Ekologija na baterije

Očuvanje čovjekove okoline.

Moderator: anex

mIRCerka
Posts: 28084
Joined: 20/08/2004 15:21
Location: Bolje biti frustrirani mjesanac nego cistokrvni idiot.

#1 Ekologija na baterije

Post by mIRCerka »

Ponukana cestim prepirkama oko piramide otvaram ovu temu. Prenj, ako skrenem, signaliziraj blagovremeno. Hvala.


Borba na forumu je trajala skoro mjesec dana da se dobije ovaj podforum. On je i formiran. Bio aktivan par dana, zamro... pa se aktivira pokoja tema, ali mi se cini da se uvijek vrte isti ljudi.
Svjedoci smo da se na piramidalnim temama stalno pominje sjeca stabala na Visocici i stalno se poziva na ekologiju.
E pa dragi moji, SEDAM SUMA u Sarajevu je sada SUMA i po, Gorazde ogoljeno,novi put Travnik - Bugojno preko Rostova je otvoren prije par mjeseci i vec propada ne zbog lose izvedenih radova vec zbog ogoljenih brda....

i vama je sada trn u oko sjeca na Visocici. Aferim. Pravi ste mi ekolozi na baterije. Mozda spadam medju rijetke osobe koje svo smece, ukljucujuci celofan od cigara, nosim sa sobom ili kuci ili do prvog kontejnera.

Bolna je cinjenica da se ekologije mnogi uhvate kao argumenta samo onda vise nemaju sta reci, a rijetko koji ce uciniti neki mikro korak ka poboljsanju ekoloske situacije u zemlji. Nikome ne smeta Plasticna rijecna dolina rijeke Bosne...skoro od izvora do usca...


primjera ima milion...

i da, tema nije namjenjena da bi se sad pricalo o piramidi ili rostovu ili sedreniku....temu postavljam iskljucivo zato da vam pokusam signalizirati da je dosta vise suplje price a nigdje rada...



:oops:
Prenj
Posts: 7014
Joined: 20/07/2004 08:59

#2

Post by Prenj »

Obale nasih rijeka zasute smecem su svakodnevni svjedoci nase iskrenosti.
mIRCerka
Posts: 28084
Joined: 20/08/2004 15:21
Location: Bolje biti frustrirani mjesanac nego cistokrvni idiot.

#3

Post by mIRCerka »

Prenj wrote:Obale nasih rijeka zasute smecem su svakodnevni svjedoci nase iskrenosti.
ne samo iskrenosti vec stvarnog zalaganja za ekologiju. meni sjeca na visocici prestava trun u oku. Da smeta, ali pored DEBLA U OKU (svega gore navedenog) ne reagujem vise, vec samo cekam da se baterije istrose :D
mIRCerka
Posts: 28084
Joined: 20/08/2004 15:21
Location: Bolje biti frustrirani mjesanac nego cistokrvni idiot.

#4

Post by mIRCerka »

eto ti dokaza prenj koliko su EKOLOZI zaista zainteresirani...niko da se javi...
ccccccccc....
User avatar
Qler
Posts: 23723
Joined: 18/10/2004 14:49
Location: Sarajevo

#5

Post by Qler »

mislim da mi je ovo prvi post na ovom podforumu... samo da kazem... bolje je da sutim i da pazim sta radim nego da palamudim ovdje a vamo bacam gdje sta tignem... mirci i ja sam jedan od rijetkih koji po citav dan nosaju sa sobom papiric dok ne nadju kontejner. i onaj sto je u raji poznat ko' dosadan jer ih tjera da celofane konzerve flase i to nese 10m do kontejnera! neku noc jedan recimo prijatelj ispred mene baci kutiju od pizze i konzervu.. a znajuci kakav sam ja :D kad je vidio kako sam ga pogledao :) lagano se sageo pokupio sve i jos sto nije bilo njegovo i odnio u kontejner!

malo sam skernuo :) u glavnom, poenta je.. draze mi je da nista ne pisem ovdje, da se ne nerviram i da pazim na okolinu nego da pisem ovdje a gledam mogu li pogoditi kontejner sa prozora.....
edu
Posts: 7895
Joined: 30/11/2004 15:25

#6

Post by edu »

ja bih se javio..al' ne smijem.. :D :D :D
micika
Posts: 3439
Joined: 27/02/2004 00:00
Location: ankara

#7

Post by micika »

Mirci.....svaka ti cast :)

ja sam za to da se organizuje neka veca radna akcija,za ciscenje obala rijeke Bosne.Svaki put kad prodjem tuda.....cijeli put,od sarajeva do doboja,Bogu plakat.Srce me zaboli.
ja cu biti tamo za nekih mjesec dana,ostajem cijelo ljeto,pa javite.
Hajd da se nesto organizuje....stvarno smo stoka.
edu
Posts: 7895
Joined: 30/11/2004 15:25

#8

Post by edu »

najlakse je 100_KU prozivati.. :D :D ..covjek ni kriv ni duzan.. :D :D :D
vodolija_33
Posts: 2068
Joined: 11/11/2003 00:00
Location: Sarajevo

#9

Post by vodolija_33 »

mIRCerka wrote:
Prenj wrote:Obale nasih rijeka zasute smecem su svakodnevni svjedoci nase iskrenosti.
ne samo iskrenosti vec stvarnog zalaganja za ekologiju. meni sjeca na visocici prestava trun u oku. Da smeta, ali pored DEBLA U OKU (svega gore navedenog) ne reagujem vise, vec samo cekam da se baterije istrose :D
Kao prvo, rekla si da ne želiš da se pominje Visočica i piramida, pa je onda nemoj ni ti spominjati, ako ne želiš da tema skrene u krivom smjeru 8-)

Što se tiče ekologije, i Bog a i narod zna da kod nas ljudi nemaju urođene navike oko zaštite okoliša a Boga mi, nisam vidjela ni da organi vlasti nešto poduzimaju glede ovog problema. Valjda se na tome ne mogu zaraditi neki značajni politički poeni pa su totalno zanemarili to pitanje... Svima je nekako neinteresantno raspravljati na tu temu. Jesmo li fakat toliko primitivni?? :shock:

Naša prelijepa država je puna smeća. Stranci Bosnu I Hercegovinu zovu još i "Zemlja nedovršenih kuća i plastičnih kesa" :(. Pa ljudi moji šta je s nama? Zar nam ne smeta smeće u vlastitom dvorištu? :shock:

Izvini mirci, ali moram reći da ipak možda imamo nešto zajedničko sa Egiptom... koliko znam ni oni nisu neko oličenje čistoće kao ni mi :(
mIRCerka
Posts: 28084
Joined: 20/08/2004 15:21
Location: Bolje biti frustrirani mjesanac nego cistokrvni idiot.

#10

Post by mIRCerka »

vodolija_33 wrote:
mIRCerka wrote:
Prenj wrote:Obale nasih rijeka zasute smecem su svakodnevni svjedoci nase iskrenosti.
ne samo iskrenosti vec stvarnog zalaganja za ekologiju. meni sjeca na visocici prestava trun u oku. Da smeta, ali pored DEBLA U OKU (svega gore navedenog) ne reagujem vise, vec samo cekam da se baterije istrose :D
Kao prvo, rekla si da ne želiš da se pominje Visočica i piramida, pa je onda nemoj ni ti spominjati, ako ne želiš da tema skrene u krivom smjeru 8-)

Što se tiče ekologije, i Bog a i narod zna da kod nas ljudi nemaju urođene navike oko zaštite okoliša a Boga mi, nisam vidjela ni da organi vlasti nešto poduzimaju glede ovog problema. Valjda se na tome ne mogu zaraditi neki značajni politički poeni pa su totalno zanemarili to pitanje... Svima je nekako neinteresantno raspravljati na tu temu. Jesmo li fakat toliko primitivni?? :shock:

Naša prelijepa država je puna smeća. Stranci Bosnu I Hercegovinu zovu još i "Zemlja nedovršenih kuća i plastičnih kesa" :(. Pa ljudi moji šta je s nama? Zar nam ne smeta smeće u vlastitom dvorištu? :shock:

Izvini mirci, ali moram reći da ipak možda imamo nešto zajedničko sa Egiptom... koliko znam ni oni nisu neko oličenje čistoće kao ni mi :(
Pa to je valjda ta ekologija na baterije, jer mi zaista nismo olicenje cistoce, ni brige, i sad se slomise pricom o ekologiji i YOU KNOW WHAT :D
vodolija_33
Posts: 2068
Joined: 11/11/2003 00:00
Location: Sarajevo

#11

Post by vodolija_33 »

micika wrote:Mirci.....svaka ti cast :)

ja sam za to da se organizuje neka veca radna akcija,za ciscenje obala rijeke Bosne.Svaki put kad prodjem tuda.....cijeli put,od sarajeva do doboja,Bogu plakat.Srce me zaboli.
ja cu biti tamo za nekih mjesec dana,ostajem cijelo ljeto,pa javite.
Hajd da se nesto organizuje....stvarno smo stoka.
Prošle godine je Vlada Ze-Do Kantona organizovala čišćenje korita rijeke Bosne. Bio je javni poziv za sve ljude koji su trenutno nezaposleni a koji su zainteresirani da zarade nešto novca, da dođu i pomognu u akciji.

Akcija je završena jako brzo i sve je bilo prelijepo :) dok smeće iz drugog kantona nije ponovo doplivalo i dok ljudi koji su naseljeni u selima na obalama rijeke Bosne nisu ponovo počeli basati smeće u rijeku :(

Ne moram ni reći da niko nije ni opomenuo te kretene :x
Prenj
Posts: 7014
Joined: 20/07/2004 08:59

#12

Post by Prenj »

micika wrote:Mirci.....svaka ti cast :)

ja sam za to da se organizuje neka veca radna akcija,za ciscenje obala rijeke Bosne.Svaki put kad prodjem tuda.....cijeli put,od sarajeva do doboja,Bogu plakat.Srce me zaboli.
ja cu biti tamo za nekih mjesec dana,ostajem cijelo ljeto,pa javite.
Hajd da se nesto organizuje....stvarno smo stoka.
Prvo treba rijesiti osnovni problem, a to je stvaranje divljih deponija na cijelom toku SVIH nasih rijeka, pa tek onda cistiti korita.
Zakoni postoje, ustanove i ljudi zaduzeni za sprovodjenje tih zakona takodjer postoje.
"Samo" ih treba natjerati da zarade svoju platu!
micika
Posts: 3439
Joined: 27/02/2004 00:00
Location: ankara

#13

Post by micika »

vodolija_33 wrote:
micika wrote:Mirci.....svaka ti cast :)

ja sam za to da se organizuje neka veca radna akcija,za ciscenje obala rijeke Bosne.Svaki put kad prodjem tuda.....cijeli put,od sarajeva do doboja,Bogu plakat.Srce me zaboli.
ja cu biti tamo za nekih mjesec dana,ostajem cijelo ljeto,pa javite.
Hajd da se nesto organizuje....stvarno smo stoka.
Prošle godine je Vlada Ze-Do Kantona organizovala čišćenje korita rijeke Bosne. Bio je javni poziv za sve ljude koji su trenutno nezaposleni a koji su zainteresirani da zarade nešto novca, da dođu i pomognu u akciji.

Akcija je završena jako brzo i sve je bilo prelijepo :) dok smeće iz drugog kantona nije ponovo doplivalo i dok ljudi koji su naseljeni u selima na obalama rijeke Bosne nisu ponovo počeli basati smeće u rijeku :(

Ne moram ni reći da niko nije ni opomenuo te kretene :x
Ja neznam da li si ti skoro prolazila tuda,ali meni izgleda kao da se nije cistilo nekih 20 godina.HRPE SMECA,LIMENKI,KESA.Duz cijele rijeke. :sad:
Vingo
Posts: 3912
Joined: 11/03/2003 00:00

#14

Post by Vingo »

Ti ocistis, oni bace, ti posadis, oni posijeku....i tako unedogled. Mislim da samo zestoka primjena nekog novog zakona, kojim ce se svako oneciscavanje i ugrozavanje okolisa placati zestokim parama....moze nesto promijeniti u glavama potomaka Ilira.
vodolija_33
Posts: 2068
Joined: 11/11/2003 00:00
Location: Sarajevo

#15

Post by vodolija_33 »

@micika

prođem ja 3-4 puta mjesečno tom dionicom i vjeruj mi da mi se gadi. Što reče Prenj, deponije pored rijeka su najveći problem. Tim ljudima niko ne brani da tu bacaju smeće i da stalno sebi stvaraju nove deponije koje su glavni problem. Ako budeš dovoljno pažljivo gledala, postoji par divljih deponija i u šumama oko korita rijeke Bosne :( pa onda dođe lokalni inženjer i zapali to smeće od čeka se vatra proširi i na šumu :x

@ Prenj

rade oni svoj posao :roll: naplaćuju kazne za parkiranje na "zelenim površinama" koje jako često postoje samo u njihovim glavama.

:-)
vodolija_33
Posts: 2068
Joined: 11/11/2003 00:00
Location: Sarajevo

#16

Post by vodolija_33 »

Vingo wrote:Ti ocistis, oni bace, ti posadis, oni posijeku....i tako unedogled. Mislim da samo zestoka primjena nekog novog zakona, kojim ce se svako oneciscavanje i ugrozavanje okolisa placati zestokim parama....moze nesto promijeniti u glavama potomaka Ilira.
Tačno! Naš narod samo poštuje zakon kada ga se udari po novčaniku :oops:
edu
Posts: 7895
Joined: 30/11/2004 15:25

#17

Post by edu »

vodolija_33 wrote:
Vingo wrote:Ti ocistis, oni bace, ti posadis, oni posijeku....i tako unedogled. Mislim da samo zestoka primjena nekog novog zakona, kojim ce se svako oneciscavanje i ugrozavanje okolisa placati zestokim parama....moze nesto promijeniti u glavama potomaka Ilira.
Tačno! Naš narod samo poštuje zakon kada ga se udari po novčaniku :oops:
bas vas je fino vidjeti kad se slazete.. :D :D :D
Prenj
Posts: 7014
Joined: 20/07/2004 08:59

#18

Post by Prenj »

Ja sam za singapurski model rjesavanja ovog problema, ko prlja taj prvo placa pa onda i cisti, i to uz TV prenos i provaljivanje kod raje ....
http://www.singapore-window.org/sw01/011223af.htm
SINGAPORE is being spruced up for Christmas in a public humiliation exercise involving a conscripted "yellow" army of cleaners.

These are no ordinary cleaners -- they come from the ranks of Singapore's litter felons ordered to sweep the streets as punishment for illegally discarding scraps of rubbish.

In the city-state obsessed with cleanliness, businessman S. Singh was sentenced to several hours labour for dropping a tissue out of a car window.

"It flew out as I was using it," he told reporters as he joined more than 120 other litterbugs dispatched to clean up duty in the past week, including sweeping the inner-city shopping belt of Orchard and Scotts Roads.

To add to their humiliation, the litter criminals must wear distinctive bright yellow jackets with "Corrective Work Order" (CWO) stamped across the back, and the local news media are invited to record their clean-up efforts.

Armed with a broom, a dustpan and plastic gloves, they can be ordered to spend up to 12 hours cleaning sidewalks, lawns, carparks and public areas, although in most instances it is a three-hour tour of duty.


In the klix republic which stresses the need for law and order and emphasises deterrent sentencing, a hardline on litter is not surprising.

Singapore still has hanging and caning for serious crimes, and dishes out fines for lesser offences such as jaywalking, feeding birds in public places, chewing gum and failing to flush the toilet.

The prospect of public humiliation, along with anti-litter counselling and pollution tours has had a profound effect on Singaporeans and made the city-state one of the cleanest countries in the world.

Taxi driver Mr Tay thought his throwing a plastic bag from the window of his vehicle had gone undetected until he received a corrective work order in the mail.

"They got my address by checking up on the license plate of my taxi," he said, adding remorsefully: "I have to face the consequences of my inconsiderate act."

First-time offenders who drop what the environment ministry calls "minor" litter -- a cigarette butt, bus ticket, sweet wrapper or matchstick -- face a fine of up to S$1000 (US$545) and litter counselling.

Repeat minor offenders, and all major offenders -- those who illegally discard a softdrink can and anything else not on the minor list -- are fined $2000 and slapped with a CWO.

"If you throw a major litter it is classified as a serious offence and warrents a CWO," an environment ministry spokeswoman said.

"We have also introduced what we call an 'educational element'," she said, explaining the pollution tours for litterbugs on the way to carrying out their corrective work order.

"People going for CWO are taken to rivers to see the rubbish that has accumulated at the float booms. It serves as a reminder of the consequences of their actions."

When Singapore's founding father Lee Kuan Yew launched the first Keep Singapore Clean campaign in 1968 he said there was "no hallmark of success more distinctive and more meaningful" than to be the cleanest, greenest city in South Asia.

His words have echoed through the decades since then in a country which prides itself in such projects as the campaign to find the cleanest toilet.

Since the CWO scheme was introduced in 1992, nearly 3700 people have been sentenced to clean the streets, with the numbers coming down rapidly since the penalties were strengthened four years ago, from 581 in 1998 to 306 this year.
Bobi
Forum administrator
Posts: 32514
Joined: 30/10/2002 00:00
Location: http://www.klix.ba
Grijem se na: J.P."Grijanje"Zenica
Vozim: TDI sve crveno
Contact:

#19

Post by Bobi »

micika wrote:
vodolija_33 wrote:
micika wrote:Mirci.....svaka ti cast :)

ja sam za to da se organizuje neka veca radna akcija,za ciscenje obala rijeke Bosne.Svaki put kad prodjem tuda.....cijeli put,od sarajeva do doboja,Bogu plakat.Srce me zaboli.
ja cu biti tamo za nekih mjesec dana,ostajem cijelo ljeto,pa javite.
Hajd da se nesto organizuje....stvarno smo stoka.
Prošle godine je Vlada Ze-Do Kantona organizovala čišćenje korita rijeke Bosne. Bio je javni poziv za sve ljude koji su trenutno nezaposleni a koji su zainteresirani da zarade nešto novca, da dođu i pomognu u akciji.

Akcija je završena jako brzo i sve je bilo prelijepo :) dok smeće iz drugog kantona nije ponovo doplivalo i dok ljudi koji su naseljeni u selima na obalama rijeke Bosne nisu ponovo počeli basati smeće u rijeku :(

Ne moram ni reći da niko nije ni opomenuo te kretene :x
Ja neznam da li si ti skoro prolazila tuda,ali meni izgleda kao da se nije cistilo nekih 20 godina.HRPE SMECA,LIMENKI,KESA.Duz cijele rijeke. :sad:
Ama mici...sve je bilo chisto ali sa prvim vecim padavinaamaa doplivalo smece iz drugog kantona(citaj Sarajevskog kantona :D)
_BosanaC
Posts: 8428
Joined: 16/08/2005 14:02
Location: Sarajevo
Contact:

#20

Post by _BosanaC »

Mirci... Ja mislim da se pricalo o jednoj drugoj Visocici kada je sjeca sume u pitanju (konkretno endemske munike) i kanjonu Rakitnice... Sto s ovom Visocicom, koja je obicno brdo, nema nikakve veze...
vodolija_33
Posts: 2068
Joined: 11/11/2003 00:00
Location: Sarajevo

#21

Post by vodolija_33 »

edu wrote:
vodolija_33 wrote:
Vingo wrote:Ti ocistis, oni bace, ti posadis, oni posijeku....i tako unedogled. Mislim da samo zestoka primjena nekog novog zakona, kojim ce se svako oneciscavanje i ugrozavanje okolisa placati zestokim parama....moze nesto promijeniti u glavama potomaka Ilira.
Tačno! Naš narod samo poštuje zakon kada ga se udari po novčaniku :oops:
bas vas je fino vidjeti kad se slazete.. :D :D :D
Pa to je dobra vijest, zar ne edu? Mislim, što nas više razmišlja na ovakav način znači da ima nade za nas. :)

Ne nasjedaj na polu/dezinformacije, edu :oops:
mIRCerka
Posts: 28084
Joined: 20/08/2004 15:21
Location: Bolje biti frustrirani mjesanac nego cistokrvni idiot.

#22

Post by mIRCerka »

_BosanaC wrote:Mirci... Ja mislim da se pricalo o jednoj drugoj Visocici kada je sjeca sume u pitanju (konkretno endemske munike) i kanjonu Rakitnice... Sto s ovom Visocicom, koja je obicno brdo, nema nikakve veze...
Bosanac, protabiri piramidalnu temu....

sad sam bila na pauzi...i prolazim pored stambene zgrade...i teta OPET istresa stoljnjak od rucka, a sa mrvama zajedno pada konzerva ribe...
pa bacanje smeca na divlje deponije jos i kontam al bacanje pod vlastiti pendzer mi ne ide u glavu...al nikako...
mIRCerka
Posts: 28084
Joined: 20/08/2004 15:21
Location: Bolje biti frustrirani mjesanac nego cistokrvni idiot.

#23

Post by mIRCerka »

PRENJ,
singapurski model je vise nego odlican. Naime, batine ni novcane kazne ne mogu poluciti takve rezultate kakve moze JAVNA OFIRAZA/BLAMAZA....
Prenj
Posts: 7014
Joined: 20/07/2004 08:59

#24

Post by Prenj »

mIRCerka wrote:PRENJ,
singapurski model je vise nego odlican. Naime, batine ni novcane kazne ne mogu poluciti takve rezultate kakve moze JAVNA OFIRAZA/BLAMAZA....
Stavise, Singapur je jedna od rijetkih zemalja za koju nam vize nisu potrebne, tako da mozemo vrlo jednostavno istraziti na koji je nacin cijela stvar tamo organizovana.
edu
Posts: 7895
Joined: 30/11/2004 15:25

#25

Post by edu »

vodolija_33 wrote:
edu wrote:
vodolija_33 wrote: Tačno! Naš narod samo poštuje zakon kada ga se udari po novčaniku :oops:
bas vas je fino vidjeti kad se slazete.. :D :D :D
Pa to je dobra vijest, zar ne edu? Mislim, što nas više razmišlja na ovakav način znači da ima nade za nas. :)

Ne nasjedaj na polu/dezinformacije, edu :oops:
dobra vijest?..ne znam..moram pitati vingolinu.. :D :D :D
Post Reply