žuč

Post Reply
PM72
Posts: 17770
Joined: 30/04/2012 16:54

#326 Re: žuč

Post by PM72 »

Nedobrovoljac wrote: 11/10/2020 07:46
PM72 wrote: 10/10/2020 19:58 Komanda srpske TO bila je još dalje,u jednoj kući koja je bila baš golema i zvali je ”dom” jer je bila ko planinarski dom.
Negdje u maju 92. sam bio ovom dijelu, samo me zbunjuje broj kuća sa desne strane slike, mislim da ih je tada bilo mnogo manje. Kuću sa lijeve strane su zvali Živkovića kuća i tu je bila komanda.

Ako je to ta kuća, onda je na ovom mjestu pružen najjači otpor 08.06.92. I poginulo je više boraca.
Ne da je bilo manje kuća nego nije bila nijedna...od te ”goleme” kuće gdje je bio štab pa nizbrdo bila je livada bar 500 metara bez ijedne kuće.Sad je tu naselje.Helem,lijevo od pomenute kuće,nekih 100 metara bio je bestrzajni top kojeg sam durbinom gledao kako dejstvuje.Četvorica u SMB odjelima sa šljemovima koji se sjaje i bubaju prema Otoci i Č.Vili.To je bilo prije 8 juna 1992
Emiremir33
Posts: 2075
Joined: 16/12/2019 13:12

#327 Re: žuč

Post by Emiremir33 »

Šetali su se maltene u vojnim SNB uniformama,dok nije zapucalo.A kako se sječam i tenk je jedan bio prije napada na Žuč
tempuser
Posts: 17100
Joined: 08/04/2015 10:35

#328 Re: žuč

Post by tempuser »

PM72 wrote: 11/10/2020 15:34
Nedobrovoljac wrote: 11/10/2020 07:46
PM72 wrote: 10/10/2020 19:58 Komanda srpske TO bila je još dalje,u jednoj kući koja je bila baš golema i zvali je ”dom” jer je bila ko planinarski dom.
Negdje u maju 92. sam bio ovom dijelu, samo me zbunjuje broj kuća sa desne strane slike, mislim da ih je tada bilo mnogo manje. Kuću sa lijeve strane su zvali Živkovića kuća i tu je bila komanda.

Ako je to ta kuća, onda je na ovom mjestu pružen najjači otpor 08.06.92. I poginulo je više boraca.
Ne da je bilo manje kuća nego nije bila nijedna...od te ”goleme” kuće gdje je bio štab pa nizbrdo bila je livada bar 500 metara bez ijedne kuće.Sad je tu naselje.Helem,lijevo od pomenute kuće,nekih 100 metara bio je bestrzajni top kojeg sam durbinom gledao kako dejstvuje.Četvorica u SMB odjelima sa šljemovima koji se sjaje i bubaju prema Otoci i Č.Vili.To je bilo prije 8 juna 1992
Mi smo ih takodjer gledali dvogledom s Otoke oko kuce sa 6 prozora, mislim da su bili ZIS-ovi, a oko njih četalji u bijelim potkošuljama šetkaju!
PM72
Posts: 17770
Joined: 30/04/2012 16:54

#329 Re: žuč

Post by PM72 »

Vjerovatno je JNA ostavila artiljeriju "narodima" u Sarajevu pa ko prvi... :lol: a ja ti ne vjerujem kad kažeš da je to dva dana stajalo - onako bez posade...
Kao prvo,šta će ukopana artiljerija na Žuči kad gore nije bilo vojnih objekata? Znači-planirano u generalštabu ali slaba koordinacija između lokalnih srpskih snaga opremljenih i naoružanih od strane JNA.Na Žuč je,prije 8 juna,izašla kompletna vojska iz kasarne u Rajlovcu i to pitomci i oficiri.Došli su autobusima do Zraka i u koloni izašli na Žuč.Bili su naoružani do zuba a nosili su bar deset sijača smrti.Oni su izašli na Žuč a gdje su dalje otišli - ne znam.Uglavnom,prošli su kroz mahale naoružani do zuba,sa pancirima,po dva rapa i skoro svi zolje na leđima.To je trebalo napraviti psihološki efekat kod muslimana u Buća potoku.
Emiremir33
Posts: 2075
Joined: 16/12/2019 13:12

#330 Re: žuč

Post by Emiremir33 »

JNA vam je napravila rezervne puteve po brdima(u slučaju da se odmah ne zauzme grad)a koje ste koristili do kraja rata
soferina
Posts: 214
Joined: 08/10/2020 10:06

#331 Re: žuč

Post by soferina »

Nedobrovoljac wrote: 11/10/2020 07:46
PM72 wrote: 10/10/2020 19:58 Komanda srpske TO bila je još dalje,u jednoj kući koja je bila baš golema i zvali je ”dom” jer je bila ko planinarski dom.
Negdje u maju 92. sam bio ovom dijelu, samo me zbunjuje broj kuća sa desne strane slike, mislim da ih je tada bilo mnogo manje. Kuću sa lijeve strane su zvali Živkovića kuća i tu je bila komanda.

Ako je to ta kuća, onda je na ovom mjestu pružen najjači otpor 08.06.92. I poginulo je više boraca.
mislim da nije to ta kuca , to je bila velika kuca sa 6 prozora
Emiremir33
Posts: 2075
Joined: 16/12/2019 13:12

#332 Re: žuč

Post by Emiremir33 »

Nedobrovoljac wrote: 12/10/2020 17:21 Pogledao sam snimak i sve kontam, ali nisam ubjedjen da je to "Živkovića kuća" u kojoj je bila komanda kada sam prvi put izasao na Orlić.
Pitacu saborca koji mnogo bolje pamti od mene.
Bio sam gore neki dan na brdu Žuč,i ima zaselak ili selo Živkovići
Emiremir33
Posts: 2075
Joined: 16/12/2019 13:12

#333 Re: žuč

Post by Emiremir33 »

Nedobrovoljac wrote: 11/10/2020 23:08 Predpostavljam da je to naoružanje ostalo od JNA. Sjecam se da je 14.05. održana smotra kod Sonje, i da nam je rečeno da je JNA ostavila artiljeriju na Žuči bez ikakve zaštite, zbog navodne svadje Kadijevica i Karadjica I da već dva dana niko ne čuva orudje.
Tu noć smo krenuli na Žuč I gore je zaista bilo jako malo vojske, Penini izviđači i nešto lokalaca.
E sad, da li je stvarno 2 dana bilo oružje na izvolte...jebem li ga
Penin je brat poginuo u napadu na Tihoviće,ustvari neko je od vaših tu nešto zeznuo,pa je otvorena vatra ..
PM72
Posts: 17770
Joined: 30/04/2012 16:54

#334 Re: žuč

Post by PM72 »

Oficiri,vojnici,pitomci i nastavno osoblje iz Rajlovca napustilo je kasarnu tokom maja i autobusima došli do Zraka i onda pješke na Žuč.Borbeni poredak,repetirano oružje,predhodnica i zaštitnica.Ono malo lokalnog TO se razbježalo vidjeviši desetine uniformisanih i do zuba naoružanih lica.Komanda JNA je to pametno uradila jer se nije znalo da će tako evakuisati kasarnu inače bi im možda bila zasjeda ili razoružavanje.Na Žuči su se javili u komadu u onoj velikoj pomenutoj kući,ostavili šta oružja i vjerovatno put Vogošće.Na Žuči je bila postavljena artiljerija a imate i snimke kad iz boforsa sa platoa Žuči (ispod Golog brda i kote 850 ) pucaju po smetljištu i mom Alipašinom polju...mater im jebem.Također se na snimku vide oklopni transporteri milicije (plavi) kao i više artiljerijskih oružja.Njima je to bila kota gdje su odlazili kao na teferič,malo srbuj,malo pucaj,malo jedi i pij.Dok nisu dobili po guzici 08.06.1992.Selo Živkovići su pod kotom 850 ili preko puta smetljišta.Imali su put iz Buća potoka i iz Vogošće a karakteristično je pravoslavno groblje i vikendica komandanta kasarne Maršal Tito - pukovnika Baroša.

Ja lično do rata nisam čuo za brdo Žuč a odrastao sam na Alipašinom polju i mislio sam da je to sve smetljište.Nisam imao pojma koliki je to prostor i da od vrha smetljišta u Buća potoku ide strma dolina pa se penje put pomenutog sela Živkovići i tako na Golo brdo i kotu 850.Nakon toga obara prema Vogošći a i tamo ima nekakvih brežuljaka i strmina i ne obara direktno prema Vogošći nego ima se pofino hodati...
Emiremir33
Posts: 2075
Joined: 16/12/2019 13:12

#335 Re: žuč

Post by Emiremir33 »

Nedobrovoljac wrote: 12/10/2020 22:08 Ni ja nisam znao za Žuč, kao i još pola naselja koja su u ratu postala poznata. U ratu što sam naučio po Vogosci I Ilijasu sad sam pola zaboravio... Sad ce 25 godina da sam otišao.
I u samoj Vogosci sam bio 2-3 puta prije rata, na nekim dernecima, koje sam upamtio po ozbiljnim incidentima.
Nego da se vratim na temu.
Nisam gledao taj snimak o kojem pričaš, nego ne znam otkud plavi oklopi specijalne na Žuči I sta su tad radili na Golom Brdu.
Po spisku poginulih od 08.06 vidi se da su gore bili sve lokalci, ti sto ste ih gledali durbinom.
Phillipe Bufon nadji njegov kanal na yutubeu.On je bio tad na Žuči i okoloni
Emiremir33
Posts: 2075
Joined: 16/12/2019 13:12

#336 Re: žuč

Post by Emiremir33 »

Nedobrovoljac wrote: 12/10/2020 23:42
Emiremir33 wrote: 12/10/2020 08:23 JNA vam je napravila rezervne puteve po brdima(u slučaju da se odmah ne zauzme grad)a koje ste koristili do kraja rata
Na koje puteve misliš?
Makadamski išao vam je od Pretisa pa prema Palama ,te dionice sve je JNA napravila pred rat...
Emiremir33
Posts: 2075
Joined: 16/12/2019 13:12

#337 Re: žuč

Post by Emiremir33 »

Nedobrovoljac wrote: 12/10/2020 23:43
Emiremir33 wrote: 12/10/2020 22:21
Nedobrovoljac wrote: 12/10/2020 22:08 Ni ja nisam znao za Žuč, kao i još pola naselja koja su u ratu postala poznata. U ratu što sam naučio po Vogosci I Ilijasu sad sam pola zaboravio... Sad ce 25 godina da sam otišao.
I u samoj Vogosci sam bio 2-3 puta prije rata, na nekim dernecima, koje sam upamtio po ozbiljnim incidentima.
Nego da se vratim na temu.
Nisam gledao taj snimak o kojem pričaš, nego ne znam otkud plavi oklopi specijalne na Žuči I sta su tad radili na Golom Brdu.
Po spisku poginulih od 08.06 vidi se da su gore bili sve lokalci, ti sto ste ih gledali durbinom.
Phillipe Bufon nadji njegov kanal na yutubeu.On je bio tad na Žuči i okoloni
Ne baratam bas najbolje sa tim. Kad budem imao zivaca pokusacu.
A bio si izbjeglica u Vogošći ,tako shvatih po tvom pisanju
User avatar
hamza_sa
Posts: 1095
Joined: 25/02/2009 11:35

#338 Re: žuč

Post by hamza_sa »

PM72 wrote: 12/10/2020 19:11 Oficiri,vojnici,pitomci i nastavno osoblje iz Rajlovca napustilo je kasarnu tokom maja i autobusima došli do Zraka i onda pješke na Žuč.Borbeni poredak,repetirano oružje,predhodnica i zaštitnica.Ono malo lokalnog TO se razbježalo vidjeviši desetine uniformisanih i do zuba naoružanih lica.Komanda JNA je to pametno uradila jer se nije znalo da će tako evakuisati kasarnu inače bi im možda bila zasjeda ili razoružavanje.Na Žuči su se javili u komadu u onoj velikoj pomenutoj kući,ostavili šta oružja i vjerovatno put Vogošće.Na Žuči je bila postavljena artiljerija a imate i snimke kad iz boforsa sa platoa Žuči (ispod Golog brda i kote 850 ) pucaju po smetljištu i mom Alipašinom polju...mater im jebem.Također se na snimku vide oklopni transporteri milicije (plavi) kao i više artiljerijskih oružja.Njima je to bila kota gdje su odlazili kao na teferič,malo srbuj,malo pucaj,malo jedi i pij.Dok nisu dobili po guzici 08.06.1992.Selo Živkovići su pod kotom 850 ili preko puta smetljišta.Imali su put iz Buća potoka i iz Vogošće a karakteristično je pravoslavno groblje i vikendica komandanta kasarne Maršal Tito - pukovnika Baroša.

Ja lično do rata nisam čuo za brdo Žuč a odrastao sam na Alipašinom polju i mislio sam da je to sve smetljište.Nisam imao pojma koliki je to prostor i da od vrha smetljišta u Buća potoku ide strma dolina pa se penje put pomenutog sela Živkovići i tako na Golo brdo i kotu 850.Nakon toga obara prema Vogošći a i tamo ima nekakvih brežuljaka i strmina i ne obara direktno prema Vogošći nego ima se pofino hodati...

Druze moj, to si ti njh vjeruj mi zamjenio za nekoga drugog.

Sve su to ona nasa prijeratna raja i drugovi, sa kojima smo odrastali, druzili se, dernecili, cugali, ganjali trebe, isli na tekme itd. itd.

Vjeruj mi da vecih supaka od njih nisam u zivotu niti sreo niti vidio.

Evo prodje tih 25-6 godina od tog rata, a oni jos uvijek istu mantru vrte. Srpstvo, Srbi, srpsko ovo ono, vi Muslimani ste htjeli i ovo i ono.

U sustini sada vec nakon toliko godina kada polako zakoracujem u 6. deceniju zivota shvatam znacenje onih rijeci ludost-mladost, samo u malo ozbiljnijem kontekstu. Gadi mi se samo kada se sjetim sa kakvim sam supcima provodio najljepse dane svog djetinjsta igrajuci lopte, klikera, slicica itd. u stvari ne znajuci na kakvom nacionalistickom i sovinistickom galofaku su odgajani, da bi nam to svima pokazali 90-ih godina.

I roditeljima i njim usta su im pjevala "druze Tito mi ti se kunemo". a u glavi odzvanjalo "Od Topole, pa do Ravne Gore". Virtualne borbe protiv turaka i osveta nad dahijama im je bio zivotni imperativ. Zivili su to, cekali i docekali.

Samo kada se sjetim svoje zivotne sudbine i jednog rata prije rata, kao i povratka kuci, opet sam svjestan svega sto dolazi, imao taj mali crv sumnje u tintari da se to ne moze ipak desiti u nasem Sarajevu.

Izlevatise nas papci.

Prodase nam muda pod bubrege. Supacki odose na vikendice (ono u stvari sto je im vecinom bila kuca), natovari im karadjic jaram Islamske deklaracije, a teret iste nama na glavu (a 99,9 % nit njih, a niti nas to ne da nije procitalo, nego nije ni drzalo u rukama), pa eto krenuse da nas tamane samo radi prevencije da ne bi mi nad njima pocinili umisljeni genocid.

Ne preko noci, nego u samo par sati su sjebali sve ono sto je cinilo Sarajevo. Votazi, derneke, tekme, koncerte......

Papak na brdu ubi sa brda cime stigne. Rusi, razvaljuje i ubija. Hebote mrznja nevidjena. OK. Ja bih mogao i razumjeti nekoga ko je dosao sa strane i to radio opijen, pored rakijetine, pricama o Turcima i onim hebenim dahijama, ali zivjeti u ovom gradu sa rajom, glumiti da si dio te raje, pjevati Sarajevo ljubavi moja, godinama, a onda sve to za par sati pogaziti i posmatrati krvavih ociju, e to ne mogu nikako.

Mogu oni sada srati ovdje sta hoce, a garantujem da ih negdje u dubini duse koliko boli, toliko stvara jos neku neobjasnjivu mrznju, da su pucali na svoj grad i razarali ga opijeni karadjicevom priom o supremaciji Srba nad svim i svacim, ali nista nece ozbrisati bez obzira na sve da su supci. Onoliko koliko znamo da su sada. toliko koliko smo nakon svega itekao svjesni da su to i bili, samo svjesno skrivali.

I eto, pored svega zlog sto je ta agresija izrodila i na nasoj strani, nek sav svoj supakluk i dalje kriju iza mitomaskih i izmisljenih prica o Sarajevu kao islamistickom gradu, gradu sa stotine logora za srbe, o bacanju srpske djece lavovima, o granatiranjima samih sebe itd.itd. mi cemo ih uvijek pamtiti kao supke i papke.

Samo mi je ono istinski drago, ali bas od srca, sto taj njihov supakluk uvelicavaju ona moja a i raja mnogih od vas koji su bili i ostali Srbi, a istinski i srcem branili ovaj grad.

Politika, kao politika, kurva od rodjenja je ucinila svoje da je i tu neke stvari posadila nakrivo, ali medju rajom ce se uvijek znati ko je raja, a ko papak i supak.

Eto, ja sve ovo zarad price da eto kao nisu znali da ima artiljerije na Zuci i da je niko ne cuva.
PM72
Posts: 17770
Joined: 30/04/2012 16:54

#339 Re: žuč

Post by PM72 »

Nedobrovoljac wrote: 13/10/2020 00:19
Emiremir33 wrote: 12/10/2020 23:48
Nedobrovoljac wrote: 12/10/2020 23:42

Na koje puteve misliš?
Makadamski išao vam je od Pretisa pa prema Palama ,te dionice sve je JNA napravila pred rat...
Mislis na put preko Poljina?
Otakle ti to da je Jna to napravila?
Put preko Poljina koji počinje kod fabrike Pretis i završava u Mrkovićima pred rat je pravila inžinjerija tadašnje 2 vojne oblasti JNA.Danima i noćima se radilo.To je pravljeno u rano proljeće 1992 a put iz Lukavice na Trebević (preko Tvrdimića) i put Pale - Mokro (kratica) pravljeni su 1991.Interesantno je da su obišli sva muslimanska sela...
Emiremir33
Posts: 2075
Joined: 16/12/2019 13:12

#340 Re: žuč

Post by Emiremir33 »

Nedobrovoljac wrote: 13/10/2020 17:15
PM72 wrote: 13/10/2020 07:33
Nedobrovoljac wrote: 13/10/2020 00:19

Mislis na put preko Poljina?
Otakle ti to da je Jna to napravila?
Put preko Poljina koji počinje kod fabrike Pretis i završava u Mrkovićima pred rat je pravila inžinjerija tadašnje 2 vojne oblasti JNA.Danima i noćima se radilo.To je pravljeno u rano proljeće 1992 a put iz Lukavice na Trebević (preko Tvrdimića) i put Pale - Mokro (kratica) pravljeni su 1991.Interesantno je da su obišli sva muslimanska sela...
Put je početkom maja postojao kad sam ja došao i nisam znao da je tek napravljen, mislio sam da je to stari lokalni put, osim onog dijela kod Pretisa.
To je bio opasan put, pa je negdje 93. proširen stari put preko Srednjeg.
Put do Ilijaša vam je bio prohodan niste imali zasjeda itd...
PM72
Posts: 17770
Joined: 30/04/2012 16:54

#341 Re: žuč

Post by PM72 »

Nedobrovoljac wrote: 13/10/2020 17:15 Put je početkom maja postojao kad sam ja došao i nisam znao da je tek napravljen, mislio sam da je to stari lokalni put, osim onog dijela kod Pretisa.
To je bio opasan put, pa je negdje 93. proširen stari put preko Srednjeg.
"Opasan put"? :lol: najbliže naše linije bile su 750 metara i to u Mrkovićima gdje je jedinim dijelom,nekih 300 metara,naš PAM sa Zečije glave pokrivao put.I to samo ponekad jer nismo imali municije 12,7 mm.
Paša moj solidni...opasan put bio je kad kreneš iz Dobrinje pa te gađa četnik iz Nedžarića sa 150 metara udaljenosti...onda imaš Čengić vilu i Dolac maltu gdje je četo dero sijačem sa Hrasnog brda...udaljenost 600 metara...pa te zaganja PAM i sijač u Pofalićima...udaljenost 550 metara i ako imaš sreće dočeka te Marijin dvor i muzeji gdje te četo gađao sa udaljenosti od 200 metara ,sa nebodera na Grbavici i iz Metalke.Dođeš do Čaršije pa te gađa tenk sa Osmica ili PAT sa Vidikovca...to je opasno a ona vaša magistrala preko Mrkovića je bila smijurija.
Emiremir33
Posts: 2075
Joined: 16/12/2019 13:12

#342 Re: žuč

Post by Emiremir33 »

Nedobrovoljac wrote: 13/10/2020 20:22 E jbg, ja ti pricam u kontekstu pravljenja puteva, a naravno da uvijek postoji gore, vjerovatno je u Staljingradu bilo jos zajebanije.

Nego, koja jedinica je napadala špicastu stijenu, negdje u ljeto 94? Tad je nastala panika od presjecanja puta i dovedene su solidne snage da vracaju te rovove. I sam sam ucestvovao u vracanju.
Sigurno da krajnji cilj nije bio osvajanje spicaste, jer je zbog konfiguracije terena bilo nemoguce braniti.
Mislim da su Crni Labudovi
PM72
Posts: 17770
Joined: 30/04/2012 16:54

#343 Re: žuč

Post by PM72 »

Nedobrovoljac wrote: 13/10/2020 20:22 E jbg, ja ti pricam u kontekstu pravljenja puteva, a naravno da uvijek postoji gore, vjerovatno je u Staljingradu bilo jos zajebanije.

Nego, koja jedinica je napadala špicastu stijenu, negdje u ljeto 94? Tad je nastala panika od presjecanja puta i dovedene su solidne snage da vracaju te rovove. I sam sam ucestvovao u vracanju.
Sigurno da krajnji cilj nije bio osvajanje spicaste, jer je zbog konfiguracije terena bilo nemoguce braniti.
Jebe mi se za Staljingradom,obje strane imale milione vojnika i hiljade tenkova a mi nismo imali niti jedan jedini tenk ili top kad ste nas napali...i bilo ti zajebano tih 300 metara puta :lol:
Špicasta stijena mogla se osvojit ali nismo imali artiljerije da nas podrzi a za osvajanje trebalo je napasti i Mrkoviće i Veliku kulu,Blekin potok...
tempuser
Posts: 17100
Joined: 08/04/2015 10:35

#344 Re: žuč

Post by tempuser »

PM72 wrote: 13/10/2020 19:01
Nedobrovoljac wrote: 13/10/2020 17:15 Put je početkom maja postojao kad sam ja došao i nisam znao da je tek napravljen, mislio sam da je to stari lokalni put, osim onog dijela kod Pretisa.
To je bio opasan put, pa je negdje 93. proširen stari put preko Srednjeg.
"Opasan put"? :lol: najbliže naše linije bile su 750 metara i to u Mrkovićima gdje je jedinim dijelom,nekih 300 metara,naš PAM sa Zečije glave pokrivao put.I to samo ponekad jer nismo imali municije 12,7 mm.
Paša moj solidni...opasan put bio je kad kreneš iz Dobrinje pa te gađa četnik iz Nedžarića sa 150 metara udaljenosti...onda imaš Čengić vilu i Dolac maltu gdje je četo dero sijačem sa Hrasnog brda...udaljenost 600 metara...pa te zaganja PAM i sijač u Pofalićima...udaljenost 550 metara i ako imaš sreće dočeka te Marijin dvor i muzeji gdje te četo gađao sa udaljenosti od 200 metara ,sa nebodera na Grbavici i iz Metalke.Dođeš do Čaršije pa te gađa tenk sa Osmica ili PAT sa Vidikovca...to je opasno a ona vaša magistrala preko Mrkovića je bila smijurija.
Moja stara cijeli rat radila 750m od linije i to se pikalo kao sigurno mjesto! :D
User avatar
hamza_sa
Posts: 1095
Joined: 25/02/2009 11:35

#345 Re: žuč

Post by hamza_sa »

Nedobrovoljac wrote: 13/10/2020 17:08
hamza_sa wrote: 13/10/2020 01:10 Eto, ja sve ovo zarad price da eto kao nisu znali da ima artiljerije na Zuci i da je niko ne cuva.
Palamuđevina
Cetnik ba, nemam ja nista protiv da i ovakvo nesta napises na forumu.

Samo postoji jedna nepobitna cinjenica, a to je da vasu demagogiju i lazi uzalud prosipate.

Znamo ko ste, sta ste i sta vam je bio cilj.

Znas kako kazu, mrtva usta ne govore. Necu reci da mi je zao, ali eto radi neke istine i jeste, sto Vojo (Vojislav) i Srecko usko vezani za to postrojavanje kod "Sonje", ali i neke zlocine pocinjene na pocetku agresije, su na vakat ohladjeni i poslani na mjesto koje im i pripada, nisu u mogucnosti govoriti o toj "ostavljenoj bez ljudstva" artiljeriji na Zuci.

Svega bi ti oni mogli reci o tome. Mislim da im je zadnji dernek bio u Krivoglavcima, pod velikim vojnim satorom gdje je Tomo (duge kose i velikog nosa) nekadasni radnik TAS-a, i nas vani i njih unutra, pijan maltretirao sa pjesmama Tome Zdravkovica.

Mozda za tebe i ostale cetnike palamudim, ali mi je neizmjerno drago da smo ih likvidirali na vrijeme, zarad svih onih kojim smo tim cinom iole olaksali patnje u okupiranoj Vogosci.

I jos da ti preporucim, da ako je jos uvijek medju zivim, pitas vojvodu Duska, koji se u slobodno vrijeme kada nije maltretirao Bosnjake po Vogosci, bavio Elektroprenosom i svim silama se trudio da onemoguci dotok elektricne energije u opsjednuto Sarajevo, kakve je lijepe razgovore putem radio veze vodio sa nekim iz Sarajeva. Doduse, mislim da ce se "radje" sjetiti dva razgovora face to face u objektu u kojem je zivio u tom period, mada mu nisam bio drag gost.

A, samo kad se sjetim sina mu kako se je kao mali penjao uz store. Fascinantno za tako malo dijete. Isto spajdermen.
User avatar
hatemondays
Posts: 1197
Joined: 28/10/2013 04:29
Location: vratio se kuci

#346 Re: žuč

Post by hatemondays »

Emiremir33 wrote: 13/10/2020 20:34
Nedobrovoljac wrote: 13/10/2020 20:22 E jbg, ja ti pricam u kontekstu pravljenja puteva, a naravno da uvijek postoji gore, vjerovatno je u Staljingradu bilo jos zajebanije.

Nego, koja jedinica je napadala špicastu stijenu, negdje u ljeto 94? Tad je nastala panika od presjecanja puta i dovedene su solidne snage da vracaju te rovove. I sam sam ucestvovao u vracanju.
Sigurno da krajnji cilj nije bio osvajanje spicaste, jer je zbog konfiguracije terena bilo nemoguce braniti.
Mislim da su Crni Labudovi
Dosla raja van carsije da nas nauce kako se zauzima cuvena Spica, eto mi hladili muda 2 godine gore pa dosli momci i pusiona lagana. Akcija nidje veze osim malo kurcenja zbog kojeg su neki Labudovi platili glavom. Doduse prepali ste se, imas akciju na youtubeu pa uzivaj fino zabiljezeno.
tempuser
Posts: 17100
Joined: 08/04/2015 10:35

#347 Re: žuč

Post by tempuser »

A propos tih priča sastrane npr. Mostaraca i Tuzlaka o Špicastoj stijeni, i kako će ono dovesti svoje žene da je otupe, sjećam se ljeta 1995. kad se spremala kao deblokada pa su u grad ušli policajci iz SJB Mostar i smjete ih u Skenderiju. Kakva je to pometnja bila kad su ih istovarili na liniju i pokazali gdje su anamo oni i pravac djelovanja! :D
aldinjo
Posts: 5019
Joined: 03/07/2011 02:49

#348 Re: žuč

Post by aldinjo »

hatemondays wrote: 14/10/2020 05:21
Emiremir33 wrote: 13/10/2020 20:34
Nedobrovoljac wrote: 13/10/2020 20:22 E jbg, ja ti pricam u kontekstu pravljenja puteva, a naravno da uvijek postoji gore, vjerovatno je u Staljingradu bilo jos zajebanije.

Nego, koja jedinica je napadala špicastu stijenu, negdje u ljeto 94? Tad je nastala panika od presjecanja puta i dovedene su solidne snage da vracaju te rovove. I sam sam ucestvovao u vracanju.
Sigurno da krajnji cilj nije bio osvajanje spicaste, jer je zbog konfiguracije terena bilo nemoguce braniti.
Mislim da su Crni Labudovi
Dosla raja van carsije da nas nauce kako se zauzima cuvena Spica, eto mi hladili muda 2 godine gore pa dosli momci i pusiona lagana. Akcija nidje veze osim malo kurcenja zbog kojeg su neki Labudovi platili glavom. Doduse prepali ste se, imas akciju na youtubeu pa uzivaj fino zabiljezeno.
Oni su je bili zauzeli. Nakratko, ali su je zauzeli. A ta priča kako je neko nekoga učio hrabrosti je nebitna.
User avatar
jazzer
Posts: 7210
Joined: 20/12/2004 14:44

#349 Re: žuč

Post by jazzer »

trojicu momaka iz naselja do dan danas nisu pronasli a nakon one bitke na Zuci u junu '92.

Velesickom odredu pripadali.
Kataklinger
Posts: 1564
Joined: 23/12/2013 11:02

#350 Re: žuč

Post by Kataklinger »

Momci, skidam kapu svakome ko je prozivio strahote brda Zuci, ja sam tad bio klinjo pa imam samo info koliko sam procitao sa ove i slicnih tema. Nisam nikad bio dalje od RR Hum iznad Pofalica, ali imam volju otici i na Zuc. Zanima me tacno kako mogu doci do Kote 850, Orlica, Golog Brda, Mujkica Brda? Moze li neko oznaciti na mapi koje su tacne lokacije jer na google maps mi samo izbaci Kotu 850? Taman da svi vidimo koliko su udaljene/tj blizu sve te lokacije i da imamo pregledno na jednom mjestu.
Post Reply