Egzoplaneta: K2-18b otkriven zivot?

Naučna otkrića, edukacija, školstvo, univerziteti, fakulteti...
Post Reply
User avatar
Truba
Posts: 82667
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija

#76 Re: Egzoplaneta: K2-18b otkriven zivot?

Post by Truba »

wishful thinking. noun. Britannica Dictionary definition of WISHFUL THINKING. [noncount] : an attitude or belief that something you want to happen will happen even though it is not likely or possible.
User avatar
apsidejzi
Posts: 8404
Joined: 25/05/2013 23:49

#77 Re: Egzoplaneta: K2-18b otkriven zivot?

Post by apsidejzi »

Truba wrote: 14/05/2024 10:22 wishful thinking. noun. Britannica Dictionary definition of WISHFUL THINKING. [noncount] : an attitude or belief that something you want to happen will happen even though it is not likely or possible.
Pa prema vodecem naucniku koji predvodi ovo istrazivanje sanse su 50:50. Reklo bi se na nivou bacanja novcica :D ali to je mnogo vise nego za sve ostale egzoplanete koje smo otkrili jer na njima je 0% sanse.
User avatar
ZoomZoomKiwi
Posts: 11382
Joined: 10/03/2022 22:16

#78 Re: Egzoplaneta: K2-18b otkriven zivot?

Post by ZoomZoomKiwi »

Truba wrote: 14/05/2024 10:22 wishful thinking. noun. Britannica Dictionary definition of WISHFUL THINKING. [noncount] : an attitude or belief that something you want to happen will happen even though it is not likely or possible.
A postojanje nekog nevidiljivog svemogućeg milosrdnog i nadasve lukavog stvaraoca nije wishful thinking?
User avatar
ZoomZoomKiwi
Posts: 11382
Joined: 10/03/2022 22:16

#79 Re: Egzoplaneta: K2-18b otkriven zivot?

Post by ZoomZoomKiwi »

apsidejzi wrote: 14/05/2024 10:34
Truba wrote: 14/05/2024 10:22 wishful thinking. noun. Britannica Dictionary definition of WISHFUL THINKING. [noncount] : an attitude or belief that something you want to happen will happen even though it is not likely or possible.
Pa prema vodecem naucniku koji predvodi ovo istrazivanje sanse su 50:50. Reklo bi se na nivou bacanja novcica :D ali to je mnogo vise nego za sve ostale egzoplanete koje smo otkrili jer na njima je 0% sanse.
Da, upravo čitam. Ili ima odvojen okean sa biosferom, ili je voda u superkritičnom stanu i u pitanju je gasna planeta bez tečnog okeana, koja bi mogla imati isti hemijski potpis.

Možda nekad i saznamo.

Kako god, i taj odvojeni okean sa biosferom je vjerovatno u stadiju u kakvom je bio na našem planetu prije 3.3 milijarde godina. :mrgreen:
User avatar
Velkoski
ModeratorNaBezCenzure
Posts: 73278
Joined: 17/05/2008 15:30
Location: u dergjahu tvog srca
Vozim: Golf 7.5 GTI

#80 Re: Egzoplaneta: K2-18b otkriven zivot?

Post by Velkoski »

problem je i što je vjerovatno tidally locked (kako se ovo kaže na našem, a da ne zvuči glupo? :lol: ). Dakle, vjerovatno neki mikroorganizmi postoje, ako postoje

treba nam nešto jače od JWST-a :mrgreen:
User avatar
ZoomZoomKiwi
Posts: 11382
Joined: 10/03/2022 22:16

#81 Re: Egzoplaneta: K2-18b otkriven zivot?

Post by ZoomZoomKiwi »

Velkoski wrote: 14/05/2024 10:40 problem je i što je vjerovatno tidally locked (kako se ovo kaže na našem, a da ne zvuči glupo? :lol: ). Dakle, vjerovatno neki mikroorganizmi postoje, ako postoje

treba nam nešto jače od JWST-a :mrgreen:
Bit će, Nancy Grace Roman Space Telescope (NGRST) slijedi, već se sastavlja lagano. Potrajat će to doduše, al' eto nije više ni u fazi plana, nego se proizvodi.

Al' vrhunac će biti za nekih 30ak godina kad su planirali da započnu sa HWO (Habitable Worlds Observatory), e to je već mrcina sa posadom :mrgreen:


A tidal lock može biti a i ne mora, možda su brzina okretanja oko vlastite ose i oko K2-18 u rezonanciji pa nama samo izgleda da je u sinhronoj rotaciji. Btw. sinhrona rotacija je zvanični prevod za tidal lock.
Last edited by ZoomZoomKiwi on 14/05/2024 10:48, edited 2 times in total.
User avatar
Truba
Posts: 82667
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija

#82 Re: Egzoplaneta: K2-18b otkriven zivot?

Post by Truba »

ZoomZoomKiwi wrote: 14/05/2024 10:36
Truba wrote: 14/05/2024 10:22 wishful thinking. noun. Britannica Dictionary definition of WISHFUL THINKING. [noncount] : an attitude or belief that something you want to happen will happen even though it is not likely or possible.
A postojanje nekog nevidiljivog svemogućeg milosrdnog i nadasve lukavog stvaraoca nije wishful thinking?
to je vjera
a znanost smo vidjeli u koroni :D određeni dijelovi znanstvenika su veoma kreeeeejzi ko britni spirs
a stalno im trebaju pare za daljnja istraživanja

kada se znanost približi novinarskom žanru ČLANKA imamo znanstvene članke s upitnikom
i uopće nešto što stalno mijenjaju
ne da mi se sada kopati ali tako je
i medju njima ima animoziteta i laganja i nadmetanja i foliranja i skandala i senzacionalnosti

i oni su ljudi
User avatar
Truba
Posts: 82667
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija

#83 Re: Egzoplaneta: K2-18b otkriven zivot?

Post by Truba »

apsidejzi wrote: 14/05/2024 10:34
Truba wrote: 14/05/2024 10:22 wishful thinking. noun. Britannica Dictionary definition of WISHFUL THINKING. [noncount] : an attitude or belief that something you want to happen will happen even though it is not likely or possible.
Pa prema vodecem naucniku koji predvodi ovo istrazivanje sanse su 50:50. Reklo bi se na nivou bacanja novcica :D ali to je mnogo vise nego za sve ostale egzoplanete koje smo otkrili jer na njima je 0% sanse.
ima još jedan zakon o svemiru

sve što se događa je OBIČNO

dakle to čudo na toj planeti ništa posebno
User avatar
ZoomZoomKiwi
Posts: 11382
Joined: 10/03/2022 22:16

#84 Re: Egzoplaneta: K2-18b otkriven zivot?

Post by ZoomZoomKiwi »

The Nancy Grace Roman Space Telescope (shortened as Roman or the Roman Space Telescope, and formerly the Wide-Field Infrared Survey Telescope or WFIRST) is a NASA infrared space telescope in development and scheduled to launch to a Sun–Earth L2 orbit by May 2027.

The Roman Space Telescope is based on an existing 2.4 m (7.9 ft) wide field of view primary mirror and will carry two scientific instruments. The Wide-Field Instrument (WFI) is a 300.8-megapixel multi-band visible and near-infrared camera, providing a sharpness of images comparable to that achieved by the Hubble Space Telescope over a 0.28 square degree field of view, 100 times larger than imaging cameras on the Hubble. The Coronagraphic Instrument (CGI) is a high-contrast, small field of view camera and spectrometer covering visible and near-infrared wavelengths using novel starlight-suppression technology.

Stated objectives include a search for extra-solar planets using gravitational microlensing, along with probing the chronology of the universe and growth of cosmic structure, with the end goal of measuring the effects of dark energy, the consistency of general relativity, and the curvature of spacetime.
User avatar
ZoomZoomKiwi
Posts: 11382
Joined: 10/03/2022 22:16

#85 Re: Egzoplaneta: K2-18b otkriven zivot?

Post by ZoomZoomKiwi »

Truba wrote: 14/05/2024 10:44
ZoomZoomKiwi wrote: 14/05/2024 10:36
Truba wrote: 14/05/2024 10:22 wishful thinking. noun. Britannica Dictionary definition of WISHFUL THINKING. [noncount] : an attitude or belief that something you want to happen will happen even though it is not likely or possible.
A postojanje nekog nevidiljivog svemogućeg milosrdnog i nadasve lukavog stvaraoca nije wishful thinking?
to je vjera
a znanost smo vidjeli u koroni :D određeni dijelovi znanstvenika su veoma kreeeeejzi ko britni spirs
a stalno im trebaju pare za daljnja istraživanja

kada se znanost približi novinarskom žanru ČLANKA imamo znanstvene članke s upitnikom
i uopće nešto što stalno mijenjaju
ne da mi se sada kopati ali tako je
i medju njima ima animoziteta i laganja i nadmetanja i foliranja i skandala i senzacionalnosti

i oni su ljudi
Jebiga, znam ja bi ti njih najradije na vješala ili lomaču zbog hereze i potkopavanja dogme, dogme koja postoji tek dva tisućljeća na planeti koja na sebi ima život već tri i pol tisuće tisućljeća u svemiru koji postoji najmanje četiri puta više.

Galileo vas je jeb'o u startu.
User avatar
Sanjarko
Posts: 23729
Joined: 17/02/2015 19:32
Location: U snu

#86 Re: Egzoplaneta: K2-18b otkriven zivot?

Post by Sanjarko »

apsidejzi wrote: 14/05/2024 09:12
Sanjarko wrote: 13/05/2024 18:29
dječak sa šibicama wrote: 13/05/2024 15:18 Nasa je premisa, ako i postoje, tamo negdje, da vbanzemaljska bica imaju ruke ili pipke, noge, mozda cetiri galve ili 3 oka, i lete u letecim tanjurima. To je ono sto je nasoj masti dostatno, ili moguce a ko zna, mozda su negdje neke biljke koje su inteligentne ili neka bica koja nemaju veze sa rukama i nogama, i glavom. Mozda je vanzemaljsko bice slicno energiji svemira koju mi nazivamo Bog, sigurno ne tako mocno ali mi svakako nemamo pojma sta moze biti u svemiru negdje daleko i otkud mi znamo da mozemo i detektovati taj zivi organizam.

Mozda je tamo negdje u svemiru pojam zivota drugaciji od naseg pojma, staklenicki plinovi su nas pokazatelj zivota a mozda njihov nisu, mozda te biljke bica ili oblici zivota udisu ni izdisu nesto drugo, mozda niti ne disu. Mozda im i ne trebaju uvjeti kakvi nama trebaju za zivot, mozda neka bica zive u drugacijim uvjetima, zasto mi pretpostavljamo da zivi organizam treba kisik i slicno, mozda ne treba. Mozda nas zato i ne kontaktiraju, ako su recimo u mogucnosti, mozda su nasi uvjeti za njih neuvjeti.

Ko to moze znati. A ja mislim da ni religija nigdje nije eksplicitno rekla da ne postoje drugi oblici zivota negdje u svemiru. Mislim da veli samo da smo mi jedina razumna bica, u ovom nasem smislu.
Da postoji neka napredna civilizacija igdje mozda bi mi to vec znali, ili bi oni dosli do nas. A mozda i ne znamo, jer i ne znamo, a tamo negdje zivi bezbroj zivih organizama. Mozda mi to jednostavno ne trebamo ni znati. Mi ne znamo ni gdje je dno okeana i sta se nalazi tamo dolje, a nasa je planeta. Zasto bi onda trebali znati nesto izvan nase planete.
Gospodar svjetova? U Kuranu piše da je Bog/Allah gospodar svjetova. Sad da li se misli na baš svjetove ili na biljni, životinjski, ljudski i slične svjetove ne znam. A nije religija i to da ti kažem ovo.

Slažem se s napisanim u vezi životnog oblika i ostalog, imam i radove na tu temu negdje da li u sveskama, da li u kompjuteru.
Ovo je tema na podforumu nauka. Gospodari svjetova i picki materni su nebitni. Samo fakti.
Pročitaj ponovo s razumijevanjem. Kaže forumaš nigdje se ne spominju druga bića ni svjetovi, a ja navede Kuran da spominje to upravo.

To što si ti takav, i što ti je takav gard nije moj problem. Ja lijepo spomenu gdje i šta spominje upravo to sve.

Nigdje ja ne spomenu da neko treba da vjeruje u to.
User avatar
ZoomZoomKiwi
Posts: 11382
Joined: 10/03/2022 22:16

#87 Re: Egzoplaneta: K2-18b otkriven zivot?

Post by ZoomZoomKiwi »

@Velkoski

Ovo će biti game-changer
The Habitable Worlds Observatory (HWO) is a large infrared, optical, and ultraviolet space telescope recommended by the National Academies’ Decadal Survey on Astronomy and Astrophysics 2020.[1] It will be optimized to search for and image Earth-size habitable exoplanets in the habitable zones of their stars, where liquid water can exist, by using a coronagraph to block out the light of their stars, as well as provide broad astrophysics observations.[2] HWO builds upon studies conducted for two earlier mission concepts called the Large Ultraviolet Optical Infrared Surveyor (LUVOIR) and Habitable Exoplanets Observatory (HabEx).

In 2023, the National Aeronautics and Space Administration (NASA) established a Great Observatory Maturation Program (GOMAP) to unite government, industry, and academia to develop the technologies needed for HWO.[3] GOMAP aims to draw on lessons from previous NASA missions to streamline development of the HWO concept and decrease budget and schedule risks for the future mission.

Two groups will guide the GOMAP activities for HWO: a Science, Technology, Architecture Review Team (START) and a Technical Assessment Group (TAG). The START will quantify HWO’s science objectives based on the Decadal Survey’s guidance and outline the observatory and instrument capabilities needed to accomplish them. Meanwhile, the TAG will study architecture options for HWO, identify and assess the mission architectures and technologies needed to enable those options, and evaluate the risks associated with those options.
User avatar
Velkoski
ModeratorNaBezCenzure
Posts: 73278
Joined: 17/05/2008 15:30
Location: u dergjahu tvog srca
Vozim: Golf 7.5 GTI

#88 Re: Egzoplaneta: K2-18b otkriven zivot?

Post by Velkoski »

Valjda ne bude nekih većih odlaganja svega, sve oko Artemisa me poprilično iznerviralo :twisted:
User avatar
ZoomZoomKiwi
Posts: 11382
Joined: 10/03/2022 22:16

#89 Re: Egzoplaneta: K2-18b otkriven zivot?

Post by ZoomZoomKiwi »

Ma treba gledati dalje od Mjeseca, to smo apsolvirali :mrgreen:
User avatar
Velkoski
ModeratorNaBezCenzure
Posts: 73278
Joined: 17/05/2008 15:30
Location: u dergjahu tvog srca
Vozim: Golf 7.5 GTI

#90 Re: Egzoplaneta: K2-18b otkriven zivot?

Post by Velkoski »

treba nam stalna baza i neki montiran teleskop i tu :mrgreen:

baš kad čovjek pregleda For All Mankind bude razočaran kako je sve stalo prije 40-50 godina
User avatar
ZoomZoomKiwi
Posts: 11382
Joined: 10/03/2022 22:16

#91 Re: Egzoplaneta: K2-18b otkriven zivot?

Post by ZoomZoomKiwi »

Velkoski wrote: 14/05/2024 11:04 treba nam stalna baza i neki montiran teleskop i tu :mrgreen:

baš kad čovjek pregleda For All Mankind bude razočaran kako je sve stalo prije 40-50 godina
To je tačno.

A šteta, pola stoljeća se bacilo niz vodu
User avatar
Truba
Posts: 82667
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija

#92 Re: Egzoplaneta: K2-18b otkriven zivot?

Post by Truba »

ZoomZoomKiwi wrote: 14/05/2024 10:52 Jebiga, znam ja bi ti njih najradije na vješala ili lomaču zbog hereze i potkopavanja dogme, dogme koja postoji tek dva tisućljeća na planeti koja na sebi ima život već tri i pol tisuće tisućljeća u svemiru koji postoji najmanje četiri puta više.

Galileo vas je jeb'o u startu.
čitav si fudbal promašio

vjerovatnoća da imaju neki vanzemaljci iz naših popularnih umjetnosti je ravna nuli
zbog udaljenosti, vremenskih distanci koje se mjere milijunima godina te dokazano ograničenju trajanja života jedne vrste

nećemo spominjati sve zamke svemira... eksplozije supernove, crne rupe, nevjerojatna zračenja koja sprečavaju boravak ljudi u svemiru na dulje staze kao i gravitacija koja je potrebna za razvoj ljudskog tijela---> nauka ima svoju granicu... 66 godina je bilo potrebno od braće vrajt do dolaska na mjesec a za 666 godina brzina putovanja će biti ista do jupitera kao i danas
to su zakoni fizike...
vaše političke agende i naučnu fantastiku možemo nastaviti na drugim podforumima
i da parafraziram agenticu skali: energija potrebna za putovanja među zvijezdama nadilazi isplativnosti putovanja
i jos jedan citat agentice skali: zvijezde kojima se sada divimo odavno su mrtve (a što je bilo s "civilizacijama" na okolnim planetima nećemo)
DonieBrasco
Posts: 16011
Joined: 31/08/2016 16:09

#93 Re: Egzoplaneta: K2-18b otkriven zivot?

Post by DonieBrasco »

Truba wrote: 14/05/2024 11:15 vjerovatnoća da imaju neki vanzemaljci iz naših popularnih umjetnosti je ravna nuli
zbog udaljenosti, vremenskih distanci koje se mjere milijunima godina te dokazano ograničenju trajanja života jedne vrste
Hoces generalno reci da ne postoji planeta sa mnogim zivim oblicima kao sto je nasa, ljudska civilzacija kakvu mi poznajemo, ili hoces da kazes da smo daleko od toga da to otkrijemo ?
User avatar
Truba
Posts: 82667
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija

#94 Re: Egzoplaneta: K2-18b otkriven zivot?

Post by Truba »

DonieBrasco wrote: 14/05/2024 11:19
Truba wrote: 14/05/2024 11:15 vjerovatnoća da imaju neki vanzemaljci iz naših popularnih umjetnosti je ravna nuli
zbog udaljenosti, vremenskih distanci koje se mjere milijunima godina te dokazano ograničenju trajanja života jedne vrste
Hoces generalno reci da ne postoji civilzacija slicna nasoj ili da smo daleko od toga da to otkrijemo ?
što štakoru iz kolosemuma za vrijeme rimskog carstva znači postojanje mravojeda u Tenochtitlanu za vrijeme asteka???

jesu li se upoznali? postoje li oba u isto vrijeme? hoce li se ikada sresti?
User avatar
Velkoski
ModeratorNaBezCenzure
Posts: 73278
Joined: 17/05/2008 15:30
Location: u dergjahu tvog srca
Vozim: Golf 7.5 GTI

#95 Re: Egzoplaneta: K2-18b otkriven zivot?

Post by Velkoski »

tehnologija vjerovatno ima neku granicu, ali mi još uvijek nismo ni blizu toga
DonieBrasco
Posts: 16011
Joined: 31/08/2016 16:09

#96 Re: Egzoplaneta: K2-18b otkriven zivot?

Post by DonieBrasco »

Truba wrote: 14/05/2024 11:21
DonieBrasco wrote: 14/05/2024 11:19
Truba wrote: 14/05/2024 11:15 vjerovatnoća da imaju neki vanzemaljci iz naših popularnih umjetnosti je ravna nuli
zbog udaljenosti, vremenskih distanci koje se mjere milijunima godina te dokazano ograničenju trajanja života jedne vrste
Hoces generalno reci da ne postoji civilzacija slicna nasoj ili da smo daleko od toga da to otkrijemo ?
što štakoru iz kolosemuma za vrijeme rimskog carstva znači postojanje mravojeda u Tenochtitlanu za vrijeme asteka???

jesu li se upoznali? postoje li oba u isto vrijeme? hoce li se ikada sresti?
Pa dobro postojimo i mi koji sebe nazivamo civilizaijom, a u Amazonu istovremeno plemena koja nisu svijesna gdje su a ne dalje.
User avatar
Truba
Posts: 82667
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija

#97 Re: Egzoplaneta: K2-18b otkriven zivot?

Post by Truba »

Velkoski wrote: 14/05/2024 11:21 tehnologija vjerovatno ima neku granicu, ali mi još uvijek nismo ni blizu toga
očekuješ da će automobili moći brze voziti :D i da će ljudi po autoputovima po 3 4 5 mahova gariti :D
prije rata postojala je emisija BEYOND 2000

što su sve tu nadrobili za sada smo trebali imati baze na marsu :D
ono ništa... bolji TV i brže otkrivanje pojedinih bolesti

zakoni fizike su neumoljivi... brzina putovanja svemirom bit će ista danas i za 1000 godina
ne vjerujem u revolucionarna otkrića
realno...takvih i nema...sitni koraci idu do jedne granice i onda dolazi zid...a velikog skoka nema
User avatar
Velkoski
ModeratorNaBezCenzure
Posts: 73278
Joined: 17/05/2008 15:30
Location: u dergjahu tvog srca
Vozim: Golf 7.5 GTI

#98 Re: Egzoplaneta: K2-18b otkriven zivot?

Post by Velkoski »

ne, ali očekujem da tehnologijom možemo pobijediti ostanak u svemiru na duži period

jednako kako smo izumili trenutna odijela, tako ćemo i nešto novo

https://en.wikipedia.org/wiki/Project_O ... ropulsion)

ovo nije nemoguće :mrgreen:
User avatar
apsidejzi
Posts: 8404
Joined: 25/05/2013 23:49

#99 Re: Egzoplaneta: K2-18b otkriven zivot?

Post by apsidejzi »

Velkoski wrote: 14/05/2024 10:40 problem je i što je vjerovatno tidally locked (kako se ovo kaže na našem, a da ne zvuči glupo? :lol: ). Dakle, vjerovatno neki mikroorganizmi postoje, ako postoje

treba nam nešto jače od JWST-a :mrgreen:
Navodno bi mikroorganizmi sa Zemlje mogli prezivjeti u tim uslovima.
User avatar
apsidejzi
Posts: 8404
Joined: 25/05/2013 23:49

#100 Re: Egzoplaneta: K2-18b otkriven zivot?

Post by apsidejzi »

Sanjarko wrote: 14/05/2024 10:55
apsidejzi wrote: 14/05/2024 09:12
Sanjarko wrote: 13/05/2024 18:29

Gospodar svjetova? U Kuranu piše da je Bog/Allah gospodar svjetova. Sad da li se misli na baš svjetove ili na biljni, životinjski, ljudski i slične svjetove ne znam. A nije religija i to da ti kažem ovo.

Slažem se s napisanim u vezi životnog oblika i ostalog, imam i radove na tu temu negdje da li u sveskama, da li u kompjuteru.
Ovo je tema na podforumu nauka. Gospodari svjetova i picki materni su nebitni. Samo fakti.
Pročitaj ponovo s razumijevanjem. Kaže forumaš nigdje se ne spominju druga bića ni svjetovi, a ja navede Kuran da spominje to upravo.

To što si ti takav, i što ti je takav gard nije moj problem. Ja lijepo spomenu gdje i šta spominje upravo to sve.

Nigdje ja ne spomenu da neko treba da vjeruje u to.
:thumbup: :thumbup:

ma nisam na tebe ciljao. Nego generalno. Ako religija ima problem sa zivotom na drugim planetama nek se religija nosi s tim. Ne mora svoj egocentrizam promovisati u drustvu gdje nikog nije briga. Religija se nekad cini kao vegani il vegetarijanci. Niko ih ne pita a oni se namecu.
Post Reply