Carski rez - vasa iskustva !!!

Sve o zdravlju...

Moderator: anex

amina_sa
Posts: 29
Joined: 03/03/2010 03:19

#1 Carski rez - vasa iskustva !!!

Post by amina_sa »

Cesto cujem da zene insistiraju same na carskom rezu ja sam imala carski i 2 prirodna poroda i imala sam uzasno iskustvo sa tim carskim i ne bih ga nikome pozelila ... :( :( :( Ja bih voljela da na ovoj temi razmijenimo iskustva po pitanju prirodnih poroda i carskog reza ...sta je po vama bolje???
User avatar
semmy
Posts: 2610
Joined: 02/02/2007 09:23
Location: mars

#2 Re: Carski rez - vasa iskustva !!!

Post by semmy »

prvi porod prirodni, karlicni...tezak da nije mogao biti tezi...drugi carski prije 2 mjeseca iskreno ni dusmanu ga nebi preporucila...i opet mi je laksi i bolji bio prvi a i oporavak je brzi...sama pomisao da je carski operacija vec mi nesto lose...
problem danasnjeg carskog je sto nerezu uzduzno kao nekada nego poprecno i to rezu misice...kazu zbog estetike...meni je to tako tesko palo da sam pri svakom pokretu imala tolike bolove sve do nedavno...nesmijes dizati tesko, nesmijes ovo nesmijes ono...zaletim se ponekad da sta uradim po kuci i kad me zaboli sva se ukocim.. ne smijem suprugu ni reci da sam pokusala sta uraditi, odma panici jer je medicinski radnik pa pocne o rizicima...
iskreno carski je za mamine maze i one usporene i lijene zene kojima lezanje nije tesko...

nekontam samo kako neko moze dobrovoljno traziti carski i jos platiti za to mucenje...priroda je ipak priroda
User avatar
jedna tamo
Posts: 7569
Joined: 09/10/2009 10:48
Location: tamo gdje je sve po mom

#3 Re: Carski rez - vasa iskustva !!!

Post by jedna tamo »

:shock:

a ja mislila carski ništa neboli :|
*mima*

#4 Re: Carski rez - vasa iskustva !!!

Post by *mima* »

semmy wrote:prvi porod prirodni, karlicni...tezak da nije mogao biti tezi...drugi carski prije 2 mjeseca iskreno ni dusmanu ga nebi preporucila...i opet mi je laksi i bolji bio prvi a i oporavak je brzi...sama pomisao da je carski operacija vec mi nesto lose...
problem danasnjeg carskog je sto nerezu uzduzno kao nekada nego poprecno i to rezu misice...kazu zbog estetike...meni je to tako tesko palo da sam pri svakom pokretu imala tolike bolove sve do nedavno...nesmijes dizati tesko, nesmijes ovo nesmijes ono...zaletim se ponekad da sta uradim po kuci i kad me zaboli sva se ukocim.. ne smijem suprugu ni reci da sam pokusala sta uraditi, odma panici jer je medicinski radnik pa pocne o rizicima...
iskreno carski je za mamine maze i one usporene i lijene zene kojima lezanje nije tesko...

nekontam samo kako neko moze dobrovoljno traziti carski i jos platiti za to mucenje...priroda je ipak priroda

Ljubim ja slatku mamu... :)
User avatar
-Romeo-
Posts: 1185
Joined: 14/10/2009 09:45
Location: Ni na nebu, ni na zemlji, tj. u čardaku

#5 Re: Carski rez - vasa iskustva !!!

Post by -Romeo- »

jedna tamo wrote::shock:

a ja mislila carski ništa neboli :|
:-)
zelenashica
Posts: 14489
Joined: 19/08/2007 02:54

#6 Re: Carski rez - vasa iskustva !!!

Post by zelenashica »

Slažem se sa semy.....carski rez nikome ne bih poželjela...ja ga pamtim kao dio najveće patnje u svom životu....jednostavno mene je napatilo.....iskreno ne znam razliku između prirodnog poroda i carskog reza ali mislim da prirodni porod nije ni blizu teškoća i patnji koje dolaze nakon carskog reza.....Da sam imala izbora carski rez bi bio van svake opcije,ovako šta je tu je.....
User avatar
semmy
Posts: 2610
Joined: 02/02/2007 09:23
Location: mars

#7 Re: Carski rez - vasa iskustva !!!

Post by semmy »

*mima* wrote:
semmy wrote:prvi porod prirodni, karlicni...tezak da nije mogao biti tezi...drugi carski prije 2 mjeseca iskreno ni dusmanu ga nebi preporucila...i opet mi je laksi i bolji bio prvi a i oporavak je brzi...sama pomisao da je carski operacija vec mi nesto lose...
problem danasnjeg carskog je sto nerezu uzduzno kao nekada nego poprecno i to rezu misice...kazu zbog estetike...meni je to tako tesko palo da sam pri svakom pokretu imala tolike bolove sve do nedavno...nesmijes dizati tesko, nesmijes ovo nesmijes ono...zaletim se ponekad da sta uradim po kuci i kad me zaboli sva se ukocim.. ne smijem suprugu ni reci da sam pokusala sta uraditi, odma panici jer je medicinski radnik pa pocne o rizicima...
iskreno carski je za mamine maze i one usporene i lijene zene kojima lezanje nije tesko...

nekontam samo kako neko moze dobrovoljno traziti carski i jos platiti za to mucenje...priroda je ipak priroda

Ljubim ja slatku mamu... :)
ljubimo i mi tebe...joooj jesam te pozelila
User avatar
semmy
Posts: 2610
Joined: 02/02/2007 09:23
Location: mars

#8 Re: Carski rez - vasa iskustva !!!

Post by semmy »

jedna tamo wrote::shock:

a ja mislila carski ništa neboli :|
i te kako boli, pa to je klasicna operacija, rezu te a najljepsi dio prespavas...i kad se probudis nije ti ni do tebe, kljukaju te infuzijom 2 dana poslije i nesmijes nista u usta staviti osim infuzije i inekcija koje primas, a o kateteru koji mi je tako isao na zivce da i ne pricam...tjeras samu sebe da ustanes iz kreveta i prohodas, trpis bol jer zelis kuci sto prije...gledas mamu pored sebe koja je rodila prirodnim putem i njenu bebicu kako spava pored nje...naravno tebi donesu bebu tek nakon sati i sati, ostave je nakratko pored tebe i vrate je nazad jer je ponovno dosla sestrica da ti da tvoj napitak koji ti visi iznad glave...ako si se slucajno zakasljala a jesi jer nisi pila nista cijeli dan proklinjes samu sebe od bolova...treci dan ti je vodeni dan, smijes samo tecnost piti, sljedeci je kasasti i tako u nedogled...ako slucajno nisi imala stolicu, jos ako imas fobiju od bilo kojeg wc-a ma koliko on cist bio kao ja, nece te pustiti kuci da slucajno nedobijes zapetljaj crijeva...kljukas se sa kompotima i cajevima da samu sebe natjeras otici u wc...i napokon kad dodjes kuci mislis kraj je tvojim mukama, aha jest sipak...boli i to uzasno boli svaki pokret koji napravis,jos ako si hiperaktivna osoba kao sto sam ja i sama pomisao na lezanje ce te unistiti...

prirodnim putem rodis,napatis se dok traju bolovi, poslije poroda ti stave bebicu na njedra i sve zaboravis... ostajes 24h u bolnici i fino te puste kuci sa svojom bebicom...zar to nije razlika
User avatar
tech10
Posts: 15316
Joined: 14/09/2005 14:04

#9 Re: Carski rez - vasa iskustva !!!

Post by tech10 »

Jooooj, sto sam se ja sa tim carskom napatio. Hanuma mi u mene dosla kuci i raspilavila se, nemre nista radit, te dodaj joj ovo, dodaj joj ono, a da i ne govorim kasnije sta sam se para nadavao za jednodjelne kupace kostime. :D
User avatar
-Romeo-
Posts: 1185
Joined: 14/10/2009 09:45
Location: Ni na nebu, ni na zemlji, tj. u čardaku

#10 Re: Carski rez - vasa iskustva !!!

Post by -Romeo- »

tech10 wrote:Jooooj, sto sam se ja sa tim carskom napatio. Hanuma mi u mene dosla kuci i raspilavila se, nemre nista radit, te dodaj joj ovo, dodaj joj ono, a da i ne govorim kasnije sta sam se para nadavao za jednodjelne kupace kostime. :D
isti sam, ni sam ne znam kako sam to preživio. ponekad pomislim da je meni bilo teže :D . u
♥ Julianna ♥
Posts: 8314
Joined: 19/06/2008 16:43
Location: U koži krokodila

#11 Re: Carski rez - vasa iskustva !!!

Post by ♥ Julianna ♥ »

amina_sa wrote:Cesto cujem da zene insistiraju same na carskom rezu ja sam imala carski i 2 prirodna poroda i imala sam uzasno iskustvo sa tim carskim i ne bih ga nikome pozelila ... :( :( :( Ja bih voljela da na ovoj temi razmijenimo iskustva po pitanju prirodnih poroda i carskog reza ...sta je po vama bolje???
1:0 u korist carskog i opet bi. Nekome je to patnja, a nekome ne. Mislim da se nista ne moze uporediti sa boli prirodnog porodjaja. Kratko i jasno, sve ostalo manje boli :)
bumboo
Posts: 269
Joined: 15/01/2010 23:47

#12 Re: Carski rez - vasa iskustva !!!

Post by bumboo »

Rodila sam carskim rezom jer je porod bio hitan, zbog visokog pritiska dobila jako krvarenje početkom 9.mjeseca. Mislim da mnogo zavisi od doktora koji radi taj operativni zahvat, ja imam poprečni rez koji je jako brzo zarastao bez većih komplikacija. Sad imam ožiljak u bikini zoni koji pomalo blijedi. Mojoj kolegici je drugi doktor radio carski, i napravio je uzdužni rez, imala je bolove mjesecima, upaljenu ranu, pila antibiotike.
Uglavnom, nemam baš neugodno sjećanje na carski rez i ne bih se bojala ponovno roditi na isti način. Priznajem, boli kod svakog pokreta, ustajanja, kašljanja, smijanja ali ta bol se s vremenom smanjuje i potpuno nestaje. Iako boli, potrebno je što više se kretati jer je onda lakše. Ležala sam 5 dana u bolnici, uglavnom sve žene toliko leže jer mogu biti puštene tek kad im se uspostavi regularno probava, a to je otprilike 4.ili 5.dan. Beba je od drugog dana pa nadalje bila u krevetiću pored mene. Činjenica da je jedno malo biće pored mene uveliko mi je olakšavala bol, tako da sam manje mislila na sebe, a više na to malo stvorenje.
Ne bih se složila da je carski za "mamine maze" jer znam žene koje su rodile prirodnim putem i pekmezile se po kući 40 dana praveći se da su nesposobne ustati iz kreveta, a kamoli šta raditi.
User avatar
Ma.Le.Na
Posts: 11994
Joined: 12/10/2009 11:12
Location: ..na magarecoj klupi

#13 Re: Carski rez - vasa iskustva !!!

Post by Ma.Le.Na »

tech10 wrote:Jooooj, sto sam se ja sa tim carskom napatio. Hanuma mi u mene dosla kuci i raspilavila se, nemre nista radit, te dodaj joj ovo, dodaj joj ono, a da i ne govorim kasnije sta sam se para nadavao za jednodjelne kupace kostime. :D
:lol: :lol: :lol: :lol: :lol:
User avatar
tech10
Posts: 15316
Joined: 14/09/2005 14:04

#14 Re: Carski rez - vasa iskustva !!!

Post by tech10 »

bumboo wrote: Mojoj kolegici je drugi doktor radio carski, i napravio je uzdužni rez, imala je bolove mjesecima, upaljenu ranu, pila antibiotike.
Znaci, znas mi zenu mi u mene. :D
encian
Posts: 1309
Joined: 22/12/2006 15:42

#15 Re: Carski rez - vasa iskustva !!!

Post by encian »

ovo sam jednom trazila upravo zbog rasprave da li je dobrovoljni carski rez dobar izbor. meni se ne cini kao takav. stavise, pomalo mi izgleda egocentrican i kratkovid. ako treba prevod, mogu se pozabaviti tim nekad kasnije.

Repeat C-Section Before 39 Weeks Raises Risk Of Neonatal Illness
>
> ScienceDaily (Jan. 12, 2009) — Women choosing repeat cesarean
> deliveries and having them at term but before completing 39 weeks
> gestation are up to two times more likely to have a baby with serious
> complications including respiratory distress resulting in mechanical
> ventilation and NICU admission.
>
> http://www.sciencedaily.com/releases/20 ... 172544.htm
>
>
>
> Elective Caesareans Carry Increased Risk Of Breathing Problems
>
> ScienceDaily (Dec. 14, 2007) — Babies delivered by elective caesarean
> section around term carry up to a fourfold increased risk of breathing
> problems compared with babies delivered vaginally or by emergency
> caesarean section, concludes a study from Denmark published on the
> British Medical Journal website.
>
>
> http://www.sciencedaily.com/releases/20 ... 202023.htm
>
>
>
> Caesarean Sections Associated With 50% Increased Risk Of Asthma In
> Child, Study Shows
>
> ScienceDaily (June 19, 2008) — Babies born by Caesarean section have a
> 50 % increased risk of developing asthma compared to babies born
> naturally. Emergency Caesarean sections increase the risk even
> further. This is shown in a new study based on data from 1.7 million
> births registered at the Medical Birth Registry at the Norwegian
> Institute of Public Health.
>
> http://www.sciencedaily.com/releases/20 ... 114718.htm
>
>
> Caesarean Births Pose Higher Risks For Mother And Baby, Study Finds
>
> ScienceDaily (Nov. 1, 2007) — Women having a non-emergency caesarean
> birth have double the risk of illness or even death compared to a
> vaginal birth, according to a study from Latin America published by
> the British Medical Journal.
>
>
> http://www.sciencedaily.com/releases/20 ... 095716.htm
>
>
>
> Caesarean Babies More Likely To Develop Diabetes
>
> ScienceDaily (Aug. 27, 2008) — Babies delivered by Caesarean section
> have a 20 per cent higher risk than normal deliveries of developing
> the most common type of diabetes in childhood, according to a study
> led by Queen’s University Belfast.
>
>
> http://www.sciencedaily.com/releases/20 ... 080810.htm
>
>
>
> Natural Childbirth Makes Mothers More Responsive To Own Baby-Cry
>
> ScienceDaily (Sep. 4, 2008) — A new study has found that mothers who
> delivered vaginally compared to caesarean section delivery (CSD) were
> significantly more responsive to the cry of their own baby, identified
> through MRI brain scans two to four weeks after delivery.
>
>
> http://www.sciencedaily.com/releases/20 ... 204227.htm
>
>
> Natural Childbirth Linked To Stronger Baby Bonding Than C-Sections
>
> ScienceDaily (Sep. 19, 2008) — The bonds that tie a mother to her
> newborn may be stronger in women who deliver naturally than in those
> who deliver by cesarean section, according to a study published by
> Yale School of Medicine researchers in the October issue of Journal of
> Child Psychology and Psychiatry
>
>
> http://www.sciencedaily.com/releases/20 ... 170817.htm
User avatar
semmy
Posts: 2610
Joined: 02/02/2007 09:23
Location: mars

#16 Re: Carski rez - vasa iskustva !!!

Post by semmy »

bumboo wrote:Ne bih se složila da je carski za "mamine maze" jer znam žene koje su rodile prirodnim putem i pekmezile se po kući 40 dana praveći se da su nesposobne ustati iz kreveta, a kamoli šta raditi.
porod na bilo koji nacin za mamine maze je tezak i prave se da nemogu ustati iz kreveta..sve je od osobe do osobe...
ponavljam prvi porod karlicni, nadam se da znas sta znaci kad beba izlazi prvo guzom, drugi carski i vjeruj da bi jos 10-tero djece rodila karlicno nego jos jedno na carski...
User avatar
tech10
Posts: 15316
Joined: 14/09/2005 14:04

#17 Re: Carski rez - vasa iskustva !!!

Post by tech10 »

semmy wrote: prvi porod karlicni, nadam se da znas sta znaci kad beba izlazi prvo guzom, drugi carski i vjeruj da bi jos 10-tero djece rodila karlicno nego jos jedno na carski...
Ih, meni govoris? Kod mene je to bio razlog za prvi carski, a poslije toga drugi dosao automatski. :D
zelenashica
Posts: 14489
Joined: 19/08/2007 02:54

#18 Re: Carski rez - vasa iskustva !!!

Post by zelenashica »

♥ Julianna ♥ wrote:
amina_sa wrote:Cesto cujem da zene insistiraju same na carskom rezu ja sam imala carski i 2 prirodna poroda i imala sam uzasno iskustvo sa tim carskim i ne bih ga nikome pozelila ... :( :( :( Ja bih voljela da na ovoj temi razmijenimo iskustva po pitanju prirodnih poroda i carskog reza ...sta je po vama bolje???
1:0 u korist carskog i opet bi. Nekome je to patnja, a nekome ne. Mislim da se nista ne moze uporediti sa boli prirodnog porodjaja. Kratko i jasno, sve ostalo manje boli :)
Mah možda si ti samo imala sreće sa carskim rezom.....a ja opet nesreću da tu patnju ne poželim nikome.
Kad bi pokušala da prepričam sam tok onog čega se sjećam,a sjećam se dovoljno dobro.Od pripreme u operacionoj sali,neke vrste psihičkog stresa jer ne znaš šta te sve čeka do postoperativnog perioda u "komi" :(
Znam da me je doktorica nakon predviđenog vremena,ne sjećam se tačno ali mislim da je prošlo i 12h od operacije "natjerala"da ustanem iz kreveta i to je posljednje sjećanje mojih narednih 6 dana koje sam provela u bolnici na transfuziji krvi ili stanju omamljenosti,jer to ustajanje iz kreveta je bilo nemoguće od boli koja je tukla do te mjere da te obori u nesvijest :( .Nikad neću zaboraviti prvi pokušaj da se iskašljem(nakon narkoze je kažu to čest slučaj iritacije kašljanja)jednostavno ne smijem dotaknuti previjenu ranu a imam osjećaj da konci pucaju od naprezanja. :(
Inakon 10 dana u bolnici i jedino čaja i supe kao hrane,katetera koji kao što semmy reče ti više počinje ići na nerve,do faze da nisi sposoban sam se obući ....idem kući.Kontam eto bilo pa prošlo,al jest' vraga.Patnje tek dolaze.Ama pola sata sam ulazila u auto da me dovezu kući :roll: nema šanse se saviti a da rana ne dere od bola :roll: Od rane koja ne zarasta,do upale....pa onda bez narkoze uklanjanja konaca ponovnog zašivanja.....i sve to opet pokušavaš biti majka dojiti dijete.Ne pitaj kako.....stojeći.... :roll: stojim a dijete ispod drže da bi ga nahranila.
Odlaske u wc ne treba ni pominjati....ama nisam se mogla saviti ko insan a kamoli sjesti na wc štolju...bukvalno me "unesu" i ganjaš se po pola sata da namjestiš položaj da da konci ne popuste.... :roll:....i uz to fino se boriš zadržati mlijeko jer zaboka trpiš bolove da ne piješ nikakve lijekove koji bi ih umanjili zarad kvaliteta mlijeka.
I kad sve prođe....(ja se napatila dobra 2 mjeseca)...ostaje ti pored ožiljka koji je meni najmanje bitan bol koja se javlja uz svaku promjenu vremena...aman zaman stalno zatezanje zarasle rane ko da te neko razapinje na konopac.... :roll:



Nije svaki rez jednostavan kao tvoj vjeruj,zavisi od mnogo faktora .Od podnošenja organizma konaca do strukture mišica i mjesta gdje su rezani,samo postupka pa čak i godišnjeg doba vjerovala ili ne ljeti je mnogo teže zarastanje rane nego kad je napolju hladnije...ali hajde de znaj da li je baš svaka odluka za carski rez manje bolna od prirodnog poroda.
Ja sad da mogu bi se odlučila na 5 prirodnih porodu mjesto jednog carskog reza.Jer prirodni porod je sama riječ kaže prirodan,sve ide prirodnijim putem i bol i oporavak...a carski vještački isceniran i nikad se ne zna kakve su mu olakšice a kakave posljedice. :wink:

ps. i nikad neću preboljeti što sam najbolji period prespavala i provela u krevetu dok su drugi ljudi oko mene preuzeli moju ulogu da budem od početka majka :(
♥ Julianna ♥
Posts: 8314
Joined: 19/06/2008 16:43
Location: U koži krokodila

#19 Re: Carski rez - vasa iskustva !!!

Post by ♥ Julianna ♥ »

Žao mi je zelena što si sve to prošla. Izgleda da je to onda od osobe do osobe. Ne znam koliko je i do ljekara, nek se neko stručan javi i kaže ima li to neke veze. Istina, sjećam se boli kod svakog ustajanja, promjene položaja u krevetu, kašljanja i kihanja, ali to je sve. Ja sam ustala 5 sati poslije još uvijek omamljena, doduše uz pomoć sestre, tad je najviše bolilo. Ali ništa to nije što se nije moglo izdržati i zbog čega bi mi frcale suze. Izašla sam nakon 5 dana sa skroz niskim, malim horizontalnim rezom i oporavila se potpuno za 10tak dana, konci su bili oni što se sami apsorbuju. Valjda i adrenalin od iščekivanja, te kasnije od postporođajne radosti odigra ulogu..ko zna :)
Operisala sam se u Koševu, ako to nekome nešto znači.
Last edited by ♥ Julianna ♥ on 02/04/2010 16:58, edited 1 time in total.
♥ Julianna ♥
Posts: 8314
Joined: 19/06/2008 16:43
Location: U koži krokodila

#20 Re: Carski rez - vasa iskustva !!!

Post by ♥ Julianna ♥ »

A slažem se da je priprema za operaciju subjektivno najstrašniji dio :)
zelenashica
Posts: 14489
Joined: 19/08/2007 02:54

#21 Re: Carski rez - vasa iskustva !!!

Post by zelenashica »

♥ Julianna ♥ wrote:Žao mi je zelena što si sve to prošla. Izgleda da je to onda od osobe do osobe. Ne znam koliko je i do ljekara, nek se neko stručan javi i kaže ima li to neke veze. Istina, sjećam se boli kod svakog ustajanja, promjene položaja u krevetu, kašljanja i kihanja, ali to je sve. Ja sam ustala 5 sati poslije još uvijek omamljena, doduše uz pomoć sestre, tad je najviše bolilo. Ali ništa to nije što se nije moglo izdržati i zbog čega bi mi frcale suze. Izašla sam nakon 5 dana sa skroz niskim, malim horizontalnim rezom i oporavila se potpuno za 10tak dana. Valjda i adrenalin od iščekivanja, te kasnije od postporođajne radosti odigra ulogu..ko zna :)
Operisala sam se u Koševu, ako to nekome nešto znači.
Iskreno mislim da to nije do ljekara,bar ne kod mene.Ja sam imala sreću da sam pored sebe imala dva jako dobra ljekara...možda Tuzlacima znače imena dr.Radončić i dr.Fatušić..ali eto mene je ipak uhvatilo haman ono najgore od carskog reza.
I kod mene je rez horizontalan,ne vjerujem ni da je duži od 10-ak cm....danas se i ne primijeti...ali ipak ima uticaja na promjenu vremena javi se bol neka čudna i nelagoda....

Eto ako ima ljekara ovdje rado bi da čujem i njihovo mišljenje :wink:
User avatar
Pikaboo
Posts: 737
Joined: 28/08/2009 12:18
Location: In the moment.

#22 Re: Carski rez - vasa iskustva !!!

Post by Pikaboo »

:shock: Manta mi se od uzasa kad citam ove vase postove!Osjetim kako mi nestaje vazduha,a nisam mamina maza,nikad bila.
amina_sa
Posts: 29
Joined: 03/03/2010 03:19

#23 Re: Carski rez - vasa iskustva !!!

Post by amina_sa »

bumboo wrote:Rodila sam carskim rezom jer je porod bio hitan, zbog visokog pritiska dobila jako krvarenje početkom 9.mjeseca. Mislim da mnogo zavisi od doktora koji radi taj operativni zahvat, ja imam poprečni rez koji je jako brzo zarastao bez većih komplikacija. Sad imam ožiljak u bikini zoni koji pomalo blijedi. Mojoj kolegici je drugi doktor radio carski, i napravio je uzdužni rez, imala je bolove mjesecima, upaljenu ranu, pila antibiotike.
Uglavnom, nemam baš neugodno sjećanje na carski rez i ne bih se bojala ponovno roditi na isti način. Priznajem, boli kod svakog pokreta, ustajanja, kašljanja, smijanja ali ta bol se s vremenom smanjuje i potpuno nestaje. Iako boli, potrebno je što više se kretati jer je onda lakše. Ležala sam 5 dana u bolnici, uglavnom sve žene toliko leže jer mogu biti puštene tek kad im se uspostavi regularno probava, a to je otprilike 4.ili 5.dan. Beba je od drugog dana pa nadalje bila u krevetiću pored mene. Činjenica da je jedno malo biće pored mene uveliko mi je olakšavala bol, tako da sam manje mislila na sebe, a više na to malo stvorenje.
Ne bih se složila da je carski za "mamine maze" jer znam žene koje su rodile prirodnim putem i pekmezile se po kući 40 dana praveći se da su nesposobne ustati iz kreveta, a kamoli šta raditi.
Ne radi se o tome da li moze zena ustati i raditi ili neee ipak ja sam za da zena treba lezati 40 dana svakako jer bio carski ili ne ipak si otvorena nakon poroda 10 tzv. prstiju i ne bih nikome preporucila nesto spec. ustajanje iako se dobro osjecas vjeruj mi šposlije se kajes kada te jako kicma boli takoo... meni je carski radila najbolja dr. sa koseva ali cak laserski zatvorila rez nisam imala ni konce ali ipak je to op.
amina_sa
Posts: 29
Joined: 03/03/2010 03:19

#24 Re: Carski rez - vasa iskustva !!!

Post by amina_sa »

Paaa ja sam imala 1 carski kao sto rekoh i drugi sam prirodni ja insistirala od 1 mjeseca trudnoce.. izborila se svim mogucim silama da bude prirodan da ne trpim vise ono sto sam trpila poslije carskog a sve je isto bilo kao sto su ostale vec napisale da ne ponavljam.Drugi sam prirodni izugarala tako sto sam napravila razliku medju djecom 2 god i 9 mj. to kazu neki limit
da bi se poslije carskog prirodno porodio , prirodno sam se poradjala od kada mi je vodenjak pukao punih 23 sata imala uzasne bolove i na izmaku snaga bila ali je najgore bilo to sta mi je carski uradio 1.nisu mi dali nista za otvaranje kazu navodno ne smiju jer je prvi carski bio moralo sve zbog carskog ici prirodnim putem to otvaranje bez kojekakvih infuzija i ostalih preparata akoje pomatzu za ubrzavanje bolova, 2.sada tek imam problema sa bolom u kicmi tj.reumu i to kazu da je radi carskog prvog iako sam bila pod totalnom anestezijom.Trece sam djete rodila u 6 mjsecu trudnoce i beba je umrla jer sam saznala da je bolestan imao je dijagnozu hydrocephalus tj.vodena glava i rascjep kicmenog stuba ...taj je porod biop gori nego prvi u 9 mjesecu trudnoce jer je sve bilo na silu i znala sam da je sve to uzalud jer necu dobiti svoju bebicu u ruke poslije :( to mi je bilo jos najgore jer sam nakon sto su bebu izvadili prvo gledala ga 4 minute kako dise i umire a nakon toga mi je posteljica ostala u meni jos punih sat vremena dok se nije odvojila jer nije bila sazrela pa sam tih sat vremena imala bolove kao da je i beba jos uvijek unutra ...pa taman kada sam pomislila da je kraj i sve gotovo potpisem papir za mrtvacnicu i onda je uslijedilo onmo najgore kiretaza kakavi su ti bolovi ne znam je li ko imao iskustva od vas sa tim ali meni je to bilo uzas toliko je bolilo da me cuvalo 4 ljudi 2 za ruk 2 za noge koliko sam se ja otimala i vristala i derla aa kiretaza mi je trajala oko 20 minuta tog najgoreg bola ...ali sta da vam kazem opet sam sretna nego da sam rodila tu bebu tako bolesnu sa 100 % invalidnosti i bez govora , vida i sluha tako su bar rekli da je toliko bolestan bio :( Hvala Bogu pa je sve gotovo
amina_sa
Posts: 29
Joined: 03/03/2010 03:19

#25 Re: Carski rez - vasa iskustva !!!

Post by amina_sa »

http://www.youtube.com/watch?v=Ct4UNbqk6Vc
evo vam link za one kloji mogu gledati ovako nesto Carski rez sta i kako ti rezu UZASSS!!! :shock:
Post Reply