Ima jedna modra rijeka.......tj. bila jedna zelena rijeka

Očuvanje čovjekove okoline.

Moderator: anex

Post Reply
Vingo
Posts: 3912
Joined: 11/03/2003 00:00

#1 Ima jedna modra rijeka.......tj. bila jedna zelena rijeka

Post by Vingo »

Uskoro cemo se nasih rijeka, onakvih kakve su nekad bile, sjecati samo kroz poeziju.....
Sprema nam se nekoliko novih hidroelektrana....A ni Unu nece postedjeti.
(Nadacemo se da za nekoliko godina neki neodgovorni radnici nece pustiti ulje u nju....)

:(

Federalno ministarstvo energije, industrije i rudarstva objavilo je jučer poziv svim investitorima zainteresiranim za izgradnju novih osam energetskih objekata u FBiH.
Radi se o gradnji hidroelektrana Ustikolina, Vranduk, Rmanj manastir, Vrilo, termoelektrana Tuzla i Kakanj, te rudnika i termoelektrana Bugojno i Kongora.

Poziv ambasadama

Prema mišljenju ministra energije, industrije i rudarstva Vahida Heće, ovaj projekt od većeg je značaja za državu nego izgradnja koridora 5C. Zašto?
- Investicija za svih osam objekata procjenjuje se na 2,5 milijardi eura. Na izgradnji će biti direktno i indirektno angažirano najmanje 50.000 radnika. Nakon izgradnje, bit će otvoreno između 4.000 i 5.000 radnih mjesta. Zbog toga je ogroman značaj ove investicije, a još je veći što struja uvijek ima kome da se proda - odgovara Hećo u izjavi za "Dnevni avaz".
Uvođenjem strateškog partnera, dodaje, bit će osigurano da to tržište bude kvalitetno i stabilno.
Ističe da je Ministarstvo uputilo i direktne pozive u dvije domaće i devet stranih kompanija koje su do sada već iskazale interesiranje za gradnju ovih objekata. Obavijesti su poslate i na adrese 19 ambasada u BiH s molbom da informiraju, pozovu i potaknu firme u svojim zemljama da pošalju svoje ponude.

Zadržati kontrolu

- Krajnji rok za predaju pisama namjere je 21. avgust i očekujemo da će se javiti veliki broj zainteresiranih. Ministarstvo će odabrati najpovoljnijeg ponuđača i predložiti Vladi FBiH šta dalje. Najbolje bi bilo da strateški partneri ponude novac za gradnju, a da im ga mi vraćamoelektričnom energijom koja će biti proizvedena u tim objektima - kaže Hećo.
Obrazlaže da je opredjeljenje Federacije da ne ide ni u kakve suvlasničke odnose nego da novi energetski kapaciteti ostanu u vlasništvu države.
U krajnjoj liniji, zavisno od ponuda, moguće je da će se, eventualno, dozvoliti ulazak u suvlasništvo strateškom partneru, ali ne u obimu većem od 30 posto.
Samo tako, smatra resorni ministar, država može zadržati kontrolu nad energetskim sektorom.

M. KUKAN

Ključna uloga elektroprivreda u FBiH

Prema Hećinim riječima, u ovom projektu ključnu ulogu imat će dvije elektroprivrede u FBiH, koje će biti u partnerskim odnosima s izabranim ponuđačima i zajedničkim snagama će graditi objekte i birati isporučioce opreme.
- Elektroprivrede su podrška svemu ovome i one će u velikoj mjeri biti uključene kako bi država zadržala vlasništvo. Ozbiljnim partnerima je, s obzirom na rast cijena struje, interes da povrat svojih sredstava dobiju u električnoj energiji - zaključuje Hećo.
_BosanaC
Posts: 8428
Joined: 16/08/2005 14:02
Location: Sarajevo
Contact:

#2

Post by _BosanaC »

Zao mi je samo sto Heći neko ne presudi dok je jos prdio po Zenici... Interesantno koliko covjek moze nemati obraza. Prvo pljackati i onako najsiromasniji kanton, pa kad ga smjene (ali to samo kod nas ima) Osnivac ga postavi na mjesto ministra. Pa isti taj Hećo onim Željezarskim radnicima koji ostaše bez krova nad glavom, u istoj onoj Zenici koju je i sam pustošio i koja ga je stvorila, šupljira o tome šta je najbolje za njih. I evo, sad se još trudi uništiti i ono malo prirodnog i netaknutog što nam je ostalo...

A stoka će opet na izborima svako za svoje, svako u svoj tor i red, da ne bi slučajno anamo oni izabrali više svojih...
User avatar
Bumbar
Posts: 5638
Joined: 06/04/2005 10:46
Location: suncan dan :S

#3 Re: Ima jedna modra rijeka.......tj. bila jedna zelena rijek

Post by Bumbar »

[quote="Vingo"]Uskoro cemo se nasih rijeka, onakvih kakve su nekad bile, sjecati samo kroz poeziju.....
Sprema nam se nekoliko novih hidroelektrana....A ni Unu nece postedjeti.
(Nadacemo se da za nekoliko godina neki neodgovorni radnici nece pustiti ulje u nju....)

quote]

E pa vala vise...cijeli svijet se trudi da zastiti svoje vode...ali eto...mi volimo biti drugaciji...najvise mi zivac povuce kad se onda uzdignu kako imamo fine i ciste rijeke...

Sta je sa Unom??
User avatar
Bumbar
Posts: 5638
Joined: 06/04/2005 10:46
Location: suncan dan :S

#4 Re: Ima jedna modra rijeka.......tj. bila jedna zelena rijek

Post by Bumbar »

[quote="Vingo"]Uskoro cemo se nasih rijeka, onakvih kakve su nekad bile, sjecati samo kroz poeziju.....
Sprema nam se nekoliko novih hidroelektrana....A ni Unu nece postedjeti.
(Nadacemo se da za nekoliko godina neki neodgovorni radnici nece pustiti ulje u nju....)

quote]

E pa vala vise...cijeli svijet se trudi da zastiti svoje vode...ali eto...mi volimo biti drugaciji...najvise mi zivac povuce kad se onda uzdignu kako imamo fine i ciste rijeke...

Sta je sa Unom??
Post Reply