žuč

Post Reply
Rajvosa84
Posts: 144
Joined: 27/07/2012 18:01

#26 Re: žuč

Post by Rajvosa84 »

Ako koristite google earth u lovu na transeje, izaberite snimke najstarijeg datuma. Na njima se kopanje najbolje vidi.

Primjer:
Golo brdo & kota 850 (slika iz 2002.)
http://img37.imageshack.us/img37/9968/zuct.jpg

ili npr. Grdonj (isti datum):
http://img600.imageshack.us/img600/8310/grdonj.jpg

Vezano za temu. Svjedocenje Nebojse Serica Shobe, o gadnom danu na brdu Zuc:
1 dio: http://shoba.blogger.ba/arhiva/2005/12/15/117834
2 dio: http://shoba.blogger.ba/arhiva/2005/12/16/118311
juzna_strana
Posts: 498
Joined: 26/03/2012 20:41

#27 Re: žuč

Post by juzna_strana »

Dosta vremena je proslo ali zaborava nema,i u mom zivotu ga nece biti..
Neki od mojih prijatelja ostavise zivote gore da bih ja mogao danas zivjeti. Nadam se da su u boljem svijetu.
Sjetim se i njih,i neznanih ljudi koji su bili iznimno hrabri i izdrzali agresorsku ofanzivu najjacu do tada,
koja je trajala gotovo mjesec dana da bi 27.07.1993-e konacno bila slomljena..
Mogu samo zamisliti kako im je bilo,koliko su propatili i sta su sve izdrzali.
Preporucujem svima koji su prezivjeli ( ne proveli ) opsadu u nasem gradu da pogledaju dokumentarac
'Vanzemaljci iznad Sarajeva' i da posebno zapamte zadnju scenu,mene je 'raznijela'..
Rajvosa84
Posts: 144
Joined: 27/07/2012 18:01

#28 Re: žuč

Post by Rajvosa84 »

@Sarajmen: mislim da ti je ova linija opsade Sarajeva sa prve stranice u nekim dijelovima netacna (http://imageshack.us/f/444/osada.jpg/ ) Pogotovo na ovom potezu prema Palama. Nicija zemlja je pocinjala vec na drugom djelu Darive. Ovdje ispada da smo drzali sve do Pala :-D
juzna_strana
Posts: 498
Joined: 26/03/2012 20:41

#29 Re: žuč

Post by juzna_strana »

@ Rajvosa

Druze mislim da je ovo putna komunikacija Ilidza-Lukavica koju su agresori u ratu koristili..
Rajvosa84
Posts: 144
Joined: 27/07/2012 18:01

#30 Re: žuč

Post by Rajvosa84 »

.
Last edited by Rajvosa84 on 15/01/2014 22:17, edited 1 time in total.
User avatar
Truba
Posts: 81191
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija

#31 Re: žuč

Post by Truba »

saračevićka i orvelijanski žurnalizam :cry:
User avatar
Klavikula
Posts: 4962
Joined: 23/05/2012 12:36
Location: Sarajevo, Jugoslavija

#32 Re: žuč

Post by Klavikula »

Albin_
Posts: 30
Joined: 05/01/2010 22:55

#33 Re: žuč

Post by Albin_ »

Da li je gore sigurno hodati što se tiče mina? Ima li područja gdje se treba paziti i obratiti pažnju?
Volio bih gore otići i sve to pogledati...
samkoUK
Posts: 7
Joined: 09/05/2012 11:32

#34 Re: žuč

Post by samkoUK »

HASANAGIĆ, Zuhdija, MIRSAD
Rođen 01.01.1947. godine u Sarajevu,Općina Centar. VŠS, komercijalista. Bio je trener ženskog rukometnog kluba“Željezničar” Sarajevo. U redove Armije RBiH stupio 06.04.1992. godine.Poginuo na Žuči 08.02.1993. od granate, na dužnosti komandira čete za tehničko snadbjevanje Logističkog bataljona 1. mehanizovane brigade. Ukopan je na mezarju Lav.




Evo mog sjecanja na taj dan i jedan zanimljiv momenat koji ce neki protumaciti kao slucajnost a neki kao nesto drugo. Evo uskoro ce biti I 20 godina ali nekih detalja se sjecam kao da je bilo juce. Bio sam komandir voda u Mirsadovoj ceti i toga dana smo ucvrscavali nase polozaje kopajuci rovove na nicijoj zemlji. Poslije rata sam se salio da mi nismo bili na prvim linijama – mi smo bili ispred prvih linija. Dobro se sjecam da nas je bilo 13 ukljucujuci i rahmetli Mirsada. Zaboravio sam vecinu imena ali evo nekih kojih se sjecam: Nedim Goga, Haris, Tomo, Stevo (srbin – cerka mu poginula od cetnicke granate), Pita (ne mogu mu se sjetiti imena). Po broju granata bio je to jedan od gorih dana na Zuci. Podijeli li smo se u dvije grupe i smjestili u dvije zemunice udaljene 20-30 metara jedna od druge. Da bi se sto manje izlagali opasnosti odlucili smo da dvojica trojica kopaju dok ostali sjede u zemunici i svakih pola sata se mjenjamo. U neko doba predpostavljam negdje oko 11 sati pojavi se rahmetli Mirsad na ulazu zemunice i rece mi: “Hajde pogledaj sta oni tvoji rade” – misleci na setoricu koja su bila u drugoj zemunici. Ustadoh se da podjem kad on rece “ma neka sjedi idem ja”. To je bilo zadnji put da smo ga vidjeli. Nedugo nako sto je otisa eksplodirala je granata koja je zvucala malo blize nego ostale ali padanje granata na Zuci je bilo tako uobicajeno da se nismo ni osvrtali ni nista posebno mislili o toj. Pred rucak nam neko dojavi da je Mirsad ranjen – rekose nam lakse. Mi smo nastavili sa kopanjem i ne sluteci da je on vjerovatno vec tada bio mrtav. Ne pisem ovo zbog toga sto da sam ja otisao umjest njega mozda bi granata pogodila mene nego zbog onoga sto se desilo poslije. Kad je doslo vrijeme rucka skupi smo se svih 12 da rucamo. Svako jutro prije polaska dobijali smo “lunch pakete” – jedan po osobi. Nismo ih odmah dijeleili jer su bili razliciti i neki su bili bolji neki gori, nego je jedan nosio sve i onda smo ih nekako raspodijelili za vrijeme rucka. Kad otvori smo vrecu sa paketima skonta smo da su nam dali samo 12 paketa umjesto 13 i da je Mirsad bio tu bio bi jedan rucak manje. Na povratku smo dobili vijest da je Mirsad mrtav. Tek tada smo se zapitali da li je bila greska u brojanju ili nije bilo greske. Moj mama je to vece rekla da nije bila greska – da mu se ukinula nafaka.

Neka ti je vjecni rahmet Mirsade. Nisam te znao dugo ali dovoljno da mogu reci da si bio dobar covijek i veliki gospodin.

Ako neko od onih koji su bili taj dan cita ovo neka se javi.
User avatar
Creasy
Posts: 2980
Joined: 27/11/2010 08:33

#35 Re: žuč

Post by Creasy »

Zanimljiva prica nepoznatog borca ARBiH:


Silazak sa oranice

...granate padaju i po putu koji ispod Orlica vodi prema selu Jezera. Nas 7-8 koji smo odlucili da idemo kuci silazimo u potok s makadamskog puta. Bez pusaka smo, u prljavim i pocijepanim uniformama, izbezumljeni od granatiranja.

Jedan momak je na Golom brdu lakse ranjen u ruku, geler ga je srecom samo okrznuo, pa je dobio samo vecu posjekotinu bez velikog krvarenja. Ukazali su mu prvu pomoc i zavezana mu je ruka. Prepricavamo sta se gore desavalo, spominjemo mrtve.

Kontam da ovo sto sam ja vidio na Golom brdu nije ni blizu onome sto su dozivljavali ostali. Dio linije je totalno izmasakriran, lijevo od moje zemunice, gdje su Srbi uletili. Za mnoge ljude se nezna ni sta je s njima.

Cujem tek sad o pogibijama nekih prijatelja koji su mi bili bliski. Jebem sve po spisku Enveru Sehovicu i komandi sto su nas ovako zavalili.

Nismo na putu, idemo niz brdo, ali bez razlike svakih desetak metara zalijezemo. Oru po koti iznad, a i po putu padaju granate svako malo. Moze koja zalutati i u potok.

Namjera nam je da se iz rupe izmedju Jezera i Buca Potoka popnemo pored smetljista na uzvisinu odmah iznad naselja i udjemo u gornje dijelove Buca Potoka kako bi izbjegli ovaj glavni i jedini put prema Jezerima koji je evo isto postao oranica.

Tu u potoku su nekad bile linije dok nisu pomjerene dolje prema Zabrdju, vide se jos stari rovovi, pa se sada prepadosmo da ne stanemo na kakvu zaostalu minu.

Idemo u razmaku od 10-15 metara jedan od drugog da ako bi neko stao na minu ne strada i ovaj prvi do njega. Idem predzadnji i gledam kuda staje ovaj ispred mene, i trudim se da stajem tacno gdje on staje.

Stari rovovi izgledaju jos u dobrom stanju, neki transeju su i po 2 metra duboki.

Krenusmo prema naselju uzbrdo. Prve kuce su tu blizu.

Odjednom poce pjesadijska paljba po nama odozgo. Nismo ni skontali tacno odakle, ali meci prste svuda oko nas.

Zalegao sam, neznajuci ni s koje strane tacno dolazi paljba. Vidim da meci fijucu i odbijaju se u neposrednoj blizini.

"Izgleda da su nasi" neko ispred se dere ispred mene. "Garant misle da smo diverzantska grupa jer idemo ovuda".

Prezivjeh ono gore na Golom brdu, i sad da poginem kad sam nadomak prvog naselja, rekoh sam sebi.

"Jebem vam sve zivo, ne pucajte", derem se, a deru se i ostali. "Nemamo oruzja".

Prestade paljba.

Polako se ustadosmo i pocesmo da masemo rukama prema kucama i deremo se:"nasi smo, ne pucajte".

Jedan po jedan sa uzdignutim rukama kao da smo zarobljenici idemo prema kucama.

Vidimo djecaka od 13-14 godina pored prve kuce. Jos uvijek drzi ruku na obaracu kako mu se priblizujemo. Iz kuce izlazi jos jedan, jos mladji.

"Ko ovoj djeci dade puske, jebo mu ja mater", poceh da psujem.

"Mislili smo da ste cetnici" djeca nam govore. "Rekli su nam ovi iz komande brigade da kontrolisemo pozadinu".

Ulazimo medju kuce i silazimo prema gradu.

Jos ne kontam koliko sam sretan sto sam neogreban.
User avatar
Bali beg Malkoč
Posts: 30
Joined: 11/12/2012 17:07

#36 Re: žuč

Post by Bali beg Malkoč »

8.juni 92. oslobađanje kote Orlić - opis operacije link

Image


decembar 92-operacija "Koverta"-oslobađanje, opis operacije kote Golo brdo link

Image

sve iz knjige
Image
User avatar
Nekako s proljeća
Posts: 4797
Joined: 01/12/2006 22:59
Location: Pozdrav domovini!

#37 Re: žuč

Post by Nekako s proljeća »

'' - U operaciji “Pancir”, što je kodno ime za napad na brdo Žuč iznad Sarajeva u decembru 1993. godine, u napadu su, osim pripadnika Vojske RS, učestvovali i Gardijska, 72. desantno-jurišna i 63. padobranska brigada Vojske Jugoslavije. Operaciju su dogovorili generali Perišić i Mladić radi osvajanja uzvišenja kako bi se lakše kontroliralo Sarajevo – kazala je Karter.

Ostatak teksta : http://bosniangenocide.wordpress.com/20 ... -sarajevo/
User avatar
Nekako s proljeća
Posts: 4797
Joined: 01/12/2006 22:59
Location: Pozdrav domovini!

#38 Re: žuč

Post by Nekako s proljeća »

'' Potvrdio je, naime, da je oko 50 vojnika 72. brigade u decembru 1993. godine upućeno na zadatak u Vogošću, kod Sarajeva. Međutim, dodao je, oni koji se "nisu osećali sposobnim, nisu morali da idu". Zadatak brigade je, po Daniloviću, bio da zauzmu zgradu Medicinskog centra Betanija kao i bunkere i rovove oko nje. Akcija koja se u optužnici protiv generala Perišića naziva kodnim imenom Pancir 2, počela je 27. decembra i završila se nakon 2 sata uz velike gubitke 72. brigade – šest vojnika je poginulo a 10 je ranjeno, rekao je svedok. Pripadnici brigade su ostali na području Sarajeva još dva dana i nakon toga su se vratili u Srbiju. Tela poginulih su naknadno vraćena u Srbiju i sahranjena.

Izvor: http://www.sense-agency.com/tribunal_%2 ... ws_id=7954
User avatar
Dozer
Posts: 28353
Joined: 19/09/2008 10:14
Location: Zemlja maloumne ENV matrice...

#39 Re: žuč

Post by Dozer »

Jedna od prica sa ZUci, iz tog jula '93 (tamo je pogresan datum - ljeto '94)...

http://sjecanjabezreda.blogger.ba/arhiv ... 19/2065522
User avatar
Creasy
Posts: 2980
Joined: 27/11/2010 08:33

#40 Re: žuč

Post by Creasy »

Žuč 1993.

Image



Žuč danas


Image

put iz Ugorskog prema Golom brdu

Image

prema koti 830 kod "Dalekovoda"

Image

Golo brdo - mjesto gdje se zaglavio tenk
User avatar
karanana
Posts: 47134
Joined: 26/02/2004 00:00

#41 Re: žuč

Post by karanana »

otiso bih sutra na ovo obiljezavanje godisnjice.
kako se tacno dolazi na plato brda zuc?
idem u buca potok pa uzbrdo, pa prodjem pored deponije je li tako? kako dalje? ili samo pravo pichim dokle ima asfalta?
User avatar
Creasy
Posts: 2980
Joined: 27/11/2010 08:33

#42 Re: žuč

Post by Creasy »

Ne prođes pored deponije. Ides ulicom Adema Buce i kada prođes one kladionice sa desne strane, skrenes desno u ulicu Vladimira Preloga i onda samo picis uzbrdo dok ima asfalta. Dalje mislim da se put desno odvaja za kotu 850, a pravo za mjesto gdje je poginuo Enver Sehovic.
Vjerovatno ce ti neko bolje objasniti...
User avatar
Qler
Posts: 23547
Joined: 18/10/2004 14:49
Location: Sarajevo

#43 Re: žuč

Post by Qler »

21 godina kako mi je amidza poginuo, spasio je jarana... :(
User avatar
Creasy
Posts: 2980
Joined: 27/11/2010 08:33

#44 Re: žuč

Post by Creasy »


Izetbegović: Pobjeda na brdu Žuč je čudo bosanskog otpora

Hair česma na brdu Žuč cvijeće su položili član Predsjedništva Bosne i Hercegovine Bakir Izetbegović, delegacija Oružanih snaga BiH i Drugog rendžerskog pješadijskog puka OSBiH, načelnik Općine Novi Grad Semir Efendić, predsjedavajuća Općinskog vijeća Novi Grad Edina Gabela, predstavnici Ministarstva za boračka pitanja Kantona Sarajevo, delegacija Grada Sarajevo, predstavnici Općine Novo Sarajevo, Udruženja Prva slavna 111. viteška brigada Sarajevo, Koordinacije boračkih udruženja Općine Novi Grad, Udruženja Maloljetni borci Armije RBiH Općine Novi Grad Sarajevo, Udruženja Druga viteška brigada Novi Grad Sarajevo i drugi.



Član Predsjedništva BiH Bakir Izetbegović prisjetio se riječi svog oca, prvog predsjednika RBiH Alije Izetbegovića koji je prije 17 godina kazao da je pobjeda na brdu Žuč čudo bosanskog otpora.

"Te riječi su istina. Čudo je kako su ovi nenaoružani borci napali dobro naoružanu armiju koja je bila spremna na brutalne stvari i uspjeli da je poraze", objasnio je Izetbegović.

Čudo je, dodao je, i šta su ti ljudi izdržali nakon toga, jer je bilo dana kada je na brdu Žuč palo i po 4.000 granata te se mijenjao opis brda.

"Njihova spremnost na takvu patnju, ponos, dostojanstvo je ono što je položilo temelje BiH. Ti temelji su zacementirani tom patnjom i njihovom krvlju te poslali poruku neprijateljima da ne dolaze u BiH. Njihova krv, pomiješana s ovom zemljom garantuje mir u BiH", naglasio je Izetbegović.

Načelnik Općine Novi Grad Sarajevo Semir Efendić kazao je da je bitka za Žuč među prvim bitkama u kojima je Armija RBiH pobijedila u okolini Sarajeva te pokazala da se ipak neprijatelj može pobijediti.

"Ova bitka ima veliki simbolički značaj. A naša općina ove godine kao i prethodnih nastoji da sjećanje na bitku za brdo Žuč ostaje u memoriji naše djece", zaključio je Efendić.

Predstavnik Druge viteške brigade Nedžad Bublin Čupo kazao je da ga današnji dan vraća u prošlost te budi uspomene na borce koji su dali živote za BiH.

"S ovog mjesta je krenula odbrana Sarajeva. Naš grad smo branili viteški i herojski te poštivajući sve zakone i konvencije međunarodnog prava o ratu. Ovdje smo branili dobro od zla", naglasio je Bublin.

Ratni komandant na Žuči i dobitnik "Zlatnog ljiljana" Salko Hajdarević kazao je da se na današnji dan desila veličanstvena pobjeda i uspjeh pripadnika Teritorijalne odbrane, a kasnije Armije RBiH.

"Dva bataljona iz 13. novosarajevske brigade bila su angažovana za ovaj prostor s pripadnicima Združenih vogošćanskih odreda. Tog dana su na tom pravcu napravljeni vrlo značajni rezultati. Imali smo podstrek da pripadnici Armije RBiH stvore samouvjerenje u sebe da možemo i moramo izdržati i spriječiti agresora da u cijelosti okupira našu domovinu", istaknuo je Hajdarević.

Dodao je da je ovo priča o 13. novosarajevskoj brigadi, koja je zatim prerasla u Prvu motorizovanu brigadu te da ne umanjuje značaj drugih jedinica.

"Zahvaljujući herojstvu golorukih mladića u patikama te bez naoružanja i municije uspjeli smo poraziti agresora koji je imao jaka artiljerijska utvrđenja s bunkerima na pozicijama koji su nemilosrdno razarali grad Sarajevo neposrednom paljbom", prisjetio se Hajdarević.

Kazao je da je prostor brda Žuč natopljen krvlju najboljih sinova Armije RBiH.

"Više od 450 boraca je dalo život, a oko 1.200 boraca je bilo teško ranjeno. Ne dam na njih, ne dam njihov ponos. Kad se spomene Prva motorizovana brigada, grad Sarajevo se treba ustati i pokloniti se", kaže Hajdarević.

Nije mi samo jasno kako ova tema nikome nije zanimljiva, a najzesce borbe za Sarajevo su se upravo na Zuci odigrale... :?
User avatar
novi.dan.nova.nafaka
Posts: 2991
Joined: 28/08/2010 11:17

#45 Re: žuč

Post by novi.dan.nova.nafaka »

http://www.novigradsarajevo.ba/index.ph ... p&Itemid=4

Efendiću sam iskazao svoju razočaranost i nezadovoljstvo što Općina sedam godina nije bila u stanju da izda urbanističku saglasnost za izgradnju spomen - obilježja Fadili Odžaković. Imao sam potrebu iznijeti kritike načelniku Efendiću, ali ne članu Predsjedništva BiH Bakiru Izetbegoviću, koji je u tom trenutku bio u blizini. Ja o tim pitanjima, niti o bilo kojim drugim, nisam razgovarao sa Izetbegovićem, kako je objavio Dnevni avaz“, kazao je Hajdarević tokom sastanka u Općini Novi Grad, dodavši da taj razgovor nije imao nikakve veze sa članom Predsjedništva BiH. „Dakle, nije bilo nikakvog obraćanja Bakiru Izetbegoviću“, riječi su Salke Hajdarevića.
mfeed
Posts: 362
Joined: 11/06/2013 19:42

#46 Re: žuč

Post by mfeed »

emigrazione wrote:Image
Ako neko od bivsih ucesnika borbi na zuci moze da mi objasni cija je ovo transeja ovdje. Nema mi logike da se bilo ko ukopava na ovoj cistini, inace ako neko ima volju da ode gore ova livada je sigurna za hodati
Last edited by mfeed on 10/07/2014 22:53, edited 1 time in total.
User avatar
Lacrosse
Posts: 319
Joined: 13/07/2012 13:05

#47 Re: žuč

Post by Lacrosse »

Da li je insistiranje na odrzavanju linija na Zuci greska nase komande i vele-zavala koja je skupo placena, a samo da se dokaze cetnicima da ne mogu oni baciti dovoljno granata koliko mi mozemo mobilisati ljudi da krenu u smrt, aproprije ocuvanje neke kote?
User avatar
karanana
Posts: 47134
Joined: 26/02/2004 00:00

#48 Re: žuč

Post by karanana »

mislim da se ne mora biti general sa west pointa da se vidi kolika je vaznost ovog brda. iskreno, a prozor mi gleda na njega, ja prije rata nikad nisam ni cuo za ovo brdo. ali kad se covjek popenje na njega tek tada dobije osjecaj koliko je ono blizu gradu a i gledajuci sa druge strane vogosci. trebevic nula bodova za ovo.
tako da se ne slazem sa lacrossom. pretpostavljam da je i vrs tu imao najvece gubitke od svih gubitaka na sarajevu. nije to za dzaba.
User avatar
Creasy
Posts: 2980
Joined: 27/11/2010 08:33

#49 Re: žuč

Post by Creasy »

Takvo stratesko mjesto, hiljade poginulih, najzesce borbe, heroji, zlatni ljiljani... a samo 3 stranice ispisane. Pogledajte samo ostale teme. :?
User avatar
Koshpa
Posts: 4908
Joined: 20/05/2007 19:59
Location: Sarajevo

#50 Re: žuč

Post by Koshpa »

Creasy

Mozda nema ko da napise :(
Post Reply