Zvučna izolacija sobnih vrata

Post Reply
tarowik336
Posts: 92
Joined: 07/02/2022 12:51

#1 Zvučna izolacija sobnih vrata

Post by tarowik336 »

Pozdrav svim forumašima!

Zanima me jedno jednostavno pitanje, na koje je izgleda ipak prilično teško saznati pravi odgovor. Možda netko od ovdje prisutnih ima iskustva s time.

Dakle imam situaciju da se kuća nalazi blizu puta. Prije to nije bio problem jer je kuća bila zadnja u nizu i taj put nikada nije ni bio nešto prometan, međutim razvojem naselja ljudi su napravili neke nove objekte i frekvencija prolaska automobila se toliko uvećala da je moj popodnevni drijemež postao konstantni izvor frustracija jer imam dojam da mi krevet leži na parkiralištu uz autocestu.

Između mene i puta su dvoja vrata, vanjska ulazna i ova obična sobna. Jedna od drugih razmaknuta jedva par metara. Vanjska vrata su ajde recimo dosta OK i nije mi trenutno plan da ih mijenjam u niti jednoj varijanti.

Sobna vrata su, s druge strane, totalno ali baš totalno sranje. Nije mi jasno kako je netko uspio napraviti vrata koja ne samo da ne prigušuju, nego mi se čak čini POJAČAVAJU razinu buke. Majke mi, znam da zvuči nevjerojatno, ali toliko su tvrda a lagana i skroz šuplja iznutra da nekako djeluju ko rezonantna kutija u gitari, svaki šum s druge strane se prenosi kao da je osoba tu pored mene. Znači čuje se sve, čujem hod po tepihu, čujem otvaranje svake ladice, čujem pritiskanje prekidača za svjetlo na zidu hodnika i svaki drugi najmanji mogući zvuk koji vam pada na pamet. Da netko stane pored vrata s druge strane, mislim da bih bez problema čuo i kako mu krče crijeva dok je gladan.

E sad... prvotna ideja koju sam imao je bila sanirati to po sam-svoj-majstor sistemu na neki jeftin i brz način, pa sam kupio dva metra spužve debele deset centi i samo je zalijepio na vrata. Izgleda užasno, ali jebe mi se. Veći problem od samog izgleda je to što stvar ne funkcionira kako sam zamislio jer još uvijek se čuje manje-više sve kao i prije. Dobro, možda nije baš skroz isto kako je i bilo, visoke frekvencije (kao ženski glas recimo) su malo prigušenije nego prije, al sve u svemu ideja je dosta podbacila i nisam zadovoljan.

Sad već shvaćam da nema drugog rješenja nego zamijeniti kompletna vrata. Pretraživao sam po internetu i tražio kakva mi sve rješenja nude i što trebam napraviti da bih imao vrata s najboljom mogućom zvučnom izolacijom - i koliko vidim postoji u igri nekoliko osnovnih varijanti.

Prvo od mogućih rješenja su vrata od cjevaste iverice. Ovo su ustvari vrata od 4 cm debele iverice unutar koje su punom visinom vrata izbušene rupe tako da ne budu preteška i da bude malo lakše manipulirati s njima.

Drugo moguće rješenje su vrata s ispunom od staklene ili kamene vune. Ova vrata su mnogo laganija od ovih od cjevaste iverice, ali su isto jako skupa i cijena je u istom nivou od oko 300 i više eura.

Treće moguće rješenje je odnijeti vrata kod tapetara da ih obloži s vanjske strane spužvom i preko toga navuče kožu koja se prikuje na furnir zakovicama. Ovakva vrata se nazivaju tapecirana vrata i navodno pomažu kod snižavanja nivoa buke. Radi pojačanog efekta, može ih se tapetirati i s vanjske i sa unutarnje strane. Isto tako, tapetirati se mogu i vrata koja već u sebi imaju neku ispunu koja djeluje kao zvučna izolacija (već navedena cjevasta iverica ili ispuna od staklene vune).

E sad... ono što mene žarko zanima, i nadam se da me netko može posavjetovati... jesu li bolja vrata od cjevaste iverice ili vrata s ispunom od staklene vune? Koja bolje prigušuju buku? Obilazio sam okolo trojicu stolara i postavljao im to isto pitanje i nitko mi nije znao dati nikakav odgovor osim "na tebi je da izabereš". Pa kako ću izabrat, majke ti mile, kad ne znam koja su bolja za onu svrhu koja meni treba.

Ovaj jedan stolar mi je rekao "eno ono tamo u ćošku su ti vrata od cjevaste iverice, idi pa ih probaj podignuti". I onda sam stvarno probao podignuti ih u zrak onako iz zajebancije i mogu vam reći da su teška kao smrt. Ima u njima sigurno brat-bratu negdje 40-50 kg. Tako da ta djeluju dosta solidno i ulijevaju povjerenje, međutim s druge strane za staklenu vunu se obično tvrdi da je odličan zvučni izolator, tako da je možda ipak to bolja varijanta, a osim toga i puno su laganija i lakša za manipulaciju. Ne znam ni sam što da radim.

Što vi mislite? Koja su bolja? Cijena je ista. Ima li itko iskustvs s time?

Osim toga, zanima me još jedna stvar. Ovo u vezi tapeciranja vrata. Dakle znam u teoriji kako se to radi i kako bi trebalo izgledati na kraju. Ta tapecirana vrata se da vidjeti obično na ulazu u doktorske ordinacije (valjda da se ne čuje dok ih ljudi nude mitom), pa onda na ulazu u kojekakve kancelarije gdje sjede političari koji drže tajne razgovore itd. Međutim, zanima me, može li se i za tapeciranje upotrijebiti recimo staklena vuna umjesto obične spužve? Bi li to bilo bolje ili gore rješenje? Jer staklenu vunu proizvođači hvale da upija buku, al s druge strane znam da tapetari obično rade sa spužvama, pa se pitam bi li se možda moglo kombinirati tapeciranje s nekim drugim materijalom kao što je vuna.

Hvala puno na bilo kakvom odgovoru!
User avatar
Filter
Posts: 8053
Joined: 31/12/2010 11:42
Location: cirkus

#2 Re: Zvučna izolacija sobnih vrata

Post by Filter »

prije nego sto razvalis pola kuce, nadji ovo ili skroji sam sebi
ma koliko blesavo izgleda, provjereno radi odlicno.

Image
tarowik336
Posts: 92
Joined: 07/02/2022 12:51

#3 Re: Zvučna izolacija sobnih vrata

Post by tarowik336 »

Filter wrote: 07/02/2022 13:40 prije nego sto razvalis pola kuce, nadji ovo ili skroji sam sebi
ma koliko blesavo izgleda, provjereno radi odlicno.

Image
Bratko, hvala na savjetu, ali vjeruj mi da to kurca ne bi pomoglo jer ova vrata su toliko loša i "zvone" u šuplje kad ih pokucaš da tu nema druge nego prvo zamijeniti vrata, pa tek onda ako to ne bude dovoljno razmišljati o dodatnim mjerama.

Mene samo zanima koja je varijanta bolja: cjevasta iverica ili ispuna od staklene vune - s aspekta zvučne izolacije. Jer guglao sam boga oca i nisam uspio saznati ništa korisno po tom pitanju. A raspitivao sam se i kod stolarâ i nitko nije imao pojma, iako proizvode i prodaju i jedna i druga.
User avatar
Filter
Posts: 8053
Joined: 31/12/2010 11:42
Location: cirkus

#4 Re: Zvučna izolacija sobnih vrata

Post by Filter »

ok, ja bi pokusao sa majstorima koji se bave zvukom, ne vratima.
otidji do amadexa ili neke druge radnje sa muzickom opremom, mozda nabace koju pametnu.
User avatar
-Chesterfield-
Posts: 5649
Joined: 04/08/2020 19:22

#5 Re: Zvučna izolacija sobnih vrata

Post by -Chesterfield- »

Treba pokušati i sa jeftinijim rješenjima.

Image


Image
kuli1961
Posts: 2431
Joined: 06/08/2014 09:47
Location: Banja Luka

#6 Re: Zvučna izolacija sobnih vrata

Post by kuli1961 »

Nemam nikakav prekticni a provjereni savjet, nego razmisljam zdravorazumski, laički:
Tvoja vrata su vjerovatno ona standardna- tanki ram od jelovih letvi, ispuna rijetko saćasti karton, a kao zavrsne obloge, špeploca od po 3mm sa nekim "plasticastim" furnirom. Vjerujem da zbog siromasne ispune i kvalitete furnira upravo dolazi do prenosa zvuka. Mozda cak takva vrata igraju ulogu rezonatora.
Cjevasta/rupičasta iverica sigurno može ublažiti taj prenos zvuka, istina ne znam u kojoj mjeri. Medjutim, ona jeste jako jako teska, pa bi vrata napravljena od nje zahtijevala i sasvim drugacije, bitno bolje i jače šarke/baglame nego što su postojeće, a svakako i jači ram. Drugo, strahovito je skupa!
Mineralna vuna jeste dobar zvucni izolator, bilo staklena, a kamena pogotovo.
Dok ne dobijes konkretnu informaciju, ako je uopste moguce dobiti je, pokušaj sa jeftinijom varijantom- kupi kamenu mineralnu vunu, bilo kojeg proizvodjaca (URSA, ISOVER, KNAUF itd), uglavnom su u plocama dimenzija 1,2x 0,6m, debljina 5 cm ili vise. Ta petica se lako sabija na 3-4 cm. Cijena petice se krece oko 4 KM/m2, tebi treba 2 m2 za jednu stranu. Jedina je jeba sto se prodaje na balu/paket (cca 7 m2 u paketu).I za to ima rjesenje- na bilo kojoj gradjevini, pitaj nadzornog organa gradilista da ti prodaju 3-6 ploca te izolacije (za obe strane), ili pogodi za pola gajbe piva, max. U bilo kojoj radnji koja prodaje tapetarski materijal kupi i neki vinil, kao materijal za tapaciranje i npr. 20-tak ukrasnih eksera za sredinu i rubove. Uz malo osnovnog alata-čekić, makaze, ljepilo- iskroji vinil (ili slicno) i sam tapaciraj jednu stranu (nije božje slovo) i procijeni rezultat. Ili odnesi sav taj materijal tapacireru da ti on to uradi.
tarowik336
Posts: 92
Joined: 07/02/2022 12:51

#7 Re: Zvučna izolacija sobnih vrata

Post by tarowik336 »

-Chesterfield- wrote: 07/02/2022 14:28 Treba pokušati i sa jeftinijim rješenjima.

Image
Isprobao sam i to, nekoliko vrsta.

Imaš dvije vrste tih čepića za uši. Osnovna vrsta su ovi što si ih stavio u prilog, to su oni jeftini od poliuretana. Ali ima i malo skupljih i boljih, napravljenih od silikona, oni su su za višestruku upotrebu.

Da ti kažem odmah, ne valjaju ni jedni ni drugi.

Postoje neke namjene za koje su ti čepći savršeni, recimo ako trebaš motorkom ispilat drva, ili ako ideš štemati zid hiltijem, ili ako ideš u streljanu pucati iz pištolja itd. Za takve neke privremene svrhe čepići su dušu dali, čak ne bih nikome preporučio da se bavi bilo kojom od stvari koje sam nabrojao bez čepića u ušima, pogotovo ako je u pitanju mlađa osoba koja je još uvijek koliko-toliko uspjela sačuvati sluh.

Ali kao neko trajnije rješenje koje ćeš morati trpiti u ušima svaki dan, po osam sati na dan, čepići su sranje i ne daj Bože nikome.

Prvo što pomalo žulja i koliko god da ih dobro namjestiš, uvijek si nekako napola svjestan da imaš strano tijelo u sebi.

Drugo, zna desit da ispadne iz uha dok se po noći vrtiš po krevetu i prebacuješ glavu s jedne strane jastuka na drugu. A kad ispadne, onda ispadne negdje iza kreveta među prašinu i prljavštinu (jer sve ono ispod i iza kreveta je obično najprljaviji dio svake sobe), pa mu onda jebeš pramater usred noći i mamuran izmičeš krevet da bi ga dohvatio, a kad ga dohvatiš shvatiš da je previše prašnjav i gadi ti se stavit ga nazad u uho.

Treće, kad imaš čep u uhu duže vrijeme, uho iz nekog razloga krene pojačano proizvoditi onaj vosak unutra i onda kad izvadiš čepić ujutro moraš lopatom za ćumur iščačkat svo ono đubre iz uha. Osim toga, taj vosak se brzo krene lijepiti za materijal od kojeg su napravljeni čepići, tako da nakon nekog vremena korištenja izgledaju kao da si ih upravo izvukao iz šupka, a ne iz uha. I onda moraš početi koristiti nove. A ironija je što novi koji još nisu dobro "razgaženi" žuljaju, a oni stari taman što su postali udobni i savršeno se prilagodili širini ušnog kanala već su previše prljavi za daljnje korištenje.

Četvrto, s čepićima koji dobro dihtaju (a cilj ti je da dobro dihtaju jer će inače prolaziti i zvuk) prekida se prirodno provjetravanje ušnog kanala i unutra se vlaga i temperatura podignu na takav nivo koji pogoduje razvoju kojekakvih bakterija i gljivica i svakakvih sranja. Vjerojatno upravo zbog toga uho pojačano proizvodi vosak jer on je prva linija obrane od nametnika, slično kao i vaginalna sluz unutar rodnice ili sluz unutar nosa i sinusa.

Odakle znam sve ovo? Dok sam godinama živio po studentskim domovima morao sam ih nositi htio-ne htio i tada sam ih zamrzio za čitav život. Spavati u toj ludnici je potpuno nemoguće i samo skroz mlad čovjek može izdržati takvu psihotičnu džunglu od stambenog kompleksa. Da me danas netko vrati tamo, potpuno bih skrenuo s pameti i obolio od PTSP-a sa čepićima ili bez čepića.

Uglavnom, možda je zgodno za spomenuti, kad smo već kod čepića, po Zapadu imaš na ulazu u svaku diskoteku ili noćni klub, po Njemačkoj, Švicarskoj i Nizozemskoj da je obavezno nošenje čepića za uši prije ulaska unutra. Nije zakonska obaveza, ali je preporučeno zbog tvog vlastitog zdravlja. Kad uđeš unutra i osvrneš se oko sebe, ako vidiš neku osobu da joj ne viri žuti komadić spužve iz uha, 99% su šanse da je u pitanju neki Balkanjeros. Nije loš znak raspoznavanja ako hoćeš zbarit neku ex-yu curu, samo pogledaš malo tko nosi a tko ne nosi čepiće.

Doduše, pravo pitanje je, gdje smo mi kao civilizacija došli ako mladi navečer hrle u ustanove gdje moraš nositi na sebi protezu za zaštitu od oštećenja sluha. Zar ne bi bilo bolje jednostavno smanjiti muziku na nivo koji ne izaziva trajnu invalidnost?
User avatar
-Chesterfield-
Posts: 5649
Joined: 04/08/2020 19:22

#8 Re: Zvučna izolacija sobnih vrata

Post by -Chesterfield- »

tarowik336 wrote: 08/02/2022 17:11
-Chesterfield- wrote: 07/02/2022 14:28 Treba pokušati i sa jeftinijim rješenjima.

[img]https
Isprobao sam i to, nekoliko vrsta.

Imaš dvije vrste tih čepića za uši. Osnovna vrsta su ovi što si ih stavio u prilog, to su oni jeftini od poliuretana. Ali ima i malo skupljih i boljih, napravljenih od silikona, oni su su za višestruku upotrebu.

Da ti kažem odmah, ne valjaju ni jedni ni drugi.

Postoje neke namjene za koje su ti čepći savršeni, recimo ako trebaš motorkom ispilat drva, ili ako ideš štemati zid hiltijem, ili ako ideš u streljanu pucati iz pištolja itd. Za takve neke privremene svrhe čepići su dušu dali, čak ne bih nikome preporučio da se bavi bilo kojom od stvari koje sam nabrojao bez čepića u ušima, pogotovo ako je u pitanju mlađa osoba koja je još uvijek koliko-toliko uspjela sačuvati sluh.

Ali kao neko trajnije rješenje koje ćeš morati trpiti u ušima svaki dan, po osam sati na dan, čepići su sranje i ne daj Bože nikome.

Prvo što pomalo žulja i koliko god da ih dobro namjestiš, uvijek si nekako napola svjestan da imaš strano tijelo u sebi.

Drugo, zna desit da ispadne iz uha dok se po noći vrtiš po krevetu i prebacuješ glavu s jedne strane jastuka na drugu. A kad ispadne, onda ispadne negdje iza kreveta među prašinu i prljavštinu (jer sve ono ispod i iza kreveta je obično najprljaviji dio svake sobe), pa mu onda jebeš pramater usred noći i mamuran izmičeš krevet da bi ga dohvatio, a kad ga dohvatiš shvatiš da je previše prašnjav i gadi ti se stavit ga nazad u uho.

Treće, kad imaš čep u uhu duže vrijeme, uho iz nekog razloga krene pojačano proizvoditi onaj vosak unutra i onda kad izvadiš čepić ujutro moraš lopatom za ćumur iščačkat svo ono đubre iz uha. Osim toga, taj vosak se brzo krene lijepiti za materijal od kojeg su napravljeni čepići, tako da nakon nekog vremena korištenja izgledaju kao da si ih upravo izvukao iz šupka, a ne iz uha. I onda moraš početi koristiti nove. A ironija je što novi koji još nisu dobro "razgaženi" žuljaju, a oni stari taman što su postali udobni i savršeno se prilagodili širini ušnog kanala već su previše prljavi za daljnje korištenje.

Četvrto, s čepićima koji dobro dihtaju (a cilj ti je da dobro dihtaju jer će inače prolaziti i zvuk) prekida se prirodno provjetravanje ušnog kanala i unutra se vlaga i temperatura podignu na takav nivo koji pogoduje razvoju kojekakvih bakterija i gljivica i svakakvih sranja. Vjerojatno upravo zbog toga uho pojačano proizvodi vosak jer on je prva linija obrane od nametnika, slično kao i vaginalna sluz unutar rodnice ili sluz unutar nosa i sinusa.

Odakle znam sve ovo? Dok sam godinama živio po studentskim domovima morao sam ih nositi htio-ne htio i tada sam ih zamrzio za čitav život. Spavati u toj ludnici je potpuno nemoguće i samo skroz mlad čovjek može izdržati takvu psihotičnu džunglu od stambenog kompleksa. Da me danas netko vrati tamo, potpuno bih skrenuo s pameti i obolio od PTSP-a sa čepićima ili bez čepića.

Uglavnom, možda je zgodno za spomenuti, kad smo već kod čepića, po Zapadu imaš na ulazu u svaku diskoteku ili noćni klub, po Njemačkoj, Švicarskoj i Nizozemskoj da je obavezno nošenje čepića za uši prije ulaska unutra. Nije zakonska obaveza, ali je preporučeno zbog tvog vlastitog zdravlja. Kad uđeš unutra i osvrneš se oko sebe, ako vidiš neku osobu da joj ne viri žuti komadić spužve iz uha, 99% su šanse da je u pitanju neki Balkanjeros. Nije loš znak raspoznavanja ako hoćeš zbarit neku ex-yu curu, samo pogledaš malo tko nosi a tko ne nosi čepiće.

Doduše, pravo pitanje je, gdje smo mi kao civilizacija došli ako mladi navečer hrle u ustanove gdje moraš nositi na sebi protezu za zaštitu od oštećenja sluha. Zar ne bi bilo bolje jednostavno smanjiti muziku na nivo koji ne izaziva trajnu invalidnost?
:thumbup:

Hvala na odgovoru. Radni kolega mi se pohvalio da to koristi. Obzirom da radimo noćne smjene, njemu smetaju vlastita djeca.
Jer mora spavati po danu da bi se pripremio za noćnu smjenu.
Gray
Posts: 4008
Joined: 14/06/2005 02:47

#9 Re: Zvučna izolacija sobnih vrata

Post by Gray »

tarowik336 wrote: 08/02/2022 17:11
-Chesterfield- wrote: 07/02/2022 14:28 Treba pokušati i sa jeftinijim rješenjima.

Image
Isprobao sam i to, nekoliko vrsta.

Imaš dvije vrste tih čepića za uši. Osnovna vrsta su ovi što si ih stavio u prilog, to su oni jeftini od poliuretana. Ali ima i malo skupljih i boljih, napravljenih od silikona, oni su su za višestruku upotrebu.

Da ti kažem odmah, ne valjaju ni jedni ni drugi.

Postoje neke namjene za koje su ti čepći savršeni, recimo ako trebaš motorkom ispilat drva, ili ako ideš štemati zid hiltijem, ili ako ideš u streljanu pucati iz pištolja itd. Za takve neke privremene svrhe čepići su dušu dali, čak ne bih nikome preporučio da se bavi bilo kojom od stvari koje sam nabrojao bez čepića u ušima, pogotovo ako je u pitanju mlađa osoba koja je još uvijek koliko-toliko uspjela sačuvati sluh.

Ali kao neko trajnije rješenje koje ćeš morati trpiti u ušima svaki dan, po osam sati na dan, čepići su sranje i ne daj Bože nikome.

Prvo što pomalo žulja i koliko god da ih dobro namjestiš, uvijek si nekako napola svjestan da imaš strano tijelo u sebi.

Drugo, zna desit da ispadne iz uha dok se po noći vrtiš po krevetu i prebacuješ glavu s jedne strane jastuka na drugu. A kad ispadne, onda ispadne negdje iza kreveta među prašinu i prljavštinu (jer sve ono ispod i iza kreveta je obično najprljaviji dio svake sobe), pa mu onda jebeš pramater usred noći i mamuran izmičeš krevet da bi ga dohvatio, a kad ga dohvatiš shvatiš da je previše prašnjav i gadi ti se stavit ga nazad u uho.

Treće, kad imaš čep u uhu duže vrijeme, uho iz nekog razloga krene pojačano proizvoditi onaj vosak unutra i onda kad izvadiš čepić ujutro moraš lopatom za ćumur iščačkat svo ono đubre iz uha. Osim toga, taj vosak se brzo krene lijepiti za materijal od kojeg su napravljeni čepići, tako da nakon nekog vremena korištenja izgledaju kao da si ih upravo izvukao iz šupka, a ne iz uha. I onda moraš početi koristiti nove. A ironija je što novi koji još nisu dobro "razgaženi" žuljaju, a oni stari taman što su postali udobni i savršeno se prilagodili širini ušnog kanala već su previše prljavi za daljnje korištenje.

Četvrto, s čepićima koji dobro dihtaju (a cilj ti je da dobro dihtaju jer će inače prolaziti i zvuk) prekida se prirodno provjetravanje ušnog kanala i unutra se vlaga i temperatura podignu na takav nivo koji pogoduje razvoju kojekakvih bakterija i gljivica i svakakvih sranja. Vjerojatno upravo zbog toga uho pojačano proizvodi vosak jer on je prva linija obrane od nametnika, slično kao i vaginalna sluz unutar rodnice ili sluz unutar nosa i sinusa.

Odakle znam sve ovo? Dok sam godinama živio po studentskim domovima morao sam ih nositi htio-ne htio i tada sam ih zamrzio za čitav život. Spavati u toj ludnici je potpuno nemoguće i samo skroz mlad čovjek može izdržati takvu psihotičnu džunglu od stambenog kompleksa. Da me danas netko vrati tamo, potpuno bih skrenuo s pameti i obolio od PTSP-a sa čepićima ili bez čepića.

Uglavnom, možda je zgodno za spomenuti, kad smo već kod čepića, po Zapadu imaš na ulazu u svaku diskoteku ili noćni klub, po Njemačkoj, Švicarskoj i Nizozemskoj da je obavezno nošenje čepića za uši prije ulaska unutra. Nije zakonska obaveza, ali je preporučeno zbog tvog vlastitog zdravlja. Kad uđeš unutra i osvrneš se oko sebe, ako vidiš neku osobu da joj ne viri žuti komadić spužve iz uha, 99% su šanse da je u pitanju neki Balkanjeros. Nije loš znak raspoznavanja ako hoćeš zbarit neku ex-yu curu, samo pogledaš malo tko nosi a tko ne nosi čepiće.

Doduše, pravo pitanje je, gdje smo mi kao civilizacija došli ako mladi navečer hrle u ustanove gdje moraš nositi na sebi protezu za zaštitu od oštećenja sluha. Zar ne bi bilo bolje jednostavno smanjiti muziku na nivo koji ne izaziva trajnu invalidnost?
Svaka čast na opisu i na savjetima! :thumbup:

Volio bih da je meni neko dao savjet za muziku kada sma bio mlađi (mada je pitanje da li bi poslušao). Ja nisam čak ni nešto puno izlazio, nikada mi se to nije previše sviđalo, ali opet sam "zaradio" tinnitus (konstanto zujenje u ušima), vjerovatno neko oštećenje od preglasne muzike.
User avatar
DaffyDuck
Posts: 3778
Joined: 22/06/2009 22:54
Location: sarajevo-x

#10 Re: Zvučna izolacija sobnih vrata

Post by DaffyDuck »

Najbolja zvucna izolacija ti je pluto.
tarowik336
Posts: 92
Joined: 07/02/2022 12:51

#11 Re: Zvučna izolacija sobnih vrata

Post by tarowik336 »

DaffyDuck wrote: 09/02/2022 19:57 Najbolja zvucna izolacija ti je pluto.
Zanimljiva ideja. Jesi li siguran u to da je pluto bolji od staklene vune i cjevaste iverice?

Znam jednu firmu iz Češke koja se bavi proizvodnjom pluta u rolama. Doduše, njihove role su namijenjene postavljanju kao podloga ispod laminata (puno skuplje od neoprena ili stirodura i navodno zdravije), ali ako je istina da je pluto superioran svemu ostalom po pitanju zvučne izolacije onda ne vidim zašto se ne bi moglo iskoristiti i kao ispuna za vrata (ili za bilo koju drugu svrhu) nakon što se izreže u odgovarajući oblik.

Ove role koje sam vidio je pluto debeo 1 cm i širok 1 m. E sad pitanje je koliko je širok taj prazni međuprostor unutar vrata u koji se natrpa ispuna. Ako je recimo 2 cm onda bi se moglo složit unutra dvije ploče puta. Ili ako je 3 cm onda bi se moglo natrpat tri, jedna na drugu. Ali ako je recimo 2,5 cm ili 3,5 cm onda je zajebano jer će "klapati".

Ima li itko ideju kako izgledaju sobna vrata iznutra?

Ili možda bi stolar mogao napraviti i neka vrata proizvoljne debljine, u smislu da mu zadam zadatak da ispuna mora biti debela točno 3 cm a ostalo nek bude koliko bude. Nije bitno ako su vrata deblja ili tanja od "standardnih" vrata, svejedno će stati u štokove ako su ostale dimenzije ispravne. Bar je to neka moja zdravoseljačka logika.
kuli1961
Posts: 2431
Joined: 06/08/2014 09:47
Location: Banja Luka

#12 Re: Zvučna izolacija sobnih vrata

Post by kuli1961 »

tarowik336 wrote: 10/02/2022 11:39
DaffyDuck wrote: 09/02/2022 19:57 Najbolja zvucna izolacija ti je pluto.
Zanimljiva ideja. Jesi li siguran u to da je pluto bolji od staklene vune i cjevaste iverice?

Znam jednu firmu iz Češke koja se bavi proizvodnjom pluta u rolama. Doduše, njihove role su namijenjene postavljanju kao podloga ispod laminata (puno skuplje od neoprena ili stirodura i navodno zdravije), ali ako je istina da je pluto superioran svemu ostalom po pitanju zvučne izolacije onda ne vidim zašto se ne bi moglo iskoristiti i kao ispuna za vrata (ili za bilo koju drugu svrhu) nakon što se izreže u odgovarajući oblik.

Ove role koje sam vidio je pluto debeo 1 cm i širok 1 m. E sad pitanje je koliko je širok taj prazni međuprostor unutar vrata u koji se natrpa ispuna. Ako je recimo 2 cm onda bi se moglo složit unutra dvije ploče puta. Ili ako je 3 cm onda bi se moglo natrpat tri, jedna na drugu. Ali ako je recimo 2,5 cm ili 3,5 cm onda je zajebano jer će "klapati".

Ima li itko ideju kako izgledaju sobna vrata iznutra?

Ili možda bi stolar mogao napraviti i neka vrata proizvoljne debljine, u smislu da mu zadam zadatak da ispuna mora biti debela točno 3 cm a ostalo nek bude koliko bude. Nije bitno ako su vrata deblja ili tanja od "standardnih" vrata, svejedno će stati u štokove ako su ostale dimenzije ispravne. Bar je to neka moja zdravoseljačka logika.
Pluto je poznato kao izuzetno dobar zvucni izolator. Evo
https://plutaducan.hr/2020/09/23/pluto- ... materijal/ :
"Na primjer, zidni pluto debljine 3 mm može smanjiti vanjsku buku za 10 dB, a pločica od 6 mm za 20 dB.
Za zvučnu izolaciju najčešće se koriste materijali poput plutenih leđa, dilatacija plute, valjanih pluto, dilatacijskih spojeva ili spomenutih zidnih pluta. Kod pluta se značajno smanjuje i vanjska i unutarnja buka. Učinkovitost izolacije očito ovisi o debljini. Međutim, debljina od 20 mm daje nam željenu sigurnost kroz razne zvukove iza zida ili s ulice."
Evo ti i malo forumske price:
https://forum.krstarica.com/threads/kol ... or.234720/
Sad treba preci na logistiku.
Gdje kupiti, koliko kosta? Kako postaviti?
1. Raskopati postojeca vrata i prostor unutar rama ispuniti plutanim plocama? Potom, cime ponovo obloziti vrata- zavrsni sloj- neka spera od npr. 3 mm pa furnirana? Ko? Koliko bi kostalo?
2. Nova vrata- u principu, moze- stolar ti uradi drveni ram, a eventualno i sve ostalo- ali na tebi je da nadjes pluto i oblogu. Ako se ne varam, standardna sobna vrata su 40 mm, od toga odbij po npr 2 x 3 mm za vanjsku oblogu, pa dobijas 37 mm za ispunu- tu moze pluto ploca/do 3 cm, ostalih 7 mm ispuna bilo cime, npr onaj filc ili sta je vec, koji se stavlja ispod laminata?
Uz malo volje i mnogo trcanja trazenja, njuskanja mozes tako rijesiti problem zvuka, vjerujem da ces dobiti zeljeni rezultat.
Gledam na OLX- pluto u rolni, debljina 5 mm je 30 KM/m2, a ploca od 10 mm, bez naznake dimenzija je 30 KM/komad.
Ako neces ti nista raditi, osim nabavke pluta, ostaje pitanje koji stolar ce prihvatiti da ti to uradi? I ono zadnje, ali i prvo-koliko ce te sve to kostati? Ako ti finansije nisu problem, onda ok.
User avatar
mayab
Posts: 27202
Joined: 06/03/2008 13:00
Location: SARAJEVO

#13 Re: Zvučna izolacija sobnih vrata

Post by mayab »

Meni nije baš logično to što postavljač teme uporno hoće da radi na tim drugim, unutrašnjim vratima,
meni je logično da ona vanjska trebaju biti "beton", dakle jaka, masivna, sa dobrim dihtovanjem , jer ona su ta koja prva stoje kao obrana od vanjskih zvukova :?:
Dalje, kakvi su ti prozori ,
kakva je fasada , ima li vanjski sloj izolacije (ono, 10 cm stiropora)
User avatar
Filter
Posts: 8053
Joined: 31/12/2010 11:42
Location: cirkus

#14 Re: Zvučna izolacija sobnih vrata

Post by Filter »

baska kako su postavljeni prozori i vrata. ako je nakrkana samo pur pjena, ona se osusi za par godina i zijevne slic. dere zima i zvuk kroz stok ti kontas losa stolarija. a gdje su vibracije...
Post Reply