Zyprexa (olanzapinum)

Sve o zdravlju...

Moderator: anex

Post Reply
-LaNa-
Posts: 92
Joined: 05/09/2011 11:28
Location: Sarajevo

#1 Zyprexa (olanzapinum)

Post by -LaNa- »

Dragi formuashi/ice :)

Da li neko od vas ima iskustva sa Zyprexom?
Naime, vec godinu dana otkako je pocela kompletna agonija i potraga sa antipsihotikom koji mi posve odgovara... spocetka sam pila Haldol, Moditen i Nozinan. Na sva 3 sam lose reagirala, a zatim sam prebacena na Risset (risperidon) od kog sam se strasno zdebljala i imala nocne more... najzad mi je prepisana Zyprexa, pijem je vec nekih 14 dana i osjecam se mnogo bolje, ali sam konstantno gladna :O

Inace, uz Zyprexu pijem jos i Zoloft 100mg zbog depresije koja me lovi u danima kada sam koliko-toliko pri sebi :/
Dijagnoza mi je F22.0 - Paranoidna psihoza...

Ako ima neko sa slicnim tegobama, bolestima i pije ovakve lijekove, bila bih zahvalna da razmijenimo iskustva!
Unaprijed hvala :)
User avatar
Lacrosse
Posts: 319
Joined: 13/07/2012 13:05

#2 Re: Zyprexa (olanzapinum)

Post by Lacrosse »

Imam iskustva, kao ljekar.
Seraquil i Zyprexa su mi najdrazi ljekovi, jer jako malo imaju nus-pojava.
Zyprexa je njeznija od recimo Haldola i Risperidola.
Dobar je ljek, ostani na njemu.
Sva 4 moderna atipicna antipsihotika - Abilify, Geodon, Seraquel i Zyprexa, imaju posljedicu dobijanja na kilazi.
Ako je ovo problem koji se ne moze kontrolirati, tj. ako u kratkom periodu dobijes jako mnogo na tezini, ako ne mozes biti gladna, ako ne mozes da uvedes dnevno vjezbu, onda ce morati ili da te prebace na neke od starijih agenata za terapiju ili da se pomiris s cinjenicom da dobijas na tezini, posljedica koje, najgora je da mozes razviti dijabetis.
Ukoliko terapija ti pomaze, ali imas problema sa masivnim dobitkom na kilaze, vrijeme je da se mozda doda na terapiju ljek metformin, koji inace koriste dijabeticari, ovaj ljek blokira porizvodnju secera u jetri, a i vecina ljudi izgubi na kilazi.
jasana
Posts: 33
Joined: 09/11/2006 15:44

#3 Re: Zyprexa (olanzapinum)

Post by jasana »

Manje vise svi ovi antipsihotici su takvi da kao nezeljenje efekte imaju povecanje tjelesne mase!
znaci da neka vrsta dijete uz uzimanje istih je jako bitna i ujedno cimbenik da predjes na zdraviji nacin ishrane,ako to dosada ne radis!
eh sad ovaj iznad post,gdje stoji da je posljedica debljanja riziko oboljevanja od dijabetesa,ne bih se nuzno slozila sa tim,jer ako vodis aktivniji stil zivota i pripazis na tezinu,par kg viska nece dovesto do toga,osim toga dijabetes je vise oboljenje genetskog tipa,sto znaci ako imas u familiji nekoga oboljelog moras posebno pripaziti na sve faktore.

po meni najbolji lijek je Abillify, a ima i Seroquel XR!(ima najmanje nezeljenih efekata).
I koliko su ti lijecnici odredili da moras provoditi terapiju?

kombinacija antidepresiva i antipsihotika ne bih trebala uslijediti na duze staze.
za gubitak tezine mogao bi se koristiti ovaj Glucophage preparat(Metformin),ali treba uraditi nalaze predhodno,uostalom jako je bitno da vodis racuna o jetri,pancreasu,zeludcu.Redovno pretrage istih jako vazne.
sedma_7
Posts: 731
Joined: 03/04/2007 18:24

#4 Re: Zyprexa (olanzapinum)

Post by sedma_7 »

Ja sam se udebljala 15 kg nakon 2-3 mjeseca uzimanja zyprexe, i to u vrlo maloj dozi (2,5 mg), jel to puno?
altruista
Posts: 22
Joined: 04/02/2022 02:48

#5 Re: Zyprexa (olanzapinum)

Post by altruista »

Meni zyprexa (olanzapin) nije ništa pomogla, osim možda da malo manje mislim i osjećam negativnost, ali za to postoje psihologija, duhovnost, i religija kao alternativa. Pio sam nekoliko mjeseci, probao sam i ludnicu (psihijatrijsku bolnicu) i Rissar i Apaurin. Bacio sve tablete u wc šolju i pustio vodu. Pocijepao sve nalaze, dijagnoze, i zapalio. Obećanja su bila "izaći ćeš odavde ko nov, nije to ništa", međutim nisam baš izašao kao nov, već trebate se boriti za svoje zdravlje, sreću, uspjeh. Dijagnoza je bila F23.1 - akutni polimorfni psihotični poremećaj sa simptomima shizofrenije. Mislim da su pjevači to najbolje objasnili. Ana Nikolić i Aca Lukas u pjesmi Šizofrenija kažu: zbog tebe šizofrenija, ne pomaže ni hemija, i tvoja fotografija, loša je terapija. Davor Badrov u pjesmi Apaurin kaže nema lijeka u Apaurinu, nema ni u crnome vinu, ti si lijek, za mene zauvijek i šta rade svi doktori na ovom bijelom svijetu, kad nisu pronašli, za sreću tabletu. Svi se ti lijekovi na engleskom zovu drugs, znači droga, jedina razlika što je legalna, ali nema ih bez nuspojava i posljedica. Čak ni psiholozi vam ne mogu pomoći, ni hodže, ako sami sebi ne pomognete, popravkom navika, zdravlja, finansija, i ostalih osnova. Bio sam kod 5 psihijatara, 5 psihologa, ludnica, hodža, egzorcista, bioenergetičara, joga gurua (učitelja), i skontao da jedino sam sebi mogu pomoći, jer ne može niko živjeti za vas, raditi religiju za vas, itd. Ustvari po mojoj percepciji, ta shizofrenija ni ne postoji. To je samo opća propast. Nakupina nekih više postojećih bolesti, osjećaja, poremećaja, poput anksioznosti, depresije, bijede, nereda, nerada, lijenosti, umora, zapuštenosti, nehigijene, toksina, mržnje, apatije, fizičke bolesti, itd. Psihoza (deluzije) nije ništa drugo do misli koje se pojavljuju uz anksioznost. Halucinacije mogu biti od lošeg fizičkog zdravlja, nedovoljno sna, i raznih normalnih uzroka. Čak su mi i medicinski tehničari i pacijenti u ludnici rekli "nije tebi mjesto ovdje, tebi samo treba cura". Eckhart Tolle je rekao da što više vjerujete da imate neku bolest, više ćete biti bolesni, jer toj bolesti dajete stvarnost svojim vjerovanjem. Također on je u knjizi Nova Zemlja dijagnosticirao čitavo čovječanstvo kao da ima shizofreniju. I da, nikad neću shvatiti zašto se piše u doktorskim nalazima shizofrenija, a čita se šizofrenija. Charles Linden je u Linden metodi objasnio da je anksiozni poremećaj samo loša navika. Vi ste navikli da mislite negativno, beskorisno, štetno. Ne može vam tableta riješiti lošu naviku.
sedma_7
Posts: 731
Joined: 03/04/2007 18:24

#6 Re: Zyprexa (olanzapinum)

Post by sedma_7 »

Ja nemam šizofreniju (iako sam mislila da imam, ali doktor me uvjerava da nemam)....

Pijem je zbog dijagnoze F32 (nisam sigurna za broj) - teška povratna depresija bez psihotičnih elemenata.

On i dalje tvrdi da nisam psihotična iako sam ja zabrijala da jesam..

Dao mi je Zyprexu zbog lakšeg spavanja uveče i uklanjanja "sumnje" kako to on kaže.

Nije neuobičajeno da se antipsihotici daju i za depresiju.
xenxen
Posts: 15
Joined: 24/02/2021 16:04

#7 Re: Zyprexa (olanzapinum)

Post by xenxen »

Pijem zyprexu skoro tri godine, dijagnozna mi je 23.1, dakle skoro pa sizofrenija.

Bio sam na 20mg i to nije bilo jednostavno ali sada sam na 5mg. Doktorica mi je spominjala da idemo na 2.5mg prije konacnog skidanja, ali kako vrijeme prolazi to vise i ne spominje i uopste ne znam do kada ce ovo trajati. A za sve ovo vrijeme vidim da ljekare uopste nije briga za pacijente. Bukvalno ih ne zanimam kad odem na kontrolu, samo mi produze terapiju, ignorisu moja pitanja i skinu s dnevnog reda. U biti nadjete se na dnu dna i apsolutno niko u zdravstvenom sistemu ne razgovara sa vama, samo dobijete lijekove. Zyprexa je jos na dobrom glasu kako sam primijetio.

Ja sam se navikao na 5mg, funkcionisem normalno, nemam halucinacije odavno niti ostale simptome.
Debljanje jeste nuspojava, ali i to se moze kontrolisati.

Ono sto mene zanima jeste da li ima neko ko se skinuo sa zyprexe, nakon koliko vremena remisije i kako je to izgledalo? Da li se daje neki drugi lijek kao zamjena ili se samo prekine i koliko je potrebno da se vratimo u "normalno" stanje ako vise postoji normalno?
dudlov
Posts: 1914
Joined: 25/10/2010 11:46
Location: sarajevo

#8 Re: Zyprexa (olanzapinum)

Post by dudlov »

xenxen wrote: 04/04/2022 23:56 Pijem zyprexu skoro tri godine, dijagnozna mi je 23.1, dakle skoro pa sizofrenija.

Bio sam na 20mg i to nije bilo jednostavno ali sada sam na 5mg. Doktorica mi je spominjala da idemo na 2.5mg prije konacnog skidanja, ali kako vrijeme prolazi to vise i ne spominje i uopste ne znam do kada ce ovo trajati. A za sve ovo vrijeme vidim da ljekare uopste nije briga za pacijente. Bukvalno ih ne zanimam kad odem na kontrolu, samo mi produze terapiju, ignorisu moja pitanja i skinu s dnevnog reda. U biti nadjete se na dnu dna i apsolutno niko u zdravstvenom sistemu ne razgovara sa vama, samo dobijete lijekove. Zyprexa je jos na dobrom glasu kako sam primijetio.

Ja sam se navikao na 5mg, funkcionisem normalno, nemam halucinacije odavno niti ostale simptome.
Debljanje jeste nuspojava, ali i to se moze kontrolisati.

Ono sto mene zanima jeste da li ima neko ko se skinuo sa zyprexe, nakon koliko vremena remisije i kako je to izgledalo? Da li se daje neki drugi lijek kao zamjena ili se samo prekine i koliko je potrebno da se vratimo u "normalno" stanje ako vise postoji normalno?
znam jedan slučaj kod meni bliske osobe. koristila je zyprexu desetak godina i skinula se s nje zato što je prestalo da djeluje. dugo je trebalo da joj utrefe novu terapiju i sada je sve ok. uglavnom, dijagnoza f 23.1 je prethodnica za sch u većini slučajeva. sad je sve u redu već par godina
Post Reply