Bosanska pravoslavna crkva? Da ili ne?

Rasprave o vjerskim temama.

Moderator: Bloo

User avatar
spreca
Posts: 66518
Joined: 07/11/2006 19:31
Location: Na Spreci fatam ribe....... za guzicu

#51 Re: Bosanska pravoslavna crkva? Da ili ne?

Post by spreca »

radostan dan wrote:
emric wrote:Nakon Ukrajinske Pravoslavne Crkve, red je da zaživi i Bosanska Pravoslavna Crkva. SPC je pravoslavcima u Bosni nanijela mnogo zla.

:thumbup:
srećom, tu je bila katolička, da ih oboži i umnoži.
Ako se nevaram prosle 4 godini vas je ta i stitila....kaze Dodik....Nas u predsjednistvu ce zastupati Akademik Dr Dragan Covic a ne one izdajice iz SzP :mrgreen:
radostan dan
Posts: 27101
Joined: 31/01/2010 20:26
Location: madera

#52 Re: Bosanska pravoslavna crkva? Da ili ne?

Post by radostan dan »

Nisi citao moje upise...ja sam odmah kandidovao zeljka za patrijarha. Mislim da moze...a i hoce, bezbeli.
User avatar
spreca
Posts: 66518
Joined: 07/11/2006 19:31
Location: Na Spreci fatam ribe....... za guzicu

#53 Re: Bosanska pravoslavna crkva? Da ili ne?

Post by spreca »

Zaeljko je pola srbin pola hrvat...mogli bi ga i vama nekad shuknut u buducnosti :mrgreen:
User avatar
insomnia78
Posts: 61961
Joined: 03/04/2011 14:43

#54 Re: Bosanska pravoslavna crkva? Da ili ne?

Post by insomnia78 »

Sta ce sad SPC ocel stati uz Ruse?
User avatar
Boemica
Posts: 8617
Joined: 03/09/2018 21:55
Location: Žena bez koje se može.

#55 Re: Bosanska pravoslavna crkva? Da ili ne?

Post by Boemica »

Jok, čuj Srbi i Rusi, zakleti neprijatelji.
User avatar
Ramzess Veliki
Posts: 18187
Joined: 11/02/2013 11:32

#56 Re: Bosanska pravoslavna crkva? Da ili ne?

Post by Ramzess Veliki »

malamirha wrote:
Zeljocity wrote:Pa vidis nisi daleko od istine medjutim ja vjerujem da bi u pocetku to bila jako mala crkva da se tako izjasnim ali da bi vremenom mogla preuzet primat od spc-ea u BIH ali ovdje mislim na period od par generacija. Vjerujem da bi se ljudi poceli razmisljati u smislu zivim u BIH, BIH je moja domovina zasto ne bpc?
neki ni ne znaju da će postati bošnjaci katoličke, pravoslavne vjeroispovijesti. :lol:
Sta je tu smijesno?
User avatar
MaksprotivMarksa
Posts: 1907
Joined: 28/07/2018 02:34

#57 Re: Bosanska pravoslavna crkva? Da ili ne?

Post by MaksprotivMarksa »

DA ! Ali nezavisna od SPC, nezavisna od svetosavske ideologije, ovakva crkva bi omogucila pravoslavnim vjernicima da etnofiletizam koji je najjaci u SPC neutralizira i stvori relaksiraniju atmosferu medju vjerujucim ljudima u BiH. Sve drzave su razvile svoje nacionalne pravoslavne crkve kao odgovor na otrovno politicko djelovanje same SPC koja je nositelj fasizma u srpskom korpusu. Mogucnost realizacije ovakve ideje je nesto na cemu drzava treba da radi, zbog sebe same, kada je vec sprijecena od rimokatolicke crkve za tu vrsru projekta. Na prostoru BiH se na nacionalnoj svijesti ipak mora raditi u crkvama i dzamijama, a probosanske ideje se upravo u tim institucijama moraju uspostaviti i siriti dalje, dakle na isti navin kao sto su se antibosanske ideje rasirile iz ove tri politicke organizacije, IZBiH tu ima dakako najmanje stetan uticaj, u posljednje vrijeme nazalost sve pogubnije zbog otvaranja Islama etnofiiletizmu koji ke jedna od osnovnih znacajki neobosnjacke ideje SDA, a SPC ubjedljivo najpogubniji za samo bosanstvo kao ideju suzivota i tolerancije, vrijednostima na kojima mlderna BiH mora biti uspostavljena.
Post Reply