Brzina svjetlosti i masa neutrona

Naučna otkrića, edukacija, školstvo, univerziteti, fakulteti...
Post Reply
User avatar
sufitemsi
Posts: 107
Joined: 12/06/2021 20:06
Contact:

#1 Brzina svjetlosti i masa neutrona

Post by sufitemsi »

Prema wikipediji: Brzina svjetlosti je brzina širenja elektromagnetskih valova. Brzina svjetlosti u vakuumu osnovna je prirodna konstanta koja iznosi:

Image

Ja imam problem da prihvatim da je brzina svjetlosti tačno: c = 2,99792458 (m/s);
Odnosno po mom mišljenju ona ne može biti tako precizne vrijednosti (u metar).
Što podrazumjeva da smo je zaokružili na vrijednost od jednog metra.
A, to podrazumjeva da je i to približna vrijednost brzine svjetlosti.

Preciznija vrijednost ili je manja ili veća od te vrijednosti - odnosno preciznija u: decimetar, centimetar, milimetar ...

Na osnovu nekih razmišljanja o kosmičkim vrijednostima dobio sam jednakost prema kojoj je brzina svjetlosti u direktnoj vezi sa masom neutrona.
Na osnovu toga sam dobio precizniju vrijednost brzine svjetlosti.

Image
jajara
Posts: 508
Joined: 12/02/2018 20:48

#2 Re: Brzina svjetlosti i masa neutrona

Post by jajara »

ako ne platis racun do 15. u mjesecu brzina svjetlosti ti bude 0.0000

vidi imas li ikakvu formulu za to
H323
Posts: 80
Joined: 18/06/2021 10:51

#3 Re: Brzina svjetlosti i masa neutrona

Post by H323 »

Odnosno po mom mišljenju ona ne može biti tako precizne vrijednosti (u metar).
https://bs.wikipedia.org/wiki/Metar
sufitemsi wrote: 29/07/2022 17:04 Na osnovu nekih razmišljanja o kosmičkim vrijednostima dobio sam jednakost prema kojoj je brzina svjetlosti u direktnoj vezi sa masom neutrona.
Image
Image
Ne.

Image
RtrnOfSalisbury
Posts: 3628
Joined: 13/02/2008 04:52
Location: Tullarosa

#4 Re: Brzina svjetlosti i masa neutrona

Post by RtrnOfSalisbury »

... glede svjetlosti i fotona, imo sam zgodan dozivljaj: testiro oci i u totalno zamracenoj prostoriji naceralo me da gledam kroz nake dvoglede i prikazala mi se neka zelena kucica, tolko lijepa situacija da sam negodovo kad su promijenili :cry: kad su ugasili i sve postalo tamno upito sam dje nestade slika? rekose ugasili i onda him objasnim da su ti fotoni morali kruziti okolo jer je prostorija totalno zamracena i slika je morala biti vidljiva.
onda su rekli da him iskustvo kazuje da kad ugase dvoglede i slika nestane pa nisu znali objasnit dze su nestali fotoni :mrgreen: a sa njiha i slika :run:
belfy
Posts: 7751
Joined: 06/08/2007 09:00

#5 Re: Brzina svjetlosti i masa neutrona

Post by belfy »

sufitemsi wrote: 29/07/2022 17:04 Prema wikipediji: Brzina svjetlosti je brzina širenja elektromagnetskih valova. Brzina svjetlosti u vakuumu osnovna je prirodna konstanta koja iznosi:

Image

Ja imam problem da prihvatim da je brzina svjetlosti tačno: c = 2,99792458 (m/s);
Odnosno po mom mišljenju ona ne može biti tako precizne vrijednosti (u metar).
Što podrazumjeva da smo je zaokružili na vrijednost od jednog metra.
A, to podrazumjeva da je i to približna vrijednost brzine svjetlosti.

Preciznija vrijednost ili je manja ili veća od te vrijednosti - odnosno preciznija u: decimetar, centimetar, milimetar ...

Na osnovu nekih razmišljanja o kosmičkim vrijednostima dobio sam jednakost prema kojoj je brzina svjetlosti u direktnoj vezi sa masom neutrona.
Na osnovu toga sam dobio precizniju vrijednost brzine svjetlosti.

Image
kako bolan precizno u metar? pa vidi sta si sam postavio...
Ja imam problem da prihvatim da je brzina svjetlosti tačno: c = 2,99792458 (m/s);
Preciznija vrijednost ili je manja ili veća od te vrijednosti - odnosno preciznija u: decimetar, centimetar, milimetar ...
vec cetvrta cifra je milimetar... a imas ih jos iza. znas li naziv za te sto dolaze iza uopste? a, metar zato sto je mjerna jedinica po SI. hljebe...

internet zaista vise pomaze sirenu gluposti nego sirenju znanja...
Last edited by belfy on 29/07/2022 19:49, edited 1 time in total.
User avatar
karanana
Posts: 47460
Joined: 26/02/2004 00:00

#6 Re: Brzina svjetlosti i masa neutrona

Post by karanana »

on je "otkrio" da je sedma decimala razlicita za jedan broj i otvorio je ovu temu da se "raspravlja" o tome. pa opet je zaokruzujemo na 3 metra. wtf
User avatar
Mate_Miso_Kovac
Posts: 1476
Joined: 09/09/2019 10:05

#7 Re: Brzina svjetlosti i masa neutrona

Post by Mate_Miso_Kovac »

Prvo, kako je četvrta "cifra" milimetar u tom broju :D Drugo, metar se definira preko brzine svjetlosti, ne mere biti razlike :D :D
User avatar
GandalfSivi
Posts: 18568
Joined: 09/09/2006 00:38
Contact:

#8 Re: Brzina svjetlosti i masa neutrona

Post by GandalfSivi »

belfy wrote: 29/07/2022 19:46
Spoiler
Show
sufitemsi wrote: 29/07/2022 17:04 Prema wikipediji: Brzina svjetlosti je brzina širenja elektromagnetskih valova. Brzina svjetlosti u vakuumu osnovna je prirodna konstanta koja iznosi:

Image

Ja imam problem da prihvatim da je brzina svjetlosti tačno: c = 2,99792458 (m/s);
Odnosno po mom mišljenju ona ne može biti tako precizne vrijednosti (u metar).
Što podrazumjeva da smo je zaokružili na vrijednost od jednog metra.
A, to podrazumjeva da je i to približna vrijednost brzine svjetlosti.

Preciznija vrijednost ili je manja ili veća od te vrijednosti - odnosno preciznija u: decimetar, centimetar, milimetar ...

Na osnovu nekih razmišljanja o kosmičkim vrijednostima dobio sam jednakost prema kojoj je brzina svjetlosti u direktnoj vezi sa masom neutrona.
Na osnovu toga sam dobio precizniju vrijednost brzine svjetlosti.

Image
kako bolan precizno u metar? pa vidi sta si sam postavio...
Ja imam problem da prihvatim da je brzina svjetlosti tačno: c = 2,99792458 (m/s);
Preciznija vrijednost ili je manja ili veća od te vrijednosti - odnosno preciznija u: decimetar, centimetar, milimetar ...
vec cetvrta cifra je milimetar... a imas ih jos iza. znas li naziv za te sto dolaze iza uopste? a, metar zato sto je mjerna jedinica po SI. hljebe...

internet zaista vise pomaze sirenu gluposti nego sirenju znanja...
Zbunjuje te zarez, ignorisi ga, nije bas brzina svjetlosti malo manja od tri metra u sekundi 8-)
User avatar
Sanjarko
Posts: 23688
Joined: 17/02/2015 19:32
Location: U snu

#9 Re: Brzina svjetlosti i masa neutrona

Post by Sanjarko »

:? :arrow:
User avatar
n+1
Posts: 7012
Joined: 23/02/2022 09:38
Location: https://shorturl.at/bkpqD

#10 Re: Brzina svjetlosti i masa neutrona

Post by n+1 »

Pravi kuriozitet vezan za brzinu svjetlosti jeste taj da je nikada nismo zapravo empirijski opservirali, zato što ju je moguće izmjeriti tek dvosmjerno, a potom podijeliti sa 2, tako pretpostavljajući da je brzina u oba smjera ista. :D
RtrnOfSalisbury
Posts: 3628
Joined: 13/02/2008 04:52
Location: Tullarosa

#11 Re: Brzina svjetlosti i masa neutrona

Post by RtrnOfSalisbury »

... ne znam, al stvarno je velika brzina :oops:
User avatar
john smith
Posts: 166
Joined: 03/08/2009 19:29

#12 Re: Brzina svjetlosti i masa neutrona

Post by john smith »

To je zato jer je jedinica metra redefinisana 1983. godine. Prema toj definiciji 1 metar je dužina puta koju pređe svjetlost u vakuumu u intervalu od 1/299,792,458 sekundi. Nema na čemu.
aston_martin
Posts: 489
Joined: 26/09/2020 18:41

#13 Re: Brzina svjetlosti i masa neutrona

Post by aston_martin »

Zar za brzinu svjetlosti ne igraju ulogu fotoni, a ne neutroni?
belfy
Posts: 7751
Joined: 06/08/2007 09:00

#14 Re: Brzina svjetlosti i masa neutrona

Post by belfy »

Mate_Miso_Kovac wrote: 29/07/2022 19:52 Prvo, kako je četvrta "cifra" milimetar u tom broju :D Drugo, metar se definira preko brzine svjetlosti, ne mere biti razlike :D :D
GandalfSivi wrote: 29/07/2022 19:53
belfy wrote: 29/07/2022 19:46
Spoiler
Show
kako bolan precizno u metar? pa vidi sta si sam postavio...
vec cetvrta cifra je milimetar... a imas ih jos iza. znas li naziv za te sto dolaze iza uopste? a, metar zato sto je mjerna jedinica po SI. hljebe...

internet zaista vise pomaze sirenu gluposti nego sirenju znanja...
Zbunjuje te zarez, ignorisi ga, nije bas brzina svjetlosti malo manja od tri metra u sekundi 8-)
do mene, nisam obratio paznju na ocigledno. I stand corrected. :)
Post Reply