Je li se gradi Ferhadija?

Vijesti i zbivanja u Banjoj Luci, Mrkonjić Gradu, Prijedoru, Bos. Gradišci, Prnjavoru, Tesliću, Derventi, Bos. Brodu...

Moderator: banjaluka078

Drug_Tito
Posts: 718
Joined: 09/03/2004 00:00

#1 Je li se gradi Ferhadija?

Post by Drug_Tito »

Ima li iko kavkih vjesti??? Bilo je da nema para, pa su dobile pare. 2002 god. dosla vijest do mog uheta da hodza veli da nije vrijeme da se gradi dzamija jer Srbi nisu spremni da slusaju ezan. Kobiva treba se cekati pet godina. :-? Ima li ikakvih napredataka ili jos stoji ograda okolo zemlje sa kokardama i cetiri CCCC??
Prenj
Posts: 7014
Joined: 20/07/2004 08:59

#2

Post by Prenj »

Ferhadija?
Cim se zavrsi projekat "101 nova dzamija u Sarajevu", doci ce i Ferhadija na red, mozda ...
Panasonic
Posts: 1299
Joined: 22/07/2004 22:39
Location: Sarajevo

#3

Post by Panasonic »

Prenj wrote:Ferhadija?
Cim se zavrsi projekat "101 nova dzamija u Sarajevu", doci ce i Ferhadija na red, mozda ...
Smetaju ti dzamije?


A vidim i da ti pretjerivanje dobro ide.
Prenj
Posts: 7014
Joined: 20/07/2004 08:59

#4

Post by Prenj »

Panasonic wrote:
Prenj wrote:Ferhadija?
Cim se zavrsi projekat "101 nova dzamija u Sarajevu", doci ce i Ferhadija na red, mozda ...
Smetaju ti dzamije?

A vidim i da ti pretjerivanje dobro ide.
Znas li ti odgovor?
Panasonic
Posts: 1299
Joined: 22/07/2004 22:39
Location: Sarajevo

#5

Post by Panasonic »

Ferhadija se ne moze jos graditi jer bi je Srbi opet srusili. Takvi su oni. Ferhadija je u centru grada (uzem centru) i kako sad da, bas kako Drug Tito kaze, Srbi gledaju u nju i cuju ezan. Naravno da ne ide, Srbi su to.

Jucer citam, obili su u neku dzamiju, pokrali je, i od cilima izrezali krst. :(
Prenj
Posts: 7014
Joined: 20/07/2004 08:59

#6

Post by Prenj »

Panasonic wrote:Ferhadija se ne moze jos graditi jer bi je Srbi opet srusili. Takvi su oni. Ferhadija je u centru grada (uzem centru) i kako sad da, bas kako Drug Tito kaze, Srbi gledaju u nju i cuju ezan. Naravno da ne ide, Srbi su to.

Jucer citam, obili su u neku dzamiju, pokrali je, i od cilima izrezali krst. :(
Ne pretjeruj, pa cak je i u Trebinju obnovljena i otvorena dzamija prije koji mjesec ...
IZ tvrdi da se nema para.
Panasonic
Posts: 1299
Joined: 22/07/2004 22:39
Location: Sarajevo

#7

Post by Panasonic »

Prenj wrote:
Panasonic wrote:Ferhadija se ne moze jos graditi jer bi je Srbi opet srusili. Takvi su oni. Ferhadija je u centru grada (uzem centru) i kako sad da, bas kako Drug Tito kaze, Srbi gledaju u nju i cuju ezan. Naravno da ne ide, Srbi su to.

Jucer citam, obili su u neku dzamiju, pokrali je, i od cilima izrezali krst. :(
Ne pretjeruj, pa cak je i u Trebinju obnovljena i otvorena dzamija prije koji mjesec ...
IZ tvrdi da se nema para.
Znam, ali Trebinje i BL ne mozes porediti. Da to nije ona dzamija na kojoj su neki dan osvanuli "svakakvi" natpisi?
Prenj
Posts: 7014
Joined: 20/07/2004 08:59

#8

Post by Prenj »

Panasonic wrote:
Prenj wrote:
Panasonic wrote:Ferhadija se ne moze jos graditi jer bi je Srbi opet srusili. Takvi su oni. Ferhadija je u centru grada (uzem centru) i kako sad da, bas kako Drug Tito kaze, Srbi gledaju u nju i cuju ezan. Naravno da ne ide, Srbi su to.

Jucer citam, obili su u neku dzamiju, pokrali je, i od cilima izrezali krst. :(
Ne pretjeruj, pa cak je i u Trebinju obnovljena i otvorena dzamija prije koji mjesec ...
IZ tvrdi da se nema para.
Znam, ali Trebinje i BL ne mozes porediti. Da to nije ona dzamija na kojoj su neki dan osvanuli "svakakvi" natpisi?
A zasto nije moguce porediti Trebinje i Banjaluku?
Ako ti je Trebinje predaleko, uzmimo Prijedor za primjer, grad u kome su se desili daleko veci zlocini nego u Banjaluci i u kojem je obnovljena dzamija.
Zar treba cekati da i zadnji nocni junak sa sprejom postane 'tolerantan"?
Panasonic
Posts: 1299
Joined: 22/07/2004 22:39
Location: Sarajevo

#9

Post by Panasonic »

Prenj wrote:
Panasonic wrote:
Prenj wrote: Ne pretjeruj, pa cak je i u Trebinju obnovljena i otvorena dzamija prije koji mjesec ...
IZ tvrdi da se nema para.
Znam, ali Trebinje i BL ne mozes porediti. Da to nije ona dzamija na kojoj su neki dan osvanuli "svakakvi" natpisi?
A zasto nije moguce porediti Trebinje i Banjaluku?
Ako ti je Trebinje predaleko, uzmimo Prijedor za primjer, grad u kome su se desili daleko veci zlocini nego u Banjaluci i u kojem je obnovljena dzamija.
Zar treba cekati da i zadnji nocni junak sa sprejom postane 'tolerantan"?
I Trebinje i Prijedor su jednostavno premali da bi se mogli porediti sa Banja Lukom. Osim toga u Prijedoru ima dosta povratnika, tako da je situacija sveukupno drugacija. Ima i u BL obnovljenih dzamija, ali u predgradju. Covjece, Ferhadija je u centru. U centru jednog grada gdje je preko 90%(cini mi se) Srba.
Panasonic
Posts: 1299
Joined: 22/07/2004 22:39
Location: Sarajevo

#10

Post by Panasonic »

Prenj wrote:
Panasonic wrote:
Prenj wrote: Ne pretjeruj, pa cak je i u Trebinju obnovljena i otvorena dzamija prije koji mjesec ...
IZ tvrdi da se nema para.
Znam, ali Trebinje i BL ne mozes porediti. Da to nije ona dzamija na kojoj su neki dan osvanuli "svakakvi" natpisi?
A zasto nije moguce porediti Trebinje i Banjaluku?
Ako ti je Trebinje predaleko, uzmimo Prijedor za primjer, grad u kome su se desili daleko veci zlocini nego u Banjaluci i u kojem je obnovljena dzamija.
Zar treba cekati da i zadnji nocni junak sa sprejom postane 'tolerantan"?
I Trebinje i Prijedor su jednostavno premali da bi se mogli porediti sa Banja Lukom. Osim toga u Prijedoru ima dosta povratnika, tako da je situacija sveukupno drugacija. Ima i u BL obnovljenih dzamija, ali u predgradju. Covjece, Ferhadija je u centru. U centru jednog grada gdje je preko 90%(cini mi se) Srba.
Drug_Tito
Posts: 718
Joined: 09/03/2004 00:00

#11

Post by Drug_Tito »

To da se nema para moze se pricati pticama na granama.

Panasonic je u pravu, Banjaluka se ne moze porediti. Banjaluka je glavni grad Republike Srpske. Ja mislim da jeste, mozda su jos Pale, nisam siguran. Uglavnom BL je centar cetnika, ako im zafali, samo sidju sa Manjace i odma se poveca broj. Graditi Ferhadiju u BL je isto ko kada bi se podigao spomenik Bin Laden-u u New York-u. Ista stvar samo drugo pakovanje. Gradi se Arnaudija, ali Arnaudija je malo manja i ne vidi se bas ono da je u gradu tako da moze proci, ali Ferhadija je majka dzamija svih dzamija u Bosni, moze se tako reci, izgradnja te dzamije znaci da je na neki nacin Srpski san pao u vodu. Moze da bude u pregradju BL, moze da bude u Prijedoru, Kozarcu, Trebinju, moze se Ferhadija napraviti ist ista, samo u nekom drugom djelu grada, pokraj Incela naprimjer, ali Srbi nemogu dopustiti sebi da se gradi tamo gdje treba da bude. Jedino ako nebi oko nje mogli da izgrade pet do sest crkvi tako da se zatvori Ferhadija i da se nevidi. Mozda tada. A to sto IZ kaze da nema para, mogu lagano da popuse nesto sem cigare kada tako nesto kazu. :x
Dado dijasporitus
Posts: 3177
Joined: 06/05/2005 23:08
Location: na baušteli
Grijem se na: Trčanje oko zgrade

#12

Post by Dado dijasporitus »

[quote="Panasonic"][quote="Prenj"][quote="Panasonic"][quote="Prenj"][quote="Panasonic"]Ferhadija se ne moze jos graditi jer bi je Srbi opet srusili. Takvi su oni. Ferhadija je u centru grada (uzem centru) i kako sad da, bas kako Drug Tito kaze, Srbi gledaju u nju i cuju ezan. Naravno da ne ide, Srbi su to.

Jucer citam, obili su u neku dzamiju, pokrali je, i od cilima izrezali krst. :([/quote]

Ne pretjeruj, pa cak je i u Trebinju obnovljena i otvorena dzamija prije koji mjesec ...
IZ tvrdi da se nema para.[/quote]

Znam, ali Trebinje i BL ne mozes porediti. Da to nije ona dzamija na kojoj su neki dan osvanuli "svakakvi" natpisi?[/quote]

A zasto nije moguce porediti Trebinje i Banjaluku?
Ako ti je Trebinje predaleko, uzmimo Prijedor za primjer, grad u kome su se desili daleko veci zlocini nego u Banjaluci i u kojem je obnovljena dzamija.
Zar treba cekati da i zadnji nocni junak sa sprejom postane 'tolerantan"?[/quote]

I Trebinje i Prijedor su jednostavno premali da bi se mogli porediti sa Banja Lukom. Osim toga u Prijedoru ima dosta povratnika, tako da je situacija sveukupno drugacija. Ima i u BL obnovljenih dzamija, ali u predgradju. Covjece, Ferhadija je u centru. U centru jednog grada gdje je preko 90%(cini mi se) Srba.[/quote]

U Banjaluci su obnovljene dzamije koje su uglavnom u Gornjem Seheru i Novoseliji koji su zapravo stari dijelovi BL i odakle je BL potekla. Ferhadija je bila izgradjena sto se nekad nazivao Donji Seher i predstavljala je pocetak sirenja moderne BL. U obe oblasti Bosnjaci (muslimani) su bili velika vecina sve do 1991 godine. Opadanje broja Bosnjaka je pocelo poslije zemljotresa 1969 godine kad je 70% Donjeg Sehera sruseno a sa njim su otisle i zanatske radnje, trgovine i drugi objekti koji su odrzavali tradicionalno stanovnistvo tog podrucja. Vecim dijelom 70-ih i 80-ih ni jedan od ovih objekata nije renoviran i okolina Ferhadije je bila uglavnom pustos (sve do izgradnje novog zanatskog centra krajem 80-ih) . Jedini odrzivi povratak Bosnjaka (muslimana) a samim tim i izgradnja Ferhadije je realna ako se i okolni objekti ponovo izgrade (i naravno moderniziraju danasnjim potrebama).
marimahunar
Posts: 130
Joined: 12/12/2005 17:16

#13

Post by marimahunar »

uno - da li mi moze netko reci sto je sa privatnim zastitnickim firmama ... zasto se lijepo ne postavi netko naoruzan ispred objekta i nema problema

duo - srpskim talibanima sa manjace je svejedno da li se dzamija nalazi u vrbanji, seheru, dolcu, na pobrdju ili je to ferhadija ... prema tome teorija o strahu od represalija (pazi samo ovoga koji poredi new york, ladena i bluku sa ferhadijom - bilder, nista drugo) ne pije vode

tre - nije suada, dragi moji nego poslije jednog uvaljivanja muda pod bubrege banjaluckim bosnjacima od strane bratske mat(R)ice ponovo se kupuje i prodaje i vvrijeme i pozicija sa onim sto je ostalo od banjaluckog bosnjackog ponosa
User avatar
Ahmmed
Posts: 4274
Joined: 21/09/2005 22:28

#14

Post by Ahmmed »

projekat "101 džamija u Sarajevu", doduše na deset prijeratnih sarajevskih općina, okončan je još 1991. Od 1992 do 1995, valjda ne trebamo ponavljati, znamo šta se desilo sa džamijama na okupiranim teritorijama. Značajno su oštećene i one u slobodnom dijelu Sarajeva.
U godinama nakon rata, pomenuti projekat je revitaliziran, a danas broj džamija u sarajevskoj regiji,prešao je 101.


Što se Ferhadije tiče....Ovo pišu Nezavisne novine, 26.06.2006



Radovi na obnovi u ratu srušene džamije Ferhadija u Banjoj Luci su poèeli, potvrdio je Omer Brankoviæ, ministar za izbjeglice i raseljena lica u Vladi RS.

On je dodao da bi za desetak dana trebalo da poène i zidanje nakon što prethodno budu napravljeni temelji.

Iako je poèetak obnove džamije bio najavljen za 10. juni, rok za poèetak radova nekoliko puta je odlagan jer Islamska vjerska zajednica nije odabrala izvoðaèa radova.
Fragmenti srušene džamije naðeni su prošlog oktobra na banjoluèkoj gradskoj deponiji u Ramiæima, izvaðeni su i oèišæeni, i nalaze se na privremenoj lokaciji u naselju Vrbanja gdje su pripremljeni za ugraðivanje.

Ipak, prema nekim procjenama, postoji još fragmenata džamije na nekoliko lokacija koji još nisu sa sigurnošæu identifikovani da li pripadaju Ferhadiji, ili Arnaudiji, još jednoj srušenoj banjoluèkoj džamiji.

Prema rijeèima Medine Hadžihasanoviæ, asistenta nadzora na radovima na iskopavanju fragmenata džamije Ferhadija, namjera je da što veæi dio fragmenata bude ugraðen u džamiju, da bi Ferhadija bila što sliènija srušenoj džamiji.

Gradnja džamije æe se obavljati po originalnim nacrtima i gabaritima.

Džamija Ferhad-paše Sokoloviæa izgraðena je 1579. godine. Gabariti džamije iznosili su 18x14 metara. Džamija je 1950. godine uvrštena u nacionalno blago BiH, a nakon toga ušla i u zaštitu UNESKO-a.
marimahunar
Posts: 130
Joined: 12/12/2005 17:16

#15

Post by marimahunar »

vidi ahme i nas je naucio ... kako stvari stoje jos malo pa i cirilicu ce znati
Eshek
Posts: 2421
Joined: 12/11/2004 00:21
Location: Dunya

#16

Post by Eshek »

para za ferhadiju ima, a nije teško ni zaštititi Ferhadiju, 2 pandura, i još 2 gorile, i to je to. nije veliki trošak za simbol koji toliko znači.

mislim da je IZ slabo organizovala sve oko obnove Ferhadije, iz samo njima znanih razloga.

Možda im postojeće stanje i odgovara :-?
neupucena
Posts: 623
Joined: 05/06/2006 16:03
Location: Livada na kojoj krave zadovoljno pasu travu
Contact:

#17

Post by neupucena »

Eshek wrote:para za ferhadiju ima, a nije teško ni zaštititi Ferhadiju, 2 pandura, i još 2 gorile, i to je to. nije veliki trošak za simbol koji toliko znači.

mislim da je IZ slabo organizovala sve oko obnove Ferhadije, iz samo njima znanih razloga.

Možda im postojeće stanje i odgovara :-?
Pokusaj nekada razgovarati sa mladim imamima koji je IZ postavila u prijedorskim dzematima pa ces shvatiti da je ovo tvoje "mozda" potpuno suvisno.
Eshek
Posts: 2421
Joined: 12/11/2004 00:21
Location: Dunya

#18

Post by Eshek »

neupucena wrote:
Eshek wrote:para za ferhadiju ima, a nije teško ni zaštititi Ferhadiju, 2 pandura, i još 2 gorile, i to je to. nije veliki trošak za simbol koji toliko znači.

mislim da je IZ slabo organizovala sve oko obnove Ferhadije, iz samo njima znanih razloga.

Možda im postojeće stanje i odgovara :-?
Pokusaj nekada razgovarati sa mladim imamima koji je IZ postavila u prijedorskim dzematima pa ces shvatiti da je ovo tvoje "mozda" potpuno suvisno.
Nisam razgovarao, ali i ne trebam, dovoljno me oči služe. A i mozak. Znam da IZ-u nije u interesu da postoje etnički i vjerski heterogene sredine, jer bi onda njihov utjecaj bio raspršeniji i manji. Ovako je njihova moć u etnički homogenim sredinama koncentrovana i oni to koriste obilato.

I još jedna stvar me nervira kod IZ-a: Miješaju se u politiku, i još tvrde kako su oni "univerzalni" i kako vjera ulazi u sve pore života, pa i u politiku. Ako se već razumiju u toliko stvari, zašto malo ne poguraju ekonomiju u povratničkim mjestima? Ili je to domen u koji se "malo manje dobro" razumiju??

Ako ljudima ne poboljšavaš život, nemoj im onda ni govoriti za koga da glasaju...
Protuparajlija
Posts: 16
Joined: 14/03/2007 17:38

#19

Post by Protuparajlija »

Bas pretjerujete. Ferhadija se gradi, opstina je obezbjedila novac, jedini problem je sto IZ zeli da sagradi veci dzamiju sa minaretom koji bi bio 6 metara visi.
morgo
Posts: 2
Joined: 26/03/2007 22:38

#20

Post by morgo »

ko misli da se ne gradi savjetujem mu da dodje u b. luku pa nek vidi najlakše je sjedit u hladu i komentarisati hajd malo na teren pa onda pricaj :sleep: :sleep: :sleep: :sleep:
spy07
Posts: 11
Joined: 24/02/2007 18:49

#21

Post by spy07 »

Dzamija je bila i dzamija ce opet biti obnovljena... me ne odlucujemo o toe...
User avatar
Bosanac_21
Posts: 1313
Joined: 07/05/2005 04:56
Location: Bosanski Novi

#22

Post by Bosanac_21 »

Image
Poglavar Islamske zajednice u BiH reisu-l-ulema Mustafa efendija Cerić, uzidao je prvi kamen u Ferhat-pašinu džamiju u Banjaluci.

Cerić je, obraćajući se okupljenim vjernicima, rekao da je u Banjaluci popravljena bezbjednosna klima za povratnike i da će izgradnja Ferhadije doprinijeti boljem dijalogu.

"Neka ovaj kamen bude razlog za pomirenje među narodima, za bolju budućnost Banjaluke, i razlog da više niko nikome nikada ne ruši crkve, sinagoge i džamije, ne samo u BiH, nego u cijelom svijetu", rekao je Cerić izražavajući želju da Ferhadija bude mjesto pomirenja i međusobnog uvažavanja.

Cerić vjeruje da će stići još donacija i da bi do kraja godine trebalo da bude sazidano tri do četiri metra kamenog zida džamije. Istakao je da želi da Ferhadija bude džamija svih Banjalučana "i mjesto gdje bi Evropa, zajedno s nama, trebalo da se uči istinskom vjerskom dijalogu".

Cerić je dodao da je od 17 porušenih džamija u Banjaluci, 14 obnovljeno. Zahvalio je Vladi RS i premijeru Miloradu Dodiku, naglasivši da je on odobrio značajna sredstva za gradnju Ferhadije, zatim Muhamedu Hamidoviću, inženjeru s Arhitektonskog fakulteta u Sarajevu, i medijima koji su pratili izgradnju.

Banjalučki muftija Edhem Čamdžić rekao je da je ovo izuzetno značajan dan i da je najvažniji posao, a to je saniranja temelja Ferhadije, završen u decembru prošle godine.

"Na tome su radila tri instituta, a sve je obavljeno pod nadzorom UNESKO-a iz Pariza", rekao je Čamdžić ističući da je sa reisom Cerićem veliki kamen na temelje džamije postavio najstariji džematlija Ćazim Bejhalimić.

Čamdžić je izrazio nadu da će se s munare Ferhadije uskoro čuti poruka vjere, mira, tolerancije, suživota i dijaloga.

Činu početka zidanja Ferhadije prisustvovalo je stotinak vjernika. Izgradnja se obavlja pod nadzorom Arhitektonskog fakulteta iz Sarajeva i državne komisije. Kamen temeljac za džamiju Ferhadiju položen je 2001. godine, a do sada je pronađeno 70 odsto originalnog kamena porušene džamije.
Cerić: Banjaluka bezbjednija od Čikaga

Reisu-l-ulema Mustafa efendija Cerić pozvao je juče sve Banjalučane koji žive daleko od rodnog grada da se vrate.

"Sada je sigurnije živjeti u Banjaluci nego u nekim dijelovima Čikaga, gdje sam i ja jedno vrijeme živio", rekao je Cerić.

Dodao je da su mu Banjalučani bošnjačke nacionalnosti rekli da nemaju više bezbjednosnih, ali da imaju problema pri zapošljavanju. Rekao je da smatra da je to osnovni razlog zašto se ljudi ne vraćaju, te da bi taj problem trebalo što prije riješiti.(Nezavisne)

Image
Gradi se insallah :-D
Dado dijasporitus
Posts: 3177
Joined: 06/05/2005 23:08
Location: na baušteli
Grijem se na: Trčanje oko zgrade

#23

Post by Dado dijasporitus »

Bosanac_21 wrote: Cerić je, obraćajući se okupljenim vjernicima, rekao da je u Banjaluci popravljena bezbjednosna klima za povratnike i da će izgradnja Ferhadije doprinijeti boljem dijalogu.
Jeste sipak. Stari je moj dole i kaze da je situacija gora nego za vrijeme rata. Eto nedavno ubise i onog Hrvata povratnika.

Djubrad :x :x :x
User avatar
green man
Posts: 199
Joined: 10/04/2007 19:32

#24

Post by green man »

Banja Luka će opet postati grad mira i tolerancije kada odu ona govna koja su je naselili za vrijeme rata!Kad neka seljačina imigrant sa vlašića počne srat kako je on "Banjalučanin"puko bi ga nogom u oko! :x :x :x Meni kao rođenom banjalučaninu to veoma smeta,i pored tog što sam ja u poređenju sa njim građanin drugog reda,samo zato što imam muslimansko ime!Ali nije ničija do zore... :roll:
User avatar
pirmin
Posts: 11199
Joined: 18/02/2006 23:50
Location: Ciganluk

#25

Post by pirmin »

Kako je u Svedskoj?

Diraju li vas? :oops:
Post Reply