HOMOLOGACIJA AUTOMOBILA

Automobili, pitanja, pomoć, savjeti...

Moderators: _BataZiv_0809, anex

adnan798
Posts: 38
Joined: 12/02/2009 16:02

#1 HOMOLOGACIJA AUTOMOBILA

Post by adnan798 »

Naime dobio sam na poklon automobil iz Njemacke godiste je 2000 i sada zelim da ga prevedem na nase table.Otisao sam da obavim hologaciju i rekli su da ga ne mogu uvesti u BIH.U saobracajnoj stoji da je auto D3 i malo sam potrazio po netu i nasao da ako u saobracajnoj stoji u malom kvadraticu od broja 30 do broja 36 da je to auto EURO3. U mom slucaju pise broj 30 sto bi trebalo da bude EURO 3 norma.Je li neko imao slicnih problema i sta da radim?????
http://www.nacionalnaklasa.com/content/view/1329/6/1/1/

To je taj link gdje sam nasao gdje treba da pise od broja 30...
http://www.nacionalnaklasa.com/content/view/1329/6/1/1/
Last edited by adnan798 on 03/12/2011 10:23, edited 2 times in total.
User avatar
shlauf
Posts: 2505
Joined: 27/07/2008 23:34
Location: Made in Sarajevo

#2 Re: HOMOGENIZACIJA AUTOMOBILA

Post by shlauf »

HOMOLOGACIJA

Aleeeee aleeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeee :dance:
cucamonga
Posts: 529
Joined: 29/06/2011 09:30

#3 Re: HOMOGENIZACIJA AUTOMOBILA

Post by cucamonga »

HAHAHHAHAHAHAHHAHAHA

:lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :thumbup: :thumbup: :thumbup:
adnan798
Posts: 38
Joined: 12/02/2009 16:02

#4 Re: HOMOGENIZACIJA AUTOMOBILA

Post by adnan798 »

shlauf wrote:HOMOLOGACIJA

Aleeeee aleeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeee :dance:
DA PRIZNAM MOJA GRESKA HOMOLOGACIJA
User avatar
shlauf
Posts: 2505
Joined: 27/07/2008 23:34
Location: Made in Sarajevo

#5 Re: HOMOLOGACIJA AUTOMOBILA

Post by shlauf »

Gdje si radio homologaciju ako si iz Sarajeva ???? Imaš jednu firmu kod GRAS-a i zove se "REMIS" 033/467-450 pa se raspitaj i kod njih.

Aleeeeee aleeeeeeeeeeeeeeeeeeee :dance:
User avatar
Bakir1
Posts: 13669
Joined: 18/06/2008 16:45
Location: mislim da o tome imam misljenje.
Contact:

#6 Re: HOMOLOGACIJA AUTOMOBILA

Post by Bakir1 »

ako si jednom usao u sistem i pao nema drugi put ;-)
d3 je nesto izmedju eu3 i eu2 norme ali nije samo motor to sto mora udovoljavati eu3 normi,ako je neki ford sigurno su kocnice koje su ti dale pad.
nazalost u tvome slucaju taj auto po vazecim propisima mozes samo vratiti u drzavu iz koje si ga dovukao ili ga izmjestiti van ove.
ako te raduje nisi ni prvi ni zadnji ciji auto nije zadovoljio standarde,zato uvijek ali bas uvijek prije bilo cega provjeru kod nekog ovlastenog uvoznika vozila da li auto zadovoljava propise ili ne
adnan798
Posts: 38
Joined: 12/02/2009 16:02

#7 Re: HOMOLOGACIJA AUTOMOBILA

Post by adnan798 »

Na svu srecu nisam platio homologaciju vec kada sam otisao covjek mi je rekao da bezveze nebi platio 250 km da nece proci homologaciju.Nije Ford u pitanju vec Opel Astra i prije nego sto sam je u BIH dovukao uradio sam veliki servis u njemackoj da budem siguran u putu.Tako sto se tice ispravnosti auta nije problem.
User avatar
poznanik
Posts: 6749
Joined: 12/05/2010 16:18
Location: Novo Sarajevo

#8 Re: HOMOGENIZACIJA AUTOMOBILA

Post by poznanik »

adnan798 wrote:
shlauf wrote:HOMOLOGACIJA

Aleeeee aleeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeee :dance:
DA PRIZNAM MOJA GRESKA HOMOLOGACIJA
Homologizacija...
adnan798
Posts: 38
Joined: 12/02/2009 16:02

#9 Re: HOMOGENIZACIJA AUTOMOBILA

Post by adnan798 »

poznanik wrote:
adnan798 wrote:
shlauf wrote:HOMOLOGACIJA

Aleeeee aleeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeee :dance:
DA PRIZNAM MOJA GRESKA HOMOLOGACIJA
Homologizacija...
pa dobro hocemo li se sada stalno ispravljat kako god znase na sta se misli ako ne znas da pomognes nemoj ni postat ne znam koji vam je ku... kako se god pise neka se pise ne znam stvarno koji vam je klinac sto se tice ispravljanja svi se pravite pametni hajde da vas cujem koliko ste pametni pa mi odg na moje pitanje...
User avatar
poznanik
Posts: 6749
Joined: 12/05/2010 16:18
Location: Novo Sarajevo

#10 Re: HOMOGENIZACIJA AUTOMOBILA

Post by poznanik »

adnan798 wrote:pa dobro hocemo li se sada stalno ispravljat kako god znase na sta se misli ako ne znas da pomognes nemoj ni postat ne znam koji vam je ku... kako se god pise neka se pise ne znam stvarno koji vam je klinac sto se tice ispravljanja svi se pravite pametni hajde da vas cujem koliko ste pametni pa mi odg na moje pitanje...
Slijedeći put, kada budeš postavljao temu ili tražio odgovor na svoje pitanje, pokušaj sa "Tražilicom". Da jesi, našao bi moj post star samo nekoliko dana, na istom ovom pdf.
Homologizacija vozila u BiH uređena je "Zakonom o osnovama sigurnosti saobraćaja na cestama u BiH" iz 2006. godine, prema kojem je kasnije donesen "Pravilnik o homologizaciji vozila, dijelova, uređaja i opreme vozila" 2008. godine, koji je dopunjen "Odlukom o posebnim vrstama za koje se ne provodi postupak pojedinačne homologizacije vozila", 2011. godine.

Pravilnikom iz 2008. god. odobreno je da se homologacija vozila za posebne vrste uvoza ne provodi u slučajevima:

- kada vozila uvoze članovi diplomatskih i konzularnih predstavništava stranih država u BiH, i koja će imati reg. oznake tog diplomatskog ili konzularnog predstavništva,
- kada se gornja vozila stavljaju u prodaju u BiH, nakon isteka privremenog uvoza za ta vozila, u skladu s odredbama reciprociteta Bečke konvencije,
- za vozila muzejske vrijednosti (vozila starija od 30 godina), te iznimno vozila kojima takav status odobri resorno ministarstvo,
- za vozila kategorije M1 (motorna vozila za prevoz putnika koja osim sjedišta vozača imaju još najviše 8 sjedišta - tarifna oznaka 87.03), vozila kategorije N1 (motorna vozila za prijevoz tereta čija najveća dopuštena masa nije veća od 3,5 t. - tarifna oznaka 87.04) te vozila kategorije L (mopedi, motocikli, tricikli, četverocikli - tarifna oznaka 87.11), a koja radi preseljenja uvoze fizičke osobe koje su neprekidno boravile u inozemstvu najmanje tri godine, uz uslov da su ih lično ili članovi njihovog domaćinstva u inozemstvu posjedovali ili koristili najmanje godinu dana do dana useljenja ili povratka u BiH, i da se ta vozila uvezu u roku od 12 mjeseci od dana useljenja ili povratka,
- vozila koja uvoze fizičke osobe s prebivalištem ili boravištem u Bosni i Hercegovini, stečena na osnovu pravomoćnog sudskog rješenja o nasljeđivanju.

Ova sva nabrojana vozila svakako moraju biti registrirana u MUP-u, nakon provedene tehničke kontrole i ocjenjivanja njihovog stanja.

Odlukom o poesbnim vrstama uvoza iz 2011. godine, holomogizacija pojedinačnih vozila ne provodi se za:

- vozila koja ne podliježu postupku registracije i nisu namijenjena za kretanje javnim cestama,
- vozila specijalnih namjena, donirana iz inozemstva općinskim, kantonalnim, entitetskim ili državnim tijelima ili organizacijama,
- vozila koja su po svojim konstrukcijskim karakteristikama posebno prilagođena za prevoz osoba s invaliditetom.

Sva ostala vozila podliježu homologizaciji.

http://www.sarajevo-x.com/forum/viewtop ... 0#p6666740
goran16v
Posts: 10140
Joined: 20/09/2011 09:02

#11 Re: HOMOLOGACIJA AUTOMOBILA

Post by goran16v »

Ja sam provjeravao za neki Mercedes C klasu, odvezem auto na masinski fakultet i pitam:
- Dobar dan. Jel vi radite homologaciju vozila kod uvoza?
- Radimo.
- Dovezao sam Mercedes C, onaj crni ispred, a evo saobracajna, mozete li provjeriti da li moze proci homologaciju?
- Ne mozemo mi to tako
- Kako to?
- Pa ne mozemo mi za svaki auto znati da li ce proci ili nece?
- Pa sta da radim?
- Vozi u Mercedes servis i nek ti oni daju papir da li prolazi ili ne prolazi, a mi cemo taj papir uvaziti i zavrsiti homologaciju

Sofisticiran proces nema sta :-D
User avatar
muha_sa
Posts: 128884
Joined: 12/11/2004 23:33
Location: rajvosa

#12 Re: HOMOLOGACIJA AUTOMOBILA

Post by muha_sa »

adnan798 wrote:Naime dobio sam na poklon automobil iz Njemacke godiste je 2000 i sada zelim da ga prevedem na nase table.Otisao sam da obavim hologaciju i rekli su da ga ne mogu uvesti u BIH.U saobracajnoj stoji da je auto D3 i malo sam potrazio po netu i nasao da ako u saobracajnoj stoji u malom kvadraticu od broja 30 do broja 36 da je to auto EURO3. U mom slucaju pise broj 30 sto bi trebalo da bude EURO 3 norma.Je li neko imao slicnih problema i sta da radim?????
http://www.nacionalnaklasa.com/content/view/1329/6/1/1/

To je taj link gdje sam nasao gdje treba da pise od broja 30...
http://www.nacionalnaklasa.com/content/view/1329/6/1/1/
pitaj HAVANU :) možda i ne trebaš pitat-vidjet ce on ovo pa ce ti pojasnit :)
Krone
Posts: 111
Joined: 23/09/2011 07:30

#13 Re: HOMOLOGACIJA AUTOMOBILA

Post by Krone »

adnan798 wrote:Naime dobio sam na poklon automobil iz Njemacke godiste je 2000 i sada zelim da ga prevedem na nase table.Otisao sam da obavim hologaciju i rekli su da ga ne mogu uvesti u BIH.U saobracajnoj stoji da je auto D3 i malo sam potrazio po netu i nasao da ako u saobracajnoj stoji u malom kvadraticu od broja 30 do broja 36 da je to auto EURO3. U mom slucaju pise broj 30 sto bi trebalo da bude EURO 3 norma.Je li neko imao slicnih problema i sta da radim?????
http://www.nacionalnaklasa.com/content/view/1329/6/1/1/

To je taj link gdje sam nasao gdje treba da pise od broja 30...
http://www.nacionalnaklasa.com/content/view/1329/6/1/1/
Glavna greska nasih ljudi koji se ne razumiju u ove propise, konkretno za homologaciju je ta da svi misle da ako ispunjava Euro3 norme, tada se moze homologirati, međutim na homologaciji vozila se ne gleda samo norma motora već i homologacione oznake na uređajima koji učestvuju u pasivnoj i aktivnoj sigurnosti vozila (kočnice, pojasevi, stakla, svetla itd itd) i najviše se zbog toga i vozila vraćaju sa homologacije, a ne zbog neispunjavanja Euro 3 norme motora, BTW euro3 važi samo do nove godine, od nove godine više neće važiti... Raspitati se u nekom dokazanom servisu, npr. na Mašinskom fakultetu Sarajevo ili u BIHAMK-u, a ne u Remisu koji je privatno vlasnistvo IPI-a iz Zenice.....
Krone
Posts: 111
Joined: 23/09/2011 07:30

#14 Re: HOMOLOGACIJA AUTOMOBILA

Post by Krone »

goran16v wrote:Ja sam provjeravao za neki Mercedes C klasu, odvezem auto na masinski fakultet i pitam:
- Dobar dan. Jel vi radite homologaciju vozila kod uvoza?
- Radimo.
- Dovezao sam Mercedes C, onaj crni ispred, a evo saobracajna, mozete li provjeriti da li moze proci homologaciju?
- Ne mozemo mi to tako
- Kako to?
- Pa ne mozemo mi za svaki auto znati da li ce proci ili nece?
- Pa sta da radim?
- Vozi u Mercedes servis i nek ti oni daju papir da li prolazi ili ne prolazi, a mi cemo taj papir uvaziti i zavrsiti homologaciju

Sofisticiran proces nema sta :-D
naravno, moras dobiti prvo potvrdu proizvođača, to se zove homologacija tipa vozila, na osnovu koje ćeš tek dobiti homologaciju pojedinačnog vozila....
goran16v
Posts: 10140
Joined: 20/09/2011 09:02

#15 Re: HOMOLOGACIJA AUTOMOBILA

Post by goran16v »

Krone wrote:
goran16v wrote:Ja sam provjeravao za neki Mercedes C klasu, odvezem auto na masinski fakultet i pitam:
- Dobar dan. Jel vi radite homologaciju vozila kod uvoza?
- Radimo.
- Dovezao sam Mercedes C, onaj crni ispred, a evo saobracajna, mozete li provjeriti da li moze proci homologaciju?
- Ne mozemo mi to tako
- Kako to?
- Pa ne mozemo mi za svaki auto znati da li ce proci ili nece?
- Pa sta da radim?
- Vozi u Mercedes servis i nek ti oni daju papir da li prolazi ili ne prolazi, a mi cemo taj papir uvaziti i zavrsiti homologaciju

Sofisticiran proces nema sta :-D
naravno, moras dobiti prvo potvrdu proizvođača, to se zove homologacija tipa vozila, na osnovu koje ćeš tek dobiti homologaciju pojedinačnog vozila....
Nije to u pitanju nego svrha delegata u plavom mantilu koji sjedi na mas. fakultetu.
1. Ako je njegova svrha samo da utvrdi da li za pojedinacni auto vazi tipska homologacija tj da ga formalno identifikuje onda su i taj dio mogli prepustiti drugima da radi, a ne da se dize tolika fama oko koncesija za homologaciju i da te setkaju (doduse to je poenta postojanja nase drzave i sistema).
2. Po logici ovog "strucnjaka" (vjerovatno i cijelog principa) oni bi priznali potvrdu iz Eurolinea, u koji sam otisao na njegov nalog, koji je serviser i prodavac Mercedesa, a ne proizvodjac.
Razumijem ja to da je on ovlasteni, baza podataka, ovo-ono, ali cijeli sistem je apsurdan. Drzava ganja disiplinu, a finalni rezultat zavisi od ovlastenog uvoznika, prodavca, servisera, nad cijim radom i pridrzavanjem licence Mercedesa, ta ista drzava nema nikakve kontrole.
User avatar
HAVANA
Posts: 32695
Joined: 19/08/2008 23:04

#16 Re: HOMOLOGACIJA AUTOMOBILA

Post by HAVANA »

Ne mogu majke mi vise pisati.Zasto vjerujete nekom jebenom svabi,turcinu,marokancu da vozilo zadovoljava odredjene norme.Postoji procedura i nacin kako se to radi i nije to samo kod nas tako.U mnogim drugim zemljama je ista situacija.Ako nisi siguran idi u servis i uzmi potvrdu proizvodjaca,to je jedini siguran i validan papir...
Možes i sam okvirno pogledati na ovoj stranici mada kod odredjenih modela moras poznavati materiju da bi se snasao...Ako su te odbili...to je to,ne moze proci...

http://www.homologacija.gov.ba/Document ... ila....pdf
User avatar
HAVANA
Posts: 32695
Joined: 19/08/2008 23:04

#17 Re: HOMOLOGACIJA AUTOMOBILA

Post by HAVANA »

adnan798 wrote:Naime dobio sam na poklon automobil iz Njemacke godiste je 2000 i sada zelim da ga prevedem na nase table.Otisao sam da obavim hologaciju i rekli su da ga ne mogu uvesti u BIH.U saobracajnoj stoji da je auto D3 i malo sam potrazio po netu i nasao da ako u saobracajnoj stoji u malom kvadraticu od broja 30 do broja 36 da je to auto EURO3. U mom slucaju pise broj 30 sto bi trebalo da bude EURO 3 norma.Je li neko imao slicnih problema i sta da radim?????
http://www.nacionalnaklasa.com/content/view/1329/6/1/1/

To je taj link gdje sam nasao gdje treba da pise od broja 30...
http://www.nacionalnaklasa.com/content/view/1329/6/1/1/

Jedini auto koje zadovoljava euro 3 normu sa dizelskim motorom a da je 2000 godina, opel astra 1.7 dti 55 kw...Koliko ja znam...
whow
Posts: 2217
Joined: 11/11/2004 07:17
Location: Edmonton
Contact:

#18 Re: HOMOLOGACIJA AUTOMOBILA

Post by whow »

U ovoj Bosni ( i Hercegovini) se od svega pravi cirkus i lopovluk sve korumpirano i kvarno pocev od guzonja koji godinama nisu u stanju formirati vjece ministara preko opstinskih shtakora koji jedu pizze i cevepa po kancelarijama ispijaju kahve i pushe po hodnicima pa sve do priskolovanih "majstora" koji se ponasaju poput doktora nauka . Strava i uzas. Zasto se onda cuditi u vezi nejasnoca u procesu homologizacije . Pa upravo te nedorecensoti i nejasnoce su idealne za razvijanje korupcije , ganjanje stela i sredjivanje papira. Dakle kad sam vrh vlasti radi protiv interesa vlastite drzave i naroda zasto bi bilo bolje i sa ostatkom birokratije.
User avatar
corolla02
Posts: 10420
Joined: 18/02/2009 22:12
Location: Light travels faster than sound; that is why some people appear bright, until you hear them speak!
Horoskop: Gemini

#19 Re: HOMOLOGACIJA AUTOMOBILA

Post by corolla02 »

whow wrote:U ovoj Bosni ( i Hercegovini) se od svega pravi cirkus i lopovluk sve korumpirano i kvarno pocev od guzonja koji godinama nisu u stanju formirati vjece ministara preko opstinskih shtakora koji jedu pizze i cevepa po kancelarijama ispijaju kahve i pushe po hodnicima pa sve do priskolovanih "majstora" koji se ponasaju poput doktora nauka . Strava i uzas. Zasto se onda cuditi u vezi nejasnoca u procesu homologizacije . Pa upravo te nedorecensoti i nejasnoce su idealne za razvijanje korupcije , ganjanje stela i sredjivanje papira. Dakle kad sam vrh vlasti radi protiv interesa vlastite drzave i naroda zasto bi bilo bolje i sa ostatkom birokratije.
:lol: oplakah ocam' :lol: :lol:
suljke
Posts: 175
Joined: 06/02/2008 21:39
Location: sarajevo

#20 Re: HOMOLOGACIJA AUTOMOBILA

Post by suljke »

Pravite nauku od nicega
Pruzila mi se prilika da kupim pojeftino Mercedes A klasu 1999 god.
Uzeo broj sasije i broj motora, otisao u predstavnistvo u Brijescu.
Momak uzeo ukucao ...
Zao nam je 1999 god je prelomna za taj model medjutim vase vozilo ne zadovoljava Euro 3 zbog toga i toga.
Hvala lijepo, koliko sam duzan. Niste nista duzni zao je nama.
goran16v
Posts: 10140
Joined: 20/09/2011 09:02

#21 Re: HOMOLOGACIJA AUTOMOBILA

Post by goran16v »

Nije nauka kako prvjeriti da li auto zadovoljava uslove homologacije, nego je problem sto sto ti provjerio A klasu, bas kao i ja C klasu vrlo jednostavno u servisu, ali zvanican dokument daje institucija koja nije u stanju nista provjeriti.
vnm
Posts: 1479
Joined: 08/07/2008 01:28

#22 Re: HOMOLOGACIJA AUTOMOBILA

Post by vnm »

homologacija i nije provjera, nego zakonska ovjera necega. u ovom slucaju podataka koje ti ustupi ovlasteni da je vozilo na utvrdjivanju euro normi iste ispunilo.

mozes recimo prijaviti vozilo na ispitivanje u njemackoj, tamo odrede da ispunjava norme, a taj dokument mozes koristiti u drugim clanicama EU.
tako da je proces homologacije kod uvoza polovnog vozila isti i u njemackoj, odes kod ovlastenog ovaj ti da papir ukoliko je vozilo ispitivano, ti ga nosis na homologaciju, ovjere ti...
goran16v
Posts: 10140
Joined: 20/09/2011 09:02

#23 Re: HOMOLOGACIJA AUTOMOBILA

Post by goran16v »

Jest, samo je kod nas u drzavi bio cjeli cirkus oko dodjela koncesija (nemilice para) za homologaciju, tendera itd uz objasnjenje da je to ne znam ti kako komplikovan proces, da zahtjeva obucenost ljudi itd. Ispostavlja se sav strucni posao zavrsavaju servisi, da bi ovlasteni na homologaciju osnovu toga samo "udarili pecat". E u cijelom sistemu, s obzirom akkva im je sad uloga, po meni su nepotrebni ti sto udare pecat. Ako su me slali u ovlasteni servis za Mercedes sta ce se desiti ako zelim da uvezem auto za koje ne postoji ovlasteni servis u BiH???
User avatar
HAVANA
Posts: 32695
Joined: 19/08/2008 23:04

#24 Re: HOMOLOGACIJA AUTOMOBILA

Post by HAVANA »

Nista,kao i u drugim zemljama.Cekaces malo duze potvrdu iz druge zemlje i zavrsices ako zadovoljava euro norme.Radio sam ja hondu.
Stvarno pravite nauku od nicega. :roll: Jako jednostavna stvar i jasno zakonski regulisana.Zna se sta prolazi a sta ne i jako je jednostavno za provjeriti.E sad sto bosanac odma zamisli da moze nesto zavrsiti sto niko drugi ne moze to je drugi problem.Masi ljudi sam rekao ne zalijecite se,ne vjerujte nekom svabi sto vam je rekao da je d3 isto sto i euro3...al jok...zavrsice oni...aha...Ovo je jedna od rijetkih stvari koja je dobro zakonski regulisana i nema muljanja,il ide, il ne ide...
Svi lete na manju cijenu i rekla kazala...Jeste li ikad razmisljali zasto je cijena pojedinih modela za ista godista veca i po 1000-1500 eura?Zbog euro 3 norme...Onaj skuplji je u pravilu euro 3...Nismo mi jedini kojim se uvozni zakon regulise euro3 normom...Potraznja veca = cijena veca...Euro 2 uzimas kako hoces...niko ih nece...
Primjer...otprilike...

Astra 2.0 di 2000g 1200 eura Astra 1.7 dti 55kw 2000g 2300eura
Golf 2000g 1.9 tdi 66kw 1800 eura Golf 2000g 1.9 tdi 85kw 2500 eura...
goran16v
Posts: 10140
Joined: 20/09/2011 09:02

#25 Re: HOMOLOGACIJA AUTOMOBILA

Post by goran16v »

HAVANA wrote:Nista,kao i u drugim zemljama.Cekaces malo duze potvrdu iz druge zemlje i zavrsices ako zadovoljava euro norme.Radio sam ja hondu.
E u tome i jeste fol. Nemam ja nista protiv principa i nacina homologacije, ali imam protiv kako ga nasa drzava primjenjuje. Po zakonu homologaciju mogu uraditi ovlasteni koncesionari, koji su dobili koncesije zbog strucnosti i osposobljenosti (lijep i prilican priliv novca na monopolistickoj osnovi), a u praksi svojim potvrdama proizvodjac sam sebe homologira. E ako su zaduzeni i osposobljeni za homologaciju, zasto moras cekati potvrdu iz inostranstva? Ok, ako je vec moras cekati iz inostranstva koju homologatori automatski prihvataju zasto je odmah ne uvazi MUP??? Nekako mi nije logicno, prakticno homologaciju ne rade nego ovjeravaju tudju, ali se administrativno postavljaju i ponasaju kao da je rade.
Post Reply