Izvoz auta iz BiH u Njemacku

Automobili, pitanja, pomoć, savjeti...

Moderators: anex, _BataZiv_0809

Post Reply
dr_twin
Posts: 1
Joined: 05/11/2014 22:42

#1 Izvoz auta iz BiH u Njemacku

Post by dr_twin »

Selim se ubrzo u Njemacku radi posla. Povezao bih sa sobom i auto jer je star 2 godine. Interesuje me proces uvoza auta u Njemackoj - znam da se ne placa carina i pdv, ali me interesuje proces. Pogotovo ako je to neko skoro uradio. Hvala unaprijed
User avatar
Caterpilar
Posts: 167
Joined: 15/09/2023 15:25

#2 Re: Izvoz auta iz BiH u Njemacku

Post by Caterpilar »

Pratim
User avatar
problemnatravunu
Posts: 15812
Joined: 26/10/2014 07:41
Location: Sarajevo

#3 Re: Izvoz auta iz BiH u Njemacku

Post by problemnatravunu »

Šta, Nijemci ne naplaćuju carine i poreze kad neko individualno uvozi auto iz države izvan EU ?
Wird ein Kraftfahrzeug aus einem Nicht-EU-Staat nach Deutschland eingeführt, sind in der Regel 10 % Zoll und 19 % Einfuhrumsatzsteuer zu entrichten. Unter bestimmten Bedingungen kann das Importauto aber auch als Übersiedlungsgut anerkannt werden. Dann entfällt der Zoll für den Autoimport.

Ako se motorno vozilo uvozi u Njemačku iz zemlje izvan EU-a, općenito se mora platiti 10% carine i 19% poreza na promet pri uvozu. Pod određenim uvjetima, uvezeni automobil također se može priznati kao roba za preseljenje. Tada neće biti carine za uvoz automobila.
HelaS
Posts: 5848
Joined: 22/09/2018 13:21

#4 Re: Izvoz auta iz BiH u Njemacku

Post by HelaS »

dr_twin wrote: 08/10/2023 22:46 Selim se ubrzo u Njemacku radi posla. Povezao bih sa sobom i auto jer je star 2 godine. Interesuje me proces uvoza auta u Njemackoj - znam da se ne placa carina i pdv, ali me interesuje proces. Pogotovo ako je to neko skoro uradio. Hvala unaprijed
Ostaješ li trajno ili privremeno u Njemačkoj?
User avatar
skrbavi-admin
Posts: 4288
Joined: 31/12/2021 17:16
Location: Pakšobistanski Dikitaturistan

#5 Re: Izvoz auta iz BiH u Njemacku

Post by skrbavi-admin »

jednom obavljo nesto po minhenu nekad davno cini mi se 2014a godina i nako vidim solidan audi a4 tedesi kontam kako je fin i uredan.... njmeacke tablice a okvir tablica NIPEX tuzla :mrgreen:
User avatar
Optimist
Posts: 13759
Joined: 08/02/2010 19:01
Location: Sarajevo

#6 Re: Izvoz auta iz BiH u Njemacku

Post by Optimist »

problemnatravunu wrote: 16/10/2023 06:24 Šta, Nijemci ne naplaćuju carine i poreze kad neko individualno uvozi auto iz države izvan EU ?
Wird ein Kraftfahrzeug aus einem Nicht-EU-Staat nach Deutschland eingeführt, sind in der Regel 10 % Zoll und 19 % Einfuhrumsatzsteuer zu entrichten. Unter bestimmten Bedingungen kann das Importauto aber auch als Übersiedlungsgut anerkannt werden. Dann entfällt der Zoll für den Autoimport.

Ako se motorno vozilo uvozi u Njemačku iz zemlje izvan EU-a, općenito se mora platiti 10% carine i 19% poreza na promet pri uvozu. Pod određenim uvjetima, uvezeni automobil također se može priznati kao roba za preseljenje. Tada neće biti carine za uvoz automobila.
Ne naplacuje ni BiH kad si povratnik i dovozis svoje auto ovdje.
User avatar
skrbavi-admin
Posts: 4288
Joined: 31/12/2021 17:16
Location: Pakšobistanski Dikitaturistan

#7 Re: Izvoz auta iz BiH u Njemacku

Post by skrbavi-admin »

s tim da moras dokazat da je auto bilo na tebi neko vrijeme prije "uvoza"
Post Reply