žuč

Seawolf
Has thanked: 55 times
Been thanked: 116 times

#351 Re: žuč

Post by Seawolf » 08/08/2020 10:06

////////

Prebacio sam na temu "Operacije Bjelasnica- Treskavica 1994.-1995."

Nedobrovoljac

#352 Re: žuč

Post by Nedobrovoljac » 08/08/2020 10:51

Nekako s proljeća wrote:
08/08/2020 09:50
Onako po sjećanju...kod nas se kao pravilo provlačilo da se ''konzerva otvara izvana'' , što je drugim riječima značilo da se deblokada grada Sarajeva treba izvesti u kordinaciji ali primarno sa snagama izvan prstena opsade. Prokopavanjem tunelaispod aerodromske piste krajem jula 1993. se Sarajevo branilo i odbranilo na Igmanu, da ne dođe u potpuno i duboko okruženje, a da se snage VRS ne spoje sa snagama iz Hercegovine. Tako nekako bi se iz našeg ugla pojednostavljeno mogla opisati vaša operacija Lukavac '93. Predhodno je na području Žuči zaustavljen vaš jak i vrlo ozbiljan pokušaj da popravite pozicije na tom dijelu sarajevskog ratišta na našem pravcu ka Vogošći. Golo Brdo u fokusu.
Druga bitna okolnost iz 1994. je da se, zbog masakriranja civilnog stanovništva u gradu, i naša i vaša teška artiljerija morala povući u radijusu od 20 kilometara. Tako da su se borbe krupnijih formacija pomjerile na dijelove ratišta izvan sarajevskog prstena opsade. Zona odgovornosti Prvog korpusa je bila do Goražda, uključujući i njega, pa su se tako vojno-policijske snage iz grada ''izbacivale'' kroz tunel i zajedno sa drugim sastavima angažovale po čitavoj zoni odgovornosti I korpusa. Pa tako i dijelovi snaga Prve i Druge viteške/slavne brigade-a koje su dobrim dijelom bile aktivne na području koji pokriva ova tema.

Dakle, zaustavljanje vašeg napada kao dodijeljene zadaće iz operacije Lukavac '93 u julu 1993. na području Žuči bi , po meni, trebao biti smisao razmjene mišljenja na ovoj temi. Za borbena djelovanja na području Treskavice i Bjelašnice ima zasebna teme i možemo se po potrebi prebaciti na nju, jer na njoj ima više forumaša kao učesnika tih borbi 1994-1995. A kome se ne pegla sa tim prebacivanjima sa teme na temu, može o Žuči, Treskavici, Bjelašnici, Igmanu, Nišićkoj v., i svemu ostalom na zbirnoj temi o Prvom korpusu. Za ratnike od-do , sve je to jedno te isto ratište.

U vezi dileme kada je Armija RBiH imala bolje uslove za deblokadu u punom vojnom smislu, ja sam mišljenja da je to period od sredine 1994 do kraja 1995.
Ne mogu nista vise reci o tom dijelu na Treskavici, ja pored Zuci mogu svjedociti o dogadjajima sa vanjskog prstena prema Olovu i Visokom kada je rijec o Sa ratistu.
Slazem se da ovdje treba da pisemo o ofanzivi VRS iz jula 93, ali u startu znam da se necemo sloziti oko toga kako je zaustavljena. Ti imas svoj zauzet stav sto vidim po tvom postu, a ja vec 27 godina imam svoj na osnovu licnog iskustva. Govorim samo za ovaj pravac pomocnog napada, ne i za Igman. Zato to treba izbjeci kao temu, i baviti se samim akcijama, dogadjajima, ljudima... pojasniti prilozene slike, to sad nije lako sve prepoznati, i dr

Seawolf
Has thanked: 55 times
Been thanked: 116 times

#353 Re: žuč

Post by Seawolf » 08/08/2020 17:01

Nedobrovoljac wrote:
08/08/2020 09:23
Ne znam tačan datum, ali je bio septembar 92. Osvojena je kota 850 i Orlić. Na Orliću je ostao jedan rov koji je već bio na zadnjoj padini ka gradu i koji nikako nije mogao biti osvojen, otpor je bio muški, i dosta je stradalo hrabrih boraca u pokušaju da ga osvoje. Jedan oficir VRS je imao par ludih ideja kako ga zauzeti i jedna je bila ta da se bukvalno pregazi tenkom. Prokrcen je put i sve je išlo dobro, ali je onda tenk proklizao i sve otišlo u helac.
Potpukovnik Vukota Vuković.

Nedobrovoljac wrote:
Što se tiče ljudskog štita, koristila ga je na početku akcije prema koti 850 jedna jedinica sačinjena od lokalnih kabadahija. Na početku rata tu jedinicu je vodio poznati Sa karatista, ali je tada već bio mrtav.
Boro Radić. Poginuo 19. jula 1992-e u zasjedi.

Nedobrovoljac wrote:
Njegovom nassljedniku nije mnogo pomogao štit, poginuo je bas sklopu ove ofanzive.
Uglavnom, ta linija na samom Orliću je ostala takva do decembra 92.
Predrag Žarković Božur?

Emiremir33

#354 Re: žuč

Post by Emiremir33 » 08/08/2020 17:11

:zzzz:
Nedobrovoljac wrote:
Nekako s proljeća wrote:
08/08/2020 08:43
Nedobrovoljac wrote:
08/08/2020 06:54

I išli su tenkovi po Žuči, zajebano ali išli.
Mislim da ti bolje znaš a mogu se i ja nakon provjere precizno dopuniti sa datumom i mjestom događaja, primjer upotrebe vašeg tenka u napadnoj akciji na jednu od kota pod našom kontrolom. Po sjećanju... zarobljenike iz Vogošće je VRS koristio da prokrče dio šume da bi tenk mogao proći do kote i to je bilo uspješno izvedeno. A onda se desila neplanirana situacija da je na klizavom trenu tenk skliznuo nizbrdo i tako je ta akcija završila neuspješno. Mislim da se za tu akciju veže upotreba zarobljenika kao tzv ''živi štit''. Na zaključanoj temi o ''deblokadi Sarajeva'' sam tu akciju dosta precizno opisao, ovo ispisah po sjećanju.
Ne znam tačan datum, ali je bio septembar 92. Osvojena je kota 850 i Orlić. Na Orliću je ostao jedan rov koji je već bio na zadnjoj padini ka gradu i koji nikako nije mogao biti osvojen, otpor je bio muški, i dosta je stradalo hrabrih boraca u pokušaju da ga osvoje. Jedan oficir VRS je imao par ludih ideja kako ga zauzeti i jedna je bila ta da se bukvalno pregazi tenkom. Prokrcen je put i sve je išlo dobro, ali je onda tenk proklizao i sve otišlo u helac.
Što se tiče ljudskog štita, koristila ga je na početku akcije prema koti 850 jedna jedinica sačinjena od lokalnih kabadahija. Na početku rata tu jedinicu je vodio poznati Sa karatista, ali je tada već bio mrtav. Njegovom nassljedniku nije mnogo pomogao štit, poginuo je bas sklopu ove ofanzive.
Uglavnom, ta linija na samom Orliću je ostala takva do decembra 92.
Iz Vogosce si ?

Nedobrovoljac

#355 Re: žuč

Post by Nedobrovoljac » 08/08/2020 21:04

Nisam.

elk
Has thanked: 39 times
Been thanked: 45 times

#356 Re: žuč

Post by elk » 10/08/2020 00:56

Mogli smo i to samo mozda, deblokirati sa oruzjem iz 95 i srcem iz 92...po mom iskustvu, 94 i posebno 95 mnogi su prokuzili sta se desava i nije se vise olako ginulo i srljalo. Dezertiranja su bila masovna. Kod ceda isto.

Post Reply