Drvopromet - Mercator

Ekonomija, biznis, dionice, posao, (ne)zaposlenost...

Moderator: anex

Locked
--usnee--
Posts: 214
Joined: 25/10/2010 18:49

#1 Drvopromet - Mercator

Post by --usnee-- »

Po pričama u šeheru krajem ove godine dolazi do okončanja niza provjera pred prodaju Drvopromet-a Mercator-u, tako da gubimo jedan od većih ako ne i najveći domaći tržni lanac. Da li moramo izgubiti sve domaće profitablne firme??? Šta mislite čemu to vodi, dizanju cijena, smanjenju ponude, da li će Mercator biti u stanju voditi Drvopromet kao što su vodili oni koji su ga godinama stvarali. Šta zasad znamo ? Da će izbaciti zeleno žutu boju i gledat ćemo opet dosadnu crvenu :oops: kao što su Mercator, Konzum, Interex,..., da li će svi radnici biti ostavljeni ili će se i to mijenjati, da li će ostati Drvopromet glavni distrubiter za neke proizvode???
Glavno pitanje je: "Šta je dovelo do prodaje Drvopromet-a najvećem konkurentu, politika, radnici ili mi sami domaći izdajnici ?"

Da li ste za prelaz Drvopromet-a u vlasništvo Mercator-a? :run:
User avatar
tandrlike_chandrlike
Posts: 212
Joined: 09/08/2011 14:27

#2 Re: Drvopromet - Mercator

Post by tandrlike_chandrlike »

--usnee-- wrote:Po pričama u šeheru krajem ove godine dolazi do okončanja niza provjera pred prodaju Drvopromet-a Mercator-u, tako da gubimo jedan od većih ako ne i najveći domaći tržni lanac. Da li moramo izgubiti sve domaće profitablne firme??? Šta mislite čemu to vodi, dizanju cijena, smanjenju ponude, da li će Mercator biti u stanju voditi Drvopromet kao što su vodili oni koji su ga godinama stvarali. Šta zasad znamo ? Da će izbaciti zeleno žutu boju i gledat ćemo opet dosadnu crvenu :oops: kao što su Mercator, Konzum, Interex,..., da li će svi radnici biti ostavljeni ili će se i to mijenjati, da li će ostati Drvopromet glavni distrubiter za neke proizvode???
Glavno pitanje je: "Šta je dovelo do prodaje Drvopromet-a najvećem konkurentu, politika, radnici ili mi sami domaći izdajnici ?"

Da li ste za prelaz Drvopromet-a u vlasništvo Mercator-a? :run:
prvo, glavni konkurent dp-u nije mercator, nego konzum (obrati pažnju i vidjećeš da u skoro svakom naselju u kojem prodavnicu ima dp ima i konzum).
drugo, do prodaje dp-a (ako uopšte dođe do toga) će doći jer su sigurno dobili ponudu koju ne mogu odbiti.
treće, usluga u dp marketima je goli qrac, i da, ja sam domaći izdajnik, jer radije kupujem tamo gdje se bolje prema meni ophode.
--usnee--
Posts: 214
Joined: 25/10/2010 18:49

#3 Re: Drvopromet - Mercator

Post by --usnee-- »

Ja govorim konkurent po prodaji, a ne po mjestu i broju radnji. Ispred ulaza na jednu stranu imam Konzum, a na drugoj Drvopromet tako da to nisam đaba izostavio. A što se ljubaznosti tiče sve zavisi od raspoloženja prodavača/ica i u jednoj i u drugoj radnji.
User avatar
dječak sa šibicama
Posts: 41298
Joined: 29/06/2011 23:39

#4 Re: Drvopromet - Mercator

Post by dječak sa šibicama »

Pa ako cemo biti do kraja iskreni, gazda DP-a je zemljak gazdi Merkatora :D

Dobro, Jankovic je mislim vec par godina van Merkatora, ali on ga je stvorio, prije 15 godina Merkator je bio niko i nista, a danas...
--usnee--
Posts: 214
Joined: 25/10/2010 18:49

#5 Re: Drvopromet - Mercator

Post by --usnee-- »

Na koji kraj misliš van BiH ili ?
User avatar
dječak sa šibicama
Posts: 41298
Joined: 29/06/2011 23:39

#6 Re: Drvopromet - Mercator

Post by dječak sa šibicama »

Ma salim se, oba su Srbijanci, nebitno.

Jakub ako proda DP, prodat ce ga jer ce dobiti ponudu koja se ne odbija. Realno, covjek je ni iz cega napravio jaku firmu, a ovo moze znaciti samo rat Merkatora i Konzuma jer Konzum je konkurent DP-u.

Licno navijam za Merkator, jer mi je Konzum... bar kod mene, isto seoski granap.
User avatar
sadmire
Posts: 2382
Joined: 28/01/2008 15:38
Location: zemlja galebova

#7 Re: Drvopromet - Mercator

Post by sadmire »

Mislim da je nerealno da Mercator preuzme DP zbog samog koncepta prodaje koji imaju ova dva lanca, ali, opet, sve je moguce!?
A mislim da je glavni razlog za prodaju sto je DP prevazisao svoje mogucnosti i sto vise ne moze sam sebe pratiti, prije svega ljudstvom a onda i logistikom i svim ostalim. Vlasnik se jednostavno umorio od bavljenja tim biznisom i skontao da mu lakse ubirati zakupninu nego se boriti na trzistu.
Mnoge firme se i sire tako neprirodno da bi se prodale, jer su interesantnije kupcima ako imaju veci udio na trzistu i veci broj objekata, s tim sto se tu vecinom ne radi o klasicnoj prodaji firme nego prodaji biznisa, preuzimanju poslovanja.
User avatar
jedna tamo
Posts: 7569
Joined: 09/10/2009 10:48
Location: tamo gdje je sve po mom

#8 Re: Drvopromet - Mercator

Post by jedna tamo »

nedo Bog da se ovo desi, jer neznam kakve će cijene biti
mi redovno kupujemo u dp-u jer je sve jeftinije, doduše nemaju baš veliku ponudu al ono što nama treba ima i jeftinije je dota i to sa razlikom od pola marke u odnosu na druge konzum, merkator, tuš i itd.
User avatar
dadasapic
Posts: 29
Joined: 26/08/2010 21:50

#9 Re: Drvopromet - Mercator

Post by dadasapic »

kad kupujem kupujem u merkatoru. mogu da nadjem sve sto mi je potrebno. :-D

u dp sam jednom usla,vidjela asortiman, rekla fuj i izasla. :x
User avatar
Dr.Mr.Fr.
Posts: 1235
Joined: 29/12/2010 12:41

#10 Re: Drvopromet - Mercator

Post by Dr.Mr.Fr. »

Ma otkuda ti uopšte ta info, DP nije na prodaju :shock: :roll:
--usnee--
Posts: 214
Joined: 25/10/2010 18:49

#11 Re: Drvopromet - Mercator

Post by --usnee-- »

Drvopromet je na prodaju 99% sigurno, prodaje se iz razloga što vjerovatno jedan gazda koji dođe od 0 do nekog vrhunca u jednom polju prelazi na drugo polje recimo gradnju i sl.
User avatar
Entropio
Posts: 7831
Joined: 21/11/2010 21:49

#12 Re: Drvopromet - Mercator

Post by Entropio »

Ako je istina, ovo je solidan potez Mercatora... Mercator će vjerovatno voditi DP kao posebnu jedinicu i pokušati preoteti dio tržišta Konzumu. Ali sve je to mikro nivo...

U toku je prodaja kontrolnog paketa dionica Mercatora i londonska banka ING je unajmljena da vodi prodaju. Do 5. oktobra prikupljaju službene ponude, a Todorić (vlasnik Agrokora unutar kojeg posluje i Konzum) je poslao do sada najveću ponudu. On je inače do sada 3 puta pokušavao da preuzme Mercator (i iako je zadovoljio sve uslove, ponuda mu je odbijena jer ga slovenci baš i ne vole). Vidjećemo šta će biti. Očigledno je da on želi da preuzme Mercator i tako postane apsolutni gospodar u regionu u ovoj branši.

Ako Mercator kupi DP, a Todorić preuzme Mercator, to će značiti apsolutnu dominaciju Todorića u BiH.

Biće zanimljivo.
User avatar
astrid
Posts: 5243
Joined: 06/04/2010 21:48
Location: tu negdje

#13 Re: Drvopromet - Mercator

Post by astrid »

Merkator je zvanično kupio Drvopromet,jer je isti,koliko sam čula, u dugovima.
--usnee--
Posts: 214
Joined: 25/10/2010 18:49

#14 Re: Drvopromet - Mercator

Post by --usnee-- »

Morat ću te razočarati jer Drvopromet nije u dugovima a ni zvanično ništa nema šanse da znaš jer je u toku pregledanje tj. nekakva revizija od Internacionalne komisije koja traje par mjeseci i sigurno će trajati bar jos 2 3 mjeseca.
User avatar
astrid
Posts: 5243
Joined: 06/04/2010 21:48
Location: tu negdje

#15 Re: Drvopromet - Mercator

Post by astrid »

--usnee-- wrote:Morat ću te razočarati jer Drvopromet nije u dugovima a ni zvanično ništa nema šanse da znaš jer je u toku pregledanje tj. nekakva revizija od Internacionalne komisije koja traje par mjeseci i sigurno će trajati bar jos 2 3 mjeseca.
Razočarati :shock: Zašto bi mene razočarala činjenica da Drvopromet nije u dugovima :?
.....a niko ne prodaje firmu koja mu donosi odličan profit,već kad počne da tone.
User avatar
Not My Idea
Posts: 14691
Joined: 15/03/2011 23:12

#16 Re: Drvopromet - Mercator

Post by Not My Idea »

evo ti odgovor na neka pitanja (mada si izgleda dosta upucen i samo "opipavas" javnost)

-DP je izgleda vec prodat, ako nije-pitanje je dana. Mercatoru naravno..
-sto se tice reklame, izgleda da ostaje DP logo...vlasniku DPa ostaje udio u firmi
-sto se tice radnika, vjerovatno ce ih primat jos...
-odgovor na pitanje "sta je dovelo do ovog" je
sadmire wrote: A mislim da je glavni razlog za prodaju sto je DP prevazisao svoje mogucnosti i sto vise ne moze sam sebe pratiti, prije svega ljudstvom a onda i logistikom i svim ostalim.
User avatar
Not My Idea
Posts: 14691
Joined: 15/03/2011 23:12

#17 Re: Drvopromet - Mercator

Post by Not My Idea »

Entropio wrote: Ako Mercator kupi DP, a Todorić preuzme Mercator, to će značiti apsolutnu dominaciju Todorića u BiH.
mislim da su ovog ishoda svi svjesni...i DP i Mercator i Konzum...nazalost
User avatar
heckler
Posts: 3763
Joined: 24/01/2010 03:14

#18 Re: Drvopromet - Mercator

Post by heckler »

Da hoce vise zakon donijeti da u svakom TCu mora biti 50% minimum domace robe i poceti slati inspekcije ovo nista nebi znacilo.

Ovako domaca privreda OCAJNO ovisi o par jakih domacih lanaca. Ne znam da li postoji neka komisija koja kontrolise monopol i koja moze daljna preuzimanja da zaustavi ali i to bi trebalo razmotriti.
pin-up
Posts: 581
Joined: 17/11/2006 10:52

#19 Re: Drvopromet - Mercator

Post by pin-up »

Meni žao DP-a
User avatar
slobodni armirach
Posts: 5588
Joined: 22/06/2010 17:17
Location: Administrativni Centar Kantona 4

#20 Re: Drvopromet - Mercator

Post by slobodni armirach »

heckler wrote:Da hoce vise zakon donijeti da u svakom TCu mora biti 50% minimum domace robe i poceti slati inspekcije ovo nista nebi znacilo.

Ovako domaca privreda OCAJNO ovisi o par jakih domacih lanaca. Ne znam da li postoji neka komisija koja kontrolise monopol i koja moze daljna preuzimanja da zaustavi ali i to bi trebalo razmotriti.
:thumbup: :thumbup:

a sto se tice prodaje, sta god da se desi forum ne moze da promijeni takve situacije, mada je i sam Mercator u krzizi, Todoric je par puta ga pokusao kupiti, al da nacinalisti slovenci opstruiraju, prodali bi ga svakom samo ne Hrvatu.
Mada na kraju ce se i to desiti, pala je slovenska vlada, bivsi ministar policije je izvuko sve pare iz Laskog piva,..kako god Mercator je u vecoj krizi od Konzuma
JKG
Posts: 172
Joined: 08/08/2007 10:03
Location: Sarajevo

#21 Re: Drvopromet - Mercator

Post by JKG »

jedna tamo wrote:nedo Bog da se ovo desi, jer neznam kakve će cijene biti
mi redovno kupujemo u dp-u jer je sve jeftinije, doduše nemaju baš veliku ponudu al ono što nama treba ima i jeftinije je dota i to sa razlikom od pola marke u odnosu na druge konzum, merkator, tuš i itd.
"DP" puno jeftiniji ???
Odavno ne kupujemo tamo, sto zbog cijena, sto zbog osoblja. Katastrofa! Asortiman nikakav, a definitivno su firma sa najvise srbijanskih proizvoda. Meni licno ne smeta, ali ako vec govorimo o "domacem" prodajnom lancu, nije nebitno!
User avatar
sadmire
Posts: 2382
Joined: 28/01/2008 15:38
Location: zemlja galebova

#22 Re: Drvopromet - Mercator

Post by sadmire »

heckler wrote:Da hoce vise zakon donijeti da u svakom TCu mora biti 50% minimum domace robe i poceti slati inspekcije ovo nista nebi znacilo.

Ovako domaca privreda OCAJNO ovisi o par jakih domacih lanaca. Ne znam da li postoji neka komisija koja kontrolise monopol i koja moze daljna preuzimanja da zaustavi ali i to bi trebalo razmotriti.
Postoji Zakon kojim je propisano da se u TCima preko 1000 m2 mora nalaziti najmanje 50% domace robe, ali je to u praksi jos uvijek neprovodivo jer ni sam zakonodavac izgleda ne zna sta je htio da kaze.
Nit se zna sta je domace, nit cega mora biti 1000 m2 (prodajne ili ukupne povrsine), nit se zna na koje robne grupe se odnosi (postoji dosta proizvoda koji se ne proizvode u BiH ili su kolicine premale za trziste) tako da je to i dalje mrtvo slovo na papiru.
Sad su predlozene neke izmjene, da se blize definise domaca proizvodnja, robne grupe na koje se ova odredba odnosi kao i da se ukine ova diskriminirajuca granica od 1000 m2 tako da zakon vrijedi za sve trgovce, bez obzira na velicinu.

A postoji na nivou BiH Konkurencijsko vijece koje odobrava sva veca preuzimanja, s tim sto monopol odnosno dominatna pozicija na trzistu nacelno nije zabranjena, samo sto se ta pozicija ne smije zloupotrebljavati.
User avatar
Hordo
Posts: 5
Joined: 19/09/2011 14:07

#23 Re: Drvopromet - Mercator

Post by Hordo »

Bilo bi dobro da je istinito ali nije, DP markete neće niko kupiti (pogotovo Mercator) jer su prezaduženi a svaka nova prodavnica koju otvore je pod zakup tako da je njihov lanac imaginaran (kula od karata) imajući u vidu asortiman koji im nije Bog zna šta širok (u odnosu na konkurenciju) a 70% robe koje imaju u svom asortimanu je na odgodu plaćanja čije rokove su probili, tako da sumnjam da su nekome zanimljivi u takvom stanju :roll: .
User avatar
Ricken
Posts: 6042
Joined: 03/05/2011 23:00
Location: Tamo na jugu daleko od sjevera
Contact:

#24 Re: Drvopromet - Mercator

Post by Ricken »

--usnee-- wrote:Morat ću te razočarati jer Drvopromet nije u dugovima a ni zvanično ništa nema šanse da znaš jer je u toku pregledanje tj. nekakva revizija od Internacionalne komisije koja traje par mjeseci i sigurno će trajati bar jos 2 3 mjeseca.

A ta internacionalna komisija vjerovatno radi Due dilligence, što baš ide u prilog tvojim tvrdnjama.

Sama prodaja nemora biti ništa negativno. Porijeklo kapitala ne znači ništa sve dok država svojim zakonima štiti svoje interese.
other side of coin
Posts: 2
Joined: 09/09/2011 15:41

#25 Re: Drvopromet - Mercator

Post by other side of coin »

sadmire wrote:
heckler wrote:Da hoce vise zakon donijeti da u svakom TCu mora biti 50% minimum domace robe i poceti slati inspekcije ovo nista nebi znacilo.

Ovako domaca privreda OCAJNO ovisi o par jakih domacih lanaca. Ne znam da li postoji neka komisija koja kontrolise monopol i koja moze daljna preuzimanja da zaustavi ali i to bi trebalo razmotriti.
Postoji Zakon kojim je propisano da se u TCima preko 1000 m2 mora nalaziti najmanje 50% domace robe, ali je to u praksi jos uvijek neprovodivo jer ni sam zakonodavac izgleda ne zna sta je htio da kaze.
Nit se zna sta je domace, nit cega mora biti 1000 m2 (prodajne ili ukupne povrsine), nit se zna na koje robne grupe se odnosi (postoji dosta proizvoda koji se ne proizvode u BiH ili su kolicine premale za trziste) tako da je to i dalje mrtvo slovo na papiru.
Sad su predlozene neke izmjene, da se blize definise domaca proizvodnja, robne grupe na koje se ova odredba odnosi kao i da se ukine ova diskriminirajuca granica od 1000 m2 tako da zakon vrijedi za sve trgovce, bez obzira na velicinu.

A postoji na nivou BiH Konkurencijsko vijece koje odobrava sva veca preuzimanja, s tim sto monopol odnosno dominatna pozicija na trzistu nacelno nije zabranjena, samo sto se ta pozicija ne smije zloupotrebljavati.
Slažem se, zakon kao da su djeca pisala...
ali ako obratite pažnju vidjet ćete da je većina robnih marki svih lanaca na barkodu 387... iako je proizvedeno u Tajlandu (npr. tuna konzerve)... a barkod bi trebao biti prvi i najlakši pokazatelj broja domaćih proizvoda... :-)
Locked