JNA (1941-1992)

(H)istorija/povijest Bosne i Hercegovine, regiona, itd...

Moderator: anex

Post Reply
User avatar
tandrlike_chandrlike
Posts: 212
Joined: 09/08/2011 14:27

#26 Re: JNA kao 4. KoV sila u Evropi

Post by tandrlike_chandrlike »

Doda37 wrote: Pa JNA je napadala Vukovar i tu polomila zube ili otupila ostricu, jedan mali grad su zauzimali 3 mjeseca i dobili pirovu pobjedu, sve sto su imali tada su ispalili na Vukovar, ruska doktrina napada samo sto ih nije bilo kao rusa da mogu podnijeti gubitke. Ko je sluzio JNa sjeca se obuke ceta u napadu i slicno, svi u jednu liniju i juris, pa to je samo bilo u partizanskim filmovima, a mi koji smo sluzili tu vojsku znamo da su oni to ozbiljno mislili prilikom obuke. Vojska koja nema profesionalni sastav ne moze se smatrati ozbiljnom vojskom pa i prije 20 godina, to JNA nije imala.
vukovar su (u velikoj većini) napadali plaćenici željni ratnog plijena, koji su o ratovanju i taktikama ratovanja imalo pojma kao ja o heklanju.
da ne ulazimo u neke besmislene prepirke, totalno je van pameti nekadašnju JNA nazivat neozbiljnom. toliko od mene na ovu temu.
User avatar
madner
Posts: 56750
Joined: 09/08/2004 16:35

#27 Re: JNA kao 4. KoV sila u Evropi

Post by madner »

A ko to imao profesionalnu vojsku prije 22 godine?

Vukovar je bio samo izgovor da se ne ide dalje, jer nije toj JNA tada vise bio cilj da se bori za Jugoslaviju nego za Veliku Srbiju.
User avatar
jyqan
Posts: 255
Joined: 01/06/2011 13:22

#28 Re: JNA kao 4. KoV sila u Evropi

Post by jyqan »

karanana wrote:kako bi utvrdili sta je najbitniji dio vojske, da malo skrenemo sa teme i da prvo postavimo pitanje: sta pravi izrael jednom od najjacih vojski svijeta? brojnost ocigledno nije.
ja bih rekao da je to strucnost (obavjestajna sluzba) i avijacija.
hajd nam predloži metriku, šta god da predložiš može se neko potrbušit i naći nedostatak

nije ni tajvan ništa u odnosu na kinu, pa ga ovi ne napadaju. sad kad bi šiljio ode to u politički uticaj, geopoložaj....
predlažem da se poredi broj vojnika konvencionalne vojske, broj aviona po generacijama, mornarica i artiljerija/tenkovi

svako poređenje ko bi koga pobijedio kad ga napadne nema nekog smisla jer je po tome vijetnam jači od amerike
User avatar
crven_barjak
Posts: 372
Joined: 07/05/2011 10:14

#29 Re: JNA kao 4. KoV sila u Evropi

Post by crven_barjak »

Kao sto je par ljudi vec pojasnilo, treba imati u vidu da je JNA bila izgradjena na temeljima "tudje necemo, svoje ne damo" tj. iskljucivo za odbranu vlastitog teritorija, i sve je bilo podredjeno u tu svrhu. Odabir i dizajn svega sto se koristilo, od cizme do borbenog aviona, infrastrukture-od planinskih staza do planinskih saobracajnica , sklonista, sistema komunikacije, itd. bilo je od papira do gotovog produkta dizajnirano i proizvedeno da sluzi upravo toj svrsi (smanjeni kapaciteti odrzavanja, jednostavnost odrzavanje i upotrebe, itd.).
JNA nikada, u strateskom smislu gledano, uzimajuci u ozbir geo-politicki polozaj i simulacije mogucih sukoba, nije bila namjenjena da upotpunosti odbije napad i odbrani Jugoslaviju. Zadatak JNA, u slucaju napada visestruko nadmocnijeg neprijatelja, je bio da uspori neprijateljsko napredovanje i da vremena SSNO-u da organizuje dizanje "naoruzanog naroda" unaprijedjenom partizanskom metodom...planiralo se oko 6,000,000 ljudi pod uniformom i puskom, mitraljezom, PAM-om, PAT-om, topom, haubicom, VBR-om, raketnim PVO sistemima, itd. Rezervni sastavi su bili ustrojeni u svim organizacija udruzenog rada, fabrikama, postrojenjima, koji su imali vec odredjene aktivnog/e oficira/e JNA kao glavnokomandujuceg i vezu izmedju glavne komande. Sistem je bio strasan i malo gdje u svijetu tako dobro organizovan. Jos pridodati tome samu ideju obuke omladine u ONO i DSZ, obavezne obuke u rukovanju naoruzanjem za srednjoskolce, srednje vojne skole, itd, to je bilo podizanje ogromne militaristicke masinerije...nazalost negdje je moralo "puci". Sad bi neko ovdje naveo strucnost. Kakvih truleksa i zogera ( u ogromnoj vecini) ima u zapadnim vojskama, tek onda vidis gdje je JNA bila). Gleda se samo percepcija, a u pravim sukobima, kao ekspedicione sile, dobili bi po nosu, guzici i glavi kako god okrenulo.
Drugi, vrlo jak stub odbrane je bila namjenska industrija. Organizovana tako da moze djelovati ogromnim kapacitetima i u uslovima prijetnje atomskog rata (ko je bio u podzemnim postrojenjima recimo Igman-Konjic fabrike, zna o cemu govorim) i bila je rasprostranjena u svakom kutku zemlje, a pored toga skoro svaka fabrika imala je dvostruku namjenu (sjetiti se ratnih CNP-ova Vaso Miskin Crni, FDS, itd).
Veoma bitno je naglasiti da je JNA bila poprilicno modernizovana i da je imala veoma kvalitetno oruzje i oruzje, o kvalitetu municije i ratriljerijsko-raketnih zrna da ne govorim. Ono sto se nije moglo proizvoditi u nasoj zemlji, kupovalo se najbolje i najskuplje iz inostranstva (samo npr. exploziv RDX-Hexogen, opticka leca Carl Zeiss, da ne spominjem druge kompleksne sisteme, moglo bi se pisati do sutra). Ono sto znam iz vlastitog iskustva jeste da su nase puske M70, uz istocnonjemacku varijantu, bile ubjedljivo najkvalitetnije verzije AK47 ikad proizvedene, Integrisani tromblonski nisan i podesavajuca gasna komora, triciumski (ranije fosforni) mehanicki nisani kao standard, hladno kovana cijev, namjenski nisanski uredjaji (dan/noc) za pjesadijska oruzja, sve su to bili produkti domace industrije, izuzetno visoke kvalitete. Samo za primjer spomenimo osnovni srednji tenk M-84. Iako po koncpeciji odbrane JNA tenk je bio nista vise do samohodna artiljerija, u svoje doba, bio je veoma visoko klasiran na svjetskoj ljestvici i u potpunosti proizveden u Jugi, po karakteristikama modernizacije veoma visoko (SUV, dan/noc opticki uredjaji, vatrena moc, brzina, karakteristike motora, savladjivanje prepreka, dimenzije, silueta, itd.), definitvno ne najbolji ali u samom vrhu. Opet da ne spominjem kvalitet kompletnog asortimana municije, koji je tesko dostizan bilo gdje u svijetu. Po kvaliteti proizvedenog naoruzanja jedini u Evropi kvalitetniji od Juge su bili Njemci (kategorija za sebe oduvijek bili), donekle Belgijanci. Cesi su uvijek bili dobri, ali mimo istorijskog uspjeha sa pistoljem (CZ-75) sve ostalo je objektivno blizu, ali ispod Juge u ta doba.
Mnogo se preuvelicavala moc i snaga, pogotovo zapadnog vojnog saveza, i to je naravno bio produkt kvalitetne medijske masinerije. Naprimjer, javna je tajna da je UK imala hronican manjak municije (na strateskom nivou gledano) tokom skoro cijelog Hladnog rata, da su sve evropske zemlje bez izuzetka u sastavu NATO-a su bile upotpunosti preokupirane vlastitom odbranom i o ofanzivnom djelovanju (ne racuna se Kipar i Folkland) se nije moglo ni sanjati, kamoli planirati, od 1946 do 1989. godine. Dok, u Varsavskom Paktu sve je bilo podredjeno mahom probijanju crte odbrane i ekstremno brzom napredovanju bez obzira na masovne gubitke..svima jasno zasto je atomsko oruzje bilo tako dobro rasprostranjeno u zapadnom svijetu...samo A-bomb je mogao zaustaviti ludog Ivana i raju. U sustini, osim velikih igraca, poput Rusije i US, Jugoslavija i njene oruzane snage poderali bi ko Bugarsku skupstinu svakog ko bi bio glup da udari, bilo kombinovano ili samoinicijativno, u to vrijeme. Nit je ko mogao, nit je ko smio, objektivno govoreci.
Cijena toga je ogroman utrosak sredstava na nesto od cega danas nemamo koristi, ali tako je moralo biti.

nazalost, jaka marketinska/medijska masinerija i neko bolesno samosazaljenje i podcjenjivanje svega sto je nase, pa makar i bilo, tjera da povjerujemo da je sve sto dolazi sa zapada "vrhunski", tehnoloski daleko ispred, itd. U nekim slucajevima da, ali kakvog samo smeca oni imaju, to je tuga. Siguran sam da na forumu ima strucnih ljudi koji su imali dodira sa jednom od vodecih zapadnih kompanija u radarskoj i komunikacijskoj tehnologiji , Thales. Nek ljudi objasne kakvo je to samo smece. Rockwell, Raytheon i par drugih kompanija slicnog usmjerenja prave mala cuda, koja zahtjevaju citave armije za odrzavanje i cijele servisne centre samo zbog jednog sistema, koji mahom i pored ogromnih ulozenih resursa i pritisaka sa svih strana, 40% vremena uopste ne radi (nije pretjerivanje, pisem iz iskustva).
User avatar
jyqan
Posts: 255
Joined: 01/06/2011 13:22

#30 Re: JNA kao 4. KoV sila u Evropi

Post by jyqan »

dobar post

evo ja bih naveo svoj dojam, na principu "zagor vs blek" vojnih sila u evropi:

- V Britanija
- Francuska
- SR Njemačka
- Jugoslavija
User avatar
madner
Posts: 56750
Joined: 09/08/2004 16:35

#31 Re: JNA kao 4. KoV sila u Evropi

Post by madner »

O kojem periodu govorimo?

Kopnena vojska Njemacke je uvijek bila no2 u NATO-u poslje SAD-a.
User avatar
JimboJonez
Posts: 250
Joined: 19/08/2007 09:04
Location: Sarajevo

#32 Re: JNA kao 4. KoV sila u Evropi

Post by JimboJonez »

madner wrote:O kojem periodu govorimo?

Kopnena vojska Njemacke je uvijek bila no2 u NATO-u poslje SAD-a.
Ne bih se složio.

Inače mislim da je priča o JNA kao 4. vojnoj sili u Europi najobičnija glupost.
Prelistajte samo vojne enciklopedije ili leksikon koji je izdavao vojni leksikografski te iste JNA i pogledajte vojske poput NVA ex-DDR-a koja je bila udarna sila VU, naravno nakon Crvene Armije, pa vojske poput britanske, francuske, talijanske, španjolske pa i nekih istočnoeuropskih zemlja.
Druga stvar pogledajte koji su tenkovi bili okosnica JNA. Najveći broj tenkova bio je T-55, određeni broj T-72 i nešto tada novih jugoslavenskih M-84 koji je bio u rangu tada ruskog T-90 koji se počeo razvijati. U to vrijeme su T-72-ice već bili zastarjeli tenkovi, a većinu tenkova JNA činili su T-55ice.
Što se tiče zračnih snaga, okosnicu su opet činili MiGovi 21ice koji su već onda bili zastarjeli. Postojao je lovački puk na Batajnici koji je imao MiG-29 koji je tada bio suvremeni avion, međutim to je bio samo jedan lovački puk, okosnicu zrakoplovstva činili su MiG-21 i domaći avioni Galebi, Jastrebi itd., koji nisu mogli parirati lovcima NATO-a ili VU. Trebalo bi spomenuti da je JNA htjela razvijati mlažnjak 4. generacije za vlastite potrebe i izvoz u zemlje trećeg svijeta. Razvoj je zaustavio rat i raspad JNA.
Naravno, kada se govori o JNA treba uvijek imati u vidu vojnu doktrinu, famozni DSZ i ONO, koji je na JNA gledao kao vojsku koja bi na svojim plećima izdražala prvotni udar agresije. Zrakoplovstvo bi trajalo 15 dana u slučaju invazije/agresije. Kasnije bi se ratovalo partizanski u dinaridskom planinskom masivu BiH i Srbije (Titovo iskustvo ratovanja iz WWII). Opet, treba spomentui da je DSZ i ONO napušteno kasnije krajem 80-ih kada se JNA suptilno pretvara u velikosrpsku imperijalnu silu, o čemu govore planovi poput "Jedinstvo", ukopavanje "bratske" JNA na brdima oko Sarajeva i okretanje od obrane invazije VU na obranu od "NATO-a" i time raspoređivanje snaga oko Mostara, Dubrovnika, itd...
To koliko je JNA bila jaka vojska vidi se po tome koliko je lomila zube u Vukovaru.

Po mom skromnom mišljenju JNA je bio propali projekt propale države u kojoj su građani ex-SFRJ ulupali brdo para, najviše Slovenija i Hrvatska, da bi se "narodna" vojska okrenula protiv svog naroda u krvavoj agresiji koja će imati svoju najgoru i najkrvaviju završnicu u BiH.
Također smatram da je priča o 4. sili vješta propagandna tvorenica koja je odgovarala i oficirima JNA i braniteljima u HR i BiH.
Također mislim da Slovenija, Hrvatska i BiH trebaju tražiti svoje naoružanje koje je JNA odvukla nazad u Srbiju. To je danas hrpa starog gvožđa koja ne treba nikom, al nam trebaju pare koje nam je oteo Milošević.

To je moje viđenje tog problema.
User avatar
Doda37
Posts: 1697
Joined: 29/06/2007 23:11

#33 Re: JNA kao 4. KoV sila u Evropi

Post by Doda37 »

tandrlike_chandrlike wrote:
Doda37 wrote: Pa JNA je napadala Vukovar i tu polomila zube ili otupila ostricu, jedan mali grad su zauzimali 3 mjeseca i dobili pirovu pobjedu, sve sto su imali tada su ispalili na Vukovar, ruska doktrina napada samo sto ih nije bilo kao rusa da mogu podnijeti gubitke. Ko je sluzio JNa sjeca se obuke ceta u napadu i slicno, svi u jednu liniju i juris, pa to je samo bilo u partizanskim filmovima, a mi koji smo sluzili tu vojsku znamo da su oni to ozbiljno mislili prilikom obuke. Vojska koja nema profesionalni sastav ne moze se smatrati ozbiljnom vojskom pa i prije 20 godina, to JNA nije imala.
vukovar su (u velikoj većini) napadali plaćenici željni ratnog plijena, koji su o ratovanju i taktikama ratovanja imalo pojma kao ja o heklanju.
da ne ulazimo u neke besmislene prepirke, totalno je van pameti nekadašnju JNA nazivat neozbiljnom. toliko od mene na ovu temu.
Ne bi se slozio, mada je i njih bilo,sve elitno sto je tada imala JNA je bilo na Vukovaru, pocev od gardijske brigade, oklopa, avijacije i ostalo, e sada oni su se zajebali sto je meni drago najvise zbog svoje doktrine, bahatosti i na kraju zbog osvete zbog velikih gubitaka, da su zaobisli Vukovar napravili bi veliki stetu Hrvatskoj, stradanje Vukovara je u biti spasilo Hrvatsku tezeg stradanja i duzeg rata
User avatar
madner
Posts: 56750
Joined: 09/08/2004 16:35

#34 Re: JNA kao 4. KoV sila u Evropi

Post by madner »

Evo mozemo pricati o svakoj od tih vojski.

NVA: 6 regularnih divizija i 5 u rezervi
Postoje oklopne i motorizovane

T 54 - 202 (1989)
T54A - 144 (1988)
T 54AM - 278 (1984)
T 55 - 372 (1988), 267 (1989)
T55A - 1070 (1989)
T55A(P) 225 (1989)
T55AM2 319 (do 1990)
T 72 549 (1989)

And where did the T-72s came from:
T72 - 64 (USSR), 134 (Czechoslovakia), 85 (Poland);
T72M - 69 (USSR), 30 (Czechoslovakia), 31 (Poland);
T72M1 - 96 (Czechoslovakia), 40 (Poland).

Tacno je da je vazduhoplovstvo bilo zastarjelo, ali razlog je bio u opredjeljenju za Novog Lovca domace proizvodnje. Rusi su nudili Migove 29 kao kusur za dugove prema Ju.
User avatar
JimboJonez
Posts: 250
Joined: 19/08/2007 09:04
Location: Sarajevo

#35 Re: JNA kao 4. KoV sila u Evropi

Post by JimboJonez »

O Wikipediji kao izvoru inforamcija:

Image

Stvarno ne bi bilo zgogreg pogledati iz vojne enciklopedije ili leksikona podatke (enciklopedija je izdanje 70-ih, leksikon početak 80-ih). Ja sam poklonio svoje jer mi nije trebalo da mi skuplja prašinu.
User avatar
madner
Posts: 56750
Joined: 09/08/2004 16:35

#36 Re: JNA kao 4. KoV sila u Evropi

Post by madner »

A ko je spominjao wikipediju :D

Ovo iznad ti je mocna i snazna Istocna Njemacka.
User avatar
JimboJonez
Posts: 250
Joined: 19/08/2007 09:04
Location: Sarajevo

#37 Re: JNA kao 4. KoV sila u Evropi

Post by JimboJonez »

madner wrote:A ko je spominjao wikipediju :D

Ovo iznad ti je mocna i snazna Istocna Njemacka.
Čuj, 550 T-72ica. JNA je kupila manje od 100 komada.
Koliko je M-84 izašlo s proizvodne trake u Brodu ne znam, kao što ni ne znam koliko ih otišlo u JNA. Brojke koje su se spominjale su uglavnom preuveličane. Iako je dio kuvajtske narudžbe 1991. otišao u JNA, što je apsurdno da se agresorskoj vojsci koja uništava taj grad (Slavonski Brod) isporučuju tenkovi. Al ugovor je ugovor.
User avatar
poznanik
Posts: 6749
Joined: 12/05/2010 16:18
Location: Novo Sarajevo

#38 Re: JNA kao 4. KoV sila u Evropi

Post by poznanik »

JimboJonez wrote:...Po mom skromnom mišljenju JNA je bio propali projekt propale države u kojoj su građani ex-SFRJ ulupali brdo para, najviše Slovenija i Hrvatska, da bi se "narodna" vojska okrenula protiv svog naroda u krvavoj agresiji koja će imati svoju najgoru i najkrvaviju završnicu u BiH.
Također smatram da je priča o 4. sili vješta propagandna tvorenica koja je odgovarala i oficirima JNA i braniteljima u HR i BiH.
Također mislim da Slovenija, Hrvatska i BiH trebaju tražiti svoje naoružanje koje je JNA odvukla nazad u Srbiju. To je danas hrpa starog gvožđa koja ne treba nikom, al nam trebaju pare koje nam je oteo Milošević.
Tvoje znanje o ovoj temi je skromno, ne mišljenje.

Ne znam zašto se dalje vodi diskusija nakon posta @crvenog barjaka, čovjek je sve pojednostavio i do detalja prikazao. Za onog ko iole poznaje prilike u vojnoj oblasti, posebno u to doba, sasvim je jasno...

Porediti tenkove, avione i sl. (iako je tema KoV), a pri tom zanemariti vojnu doktrinu na kojoj je i nastala JNA kao dio OS SFRJ, zanemariti konfiguraciju terena, zaboraviti tadašnji patriotizam i privrženost državi nastalu na temeljnim principima društva, i sve slično, može samo neko ko vojsku gleda na filmovima ili se pričom o vojsci hrani po kojekakvim trećerazrednim časopisima :D

Kako je moguće porediti ofanzivne i defanzivne armije :D
User avatar
JimboJonez
Posts: 250
Joined: 19/08/2007 09:04
Location: Sarajevo

#39 Re: JNA kao 4. KoV sila u Evropi

Post by JimboJonez »

poznanik wrote:
JimboJonez wrote:...Po mom skromnom mišljenju JNA je bio propali projekt propale države u kojoj su građani ex-SFRJ ulupali brdo para, najviše Slovenija i Hrvatska, da bi se "narodna" vojska okrenula protiv svog naroda u krvavoj agresiji koja će imati svoju najgoru i najkrvaviju završnicu u BiH.
Također smatram da je priča o 4. sili vješta propagandna tvorenica koja je odgovarala i oficirima JNA i braniteljima u HR i BiH.
Također mislim da Slovenija, Hrvatska i BiH trebaju tražiti svoje naoružanje koje je JNA odvukla nazad u Srbiju. To je danas hrpa starog gvožđa koja ne treba nikom, al nam trebaju pare koje nam je oteo Milošević.
Tvoje znanje o ovoj temi je skromno, ne mišljenje.
A ja bih volio da si iznio arugmente kontra mog skromnog znanja.
User avatar
poznanik
Posts: 6749
Joined: 12/05/2010 16:18
Location: Novo Sarajevo

#40 Re: JNA kao 4. KoV sila u Evropi

Post by poznanik »

JimboJonez wrote:A ja bih volio da si iznio arugmente kontra mog skromnog znanja.
Jesam, ukazao sam ti na post @crvenog barjaka. Pročitaj ga još jednom (ako si prije ikako), i sam uoči kontradiktornost.
User avatar
branimir stulic
Posts: 904
Joined: 07/03/2007 16:37
Location: sarajevo

#41 Re: JNA kao 4. KoV sila u Evropi

Post by branimir stulic »

Ogromne pare su otisle nizasto.... Milioni dolara otisli su na racune debelih generala, debelih pukovnika, majora, pijanih zastavnika i ostalih pervertita koji su maltetirali 18-togodisnju mladost nekadasnje drzave. Milijarde dolara otislo je na gradnju betonskih gradjevina koje nikada nisu posluzile nicemu i u kojima danas spavaju zmije i buba svabe. Bilo - ne ponovilo se. Cetvrta, treca, druga ili prva... nevazno - Hvala Bogu pa je vise nema.
A kakve je Armija bila - pogledajte njene plodove (isprdke): Gvero, Mladic, Krstic...
User avatar
JimboJonez
Posts: 250
Joined: 19/08/2007 09:04
Location: Sarajevo

#42 Re: JNA kao 4. KoV sila u Evropi

Post by JimboJonez »

Jesam, ukazao sam ti na post @crvenog barjaka. Pročitaj ga još jednom (ako si prije ikako), i sam uoči kontradiktornost.
Meni to zvuči kao propagadni tekst iz Fronta ili Narodne Armije.

Druga stvar, polazite od bajkovite teze o 4. sili Europe a onda govorite o DSZ i ONO i JNA koja ne obranjuje u potpunosti Jugoslaviju. Možda bi trebali promjeniti nazive teme u JNA+TO kao 4. KoV sila u Europi. Iako mene baš zanima kako bi se radnici s PAPovima branili od napada VU, no to nije ni bitno.

Treća stvar, JNA je imala svoj test 1991. koji je propao neslavno. Naravno, JNA nije bila pripremana za unutarnje sukobe, ali o "čojstvu" oficira, strategiji i ratovanju JNA puno govore snimci RTCG iznad Dubrovnika ili TVBG pod Vukovarom.
Last edited by JimboJonez on 11/08/2011 15:50, edited 1 time in total.
User avatar
sinuhe
Posts: 11443
Joined: 03/06/2011 11:33

#43 Re: JNA kao 4. KoV sila u Evropi

Post by sinuhe »

Danas postoje dva razloga zasto se poteze argument JNA kao cetvrta sila.
Bosnjacima i Hrvatima je bitno istaci da su se nosili sa cetvrtom silom, a neki su opet neobicno ponosni na kolicinu naoruzanja bivse drzave :D
User avatar
Magarece_godine
Posts: 2560
Joined: 07/05/2009 19:51

#44 Re: JNA kao 4. KoV sila u Evropi

Post by Magarece_godine »

Kakve god kriterije da uzimate kako bi rangirali JNA u okviru vojnih sila Europe, jedno je sigurno ... Tu JNA (koja god da je bila u Europi) su početkom maja 1992 godine u Sarajevu sjebali mangupi, jalijasi i osvjesteni gradjani ... Zdravo JNA
User avatar
necko_hz
Posts: 3586
Joined: 18/04/2009 12:36

#45 Re: JNA kao 4. KoV sila u Evropi

Post by necko_hz »

@ crveni barjak je sve to lijepo objasnio ! Svaka čast !
User avatar
JimboJonez
Posts: 250
Joined: 19/08/2007 09:04
Location: Sarajevo

#46 Re: JNA kao 4. KoV sila u Evropi

Post by JimboJonez »

sinuhe wrote:Danas postoje dva razloga zasto se poteze argument JNA kao cetvrta sila.
Bosnjacima i Hrvatima je bitno istaci da su se nosili sa cetvrtom silom, a neki su opet neobicno ponosni na kolicinu naoruzanja bivse drzave :D
To je istina, Tuđman se volio razmetat izjavom kako su Hrvati pomeli četvrtu silu.
User avatar
poznanik
Posts: 6749
Joined: 12/05/2010 16:18
Location: Novo Sarajevo

#47 Re: JNA kao 4. KoV sila u Evropi

Post by poznanik »

branimir stulic wrote:Ogromne pare su otisle nizasto.... Milioni dolara otisli su na racune debelih generala, debelih pukovnika, majora, pijanih zastavnika i ostalih pervertita koji su maltetirali 18-togodisnju mladost nekadasnje drzave. Milijarde dolara otislo je na gradnju betonskih gradjevina koje nikada nisu posluzile nicemu i u kojima danas spavaju zmije i buba svabe. Bilo - ne ponovilo se. Cetvrta, treca, druga ili prva... nevazno - Hvala Bogu pa je vise nema.
A kakve je Armija bila - pogledajte njene plodove (isprdke): Gvero, Mladic, Krstic...
Iako nije tema JNA niti njeni generali, ne možeš tako jednostrano posmatrati tu vojnu organizaciju. JNA je bila dio privrednog sistema države, jedna od značajnih karika, počev od industrije svake vrste, trgovine, poljoprivrede, kulture, itd. Dio sistema države od kojeg je živjelo nekoliko miliona građana bivše države. A ne možeš i generalizirati generacije i generacije poštenih i normalnih oficira, generala i drugih, samo posmatrajući nekolicinu loših. Generala JNA i danas imaš u BiH, u Hrvatskoj, C.Gori...raznih etničkih pripadnosti i ideoloških ubjeđenja, jesu li i oni takvi "isprdci"?
User avatar
JimboJonez
Posts: 250
Joined: 19/08/2007 09:04
Location: Sarajevo

#48 Re: JNA kao 4. KoV sila u Evropi

Post by JimboJonez »

poznanik wrote:
branimir stulic wrote:Ogromne pare su otisle nizasto.... Milioni dolara otisli su na racune debelih generala, debelih pukovnika, majora, pijanih zastavnika i ostalih pervertita koji su maltetirali 18-togodisnju mladost nekadasnje drzave. Milijarde dolara otislo je na gradnju betonskih gradjevina koje nikada nisu posluzile nicemu i u kojima danas spavaju zmije i buba svabe. Bilo - ne ponovilo se. Cetvrta, treca, druga ili prva... nevazno - Hvala Bogu pa je vise nema.
A kakve je Armija bila - pogledajte njene plodove (isprdke): Gvero, Mladic, Krstic...
Iako nije tema JNA niti njeni generali, ne možeš tako jednostrano posmatrati tu vojnu organizaciju. JNA je bila dio privrednog sistema države, jedna od značajnih karika, počev od industrije svake vrste, trgovine, poljoprivrede, kulture, itd. Dio sistema države od kojeg je živjelo nekoliko miliona građana bivše države. A ne možeš i generalizirati generacije i generacije poštenih i normalnih oficira, generala i drugih, samo posmatrajući nekolicinu loših. Generala JNA i danas imaš u BiH, u Hrvatskoj, C.Gori...raznih etničkih pripadnosti i ideoloških ubjeđenja, jesu li i oni takvi "isprdci"?
Privredni sistem koji je gutao nemilice pare. Kolko para je ulupano da bi se npr. napravila Željava da bi onda neki kreten digao sve u zrak?
A o oficirima, svakakvih ima, a Sarajlije će najbolje reći o tome koliko se oficira popelo na brdo.
JNA je bila država u državi, građena na ideologiji represivnog totalitarističkog sistema.
User avatar
poznanik
Posts: 6749
Joined: 12/05/2010 16:18
Location: Novo Sarajevo

#49 Re: JNA kao 4. KoV sila u Evropi

Post by poznanik »

JimboJonez wrote:Treća stvar, JNA je imala svoj test 1991..
JNA je svoj test pokazala još davno prije, u jesen 1971, i do 1991. svima zatvorila prostor za razmišljanje...
User avatar
JimboJonez
Posts: 250
Joined: 19/08/2007 09:04
Location: Sarajevo

#50 Re: JNA kao 4. KoV sila u Evropi

Post by JimboJonez »

poznanik wrote:
JimboJonez wrote:Treća stvar, JNA je imala svoj test 1991..
JNA je svoj test pokazala još davno prije, u jesen 1971, i do 1991. svima zatvorila prostor za razmišljanje...
Mogao si kao apologet JNA pokušat srušit moju tezu, a ne lupat sofizme.
Post Reply