ste dali. Ako ste već nešto pokrenuli ili namjeravate, naravno navedite šta i na koji način ste to uradili (ili namjeravate uraditi).

Uopšte kakve mogućnosti vidite za obične ljude da pokrenu neki posao?
Ljubitelj Zabara
Posts: 721
Joined: 24/10/2006 01:54
Location: selendra

#2

Post by Ljubitelj Zabara »

Vidim dosta mogucnosti za preduzetnike, ali pod uslovom da se ne bave trgovinom. Tu ce ih pomesti veci trgovci. Globalizacija.
U obzir dolazi samo trziste pruzanja usluga.
Mene konkretno zanima manja firma koja se bavi racunovodstvenim uslugama.
Hteo bih da otvorim. Kakva je procedura?
User avatar
Bosanac sa dna kace
Posts: 9950
Joined: 27/06/2005 20:21
Location: ponutrače

#3

Post by Bosanac sa dna kace »

ma ja bi volio kupit dobar komda zemlje negdje u BiH, proivodit zdravo voce i povrce, i imat zdravu hranu, da mi djeca zdravo odrastu ako ih budem imo...
ali snovi su snovi...
Dezze
Posts: 1286
Joined: 16/06/2005 19:59

#4

Post by Dezze »

Ja bih volio private business pokrenuti, ali to sad ne radim iz dva razloga:

1. Nemam dovoljno iskustva pa se bojim da se ne bih snasao
2. Okruzenje je za spakovati kofere i traziti nafake nedje drugo, a kamoli razmisljati o privatluku

Za tacku 1. sam optimista, za razliku od tacke 2. :D
User avatar
chuchumbamayumbe
Posts: 11046
Joined: 20/10/2006 22:02

#5

Post by chuchumbamayumbe »

Dok je ovakve vlasti, administracije, reketasha i propisa, ja se divim svakome ko smogne hrabrosti da ovdje otvori posao, pogotovu onima koji uspiju.
Tesko se moze racunati na uspjeh postenim putem, bez potplacivanja inspekcija, placanja rekea, muljanja u papirima i slicnih stvari jer postenje je unaprijed osudjeno na neuspjeh!
costacurta
Posts: 3530
Joined: 05/05/2005 08:25

#6

Post by costacurta »

Sjajna tema...
Ovdje u BiH postoje sjajni preduslovi za razvoj razlicitih vidova izuzetno profitabilnih poslova. Medjutim, ne postoje preduslovi u smislu zakonske regulative (izuzetno jak uvozni lobi, nelojalna konkurencija, zakonska regulativa-neregulativa) koja bi uredila trziste! Mito, korupcija, stele, veze i sve to utice da strani kapital (pokretac svega i svacega) ne ulazi u BiH!
Sve se svodi na sporadicne poksaje HRABRIH da ulazu u BiH...
Strasna je cinjenica saznanje da u BH bankama LEZI 2,5 milijardi KM-ova (stednja) neiskoristenih!!! Za to vrijeme, nameti, kamate, poreski sistem razvaljuje i cini BiH nepopularnom zemljm za bilo kakvu investiciju!!
Mozemo se lagati ali je istina da sve gore nabrojano moramo HITNO promijeniti ukoliko zelimo nesto imati... ovako smo DNO!!!!
nineac
Posts: 3605
Joined: 03/03/2004 00:00
Location: preko bare

#7

Post by nineac »

Neki dan citam The Economist, akd reklama makedonije gdje se predstavljaju kao idealna zemlja za ulaganja, koje su prednosti itd. Stavljaju naglasak kako se firma registruje za 3 dana, i kako su Wi-Fi zemlja, tj. zemlja sa sa bezicnim pristupom internetu.
Koliko kod nas politicara uopce zna sta je Wi-Fi a kamoli o registraciji za 3 dana?
Eshek
Posts: 2421
Joined: 12/11/2004 00:21
Location: Dunya

#8

Post by Eshek »

Nije problem registracija firme...Ko zaista hoće da ulaže pare, nije mu žao čekati, a uvijek postoji i mogućnost kupovine neke postojeće manje i eventualna doregistracija djelatnosti.

Mislim da ni loša zakonska regulativa nije tolika prepreka, jer se ionako ne sprovodi...


Mislim da su naši mladi poduzetni, ali im glavni problem predstavlja kapital. PARE, PARE, PARE

Da vam dočaram problem kojim se bavim ovih dana:

Hoću da dignem malo veći kredit za obrt. Obično traže 3 jebena žiranta, 1 sudužnika i hipoteku u vrijednosti kredita.

Ne da mi se zajebavati žirantima, pa sam umjesto toga nudio bankama hipoteku čija je tržišna i realna vrijednost veća 4 puta od kredita, što bi u normalnom svijetu svaka banka objeručke prihvatila. Ne lezi vraže! Od svih, jedino sam u HVB CPB mogao s nekim razgovarati i jedino su tu bili predusretljivi. To je već 2. put da pokazuju fleksibilnost i poslovnost i da rješavam pomoću njih pitanje za koje druge banke nisu htjele ni da čuju.
Međutim, čak sam i s njima muku mučio i napatio se.

Ako su oni svijetlija slika BH bankarstva (koje treba da bude nosioc privrednog razvoja), pokušajte zamisliti kako izgleda ostatak...

Ja imam sreću da imam šta založiti, ali onaj koji nema, može se komotno halaliti sa svojom idejom i naumom.
nineac
Posts: 3605
Joined: 03/03/2004 00:00
Location: preko bare

#9

Post by nineac »

Jest problem cekati, kao i zakonska regulativa, jer velike kompanije ence da cekaju, i onda ide u npr. makedoniju. Ali, zbog toga banke nisu sigurne u investicije, jer nema velikih investitora koji ce garantovati ekonomski prosperitet, jer iako neko otvori malu firmu, ona je vezana za veliku. E sad ako imate dovoljan broj velikih firmi, jakih, ne firmi tipa "bosanski giganti" kao sto su krivaja itd, onda i banke mogu dati sa vecom sigurnoscu kredite i manje kamate.
To je sve uvezano, ali banka nece dati kredit ako vam treba 127 dana da registrujete firmu, ako vam je potrebno uvjerenje ministarstva odbrane i slicne gluposti.
U americi se firma moze registrovati za pola dana, auto registrovati za 15minuta, bez hodanja od jednog saltera do drugog, sve se obavi na jednom salteru, i tablice i uplata, znaci sve! Sta to nas sprecava da takav sistem napravimo? Nista konkretno! Nego ljudi koji bi to trebali napraviti imaju dovoljno velike plate da se nece boriti da bolji sistem naprave, a ako naprave onda bi oni ili neko njihov mogao ostati bez drzavnog posla, i nedo bog morao dignuti kredit i poceti svoj biznis!
revolutia
Posts: 246
Joined: 11/09/2006 20:07

#10

Post by revolutia »

mozemo li ulaganje u akcije firmi putem berze smatrati vlastitim biznisom?
Dezze
Posts: 1286
Joined: 16/06/2005 19:59

#11

Post by Dezze »

Ja bih rekao da mozemo, nekom sirem kontekstu.
nineac
Posts: 3605
Joined: 03/03/2004 00:00
Location: preko bare

#12

Post by nineac »

E vidis na taj aspekt ekonomije sam zaboravio, jebiga!
digger
Posts: 2925
Joined: 03/12/2004 02:10
Location: blizina Toronta

#13

Post by digger »

Uglavnom ste sto je gore napisano (ponavljam: uglavnom), je toliko negativno da dobijam grc u stomaku.

@Nineac tacno rece kako je vani lakse registrovati posao. Ali, to ne znaci da je to prvo i osnovno! Pa sta i ako ga registrujes; je li to stvarno pocetak?

Recimo da neko zna nesto da radi i recimo da ima dnevni posao. Sta ga sprecava da pomalo pocne da radi sa strane i vrsi usluge vikendom. Neko je spretan u popravcima u kuci, neko da uzgaja biljke ili trave, neko je knjigovodja... stotine malih firmi trebaju knjigovodju a posebno onog koji im ne sjedi u prostorijama i bere platu.

Ogroman broj ljudi vani pocne na takav naci pa ako se posao razviije, nije problem otvoriti firmu zvanicno.

Proslog ljeta u Sarajevu gledam izgubljene ljude kako kupuju materijal u OBI kako bi popravili ili izmjenili nesto kod kuce. Nemaju pojma sta da kupe, kakav materijal, i mogu li to da naprave sa 'alatom' koji imaju kod kuce. Sto ne otici do direktora OBI-ja i reci mu da mozete da obezbijedite ljude sa znanjem oko opravaka i koji cak imaju zanat, i da bi ste rado to ponudili kroz OBI, pa kada dobiojete bposao, nadjete nekoga ko zna to na uradi? Ovo ne bi bio dobar posao a posebno ako bi i menadzer dobio svoj procenat. Ili za isto 'potplatiti' prodavace u radnji da vam daju kontakt.

Koliko je vas koji znate sve oko Intel masina obuklo bijelu kosulju i stavilo kravatu i sa biznis kartom poceli da posjecujete razne firme i nudite im IT pomoc? Kao, evo vam moj mobilni, bicu tu za 30 minuta kada me nazovete.

Koliko poslova mozete naci gdje vam nije potreban zanat. Primjer: farbanje. Specijalizacija: prozorska i vratna drvenarija. Stubista. Jednosoban stan po cijeni od recimo 150KM plus materijal.

Prilika ima gdje se god okrenete. Valja ih provesti u djelo kroz akciju.
nineac
Posts: 3605
Joined: 03/03/2004 00:00
Location: preko bare

#14

Post by nineac »

Ma nije to uopce problem. Kapitalizam je ljude natjerao da rade to o cemu ti pricas digger. Ali nije to ono o cemu je diskusija ovdje. Knjigovodje su i prije radile dodatno, kompjutere danas raja popravlja i koja zna a i koja nezna, poenta je pokrenuti biznis koji ce donositi drzavi porez i zaposljavati nekoliko radnika, mala firma od 2-7 ili 10 ljudi. To je problem.
Eshek
Posts: 2421
Joined: 12/11/2004 00:21
Location: Dunya

#15

Post by Eshek »

nineac wrote:Ma nije to uopce problem. Kapitalizam je ljude natjerao da rade to o cemu ti pricas digger. Ali nije to ono o cemu je diskusija ovdje. Knjigovodje su i prije radile dodatno, kompjutere danas raja popravlja i koja zna a i koja nezna, poenta je pokrenuti biznis koji ce donositi drzavi porez i zaposljavati nekoliko radnika, mala firma od 2-7 ili 10 ljudi. To je problem.
Ja ću ti ponoviti ono što sam već gore rekao:

još nisam sreo ozbiljnog biznismena sa namjerama da uloži u ovu zemlju, a da mu je predugo čekati registraciju firme. Ne kažem da nije preduga i da je ne treba skratiti, ali nije ni blizu bitno koliko se potencira.

Važniji je pristup parama!

Trenutno ja hoću da pokrenem nešto, što bi zaposlilo barem 10-tak ljudi, mogu položiti prilično veliku hipoteku, nemam crne mrlje u prošlosti, pa peglaju toliko da mi malo fali da uzmem par kilograma dinamita i pravac banka :roll:
costacurta
Posts: 3530
Joined: 05/05/2005 08:25

#16

Post by costacurta »

Evo samo par zaključaka sa jednog okruglog stola koji je organizaovala PKTK i Švicarska agencija za razvoj a vezano za perspektivu i budućnost malih i srednjih preduzeća u BiH.. pa kaže:
NE POSTOJI strateški plan razvoja usmjeren prema malim i srednjim preduzećima,
NE POSTOJI konsultativno tijelo koje bi radilo na kreiranju strategije razvoja MSP,
Uloga općine svedena samo na komunalne nadležnosti,
NEDOVOLJNI budžeti namijenjeni podršci MSP,
NEDOVOLJNA financijska pomoć kantona prema općinama,
PREVISOKE kamatne stope,
Obrazovanje kadrova NIJE USAGLAŠENO sa potrebama tržišta ,
NEDOVOLJNA primjena zakonskih regulativa prilikom registracije preduzeća,
NEREGULARNI tenderski procesi,
NEDOVOLJNA markentiška prezentacija postojećih privrednih kapaciteta MSP,
NEDOVOLJNA pomoć različitih nivoa vlasti usmjerena prema Start-up preduzećima...... etc
Što me navelo na zaključak da im je jednostavnije bilo skontati šta je to DOBRO tj. šta je to što fercera :D :D .....
_BosanaC
Posts: 8428
Joined: 16/08/2005 14:02
Location: Sarajevo
Contact:

#17

Post by _BosanaC »

Bosanac sa dna kace wrote:ma ja bi volio kupit dobar komda zemlje negdje u BiH, proivodit zdravo voce i povrce, i imat zdravu hranu, da mi djeca zdravo odrastu ako ih budem imo...
ali snovi su snovi...
Hocemol' u tal? :)
nineac
Posts: 3605
Joined: 03/03/2004 00:00
Location: preko bare

#18

Post by nineac »

Pegasus317 wrote:
nineac wrote:Ma nije to uopce problem. Kapitalizam je ljude natjerao da rade to o cemu ti pricas digger. Ali nije to ono o cemu je diskusija ovdje. Knjigovodje su i prije radile dodatno, kompjutere danas raja popravlja i koja zna a i koja nezna, poenta je pokrenuti biznis koji ce donositi drzavi porez i zaposljavati nekoliko radnika, mala firma od 2-7 ili 10 ljudi. To je problem.
Ja ću ti ponoviti ono što sam već gore rekao:

još nisam sreo ozbiljnog biznismena sa namjerama da uloži u ovu zemlju, a da mu je predugo čekati registraciju firme. Ne kažem da nije preduga i da je ne treba skratiti, ali nije ni blizu bitno koliko se potencira.

Važniji je pristup parama!

Trenutno ja hoću da pokrenem nešto, što bi zaposlilo barem 10-tak ljudi, mogu položiti prilično veliku hipoteku, nemam crne mrlje u prošlosti, pa peglaju toliko da mi malo fali da uzmem par kilograma dinamita i pravac banka :roll:
Taj biznismen mora da bude toliko patriotski orijentiran pa da izmedju BiH i Makedonije izabere upravo BiH.
Direktor Coca-Cole je rekao prije par godine, da sad trebamo otvoriti tvornicu, otvorili bi u Azerbedjanu a ne u BiH!
E to pokazuje gdje smo. Problem je sto ako takve kompanije neulazu, male nemaju za koga raditi. Ako takve kompanije nedodju neces imati kome kompjuter popraviti, ne samo njima, nego ce on zaposliti jedno 700 radnika, plus dostavljaci sa dobrim platama, a onda ce svaka familija kompjuter kupiti, i eto tebi posla u nekih 600-700 porodica, da popravljas npr. kompjutere.
U Zenici kako 4 i kusur hiljada radnika radi u Mittalu i dobiva redovno plate iznad federalnog prosjeka se osjeti upravo u usluznim i servisnim djelatnostima, pa onda jos kojekakvi projekti.
Npr. Zenica je prije 4-5 godina bila crna rupa BiH, sada moze posluziti kao primjer ostalim velikim gradovima kako se privlace investitori. Zenica trenutno ima najkraci rok registracije, akomplet opcinska administracija je informaticki uvezana.
Medjutim, to je Zenica, za bosanske pojmove veliki grad, ali sta je sa Olovom, Zavidovicima, itd, i oni moraju od neceg zivjeti.
Zato treba jake investitore privlaciti, upravo da bi mala preduzeca imala musterije.
Otkako je Mittal u Zenici proradio, pocela se graditi tvornica auto djelova, shoping centri itd, sve banke su pocele da grade svoje zgrade i prosiruju postojece kapacitete jer su im dosadasnji postali neuslovni zbog obima posla. U Zenici trenutno raiffeisen dovrsava svoju zgradu, a Hypo je poceo graditi svoju zgradu. Znaci banke su osjetile da se mijenja ekonomski ambijent, i odmah reagovale.
Eshek
Posts: 2421
Joined: 12/11/2004 00:21
Location: Dunya

#19

Post by Eshek »

nineac wrote:
Pegasus317 wrote:
nineac wrote:Ma nije to uopce problem. Kapitalizam je ljude natjerao da rade to o cemu ti pricas digger. Ali nije to ono o cemu je diskusija ovdje. Knjigovodje su i prije radile dodatno, kompjutere danas raja popravlja i koja zna a i koja nezna, poenta je pokrenuti biznis koji ce donositi drzavi porez i zaposljavati nekoliko radnika, mala firma od 2-7 ili 10 ljudi. To je problem.
Ja ću ti ponoviti ono što sam već gore rekao:

još nisam sreo ozbiljnog biznismena sa namjerama da uloži u ovu zemlju, a da mu je predugo čekati registraciju firme. Ne kažem da nije preduga i da je ne treba skratiti, ali nije ni blizu bitno koliko se potencira.

Važniji je pristup parama!

Trenutno ja hoću da pokrenem nešto, što bi zaposlilo barem 10-tak ljudi, mogu položiti prilično veliku hipoteku, nemam crne mrlje u prošlosti, pa peglaju toliko da mi malo fali da uzmem par kilograma dinamita i pravac banka :roll:
Taj biznismen mora da bude toliko patriotski orijentiran pa da izmedju BiH i Makedonije izabere upravo BiH.
Direktor Coca-Cole je rekao prije par godine, da sad trebamo otvoriti tvornicu, otvorili bi u Azerbedjanu a ne u BiH!
E to pokazuje gdje smo. Problem je sto ako takve kompanije neulazu, male nemaju za koga raditi. Ako takve kompanije nedodju neces imati kome kompjuter popraviti, ne samo njima, nego ce on zaposliti jedno 700 radnika, plus dostavljaci sa dobrim platama, a onda ce svaka familija kompjuter kupiti, i eto tebi posla u nekih 600-700 porodica, da popravljas npr. kompjutere.
U Zenici kako 4 i kusur hiljada radnika radi u Mittalu i dobiva redovno plate iznad federalnog prosjeka se osjeti upravo u usluznim i servisnim djelatnostima, pa onda jos kojekakvi projekti.
Npr. Zenica je prije 4-5 godina bila crna rupa BiH, sada moze posluziti kao primjer ostalim velikim gradovima kako se privlace investitori. Zenica trenutno ima najkraci rok registracije, akomplet opcinska administracija je informaticki uvezana.
Medjutim, to je Zenica, za bosanske pojmove veliki grad, ali sta je sa Olovom, Zavidovicima, itd, i oni moraju od neceg zivjeti.
Zato treba jake investitore privlaciti, upravo da bi mala preduzeca imala musterije.
Otkako je Mittal u Zenici proradio, pocela se graditi tvornica auto djelova, shoping centri itd, sve banke su pocele da grade svoje zgrade i prosiruju postojece kapacitete jer su im dosadasnji postali neuslovni zbog obima posla. U Zenici trenutno raiffeisen dovrsava svoju zgradu, a Hypo je poceo graditi svoju zgradu. Znaci banke su osjetile da se mijenja ekonomski ambijent, i odmah reagovale.
Nineac,

Postoje 3 vrste investitora:

1. oni koji zemlju u koju investiraju smatraju tržištem i na taj način ga osvajaju

Oni imaju pare i kojima kupuju domaće političare i lobiraju za otvaranje granica kako bi mogli što efektivnije konkurisati domaćim proizvođačima, što u zadnjih 11 godina savršeno funkcioniše

Po mom mišljenju veoma negativna pojava



2. One koji ulažu u tu zemlju jer im odgovara kombinacija strateškog položaja (konkurencija sve žešća, štedi se i na transportu) i jer su im sirovine i repromaterijali pristupačni.
Takvi tu zemlju ne smatraju značajnim tržištem, nego su izvozno orijentirani. To su veliki i za tu zemlju značajni investitori, a njih apsolutno boli neka stvar koliko traje registracija firme, a i ostale sitnije probleme rješavaju mitom, jer imaju dovoljno para.

Njih boli neka stvar i za carine i za PDV, jer zbog izvoza nemaju veze s istim.

Oni imaju pare da plate ili ucjenjuju političare koji će im ekspresno rješavati prepreke u biznisu.

Mislim da su oni mogu biti pozitivna pojava, ako obnavljaju resurse koje koriste


3. To su POTENCIJALNI domaći investitori i poslovnjaci. Kažem potencijalni, jer oni imaju i volju, i znanje, nije im mrsko ni čekati par mjeseci na registraciju, niti im je teško boriti se sa birokratskim aparatom, ali nemaju pristup parama da sve to pokrenu! Uopšte nemaju priliku da se afirmišu na tržištu, jer ih pojede strana VEĆA, i već razvijena firma (pogledaj br.1) koja ima jeftinije repromaterijale zbog masovnije proizvodnje i koja ima NOVAC kojim će potkupiti političare kako bi domaćim konkurentima aktivno opstruisali i otežavali rad i razvoj, čime sebi obezbjeđuje poziciju i tržište u topj zemlji.

PARE, PARE, PARE
Post Reply