Egzoplaneta: K2-18b otkriven zivot?

Naučna otkrića, edukacija, školstvo, univerziteti, fakulteti...
Post Reply
User avatar
Dozer
Posts: 28530
Joined: 19/09/2008 10:14
Location: Zemlja maloumne ENV matrice...

#151 Re: Egzoplaneta: K2-18b otkriven zivot?

Post by Dozer »

splinter wrote: 14/05/2024 14:33 Previše gledate uprošteno i crno bijelo. Npr teško je tražiti žive bakterije ili eventualno druge mikroorganizme negdje u svemiru. Kako ćeš uzeti bris, odakle i sa čega a da ne dođe do kontaminacije ?
Eventualno bi se mogli tražiti ostaci na meteoritima koji padnu na zemlju, ali i ovdje može doći do kontaminacije, a osim toga brzina i temperatura bi vjerovatno atenuirali svaki živi oblik. Već postoji hipoteza o fosfoliziranom ostatku mikroorganizma iz svemira na uzorku ALH84001.
Ali ono što je možda važnije od samih živih neživih mikroorganizama jeste možda traženje njihovih fragmenata. Npr Diaminopurin (nukleobaza)je već izolovan na meteoritima. Također DNA i RNA komponente Adenin i Guanin su mogle biti formirane u svemiru, iz čega bi se mogla razviti hipoteza da ako postoje nukleobaze negdje u deepspace, moguće je da onda postoji i život. Poznato je da kod nekih virusa A baza (Adenin) može biti zamijenjenja Z bazom u smislu odbran od bakterija, što upućuje da je ta nukleobaza morala biti širom dostupna.
Uslovi na našoj planeti nisu uvijek bili isti, daleko od idealnih barem par milijardi godina. Ako je DNK došla na zemlju negdje iz svemira, negdje je morala nastati, odnekud je morala doći, neko ju je morao donijeti, meteorit ili nešto živo. Nakon toga život je mogao započeti na ovaj ili na onaj način dok su uslovi na našem planetu bili daleko od onih u zlatokosinoj zoni
Zato je ovo odlican dokaz, pogotovo jer se sastoji od necega sto mi sigurno nismo odnijeli gore.
https://www.researchgate.net/figure/A-t ... _274956493

Gledao sam na NG emisiju o ovome. Uhvaceno u nekakvu spravu za prikupljanje u stratosferi. Pri udaru deformisalo ladicu koja je bila, cini mi se, od aluminijuma. A to znaci da se kretalo velikom brzinom, i samim tim nije moglo stici odozdo, nego samo izvana, tj. iz svemira.
splinter
Posts: 7527
Joined: 08/10/2011 12:28

#152 Re: Egzoplaneta: K2-18b otkriven zivot?

Post by splinter »

Dozer wrote: 14/05/2024 15:46
splinter wrote: 14/05/2024 14:33
Spoiler
Show
Previše gledate uprošteno i crno bijelo. Npr teško je tražiti žive bakterije ili eventualno druge mikroorganizme negdje u svemiru. Kako ćeš uzeti bris, odakle i sa čega a da ne dođe do kontaminacije ?
Eventualno bi se mogli tražiti ostaci na meteoritima koji padnu na zemlju, ali i ovdje može doći do kontaminacije, a osim toga brzina i temperatura bi vjerovatno atenuirali svaki živi oblik. Već postoji hipoteza o fosfoliziranom ostatku mikroorganizma iz svemira na uzorku ALH84001.
Ali ono što je možda važnije od samih živih neživih mikroorganizama jeste možda traženje njihovih fragmenata. Npr Diaminopurin (nukleobaza)je već izolovan na meteoritima. Također DNA i RNA komponente Adenin i Guanin su mogle biti formirane u svemiru, iz čega bi se mogla razviti hipoteza da ako postoje nukleobaze negdje u deepspace, moguće je da onda postoji i život. Poznato je da kod nekih virusa A baza (Adenin) može biti zamijenjenja Z bazom u smislu odbran od bakterija, što upućuje da je ta nukleobaza morala biti širom dostupna.
Uslovi na našoj planeti nisu uvijek bili isti, daleko od idealnih barem par milijardi godina. Ako je DNK došla na zemlju negdje iz svemira, negdje je morala nastati, odnekud je morala doći, neko ju je morao donijeti, meteorit ili nešto živo. Nakon toga život je mogao započeti na ovaj ili na onaj način dok su uslovi na našem planetu bili daleko od onih u zlatokosinoj zoni
Zato je ovo odlican dokaz, pogotovo jer se sastoji od necega sto mi sigurno nismo odnijeli gore.
https://www.researchgate.net/figure/A-t ... _274956493

Gledao sam na NG emisiju o ovome. Uhvaceno u nekakvu spravu za prikupljanje u stratosferi. Pri udaru deformisalo ladicu koja je bila, cini mi se, od aluminijuma. A to znaci da se kretalo velikom brzinom, i samim tim nije moglo stici odozdo, nego samo izvana, tj. iz svemira.
Da, to je bilo 2015. a prije toga 2013. godine su na sličan način, na visini od 27 kilometara pronađeni su fragmenti dijatomeje (mikrospkopske alge) koji niju mogli na tu visinu dospijeti sa zemlje. Dakle, vjerovatno u svemiru ima života više nego što mislimo.
User avatar
Truba
Posts: 82676
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija

#153 Re: Egzoplaneta: K2-18b otkriven zivot?

Post by Truba »

Nije to zivot to je sranje
Hakiz
Posts: 41151
Joined: 30/07/2015 20:01

#154 Re: Egzoplaneta: K2-18b otkriven zivot?

Post by Hakiz »

U Svemir danas ide nekoliko zemalja, privatnih kompanija, šalju se sateliti itd.

Msilite stvarno da svi oni paze da ne kontaminiraju ostatak Svemira nečim šta slučajno pokupe sa Zemlje i ponesu gore? I svi letovi u prošlosti, koliko je obraćana pažnja da ne dođe do kontaminacije? Koliko ih iz ko zna kojeg razloga namjerno nešta ponesu i ostave?

Svemir oko Zemlje je posto poprilično zagađeno mjesto raznim otpadom. I to smo uspjeli zagaditi.
User avatar
apsidejzi
Posts: 8406
Joined: 25/05/2013 23:49

#155 Re: Egzoplaneta: K2-18b otkriven zivot?

Post by apsidejzi »

HelaS wrote: 14/05/2024 14:44
apsidejzi wrote: 12/05/2024 23:01 Ljudstvo, NASA je istiha objavila da je James Webb teleskop uradio analizu atmosfere na egzoplaneti K2-18b i da je na njemu detektovao Metan i KarbonDioksid u kolicinama koje najvjerovatnije zivi organizmi proizvode. ... Naucnici vjeruju da ce trebati jedno godinu dana da se skupi dovoljno podataka i sa sigurnoscu kaze: da tu mora da postoji zivot. Za sada se zna da ova planeta ima mnogo vode na sebi ...
Sve dok ne vidim gradove, pruge, autoputeve, fabrike...i one letjelice u kojima su posjećivali Zemlju. Ništa voda, plankton, bakterije i virusi :zzzz:
Evo sam zabiljezio u rokovnik da ti maksuz javim kad se tako sta otkrije. Ne brini, bices informisan.
User avatar
drag_gost
Posts: 5619
Joined: 17/04/2010 19:09
Location: Tu, odmah :)

#156 Re: Egzoplaneta: K2-18b otkriven zivot?

Post by drag_gost »

Truba wrote: 14/05/2024 11:56
xoklix wrote: 14/05/2024 11:53 Negdje pročitah da je Sunce malo bliže ili dalje od Zemlje bili bi smo sprženi/smrznuti
Pitanje glasi; Koliko je to "malo" ?
sunce je udaljeno 150milijuna km
7 minuta putuje svjetlost
ja vjerujem nešto otprilike kao putanja venere... dakle nekih možda 1/3 manje nego što je udaljenost između zemlje i venere...

merkur je već pržionica :D
Preko 8 minuta putuje svjetlost od Sunca do Zemlje. Makar provjeri prije nego napises.
User avatar
Truba
Posts: 82676
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija

#157 Re: Egzoplaneta: K2-18b otkriven zivot?

Post by Truba »

Napiso sam.ljudino da ne guglam prije unosa niti glumim
7 8 minuta isti djavo
Mislim da mi je to ostalo od jedog filma
Sunshine ono kad se gasi sunce pa salju
Ustvari ne znam sto ti se pravdam
Klizeci start
Izravni crveni
ides na foe

I ne kazr se preko to je oznaka za mjesto
Kaze se vise od
User avatar
Truba
Posts: 82676
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija

#158 Re: Egzoplaneta: K2-18b otkriven zivot?

Post by Truba »

Hakiz wrote: 14/05/2024 16:22 U Svemir danas ide nekoliko zemalja, privatnih kompanija, šalju se sateliti itd.

Msilite stvarno da svi oni paze da ne kontaminiraju ostatak Svemira nečim šta slučajno pokupe sa Zemlje i ponesu gore? I svi letovi u prošlosti, koliko je obraćana pažnja da ne dođe do kontaminacije? Koliko ih iz ko zna kojeg razloga namjerno nešta ponesu i ostave?

Svemir oko Zemlje je posto poprilično zagađeno mjesto raznim otpadom. I to smo uspjeli zagaditi.
Onoj trebi je ostala torbica alata u svremiru od 100000 dolara...mislis da nije u njoj bilo sekreta i bakterija
:mrgreen:
HelaS
Posts: 5959
Joined: 22/09/2018 13:21

#159 Re: Egzoplaneta: K2-18b otkriven zivot?

Post by HelaS »

Ateista wrote: 14/05/2024 15:39
HelaS wrote: 14/05/2024 14:44
apsidejzi wrote: 12/05/2024 23:01 Ljudstvo, NASA je istiha objavila da je James Webb teleskop uradio analizu atmosfere na egzoplaneti K2-18b i da je na njemu detektovao Metan i KarbonDioksid u kolicinama koje najvjerovatnije zivi organizmi proizvode. ... Naucnici vjeruju da ce trebati jedno godinu dana da se skupi dovoljno podataka i sa sigurnoscu kaze: da tu mora da postoji zivot. Za sada se zna da ova planeta ima mnogo vode na sebi ...
Sve dok ne vidim gradove, pruge, autoputeve, fabrike...i one letjelice u kojima su posjećivali Zemlju. Ništa voda, plankton, bakterije i virusi :zzzz:
Pa i planktoni i razni mikroorganizmi su zivot, vanzemaljci nisu samo mali zeleni, vec i neka biljka koja mozda raste na drugoj planeti. :D
Truba wrote: 14/05/2024 16:13 Nije to zivot to je sranje
Ma jebo takav život. Zanima me imaju li i oni nerviranje u saobraćaju, primitivce koji voze mimo normalnih :D
User avatar
Dozer
Posts: 28530
Joined: 19/09/2008 10:14
Location: Zemlja maloumne ENV matrice...

#161 Re: Egzoplaneta: K2-18b otkriven zivot?

Post by Dozer »

Truba wrote: 14/05/2024 16:13 Nije to zivot to je sranje
Jeste, ali ako smatras da smo mi nastali ovakvi kakvi jesmo pomocu Smrletovih trikova. :D
User avatar
Ateista
Posts: 46967
Joined: 18/01/2009 00:29
Location: rajvosa-x.com

#162 Re: Egzoplaneta: K2-18b otkriven zivot?

Post by Ateista »

Dozer wrote: 15/05/2024 10:05
Truba wrote: 14/05/2024 16:13 Nije to zivot to je sranje
Jeste, ali ako smatras da smo mi nastali ovakvi kakvi jesmo pomocu Smrletovih trikova. :D
Tako je, a u stvarnosti smo svi mi nastali upravo od tog primitivnog zivota, pa nije iskljuceno ni da ce se tamo razviti inteligentan zivot nekad, ili ako je dovoljno daleko planeta da je vec razvijen samo vidimo proslost. :D
User avatar
Truba
Posts: 82676
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija

#163 Re: Egzoplaneta: K2-18b otkriven zivot?

Post by Truba »

Ja vas konstantno navodim na mlin
A vi ignorirate
Znaci to je zivot
Ja kazem da to nije
To sto ce bit za 9 mjeseci nije bitno
Sada nije zivot
User avatar
Ateista
Posts: 46967
Joined: 18/01/2009 00:29
Location: rajvosa-x.com

#164 Re: Egzoplaneta: K2-18b otkriven zivot?

Post by Ateista »

Truba wrote: 15/05/2024 12:32 Ja vas konstantno navodim na mlin
A vi ignorirate
Znaci to je zivot
Ja kazem da to nije
To sto ce bit za 9 mjeseci nije bitno
Sada nije zivot
Ali jeste, po definiciji to jeste zivot, kao sto je kod nas na planeti zivot pored nas.
User avatar
JohnnyS
Posts: 14085
Joined: 05/05/2007 12:03
Location: Brijuni

#165 Re: Egzoplaneta: K2-18b otkriven zivot?

Post by JohnnyS »

Jel se vi pravite da ne kontate što truba govori ili stvarno ne vidite da ide pobačaj ubaciti u priču
User avatar
Truba
Posts: 82676
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija

#166 Re: Egzoplaneta: K2-18b otkriven zivot?

Post by Truba »

JohnnyS wrote: 15/05/2024 12:46 Jel se vi pravite da ne kontate što truba govori ili stvarno ne vidite da ide pobačaj ubaciti u priču
Sta ti je katolicki odgoj :mrgreen:
Hakiz
Posts: 41151
Joined: 30/07/2015 20:01

#167 Re: Egzoplaneta: K2-18b otkriven zivot?

Post by Hakiz »

JohnnyS wrote: 15/05/2024 12:46 Jel se vi pravite da ne kontate što truba govori ili stvarno ne vidite da ide pobačaj ubaciti u priču
Nije to problem.

Katolici nemaju ništa protiv ubistva pod određenim uslovima. Da imaju, ne bi postojale inkvizicija, spaljivanje vještica, križarski ratovi itd.

Pa je abortus legalno ubistvo odobreno od države pod uslovima pod kojim ga država odobrava.

Može i tako, nije problem.

Katolici neka ga ne vrše i sve 5.

Sad, kada smo to riješili, da se vratimo temi.
User avatar
JohnnyS
Posts: 14085
Joined: 05/05/2007 12:03
Location: Brijuni

#168 Re: Egzoplaneta: K2-18b otkriven zivot?

Post by JohnnyS »

Hakiz wrote: 15/05/2024 12:54
JohnnyS wrote: 15/05/2024 12:46 Jel se vi pravite da ne kontate što truba govori ili stvarno ne vidite da ide pobačaj ubaciti u priču
Nije to problem.

Katolici nemaju ništa protiv ubistva pod određenim uslovima. Da imaju, ne bi postojale inkvizicija, spaljivanje vještica, križarski ratovi itd.

Pa je abortus legalno ubistvo odobreno od države pod uslovima pod kojim ga država odobrava.

Može i tako, nije problem.

Katolici neka ga ne vrše i sve 5.

Sad, kada smo to riješili, da se vratimo temi.
Fun fact: protestanti su spalili više vještica nego katolici
User avatar
Ateista
Posts: 46967
Joined: 18/01/2009 00:29
Location: rajvosa-x.com

#169 Re: Egzoplaneta: K2-18b otkriven zivot?

Post by Ateista »

Ne kontam kakve veze pobacaj ima sa ovim? Ne znam tacno kako se to medicinski gleda, ali za mene je svaki abortus, u bilo kojoj sedmici, neka vrsta ubijanja zivota. Ne osudjujem automatski ljude koji to rade u nekim situacijama jer ne zelim ni zamisliti da se nadjem u takvoj situaciji da moram o tome razmisljati, od nezeljene trudnoce kad si klinac do nekih genetskih bolesti, samo treba nazvati stvari pravim imenom.
User avatar
JohnnyS
Posts: 14085
Joined: 05/05/2007 12:03
Location: Brijuni

#170 Re: Egzoplaneta: K2-18b otkriven zivot?

Post by JohnnyS »

Ateista wrote: 15/05/2024 12:55 Ne kontam kakve veze pobacaj ima sa ovim? Ne znam tacno kako se to medicinski gleda, ali za mene je svaki abortus, u bilo kojoj sedmici, neka vrsta ubijanja zivota. Ne osudjujem automatski ljude koji to rade u nekim situacijama jer ne zelim ni zamisliti da se nadjem u takvoj situaciji da moram o tome razmisljati, od nezeljene trudnoce kad si klinac do nekih genetskih bolesti, samo treba nazvati stvari pravim imenom.
Ma truba vozi trolu.

Stanica je sasvim sigurno život i otkriti stanicu, pa i virus (koji je između života i smrti), a da sigurno nije zemaljskog porijekla bi bila ogromna, prijelomna vijest.
User avatar
drag_gost
Posts: 5619
Joined: 17/04/2010 19:09
Location: Tu, odmah :)

#171 Re: Egzoplaneta: K2-18b otkriven zivot?

Post by drag_gost »

Truba wrote: 14/05/2024 20:52 Napiso sam.ljudino da ne guglam prije unosa niti glumim
7 8 minuta isti djavo
Mislim da mi je to ostalo od jedog filma
Sunshine ono kad se gasi sunce pa salju
Ustvari ne znam sto ti se pravdam
Klizeci start
Izravni crveni
ides na foe

I ne kazr se preko to je oznaka za mjesto
Kaze se vise od
Nije "isti djavo", za svemir je to citava vjecnost. Nedostaje ti osnovnog obrazovanja, a i elementarnog odgoja da bi mogao diskutovati ovdje.
Hakiz
Posts: 41151
Joined: 30/07/2015 20:01

#172 Re: Egzoplaneta: K2-18b otkriven zivot?

Post by Hakiz »

JohnnyS wrote: 15/05/2024 12:55
Hakiz wrote: 15/05/2024 12:54
JohnnyS wrote: 15/05/2024 12:46 Jel se vi pravite da ne kontate što truba govori ili stvarno ne vidite da ide pobačaj ubaciti u priču
Nije to problem.

Katolici nemaju ništa protiv ubistva pod određenim uslovima. Da imaju, ne bi postojale inkvizicija, spaljivanje vještica, križarski ratovi itd.

Pa je abortus legalno ubistvo odobreno od države pod uslovima pod kojim ga država odobrava.

Može i tako, nije problem.

Katolici neka ga ne vrše i sve 5.

Sad, kada smo to riješili, da se vratimo temi.
Fun fact: protestanti su spalili više vještica nego katolici
Svejedno. Palili su i jedni i drugi.
User avatar
Dozer
Posts: 28530
Joined: 19/09/2008 10:14
Location: Zemlja maloumne ENV matrice...

#173 Re: Egzoplaneta: K2-18b otkriven zivot?

Post by Dozer »

Truba wrote: 15/05/2024 12:32 Ja vas konstantno navodim na mlin
A vi ignorirate
Znaci to je zivot
Ja kazem da to nije
To sto ce bit za 9 mjeseci nije bitno
Sada nije zivot
Svaka bakterija je zivi organizam, dakle - zivot. Sve organsko je = zivot. Sve sto ima sposobnost razmnozavanja ili multiplkacije = zivot.

E sad, mozda se crkva ne slaze s tim, ali to je vec crkvin problem :D
User avatar
Ateista
Posts: 46967
Joined: 18/01/2009 00:29
Location: rajvosa-x.com

#174 Re: Egzoplaneta: K2-18b otkriven zivot?

Post by Ateista »

Dozer wrote: 15/05/2024 14:46
Truba wrote: 15/05/2024 12:32 Ja vas konstantno navodim na mlin
A vi ignorirate
Znaci to je zivot
Ja kazem da to nije
To sto ce bit za 9 mjeseci nije bitno
Sada nije zivot
Svaka bakterija je zivi organizam, dakle - zivot. Sve organsko je = zivot. Sve sto ima sposobnost razmnozavanja ili multiplkacije = zivot.

E sad, mozda se crkva ne slaze s tim, ali to je vec crkvin problem :D
Truba navodi vjerovatno na to da se opravdavaju abortusi do odredjene sedmice zivota ploda, pa hoce da kaze da ako su ti mikroorganizmi zivot da je onda i taj plod na samom zacetku zivot, sto realno i jeste, tu nema dileme.
To sto nije razvijena beba, ne znaci da to nije zivot, i to sto je u nekim drzavama zakonski legalan abortus ne znaci da to nije oduzimanje zivota.
User avatar
Dozer
Posts: 28530
Joined: 19/09/2008 10:14
Location: Zemlja maloumne ENV matrice...

#175 Re: Egzoplaneta: K2-18b otkriven zivot?

Post by Dozer »

Ma kontam ja sta on govori, ali ne obazirem se na nebuloze.
Post Reply