žuč

Post Reply
User avatar
karanana
Posts: 47134
Joined: 26/02/2004 00:00

#201 Re: žuč

Post by karanana »

Da mozda sam nesto pomijesao sa mjestom stupari kod tuzle.
Ustvari mislim da se stupar prezivao ili je bio iz stupara onaj sto je bio na transporteru na otoci i mrskim pogledom u kameru govorio da ce zoljom gadjati neboder. Kasnije zarobljen.

Koliko realno pisu ovi chetalji sa sokolackog slavicneta?
Ima realnih postova jelde?
ciza_bliza
Posts: 485
Joined: 17/03/2015 11:27

#202 Re: žuč

Post by ciza_bliza »

delllboy79 wrote:
Otto_13 wrote:Image
Srbi ga na svom forumu nazivaju idiotom


Image
Je li ovo screenshot sa slavicnet foruma? Kakvih se tamo priča može naći, paralelni svjetovi...
delboy01
Posts: 40
Joined: 31/07/2013 16:13

#203 Re: žuč

Post by delboy01 »

karanana wrote:Niste bas na temi ali je ovo o cemu pisete itekako interesantno, i taj dio ratista je pomalo i zapostavljen ovde....bare, sip, hotonj, vogosca......

Ovaj stupar, prezime mi poznato, je li on jos negdje ucestvovao u ratu? Je li se tako prezivo i onaj njihov komadant u tuzli sto je vojnike zasjeo na sanduke s municijom kad su izlazili iz tuzle? Mozda su dva razlicita idiota u pitanju.
Stupar ti je je odradio Kulu grad kod Zvornika u aprilu 92, ono kad Arkanovci nisu uspeli da je zauzmu, onda je on došao sa svojima iz Zaštitnog puka JNA i odradio to. Isti taj Stupar je spasao Bihać novembra 94, kad je zabranio Manojlu Milovanoviću da udje u Bihać koji je već bio gotov.
delboy01
Posts: 40
Joined: 31/07/2013 16:13

#204 Re: žuč

Post by delboy01 »

Nedobrovoljac wrote:
karanana wrote: Ima realnih postova jelde?
Imas 3-4 autora cije postove vrijedi citati, sam ces skontati koji su.
Ostalo ni za kurac, narocito moderator.
Na kojem forumu takvog tipa nije tako?
User avatar
Streptokok
Posts: 3459
Joined: 27/10/2014 08:18

#205 Re: žuč

Post by Streptokok »

delboy01 wrote:
karanana wrote:Niste bas na temi ali je ovo o cemu pisete itekako interesantno, i taj dio ratista je pomalo i zapostavljen ovde....bare, sip, hotonj, vogosca......

Ovaj stupar, prezime mi poznato, je li on jos negdje ucestvovao u ratu? Je li se tako prezivo i onaj njihov komadant u tuzli sto je vojnike zasjeo na sanduke s municijom kad su izlazili iz tuzle? Mozda su dva razlicita idiota u pitanju.
Stupar ti je je odradio Kulu grad kod Zvornika u aprilu 92, ono kad Arkanovci nisu uspeli da je zauzmu, onda je on došao sa svojima iz Zaštitnog puka JNA i odradio to. Isti taj Stupar je spasao Bihać novembra 94, kad je zabranio Manojlu Milovanoviću da udje u Bihać koji je već bio gotov.
Jos jedna zavera protiv srpske nejaci. Erojski haman pa zauzeli bihac i onda neki zli oficir naredio povlacenje. Dobili ste vi svoje na bihacu, po vagini.
delboy01
Posts: 40
Joined: 31/07/2013 16:13

#206 Re: žuč

Post by delboy01 »

Streptokok wrote:
delboy01 wrote:
karanana wrote:Niste bas na temi ali je ovo o cemu pisete itekako interesantno, i taj dio ratista je pomalo i zapostavljen ovde....bare, sip, hotonj, vogosca......

Ovaj stupar, prezime mi poznato, je li on jos negdje ucestvovao u ratu? Je li se tako prezivo i onaj njihov komadant u tuzli sto je vojnike zasjeo na sanduke s municijom kad su izlazili iz tuzle? Mozda su dva razlicita idiota u pitanju.
Stupar ti je je odradio Kulu grad kod Zvornika u aprilu 92, ono kad Arkanovci nisu uspeli da je zauzmu, onda je on došao sa svojima iz Zaštitnog puka JNA i odradio to. Isti taj Stupar je spasao Bihać novembra 94, kad je zabranio Manojlu Milovanoviću da udje u Bihać koji je već bio gotov.
Jos jedna zavera protiv srpske nejaci. Erojski haman pa zauzeli bihac i onda neki zli oficir naredio povlacenje. Dobili ste vi svoje na bihacu, po vagini.
Ma, toliko ste nas jako udarali po vagini da su vam beli čaršafi poispadali sa prozora bihaćke bolnice, sve u znak predaje. A beli transporteri sa oznakam UN bili rasporedjeni okolo kako bi sprečili da neko od ovih sa razbijenom vaginom ne bi ušao u krug bolnice, dok su petokorpusovci bili opravdano odsutni. :lol:
User avatar
Streptokok
Posts: 3459
Joined: 27/10/2014 08:18

#207 Re: žuč

Post by Streptokok »

Peti vas je potjerao na drinu. Te u transporterima u guzicu ljubi sto su ih zaustavili.

a sada šibe đikane, do drugog poluvremena.
Hadzi Lojo
Posts: 1538
Joined: 19/10/2010 19:51

#208 Re: žuč

Post by Hadzi Lojo »

Dozer wrote:A o cemu ja pricam, jadan ne bio?! Ti, izgleda, bas ne znas sta pises...
To su bili Velicevi, a ne Sljivini momci. Sljivo je vodio ID cetu, koja je bila peta ceta i smjestena pored Doma policije, a Velic je vodio sestu cetu, koja je bila bazno linijska i drzala je potez od ekonomske skole do Bristola, a bila smjestena u vec opisanom objektu u Pofalicima.
Gore nisu izginuli Sljivini momci ba, nego Velicevi.
A o Sljivi meni ne moras pricati, malo-malo, pa se izljubimo kad se vidimo :)
Ja sam poznavao dzudistu Velic Nihad-a. jel to taj Velic?
User avatar
Nekako s proljeća
Posts: 4797
Joined: 01/12/2006 22:59
Location: Pozdrav domovini!

#209 Re: žuč

Post by Nekako s proljeća »

Milomir Kovačević Strašni, Čahure na Žući
Image

'' Ova povodom koje pišem i čijoj stvarnosti se vraćam dok je gledam, nastala je ni dva kilometra vazdušne linije od sobnog prozora kroz koji gledam mjesto na kojem je snimljena. Bilo je to koncem januara 1993. na brdu Žuć iznad Sarajeva, neposredno nakon što su ga, tada smo to tako govorili, oslobodili pripadnici brigade u kojoj sam bio. U posjetu, tako smo to tada govorili, došla nam je ekipa magazina Dani, Milomir, Ivan Lovrenović, Karim Zaimović i Mladen Sančanin. Oni su došli da snime i pišu, a mi smo ih ugostili, kako i pristoji domaćinima. Nakon oslobađanja Žući, svi smo to znali, Sarajevo više nije moglo pasti, tako se tada govorilo, u ruke neprijatelju. I dok smo Ivan, Mladen, Karim i ja razgovarali, a Ivan i ja najduže, čitav bogovjetni dan na bojištu, Milomir je škljocao svojim aparatom. I ulovio sve samu vrhunsku fotografsku umjetnost.

Zašto mi je važna ova fotografija? Zašto je ona veličanstven dokumentarni simbol? Na njoj su samo čahure od granata razbacane po livadi, u haotičnoj gomili. Neizbrojive, prvi je utisak. Ta haotična gomila sugerira odmah po prvom pogledu količinu ubilačkih sredstava ispaljenih na grad. I tu, u dokumentarnoj ravni fotografije, svjedoči se o vatrenoj moći, ubilačkoj nakani i snazi napadača na grad. Međutim, razbacana gomila čahura od granata vuče ka pitanju o smrti, jer iza svake te čahure stoje oni na koje ispaljena. A jedna granata ima ubilačku snagu koja prelazi preko granica uma. Njihova haotična gomila, pak, upućuje kao beskraju bezumlja civilizacije koju nastanjujemo. Iza svake košuljice od grante je nemislivo velik broj ubijenih. Iza svake je i ljudska ruka, naredba, vojni sistem, politička, odluka, ideološka nakana, sve ono što odlučuje o njenom ispaljenju. Granata usisa ljudsko tijelo u svoju eksploziju, kao usisivač prašinu, pa se u grob nema šta sahraniti, tako nekako piše Tvrtko Kulenović u svom romanu Istorija bolesti. Takva je to smrt. A pred tom spoznajom raste druga, simbolička, ravan Milomirove fotografije. I u njoj potpuni apsurd rata, nemislivi beskraj njegove tragičnosti, užas od kojeg se ledimo, i lica ubijenih, njihova bliskost s nama, stres naš u boli zbog njihove smrt. Rat je na toj fotografiji eksplodirao u punom obimu svoga besmisla, i to rat neizravno, bez borbe, bez eksplozije granata, rat koji je razrušio, ubio ljudskost u njenoj osnovi. Za tren onijemimo i oglušimo, kao da su baš sad, baš ovog trena eksplodirale sve grante s Milomirove fotografije.

Zato je ta fotografija sržna humanistička osuda rata, vrhunski simbol koji misli sadržaj ukupnog ratnog vremena u trenutku snimka. I ne samo jednog ratnog vremena koje je ubilo naše mrtve, eksplodiralo u našim dušama i umu i stalno iznova dolazi u sjećanje kao mora, nego i svakog rata. Haotična gomila čahura od granata stoji na Milomirovoj fotografiji sa Žući iz 1993. i simbolizira rat od Troje do Sarajeva, od Kaina do beskonačnog ratnog sutra. A fotografija govori onim što vidi o onom nevidljivom, odsutnom i skrivenom, preko čahura od granta o ubilačkoj sadržini svakog rata.''

Izvor i više: http://ivanlovrenovic.com/2016/01/milom ... tografije/
User avatar
pirpa
Posts: 3832
Joined: 22/02/2012 18:16

#210 Re: žuč

Post by pirpa »

User avatar
Edin H.
Posts: 46898
Joined: 08/10/2004 22:36
Location: Tirana

#211 Re: žuč

Post by Edin H. »

HAVANA wrote:Da,taj dan sam ranjen a juka je pogino...
Sjecam se kada si se vratio nakon ranjavanja.

Ranjen, a nasao negdje mlijeka u prahu i hranis neku malu macu.
User avatar
Jolpaz
Posts: 570
Joined: 15/04/2010 20:51
Location: Minder

#212 Re: žuč

Post by Jolpaz »

Hadzi Lojo wrote:
Dozer wrote:A o cemu ja pricam, jadan ne bio?! Ti, izgleda, bas ne znas sta pises...
To su bili Velicevi, a ne Sljivini momci. Sljivo je vodio ID cetu, koja je bila peta ceta i smjestena pored Doma policije, a Velic je vodio sestu cetu, koja je bila bazno linijska i drzala je potez od ekonomske skole do Bristola, a bila smjestena u vec opisanom objektu u Pofalicima.
Gore nisu izginuli Sljivini momci ba, nego Velicevi.
A o Sljivi meni ne moras pricati, malo-malo, pa se izljubimo kad se vidimo :)
Ja sam poznavao dzudistu Velic Nihad-a. jel to taj Velic?
Nije taj, Nihad je imao angazman u predsjednistvu.
Pazio da neko ne udje bez propusnice...
User avatar
HAVANA
Posts: 32695
Joined: 19/08/2008 23:04

#213 Re: žuč

Post by HAVANA »

Edin H. wrote:
HAVANA wrote:Da,taj dan sam ranjen a juka je pogino...
Sjecam se kada si se vratio nakon ranjavanja.

Ranjen, a nasao negdje mlijeka u prahu i hranis neku malu macu.
:lol: Haj maca,al otkud mi mlijeko u prahu :? Garant pero il anki,da njih ne bi ,tad bi skapali od gladi sve troje.Imam negdje sliku,gluho bilo,64 kile a u sestrinim leviskama.Taman mi al kratke mater jebale,ko vehabija. :lol:
User avatar
HAVANA
Posts: 32695
Joined: 19/08/2008 23:04

#214 Re: žuč

Post by HAVANA »

Od moje grupe ,da.Jebo te kako smo mladi bili,citam kad si napisao juka 41 godina.Kako mi je djelovao star ,mislim ne star nego ozbiljan...a u stvari ja mlad,22.To je super covjek bio.Ko panja.A muda prevelika.Da su bogdo manja bila.Igro bi se s unucima.
Last edited by HAVANA on 05/06/2018 09:06, edited 1 time in total.
funky_baby
Posts: 260
Joined: 27/04/2007 20:38
Location: sous le ciel...

#215 Re: žuč

Post by funky_baby »

Messier wrote:
_BataZiv_0809 wrote:Moze li neko napisati sazetu verziju desavanja na Zuci?

Znam da se nakon slavne Pofalicke bitke zauzeo i vrh Orlic i to je to. Ostalo mi je poprilicno nejasno :?
pofalici maj
orlic osmi juni.

Onda,septembar 92,zivi stit na orlicu.
Dosta raje puklo.

4/5 decembar 92..akcija u vrijeme,kasnije ce se ispostaviti..padanja otesa.kota 850.
Zauzeto sve do golog brda.
Uvezana linija od golog brda do saobracajnog fakulteta.

Granatiranje,bez zestokog belaja do juna/jula 93.

Uz bas masu zrtava linije idu tamo vamo..juni je bio najgori.
u julu ,treceg ..pada dio od fakulteta do golog brda.
desetog jula ga vracamo.

Ulazi se u mirniju zimu 93..i vec 94 je to zatvoreno ratiste
ja sam bila ranjena 10.7.'93., mala bila skroz i sjecam se te scene gore u bolnici, mene spremaju za operaciju dok konstantno dovoze borce, a oni gore govore doneste i naftu, agregati se pale samo za djecu
User avatar
karanana
Posts: 47134
Joined: 26/02/2004 00:00

#216 Re: žuč

Post by karanana »

mujkica brdo? je li to brdo odmah nasuprot/sjeverno od zabrdja?
jesmo mi drzali zabrdje?
PM72
Posts: 17629
Joined: 30/04/2012 16:54

#217 Re: žuč

Post by PM72 »

Mujkića brdo je obronak Žuči koji obara prema servisu TAS-a u Vogošći i četnici su ga držali kao i Zabrđe.Osuđeni ratni zločinac Krajišnik je iz Zabrđa.
havaji
Posts: 86
Joined: 28/05/2018 13:51

#218 Re: žuč

Post by havaji »

PM72 wrote:Mujkića brdo je obronak Žuči koji obara prema servisu TAS-a u Vogošći i četnici su ga držali kao i Zabrđe.Osuđeni ratni zločinac Krajišnik je iz Zabrđa.
nakon sto smo u stabu dva puta viknuli za dom spremni i uzeli kruh,umjesto kuci ,kako ti opisa , otisli smo na tu lokaciju, tacnije Sabanovu kucu na ispomoc, ko je bio zna koja je to zavala, s Blagovca se vidi ko na dlanu
havaji
Posts: 86
Joined: 28/05/2018 13:51

#219 Re: žuč

Post by havaji »

ma samo jednom bio ali po noci naravno, dole svjetli Tas a Blagovac je brdo preko puta,.domaci kazu ako nas dan uhvati gotovi smo s Blagovca, nije bilo tu noc problema tak da nemam pojma
PM72
Posts: 17629
Joined: 30/04/2012 16:54

#220 Re: žuč

Post by PM72 »

radila druga smjena u TAS-u?
havaji
Posts: 86
Joined: 28/05/2018 13:51

#221 Re: žuč

Post by havaji »

treca, lakirali golfove
degenek
Posts: 100
Joined: 26/04/2009 12:54

#222 Re: žuč

Post by degenek »

DOKUMENTARNI FILM "SARAJEVSKI VITEZOVI-POZDRAV DOMOVINI"
PREMIJERA 18.JUNI 2018.U 20 SATI, MULTIMEDIJALNA SALA OPĆINE NOVI GRAD SARAJEVO


https://www.youtube.com/watch?v=bcl0NkpELw4





https://www.youtube.com/watch?v=qiyYGUj16jI





https://www.youtube.com/watch?v=Y_lPm68tADw&t=4s
User avatar
HAVANA
Posts: 32695
Joined: 19/08/2008 23:04

#223 Re: žuč

Post by HAVANA »

Ide on prvi... :( A divi Geke i kapice :lol: :-D
User avatar
Nekako s proljeća
Posts: 4797
Joined: 01/12/2006 22:59
Location: Pozdrav domovini!

#224 Re: žuč

Post by Nekako s proljeća »

Image
Image
User avatar
Nekako s proljeća
Posts: 4797
Joined: 01/12/2006 22:59
Location: Pozdrav domovini!

#225 Re: žuč

Post by Nekako s proljeća »

Image
Post Reply