Zvučna izolacija

Sve o kulinarstvu, o uređenju stana, o modi...

Moderator: anex

Post Reply
FaceOff
Posts: 468
Joined: 01/06/2003 00:00

#1 Zvučna izolacija

Post by FaceOff »

Pozdrav društvo,

pošto sam već izluđen i isfrustriran bukom koja dolazi od komšija, zamolio bih vas za pomoć vezano za zvučnu izolaciju zida između dva stana.

Živim u novogradnji u Sarajevu i zvučna izolacija između dva susjedna stana je više nego katastrofalna. Toliko loša da komšije mogu uredno razumjeti kad pričaju. Ne moram vam objašnjavati šta znači ako derneče, smiju se, pričaju glasno...

Da nesreća bude veća, komšije u susjednom stanu su studenti koji postaju "aktivni" u 1 ujutro i zaista sam više izluđen od nespavanja.

Molim vas za savjet kako da zvučno izoliram sobu do susjednog stana. Ko u Sarajevu radi zvučnu izolaciu, šta mi preporučujete???
Svaki savjet je dobrodošao.

Čitao sam malo o "green glue" masi koja se stavlja između zida i rigips ploče. Preporuke, ko to radi u BiH???

Hvala vam unaprijed...pomagajte!
alipasijaner
Posts: 1254
Joined: 01/08/2016 23:05

#2 Re: Zvučna izolacija

Post by alipasijaner »

Iz iskustva... mijenjaj stan :) sta god da uradis neces biti zadovoljan postignutim, tj. bacit ces pare a problem rijesiti neces.
FaceOff
Posts: 468
Joined: 01/06/2003 00:00

#3 Re: Zvučna izolacija

Post by FaceOff »

alipasijaner wrote:Iz iskustva... mijenjaj stan :) sta god da uradis neces biti zadovoljan postignutim, tj. bacit ces pare a problem rijesiti neces.
Jbg ta opcija za sad nije u igri.

Ima li ikakvo manje radikalno rjesenje, a iole ucinkovito?
User avatar
Danguba
Posts: 12106
Joined: 01/12/2003 00:00
Location: Tu negdje

#4 Re: Zvučna izolacija

Post by Danguba »

Moras od necega krenuti.

Odi do skladista materijala. Pitaj sta imaju za zvucnu izolaciju(a sigurno imaju). Objasni im za sta ti treba i ljudi ti sve fino izracunaju sta ti treba a usput ti preporuce nekog majstora ako ga na drugi nacin ne nadjes.

Otprilike, radi se o jednoj specijalnoj ''spuzvi'' koju bi postavljao izmedju rostilja na koji dolazi gips ploca.
Nemoj zaboraviti ispod svake gredice pa cak i sa gornje i donje strane gredice postaviti po komadic.

Image

Ovako ili slicno izgledaju te ploce.
User avatar
ilkbahar
Posts: 1108
Joined: 19/01/2014 21:36

#5 Re: Zvučna izolacija

Post by ilkbahar »

Moje komsije.na plafon stavili.izolaciju zvucnu radi skakanja djece u stqnu iznad. U pitanju je spuzva.koja se koristi u muzickim studijima, i zaista je mnogo.ublazilo nezeljene zvukove.
User avatar
Cherry-Cherry
Posts: 6752
Joined: 20/02/2013 14:14

#6 Re: Zvučna izolacija

Post by Cherry-Cherry »

ilkbahar wrote:Moje komsije.na plafon stavili.izolaciju zvucnu radi skakanja djece u stqnu iznad. U pitanju je spuzva.koja se koristi u muzickim studijima, i zaista je mnogo.ublazilo nezeljene zvukove.
Ovo meni treba. Iznad mene je jedno jako nevaspitano derište. Popenje se na ormarić i skače na pod, na parket, u papama sa tvrdim đonom. Kaže njegova mama: on se tako igra. :skoljka: I tako stalno, nikad nije napolju, stalno je kući i skače sa ormara. Naveče legnem spavati i lupa mi u glavi.
User avatar
supercali
Posts: 23942
Joined: 06/07/2014 12:30

#7 Re: Zvučna izolacija

Post by supercali »

Pa reci komsinici da se igra i na prozoru malo ako nije visoko
User avatar
pici
Posts: 43538
Joined: 19/07/2007 23:17
Location: zbrinut u kupleraju...
Grijem se na: Ženske gHuzove
Vozim: Trajvan
Horoskop: Djevac

#8 Re: Zvučna izolacija

Post by pici »

FaceOff wrote:Pozdrav društvo,

pošto sam već izluđen i isfrustriran bukom koja dolazi od komšija, zamolio bih vas za pomoć vezano za zvučnu izolaciju zida između dva stana.

Živim u novogradnji u Sarajevu i zvučna izolacija između dva susjedna stana je više nego katastrofalna. Toliko loša da komšije mogu uredno razumjeti kad pričaju. Ne moram vam objašnjavati šta znači ako derneče, smiju se, pričaju glasno...

Da nesreća bude veća, komšije u susjednom stanu su studenti koji postaju "aktivni" u 1 ujutro i zaista sam više izluđen od nespavanja.

Molim vas za savjet kako da zvučno izoliram sobu do susjednog stana. Ko u Sarajevu radi zvučnu izolaciu, šta mi preporučujete???
Svaki savjet je dobrodošao.

Čitao sam malo o "green glue" masi koja se stavlja između zida i rigips ploče. Preporuke, ko to radi u BiH???

Hvala vam unaprijed...pomagajte!
prijavi policiji il se raspitaj dali su "gazde" stana prijavile podstanare ako nisu drapnut će im kaznu a ujedno im zaprijeti da ćeš ih prijaviti na sud... zvučna izolacija ti ide od do po čitavoj sobi znači ne samo taj zid nego tuto komletno, slično kako rade muzički studiji al to je podobra investicija, davno je jedan moj kolega koji je muzičar obložio sobu zvučnom izolacijom i došlo ga je podosta para... ta studentarija je od 1 sat navečer nadrogirana stoka, imao sam u kući isto takve studente i par puta ih upozoravo da ću im nabiti đointe u gujcu al nema fajde... samo otkaz iz stana... oni koji uče i studiraju ne derneče nego uče...pozz
FaceOff
Posts: 468
Joined: 01/06/2003 00:00

#9 Re: Zvučna izolacija

Post by FaceOff »

Da li neko zna da li bilo gdje u BiH ima kupiti industrijske plute?

Dobio sam s nekoliko strana info da je riječ o najboljem zvucnom izolatoru koji najmanje smanjuje prostor.

Postoji firma u Srbiji koja to prodaje, ali nisam nigdje nasao da li ima kod nas.

http://www.infomarket.co.rs/pluta/pluta.htm
User avatar
valter.ba
Posts: 1767
Joined: 29/04/2008 09:55

#10 Re: Zvučna izolacija

Post by valter.ba »

A gdje je stan molim te, izreklamiraj ga ovdje. Toliko o novogradnji u hebenom selu!
FaceOff
Posts: 468
Joined: 01/06/2003 00:00

#11 Re: Zvučna izolacija

Post by FaceOff »

valter.ba wrote:A gdje je stan molim te, izreklamiraj ga ovdje. Toliko o novogradnji u hebenom selu!
Ne pristaj mi na muku :)

Industrijsko pluto??? Igdje u ovoj drzavi?
quarterback
Posts: 10534
Joined: 23/04/2012 22:19
Location: Marita

#12 Re: Zvučna izolacija

Post by quarterback »

ilkbahar wrote:Moje komsije.na plafon stavili.izolaciju zvucnu radi skakanja djece u stqnu iznad. U pitanju je spuzva.koja se koristi u muzickim studijima, i zaista je mnogo.ublazilo nezeljene zvukove.
pa nije valjda da sada po plafonu imaju tu spuzvu ili su stavili rigips preko toga?
User avatar
ilkbahar
Posts: 1108
Joined: 19/01/2014 21:36

#13 Re: Zvučna izolacija

Post by ilkbahar »

quarterback wrote:
ilkbahar wrote:Moje komsije.na plafon stavili.izolaciju zvucnu radi skakanja djece u stqnu iznad. U pitanju je spuzva.koja se koristi u muzickim studijima, i zaista je mnogo.ublazilo nezeljene zvukove.
pa nije valjda da sada po plafonu imaju tu spuzvu ili su stavili rigips preko toga?
Rigibs je stavlje preko, sreca da su plafoni prilicno visoki. Mada lbi zanimljivo.izgledalo da je ostala samo spuzva.
quarterback
Posts: 10534
Joined: 23/04/2012 22:19
Location: Marita

#14 Re: Zvučna izolacija

Post by quarterback »

ilkbahar wrote:
quarterback wrote:
ilkbahar wrote:Moje komsije.na plafon stavili.izolaciju zvucnu radi skakanja djece u stqnu iznad. U pitanju je spuzva.koja se koristi u muzickim studijima, i zaista je mnogo.ublazilo nezeljene zvukove.
pa nije valjda da sada po plafonu imaju tu spuzvu ili su stavili rigips preko toga?
Rigibs je stavlje preko, sreca da su plafoni prilicno visoki. Mada lbi zanimljivo.izgledalo da je ostala samo spuzva.
:thumbup: hvala
iOS dev
Posts: 178
Joined: 02/08/2015 18:21

#15 Re: Zvučna izolacija

Post by iOS dev »

Ima li neko dobar prijedlog nivije tehnologije?
tr_ba
Posts: 744
Joined: 12/06/2014 17:13
Location: privatna prcija

#16 Re: Zvučna izolacija

Post by tr_ba »

iOS dev wrote:Ima li neko dobar prijedlog nivije tehnologije?
Skoljke od jaja
User avatar
mali Ninja
Posts: 2130
Joined: 22/09/2007 21:10

#17 Re: Zvučna izolacija

Post by mali Ninja »

tr_ba wrote:
iOS dev wrote:Ima li neko dobar prijedlog nivije tehnologije?
Skoljke od jaja
Nema bolje...
I to ona sitnija jaja uzmes.
User avatar
Optimist
Posts: 13566
Joined: 08/02/2010 19:01
Location: Sarajevo

#18 Re: Zvučna izolacija

Post by Optimist »

Slicna stvar i kod mene. U vecernjim satima kad se sve stisa, cujem komsiju iznad kad se nakaslje. Iz stana do mene redovno cujem bebu kako place. Isto tako cujem kad navecer ode u wc i gadja vodu u solji dok piski. Poslije cujem pustanje. Jos je zgrada napravljena 80-tih, dakle nije novija gradnja.

Drug mi govori da navecer cuje lift u svojoj zgradi, jer njegov stan dijeli zid od lifta.


To je valjda tako u svakom kolektivu.
User avatar
Maraschino
Posts: 18997
Joined: 10/11/2006 16:15
Location: ...

#19 Re: Zvučna izolacija

Post by Maraschino »

Nema idealne zvucne izolacije u stambenim objektima. Kod mene dupli zidovi a izmedju tervol i opet se ponesto cuje.

Rjesenje, svoja kuca. :D
Prodice
Posts: 55
Joined: 17/06/2021 11:51

#20 Re: Zvučna izolacija

Post by Prodice »

Je li ima neki dobar majstor u BIH za zvučnu izolaciju stana?
Post Reply