Derventa

Vijesti i zbivanja u Banjoj Luci, Mrkonjić Gradu, Prijedoru, Bos. Gradišci, Prnjavoru, Tesliću, Derventi, Bos. Brodu...

Moderator: banjaluka078

Post Reply
Ljiljaa
Posts: 2
Joined: 08/09/2007 16:54

#1 Derventa

Post by Ljiljaa »

Po meni, jedan od lepših gradova u Bosni je Derventa, gradić na Ukrini. U ovom gradu sam nekada davno radila i to u Školskom centru. Ostao mi je u lepoj uspomeni, s radošću se sećam ljudi iz ovog grada, ali i lepih mesta.
bossfaria
Posts: 19
Joined: 12/01/2008 07:15
Location: Ni tamo ni 'vamo

#2

Post by bossfaria »

Nekad bila lijepa.....
User avatar
Neon_Knight
Posts: 95
Joined: 11/10/2007 15:17
Location: Somewhere in time

#3 Re: Derventa

Post by Neon_Knight »

ali bas nekad nekad... :sad:
User avatar
neizbezna
Posts: 3
Joined: 23/03/2008 18:02

#4 Re: Derventa

Post by neizbezna »

ja nedavno bila i iznenadila se kako su tamo svi lepo doterani, ušminkani, a grad....katastrofa!!!
Ničeg nema
User avatar
CLIO
Posts: 968
Joined: 20/02/2008 11:51

#5 Re: Derventa

Post by CLIO »

neizbezna wrote:ja nedavno bila i iznenadila se kako su tamo svi lepo doterani, ušminkani, a grad....katastrofa!!!
Ničeg nema
Nista vise nije kao prije, nekad bila lijepa a sad vise nije lepa. :lol:
User avatar
Jazz_Junkie
Posts: 3052
Joined: 16/03/2008 22:35
Location: Wien

#6 Re: Derventa

Post by Jazz_Junkie »

Nekad mi je tetka zivjela u ovom lijepom gradicu. Uvijek sam se radovao Derventi.
User avatar
Neon_Knight
Posts: 95
Joined: 11/10/2007 15:17
Location: Somewhere in time

#7 Re: Derventa

Post by Neon_Knight »

neizbezna wrote:ja nedavno bila i iznenadila se kako su tamo svi lepo doterani, ušminkani, a grad....katastrofa!!!
Ničeg nema
kako ba nema nicega?! a spomenik palim borcima vojske RS-a?! a pravoslavna crkva koja je fazi izgradnje jos od 1993. godine?! i to na vakufskoj zemlji tj. starom mezarju...a predvidjeno zvono je ukradeno u ratu sa katolicke crkve! pa normalno da nema napretka!
i jos nesto, ja ne znam koga si ti vidila usminkanog i "doteranog"?! gdje si ti bila?! u kojoj Derventi?!
icecream
Posts: 21
Joined: 27/06/2008 19:13

#8 Re: Derventa

Post by icecream »

Neon_Knight wrote:
neizbezna wrote:ja nedavno bila i iznenadila se kako su tamo svi lepo doterani, ušminkani, a grad....katastrofa!!!
Ničeg nema
kako ba nema nicega?! a spomenik palim borcima vojske RS-a?! a pravoslavna crkva koja je fazi izgradnje jos od 1993. godine?! i to na vakufskoj zemlji tj. starom mezarju...a predvidjeno zvono je ukradeno u ratu sa katolicke crkve! pa normalno da nema napretka!
i jos nesto, ja ne znam koga si ti vidila usminkanog i "doteranog"?! gdje si ti bila?! u kojoj Derventi?!
da,da...a vi ste srbima 92 u derventi ostavili masovnu grobnicu u cardaku,sjecaju se derventi srbi lijepih mjesta u derventi gdje ste im svasta radili...dom jna,vojno skladiste rabic,silos polje,kostres,itd...
ona je bila u derventi u koju su se vratili i hrvati i bosnjaci,koji nisu okrvavili ruke...oni koji su ih okrvavili nece da dodju iz lijepe,i evrope...
User avatar
Neon_Knight
Posts: 95
Joined: 11/10/2007 15:17
Location: Somewhere in time

#9 Re: Derventa

Post by Neon_Knight »

icecream wrote:
Neon_Knight wrote:
neizbezna wrote:ja nedavno bila i iznenadila se kako su tamo svi lepo doterani, ušminkani, a grad....katastrofa!!!
Ničeg nema
kako ba nema nicega?! a spomenik palim borcima vojske RS-a?! a pravoslavna crkva koja je fazi izgradnje jos od 1993. godine?! i to na vakufskoj zemlji tj. starom mezarju...a predvidjeno zvono je ukradeno u ratu sa katolicke crkve! pa normalno da nema napretka!
i jos nesto, ja ne znam koga si ti vidila usminkanog i "doteranog"?! gdje si ti bila?! u kojoj Derventi?!
da,da...a vi ste srbima 92 u derventi ostavili masovnu grobnicu u cardaku,sjecaju se derventi srbi lijepih mjesta u derventi gdje ste im svasta radili...dom jna,vojno skladiste rabic,silos polje,kostres,itd...
ona je bila u derventi u koju su se vratili i hrvati i bosnjaci,koji nisu okrvavili ruke...oni koji su ih okrvavili nece da dodju iz lijepe,i evrope...
sto lazes dzubre jedno?! cardak?! kakva masovna grobnica?! bio sam kao dijete bas u blizina kada se vodila bitka za to naselje! puno poginulih na obje strane...sta kazes za gradnju benzinske na mjestu dzamije i mezarja?! gradnju srpske crkve na vakufskoj zemlji?! svakodnevnim granatiranjima?! avionskim napadima?! zivom stitu u kineskoj cetvrti?! ja sam to sve gledao i dozivio! kako te nije stid?! sjeti se tenkova i vbr-ova iz Prnjavora! ja ih jos pamtim...pamtim i noc koja se zbog njih pretvorila u dan...does it look familiar?!
User avatar
ljubav_aha
Posts: 15082
Joined: 03/04/2008 19:25
Location: TURKISH COFFEEBATH

#10 Re: Derventa

Post by ljubav_aha »

oh,derventa,sto je nekad bila lijepa :)

[youtube]<object width="425" height="344"><param name="movie" value="http://www.youtube.com/v/FzzcBwCjNWU&hl ... ram><param name="allowFullScreen" value="true"></param><embed src="http://www.youtube.com/v/FzzcBwCjNWU&hl=en&fs=1" type="application/x-shockwave-flash" allowfullscreen="true" width="425" height="344"></embed></object>[/youtube]
derventa-xxx
Posts: 2
Joined: 24/05/2009 11:53

#11 Re: Derventa

Post by derventa-xxx »

pozdrav za sve dervencane gdje god bili
i pitanje za tekstilac gdje je on nasao grb na http://www.derventatrac.com/ ja stvarno nisam uspjela :-)
derventa-xxx
Posts: 2
Joined: 24/05/2009 11:53

#12 Re: Derventa

Post by derventa-xxx »

sto lazes dzubre jedno?! cardak?! kakva masovna grobnica?! bio sam kao dijete bas u blizina kada se vodila bitka za to naselje! puno poginulih na obje strane...sta kazes za gradnju benzinske na mjestu dzamije i mezarja?! gradnju srpske crkve na vakufskoj zemlji?! svakodnevnim granatiranjima?! avionskim napadima?! zivom stitu u kineskoj cetvrti?! ja sam to sve gledao i dozivio! kako te nije stid?! sjeti se tenkova i vbr-ova iz Prnjavora! ja ih jos pamtim...pamtim i noc koja se zbog njih pretvorila u dan...

zaboravio si spomenik na modranu palim žrtvama '41 i '92
neznam svidjali se on židovima, romima, muslimanima, srbima i poštenim hrvatima

Mislim da bi trebao malo ohladiti i pitati se ko je na svemu ovome profitirao

pozdrav za sav normalan svijet koji ne gaji mrznju vec razum i toleranciju
nightwish77
Posts: 13
Joined: 07/02/2010 22:29

#13 Re: Derventa

Post by nightwish77 »

Neon_Knight wrote:
sto lazes dzubre jedno?! cardak?! kakva masovna grobnica?! bio sam kao dijete bas u blizina kada se vodila bitka za to naselje! puno poginulih na obje strane...sta kazes za gradnju benzinske na mjestu dzamije i mezarja?! gradnju srpske crkve na vakufskoj zemlji?! svakodnevnim granatiranjima?! avionskim napadima?! zivom stitu u kineskoj cetvrti?! ja sam to sve gledao i dozivio! kako te nije stid?! sjeti se tenkova i vbr-ova iz Prnjavora! ja ih jos pamtim...pamtim i noc koja se zbog njih pretvorila u dan...does it look familiar?!
bez vrijedjanja...ni ja ne vrijedjam...slazem se da je benzinska pumpa napravljena bespravno i svima treba da se vrati njihovo...
a sad nesto o onome iz 1992.godine...
KOSTREŠ – DERVENTA
03.04.1992, Kostreš – Derventa
(Osjetljiv sadržaj!)
Kostreš, naselje u opštini Derventa, Srba 385, Hrvata 15, Muslimana 2, Ostalih 1.Prilikom upada u selo zaklano je 66 lica srpske nacionalnosti . Ubijeni su: četiri člana porodice Zorić, tri člana porodice Stanić, po dva člana porodica Mitrić, Gojković, Ivić, Pavić, Mišić i Đurić, po jedan član porodice Vasić, Lazić. Pored njih zaklano je i 20 muškaraca, 15 žena i 10 dece čiji identitet još uvek nije utvrđen.
Pre klanja zločinci su silovali ženske osobe među kojim su bile i devojčice starosti 12 i 14 godina.
IZVRŠIOCI ZLOČINA:
108. brihada hrvatske vojske.
Alija Selimagić, Mujčin Sead, Enes Havić, Bećir Hodžić i drugi.
DOKAZI:
Video-zapis izjave Alije Selimagića.
Link video zapisa dijela izjave Alije Selimagića:
http://www.youtube.com/watch?v=JxfD-QxT ... re=related
IZVOR PODATAKA:
Komitet za prikupljanje podataka.

ČARDAK – DERVENTA
25.04.1992, Čardak – Derventa
Čardak, naselje u opštini Derventa, urbani dio grada Derventa.
Napadi na prigradska srpska naselja opštinskog centra i grada Derventa koje su hrvatsko-muslimanske snage Armije BiH opkolile i počele da napadaju i granatiraju 15.-16. aprila 1992. U akciji učestvovalo nekoliko stotina Hrvata i muslimana uglavnom dobrovoljaca, pripadnika Armije BiH iz ove i susednih opština, uz snažnu podršku teškog naoružanja koje su iz Republike Hrvatske dovezli pripadnici regularnih oružanih snaga ove nekadašnje jugoslovenske republike.
Dana 25-26. aprila 1992. nekoliko grupa žena i dece uspelo da se spase preko reke Ukrine i da pređe na srpsku teritoriju. I pored toga veliki broj meštana je ubijen ili završio u logorima za Srbe koji su otvoreni na više mesta u opštini u samom gradu. Pogotovu u perifernim naseljima Čardak i Jasikovača ubijeno je više desetina osoba srpske nacionalnosti. Mnoge žrtve masakrirane i spaljene u svojim kućama.
Ekshumacija stradalnika izvršena u masovnoj grobnici na groblju u Modranu 18. decembra i u zajedničkoj grobnici naselja Čardak između 21. i 23. decembra 1992. godine.
U naselju Čardak stradalo je ukupno 36 civila.
U ovom napadu ubijeno je više lica od kojih su poznata imena za sljedeće žrtve:
ŽRTVE ZLOČINA:
1. Veljko (Pavo) Lazarević, 1947
2. Mirjana (Vlajko) Lazarević, 1950
3. Duško (Veljko) Lazarević, 1972
4. Savo Živković
5. Jelena Živković
6. Goran Živković
7. Đorđe Simić
8. Perica Tatomir, 1951
9. Milojko Popović, 1962
10. Petar Nikolić
11. Đuro Trivanović
Porodice Lazarević i Živković, svi članovi porodica su poklani.
Đorđe Simić, je izašao iz kuće sa podignutim rukama, pucali su u njega.
Blagoje Đurić. Zaklan u koncentracionom logoru, gdje su ostale zatočenike logora
natjerali da ližu njegovu krv.
Stanovnici naselja koje su agresori iz Hrvatske zatekli u naselju, odvedeni su u koncentracione
logore u Derventi: bivši ,,Dom JNA,, , vojno skladište na Rabiću i škola u Polju.
Veći broj zatvrenika logora je ubijen:
1. Blagoje Đurić, zaklan u logoru
2. Mirko Pajić
3. Željko Bokur
4. Milorad Gunjević
5. Nenad Panzalović
6. Miro Jovičić
7. Savo Pavlović
8. Rade Bokur
Svedočanstvo Drage Kneževića, koji je zajedno sa ostalim stanovnicima Čardaka
prošao muslimansko hrvatske logore:
,,Tog dana ubijeno je 26 Srba. Svi su likvidirani na pragovima svojih kuća. Poubijane su cijele porodice poput Lazarevića, gdje su u jednom trenutku ubijeni otac Veljko, njegov sin Duško i supruga Mirjana.
Pobijena je i cijela porodica Živković: Savo, Jelena i Goran. Jedino je preživjela kćerka Gordana, koja je izbjegla smrt jer se tog dana nije zadesila u kući.
- Mnoge osobe su ubijene u momentu kada su izlazili iz kuća da se predaju. Pucano im je u glavu. Đorđe Simić digao je ruke u znak predaje, a oni su pucali u njega - prisjeća se Drago Knežević, dodajući da su nakon takvog iživljavanja ostali stanovnici Čardaka srpske nacionalnosti odvedeni u logore koji su se nalazili u bivšem Domu Jugoslovenske armije, vojnom skladišu na Rabiću i u školi u Polju.
Među tim ljudima je bilo najviše žena i djece, ali i odraslih muškaraca. Odmah su počeli da ih razdvajaju, a žene i nejač su kasnije bili puštani, dok su odrasle muškarce odveli u logore.
U toj grupi našao se i Drago Knežević, koji kaže da je za zarobljene Srbe sa Čardaka tada nastala prava golgota. Nakon višednevnog iživljavanja ubijani su na očigled ostalih zarobljenika.
- Blagoja Đuraća, bivšeg policajca, zaklali su, a kasnije su ostale zarobljenike tjerali da ližu njegovu krv – opisuje tragične događaje Knežević, koji je za vrijeme boravka u logoru sa 120, smršao na 75 kilograma.,,
ODGOVORNA LICA:
1. Duspara Ivan, tadašnji načelnik Službe javne bezbijednosti u Derventi,
2. Stanić Iko, predsjednik HDZ za Derventu.
DOKAZI:
Zapisnici o saslušanju svedoka koji se nalaze u dokumentaciji Komiteta pod brojevima 438/94-4 i 438/94-15, kao i spis broj 584/94.
Margita81
Posts: 1255
Joined: 02/10/2009 01:07

#14 Re: Derventa

Post by Margita81 »

jbg imamo lijepih gradica sa puno ruznih i tuznih malih ljudi u njima. Zato sve izgleda tako umrtvljeno jos od 95e.
Post Reply