Auto-praonice...unistavaonice

Automobili, pitanja, pomoć, savjeti...

Moderators: _BataZiv_0809, anex

preludezalude
Posts: 5777
Joined: 07/03/2012 00:09

#1 Auto-praonice...unistavaonice

Post by preludezalude »

Sta reci...pogledajte video klipove sta samousluzna praonica uradi. Sta oni stavljaju u sampon boga pitaj. Oba auta su mi sjebana skroz. Oprati se ne moze. Auta su prata u samousluznoj praonici u Merkator Tuzla.

https://files.fm/u/dja2zya3n

https://files.fm/u/gegq4z9n8
User avatar
kabal1337
Posts: 8496
Joined: 11/02/2012 21:08
Location: DIY
Vozim: auto na otpad

#2 Re: Auto-praonice...unistavaonice

Post by kabal1337 »

probaj ocistiti sircetom, ili polir pastom
DonieBrasco
Posts: 16046
Joined: 31/08/2016 16:09

#3 Re: Auto-praonice...unistavaonice

Post by DonieBrasco »

Definitivno nesto u sredstvu za pranje, ili nisi dobro isprao i posusio nakon pranja.

Ja perem auto u samoposluznoj praonici u Sarajevu iza SCC centra, ali NE KORSTIM njihov šampon ili onaj kao lak, nego samo isprianje cistom vodom.

Licno kupim sebi Sonax proizvode tacnije šampon za karoseriju, detailer zastitini za karoseriju nakon pranja, preparat za felge, imam svoje spužve-krpe (vise komad za vani, felge, unutrasnjost).

Vazno je karoseriju odmah posusiti nakon pranja i nanjeti neko zastitno sredstvo, unutrasnjost samo vlaznim krpama brisesm nikakve preparata ne korstim da se to ne talozi, pokupim prasinu, u garazi usisavam temljeno i tako perem godinama.
Throttle
Posts: 13263
Joined: 10/06/2016 12:35

#4 Re: Auto-praonice...unistavaonice

Post by Throttle »

Moze li se bar rucno prepolirat da se to skine? Gadno nesto bilo. Jesi li koristio vosak njihov?
User avatar
Evolution_IV
Posts: 13960
Joined: 29/08/2020 22:58
Location: Tahiti

#5 Re: Auto-praonice...unistavaonice

Post by Evolution_IV »

Ovo skida glina ba, kakvo poliranje i kurci, da skida sloj bezbojnog laka bezveze :wink:
artur morgan
Posts: 2892
Joined: 30/04/2020 19:47

#6 Re: Auto-praonice...unistavaonice

Post by artur morgan »

Poslije gline se mora polirati nije ona bas tako glatka. Ona je za skidanje neke prljavstine. Da li moze pomoci u ovom slucaju ne znam bas...

Da li je auto bilo duze vremena na suncu, pa onda pranje po vrelom laku ? Tako izgleda. Moze biti i do hemikalija u samponu u kombinaciji sa vrelim lakom.

Izgleda kao " water spot ". Probaj sa sonaxsovim water spot removerom. Ali najbolje bi bilo odvesti nekom strucnom da to uradi. Jeste trosak ali nemas izbora. Uglavnom moze se skinuti. Sa laka je lakse, a sa stakla teze. Pogledaj malo na internetu ovo sredstvo i upustvo za upotrebu
User avatar
kabal1337
Posts: 8496
Joined: 11/02/2012 21:08
Location: DIY
Vozim: auto na otpad

#7 Re: Auto-praonice...unistavaonice

Post by kabal1337 »

artur morgan wrote: 11/08/2023 21:53 Poslije gline se mora polirati.

Da li je auto bilo duze vremena na suncu, pa onda pranje po vrelom laku ? Tako izgleda. Moze biti i do hemikalija u samponu u kombinaciji sa vrelim lakom.

Izgleda kao " water spot ". Probaj sa sonaxsovim water spot removerom. Ali najbolje bi bilo odvesti nekom strucnom da to uradi. Jeste trosak ali nemas izbora. Uglavnom moze se skinuti. Sa laka je lakse, a sa stakla teze. Pogledaj malo na internetu ovo sredstvo i upustvo za upotrebu
pa sta je ako je po vrelom laku, naneses opet proizvod da se aktivira. Pa svaka hauba je vrela, covjece motor radi ugrije se.
User avatar
ZoomZoomKiwi
Posts: 11425
Joined: 10/03/2022 22:16

#8 Re: Auto-praonice...unistavaonice

Post by ZoomZoomKiwi »

Ovo su tzv. bazične mrlje. Odnosno previsoka pH vrijednost vode u praonici.

Može se skinuti nečim blago kiselim, nikako jakom kiselinom jer će napraviti više štete nego koristi.


Znam iz iskustva, sa Dokkera skidao ove plavičaste bazične mrlje jako diluiranom solnom kiselinom, i to pažljivo apliciranom, i opet su mi mlaznice za prskanje šajbe npr. pobijelile, nisam dovoljno pazio. Ali sam uspješno uklonio čitav taj sloj, koji se, osim što se vidio, mogao i napipati (imao je teksturu).

Kod mene se stvorio dok je CIMOS radio u Zenici a ja parkiravao u Poslovnoj zoni par godina na 50m od CIMOS-a. Željezna alkalna prašina u kombinaciji sa kišom je to radila svima na autima tu, godinama.

Srećom zatvoriše govna.
artur morgan
Posts: 2892
Joined: 30/04/2020 19:47

#9 Re: Auto-praonice...unistavaonice

Post by artur morgan »

User avatar
kabal1337
Posts: 8496
Joined: 11/02/2012 21:08
Location: DIY
Vozim: auto na otpad

#10 Re: Auto-praonice...unistavaonice

Post by kabal1337 »

ma sircetom probaj, natopi ubrus i ostavi. Ako ne bude mogao, uzmi mikrofiber krpu i polishing pastu neko malo pakovanje pa probaj na manjem dijelu.
Ba kakvi sonaxi kurci, waterspot -sirce i gas, nece ispoliras ga i caos
User avatar
ZoomZoomKiwi
Posts: 11425
Joined: 10/03/2022 22:16

#11 Re: Auto-praonice...unistavaonice

Post by ZoomZoomKiwi »

Sirće.

Ili solna kiselina u Bingu ima kupiti ali dobro razrijediti s vodom 10:1 i pažljivo primjeniti.
artur morgan
Posts: 2892
Joined: 30/04/2020 19:47

#12 Re: Auto-praonice...unistavaonice

Post by artur morgan »

kabal1337 wrote: 11/08/2023 21:56
artur morgan wrote: 11/08/2023 21:53 Poslije gline se mora polirati.

Da li je auto bilo duze vremena na suncu, pa onda pranje po vrelom laku ? Tako izgleda. Moze biti i do hemikalija u samponu u kombinaciji sa vrelim lakom.

Izgleda kao " water spot ". Probaj sa sonaxsovim water spot removerom. Ali najbolje bi bilo odvesti nekom strucnom da to uradi. Jeste trosak ali nemas izbora. Uglavnom moze se skinuti. Sa laka je lakse, a sa stakla teze. Pogledaj malo na internetu ovo sredstvo i upustvo za upotrebu
pa sta je ako je po vrelom laku, naneses opet proizvod da se aktivira. Pa svaka hauba je vrela, covjece motor radi ugrije se.
Po vrelom laku na suncu se nikad ne treba prati. Ako je hauba vrela treba sacekati da se ohladi. Zasto na upustvima za raznu autokozmetiku pise da se ne nanosi na vrel lak ?
User avatar
Altsa
Posts: 7406
Joined: 19/03/2004 18:31

#13 Re: Auto-praonice...unistavaonice

Post by Altsa »

Imam auto 10 godina i nikada u zivotu ga nisam odvezao na automatsku praonicu ili u praonicu da mi drugi operu auto osim ja licno.

Evo zasto.
preludezalude
Posts: 5777
Joined: 07/03/2012 00:09

#14 Re: Auto-praonice...unistavaonice

Post by preludezalude »

Throttle wrote: 11/08/2023 20:20 Moze li se bar rucno prepolirat da se to skine? Gadno nesto bilo. Jesi li koristio vosak njihov?
Ne koristim vosak. Samo pranje samponom pa ispiranje osmozom
User avatar
ZoomZoomKiwi
Posts: 11425
Joined: 10/03/2022 22:16

#15 Re: Auto-praonice...unistavaonice

Post by ZoomZoomKiwi »

preludezalude wrote: 11/08/2023 22:30
Throttle wrote: 11/08/2023 20:20 Moze li se bar rucno prepolirat da se to skine? Gadno nesto bilo. Jesi li koristio vosak njihov?
Ne koristim vosak. Samo pranje samponom pa ispiranje osmozom
Pametno. Pravi vosak se ne nanosi svakako onako.

Carnauba se nanosi golim rukama, prstima.
User avatar
Rockefeller
Posts: 7402
Joined: 02/02/2015 13:05
Location: Rijeka Sćona

#16 Re: Auto-praonice...unistavaonice

Post by Rockefeller »

DonieBrasco wrote: 11/08/2023 19:41 Definitivno nesto u sredstvu za pranje, ili nisi dobro isprao i posusio nakon pranja.

Ja perem auto u samoposluznoj praonici u Sarajevu iza SCC centra, ali NE KORSTIM njihov šampon ili onaj kao lak, nego samo isprianje cistom vodom.

Licno kupim sebi Sonax proizvode tacnije šampon za karoseriju, detailer zastitini za karoseriju nakon pranja, preparat za felge, imam svoje spužve-krpe (vise komad za vani, felge, unutrasnjost).

Vazno je karoseriju odmah posusiti nakon pranja i nanjeti neko zastitno sredstvo, unutrasnjost samo vlaznim krpama brisesm nikakve preparata ne korstim da se to ne talozi, pokupim prasinu, u garazi usisavam temljeno i tako perem godinama.
:thumbup:
User avatar
kabal1337
Posts: 8496
Joined: 11/02/2012 21:08
Location: DIY
Vozim: auto na otpad

#17 Re: Auto-praonice...unistavaonice

Post by kabal1337 »

artur morgan wrote: 11/08/2023 22:03
kabal1337 wrote: 11/08/2023 21:56

pa sta je ako je po vrelom laku, naneses opet proizvod da se aktivira. Pa svaka hauba je vrela, covjece motor radi ugrije se.
Po vrelom laku na suncu se nikad ne treba prati. Ako je hauba vrela treba sacekati da se ohladi. Zasto na upustvima za raznu autokozmetiku pise da se ne nanosi na vrel lak ?
zato sto ti se proizvod osusi i ne radi ono sto pise da radi
artur morgan
Posts: 2892
Joined: 30/04/2020 19:47

#18 Re: Auto-praonice...unistavaonice

Post by artur morgan »

Kad vam je vec mrsko gledati video :D

Od 3,34 gledati

https://youtu.be/xBLGe--6cQA

Zar je ovo problem uraditi ?

Mikrofiber aplikator i water spot remover, i rjeseno.

Napisao je @EFD22 da je previsoka vrijednos pH vode uzrok, u kombinaciji sa vrelim lakom, i to je to, a ne sampon, a to se rjesava ovako ko na ovom videu.
preludezalude
Posts: 5777
Joined: 07/03/2012 00:09

#19 Re: Auto-praonice...unistavaonice

Post by preludezalude »

EFD22 wrote: 11/08/2023 21:59 Ovo su tzv. bazične mrlje. Odnosno previsoka pH vrijednost vode u praonici.

Može se skinuti nečim blago kiselim, nikako jakom kiselinom jer će napraviti više štete nego koristi.


Znam iz iskustva, sa Dokkera skidao ove plavičaste bazične mrlje jako diluiranom solnom kiselinom, i to pažljivo apliciranom, i opet su mi mlaznice za prskanje šajbe npr. pobijelile, nisam dovoljno pazio. Ali sam uspješno uklonio čitav taj sloj, koji se, osim što se vidio, mogao i napipati (imao je teksturu).

Kod mene se stvorio dok je CIMOS radio u Zenici a ja parkiravao u Poslovnoj zoni par godina na 50m od CIMOS-a. Željezna alkalna prašina u kombinaciji sa kišom je to radila svima na autima tu, godinama.

Srećom zatvoriše govna.
Ove fleke se uopste ne osjete pod prstom. Na klipu gdje trljam prstom...nista se ne osjeti pod prstom. Jednostavno lak promjenio boju. Da li je samo povrsinski ili je ostecen i dubinski...
Zanimljivo...fleke su u glavnom na horizontalnim povrsinama dok ih nema po vertikalnim povrsinama. Po vratima toga nema. Valjda gdje se vise zadrzavalo tu i ostale fleke.
User avatar
Rockefeller
Posts: 7402
Joined: 02/02/2015 13:05
Location: Rijeka Sćona

#20 Re: Auto-praonice...unistavaonice

Post by Rockefeller »

Pa idi kontaktiraj sefa il koga vec i za vrat.
User avatar
ZoomZoomKiwi
Posts: 11425
Joined: 10/03/2022 22:16

#21 Re: Auto-praonice...unistavaonice

Post by ZoomZoomKiwi »

Rekao sam, imadoh iskustva sa ovim. Možda je moje rješenje preagresivno, ali bilo kakva blaža kiselina da neutrališe bazu će biti dovoljna da se ovo sapere. Vjerujte kao rukom odneseno.

Samo pažljivo, s rukavicama i neabrazivnom spužvom koju ćete na kraju baciti.

I obavezno saprati na kraju.
artur morgan
Posts: 2892
Joined: 30/04/2020 19:47

#22 Re: Auto-praonice...unistavaonice

Post by artur morgan »

kabal1337 wrote: 11/08/2023 22:39
artur morgan wrote: 11/08/2023 22:03
Po vrelom laku na suncu se nikad ne treba prati. Ako je hauba vrela treba sacekati da se ohladi. Zasto na upustvima za raznu autokozmetiku pise da se ne nanosi na vrel lak ?
zato sto ti se proizvod osusi i ne radi ono sto pise da radi
Radi li na ovom videu sto sam postavio ?

Neka proba pa neka kaze radi li
User avatar
kabal1337
Posts: 8496
Joined: 11/02/2012 21:08
Location: DIY
Vozim: auto na otpad

#23 Re: Auto-praonice...unistavaonice

Post by kabal1337 »

svratis do Zeke, imas u zeki HG body polir pastu pakovanje 200 ml cini mi se cijena 12 KM. Odaberi finiju granulaciju. Mikrofiber, ako je sunce prsni vode malo na krpu da ti se ne isusuje pasta brzo i probaj.
User avatar
ZoomZoomKiwi
Posts: 11425
Joined: 10/03/2022 22:16

#24 Re: Auto-praonice...unistavaonice

Post by ZoomZoomKiwi »

preludezalude wrote: 11/08/2023 22:42
EFD22 wrote: 11/08/2023 21:59 Ovo su tzv. bazične mrlje. Odnosno previsoka pH vrijednost vode u praonici.

Može se skinuti nečim blago kiselim, nikako jakom kiselinom jer će napraviti više štete nego koristi.


Znam iz iskustva, sa Dokkera skidao ove plavičaste bazične mrlje jako diluiranom solnom kiselinom, i to pažljivo apliciranom, i opet su mi mlaznice za prskanje šajbe npr. pobijelile, nisam dovoljno pazio. Ali sam uspješno uklonio čitav taj sloj, koji se, osim što se vidio, mogao i napipati (imao je teksturu).

Kod mene se stvorio dok je CIMOS radio u Zenici a ja parkiravao u Poslovnoj zoni par godina na 50m od CIMOS-a. Željezna alkalna prašina u kombinaciji sa kišom je to radila svima na autima tu, godinama.

Srećom zatvoriše govna.
Ove fleke se uopste ne osjete pod prstom. Na klipu gdje trljam prstom...nista se ne osjeti pod prstom. Jednostavno lak promjenio boju. Da li je samo povrsinski ili je ostecen i dubinski...
Zanimljivo...fleke su u glavnom na horizontalnim povrsinama dok ih nema po vertikalnim povrsinama. Po vratima toga nema. Valjda gdje se vise zadrzavalo tu i ostale fleke.

Kod mene se to skupljalo skoro godinu dana, pa je već dobilo i teksturu. Kod tebe je to jedan mikrosloj.

Probaj s nekom kiselinom, diluiranom solnom npr., neka od 20-ak % i nju slobodno razrijedi s vodom najmanje 5:1, i probaj na nekom mikromjestu, neabrazivnom spužvom, ako bude išlo, to je to. Ako ne, neće napraviti nikakvu štetu na laku.

Iskreno ne bih polirao auto ako za to baš nema potrebe odnosno zašto skidati par mikrona laka zbog ovog površinskog govneta koje se da neutralisati i saprati.
User avatar
kabal1337
Posts: 8496
Joined: 11/02/2012 21:08
Location: DIY
Vozim: auto na otpad

#25 Re: Auto-praonice...unistavaonice

Post by kabal1337 »

artur morgan wrote: 11/08/2023 22:45
kabal1337 wrote: 11/08/2023 22:39

zato sto ti se proizvod osusi i ne radi ono sto pise da radi
Radi li na ovom videu sto sam postavio ?

Neka proba pa neka kaze radi li
Sirce uklanja fleke od kamenca. Al bolje drk drk na chemical guys, sonaxe itd.
Post Reply