Energetski efikasna kuća

Očuvanje čovjekove okoline.

Moderator: anex

doboj71
Posts: 601
Joined: 21/07/2011 05:20

#51 Re: Energetski efikasna kuća

Post by doboj71 »

Postoje uredjaji koji se zovu humidifier (humidity -vlaga).Mogu se koristiti samo za jednu sobu.Naspes vodu ,podesis procenat vlage i mali fan unutra izbacuje vodenu paru i ovlazuje prostoriju.Takodle postoje i steam humidifier ,oni imaju mali grijac koji stvara paru ,itako ovlazuje zrak .ne bi trebali biti nesto skupi,ovdje u Americi su od 40 -100 dolara .

a tema mi se svidja posto sam skoro uselio u kucu koju sam sam pravio .Tako da sam imao sansu da uradim dosta stvari koje sam htio ,a koje su povoljne za okolis(manja potrosnja ,zdrava kuca ,...)
Hadzi Lojo
Posts: 1538
Joined: 19/10/2010 19:51

#52 Re: Energetski efikasna kuća

Post by Hadzi Lojo »

http://www.duco-architects.eu/uk/archit ... ntilation/

Kod nas se ponegdje ugradjuje u aluminisjku stolariju ali po meni najbolje rjesenje za ventilaciju.
Keiko
Posts: 1238
Joined: 01/02/2013 21:52

#53 Re: Energetski efikasna kuća

Post by Keiko »

Hadzi Lojo wrote:http://www.duco-architects.eu/uk/archit ... ntilation/

Kod nas se ponegdje ugradjuje u aluminisjku stolariju ali po meni najbolje rjesenje za ventilaciju.
To su ovi o kojima ja stalno pricam i mogu u sve tipove stolarije. Opet ponavljam, nisam pobornica PVC stolarije iz vise razloga. Prvo, preferiram prirodne materijale, drugo, PVC stolarija se brze krivi od kvalitetne drvene ili aluminijske, itd.

Gradjevinski radovi bilo kakve vrste su ozbiljan posao i dugorocna investicija. Na zalost, jos mi nemamo 'kulturu' shvatanja te investicije. Dodaj onda jos i oslabljenu kupovnu moc i eto dugorocnog belaja. Po meni je pametnije i isplativije uvalit' se u kredit pa uradit' kako treba da je covjek miran. Normalno je da se kuhinje i kupatila mijenjaju svakih 10-tak godina (uglavnom zbog 'mode'), stolarija svakih 20-tak godina, itd. Ali kad je objekt strucno i kvalitetno uradjen, to su sve relativno male investicije jer ne zahtijevaju strukturalne popravke.
BISCANIN2
Posts: 1144
Joined: 22/09/2004 12:30
Location: Bihać

#54 Re: Energetski efikasna kuća

Post by BISCANIN2 »

Izolacija od 20 cm lastrinog stiropora sa carbonskom fasadom zavrsena.
U kuci temperatura oko 21 stepen kad se ne lozi po 3 dana nikako , doduse zime nije bilo nikako , sad je oko 2 do 0 c po danu , noci i jutra do minus8 , pec se pali oko 19 sati i gori do 24 celzijua tad se gasi ,ali mi je upalimo putem termsotata i radi do 22 i 30 ,pri tom potrosim neto malo manje od vrece peleta.
Po danu e pec jos nije upalila niti je bilo potrebe , grijemo oko 160 m kvadratni , kuca sa podrumom u zakopu i podkrovljem .Obicna stolarija pvc sa dva stakla.
User avatar
rovac13
Posts: 5228
Joined: 08/12/2013 16:17

#56 Re: Energetski efikasna kuća

Post by rovac13 »

krkalf wrote:Zasto se u Srbiji i sire na Balkanu ne grade pasivne i druge energetsko efikasni objekti:
Prilicno jednostavno......takve kuce kostaju jako puno .......u normalnim drzavama za takve stvari dobijas poticaj od drzave.......da bi koliko toliko prije se to isplatilo.........u nasoj drzavi svi zavrsili ugradjevinske skole pa hoce da i sebe ugrade u tvoj projekat :lol: :lol: :lol:

Sa moje tacke gledista meni se takvo nesto nikad nebi isplatilo........za nekog drugog ne mogu nista reci......nije nam svima isto.

Ja sam sagradio kucu linijom manjeg otpora.......da prodjem jeftinije.......i na kucu stavio 8 sm stiropor......pvc stolariju sa koef prol topl 1,2......i sa staklima low e sa koef 1,1......odnosno ako argon nekad iscuri staklo ce biti 1,4 .

Grijem 1 sprat 85 m2 sa toplotnim pumpama zrak-zrak (klime inverteri).........sve ovo nije kostalo tako puno........a godisnje trosim 200-260 KM na grijanje.

U mom slucaju ne postoji racunica gdje bi mi se pasivna kuca isplatila.
gradina
Posts: 266
Joined: 11/06/2009 10:45

#57 Re: Energetski efikasna kuća

Post by gradina »

ZADNJI KRENULI U PROJEKAT I EVO PRVI DOBILI I CERTIFIKAT I DOBILI KALORIMETRE.. SLJEĆE JE SVAKI STAN PO KALORIMETAR. ..IDEMO DALJE

http://www.habitat.org/emea/stories/ene ... -in-bosnia
OVA DOLE ZGRADA GDJE SE VIDI RAZLIKA TO JE ZGRADA U TEŠNJU...
zijancer
Posts: 4749
Joined: 03/08/2004 20:52
Location: 39

#58 Re: Energetski efikasna kuća

Post by zijancer »

Svi ti likovi su bili dio zajednice kućnih šarafača koji su razmjenjivali prve ideje u fanzinima i časopisima posvećenim alternativnoj tehnologiji. Pod alternativna tehnologija ne mislim na neke Na-Rubu-Znanosti mistične fantazije nego na DIY nekonzumerističku kulturu ljudi koji su u stanju napraviti funkcionalan TV za 9,00$ i koji su htjeli da SVI naprave po jedan umjesto da ga kupe u tržnom centru. Sjebala ih je samo činjenica da je prosječan čovjek ljenji od prosječnog balvana. Al entuzijazam za 10, đe bi bili bez njega. Svima je bio cilj da šire znanje i prave nešto drugačije, van granica kapitalističkog mainstreama. Po meni, najbolji način za dizat pritisak The Manu. Oni su ohrabrivali ljude da nelegalno grade prve eko-kuće, van regulacija nametnutih od strane države koja ih tada još nije ni priznavala. Kako se te razlikuje od naših dunđera koji tešu po Hrasnom Brdu? Sad bi se neko pametan mogao dosjetiti. Razlika je u tome što su ovi ljudi zaista u tome trenutku ZNALI BOLJE OD DRŽAVE, što su ih zakoni sputavali. Naši brđani to ne znaju.

Uglavnom to vam je sve klasa onih divnih ljudi, sanjara što stvarno žele bolji svijet. Klasa ljudi kojih ovdje više skoro da i nema jer su u ratu najviše najebali. Po njih su prve došli.

Što vam ja trunim o ovom? Prvo, ovo je meni super zanimljivo. Drugo, da su ovi ljudi imali malo više podrške mogli su razviti ove tehnolgije koje bi bi imale uticaja na razvoj siromašnih zemalja. To se sve moglo primijenit na zemlje od Bosne i Hercegovine do Somalije. Low tech pristup očuvanju okoliša. Jebe se meni za solarne ploče od 2000 km po kvadratu. Divne su al daj mi nešto za 20. Daj me nauči nešto da ja to mogu sam napravit. Al jebo taj poso, nemoš siromahu prodat jeftino. Njega natjeraš u kredit pa mu prodaš skupo. Treće, imam poentu totalno, samo prije toga da vam još nešto objasnim.
Pokret za očuvanje okoliša je trenutno karina.

Taj pokret je imao potencijal da izvrši puno dublju promjenu u društvu. One čike što sam ih pominjao, oni luđaci iz šezdesetih? Njih je u istoj mjeri zanimalo da ga zavuku potrošačkom društvu koliko i da sačuvaju okoliš. Ide to jedno s drugim baš lijepo nekako. Poenta je bila poboljšat životni standard i bogatijim i siromašnijim a da se ne zagađuje okoliš.

Šta se, međutim, desilo? Desilo se da je kapitalizam fino uzeo cijeli taj pokret, upakovao ga u reciklirani papir (znaaam da sam već imao sličan fazon) i prodao po skupe pare. Moderno je danas na zapadu bit ekološki osviješten, električna kola vozat, organsku hranu jest, posadit malo mrkve na balkonu, kupiš fino zdjelice izdizajnirane obaška za to. Od reciklirane gline ili tako nečeg. I sve je to skuplje nego ”obični” proizvodi. Kupiš sebi za 2-3 € više mirnu savjest da si ti, eto, pomogo u očuvanju planete. Jesi, jesi. Svi ono govore, jes fakat, uništavamo prirodu, sjo i ja bi išo na selo, sadio, radio. Treba to. I onda skinu 6 sezona serije za vikend. Đe HDMI da spojim laptop na TV, bolje se vidi. Treba ti to, nema govora da ti ne treba. I svi to manje više znaju, barem ovi pametniji. Sve što rade je licemjerno. Al jebiga kad je lakše.

Haj dobro, nije cijeli pokret karina. Ima ljudi koji se stvarno bore i satraše se. Al u globalu se sve to razvodnilo.
rad i red
Posts: 7
Joined: 05/09/2013 11:02

#59 Re: Energetski efikasna kuća

Post by rad i red »

Pozdrav,
Da li iko ima iskustva sa solarnim pločama koje proizvode struju. Da li je isplatljivo? Koliko bi se ploča trebalo staviti za kucu od 130 m2, cijena...
Hvala unaprijed
Post Reply