Da li postoji krivična odgovornost za neprimjerene izjave nosioca javnih funkcija?

Pravna pitanja, dileme, problemi... Razmijenite svoja iskustva.

Moderator: _BataZiv_0809

User avatar
-Chesterfield-
Posts: 5742
Joined: 04/08/2020 19:22

#26 Re: Da li postoji krivična odgovornost za neprimjerene izjave nosioca javnih funkcija?

Post by -Chesterfield- »

Flion wrote: 04/11/2021 12:51 Prije nekoliko dana razgovarao sam sa prijateljem i dotaknemo se jednog političkog incidenda koji se desio u Banja Luci. Naime, poslanik u Narodnoj Skupštini RS iz reda SNSD-a, Momčilo Antonić je na svojoj Fejsbuk stranici napisao sljedeće: "Hvala braći hercegovcima na pojačanoj podršci SNSD-u, a što se tiče ovih govana iz Šamca, Broda, Modriče i ostalih poplavljenih mjesta, čiji su gradovi obnovljeni za mjesec dana, isplaćene kartice pomoći, njima želim dosta kiše i mekanih nasipa", što se može vidjeti ovde.

Osim toga što je izjava skandalozna čak i ako bi je izgovorio običan građanin, pitam se da li se neko ko je nosilac javne funkcije može pozvati na krivičnu (ili neku drugu) odgovornost za neprimjerene izjave? U svakoj civilizovanoj zemlji nakon ovakve izjave ne bi se zadržao ni 24h na poziciji, kod nas, naravno, ništa se desilo nije - izbrisao izjavu koju je, kao, rekao u afektu. S obzirom da smo mi kao narod pasivni i apatični, umjesto da napravimo protest i da se traži njegova ostavka na funkciju poslanika, pitam se, da li se po nekom osnovu može podnijeti tužba ili krivična prijava za ovakve i slične izjave? (nazivanje političkih neistomišljenika "govnima" i prizivanje novih poplava i nesreća)?
Treba u svaku skupštinu instalirati jednog administratora. Njegova dužnost bi bila da trajno banuje poslanika u skupštini, kada razveže jezik. :D
Hakiz
Posts: 41083
Joined: 30/07/2015 20:01

#27 Re: Da li postoji krivična odgovornost za neprimjerene izjave nosioca javnih funkcija?

Post by Hakiz »

kuli1961 wrote: 04/11/2021 21:16
Hakiz wrote: 04/11/2021 21:06 Meni sumnju u grupnu korimpiranost ne stvara očita korumpiranost onih kojima se to vidi.

Nego ponašanje, šutnja, onih koji korumpirani nisu.

Kako kaže izreka, da bi pobijedilo zlo dovoljno je da dobro ne uradi ništa.

I tako u pravosuđu, politici, zdravstvu i još nekim oblastima imamo dvije vrste ljudi koje su, praktično, iste: Korumpirane i one koji tim korumpiranim dozvoljavaju da takvi budu. Trećih nema.
Ovo apsolutno podrzavam i potpisujem! Evo, juce ili prekjuce uhapsen strucni saradnik u Okruznom javnom tuzilastvu Banja Luka- korupcija...No, nigdje ne cuh, ne vidjeh makar onu suhoparnu izjavu za stampu glavnog okruznog tuzioca- "ostro se distanciramo od uhapsenog, uzasavamo se, podrzavamo istebljenje zla u nasim redovima" i bla bla, znate vec...???? A taj nesretnik je bio dodijeljen da radi sa zamjenikom okruznog javnog tuzioca?????
Nisam mislio na to.

Nego da ja kao doktor, sudija, tužilac itd, prijavim kolegu za kojeg znam da je korumpiran.
Bobi
Forum administrator
Posts: 32501
Joined: 30/10/2002 00:00
Location: http://www.klix.ba
Grijem se na: J.P."Grijanje"Zenica
Vozim: TDI sve crveno
Contact:

#28 Re: Da li postoji krivična odgovornost za neprimjerene izjave nosioca javnih funkcija?

Post by Bobi »

-Chesterfield- wrote: 04/11/2021 21:20
Flion wrote: 04/11/2021 12:51 Prije nekoliko dana razgovarao sam sa prijateljem i dotaknemo se jednog političkog incidenda koji se desio u Banja Luci. Naime, poslanik u Narodnoj Skupštini RS iz reda SNSD-a, Momčilo Antonić je na svojoj Fejsbuk stranici napisao sljedeće: "Hvala braći hercegovcima na pojačanoj podršci SNSD-u, a što se tiče ovih govana iz Šamca, Broda, Modriče i ostalih poplavljenih mjesta, čiji su gradovi obnovljeni za mjesec dana, isplaćene kartice pomoći, njima želim dosta kiše i mekanih nasipa", što se može vidjeti ovde.

Osim toga što je izjava skandalozna čak i ako bi je izgovorio običan građanin, pitam se da li se neko ko je nosilac javne funkcije može pozvati na krivičnu (ili neku drugu) odgovornost za neprimjerene izjave? U svakoj civilizovanoj zemlji nakon ovakve izjave ne bi se zadržao ni 24h na poziciji, kod nas, naravno, ništa se desilo nije - izbrisao izjavu koju je, kao, rekao u afektu. S obzirom da smo mi kao narod pasivni i apatični, umjesto da napravimo protest i da se traži njegova ostavka na funkciju poslanika, pitam se, da li se po nekom osnovu može podnijeti tužba ili krivična prijava za ovakve i slične izjave? (nazivanje političkih neistomišljenika "govnima" i prizivanje novih poplava i nesreća)?
Treba u svaku skupštinu instalirati jednog administratora. Njegova dužnost bi bila da trajno banuje poslanika u skupštini, kada razveže jezik. :D
Mora biti politički podoban :lol: ko o čemu kurva o poštenju :lol:
kuli1961
Posts: 2488
Joined: 06/08/2014 09:47
Location: Banja Luka

#29 Re: Da li postoji krivična odgovornost za neprimjerene izjave nosioca javnih funkcija?

Post by kuli1961 »

Hakiz wrote: 04/11/2021 21:27
kuli1961 wrote: 04/11/2021 21:16

Ovo apsolutno podrzavam i potpisujem! Evo, juce ili prekjuce uhapsen strucni saradnik u Okruznom javnom tuzilastvu Banja Luka- korupcija...No, nigdje ne cuh, ne vidjeh makar onu suhoparnu izjavu za stampu glavnog okruznog tuzioca- "ostro se distanciramo od uhapsenog, uzasavamo se, podrzavamo istebljenje zla u nasim redovima" i bla bla, znate vec...???? A taj nesretnik je bio dodijeljen da radi sa zamjenikom okruznog javnog tuzioca?????
Nisam mislio na to.

Nego da ja kao doktor, sudija, tužilac itd, prijavim kolegu za kojeg znam da je korumpiran.
Znam na sta si mislio. Dok sam bio nosilac pravosudne funkcije,imajuci saznanje o kriminalnim radnjama, podnio sam krivicnu prijavu protiv jednog notara. Na kraju, tuzilastvo obustavilo istragu- potpuno nezakonito, a koju godinu kasnije, tuzilac koji je postupak obustavio, biva razrijesen duznosti u disciplinskom postupku
Hakiz
Posts: 41083
Joined: 30/07/2015 20:01

#30 Re: Da li postoji krivična odgovornost za neprimjerene izjave nosioca javnih funkcija?

Post by Hakiz »

kuli1961 wrote: 04/11/2021 21:42
Hakiz wrote: 04/11/2021 21:27

Nisam mislio na to.

Nego da ja kao doktor, sudija, tužilac itd, prijavim kolegu za kojeg znam da je korumpiran.
Znam na sta si mislio. Dok sam bio nosilac pravosudne funkcije,imajuci saznanje o kriminalnim radnjama, podnio sam krivicnu prijavu protiv jednog notara. Na kraju, tuzilastvo obustavilo istragu- potpuno nezakonito, a koju godinu kasnije, tuzilac koji je postupak obustavio, biva razrijesen duznosti u disciplinskom postupku
:thumbup:
Flion
Posts: 30
Joined: 25/03/2019 00:44

#31 Re: Da li postoji krivična odgovornost za neprimjerene izjave nosioca javnih funkcija?

Post by Flion »

kuli1961 wrote: 04/11/2021 21:06 Ali da se malo vratimo na naslov ove teme: KZ RS
Javno izazivanje i podsticanje nasilja i mržnje
Član 359
(1) Ko putem štampe, radija, televizije, kompjuterskog sistema ili društvene mreže, na javnom skupu ili javnom mjestu ili na drugi način javno poziva, izaziva ili podstiče ili učini dostupnim javnosti letke, slike ili neke druge materijale kojima se poziva na nasilje ili mržnju usmjerenu prema određenom licu ili grupama zbog njihove nacionalne, rasne, vjerske ili etničke pripadnosti, boje kože, pola, seksualno opredjeljenja, invaliditeta, rodnog identiteta, porijekla ili kakvih drugih osobina, kazniće se novčanom kaznom ili kaznom zatvora do tri godine.
ILI
Nasilničko ponašanje
Član 362/1
Ko grubim vrijeđanjem ili zlostavljanjem drugog, vršenjem nasilja, izazivanjem tuče ili na drugi način značajnije ugrožava spokojstvo građana ili teže remeti javni red i mir, kazniće se novčanom kaznom ili kaznom zatvora do tri godine.

Mozda je malo nategnuto, ne znam, krivica mi nije fokus.
Ode tema u offside, tipično balkanski :lol:
Kuli je jedini dao neki osnov krivice na koji bi se moglo pozvati - Javno izazivanje nasilja i mržnje. Može li neki pravnik da pojasni da li bi se moglo pozvati na ovaj član zakona? Imate li neki drugi prijedlog?
Post Reply